مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

۸ نشانه‌ای که می‌گوید یک رابطه دوستانه به پایان رسیده است

30

دوستی‌هایی که در طول زندگی شکل می‌دهیم اغلب به اندازه‌ی افرادی که با آنها دوستی می‌کنیم منحصر‌به‌فرد هستند. دوستی‌ها در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرند: دوستانی داریم که فعالیت خاصی را به همراه آنها انجام می‌دهیم، دوستانی هستند که دسترسی راحتی به آنها داریم مثلا هم‌محله یا همکار ما هستند و دوستان صمیمی. هر یک از این گروه‌ها نقش خاصی در زندگی ما بازی می‌کنند با این وجود ممکن است روزی برسد که دیگر دوست‌مان به حساب نیایند. می‌خواهیم ببینیم نشانه‌های هشداردهنده‌ی پایان عمر دوستی‌ها چه هستند؟


حتما بخوانید: با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید

دوستان صمیمی ارزشمندترین و قابل اعتمادترین جایگاه را در قلب ما دارند و جدایی از آنها برای‌مان سخت‌تر است. اینها کسانی هستند که بیشتر از همه به آنها می‌بخشیم و بیشتر از همه از آنها انتظار داریم. با این حال حتی دوستی‌های صمیمی هم می‌توانند در گذر زمان متزلزل شوند.

رابطه‌ام را با دوستم قطع کنم یا نه؟

هر دوستی‌ای که شروع شده قرار نیست مادام‌العمر ادامه پیدا کند، دوست‌ها همیشه مثل یک دوست رفتار نمی‌کنند و اگر این امر به الگویی تکرارشونده در رفتار آنها تبدیل ‌شود وقت تنزل مرتبه‌ی دوستی به یک آشنای سابق فرا می‌رسد. از طرفی روابط گاهی جذابیت خود را از دست می‌دهند که می‌تواند در اثر تغییر رفتار و اولویت‌های یکی از دو نفر یا هر دو، یا تغییر نقش و هویت آنها در زندگی‌ باشد. همچنین امکان دارد طرفین رابطه به قدری رشد کرده باشند که دیگر در آن نگنجند.

وقتی در ذهن شما ارزشمندی یک رابطه‌ زیر سؤال رفته باشد پاسخی برای این سه پرسش در وجودتان پیدا کنید:

تبلیغات
 • آیا از تماس تلفنی یا پاسخ به پیام‌ها طفره می‌روم، یا دائما قرارهایم را با دوستم به هم می‌زنم؟
 • آیا بعد از وقت گذراندن با دوستم احساس بهتری به من دست می‌دهد یا حال بدتری پیدا می‌کنم؟
 • آیا هرگز این سؤال به ذهنم خطور کرده است که اصلا از اول چطور با چنین آدمی دوست شدم؟

اجازه بدهید که کناره‌گیری‌هایتان راهنمای شما باشد. اگر از گذراندن زمان با یک دوست احساس پشیمانی می‌کنید، یعنی پرچم قرمز رنگی برای شما بالا رفته که باید به آن توجه کنید. و در پاسخ سؤال آخر اگر خودتان را در کشمکش برای یافتن دلیل آغاز رابطه می‌بینید، پس به احتمال زیاد همین حالا متوجه شده‌اید که زمان ترک آن رابطه فرا رسیده است.

چه چیزهایی به رابطه‌ی شما با یک دوست مُهر «دیگر کافی است» می‌زند

تصمیم به قطع دوستی‌ها کار ساده‌ای نیست؛ اما می‌تواند سالم‌ترین تصمیم ممکن باشد. در مسیر رسیدن به بزرگسالی فعالانه آدم‌ها را برای ورود به زندگی‌مان انتخاب می‌کنیم. اما قسمت مهم ماجرا این است که فراموش می‌کنیم درست به همان صورت که توانایی دعوت آنها به زندگی‌مان را داشته‌ایم، قدرت داریم از زندگی‌مان بیرون‌شان کنیم. دلایلی که مهر ابطال بر رابطه‌ی دوستانه می‌زنند عبارت است از:


حتما بخوانید: ۱۰ فرد سمّی که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید

۱. تعداد برخوردهای مخرب از برخوردهای سازنده بیشتر شده است

نشانه‌ پایان رابطه‌ دوستانه - افزایش برخوردهای منفی

اگر ارتباطی منظم با دوست‌ خود دارید و می‌بینید بیشتر اوقات این تعامل‌ها منفی هستند، ممکن است وقت اتمام رابطه‌ فرا رسیده باشد. قرار بر این است که دوستی‌ها لذت‌بخش باشند نه اینکه در ما استرس‌ و اضطراب ایجاد کنند. تجربه‌ی لحظات ناخوشایند در هر رابطه‌ای طبیعی است اما اگر به روالی همیشگی تبدیل شود نشانه‌ی این است که شما دو نفر نمی‌توانید با هم کنار بیایید.

۲. حسادت و رقابت بر رابطه‌ی شما حکم‌فرماست

چشم‌وهم‌چشمی، رقابت فشرده و حسادت‌های زننده نشانه‌هایی هستند که می‌گویند دوستی شما آن‌طور که باید باشد، نیست. اگر دائم می‌خواهید خودتان را به دوست‌تان اثبات کنید بیشتر از اینکه مایه‌ی آسایش دوست‌تان باشید او را فرسوده می‌کنید. انتظار بر این است که در دوستی‌ها حمایت‌ و تشویق جریان داشته باشد نه تقابل و رقابت. پس اگر خودتان را در یک رابطه درگیر جدال ناخوشایندِ «کی از کی بهتره» دیدید، درِ خروجی دوستی‌تان را پیدا کنید.


حتما بخوانید: چطور با یک آدم حسود برخورد کنیم

۳. دوست‌تان چیزی به زندگی‌تان اضافه نمی‌کند

بیایید واقعیت ماجرا را ببینیم، وقتی کسی می‌خواهد در زندگی شما باشد باید ارزشی به رابطه بیاورد. درست به همان شکل که یک مهمان مؤدب برای صرف شام دست خالی به مهمانی نمی‌رود، دوست شما باید به نوعی باعث ارتقای زندگی شما بشود. شاید همیشه سبدی شادی همراه با او به زندگی شما وارد می‌شود، شاید با شوخ‌طبعی حاضرجوابانه‌اش از خنده روده‌بُر می‌شوید، یا شاید او فردی است که واقعا خوب گوش می‌کند. ارزشی که او به زندگی‌تان می‌آورد هرچه که باشد برای شما ارزشمند است.

بنابراین اگر می‌بینید دوست‌تان چندان مشارکتی در بهتر کردن زندگی شما ندارد زمان آن فرا رسیده که یک صندلی را از مهمانی بعدی‌تان حذف کنید.

۴. دو طرف رابطه به اندازه‌ی یکسان برای آن تلاش نمی‌کنند

رابطه‌های یک‌طرفه جالب نیستند. کسی خوشش نمی‌آید که دائما از دوستش بخواهد زمانی را به او اختصاص بدهد در حالی که طرف مقابل چنین درخواستی ندارد. بنابراین باید از خودتان بپرسید چرا باید دنبال کسی باشید که به دنبال شما نیست؟ وقتی در رابطه‌ای تعادل برقرار نیست یعنی آن دوستی، برای یک یا هر دو نفر، مفهوم دوستی را تأمین نمی‌کند. اگر این تعادل به نفع شما نباشد واقعا می‌تواند به خودپنداره‌ی شما آسیب وارد کند. اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. اگر دوست‌تان به اندازه‌ی کافی برای جبران دوستی فوق‌العاده‌ای که شما نسبت به او ابراز می‌کنید انرژی صرف نمی‌کند، از اینکه تمام توان‌تان را صرف او کنید دست بردارید و او را رها کنید.


حتما بخوانید: چگونه اعتماد دیگران را جلب کنیم؟

۵. احساس می‌کنید که تحت کنترل یا مانورهای او قرار دارید

نشانه‌ پایان رابطه‌ دوستانه-دوست‌ تان شما را تحت کنترل گرفته است

اگر به هر دلیلی در اثنای دوستی احساس کردید که از خود واقعی‌تان فاصله گرفته‌اید بلافاصله مکث کنید و دراین‌باره فکر کنید. دلیل اینکه بر اساس خود واقعی‌تان رفتار نمی‌کنید چیست؟ آیا رفتارهای کنترل‌کننده‌ای در کار است؟ آیا آدم بسیار نفوذ‌پذیری هستید؟ آیا فکر می‌کنید دوست‌تان تا اندازه‌ای روی شما مانور می‌دهد؟ به این مورد به خوبی فکر کنید. بهترین دوستی‌ها آنهایی هستند که شخصیت حقیقی ما را برجسته می‌کنند و بی‌همتا بودن‌مان را بازتاب می‌دهند؛ بنابراین اگر در رابطه‌ای از این موهبت‌ها برخوردار نمی‌شوید، یا حتی عکس این را احساس می‌کنید، توصیه‌ی جدی این است که در دوستی خود بدون فوت وقت تجدید نظر کنید.

۶. همراهی با دوست‌تان جلوه‌ی نامناسبی به شما می‌دهد

با خودتان رو راست باشید: آیا دوست‌ شما آدم خوبی است؟ اگر حتی برای لحظه‌ای در این مورد تردید کرده‌اید، به این مسئله فکر کنید که بازتاب شخصیت آنها روی شما چیست. اگر با یک قلدر دوست هستید، احتمالا در نظر دیگران شما هم یک قلدر هستید. یا حتی بدتر، ممکن است شما به رفتارهای قلدرانه خو گرفته برخی از آنها را خودتان به کار ببرید؛ احتمالا حتی این فکر لرزه به تن‌تان می‌اندازد! مراقب باشید با چه آدم‌هایی مراوده می‌کنید، چون با اینکه دوستان کپی کاربُنیِ هم نیستند اما ما آدم‌ها حتما از روش و مرام کسانی که وقت زیادی را با آنها می‌گذرانیم تأثیر می‌پذیریم. پس همیشه راه بهتر این است که با افرادی دوستی کنیم که تأثیرپذیرفتن از خصوصیات آنها مایه‌ی غرور است.

۷. بیشتر در مرور گذشته‌اید تا آینده

همه‌ی ما دوستانی از سالیان دور داریم. قرارهای بازی که به قرارهای درس خواندن و بعد گذراندن اوقات فراغت تبدیل شده‌اند و نمی‌توانیم زندگی‌مان را بدون حضور این دوستان قدیمی تصور کنیم. شاید هم می‌توانیم؟

اگر بیشتر به حساب خاطرات گذشته رابطه را نگه داشته‌اید و در زمان حال ارتباط شما ارضا‌کننده نیست، ممکن است زمان آن رسیده باشد که گذشته را در همان گذشته رها کنید. آدم‌ها حین رشد کردن و متحول شدن راه‌شان از هم جدا می‌شود و این غیرعادی نیست. ممکن است از توان ما خارج باشد که بخواهیم تک تک دوستانی که در زندگی داشته‌ایم را نگه داریم. گاهی دوستان قدیم به آدم‌هایی تبدیل می‌شوند که دیگر از آنها خوش‌مان نمی آید اما اشتیاق تکرار روزهای خوب گذشته دست از سرمان بر نمی‌دارد. اما به یاد داشته باشید این فکر خوبی نیست که برای گرامیداشت گذشته به رابطه‌ای بند کنید که دیگر سمی شده است.


حتما بخوانید: چگونه در زمان حال زندگی کنیم؟

۸. اعتماد به نفس و عزت نفس شما تحت تأثیر منفی است

این مخلص کلام و نکته‌ی پایانی است. اگر در رابطه‌ی شما با دوست‌تان به «هر» دلیلی آسیبی متوجه‌ی اعتماد به نفس و عزت نفس‌تان است، بدون شک وقت جدایی است. شما همین حالا با این دو، باید کارهای فراوانی را سروسامان بدهید! با اعتماد به نفس است که تلاش می‌کنید از تحصیلات، شغل و سرپناهی که دارید محافظت کنید و در هر گامی از این مسیر که به خودتان شک کردید آن را کنار بزنید. با عزت نفس است که احساس ارزشمندی می‌کنید و از خودتان مراقبت می‌کنید. وقتی قرار است که دوستان‌مان مشوق ما، حمایت‌گر ما و رفیقان ما باشند، اگر به هر دلیلی آنها به تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس‌مان کمک نکنند، پس اصلا دوست ما نیستند.

وقتی چوب‌خط یک دوست برای شما پر می‌شود

نشانه‌ پایان رابطه‌ دوستانه

هر یک از ما حد خاصی برای قطع یک ارتباط داریم. هر کدام از ما به ویژگی‌هایی بیش از سایر موارد اهمیت می‌دهیم. ممکن است شما دوستی داشته باشید که عادت دارد قرار ملاقات‌هایش را کنسل کند، اما این رفتار او را تحمل می‌کنید چون وقتی در دوره‌ی افسردگی بودید در کنار شما بود. شاید دوست دیگری دارید که دائما باید از دردسر نجاتش بدهید، کسی که دائما می‌خواهد زندگی خودتان را وقف کمک‌رسانی به او بکنید. در این موقعیت‌ها ممکن است از اینکه نقش قهرمان را بر عهده می‌گیرید یا کاری بیشتر از حق دوستی برایش انجام می‌دهید احساس رضایت داشته باشید. پس در این حالت شما نهایتا از پویایی رابطه‌ی دوستانه‌تان لذت می‌برید.

چطور یک رابطه‌ی دوستی را تمام کنیم

برای اینکه نتایج قطع ارتباط برای‌تان شفاف و روشن باشد می‌توانید این نکات را به کار ببرید:

 • اجازه ندهید رابطه‌ی سمی برای مدت طولانی کش بیاید.
 • به عباراتی که می‌خواهید برای تمام کرن رابطه به کار ببرید به خوبی فکر کنید.
 • اگر بعدا در محل کار، محله یا دایره‌های اجتماعی دیگرتان با این دوست برخورد خواهید داشت مطمئن شوید که با لحنی کاملا مثبت این کار را انجام می‌دهید.
 • ممکن است لازم باشد در دنیای اینترنت راه‌های ارتباطی مانند ایمیل، یا صفحات اینستاگرام یا فیس‌بوک دوست‌تان را آنفالو کنید.
 • برای بیان دلیل این قطع ارتباط روی نیازهایی که دارید تمرکز کنید و نه اشتباهات دوست‌تان.
 • به خوبی‌هایی که این رابطه در طول زمان برای‌تان داشته اذعان کنید. همچنین سپاسگزاری خود را نسبت به نقشی که او در گذشته‌ برای شما ایفا کرده است.
 • روی افکار منفی برای گرفتن انتقام یا تنبیه دوست سابق‌تان تمرکز نکنید. تحقیقات نشان می‌دهند این افکار روی بهزیستی خودتان اثر منفی می‌گذارد.

وقتی جواب شما به سه سؤال ابتدای این نوشته مثبت باشد و نشانه‌ها‌ی بعدیِ ذکر شده در رابطه‌ی فعلی‌تان مصداق پیدا کند وقت آن است که با هر دو طرفِ رابطه یعنی خودتان و دوست‌تان صادق باشید. با وجود اینکه قطع ارتباط ممکن است بسیار سخت باشد، اما اینکه نیازهای خودتان را در اولویت بگذارید و به دوستی‌های ناکارامد پایان بدهید راه ایده‌آلی است برای اینکه بهترین دوست خودتان باشید.

برگرفته از: huffingtonpost psychologytoday

این کتاب پرطرفدار را از دست ندهید

در هر مذاکره‌ای جواب بله بگیرید، مذاکره بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره

42000تومان 12000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

30 دیدگاه
 1. saba می‌گوید

  دوست خوب فقط مال تو قصه هاست……?

 2. Butterfly می‌گوید

  سلام
  من مدت ها بود همه دوست هایم موقعتی بودن تا اینکه با دوستم آشنا شدم و یک دوست صمیمی برای من شد هم رشته ایم بود و در خوابگاه در یک اتاق بودیم
  راستش فکر نمی کردم اینطوری شود دوستی ما
  اما الان به جایی رسیده که نمی خواهم باهاش دوست باشم
  تمام تلاش خودم را کردم درست مثل یک خواهر دوستش داشتم اما با کوچترین چیزی که بگویم برای تو اینکار را کردم سریع می گوید منت نگذار برایش کاری می کنم کلی از آن سود برده بعد می خواهد کار من را کم ارزش کند سریع نابودش می کند آن چیز را
  من امسال می شود ۲۲ سالم برای من یک دوست اینطوری مناسب نیست حس یک بچه راهنمایی بهم دست می دهد وقتی با او هستم دائما من را سرزنش می کند اینکارم اشتباه هست آن کارم تابستان سر یک موضوع باهاش دردودل کردم بجای اینکه آرامش باشه یک عذاب دیگه بود بعد هم می گویم تو دوست صمیمی من هستی بخاطر همین این چیز ها را گفتم سریع برمی گردد خودت را با تکرار کردن اینها اذیت می کنی اعصابم را بهم می ریزی
  از تابستان دیگه هیچی بهش نگفتم تا دیشب که دوباره گفتم با اینکه دائما درد و دل می کند باهام بعد من یک لحظه بخاطر یک موضوع ناراحت شدم بهش گفتم می گوید ممنون که مرا پشیمان کردی که درد و دل کنم
  دائما دارم بهش امیدواری می دهم می توانی از پسش بر می آیی هی می گوید نمی توانم برای هر موضوع اینطوری صدبار می گویم اینطوری می توانی الان طوری شده فکر می کنم چشمش می زنم که دائما جلوی من فقط می گوید نمی توانم اما جلو بقیه پز کارهایش را می دهد
  او دوست صمیمی ام هست با اینکه به گفته خودش چندتا دوست صمیمی دارد من فقط او را دارم دوست صمیمی اما تا من با دوست هایم باشم بیرون برویم حرف بزنیم هی از دستم ناراحت می شود
  کمتر روزی می شود که باهام دعوا نداشته باشیم
  نمی دانم با اینکه هیچ کاری برایم نکرده حتی اگر بگویم تنها بودم هم نبوده اما برای کمک کردن به او خیلی بهش نزدیک شدم الان وابسته او شدم
  اما همه می گویند اشتباه است
  اینکه با من دائما بد رفتاری می کنه هر کار او می گوید باید انجام دهم
  خیلی عذاب آور است
  و اینکه دائما باید در مقابلش کوتاه بیاییم
  چند بار از تابستان تصمیم گرفتم دوستیم را باهاش تمام کنم اما نتوانستم یعنی تا من می خواهم تمامش کنم مشکلی داره ناراحتی داره مجبور می شوم برای رفع ناراحتی او دوباره از اول شروع کنم
  جلو جمع بهم توهین می کنه می گوید نمی توانم جلو جمع با تو خوب باشم
  اگر کوچترین توجهی به خواسته خودم بکنم در مقابل او کلا دیگه نابودم می کند با توهین هایش
  و اینکه اگر از دستش ناراحت می شوم بهش بگویم سریع می گوید من قاتل ام باخنجر وایستادم زیر گلویت یا اخلاقم گنده
  راستش گفتم ولش کن باهاش دوست باشم اشکال نداره اما الان به جایی رسیده اصلا نمی دانم ادامه این دوستی درسته یا نه

 3. امین می‌گوید

  ممنونم سارا شهیدی.مطالبت ارزشمند بود

 4. اتنا می‌گوید

  ممنون از مطالبتون

 5. آتنا می‌گوید

  سلام
  من دوستی دارم که از ته دل دوستش دارم ولی اتفاقاتی که بینمون میوفته واقعا ازارم میده دوستم خیلی حسود و حساسه اون دلش میخواد مثلا توی مدرسه خیلی با بچهای دیگه صمیمی نباشم حتی اگر دوستیو جلوی چشمش بغل کنم ناراحت میشه و بعد تیکه بهم میپرونه که قلبمو واقعا ازرده میکنه حتی یه بار به خاطر دعوا بینمون گریه هم کردم اونم منو دوس داره ولی این رفتارش خیلی ازارم میده خیلی رو رفتارم حساسه کوچک ترین توجهی به کسی بکنم و به اون نکنم زود از دستم ناراحت میشه و میگه تو بقیه رو بهتر من میدونی و اینا یک سال هست دوتامون با یه دختر دیگه اشنا شدیم و دوست شدیم اون خیلی حساس بود تووروابط من با اون دختر و همش میگفت تو با اون راحت تری و این حرفا غیر اونم خیلی زود بهش بر میخوره برای همین من توی صحبت کردن باهاش احتیاطه بیشتری خرج میکنم ولی توی صحبت با اون دوست جدیدمون راحت ترم چون دختری نیست که به دل بگیره بعد دوستم میگه تو با این راحت تری و اینا حالا که سال تحصیلی داره شروع میشه واسم مثل مصیبتی میمونه چون با اینکه تو یه کلاس ممکنه نباشیم ولی توی یه مدرسه هستییم و واقعا هی بحث پیش میاد و ردحیم داغون میشه و امسال واسم مهمه و نمیخوام اتفاقای سال قبل بیوفته و اون دختری که تازه باهاش اشنا شدیم توی مدرسه ی ما نیست از طرفی هم نمیخوام دوستم هم دلش بشکنه بلاخره دو سه ساله باهاش دوستم نالا نمیدونم چیکار کنم واقعا کلافم

 6. علی می‌گوید

  سلام خانوم شهیدی من و دوستم ماهی یبار با هم دعوا میکنیم سر مسائلی بی ربط من واسه اون کارهایی کردم که انتظار داشتم برام جبران کنه کاری که حتی برادر در حق برادرش نمیکنه اما اون به نقطه ایی رسیده که اینهارو وظیفه ی من میدونه ولی من بش گفتم این وظیفه ی من نبوده فقط لطف بوده ولی باز حرف خودشو میزنه از طرفی خیلی بهم وابسته شدیم یعنی دوطرفه هست این وابستگی خودش بم گفت منم خیلی بش وابسته شدم یکسال قرار بود با هم بریم مسافرت اون همش بهونه میورد که نمیتونه با من بیاد مسافرت اما از وقتی یه دوست جدید پیدا کرده قرار با اون بره مسافرت من خیلی ناراحت شدم بش گفتم که دیگه نمیخوام بات ادامه بدم دوستیمو ولی دو روز نشده دلمون برا هم تنگ شد و آشتی کردیم نمیدونم چیکار کنم؟؟؟ بنظر شما ادامه این دوستی صلاحه؟؟

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   در دوستی ها شما فقط توانایی تغییر نگاه خودتون رو دارین اما نمیتونین دیگران رو محبور کنید که مثلا قدردان شما باشن. این تلاش سرانجامش خودخوری و قهر و آشتیهای متناوبه.
   اگر میتونید با دوستتون همینطور که هست کنار بیاید که به این رابطه ادامه بدید. در غیر این صورت توصیه میکنم دوستان تازه پیدا کنید.
   موفق باشید

  2. saba می‌گوید

   به نطر من بهتره الان باهاش کات کنی چون یه جایی ولت میکنه که بعد میگی ای کاش هیچ وقت باهاش اشنت نمیشدی
   هرچند فراموش کردن دوستی که خیلی بهش وابسته ای خیلی سخته سعی کن یکی رو جاقگزینش کنی و اینم یادت بمونه دیگه هیچ وقت به هیچ کس وابسته نشو

 7. حکمتی می‌گوید

  مفید بود