مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

17

کاریزما تواناییِ مسحور کردن و تحت تأثیر قرار دادن دیگران است، حاصلِ ارتباطات عالی و مهارت‌های میان‌فردی که می‌توان آنها را آموخت و بهبود بخشید، بنابراین، شکوفایی آن امکان‌پذیر است و می‌توان بسیاری از عوامل کلیدی در شکل‌گیری یک شخصیت کاریزماتیک را شناسایی کرد. در این مقاله شما را با هفت ویژگی یک شخصیت کاریزماتیک آشنا می‌کنیم.


حتما بخوانید: چگونه کاریزماتیک باشیم

شخصیت کاریزماتیک ، نلسون ماندلا

شکی نیست که شخصیت‌های کاریزماتیک جزء موفق‌ترین‌ها هستند. پروفسور وایزمَن (wiseman) از دانشگاه هِرتفوردشایرِ انگلستان، تخمین می‌زند که ۵۰ درصد از کاریزما ذاتی و ۵۰ درصد آن، اکتسابی است. ترکیبات کلیدی کاریزما شامل کارهای ساده‌ای می‌باشند که با تمرین، بخشی از شخصیت شما می‌شوند، تعامل شما با اطرافیان‌تان را بهتر می‌کنند و رضایت کلی شما را از زندگی بالا می‌برند. در اینجا به هفت ویژگیِ افراد کاریزماتیک اشاره می‌کنیم که می‌توانید آنها را در خود بپرورانید.

۱. مشتاقانه گوش می‌دهند

حین گوش دادن به حرف‌های طرف مقابل، تمام توجه خود را به او معطوف کنید و اگر سؤالی به ذهن‌تان رسید، بپرسید. حین گفتگو، بهتر است که بیش از یک بار وسوسه نشوید تا به تلفن همراه خود سَرَک بکشید، چه بهتر که یک بار هم این کار را نکنید. احتمالا برای انجام این مورد به تمرین احتیاج خواهید داشت، چون وسوسه‌ی این کار زیاد است. محققان دانشگاه کلورادو دریافته‌اند که سراپا گوش بودن می‌تواند جلویِ سوءتفاهم را بگیرد و افراد را به بیشتر حرف زدن ترغیب کند. گوش دادنِ توأم با اشتیاق و توجه، ارتباطات شما با خانواده، دوستان و همکاران‌تان را بهتر می‌کند. شنوندگان خوب، نزد مردم نیز جایگاه مثبتی دارند.


حتما بخوانید: تقویت مهارت گوش دادن؛ ۱۰ اصلی که شما را تبدیل به شنونده سراپا گوش می‌کند

۲. واضح صحبت می‌کنند

عجله نکنید و روی هر جمله فکر کنید. هر چه بیشتر از صداها، کلمات و عبارات پُرکننده (اِ، اوم، مثلا، راستش، میدونی و غیره) استفاده کنید، وضوحِ کلام شما کمتر می‌شود. به ویژه، هنگامی که با بیش از یک نفر یا با گروهِ تازه‌ای از افراد صحبت می‌کنید، از قبل تمرین کنید. این سؤالات را از خودتان بپرسید: آیا من هر چیزی را که لازم است بگویم، می‌گویم؟ آیا همه‌ی حرف‌هایی که می‌زنم، ضروری است؟ آیا از گفتنِ این حرف‌ها، هدف روشنی دارم؟


حتما بخوانید: چگونه جذاب صحبت کنیم؛ نکاتی برای اینکه دیگران را مبهوت خود کنیم

۳. واقعی لبخند می‌زنند

واقعی لبخند میزنند، شخصیت کاریزماتیک

یک لبخند واقعی، لبخندی است که از درون جان می‌گیرد و با چشم‌ و لبِ خندان نمایان می‌شود و به آن لبخندِ دوشِن می‌گویند. منظور ما این نیست که همیشه و همواره باید لبخند به لب داشته باشید! اما زمانی که لبخند شما واقعی باشد، افراد تمایل بیشتری به صحبت کردن با شما پیدا می‌کنند. روان‌شناسان دانشگاه کالیفرنیا در بِرکلی، ۱۴۱ عکس از دانش‌آموزان دبیرستانیِ کالج میلدز را از سالنامه‌ی تحصیلی سال ۱۹۶۰ و عکس همان افراد را در سنین ۲۷، ۴۳ و ۵۲ سالگی بررسی کردند. شانسِ ازدواج، متأهل ماندن‌ و احساس رفاه شخصی در دخترانی که لبخند دوشِن به لب داشتند، بیشتر از دخترانی بوده است که لبخند مصنوعی داشتند. این نتایج، طیِ سی سال مطالعات تکمیلی، ثابت مانده‌ است. افزون بر این، مشخص شد که «ظاهر» هیچ ارتباطی با میزانِ رضایت از زندگی ندارد و همه چیز از باطن افراد نشأت می‌گیرد. زمانی که از درون لبخند می‌زنید و این‌گونه به شخصیت مهربان‌تان جلا می‌بخشید، بیشتر از آنچه که فکرش را می‌کنید به دنیا انرژی مثبت می‌دهید و همان انرژی را از دنیا دریافت می‌کنید.


حتما بخوانید: لبخند زدن چه تاثیری روی شما و اطرافیان‌تان دارد؟

۴. صاف می‌ایستند

تصور کنید نخی از ناف تا سر شما کشیده شده و شما را به سقف متصل کرده است . این ترفندِ رقاصان کهنه‌کاری است که می‌خواهند حالت بدنی درست را تمرین کنند و این متد برای ما هم مفید است. حالتِ بدنی خوب، ما را مطمئن و استوار جلوه می‌دهد. اگر از حالت بدنی‌تان احساسِ اطمینان نمی‌کنید، آنقدر این تمرین را تکرار کنید تا بالاخره بتوانید آن را به خوبی انجام دهید. فراموش نکنید شانه‌های‌تان را پایین نگه‌ دارید.

۵. تحسین و نحوه‌ی بیان را ارج می‌نهند

آیا تاکنون این جمله را شنیده‌اید: «نحوه‌ی بیانِ گفته‌ها مهمتر از خودِ گفته‌هاست». اگر ناچار به انتقاد از کسی هستید، پیش از این کار، به این فکر کنید که دوست دارید از خودتان چگونه انتقاد شود. رُک باشید، به مشکل موجود بپردازید، راه‌حل پیشنهاد کنید، بازخورد دریافت کنید و یک چارچوب زمانی ایجاد کنید. همزمان، جایی‌ که حق با طرف مقابل است، حرفش را تأیید و از او تعریف کنید. کاری کنید که دیگران در صورتِ داشتنِ شایستگی، احساس مهم بودن کنند، مثلا پس از یک پروژه‌ی تکمیل‌شده یا ارائه‌ای که خوب پیش رفته است، از افراد تعریف کنید. ایجاد اعتماد به نفس در خودتان عالی است، اما ایجاد اعتماد به نفس در دیگران، کاری است که یک شخصیت کاریزماتیک انجام می‌دهد.


حتما بخوانید: ۱۴ روش موثر برای بهبود قدرت بیان

۶. نام‌ها را به یاد می‌آورند

دِیل کارنِگی (Dale Carnegie)، نویسنده‌ی افسانه‌ای‌ و موفقی که به عنوان «آقای کاریزما» معروف است، زمانی گفت: «نام یک فرد برای خودِ او، شیرین‌ترین نام و مهم‌ترین صدا به هر زبانی است». نام،‌ ساده و در عین حال تأثیرگذار است. وقتی برای نخستین بار نام کسی را می‌شنوید، آن را با گفتنِ جملاتی نظیر: «سلام، سارا!» یا «از دیدار تو خوش‌وقتم سارا!» برای او تکرار کنید. هنگام خاتمه دادن به صحبت نیز از نام فرد استفاده کنید که کمک بسیار زیادی خواهد کرد. می‌توانید نام افراد را روی پیشانی آنها تجسم کنید یا آن را با یک ویژگی از صورت‌شان به خاطر بسپارید، مثلا: «چشمان سارا». اگر هیچ کدام کمکی به شما نکرد، پس از آشنایی با یک فرد جدید، نام او را همراه با یک کلمه‌ی کوتاه توصیفی در تلفن همراه خود ثبت کنید.

۷. ارتباط چشمی برقرار می‌کنند

چه زمانی که فردی در حال صحبت کردن با شماست و چه زمانی که خودتان در حال صحبت با کسی هستید، تماس چشمی را فراموش نکنید. تماس چشمی یکی از مهمترین جنبه‌های ارتباطات است و این امکان را به شما می‌دهد که ببینید پیام شما واقعا به فرد مقابل منتقل شده است یا نه. تماس چشمی باعث می‌شود هم طرف مقابل روی صحبت‌های شما متمرکز باقی بماند و هم شما روی کلمات و معانی آنها متمرکز باقی بمانید. اگر قرار است سخنرانی کنید، تا جای ممکن با تمام حضّار، تماس چشمی برقرار کنید، زیرا با این کار، آنها احساس نزدیکی بیشتری با شما خواهندکرد.

برگرفته از: forbes.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 دیدگاه
 1. مصباح می‌گوید

  ویژگی‌هایی یک شخصیت کاریزماتیک را با دقت مطالعه کردم اگر از خانم زهرا ذوالقدر تقدیر و تشکر نکنم نا سپاسی کردم خانم زهرا ذوالقدر متشکرم عالی بود امیدوارم همچنان عالی بدرخشید.

 2. مجید تیموری می‌گوید

  با سلام و عرض ارادت خدمت شما زهرا خانوم و همه اهل دانش و اهل قلم …
  مقاله رو خوندم ، کارتون خیلی درجه یک و عالیه . ممنووونم.
  با اجازه من یه نکته عرض کنم … همه مطالب گفته شده در مقاله خوب و عالین ، ولی اگه خوب تمرین نشوند و اگه هیچکدوم از این ها رو به مرحله عمل در نیاریم ، به زودی مطالب فراموش خواهند شد … همونطور که خود من یک ماه پیش این مقاله تون رو خونده بودم ولی کاملا فراموش شده بود و وقتی امروز دوباره خوندم ، دوباره یادآوری شد.
  بنابراین برای این که بتونیم نکات گفته شده رو به خاطر بسپاریم و بهشون عمل کنیم ، بهتره که اولا یادداشت کنیم و ثانیا یادداشت ها رو تمرین کنیم و به سمتشون حرکت کنیم … چون دانش بدون عمل و حرکت نه تنها به زودی فراموش میشه بلکه ناکارآمد و به درد نخور جلوه میکنه …

  باز هم سپاس از مقاله قشنگتون

  م.تیموری

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام دوست عزیز. ممنونم از شما که نظراتتون رو به زیبایی با ما به اشتراک گذاشتین. امیدوارم رضایتتون از ما همیشگی و پایدار باشه. موفق باشید.

 3. ابی می‌گوید

  سلام و غرض ادب.واقعا مطالبتون عالی بود و تاثیرگذار.امیدوارم بتونم استفاده بهیه ازشون بکنم و تاثیر گذارتر از قبل باشم و همینطور شما.سپساگذارم

 4. Mohsen Sadeghi می‌گوید

  عرض ادب دوباره خدمت زهرا خانوم . گفتم‌ لئوس میشه زیاد نظر بزارم ولی ؛ دیدم‌ نظر من شما رو خوشحال میکنه و این کمتر کاری هستش برای اینکه قدردان زحمت شما باشم که انقدر با صبر و حوصله مُتون،ی رو ترجمه میکنید که لحاظ رفتار شناسی و پرورش شخصیت که امروز روز نیاز واقعی جامعه ما هستش از شما زهرا خانوم تشکر میکنم و خدا قوّت بهتون میگم بابت اینکه بیشتراز پیش بتونم ترجمه آثار زیباتری از شما دوست عزیز ببینم‌. یاعلی مدد

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام دوست عزیز. درست می فرمایین.دیدگاه مثبت‌ که‌ برای همه خوشاینده. اما ایرادی هم‌‌ گرفته بشه، باز هم باعث خوشحالیه، چون هم فرصت بهتر شدن رو برای ما فراهم میکنه و هم نشوندهنده علاقه و دقت خواننده هاست. از شما سپاسگزارم که همراه تیم «چطور» هستین و وقت گذاشتین برای فرستادن این پیام.

 5. Mat mann می‌گوید

  خیلی خوب است عالی بود و اگر امکان دارد بیشتر از این مقاله ها بزارید زهرا خانم

 6. دامن افشان می‌گوید


  باسلام و درود.
  نوروزتان نیز پیروز.

  مقاله رو خوندم و واقعا برام جالب و در خور تحسین و تامل بود.
  توی شاهنامه، زمانی که اسفندیار برای دستگیری رستم میاد به زابلستان، رستم بهش ميگه:
  نشانه های شهریاری از تو پیداست و دیده میشه.
  بدون اینکه اسفندیار رو هنوز شناخته باشه.
  پس شهریار بودن یا همون شهریاری، یک عنوان و صفت خاص بوده که دارای نشانه های ظاهری بوده.
  من در بررسی این عنوان و صفت ویژه، تفکرها کرده ام.
  و به این نتیجه رسیدم که اگر بخواهیم معنای حقیقی و مناسبی برای “کاریزما” یا شخصیت “کاریزماتیک” در زبان پارسی، پیدا یل درست کنیم، بهتره که از “شهریار” هم برداشت هايي کنیم و وارد اون معنا نماییم.
  دلیلش هم اینه که کلمه ی “کاریزماتیک” در بین مردم این زمانه ی ایران، به بیراهه رفته.
  یعنی مردم به هر چه داد و فریاد زدن و دروغگوئی های زیرکانه و فریب های باکلاس و تحت تاثیر قرار دادن های سیاستمدارانی که خیلی کثیف هستند و امثالهم میگن کاریزما.
  و هر کدوم که بهتر این کار رو انجام بدن شخصیت کاریزماتیک تری دارند.
  یعنی هر کس که بتونه بهتر، مردم رو به گوسفند تبدیل کنه و يه جوری بزنه توو دهن و سر شون که خودشون هم خوششون بیاد از این کار، کاریزمای بالایی داره.
  .
  .
  لذا من مقاله ی شما رو زیبا دیدم و خوب.
  چونکه اینجوری ندیده بودید. و پرداخته بودید به معنای حقیقی کاریزما.
  باید عرض کنم که امثال هیتلر و هر سیاستمداران فریبکار ديگه ای، فقط دروغگوهای با فن بیان بالایی هستند که ماکیاول رو هم قورت دادند و جذب بدن شون شده، فقط همین.
  درحالیكه شخصیت کاریزماتیک اتفاقا بیشترین حضور و نمودش در میان روزمره های زندگی مردم عادی هستش، نه صرفا پشت تریبون های دروغ و سلیطه گرانه.
  بهتره به اونها بگیم سلیطه گرهای دروغگو.
  و همچنین در زن و مردهایی که با ترفندها و دروغ ها و فریب ها و ریاها با ده ها نفر بنام عشق، بازی های کثیف می کنند و قلبها رو تکه تکه می کنند هم نمیشه گفت کاریزما.
  اینها حتی سلیطه و سیاس هم نیستند. چونکه اینها هيچي نیستند. بقول خیام، مگسی هستند که پدید میشن و ناپیدا میشن بسرعت. مثل یک بیماری ویروسی بی ارزش.

  پس کاریزما رو با فریب، اشتباه نگیریم.
  بابت این مقاله مفید متشکرم. کاملا روان و خوب و خردمندانه پرداخته بود به موضوع. از نظر علمی.

  ببخشید پرگویی ام رو.
  بااحترام
  جلال دامن افشان

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام دوست گرامی. سپاسگزارم از همراهی شما و خوشحالم که لذت بردین از این مقاله و وقت گذاشتین و نظرات ارزشمند خودتون رو با ما در میون گذاشتین که برای من جذاب و مفید بود.

  2. Mohsen Sadeghi می‌گوید

   جلال جان‌ سلام . کاملا با نظر شما من موافق هستم ولی یه ایراد خیلی جزیی میبینم . البته شرمنده جسارت میکنم امیدوارم ناراحت نشید . برداشت خودم رو عرض میکنم .
   ببین جلال کاریزماتیک ربطی به صفات خوب بد نداره کارزماتیک به اشخاصی گفته میشن که متفاوت باشن از دیگران .و اصل کارزماتیک بودن انسانی با کامل قدرت ولی مهربون ، با تمام‌ قدرت اجتماعی و موقعیت اجتماعی ساده و بی آلایش .
   انسان کارزماتیک بیان کننده خاطرات روزمره خودش بدون اغراق با صدا و بیان‌یک گوینده رادیو که داره داستانی رو برای مخاطب میخونه .
   کارزما بودن ربطی به شهریار بودن و مشهور بودن خوب و بد بودن نداره
   کارزما یعنی بیان، دیدگاه ، رفتار ، در شاءن شخصیت با باالفاظ و کردار متفاوت .
   جسارت بنده رو ببخشید .‌
   شب خوبی رو داشته دوست من

 7. ئشتهی می‌گوید

  اینکه یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد فقط محدود به این هفت ویژگی نمی باشد لطفاً ویژگی های دیگر را نیز بررسی بفرمایید دمتان گرم …

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون که دیدگاه‌تون رو برامون نوشتین
   در رابطه با ویژگی‌های شخصیت کاریزماتیک این مقالات رو بهتون پیشنهاد میکنم:
   ۹ رفتار جذاب و گیرا در افراد کاریزماتیک
   ۱۰ ویژگی مشترک افراد کاریزماتیک
   ۱۰ عادت زبان بدن برای افزایش کاریزما
   سپاس که همراه ما هستین

 8. علی می‌گوید

  چه زمانی نرم افزار اندروید چطور ساخته می شود ؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام بر دوست و همراه همیشگی «چطور»
   واقعا از پیگیری و اشتیاق شما سپاسگزارم و متأسفم که به‌جز «به زودی» چیز دیگه‌ای نمیتونم بگم.
   اخه دقیقا مشخص نیست چه زمانی آماده بشه.
   ممنون که همراه ما هستین

 9. Fuhrer می‌گوید

  خوب بود ممنون.

  آدولف هيتلر” مظهر، نماد ،اسطوره ، سمبل ، عصاره و…) مفهوم مطلق واژه ” كاريزماتيك” ميباشد. البته ۹۹٫۹ درصد اين ويژگي ژنتيك هست و از ذات انسانها نشات ميگيرد پس چندان به خودتان زحمت ندهيد.

 10. یاسین می‌گوید

  تو یه کلمه بگم عالی…
  من خودم تا حدود زیادی شخصیت کاریزماتیک دارم بدون هیچ تمرینی هرچی سنم میره بالاتر قوی ترهم میشه و واقعا حس خوبی هم به خودم هم به مخاطبم میده.تشکر از خانوم ذوالقدر

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام. خوشحالم که راضی بودین از این مطلب. تبریک میگم به شما بخاطر داشتن یک شخصیت‌کاریزماتیک قوی. موفق باشید.