چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم؟

8

لغات حکمِ آجرهای ساختمان زبانی را دارند و نشان می‌دهند فرد تا چه حد تحصیل‌کرده، حرفه‌ای و اجتماعی است. در عین حال، خیلی از افراد با افزایشِ دانشِ لغوی خود مشکل دارند و نمی‌توانند با لغات جدید ارتباط برقرار کنند. مسئله درک لغات نیست، مسئله حفظ کردن و استفاده از آنها در زمان مناسب است. یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زبان‌آموزی این است که دامنه لغات انگلیسی‌تان را مدام به‌روز کنید، مخصوصا وقتی که دارید به‌صورت حرفه‌ای آموزش زبان انگلیسی را دنبال می کنید. این نوشته را بخوانید تا ببینید که چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم.


حتما بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل

انگلیسی، زبانِ جهانیِ ارتباطات است و دانستن این زبان در دوره‌ی جهانی‌شدن و افزایش رقابت کاملا ضروری است. اگر شما فرد حرفه‌ای هستید که دانش زبانی و لغوی خوبی دارید، احتمالا سریع‌تر از بقیه پیشرفت می‌کنید. تحقیق جدیدی که در شرکت برسین (Bersin) و شرکا انجام شده نشان می‌دهد شرکت‌هایی که کارمندان آنها دانش لغوی خوبی دارند با وضوح و دقت می‌توانند استراتژی‌هایشان را بیان کنند و ۱۱۳ برابرِ سایر شرکت‌ها سودمند و کارآمد هستند.

به علاوه یک تحقیق جهانی نشان داده که ۸۳ درصد کارمندان مهارت‌های لغوی و زبانی ضعیفی دارند و این ضعف، تأثیر منفی روی فروش، سوددهی و کارآمدی آنها در شرکت‌شان دارد. بنابراین کسب مهارت در لغات انگلیسی خیلی اهمیت دارد، مخصوصا برای افراد حرفه‌ای. این روش‌های ساده می‌توانند در این مورد به شما کمک کنند. به‌علاوه می‌توانید از گوشی هوشمند خود به‌عنوان ابزاری قدرتمند استفاده کنید تا لغات جدیدی را یاد بگیرید، دامنه لغات خود را بالا ببرید و تسلط خود را به زبان انگلیسی بیشتر کنید بدون اینکه مجبور باشید وقت زیادی صرف آن کنید.


حتما بخوانید: چگونه زبان انگلیسی را بدون کلاس یاد بگیریم؟

با اشتیاق فراوان و به‌طور منظم انگلیسی بخوانید

کتاب بخوانید - چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم

مطالعه، یکی از عوامل اصلی است که می‌تواند در افزایش لغات شما کمک کند. خواندن داستان، شما را با لغات جدید و حتی لغات قدیمی مواجه می‌کند. عموما بر این باورند که خوره‌کتاب‌ها کسل‌کننده و تنها هستند، ولی خواندن روشی کارساز برای گستردش دامنه لغات شماست. این روش مهارت نوشتن و صحبت کردن شما را بیشتر می‌کند. بهتر است وقتی می‌خوانید با دقت به لغات نگاه کنید و آنهایی که به نظرتان مهم می‌آیند یا معنی آنها را نمی‌دانید را رنگی کنید. کتاب‌های مختلفی را در غالب‌ها و موضوعات مختلف بخوانید، مثلا مجله، روزنامه یا رمان بخوانید یا در اینترنت مطالب را به انگلیسی بخوانید.

Vocabulary.com یک بازی و ابزار یادگیری ترکیبی است که با آن می‌توانید هم لغاتی که موقع خواندن به آنها برخورد می‌کنید و هم لغات خودِ برنامه را یاد بگیرید و حفظ کنید. این برنامه از الگوریتم‌های پبشرفته استفاده می‌کند تا سؤالات و تمرین‌هایی را مخصوص شما آماده کند.

فرهنگ لغات بهترین دوست شماست

از دیکشنری استفاده کنید - چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم

فرهنگ لغات یکی از منابع اصلی شماست و کمک می‌کند تا حد زیادی دامنه لغات خود را افزایش بدهید. لغاتی را که موقع خواندن رنگی کرده بودید، پیدا کنید و املا، معنی و کاربردها و معانی مختلف آنها را در فرهنگ لغت بخوانید. فرهنگ جامع هم می‌تواند منبع خوبی برای درک ارتباط بین کلمات باشد، چون مترادف‌ها و متضادها را به شما می‌دهد.

علاوه بر کتاب فرهنگ لغت، برنامه‌هایی هم هستند که کار را برای شما راحت‌تر از همیشه می‌کنند. مثلا:

PowerVocab که در آن باید تعریف‌ها را با کلمات جور کنید. برنامه‌هایی مشابه به این روی فیس بوک یا Face Rice هم هستند. کاربران باید کلمات را در سؤالات چهار گزینه‌ای با تعاریف خود جور کنند. در این برنامه می‌توانید با سایر افراد هم رقابت کنید یا زمان خود را بسنجید (فقط برای اندروید).

یا:

برنامه A Word A Day که توسط نویسندگان برنامه PowerVocab تهیه شده است. این برنامه لغات جدید را روی صفحه‌ی گوشی شما قرار می‌دهد. این برنامه فقط برای اندروید است، ولی اگر IOS دارید می‌توانید برنامه Word of the Day را امتحان کنید.

یا:

Magoosh Vocabulary Builder که مشابه PowerVocab است ولی مخصوصا برای بالا بردن نمره شما در امتحان GRE تهیه شده که برای وارد شدن به مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آمریکا لازم است. Magoosh یک شرکت آنلاین است که به کسانی که می‌خواهند کارشناسی ارشد بگیرند کمک می‌کند در امتحان‌های GRE یا سایر امتحانات موفق باشند.


حتما بخوانید: چگونه کلمات انگلیسی را به خاطر بسپاریم

برای لغات ارتباطات شخصی و احساسی بسازید

وقتی چیزی را با دل و جان حس کنید فراموش کردن آن سخت می‌شود. متخصصین مغز و اعصاب به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی که در مورد موضوعی لغات و جملات جدیدی را می‌خوانید فعالیت مغزی شما بیشتر می‌شود. مخصوصا وقتی که موضوع آن برای شما اطلاعات شخصی و احساسی داشته باشد. این روش به افزایش دامنه لغات شما خیلی کمک می‌کند.

ترکیب کردن لغات جدید با تجربه‌های شخصی کمک می‌کند آنها را بهتر حفظ کنید. می‌توانید لغات جدید را به همراه مکان‌هایی که رفته‌اید، افرادی که می‌شناسید و حتی خاطره‌انگیزترین اتفاقات زندگی‌تان حفظ کنید.

پکیج اصول یادگیری زبان در ۹۰ روز

لغات را در زمینه‌ی یک متن یاد بگیرید

لغات را در زمینه بخوانید - چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم

تحقیقات نشان می‌دهند افراد لغات را در زمینه‌ی یک متن بهتر یاد می‌گیرند. هیچ وقت سراغ فهرستی از کلمات جداگانه که هیچ ارتباطی با هم ندارند نروید. لغات جدید باید بخشی از تصویری کلی باشند. خواندن لغات جدید در جمله، ترانه، داستان یا زندگی روزمره می‌تواند با کمک گرفتن از آن زمینه، مفهوم آن را روشن‌تر کند. همین‌طور به این صورت می‌توانید چندین لغت جدید را با هم در یک زمینه یاد بگیرید.


حتما بخوانید: راهکارهایی موثر برای یادگیری زبان از طریق فیلم

به همراه سرگرمی‌های خود لغات جدید یاد بگیرید

از بازی استفاده کنید - چگونه دایره لغات انگلیسی خود را افزایش دهیم

بازی‌های لغت کمک می‌کنند لغات خود را با دیگر شرکت کنندگان به اشتراک بگذارید. این‌طور می‌توانید بدون زحمت زیادی و با بازی کردن، دامنه لغات خود را گسترش بدهید. این روش کمک می‌کند سرعت حفظ کردن و به‌یادآوری لغات جدید را بیشتر کنید. هنگام بهتر کردن لغات انگلیسی خود بازی‌هایی مثل جورچین یا جدول کلمات را انجام دهید. اگر بازی‌های تخته‌ای را دوست ندارید می‌توانید با دوستانتان بازی‌های لغتی شفاهی انجام دهید،‌ مثلا با لغات مشاعره کنید، یا مترادف‌ها و استعاره‌ها را تمرین کنید.

مثلا 7 Little Word بازی لغتی کوچک است که به شما هفت تعریف و موزائیک با ترکیبی از دو یا سه حرف را می‌دهد. باید این موزائیک‌ها را مرتب کنید و کلمه بسازید. می‌توانید اول لغاتی را که بلدید مرتب کنید و با حدس زدن آنهایی که بلد نیستید دانش لغوی خود را گسترش دهید.

Word to Word هم یک بازی هوشمندانه جور کردن کلمات است. این بازی به شما فهرستی از کلمات می‌دهد که باید ارتباط بین آنها را پیدا کنید. این ارتباط ممکن است مترادف، متضاد، کلمات مرتبط (مثلا اسکوربوت و کبد) یا بخش‌هایی از عبارت‌های معمول باشند. Word for Word بازی ساده‌ای است ولی می‌تواند شما را معتاد کند.

یک بازی عالی دیگر در این زمینه Words with Friends است. این بازی خیلی موفق را شرکت Zygna ساخته (که Farmville را هم تهیه کرده). خیلی بازی جدیدی نیست، ولی طرفداران زیادی دارد. تنها راه برنده شدن پیدا کردن کلمات نامعمول است و شما را مجبور می‌کند لغات جدیدی را یاد بگیرید. ولی لغاتی که در این بازی می‌آموزید از آنهایی نیستند که در امتحانات GRE یا تافل می‌آیند. به علاوه با این بازی می‌توانید با دوستان خود هم در ارتباط بمانید. این بازی علاوه بر اندروید و IOS برای Windows Phone هم قابل دانلود است.

جدول حل‌کردن هم راه خوبی برای افزایش دامنه لغات شماست و برنامه Penny Dell Crosswords هر روز یک جدول رایگان به شما می‌دهد. ولی انتخاب‌های زیاد دیگری هم برای برنامه جدول وجود دارند، مثلا برنامه‌ی جدول چالش‌برانگیز روزنامه New York Times ولی باید پول اشتراک آن را بپردازید. جدول حل کردن روی موبایل خیلی بهتر از مدل مداد و کاغذی آن است، چون که دیگر خبری از لغات ناخوانا و پاک کردن لغات اشتباه نیست.

یادگیری باید همیشگی باشد و سن سال خاصی هم ندارد، ولی برای پیشرفت شغلی باید دامنه‌ی لغات خود را گسترش بدهید. موفقیت در تجارت وابسته به توانایی‌ها و مهارت‌های کارمندان است، که یعنی بهبود بخشیدن مهارت‌ خود در زبان انگلیسی کمک می‌کند به یکی از مؤثرترین عوامل در شرکت خود تبدیل شوید.

برگرفته از: yourstory.com www.inc.com

اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 8 دیدگاه)
 1. امیر آذری می‌گوید

  با عرض سلام و وقت بخیر.

  با تشکر از مطالب فوق العاده مفید و ارزندتون در زمینه زبان انگلیسی.

  منتظر ارسال مطالب گوناگون دیگر در زمینه زبان از جانب شما هستم. با احترام فراوان

 2. Mohammad می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم واسه اینک بتونم یه متن زبان را خوب معنی کنم یا معنی کلی ازش بدونم باید دایره لغتم را با کدوم کتاب ها افزایش بدم؟آیا خواندن کتاب۵۰۴ واژه یا کتاب های ورد اسکیلز کفایت میکنه؟

 3. MohammadReza می‌گوید

  واقعا عالی بود ممنونم ازتون سرکار خانم ناصری
  مطالب آموزنده و تاثیر گذاری (مخصوصا معرفی چند بازی و جدول) بود
  سپاس فراوان