چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم؟

56

شما، دوست عزیزی که شروع به خواندن این مقاله کرده‌اید، حتما در گیر و دار یادگیری زبان انگلیسی هستید. شاید کلاس‌های مختلف را امتحان کرده‌اید و یا از کودکی عضو ثابت انواع کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی بوده‌اید…. اما… اما هم چنان قدرت صحبت کردن آن را به شکل مؤثر و روان ندارید. اگر این طور است با احترام از شما دعوت می‌کنیم که این متن را تا پایان مطالعه کنید تا بیاموزید که چگونه می‌توانیم زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم. وقتی شیوه درست صحبت کردن به زبان انگلیسی را بدانیم، می‌توانیم به راحتی با دیگر افراد در سراسر دنیا ارتباط برقرار کنیم و دامنه‌ی ارتباطات، افکار و تجربه‌های خود را بسط دهیم. در دنیای امروز، ارتباطات معنای جدیدی به خود گرفته است. اعتماد‌به‌نفس و شیوایی کلام دیگر تنها مختص ارتباط با خانواده و اجتماع نیست و به کمک امکانات جدیدی که در اختیار داریم در عرض یک چشم برهم زدن، می‌توانیم با فردی در دورترین نقطه جهان گفت‌و‌گو کنیم، ارتباط برقرار نماییم و دوست شویم. زبان انگلیسی، نزدیک‌ترین و بهترین ابزار برای این ارتباطات است. خوشمان بیاید یا نه، در جهان فعلی زبان انگلیسی ابزاری مهم برای ارتباطات بین‌المللی در زمینه‌های مختلف علمی ، اقتصادی و تجاری و… است. پس ضمن اینکه برای تمام زبان‌ها و فرهنگ‌ها ارزش قائل هستیم، باید بدانیم که چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم. اگر بدانیم چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم، در وقت و هزینه‌ی خود به شکل قابل‌توجهی سود خواهیم کرد.

اپلیکیشن زبان انگلیسی زبانشناس می‌تواند جایگزین خوبی برای کلاس باشد.

با معلم یا بدون معلم، مسئله این است

نقش آموزگار و مربی خوب برای همه‌ی ما کاملا مشخص است. اما پرسش این جاست که چرا گاهی با وجود تمام تلاش‌ها و مربیان عالی همچنان کُمِیت ما در یادگیری زبان انگلیسی لنگ می‌زند. اگر شما بهترین معلم انگلیسی تاریخ بشریت را هم در اختیار داشته‌باشید، تنها با چند ساعت در هفته، معجزه‌ای در یادگیری صورت نخواهد‌گرفت. آنچه که برای یادگیری مؤثر نیاز داریم، خودآموزی است. یعنی قصد کنیم که برنامه‌ای مناسب برای خود طراحی کنیم و به آن پایبند بمانیم. شاید عده‌ای در مقابل این پیشنهاد عکس‌العمل منفی داشته‌ باشند و انواع بهانه‌ها را برای رد آن مطرح کنند. مثلا چیزی که در انتقاد به روش خودآموزی زبان انگلیسی زیاد به گوش می‌رسد، این است: زبان فرایندی است که در ارتباطات شکل می‌گیرد و برای یادگیری آن نیاز به افراد دیگر است. این فرمایش کاملا درست و منطقی است، اما کامل نیست. تمرین مهارت‌های مختلف به طور انفرادی ما را قوی و قوی‌تر می‌سازد. همان‌طور که رمز موفقیت لیونل مسی به گفته‌ی خودش، ساعت‌های متمادی تمرین انفرادی است. پس مهم است که بیاموزیم چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم. در ادامه ۳۳ راهکار برای این منظور مطرح شده‌است.

۱. ضبط صدای خود

با ضبط صدای خود درمی یابیم چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم

شاید این کار کمی عجیب به نظر برسد، اما بسیار مفید خواهد‌ بود. ابتدا سعی‌کنید متن یا فیلمی را به زبان انگلیسی گوش بدهید و سپس همان متن و جملات را با صدای خود بخوانید و آن را ضبط کنید. هر دو نسخه را مقایسه کنید و سعی نمایید، ایرادات و نواقص خود را اصلاح‌ کنید. این تمرین را ادامه بدهید. انسان به طور طبیعی ویژگی پیروی و تقلید کردن دارد. با این کار کم‌کم شما هم مشابه نسخه اصلی فایلی که تدارک دیده‌اید، صحبت خواهید‌ کرد.

۲. تمرین با صدای بلند

با صدای بلند زبان خواندن مثل حرف زدن عادی نیست. برای تقویت ماهیچه‌های صوتی در هنگام حرف زدن به زبان‌های دیگر لازم‌است، بلند بلند تمرین‌ کنید. وقتی روزانه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به بلند خواندن انگلیسی اختصاص بدهید، متوجه نقص‌های خود و ادای درست کلمات می‌شوید. اگر برایتان امکان دارد، با دوست‌تان تمرین‌ کنید و سعی‌کنید جملات و عبارات روزمره‌ی موجود در مطالبی را که می‌خوانید، به خاطر بسپارید.

۳. خواندن ترانه‌ های انگلیسی

در هنگام رانندگی یا دوش‌ گرفتن برای خود ترانه‌هایی به زبان انگلیسی بخوانید. به ویژه در هنگام دوش‌ گرفتن، خواندن برای شما بسیار مفید است. چون این بار نه تنها با سخنان اعتراض‌آمیز اطرافیان روبه رو نمی‌شوید، بلکه والدین محترم از اینکه فرزندی چندزبانه تربیت کرده‌اند، به شما افتخار خواهند کرد. گذشته از اینها در ترانه‌های انگلیسی، اصطلاحات و عبارات مفیدی وجود دارد که شما را نسبت به استفاده و کاربرد آنها آگاه می‌سازد. ضمن اینکه یادگیری همراه با موسیقی و ریتم بسیار ساده‌تر و به یادماندنی‌تر است. مثلا اگر دقت کرده‌ باشید به یاد آوردن اشعار سخت‌تر از ترانه‌هاست. چون ترانه‌ها را به صورت ریتمیک و آهنگین شنیده‌اید و در یادتان مانده‌اند.

۴. تماشای فیلم‌های کوتاه

ویدئوها و فیلم‌های کوتاهی از منابع مختلفی که در دسترس دارید تهیه کنید و آنها را تمرین و تکرار نمایید. امروزه دسترسی به ویدئوهایی به زبان انگلیسی برای آموزش و یادگیری بسیار ساده شده‌ است و وجود وبسایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی دستیابی به آنها را بسیار ساده‌ کرده‌ است. ویدئوها و فیلم‌های کوتاه تمرکز شما را بالاتر می‌برند. سعی‌ کنید جملات و عبارات را به دقت تحلیل کنید. فیلم را متوقف کنید، یادداشت‌برداری کنید. گوش‌ دادن را تکرار نمایید تا به کل جملات و موضوعات کاملا مسلط بشوید.


حتما بخوانید: راهکارهایی موثر برای یادگیری زبان از طریق فیلم

۵. آشنایی با حروف صدادار و بی‌صدا

حروف صدادار و بی‌صدا و نحوه‌ی ادا کردن‌شان بسیار مهم است. وقتی شیوه‌ی خواندن حروف را به درستی بیاموزید، در خواندن و استفاده از لغات و کلمات جدید مشکلی نخواهید‌ داشت. حتی به نوشتن املای صحیح کلمات هم مسلط خواهید شد.

۶. آشنایی با صدای مهم «شوآ»

یکی از رایج‌ترین صداهای زبان انگلیسی «شوآ» است. آن را بشناسید و کاربردش را بدانید.

۷. توجه به زیر و بم صدا

در زبان انگلیسی زیر و بم صدا و لحن و تأکید، برای ادای کلمات و جملات خیلی مهم است. با گوش‌ دادن به جملات زبان اصلی، لحن و تأکیدها و افت و خیز جملات را یاد بگیرید. وقتی نحوه‌ی درست ادا کردن جملات و کلمات را بدانید در شنوایی انگلیسی نیز مهارت پیدا می‌کنید.

پکیج اصول یادگیری زبان در ۹۰ روز

۸. توجه به تعداد بخش‌ها در واژه‌ها

چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم - توجه به تعداد بخش ها

باید بدانید که هر واژه چند بخش است و تأکید شما در ادای هر بخش باید کجا قرار بگیرد و علائم و نشانه‌های فُِنتیکی (آوایی) به شما کمک می‌کنند تا کلمات را درست بشنوید و درست بگویید.

زبانشناس

اپلیکیشن زبانشناس هر چیزی که برای یادگیری زبان انگلیسی نیاز دارید را برایتان فراهم کرده است. دیگر نیازی به کلاس های زبان نخواهید داشت. همین الان از طریق لینک زیر دانلود کنید.

زبانشناس زبانشناس

دوره پرفروش آموزش لغات انگلیسی را ببینید

۹. آشنایی با مؤکد کردن جملات

وقتی روی کلمه‌ای تأکید قرار می‌دهیم، به شنونده و مخاطب خود در انتقال مفهوم کمک می‌کنیم. انتقال معنا بستگی زیادی به گوینده و نحوه‌ی صحبت‌کردن و شیوه‌ی انتقال معنا دارد. اگر تأکید و فشارهای لازم روی کلمات نامناسبی قرار بگیرد، سوءِتفاهم کلامی پیش می‌آید و شنونده منظور را دریافت نمی‌کند.

۱۰. کار کردن روی عباراتی مشخص

برخی جملات و عبارات کاربرد زیادی در محاوره دارند. عبارت‌هایی که علیرغم کوتاه‌بودن، جملات شما را زیبا و شکیل می‌کنند و به شیوه‌ی حرف زدن شما جلوه‌ی خوبی می‌بخشند. مثلا در فارسی عباراتی نظیر: «به عبارت، در واقع و… » می‌توانند به شما برای بیان مفاهیم و ادای جملات کمک‌کنند. در انگلیسی هم دقیقا همین‌طور است. یعنی عباراتی جانبی برای بیان منظور که شما را در تکمیل معنی و زیباسازی جملات یاری می‌کنند و البته با ایجاد مکثی کوتاه، اجازه تأمل برای ساختن بخش‌های بعدی را در اختیار شما می‌گذارند.


حتما بخوانید: ۷ روش برای یادگیری کلمات جدید زبان خارجی

۱۱. نظم و ارتباط و مفهوم کاربردی واژگان

ممکن است برای یک مفهوم، واژگان مترادف زیادی وجود داشته‌باشد. اما باید دقت کنید تا مکان مناسب برای کاربرد هر واژه را بشناسید. مثلا واژه small و short از نظر ترادف معنایی مشابه هستند، اما کاربرد هر یک متفاوت است. برای نمونه موی کوتاه با لغت short بیان می‌شود و small کاربردی ندارد. به ارتباط میان ترکیب‌های واژگان و کاربرد آنها دقت‌کنید. در غیر این صورت سوءِتفاهم‌های خنده‌داری در حرف‌زدن ایجاد می‌شود.

۱۲. توجه به افعال چندقسمتی

یادگیری افعال چند‌قسمتی کمی دشوار و گیج کننده است. شاید بپرسید افعال چندقسمتی کدامند. مثلا break down یا look down on از جمله افعال چندقسمتی هستند که معمولا ریشه‌ی لاتین دارند. ریشه زبان انگلیسی ژرمن است و به همین دلیل واژگان لاتین بسیاری پس از تسخیر و غلبه نرمن‌ها (گروهی از وایکینگ‌های مستقر در نرماندی فرانسه) در قرن یازدهم، به این زبان وارد شده‌ است. گذشته از داستان‌های تاریخی، واقعیت ماجرا این است که افعال چندقسمتی کاربرد زیادی در زبان انگلیسی دارند. برای انگلیسی صحبت‌ کردن، باید از این افعال در کلام خود استفاده‌ کنید و اگر اشتباه کنید که درصد احتمال آن بسیار بالاست، حرف‌تان خنده‌دار و بی‌معنی می‌شود و برای فهم معنای کلام‌تان باید بستر آن را بررسی‌ کنید. افعال چند قسمتی معمولا برای بیان حرکت استفاده می‌شوند و مفهوم حرکت را در خود نهفته دارند.

۱۳. شناخت پاسخ‌های کوتاه و سریع

در هر زبان واژگانی وجود دارد که ضمن تسریع مفهوم‌رسانی کلام را زیبا می‌کنند. با به‌کار بردن آنها، احساسات و عقاید بهتر منتقل می‌شوند. پس سعی‌ کنید آنها را یاد بگیرید. مثل: OK، no problem، fine و… .


حتما بخوانید: ۲۲ نکته برای یادگیری زبان خارجی

۱۴. داستان‌گویی و توجه به زمان آن

بشر به طور کلی شیفته‌ی داستان و داستان‌گویی است. همه دوست دارند قصه‌ها را دنبال‌ کنند. پس وقتی صحبت می‌کنید، باید سعی‌ کنید که موضوعات را روایت‌گونه تعریف‌ کنید. در قصه‌ی خود از زمان‌های مناسب کمک بگیرید. مثلا ممکن است موضوع و خاطره‌ای که از آن می‌گویید در گذشته رخ داده‌ باشد، اما بیان آن با استفاده از زمان حال، مخاطب را بیش از پیش درگیر و علاقه‌مندِ داستان شما می‌کند.

۱۵. مکث به موقع

سریع حرف زدن مهم نیست، اما در هر زبانی برای تأثیرگذاری باید به موقع مکث کنید و پاسخ و واکنش مخاطب خود را بررسی نمایید. گاهی‌اوقات با ایجاد مکث در جملات و صحبت‌ها، مخاطب را علاقه‌مند و کنجکاو می‌کنید.

۱۶. شناسایی ترکیبی از واژگان در قالب معنی واحد

گاهی‌اوقات، مفاهیم از طریق عبارت‌ها منتقل می‌شوند. عبارت‌ها و جملاتی که اگر آنها را به قطعات کوچک‌تر یعنی واژه‌ها، حروف اضافه و… بشکنیم، معنی کل واحد ساخته شده از دست می‌رود. در حقیقت گروهی از اجزاء در کنار هم معنی جدیدی را منتقل می‌کنند. پس باید این ترکیب‌ها و عبارات را بشناسیم و نحوه‌ی استفاده از آنها را بدانیم. این عبارات به ما کمک می‌کنند تا زیبا صحبت کنیم و بدانیم که چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم.

۱۷. تلفظ حروف و آواهای جدید

ژاپنی‌ها در گفتن حروف L و R مشکل دارند. اسپانیایی‌ها میان V و B تفاوت قائل نیستند. آلمانی‌ها w را مشابه v تلفظ می‌کنند. به هر حال اهل هر کجا که باشید تلفظ بعضی حروف و آواها برای شما دشوار است. این حروف را بشناسید و روی تلفظ صحیح آنها کار کنید. مثلا فارسی‌زبانان با ادای ترکیب TH کمی مشکل دارند. معمولا در آغاز یادگیری نتیجه تلفظ درست این ترکیب، تلاشی مَذبوحانه و خنده‌دار از کار درمی‌آید.


حتما بخوانید: ۷ نکته برای یادگیری زبان جدید از دید مترجم‌های TED

۱۸. انتخاب لهجه دلخواه

برای انگلیسی صحبت‌کردن، باید لهجه مورد نظر خود را انتخاب کنید. بنا به سلیقه و گاهی‌اوقات احساساتی ناخودآگاه، بعضی از افراد به لهجه بریتانیایی علاقه دارند و برخی دیگر دوست دارند لغات و جملات را به سبک آمریکایی ادا کنند. به هر حال انتخاب با شماست و این مسأله کاملا سلیقه‌ای است.

۱۹. تقلید از مشاهیر

در میان افراد مشهور، فرد مورد علاقه‌تان را برای تقلید کردن انتخاب کنید. مثلا اگر طرفدار بندیکت کامبربچ (بازیگر نقش شرلوک هولمز) هستید، می‌توانید به فیلم‌هایش توجه‌ کنید. علاقه‌ی شما باعث می‌شود، لهجه و کلمات او را تقلید کنید. این کار در تسریع یادگیری شما مفید است. البته اگر فرد مورد نظر شما دیوید بکام است، بهتر است در انتخاب خود تجدیدنظر کنید.

۲۰. استفاده از آیینه برای ادای کلمات

استفاده از آیینه برای تقویت زبان انگلیسی

ادای بعضی حروف نظیر P به نفس‌گیری نیاز دارد. اما سایر حروف خیلی ساده و بدون زحمت ادا می‌شوند. برای اصلاح حالت تلفظ خود از آیینه کمک بگیرید. در مقابل آیینه تمرین کنید تا حروفی که سرعت صحبت‌ کردن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، بشناسید.

۲۱. تمرین تند خواندن

ترکیب واژگان در برخی جملات تلفظ را دشوار می‌سازد. مثل قوری گل قرمزی خودمان. سعی کنید عبارات این چنینی را در زیان انگلیسی شناسایی و تمرین کنید. این حرکت روی سرعت حرف زدن و توانایی هماهنگی شما برای ادای جملات اثر مثبتی دارد.

۲۲. اهمیت اعداد، تاریخ‌ها و هجی کردن حروف اسامی

شاید هجی کردن حروف یک اسم به نظر شما مسخره و بی‌تأثیر باشد و آن را در حد آموزش کودکستان بدانید، اما باید بگویم که سخت در اشتباه هستید. تمرکز بر تاریخ‌ها، اعداد و حروف به طور جداگانه، تمرکز و دقت شما را بهبود می‌بخشد.

۲۳. دقت به الگوهای افت و خیز جملات

زیر و بم بودن جملات و افت و خیزی که در شیوه‌ی ادای هر جمله به کار می‌برید، در زبان انگلیسی بسیار پیچیده است و اهمیت خیلی بالایی دارد. زیرا نیمی از مفاهیم مورد نظر گوینده از طریق احساسات به‌کار برده شده در این افت و خیزها مطرح می‌شود.


حتما بخوانید: چگونه انگلیسی صحبت کنیم؟

۲۴. شناسایی خاستگاه فیزیکی ادای حروف

باید بیامورید که برای تلفظ هر آوا و حرف، از کدام بخشِ ساختمان گویشی خود کمک بگیرید. به طور کلی نظام فیزیکی صحبت‌کردن، شامل دندان‌ها، پشت دندان‌ها و سقف دهان است. شیوه‌ی استفاده از هر یک از این بخش‌ها به درست حرف زدن کمک شایانی می‌کند.

۲۵. تقلید از انگلیسی زبان‌ها

در مرحله قبل، اهمیت استفاده از ابزار گویشی مطرح‌ شد. حال باید دقت کنید که افراد انگلیسی زبان چگونه از نظام فیزیکی گفتار استفاده می‌کنند و سعی کنید از آنها تقلید‌ کنید.

۲۶. توجه به اهنگ جملات

ریتم و آهنگ زبان بر اساس بخش‌های مؤکد و غیر مؤکد شکل می‌گیرد. در زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی، زمانی که برای مؤکد کردن بخش‌های مختلف کلام در نظرگرفته شده است، یکسان است. خوب به این نکته دقت کنید، زیرا تساوی تأکید در بخش‌های گوناگون عبارات و جملات باعث تشکیل ریتم و آهنگی خاص می‌گردد.

۲۷. یادگیری اصطلاحات

گاهی‌اوقات تفاوت فرهنگ‌ها، سوءِتفاهم‌های خنده‌داری ایجاد می‌کند. برای یادگیری زبانی جدید باید اصطلاحات را نیز بیاموزید. برای نمونه عبارتی مانند «خسته نباشید» در زبان انگلیسی وجود ندارد. اگر تلاش کنید معادل عبارات زبان مادری‌تان را عینا به انگلیسی ترجمه کنید، ناموفق خواهید‌ بود.


حتما بخوانید: چگونه کلمات انگلیسی را به خاطر بسپاریم

۲۸. دقت به جزئیات

دقت به جزییات در اینکه چطور زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم مهم است

گاهی‌اوقات کنار هم قرار‌گرفتن بعضی حروف و صداها در شکل تلفظ آنها تغییراتی ایجاد می‌کند. به این جزئیات دقت‌ کنید. به ویژه در زبان عامیانه نحوه ی ادای کلمات متفاوت است. مثلا want to به شکل wanna گفته می‌شود و مثال‌هایی از این دست.

۲۹. آرام صحبت کردن

مطالعات نشان می‌دهد که آرام صحبت‌کردن، تأثیر بیشتری روی مخاطب دارد و موجب می‌شود، توجه و تمرکز شنونده به سخنان گوینده بیشتر شود. ضمن اینکه امکان اشتباه کردن نیز پایین می‌آید.

۳۰. تمرین آهنگ و ریتم

توجه به اشعار منقطع، تمرین خوبی برای یادگیری تأکید در بخش‌های مختلف جملات و کلمات است. نمونه اشعار منقطع را در اشعار کودکانه می‌توان یافت.

۳۱. یادگیری ابراز احساسات به زبان انگلیسی

برخی از واژگان، آواها و عبارات برای بروز احساسات استفاده می‌شوند. مثلا عبارت «خدای من» که همه معادل انگلیسی آن را می‌دانند، نمونه‌ای از این عبارات احساسی است. یا حتی شناخت اصواتی بی‌معنی که برای انتقال حس درونی به کار می‌روند بسیار مهم است. مثلا در زبان انگلیسی برای بیان نفرت از طعمی که نپسندیده‌اند، از «yuck» استفاده می‌شود. چیزی شبیه (ایش یا اَه اَه).

۳۲. معادل‌سازی و بیان جملات به عبارتی دیگر

باید بتوانید عباراتی را که می‌شنوید، نقل به مضمون کنید. لازم نیست برای حرف زدن دقیقا جملاتی را که یاد گرفته‌اید، در کلام خود منعکس کنید، بلکه باید بتوانید هر جمله را به زبان خود بازیابی‌ کنید و به شیوه‌ی خودتان آن را بیان کنید.

محبوب‌ترین دوره‌های آموزش مکالمه انگلیسی در منزل

۳۳. استفاده از شکل کوتاه‌شده‌ی کلمات

انقباض واژه‌ها یا شکل کوتاه‌ شده‌ی آنها، انرژی و زمان شما را ذخیره می‌کند و باعث می‌شود که روان‌تر صحبت‌کنید. مثلا به جای should not بگویید shouldn’t. این کار باعث می‌شود زیباتر و روان‌تر صحبت‌ کنید و حرفه‌ای به‌نظر برسید.

برای خود ۳۳ روز در نظر بگیرید و در طی این مدت روزی ۱۵ دقیقه را به هر یک از این روش‌ها اختصاص‌ بدهید. با این روش‌ها درمی‌یابید که چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیرید. بعد از تسلط به زبان انگلیسی می‌توانید آموزگاری خوب بشوید و تجربیات مفیدتان را به دیگران نیز منتقل کنید. فقط یادتان نرود یادی هم از «چطور» کنید چراکه پیشرفت و موفقیت شما آرزوی همیشگی ماست.

برگرفته از:britishenglishcoach.com

اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدزبانشناس

به کمک اپلیکیشن زبانشناس می توانید علایقتان را وارد روند یادگیری زبان انگلیسی کنید و انگلیسی را از طریق جذاب ترین و متنوع ترین منابع مثل کتاب صوتی، فیلم، انیمیشن، آهنگ، پادکست و... یاد بگیرید.
زبانشناس زبانشناس
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 56 دیدگاه)
 1. امیرحسین می‌گوید

  دلم می خواد یه پکیجی باشه که از درس اولش شروع کنم و همین طور یاد بگیرم تا بتونم صحبت کنم. از این جور پراکندگی ها و یه بار سراغ این رفتن و یه بار سراغ اون رفتن خوشم نمیاد.
  میشه لطفا یه چیز این جوری پیشنهاد بدید؟

 2. فخری می‌گوید

  من از basic میخوام شروع کنم البته مقدماتی زبان را میدونم ولی ترجیح میدم از اول شروع کنم

 3. فخری می‌گوید

  من از basic میخوام شروع کنم البته مقدماتی زبان را میدونم ولی ترجیح میدم از اول شروع کنم من قبلا چنین چیزی نگفته بودم