۱۰ نشانه اینکه رابطه دوستانه به پایان رسیده است

232

دوستی‌هایی که در طول زندگی شکل می‌دهیم، اغلب به‌اندازه‌ افرادی که با آنها دوستی می‌کنیم منحصر‌به‌فردند؛ دوستانی داریم که فعالیت خاصی را همراه آنها انجام می‌دهیم، دوستانی که دسترسی به آنها راحت است و دوستانی صمیمی. دوستان صمیمی بهترین جایگاه را در قلب ما دارند و جدایی از آنها برایمان سخت‌تر است. به دوستان صمیمی بیشتر از همه می‌بخشیم و بیشتر از همه از آنها انتظار داریم. بااین‌حال حتی دوستی‌های صمیمی هم ممکن است با گذر زمان متزلزل شوند. در این مقاله، می‌خواهیم ببینیم نشانه های پایان دوستی‌ چیست.

نشانه های پایان دوستی

۱. تعداد برخوردهای مخرب از برخوردهای سازنده بیشتر شده است

اگر منظم با دوست‌ خود در ارتباطید و می‌بینید بیشتر اوقات این تعامل‌ها منفی‌اند، شاید زمان اتمام رابطه‌ فرا رسیده باشد. قرار بر این است که دوستی‌ها لذت‌بخش باشند نه اینکه ما را دچار استرس‌ و اضطراب کنند. تجربه‌ لحظات ناخوشایند در هر رابطه‌ای طبیعی است، اما اگر به روالی همیشگی تبدیل شود نشانه‌ این است که شما دو نفر نمی‌توانید با هم کنار بیایید.

۲. حسادت و رقابت بر رابطه‌ شما حکم‌فرماست

چشم‌وهم‌چشمی، رقابت فشرده و حسادت‌های زننده نشانه‌های این هستند که دوستی شما آن‌طور که باید باشد، نیست. اگر دائم می‌خواهید خودتان را به دوست‌تان اثبات کنید، بیشتر از اینکه مایه‌ آسایش دوست‌تان باشید او را فرسوده می‌کنید. انتظار این است که در دوستی‌ها حمایت‌ و تشویق جریان داشته باشد نه تقابل و رقابت. پس اگر خودتان را در رابطه‌ای درگیر حسادت و جدال ناخوشایندِ «کی از کی بهتره» دیدید، درِ خروجی دوستی‌تان را پیدا کنید.

۳. دوست‌تان چیزی به زندگی‌تان اضافه نمی‌کند

بیایید واقعیت ماجرا را ببینیم؛ وقتی کسی می‌خواهد در زندگی شما باشد، باید ارزشی برای شما داشته باشد. همان‌طور که مهمانی مؤدب برای صرف شام دست خالی به خانه میزبان نمی‌رود، دوست شما هم باید به‌نوعی باعث ارتقای زندگی شما بشود. شاید همیشه سبدی شادی همراه با او به زندگی شما وارد می‌شود، شاید با شوخ‌طبعی‌اش شما را از خنده روده‌بُر می‌کند یا شاید واقعا خوب به حرف‌هایتان گوش می‌کند. ارزشی که او به زندگی‌تان می‌آورد، هرچه باشد، برای شما ارزشمند است.

بنابراین اگر می‌بینید دوست‌تان چندان مشارکتی در بهترکردن زندگی شما ندارد، زمان آن فرا رسیده است که یک صندلی را از مهمانی بعدی‌تان حذف کنید.

۴. دو طرف رابطه به یک اندازه‌ برای آن تلاش نمی‌کنند

رابطه یک طرفه جالب نیست. کسی خوشش نمی‌آید که دائما از دوستش بخواهد زمانی را به او اختصاص بدهد در حالی که طرف مقابل چنین درخواستی ندارد. بنابراین باید از خودتان بپرسید چرا باید دنبال کسی باشید که به دنبال شما نیست. وقتی در رابطه‌ای تعادل برقرار نیست، یعنی آن دوستی برای یک یا هر دو نفر مفهوم دوستی را ندارد. اگر این تعادل به نفع شما نباشد، ممکن است به خودپنداره‌ شما آسیب بزند. اجازه ندهید این اتفاق بیفتد. اگر دوست‌تان به‌اندازه‌ کافی برای جبران دوستی فوق‌العاده‌ای که شما به او ابراز می‌کنید انرژی صرف نمی‌کند، از اینکه تمام توانتان را صرف او کنید دست بردارید و او را رها کنید.

۵. احساس می‌کنید که بر شما مسلط است

نشانه‌ پایان رابطه‌ دوستانه-دوست‌ تان شما را تحت کنترل گرفته است

اگر به هر دلیلی احساس کردید که از خود واقعی‌تان فاصله گرفته‌اید، حتما باره‌اش فکر کنید. دلیلش چیست؟ آیا رفتارهای کنترل‌کننده‌ای در کار است؟ آدم بسیار نفوذ‌پذیری هستید؟ فکر می‌کنید دوست‌تان اختیار شما را به دست گرفته است؟ خوب در این باره فکر کنید. بهترین دوستی‌ها شخصیت حقیقی ما را برجسته می‌کنند و بی‌همتابودنمان را بازتاب می‌دهند، بنابراین اگر در رابطه‌ای از این موهبت‌ها برخوردار نیستید یا حتی عکس این را احساس می‌کنید، توصیه‌ جدی این است که بدون فوت وقت در دوستی خود تجدید نظر کنید.

۶. همراهی با دوست‌تان جلوه‌ نامناسبی به شما می‌دهد

با خودتان روراست باشید؛ آیا دوست‌ شما آدم خوبی است؟ اگر حتی لحظه‌ای در این مورد تردید کرده‌اید، به این مسئله فکر کنید که بازتاب شخصیت آنها روی شما چیست. اگر با فردی قلدر دوستید، احتمالا در نظر دیگران شما هم قلدرید یا حتی بدتر ممکن است شما به رفتارهای قلدرانه خو گرفته باشید و برخی از آنها را خودتان به کار ببرید. احتمالا حتی فکرش هم لرزه به تنتان می‌اندازد! مراقب باشید با چه آدم‌هایی مراوده می‌کنید، چون با اینکه دوستان کپی کاربُنیِ هم نیستند، ما آدم‌ها حتما از روش و مرام کسانی که وقت زیادی را با آنها می‌گذرانیم تأثیر می‌پذیریم. پس همیشه راه بهتر این است که با افرادی دوستی کنیم که تأثیرپذیرفتن از خصوصیات آنها مایه‌ غرور است.

۷. بیشتر در حال مرور گذشته‌اید

همه‌ ما دوستانی از سالیان دور داریم. قرارهای بازی که به قرارهای درس خواندن و بعد گذراندن اوقات فراغت تبدیل شده‌اند و نمی‌توانیم زندگی‌مان را بدون حضور این دوستان قدیمی تصور کنیم. البته شاید هم بتوانیم!

اگر بیشتر به حساب خاطرات گذشته رابطه‌ای را حفظ کرده‌اید و در زمان حال ارتباط شما رضایت‌بخش نیست، ممکن است زمان آن رسیده باشد که گذشته را در همان گذشته رها کنید. آدم‌ها حین رشدکردن و متحول‌شدن راهشان از هم جدا می‌شود و این غیرعادی نیست. ممکن است از توان ما خارج باشد که بخواهیم تک‌تک دوستانی را که در زندگی داشته‌ایم، نگه داریم.

گاهی دوستان قدیمی به آدم‌هایی تبدیل می‌شوند که دیگر از آنها خوشمان نمی‌آید، اما اشتیاق تکرار روزهای خوب گذشته دست از سرمان برنمی‌دارد.

بااین‌حال به یاد داشته باشید این فکر خوبی نیست که برای گرامیداشت گذشته به رابطه‌ای بند کنید که دیگر سمی شده است.

۸. دوستی بر اعتمادبه‌نفس و عزت نفس شما اثر منفی می‌گذارد

اگر در رابطه‌ شما با دوست‌تان به هر دلیلی اعتمادبه‌نفس و عزت نفس شما آسیب می‌بیند، بدون شک وقت جدایی است. شما با این دو باید کارهای فراوانی را سروسامان دهید! با اعتمادبه‌نفس است که تلاش می‌کنید از تحصیلات، شغل و سرپناهی که دارید محافظت کنید و در هر گامی از این مسیر که به خودتان شک کردید، موانع را کنار بزنید. با عزت نفس است که احساس ارزشمندی می‌کنید و از خودتان مراقبت می‌کنید. قرار است دوستانمان مشوق ما، حامی ما و رفیق ما باشند، پس اگر به هر دلیلی آنها به تقویت اعتمادبه‌نفس و عزت نفسمان کمک نکنند، اصلا دوست ما نیستند.

۹. در این دوستی، حرمت شما حفظ نمی‌شود

همان‌طور که گفتیم، دوستان باید حامی یکدیگر باشند و به هم احترام بگذارند. اگر دوست‌ شما احساسات‌تان را بی‌اعتبار می‌کند و به شما احترام نمی‌گذارد، رابطه‌تان ناسالم است. در صورتی که این رابطه باعث می‌شود احساس اضطراب و ناخوشی کنید، بهتر است درباره‌اش تجدید نظر کنید.

۱۰. صداقت در رابطه‌تان جایی ندارد

روابط مستحکم نیازمند اعتمادند و لازمه اعتماد هم صداقت است. اگر آن‌قدر به دوست خود اعتماد ندارید که راحت سفره دلتان را برایش باز کنید و با او صادق باشید، رابطه‌تان نه‌تنها عمیق‌تر نخواهد شد، بلکه عذابتان هم خواهد داد و بعید است که کسی چنین رابطه‌ای را بخواهد.

چطور بفهمم ادامه دوستی ممکن است یا نه؟

نشانه‌ پایان رابطه‌ دوستانه

هریک از ما حدوحدودهای خاصی برای قطع رابطه داریم و به ویژگی‌هایی بیش از سایر موارد اهمیت می‌دهیم. شاید شما دوستی دارید که عادت دارد قرار ملاقات‌هایش را لغو کند، اما این رفتار او را تحمل می‌کنید چون وقتی در دوره‌ افسردگی بودید، در کنار شما بود. شاید دوست دیگری دارید که دائما باید از دردسر نجاتش بدهید، کسی که دائما می‌خواهد زندگی خودتان را وقف کمک‌ به او کنید. در این موقعیت‌ها ممکن است از اینکه نقش قهرمان را بر عهده می‌گیرید یا کاری بیشتر از حق دوستی برایش انجام می‌دهید احساس رضایت کنید. پس در این حالت شما نهایتا از پویایی رابطه دوستانه‌تان لذت می‌برید.

رابطه‌ام را با دوستم قطع کنم یا نه؟

هر دوستی‌ای که شروع شده قرار نیست مادام‌العمر ادامه پیدا کند، دوست‌ها همیشه دوستانه رفتار نمی‌کنند و اگر این امر به الگویی تکرارشونده در رفتار آنها تبدیل ‌شود، وقت تنزل رتبه‌ دوستی به آشنایی فرا می‌رسد. از طرفی روابط گاهی جذابیت خود را از دست می‌دهند که شاید ناشی از تغییر رفتار و اولویت‌های یکی از دو نفر یا هر دو یا تغییر نقش و هویت آنها در زندگی‌ باشد. همچنین امکان دارد طرفین رابطه به قدری رشد کرده باشند که دیگر در آن نگنجند. این موضوع به‌ویژه وقتی پای قطع رابطه با دوست صمیمی در میان باشد، بغرنج‌تر است.

وقتی به ارزش رابطه‌ شک کرده‌اید، پاسخی برای این ۳ پرسش پیدا کنید:

 • آیا از تماس تلفنی یا پاسخ به پیام‌ها طفره می‌روم یا دائما قرارهایم را با دوستم به هم می‌زنم؟
 • آیا بعد از وقت گذراندن با دوستم احساس بهتری به من دست می‌دهد یا حال بدتری پیدا می‌کنم؟
 • آیا هرگز این سؤال به ذهنم خطور کرده است که اصلا از اول چطور با چنین آدمی دوست شدم؟

اجازه بدهید که کناره‌گیری‌هایتان راهنمای شما باشد. اگر از گذراندن زمان با دوستی احساس پشیمانی می‌کنید، یعنی زنگ خطری به صدا درآمده است که باید به آن توجه کنید. اگر در پاسخ به سؤال آخر خودتان را در کشمکش برای یافتن دلیل آغاز رابطه می‌بینید، پس به‌احتمال زیاد همین حالا متوجه شده‌اید که زمان ترک آن رابطه فرا رسیده است.

چطور رابطه دوستی را تمام کنیم

برای اینکه نتایج قطع رابطه برایتان شفاف و روشن باشد، می‌توانید این نکات را در نظر بگیرید:

 • اجازه ندهید رابطه‌ای سمی مدت طولانی کش بیاید.
 • به عباراتی که می‌خواهید برای تمام‌کردن رابطه به کار ببرید به‌خوبی فکر کنید.
 • اگر بعدا در محل کار، محله یا محیط‌های اجتماعی دیگر با این دوست برخورد خواهید داشت، مطمئن شوید که با لحنی کاملا مثبت این کار را انجام می‌دهید.
 • ممکن است لازم باشد در دنیای اینترنت راه‌های ارتباطی مانند ایمیل یا صفحات اینستاگرام یا فیس‌بوک دوست‌تان را آنفالو کنید.
 • برای بیان دلیل این قطع ارتباط روی نیازهایی که دارید تمرکز کنید نه اشتباهات دوست‌تان.
 • به خوبی‌هایی که این رابطه در طول زمان برایتان داشته اذعان کنید. همچنین قدردانی خود بابت نقشی که در گذشته‌ برای شما ایفا کرده است، اعلام کنید.
 • روی افکار منفی برای گرفتن انتقام یا تنبیه دوست سابقتان تمرکز نکنید. طبق تحقیقات، این افکار روی زندگی خودتان اثر منفی می‌گذارد.

شما بگویید

پایان دوستی شاید بسیار سخت باشد، اما اینکه به نیازهای خودتان اولویت بدهید و به دوستی‌های ناکارامد پایان بدهید، راهی ایدئال است برای اینکه بهترین دوست خودتان باشید.

شما چه تجربه‌هایی دارید؟ آیا تابه‌حال به دوستی چندین‌وچندساله پایان داده‌اید؟ حتما نظرات و تجربیات خودتان را در بخش دیدگاه‌ها با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: چرا پیدا کردن دوست بعد از ۴۰ سالگی سخت‌تر می‌شود؟ راهکارهایی که ارزش امتحان کردن دارند

چگونه می‌توانید بر صدا و لحن و شیوه بیان خود مسلط‌تر شوید تا ارائه تاثیرگذارتری داشته باشید؟

۱۰،۰۰۰ تومان

منبع psychologytoday huffingtonpost
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 232 دیدگاه)
 1. یگانه می‌گوید

  سلام منی که امشب دوستم رو که از باهاش قهر بودم رو از دست دادم کلی حرف بد بهم زد و منو متهم کرد و شاهدم داشت و مطمئن بود به حرف ها ولی من هیچ کدوم از اون حرف تا رو یادم نمیومد ودر نتیجه از هم جدا شدیم

 2. سپهر می‌گوید

  سلام.من با دوستم ۲ سالی میشه بودم. ما چهار نفر بودیم و بازی میکردیم تا اینکه یه روز فهمیدم اصن به نیاز های من اهمیت نمیده.منم باهاش قهر کردم و هرچی تو بازی برا اون بود رو تخریب کردم. فک کنم دیگه نخواد حتی اسممو بشنوه

 3. Sahar می‌گوید

  سلام
  من الان نزدیک ۵ ساله که با دوست صمیمیم دوستم اما توی دو سال گذشته اصلا مثل قبل نیستیم یعنی ما توی اون ۵ سالی که باهم دوستبودیم بهم هیج کادویی چیزی نداد نه اینکه بگم چرا کادو نداده ها
  مشکل اینکه توی این دو سال بایکی دیگه دوست شده و دستبند وگردنبند ست و … کلی چیز دیگه بهش داده و دیگه هم ما مثل قبل باهم دوست نیستیم گاهی اوقات به سرم میزنه برم دوستشو بزنم ولی یکم بهتر که فکر میکنم میبینم تقصیر دوست من بوده که خیلی راحت ۵ سال دوستیمونو فروخته و توی این ۵سال دوستیمون بهم به این اندازه اهمیت نداده
  ببخشید طولانی شد حالا به نظر شما چیکار کنم؟