با افراد خودخواه چگونه باید رفتار کنیم؟

18

افراد خودخواه خودشان را بالاتر از دیگران می‌بینند و حتی گاهی از خودخواهی فراتر رفته و دچار خودشیفتگی می‌شوند. اغلب توصیه می‌شود مرز مشخصی را در روابط خود با این افراد قائل شوید، چرا که آنها «انرژی‌خوار» هستند و در صورتی که بلد نباشید چگونه روابط‌تان را با این افراد مدیریت کنید، شیره‌ی جان‌تان را می‌مکند. این در حالی است که اگر ویژگی‌های افراد خودخواه را بدانید، مطمئنا بهتر می‌توانید درک‌شان کنید و دلیل رفتارهای نامعقول‌شان را متوجه شوید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های شخصیتی این افراد بیشتر آشنا شوید و یاد بگیرید چگونه با آنها رفتار کنید.


حتما بخوانید: درمان پرحرفی؛ چطور این ضعف را تبدیل به یک مهارت ارتباطی کنیم؟

افراد خودخواه چه ویژگی‌هایی دارند؟

خودخواهی و ویژگی های افراد خودخواه

۱. افراد خودخواه به هر دستاویزی متوسل می‌شوند تا تصویری که از خودشان در ذهن دارند (خودانگاره)، خراب نشود. این افراد ایده‌آل‌گرا هستند و معمولا دنیای محدودی دارند، دنیایی که از بایدهای خیلی زیادی ساخته‌ شده است. افراد خودخواه تمایل عجیبی به تحمیل باورهای خود دارند و همه‌ی تلاش‌شان را می‌کنند تا دیگران را متقاعد کنند که دنیای اعتقادی خودشان برتر است. این افراد اغلب اگر تأییدشان نکنید، از شما بیزار می‌شوند.

۲. افراد خودخواه معمولا دوستان زیادی دارند، اما فقط به ظاهر، چرا که این افراد صرفا به تعداد دوستان‌شان اهمیت می‌دهند و بیشترِ دوستی‌هایشان هیچ کیفیتی ندارند. آنها می‌توانند طوری رفتار کنند که خیلی جذاب به نظر برسند، اما نیت‌شان در اصل جذب افرادی است که حباب توهمات‌شان را پایدارتر می‌کنند. افراد خودخواه به خوبی می‌دانند چگونه عده‌ی زیادی را به خودشان جذب کنند، اما بیشتر با افرادی همراه می‌شوند که بتوانند به وسیله‌ی آنها به خودخواهی‌ خود پر و بال بدهند.

۳. افراد خودخواه احساس نقص می‌کنند و دقیقا به همین دلیل است که از دیگران برای پر کردن خلأ درونی خود استفاده می‌کنند.

۴. افراد خودخواه تحمل دیدگاه‌های مخالف را ندارند. این افراد ارزش دیگران را پایین می‌آورند و آنها را در جایگاه پایین‌تری نسبت به خودشان می‌بینند. افراد خودخواه چون اعتماد به نفس ندارند، در عوض سعی می‌کنند خودشان را با تحقیر کردن دیگران بالا بکشند. این افراد معمولا حاضر نیستند از نقطه نظرات خود کوتاه بیایند و خیلی اوقات روی دیدگاه‌هایی پافشاری می‌کنند که متأسفانه معتبر و قابل استناد نیستند، چرا که مثلا برای باهوش‌تر به نظر رسیدن فقط جلد مجلات را می‌خوانند و نسبت به دانسته‌های کم‌عمق خود نیز شدیدا متعصب هستند. اگر با دیدگاه‌ افراد خودخواه مخالفت کنید، ممکن است شما را سخت به باد انتقاد بگیرند.

۵. افراد خودخواه معمولا روابط‌شان پایدار نیست. دیگران در نظر این افراد به دو دسته‌ی خیلی خوب و خیلی بد تقسیم می‌شوند. اگر چاپلوسی‌ کنید یا خواسته‌هایشان را برآورده سازید، در دسته‌ی خوب‌ها و در غیر این‌صورت در دسته‌ی بدها قرار خواهید گرفت. به عبارت دیگر، آنها این قابلیت را دارند که در یک لحظه دوست‌تان داشته باشند و در لحظه‌ای دیگر به دشمن‌تان تبدیل شوند.


حتما بخوانید: چطور با کسی که ناراحت‌مان کرده برخورد کنیم

۶. افراد خودخواه به سختی می‌توانند با دیگران همدردی کنند. این افراد اگر هم در مواردی موفق به ابراز همدردی شوند، همدردی‌‌شان به دلیل به منفعتی است که نصیب‌شان خواهد شد.

۷. افراد خودخواه عزت نفس کافی ندارند. عزت نفس یعنی برآوردی که هر فرد از ارزش و توانمندی‌های خود دارد. افراد خودخواه در زمینه‌ی عزت نفس خلأهای زیادی دارند که باید برطرف‌شان کنند.

۸. افراد خودخواه گاهی ممکن است بیش از حد با اعتماد به نفس به نظر برسند. این افراد معمولا به ظاهر موفق هستند، اما این موفقیت ظاهری فقط تا زمانی ادامه خواهد داشت که بتوانند نقاب خود را به خوبی در نزد دیگران حفظ کنند. با این حال، اگر عمیق‌تر شوید و آن‌سوی نقاب را ببینید، قطعا به بی‌کفایتی آنها پی خواهید برد.

۹. افراد خودخواه معمولا هیچ قدمی در جهت اصلاح اشکالات خود برنمی‌دارند، چرا که فکر می‌کنند این دیگران هستند که مشکل دارند و باید خودشان را اصلاح کنند، نه خود آنها.

۱۰. افراد خودخواه بیش از حد منفعت‌طلب هستند. این افراد معمولا زحمات خودشان را بزرگ جلوه می‌دهند و زحمات دیگران را کوچک می‌شمارند. اینها دقیقا همان افرادی هستند که دولت، جامعه، مردم و کلا دنیا را بدهکار خودشان می‌دانند، در حالی‌که به شخصه حاضر نیستند چندان به زحمت بیفتند و چیز زیادی به دنیا عرضه کنند. البته که همه‌ی انسان‌های معقول به منفعتی که قرار است به ازای تلاش خود در موقعیت‌های مختلف نصیب‌شان شود فکر می‌کنند، اما افراد خودخواه تمایل دارند با کمترین تلاش و به هر قیمتی که شده به بیشترین منفعت ممکن برسند.


حتما بخوانید: با کسی که مدام غر می‌زند چگونه برخورد کنیم؟

چگونه باید با افراد خودخواه رفتار کرد؟

خودخواهی و رفتار با انسان های خودخواه

۱. خودتان را بازیچه‌ی دست افراد خودخواه قرار ندهید، بلکه مرز مشخصی را در روابط خود با این افراد قائل شوید.

۲. اگر احساس کردید که باید از خودتان دفاع کنید، حرف‌تان را خلاصه و بدون حاشیه بزنید، چرا که افراد خودخواه معمولا شنونده‌های خوبی نیستند و دیوار دفاعی خیلی محکمی برای حفاظت از خودانگاره‌‌شان ساخته‌اند.

۳. خودخواهی این افراد را تأیید نکنید و به خودبینی آنها پر و بال ندهید. در عوض، سعی کنید خود واقعی‌تان باشید و از ریاکاری در مقابل افراد خودخواه بپرهیزید.

۴. اگر در موقعیتی قرار دارید که باید نظرتان را قاطعانه عنوان کنید، هرگز با حالت حمله با افراد خودخواه وارد بحث نشوید، بلکه فقط نشان بدهید که با دیدگاه‌شان مخالف هستید.

۵. به افراد خودخواه وابسته نشوید.

۶. در برخورد با افراد خودخواه متعصبانه رفتار نکنید و قدرت تحمل خود را بالا ببرید.

۷. صبور باشید.

۸. یاد بگیرید رفتار افراد خودخواه را بی‌طرفانه و بدون غرض‌ورزی مشاهده و ارزیابی کنید.

خلاصه‌ی کلام اینکه از افراد خودخواه متنفر نباشید، بلکه با آنها همدردی کنید. این افراد معمولا کسانی هستند که گذشته‌‌شان باعث شده است به روشی ناصحیح برای دفاع از خود روی بیاورند. افراد خودخواه به سختی تلاش می‌کنند تا بخشی از خودشان را که مورد علاقه‌شان نیست، پنهان نگه دارند. البته این فقط افراد خودخواه نیستند که گذشته‌شان ایده‌آل نیست، بلکه گذشته‌ی بسیاری از مردم با ایده‌آلی که در ذهن خود ساخته‌اند تا حد زیادی فاصله دارد. اما افراد خودخواه از مهارت کافی برای مواجهه‌ی کارامد با این موضوع برخوردار نیستند. آنها به جای رویارویی، به مخفی‌کاری روی می‌آورند. با این حال، در عین همدردی با افراد خودخواه باید همیشه سعی کنید مرز مشخصی در روابط خود با این افراد داشته باشید و بدانید در قبال اعمالی که انجام می‌دهند مسئول هستند.

برگرفته از: huffingtonpost

در هر مذاکره‌ای جواب بله بگیرید، مذاکره بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره

42000تومان 12000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 دیدگاه
 1. سحر می‌گوید

  سلام خسته نباشید.من با مادر شوهرم تو یه ساختمون زندگی میکنیم اون توقع داره که هر روز برم کاراشو انجام بدم ظرفاشو بشورم بهش چایی بدم بخوره در صورتی که خودشم سالمه هیچیشم نیست اما میگه وظیفه عروسه .شوهرمم زبون نداره چیزی بهش بگه.من تازه پنج ماهه عروسی کردم واقعا تحمل ندارم که هم کارای خونه خودمو انجام بدم هم اونو .یک روزم اگه دیر برم سر بزنممیگه چرا دیر اومدی .من فقط دارم بخاطر شوهرم تحملش میکنم اصلا راضی نیستم.این راهکاراهم نمیتونم انجام بدم.ایا راهکار دیگه ای نیست؟

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   مشکل حساسیه و واقعا راه‌حل خاصی که ازش مطمئن باشم به نظرم نمی‌رسه. اما حتما یه راهی وجود داره، فقط باید از کاربلدش بپرسید 🙂 مطمئنم که یه‌جوری راه‌حلش رو پیدا می‌کنید!
   ممنون که با چطور همراه شدید

 2. فرید می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  من یک رفیق دارم خیلیم دوسش دارم در عرض دو روز یهویی فوق الغاده مغرور و خود خاه شد البته از قبل هم بود و رفتاراش تحقیر آمیز و بد شده دقیقا همینایی ک شما نوشتید با اینک از قبل خودخاه بود اما الان خیلی بیشتر نشون میده ، اینم هست ک با همه اینجوری شده نه تنها با من اما قبلا حد اقل با من اینجور نبود

  لطف کنید و بگین چیکار کنم ؟و علت چیه ک اینجوری شده ؟
  واقعا ممنونم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   فقط می‌تونم بهتون پیشنهاد کنم تا جایی که می‌تونید، اول از همه روی خودتون کار کنید تا در مواجهه با چنین افرادی زیاد اذیت نشید.
   امیدوارم دوستی‌هاتون همیشه برقرار و پایدار باشن

 3. زهرا می‌گوید

  با سلام من ۲۷ سالمه ویه خواهر دارم که ۱۰ سال از من بزرگتره همیشه ت حرفاش دوست داره دیگرانو تحقیر کنه و با دیگران هر جور که دوست داره رفتار کنه ولی خدای نکرده یه نفر بهش بگه بالای چشمت ابرو فقط کوچکترین بی احترامی کنه طرف مقابلو میکشه و همیشه از بالا به دیگران تو رفتاری به دیگران نگاه میکنه و میگه من اشتباه نمیکنم و من خوبم …. من هر کاری میکنم باهاش خوب رفتار میکنم تاثیر نداره اگه اون کاری که اون سر کسی بیاره مهم نیست ولی همون کار و رفتارو رو خودش پیاده کنی … دیگه نمیدونم باید چکار کنم چجوری رفتار کنم همش با آرامش و نرمی حرف میزنم ولی و بدبختی اینجاست که تر و خشک با هم میسوزن خانوادم منم با خواهرم جمع میبندند ذله شدم دوست داشتم چنین خواهری نداشتم از بچگی خواهرم اینجوری بوده بگید دیگه باید چه کاری کنم که نکردم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   زهرای عزیز سلام،
   گاهی افرادی که خودخواهی‌شون اذیت‌مون می‌کنه، از اعضای خانواده‌مون هستن و ناگزیریم با اون‌ها در ارتباط باشیم. به‌نظرم برای اینکه اذیت نشید، در درجه‌ی اول باید روی خودتون کار کنید و مهارت‌های ارتباطی‌تون رو تقویت کنید. به هرحال آدم‌های خودخواه هم بخشی از زندگی روزمره‌ی خیلی از ما هستن و باید یاد بگیریم که باهاشون کنار بیایم.
   موفق باشید

 4. elias می‌گوید

  درود و سپاس

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   متشکریم که چطور رو برای مطالعه انتخاب کردید.

 5. علی دادخواه می‌گوید

  سلام. متشکرم خانم دژآلود بخاطر مطلب و ترجمه بسیار روان و خوبتون. من متوجه شدم که در مواردی خودخواهانه رفتار میکنم. لطفا در صورت امکان مقاله ای هم برای حل آن قرار دهید.
  ممنون

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   جناب آقای دادخواه سلام،
   از بابت وقتی که به مطالعه‌ی این مطلب اختصاص دادید بسیار سپاسگزارم. ضمنا تبریک به شما که با خودتون صادق هستید و رفتارهای خودخواهانه‌ای رو که در خودتون سراغ دارید انکار نمی‌کنید. به شما اطمینان می‌دم که همکارانم در تیم تحریریه درخواست‌تون رو در انتخاب‌های بعدی مد نظر خواهند داشت.
   با ما همراه باشید

 6. سارینا می‌گوید

  این افراد دقیقا همونجور که گفته شد بخاطر قدرت جذبی که دارن توجه ادم رو جلب میکنند اولش کاملا خوب به نظر میان و کم کم شناخته میشن و باعث ناراحتی و گاهی عصبانیت میشن و ادامه ی ارتباط باهاشون به ندرت خیلی سخت میشه. صبر زیاد و بی تفاوتی هم جواب نمیده واقعا انرژی میگیرن و رو اعصاب ادم راه میرن با کاراشون و اینکه همیشه حرف و نظر خودشونو قبول دارن هیچ حق دفاعی نمیذارن اگرم باشه مورد قبولشون نیست . فکر میکنم باید ارتباط با این افراد و قطع کرد چون هر جوری سعی کنیم باهاشون کنار بیاییم و بسازیم ادم رو خسته و کلافه و ناراحت میکنن . دوستی باهاشون ارامش نداره

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   سارینای عزیز سلام،
   درسته که مراوده با آدم‌های خودخواه گاهی خیلی سخت و تحمل‌ناپذیر می‌شه. اما واقعیت زندگی اینه که همیشه نمی‌شه این افراد رو از زندگی‌مون حذف کنیم، پس برای اینکه بتونیم در مواجهه با این افراد بر اعصاب خودمون مسلط بمونیم، باید اول از همه روی خودمون کار کنیم و مهارت‌های ارتباطی‌مون رو پرورش بدیم، چون به هر حال این جور آدم‌ها با درصد خودخواهی متفاوت همه جا هستن و گاهی ارتباط داشتن باهاشون اجتناب ناپذیره.
   ضمنا ممنون از شما که نه تنها به چطور سر می‌زنید، بلکه دیدگاه‌تون رو هم محترمانه با ما در میون می‌ذارید.
   سپاس از همراهی‌ شما دوست عزیز

 7. عيسي می‌گوید

  سلام دوست عزيز مقاله جالب و مفيدي است .دستت درد نكنه .

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   خواهش می‌کنم. ممنون از شما که وقت گذاشتید و مطالعه کردید.

 8. علیرضا می‌گوید

  من اومدم این مطلبو بخونم ببینم چطور باید با این افراد برخورد کنم بعد فهمیدم هر ده تا ویژگی افراد خودخواه در من هست. لطفا مطلبی در مورد درمان این بیماری هم بگذارید. ممنون از مطلب مفیدتان

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   جای تبریک داره که با خودتون صادق هستید و وقتی متوجه وجود این ویژگی‌های منفی در رفتارتون شدید، سعی نکردید انکارشون کنید و عالی‌تر اینکه به دنبال راهکاری هستید تا رفتارهای خودخواهانه‌تون رو اصلاح کنید. به شما دوست عزیز اطمینان می‌دم که دوستانم در تیم تحریریه‌ی چطور حتما دیدگاه‌تون رو می‌خونن و موضوع پیشنهادی‌تون رو در انتخاب‌های بعد مد نظر خواهند داشت.
   پیروز و سربلند باشید.

 9. نازنین می‌گوید

  اگر این ادم خودخواه استاد ادم باشه….و ناچار باشی چی؟!!!!!

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   نازنین عزیز، قرار نیست افراد خودخواه رو به کلی از زندگی‌مون حذف کنیم، بلکه باید یاد بگیریم چطور با این افراد ارتباط داشته باشیم که نه خودمون آسیب ببینیم نه به اونها آسیب بزنیم.