مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

تقویت اعتماد به نفس با ۶ راهکار تضمینی

16

اعتماد به نفس یک جور طرز فکر مثبت راجع به خودتان و توانایی‌هایتان است و درست همان موقعی که همه چیز به‌ هم می‌ریزد، می‌تواند به فریادتان برسد و به شما کمک کند تا در برابر مشکلات‌تان قوی باشید. بزرگ‌ترین و موفق‌ترین آدم‌هایی که می‌شناسیم هم گاهی اوقات دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. برای تقویت اعتماد به نفس، مثل هر توانایی و مهارت دیگری باید تمرین داشته باشید تا بتوانید آن را مدیریت کنید، اما وقتی بتوانید خودتان افسار را به دست بگیرید، پیشرفت می‌کنید و زندگی‌تان از این رو به آن رو می‌شود.

در این متن قرار است ۶ راه برای تقویت اعتماد به نفس به شما پیشنهاد بدهیم. لطفا ما را تا پایان همراهی کنید.


حتما بخوانید: علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟

۱. از زبان بدن‌تان به درستی استفاده کنید

زبان بدن هر کس نشان می‌دهد که آن فرد چقدر به خودش اطمینان دارد. از چهره‌ی بعضی آدم‌ها می‌شود فهمید که حتی خودشان هم خودشان را قبول ندارند! طوری خودتان را نشان بدهید که همه بدانند می‌توانید هر موقعیتی را مدیریت کنید و بر اوضاع کاملا مسلط هستید. اگر اعتماد به نفس را در ظاهرتان نشان بدهید و از زبان بدن‌تان به درستی استفاده کنید، نه تنها حس می‌کنید که از پس هر چیزی برمی‌آیید، بلکه دیدگاه دیگران هم نسبت به شما تغییر می‌کند و به توانایی‌هایتان اعتماد می‌کنند.

 • سرتان را بالا بگیرید، صاف بنشینید، به آرامی شانه‌هایتان را عقب ببرید تا در راستای ستون فقرات‌تان قرار بگیرند، شل و ول دست ندهید و وقتی صحبت می‌کنید مستقیما به فرد مقابل‌تان نگاه کنید.

حتما بخوانید: زبان بدن افراد با اعتماد به نفس چگونه است؟

۲. درست لباس بپوشید

تقویت اعتماد به نفس - لباس پوشیدن

وقتی ظاهرتان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. لباس‌ها و لوازم مناسب انتخاب کنید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه‌ی اینها باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود. لباس‌تان باید طوری باشد که موفقیت را نشان بدهد. لوازم شخصی شما نشان‌دهنده‌ی شخصیت‌تان هستند پس در انتخاب‌شان دقت کنید.

 • یک لباس مناسب و زیبا که توجه دیگران را جلب کند، می‌تواند به شروع یک مکالمه کمک کند.

حتما بخوانید: ارتباط بین طرز لباس پوشیدن و نوع شخصیت شما

۳. جسورانه و جذاب صحبت کنید

سخنرانان خوب، با اعتماد به نفس، با ثبات و با یک ریتم مناسب صحبت می‌کنند. آنها یاد گرفته‌اند در صحبت کردن تأثیرگذارتر باشند، به جای اینکه حین سخنرانی تپق بزنند و گیر کنند، شمرده حرف می‌زنند و بین صحبت‌هایشان مکث می‌کنند.

 • یک لحن جسورانه، جذاب و در عین حال مؤدبانه برای صحبت کردن انتخاب کنید تا اعتماد به نفس‌تان را نمایش بدهید. این‌ طوری عزت نفس‌تان بیشتر می‌شود و به خودتان ایمان می‌آورید. برای اینکه جدی به نظر برسید، خیلی هیجان‌زده و عصبی نباشید و زیادی نخندید. اگر مردم حس رهبری را در شما ببینند به صحبت‌هایتان بیشتر توجه می‌کنند.

حتما بخوانید: چگونه جذاب صحبت کنیم؛ نکاتی برای اینکه دیگران را مبهوت خود کنیم

۴. مثبت فکر کنید، مثبت عمل کنید

تقویت اعتماد به نفس - مثبت فکر کردن

انرژی مثبت باعث نتیجه‌ی مثبت هم می‌شود، پس سعی کنید نیمه‌ی پر لیوان را ببینید و به مسائل منفی فکر نکنید.

 • همیشه لبخند بزنید، بخندید و با آدم‌های مثبت معاشرت کنید تا هم خودتان حس بهتری داشته باشید و هم کسانی که دور و برتان هستند.
 • یک دفترچه‌ی یادداشت داشته باشید و هدف‌ها و موفقیت‌های روزانه‌تان را در آن بنویسید. شکرگزاری و رضایت بابت هر کار مثبتی که انجام می‌دهید، باعث تقویت اعتماد به نفس و آرامش درونی شما خواهد شد.

حتما بخوانید: چگونه مثبت فکر کنیم؛ ۱۰۰ تمرینی که حالتان را خوب می‌کند

۵. مرد عمل باشید

تقویت اعتماد به نفس فقط به ظاهر خوب نیست، باید خوب هم عمل کنید. در یک مهمانی یا رویداد اجتماعی، با آدم‌هایی که نمی‌شناسید سر صحبت را باز کنید یا کار یا پروژه‌ای را که در حالت عادی برای‌تان ترسناک است، قبول کنید. اعتماد به نفس داشتن را تمرین کنید و مطمئن باشید که خیلی زود عزت نفس جزئی از وجودتان می‌شود.

 • تنبلی و دست روی دست گذاشتن فقط ترس و تردید برای‌تان به همراه می‌آورد، در حالی که اگر عمل کنید، اعتماد به نفس و جرئت‌تان بیشتر می‌شود. به عنوان یک تمرین، ترس‌ها و توانایی‌هایتان را بنویسید. خیلی‌ها به شما می‌گویند روی ضعف‌هایتان کار کنید اما بهتر است روی نقاط قوت‌تان سرمایه‌گذاری کنید و آنها را پرورش بدهید. اگر وقت و انرژی‌تان را وقف نقاط مثبت‌تان بکنید، اعتماد به نفس در وجود‌تان جرقه می‌زند و روز به روز بیشتر می‌شود.

حتما بخوانید: درمان تنبلی با ۲۴ توصیه نه چندان سخت

۶. آماده باشید

یادتان باشد: برنامه‌ریزی جلوی عملکرد ضعیف را می‌گیرد. هر چقدر آماده‌تر باشید، احساس شایستگی و مهارت بیشتری خواهید داشت و اعتماد به نفس‌تان هم بیشتر می‌شود. آمادگی باعث می‌شود که اتفاق‌های بد و ناگهانی زندگی، نتوانند شما را شکست بدهند.

 • همه چیز را در مورد کار، رشته‌ی تحصیلی، هدف‌ها و خلاصه هر چیزی که مسیر زندگی‌تان را به سمت موفقیت هدایت می‌کند یاد بگیرید. قبل از اینکه یک کار را شروع کنید به انتظارها و هدف‌هایتان در انتهای مسیر فکر کنید، اما خیلی بلندپرواز نباشید. هدف‌ها و کارهای بزرگ را به قسمت‌های کوچک و قابل مدیریت تقسیم کنید.

و سخن آخر این که یادتان باشد طولانی‌ترین مسیرها با یک قدم کوچک آغاز می‌شوند و اگر صبور و ثابت‌قدم باشید، می‌توانید به راحتی اعتماد به نفس‌تان را زیاد کنید. دیدن «فیلم آموزشی: ۳ روش برای افزایش اعتماد به نفس» را هم از دست ندهید، در این فیلم با نکات بیشتری درمورد تقویت اعتماد به نفس آشنا می‌شوید که به یاری‌تان خواهد آمد.

برگرفته از:‌ entrepreneur

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 دیدگاه
 1. آیین می‌گوید

  خیلی ممنون بابت مطالب جالبتون…لطفا بفرمایید چه رابطه ای میان هوش هیجانی و اعتماد به نفس وجود داره؟ آیا داشتن اعتماد به نفس هوش هیجانی رو افزایش میده و یا بالعکس؟ یا اصلن این دو لازم و ملزوم همند؟
  با تشکر

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   خوشحالیم که این مطلب مورد توجه‌تون قرار گرفته.
   اعتماد به نفس روی عملکردهای شناختی (مثل خلاقیت، حل مسئله، توجه، ادراک و …) تأثیر مستقیم داره، از طرفی هوش هیجانی بالا به ما کمک می‌کنه در انگیزه ایجاد کردن برای خودمون قوی‌تر عمل کنیم. این امر موجب جلوگیری از به تعویق انداختن کارها، افزایش اعتماد‌ به‌ نفس میشه.
   برای دستیابی به اطلاعات بیشتر، پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو مطالعه کنید:
   تعریف هوش هیجانی به زبان ساده
   ترفندهایی که شما را باهوش‌تر از آنچه هستید نشان می‌دهد

 2. شادی می‌گوید

  ممنون بابت مقاله ی خوب و مفیدتون.

 3. مشاور زیبایی می‌گوید

  خیلی از این موارد میخونم با خودم تکرار میکنم ولی بعد چند وقت دوباره فراموش میشه و من همون آدم قبلم

 4. worstbody می‌گوید

  خیلی سودمند بود .
  سپاس فراوان از تیم «چطور»

 5. 👑ghazal👑 می‌گوید

  عالۍ بود بہتر از این نمے شد مرسے…

  1. امین ادراکی می‌گوید

   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده 🙂

 6. 👑ghazal👑 می‌گوید

  عالۍ بود بہتر لز این نمے شد مرسے…

 7. محسن می‌گوید

  با سلام خیلی خوب بود

  1. امین ادراکی می‌گوید

   سلام.
   از لطف شما ممنونم

 8. Hessam VAkil می‌گوید

  سپاس از زحمات شما…
  اگر امکانش هست مطلبی هم درباره “روش های بیان هر فرد از خودش” کار کنید بسیار شیوا قلم میزنید
  با احترام

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   درود بر شما
   متأسفانه من متوجه نشدم دقیقا چه مطلبی مد نظرتون هست. لطفا بیشتر توضیح بدین تا بهتر بتونیم پیگیر بشیم 🙂

 9. قلیزاده یعقوب می‌گوید

  خیلی عالی بود

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سپاس از لطف‌تون. خوشحالیم که این مطلب مورد رضایت‌تون قرار گرفته.

 10. رهام می‌گوید

  سپاسگزارم جناب آقای ادراکی، امروز صبح با شما آشنا شدم و پیگیر مقالات پیشین شما نیز شدم. از ته دل خدمتتون خسته نباشید میگم و باز هم ممنون بابت قلم روان و زمانی که برای نوشتن صرف میکنید.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   ممنون از شما که با دیدگاه‌های ارزشمندتون به ما انگیزه و انرژی میدین. خوشحالیم که مطالب تونستن رضایت شما رو جلب کنن.
   سپاس که همراه‌مون هستین