تقویت اعتماد به نفس با ۶ راهکار تضمینی

109

اعتماد به نفس یک جور طرز فکر مثبت راجع به خودتان و توانایی‌هایتان است و درست همان موقعی که همه چیز به‌ هم می‌ریزد، می‌تواند به فریادتان برسد و به شما کمک کند تا در برابر مشکلات‌تان قوی باشید. بزرگ‌ترین و موفق‌ترین آدم‌هایی که می‌شناسیم هم گاهی اوقات دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. برای تقویت اعتماد به نفس، مثل هر توانایی و مهارت دیگری باید تمرین داشته باشید تا بتوانید آن را مدیریت کنید، اما وقتی بتوانید خودتان افسار را به دست بگیرید، پیشرفت می‌کنید و زندگی‌تان از این رو به آن رو می‌شود.

در این متن قرار است ۶ راه برای بالا بردن اعتماد به نفس به شما پیشنهاد بدهیم. لطفا ما را تا پایان همراهی کنید.


حتما بخوانید: علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟

۱. از زبان بدن‌تان به درستی استفاده کنید

حالم خوبه

زبان بدن هر کس نشان می‌دهد که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد. از چهره‌ی بعضی آدم‌ها می‌شود فهمید که حتی خودشان هم خودشان را قبول ندارند! طوری خودتان را نشان بدهید که همه بدانند می‌توانید هر موقعیتی را مدیریت کنید و بر اوضاع کاملا مسلط هستید. اگر اعتماد به نفس را در ظاهرتان نشان بدهید و از زبان بدن‌تان به درستی استفاده کنید، نه تنها حس می‌کنید که از پس هر چیزی برمی‌آیید، بلکه دیدگاه دیگران هم نسبت به شما تغییر می‌کند و به توانایی‌هایتان اعتماد می‌کنند.

 • سرتان را بالا بگیرید، صاف بنشینید، به آرامی شانه‌هایتان را عقب ببرید تا در راستای ستون فقرات‌تان قرار بگیرند، شل و ول دست ندهید و وقتی صحبت می‌کنید مستقیما به فرد مقابل‌تان نگاه کنید.

حتما بخوانید: زبان بدن افراد با اعتماد به نفس چگونه است؟

۲. درست لباس بپوشید

تقویت اعتماد به نفس - لباس پوشیدن

وقتی ظاهرتان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. لباس‌ها و لوازم مناسب انتخاب کنید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه‌ی اینها باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود. لباس‌تان باید طوری باشد که موفقیت را نشان بدهد. لوازم شخصی شما نشان‌دهنده‌ی شخصیت‌تان هستند پس در انتخاب‌شان دقت کنید.

 • یک لباس مناسب و زیبا که توجه دیگران را جلب کند، می‌تواند به شروع یک مکالمه کمک کند.

حتما بخوانید: ارتباط بین طرز لباس پوشیدن و نوع شخصیت شما

۳. جسورانه و جذاب صحبت کنید

سخنرانان خوب، با اعتماد به نفس، با ثبات و با یک ریتم مناسب صحبت می‌کنند. آنها یاد گرفته‌اند در صحبت کردن تأثیرگذارتر باشند، به جای اینکه حین سخنرانی تپق بزنند و گیر کنند، شمرده حرف می‌زنند و بین صحبت‌هایشان مکث می‌کنند.

 • یک لحن جسورانه، جذاب و در عین حال مؤدبانه برای صحبت کردن انتخاب کنید تا اعتماد به نفس‌تان را نمایش بدهید. این‌ طوری عزت نفس‌تان بیشتر می‌شود و به خودتان ایمان می‌آورید. برای اینکه جدی به نظر برسید، خیلی هیجان‌زده و عصبی نباشید و زیادی نخندید. اگر مردم حس رهبری را در شما ببینند به صحبت‌هایتان بیشتر توجه می‌کنند.
برای تهیه مجموعه صوتی اعتماد به نفس کلیک کنید

۴. مثبت فکر کنید، مثبت عمل کنید

تقویت اعتماد به نفس - مثبت فکر کردن

انرژی مثبت باعث نتیجه‌ی مثبت هم می‌شود، پس سعی کنید نیمه‌ی پر لیوان را ببینید و به مسائل منفی فکر نکنید.

 • همیشه لبخند بزنید، بخندید و با آدم‌های مثبت معاشرت کنید تا هم خودتان حس بهتری داشته باشید و هم کسانی که دور و برتان هستند.
 • یک دفترچه‌ی یادداشت داشته باشید و هدف‌ها و موفقیت‌های روزانه‌تان را در آن بنویسید. شکرگزاری و رضایت بابت هر کار مثبتی که انجام می‌دهید، باعث تقویت اعتماد به نفس و آرامش درونی شما خواهد شد.

حتما بخوانید: چگونه مثبت فکر کنیم؛ ۱۰۰ تمرینی که حالتان را خوب می‌کند

۵. مرد عمل باشید

تقویت اعتماد به نفس فقط به ظاهر خوب نیست، باید خوب هم عمل کنید. در یک مهمانی یا رویداد اجتماعی، با آدم‌هایی که نمی‌شناسید سر صحبت را باز کنید یا کار یا پروژه‌ای را که در حالت عادی برای‌تان ترسناک است، قبول کنید. اعتماد به نفس داشتن را تمرین کنید و مطمئن باشید که خیلی زود عزت نفس جزئی از وجودتان می‌شود.

 • تنبلی و دست روی دست گذاشتن فقط ترس و تردید برای‌تان به همراه می‌آورد، در حالی که اگر عمل کنید، اعتماد به نفس و جرئت‌تان بیشتر می‌شود. به عنوان یک تمرین، ترس‌ها و توانایی‌هایتان را بنویسید. خیلی‌ها به شما می‌گویند روی ضعف‌هایتان کار کنید اما بهتر است روی نقاط قوت‌تان سرمایه‌گذاری کنید و آنها را پرورش بدهید. اگر وقت و انرژی‌تان را وقف نقاط مثبت‌تان بکنید، اعتماد به نفس در وجود‌تان جرقه می‌زند و روز به روز بیشتر می‌شود.

حتما بخوانید: درمان تنبلی با ۲۴ توصیه نه چندان سخت

۶. آماده باشید

یادتان باشد: برنامه‌ریزی جلوی عملکرد ضعیف را می‌گیرد. هر چقدر آماده‌تر باشید، احساس شایستگی و مهارت بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفس‌تان هم بیشتر می‌شود. آمادگی باعث می‌شود که اتفاق‌های بد و ناگهانی زندگی، نتوانند شما را شکست بدهند.

 • همه چیز را در مورد کار، رشته‌ی تحصیلی، هدف‌ها و خلاصه هر چیزی که مسیر زندگی‌تان را به سمت موفقیت هدایت می‌کند یاد بگیرید. قبل از اینکه یک کار را شروع کنید به انتظارها و هدف‌هایتان در انتهای مسیر فکر کنید، اما خیلی بلندپرواز نباشید. هدف‌ها و کارهای بزرگ را به قسمت‌های کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید.

و سخن آخر این که یادتان باشد طولانی‌ترین مسیرها با یک قدم کوچک آغاز می‌شوند و اگر صبور و ثابت‌قدم باشید، می‌توانید به راحتی اعتماد به نفس‌تان را زیاد کنید. دیدن «فیلم آموزشی: ۳ روش برای افزایش اعتماد به نفس» را هم از دست ندهید، در این فیلم با نکات بیشتری درمورد تقویت اعتماد به نفس آشنا می‌شوید که به یاری‌تان خواهد آمد.

برگرفته از:‌ entrepreneur

بیاموزید که چگونه اعتماد به نفس داشته باشید و خجالت را کنار بگذارید تا از موفقیت‌های جدید خود لذت ببرید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 109 دیدگاه)
 1. مینا می‌گوید

  سلام
  واسه اینکه اعتماد بنفسمون بره بالا چیکار کنیم؟
  مثلا موقع حرف زدن با بقیه مخصوصا

  1. Shaqayeq می‌گوید

   دقیقا منم مشکل تو رو دارم

 2. مارال می‌گوید

  سلام اول از همه ممنون بابت راهکارهای خوبی که تو سایتتون گذاشتین 🙏🙏
  من وقتی تو جمع هستم قلبم تند تند میزنه صدام خیلی آروم میشه و خشکم میزنه بعد هی صورت اینو اونو نگاه میکنم دست خودم نیست 🥺احساس میکنم اگه حرف بزنم سوتی میدم بعد یکجا خشکم میزنه هر کیو تو جمع نگاه میکنم احساس میکنم از من خوشگلتره از استرس دلم درد میگیره و قلبم خیلی تند تند میزنه همش قفلی میزنم رو اونایی که بنظرم خوشگلن تو جمع اشتهام کور میشه احساس حالت تهوع میکنم حتی اگه خیلی گشنم باشه هی به خودم میگم چرا اینجوریم چرا اینجوری نشدم اگه ازم خوششون نیاد چی مسخره ام کنن چی🥺🥺
  من از پسر خاله ام خوشم میاد وقتی میریم خونشون حتی از استرس بهش سلام هم نکردم بعد هی جلوش تابلو بازی هم درمیوردم ولی اون اصلا توجه نمیکرد نگاه هم نمیکرد من هی با شالم درگیر میشم یا احساس میکنم زشتم هی دستم رو صورتم اینجوری خیلی تابلو 😔😔حتی نمیتونم درست احوال پرسی بکنم با یکی 🥺😭کمکم کنید لطفا بهم بگین مشکلم چیه که اینجوریم حتی خونمون نزدیکترین کس مون هم بیاد مثل خاله یا عمه خودمو گم میکنم صدام ضعیف میشه نمی تونم حرفامو درست و بدون اشتباه بگم خواهشا کمکم کنید چیکار کنم این اخلاقام درست بشه ریلکس بشم حتی الان که دارم این متن رو مینویسم وقتی یادشون‌میوفتم قلبم یجوری میشه 🥺بنظرتون مشکل من چیه

  1. Mim_jalili می‌گوید

   بهترین کار اینه ک بری جلو آینه و با خودت حرف بزنی، هم فن بیانت قوی میشه نقاط ضعف خودتو میفهمی، هم حالات صورتتو تنظیم میکنی، هم یخت باز میشه
   تو جمع راحت باش، عاشق خودت باش، ب این فکر کن ک از تو فقط یدونه تو دنیا هست، تو خوبی ولی میتونی بهترینه خودتم باشی.
   مهم نیست کی ازت خوشش میاد کی خوشش نمیاد
   مهم اینه خودت خودتو دوست داری
   وقتی خودتو دوست داشته باشی بقیه هم جذبت میشن

  2. بنده خدا می‌گوید

   منم مثل توعم وقتی میخوام ت جمع حرف بزنم خودمم صدامو ب زور میشنوم میپرن وسط حرفم نمیتونم با ادما بیشتر ا یکی دو ثانیه ارتباط چشمی داشته باشم ب نظر من ک چون تو اجتماع نبودیم ی جورایی خجالتی بار اومدیم و اعتماد ب نفس ب شدت ضعیف
   باید ب زورم ک شده تو جمع حرف بزنی و اعتماد ب نفستو بالا ببری ک کار سختیه
   این مشکل رو ایندع تحصیلیم هم داره تاثیر میذاره واقعا نگرانم

  3. مجنون می‌گوید

   سلام منم مشکل تو رو دارم

 3. محمد ابراهیم می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید .
  راهکار هایی شما در مورد تمرین با خودمان در تنهایی .شاید کمکمان کند .:”ولی دوباره با قرار گرفتن در سخنرانی و جمع ها احتمال تپق زدن و استرس بالاست .،؛کشور المان اردوگاهی رو اختصاص داده با عنوان (کمپ کور ) حداقل زمان کور ۲۰ روز و حداکثر ۴۰ روز به صورت شبانه روز میباشد و اافراد متعددی توسط نسخه دکتر ها (روحی و روانی …ازن یا شوهر طلاق گرفته .،بیکاران اداره کار ،؛:و حتی کسانی که اعتماد به نفس پایین دارند وهر شخص بیمار دیگری که ا نیاز به آرامش و جلسات این چنینی دارد .با شرکت کردن در کلاس هاییی متعدددر کمپ کور میتواند مشکل خود را توسط اساتید و پزشکان حیلی اسان تر حل کند ..در ضمن تمام هزینه این افراد در کور توسط دولت و سیاستمداران پرداخت میگردد.
  ارادتمند محمد پورعزیز