تمکین چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

63

همین که نکاح یا ازدواجی از منظر قانونی و شرعی به درستی واقع شد، به دنبال خود حقوق و تکالیفی را برای زوجین ایجاد می‌کند. یکی از آثار نکاح از منظر قانونی ایجاد رابطه‌ی زوجیت است. مقصود از این رابطه نیز مفهوم عامی است که همه‌ی روابط شخصی (غیر مالی) و مالی زوجین را دربرمی‌گیرد و تخصیص آن به روابط زناشویی با معانی این کلمات همخوانی ندارد.

نکته‌ی قابل توجه آن است که قوام زندگی مشترک نه به قانون بلکه به اخلاق نیازمند است. یکی از ابعادِ اخلاقیِ خانواده، تمکین و اطاعت است. این نوشته را بخوانید تا ببینید تمکین چیست.


حتما بخوانید: شرایط طلاق غیابی چیست؟

مفهوم تمکین چیست

آنچه در عرف از مفهوم تمکین (به معنای خاص کلمه و در نظام خانواده) به ذهن متبادر می‌شود عبارت است از اطاعت خانم از خواسته‌های همسرش. البته این معنای عرفی از معنای لغوی و اصطلاحی هم دور نمانده است. مفهوم لغوی تمکین تن در دادن است.

معنای اصطلاحی تمکین در علم حقوق برگرفته از متون فقهی ماست؛ به عبارت دیگر دارای دو معناست:

۱. تمکین عام

عبارت است از خوش رفتاری یا حسن معاشرت همسر با شوهر خویش و اطاعت از خواسته‌های مشروع همسر، همچنین رعایت نظافت و آرایش خود برای همسر به گونه‌ای که مقتضای زمان و مکان و موقعیت و شأن خانوادگی آنان است. البته لازم به ذکر است که تمکین دو طرفه است و آقا نیز به عنوان همسر بایستی نسبت به خواسته‌های مشروع همسر پاسخ مثبت بدهد.

به عبارت دیگر تمکین به معنای عام آن است که خانم وظایف خود را نسبت به همسر انجام دهد و از او در حدود قانون و عرف اطاعت نماید و ریاست شوهر را در خانواده پذیرا باشد. بنابراین اگر آقایی از همسرش توقعات نامشروع یا نامتعارفی داشته باشد، خانم مکلف به اطاعت از او نیست. به عنوان مثال اگر آقا از همسرش بخواهد که تمام اموالش را به نام او بزند و خانم رضایت کامل به این کار نداشته باشد، این توقع متعارف تلقی نمی‌شود. در مورد رفت و آمد خانم لازم به ذکر است که اگر آقا بر خلاف عرف از خروج همسر خود از منزل و بازدید خویشان و دوستان جلوگیری کند، رفتارش سوءِ معاشرت تلقی می‌شود.

۲. تمکین خاص

تمکین چیست

منظور از این نوع تمکین رابطه‌ی خاص زوجیت و روابط زناشویی است. آنچه در عرف از تمکین فهمیده می‌شود، بیشتر در قالب این نوع تمکین است.

برای درک بهتر از تمکین بایستی به مفهوم نُشوز که در مقابل تمکین مطرح می‌شود نیز بپردازیم. عدم تمکین یا نشوز عبارت است از نافرمانی یکی از زوجین. بنابراین نشوز نمی‌تواند صرفا مختص زن باشد. نافرمانی زوج و عدم ایفای مقتضیات زندگی مشترک نشوز نام دارد. ولی در عرف و حقوق امروز، واژه‌ی نشوز را بیشتر در مورد زن به کار برده‌اند. هر چند اختصاص این واژه برای زن مسلما قابل ایراد است.

نشوز مرد می‌تواند در قالب‌های گوناگون نمود داشته باشد. مثلا مردی که نفقه‌ی همسر خویش را نمی‌پردازد یا با همسر خود حسن معاشرت ندارد ناشز است. اگر حالت نشوز از جانب زوجین (هر دو) باشد، شِقاق نامیده می‌شود.

مفهوم عدم تمکین

هرگاه زن همسرش را تمکین نکند و در اصطلاح حقوقی ناشزه شود، همسر می‌تواند به دادگاه و محکمه حقوقی مراجعه کند و الزام زن را به تمکین خواستار شود. به علاوه، زن نمی‌تواند در مدتی که تمکین نمی‌کند از همسر خود طلب نفقه‌ داشته باشد. به عبارت دیگر اگر زن بدون هیچ‌گونه مانعِ شرعی از انجام وظایف و تکالیف زوجیت امتناع کند، استحقاق خود را برای دریافت نفقه از دست می‌دهد. بنابراین اگر زن برای عدم اطاعت از خواسته‌های مشروع همسر خویش، عذر موجه و قانونی داشته باشد نفقه به او تعلق خواهد گرفت. به عنوان نمونه وضعیتی را تصور کنید که زن به علت خطری که از جانب همسرش متوجه اوست (مثلا شوهر دچار ناراحتی روحی و عصبی است) از ماندن در خانه‌ی همسر امتناع می‌کند. در این صورت نمی‌توان منکرِ تعلقِ حقِ نفقه به آن زن شد.

از طرف دیگر، همان‌گونه که بیان شد ممکن است مردی نیز ناشز شود و به وظایف خویش عمل نکند. در این‌صورت زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه الزام همسر را به انجام وظایف و تکالیف قانونی و شرعی خود درخواست کند. نشوز مرد، سوءِ معاشرت یا همان بدرفتاری تلقی می‌شود و می‌تواند از مصادیق عسر و حرج باشد و طبق قانون زن می‌تواند با طی مراحل قانونی، درخواست طلاق بدهد. برای آشنایی بیشتر با مصادیق عسروحرج می‌توانید مقاله‌ی شرایط طلاق غیابی را بخوانید.

تهیه شده در: chetor.com

مانند یک حقوق‌دان قراردادی حرفه‌ای تنظیم کنید

16000تومان 8000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

63 دیدگاه
 1. ناشناس می‌گوید

  سلام
  به نظر من که میگن تویه جمهوری اسلامی حقوق زن پایمال شده بسیار حرف بی ربطی هستش میخوام بدونم کجای قوانین دنیا و حقوق بشر و…. اینو میگه که زنی که بیرون کار میکنه از وقت رسیدگی به امور زندگی از جمله رسیدگی به بچه های که در نهایت به اون منجر میشه بچه ها از مهر مادری اوجوری که باید و شاید برخوردار باشن نمی شن ، سر و سامون دادن به خونه ، عدم انجام موضوع زناشویی به دلیل خستگی مفرط و دهها موضوع دیگه پیش میاد اونموقع حقوقش فقط مال خودشه .
  همچنین طبق قوانین مزخرف موجود زن هیچ گونه اجباری برای کار کردن در منزل رو نداره و فقط میتونه یه موجود مصرف کننده باشه در صورتیکه مرد باید تمام وسایل راحتی اونو خونواده رو فراهم کنه وقتی هم که پاش بیفته میگن حق زن و مرد یکسان باید تمام مال و اموال زندگی بین هردو تفسیم بشه.
  وقتی هم که میخاهی جدا بشی باید کل مهریه رو بدی یا خیلی لطف کنن بخشی رو نقد و بقیه رو باید تا آحر عمرت قسطی بدی ، نفقه بدی ، اجرت المثل بدی و…… اینقدر باید بدی که ……….
  باور کنین اگه این اوضاع عوض بشه و بخوان حقوق هر دو طرف رو رعایت کنن فقط یه حق طلاق رو به هر دو طرف میدن بعد نه مهری میمونه و نه نفقه ایی و نه هیچ چیز دیگه ببینم اونموقع باز هم خانوما میگن حقوقشون تویه جمهوری اسلامی پایمال شده بود

 2. ناشناس می‌گوید

  شما کجا درس خوندین؟ تاجایی ک اطلاع دارم زنیک تمکین نداشته باشد نفقه ک هیچ مهریه هم تعلق نمیگیرد

 3. ناشناس می‌گوید

  خیلی مطالب مذخرف دارین تو سایتتون. همش از زن دفاع کردید. یعنی اینقد از زنتون میترسین؟ اصلا از حقوق مرد نگفتین. مثلا زنی ک تمکین ندارد و بدون اذن مرد هرجا دلش میخاهد میرود و در منزل بخودش نمیرسد و هروقت مهمانی یا خیابان یا جایی میرود بخودش میرسد. یا بی احترامی ب خانواده شوهرش میکند و مستقیم ب انها میگه نیاین اینجا ولی خانواده خودش میان انواع پخت و پز رع دارد.حتی بدون اجازه همسرش دوستانش را بمنزل من دعوت کرده و چند شب میماند
  و خیلی چیزهای دیگر ک وقت نوشتنش را ندارم. میخاهم بدانم حق من چیست؟ اگ میشه طبق ماده فلان و فلان برایم توضیح دهید
  ممنون

  1. WTF می‌گوید

   نویسنده خانومه ، چطوری از زنش ترسیده ؟

   1. میلاد تیزمغز می‌گوید

    نویسنده خانومه ک از زن دفاع کرده