راه‌های درمان سندروم روده تحریک پذیر، علائم و علل بروز آن

36

سندروم روده تحریک پذیر (IBS) اختلال رایج در روده (روده‌ی بزرگ) است. این اختلال می‌تواند موجب گرفتگی‌ها، دردهای شکمی، نفخ، اسهال و یبوست شود. سندروم روده تحریک پذیر یک بیماری مزمن است که نیازمند مراقبت بلندمدت است. علائم و نشانه‌های سندروم روده تحریک پذیر باعث ناراحتی فرد می‌شود. ولی برخلاف کولیت زخمی و بیماری کرون که انواعی از بیماری‌های التهابی روده هستند، باعث تغییر در بافت روده‌ یا افزایش احتمال سرطان روده‌ی بزرگ نمی‌شود. بیشتر مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر می‌توانند با کنترل رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی و کاهش استرس، این بیماری را کنترل کنند. علائم سخت سندروم روده تحریک پذیر تنها در عده‌ی کمی از مبتلایان مشاهده می‌شود. این افراد به مشاوره‌ی پزشکی و مصرف دارو نیاز خواهند داشت.

علائم سندروم روده تحریک پذیر

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

علائم و نشانه‌های این بیماری در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. علائم سندروم روده تحریک پذیر به علائم سایر بیماری‌ها شبیه است. یا این تفاسیر شایع‌ترین علائم آن عبارتند از:

 • دردها و گرفتگی‌های شکمی
 • احساس نفخ
 • گازهای روده‌ای
 • اسهال و یبوست؛ گاهی‌اوقات اسهال و یبوست به تناوب اتفاق می‌افتد
 • وجود مخاط در مدفوع

با اینکه علائم سندروم روده تحریک پذیر در زمان‌هایی بدتر می‌شوند، بهبود می‌یابند یا کلا ناپدید می‌شوند، این بیماری در بیشتر افراد یک بیماری مزمن محسوب می‌شود.

دردها و گرفتگی های شکمی از علائم سندروم روده تحریک پذیر است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

با اینکه از هر ۵ آمریکایی یک نفر علائم سندروم روده تحریک پذیر را دارند، کمتر از یک نفر از هر ۵ نفری که این علائم را دارند، به پزشک مراجعه می‌کنند. اگر تغییرات مداومی را در عادات روده‌ای خود یا علائم سندروم روده تحریک پذیر مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا این علائم می‌توانند نشانه‌ی بیماری‌ خطرناک‌تری مانند سرطان روده‌ی بزرگ باشند.

علائمی که می‌تواند نشانه‌ی بیماری‌ خطرناک‌تری باشند، عبارتند از:

 • خونریزی‌های مقعدی
 • دردهای شکمی که در شب‌ها اتفاق می‌افتد یا شدت‌شان در شب‌ بیشتر می‌شود
 • کاهش وزن

پزشک می‌تواند با روش‌هایی به تسکین علائم و جلوگیری از بیماری‌های روده‌ مانند بیماری التهابی روده و سرطان روده‌ی بزرگ کمک کند. همچنین پزشک می‌تواند از عوارض احتمالی این بیماری مانند اسهال مزمن نیز جلوگیری کند.

علل سندروم روده تحریک پذیر

به‌طور دقیق معلوم نیست که چه‌چیزی باعث بروز سندروم روده تحریک پذیر می‌شود. ولی مجموعه‌ای از عوامل در بروز این اختلال نقش دارند. دیواره‌ی روده با عضلاتی پوشانده شده است که با انقباض و استراحت‌شان در یک ریتم هماهنگ موجب حرکت غذا در مسیر روده‌ می‌شوند. اگر فرد به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا باشد، ممکن است انقباضات قوی‌تر و طولانی‌تر از حالت طبیعی‌شان باشند. نتیجه‌ی این امر اسهال، نفخ و ایجاد گازهاست. ازآن‌سو اگر انقباضات روده‌ای ضعیف باشند، سرعت حرکت غذا کاهش می‌یابد. نتیجه‌ی آن سختی و خشکی مدفوع و یبوست است.

اختلالات عصبی دستگاه گوارشی موجب می‌شود به‌دنبال اتساع شکم‌تان در اثر گازها و مدفوع بیشترازحد طبیعی احساس ناراحتی کنید. عدم هماهنگی میان سیگنال‌های مغزی و دستگاه گوارشی موجب می‌شود، بدن‌تان نسبت به تغییرات طبیعی دستگاه گوارشی بیش‌ازحد واکنش نشان دهد. این واکنشِ بیش‌ازحد می‌تواند موجب درد، اسهال و یبوست شود.

عوامل بروز سندروم روده تحریک پذیر در افراد مختلف متفاوت است

استرس در بیشتر افراد موجب تشدید علائم سندروم روده تحریک پذیر می شود.

محرک‌هایی که افراد عادی را تحت تأثیر قراز نمی‌دهد، می‌تواند باعث بروز علائمی در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر شود. ولی همه‌ی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند به یک محرک به‌طور یکسان واکنش نشان نمی‌دهند. مهمترین محرک‌ها عبارتند از:

 • غذاها: هنوز نقش حساسیت‌های غذایی و عدم تحمل برخی غذاها در بروز سندروم روده‌ی تحریک پذیر به‌طور واضح مشخص نشده است. ولی علائم این بیماری در بسیاری از مبتلایان با خوردن بعضی غذاها تشدید می‌شود. گستره‌ی بزرگی از غذاها می‌توانند بر این بیماری تأثیر بگذارند. شکلات، ادویه‌ها، چربی‌ها، میوه‌ها، حبوبات، کلم، گل‌کلم، کلم‌بروکلی، شیر، نوشیدنی‌های گازدار و الکلی برخی از غذاهایی هستند که می‌توانند موجب تشدید علائم سندروم روده تحریک پذیر شوند.
 • استرس‌ها: علائم سندروم روده تحریک پذیر در بسیاری از مبتلایان با افزایش استرس‌ها مانند استرس امتحانات پایان‌ترم یا هفته‌ی اول شغل جدید بدتر می‌شود یا تداوم بیشتری پیدا می‌کند. استرس تنها موجب بدترشدن علائم می‌شود و علت بروز آنها نیستند.
 • هورمون‌ها: باتوجه به اینکه احتمال بروز سندروم روده تحریک پذیر در خانم‌ها دو برابر آقایان است، محققان معتقدند تغییرات هورمونی می‌تواند در این بیماری مؤثر باشد. بیشتر زنان می‌گویند علائم سندرم روده تحریک پذیر در دوران قاعدگی یا نزدیک آن بدتر می‌شود.
 • سایر بیماری‌ها: بعضی‌اوقات سایر بیماری‌ها مانند التهاب معده‌ای‌-روده‌ای یا افزایش بیش‌ازحد باکتری‌های موجود در روده‌ می‌تواند باعث تشدید علائم سندروم روده تحریک پذیر شود.

عوامل خطرساز

سایقه بیماری های روانی احتمال ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر افزایش می دهد.

با اینکه ممکن است علائم این بیماری در هر فردی دیده شود، ولی افراد زیر بیش‌ازدیگران درمعرض سندروم روده تحریک پذیر قرار دارند:

 • افراد جوان: سندروم روده تحریک پذیر معمولا در افراد زیر ۴۵ سال مشاهده می‌شود.
 • زنان: احتمال بروز سندروم روده تحریک پذیر در زنان دو برابر مردان است.
 • افراد با سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر: براساس مطالعات انجام‌شده کسانی‌که اعضای خانواده‌شان به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا بوده‌اند، بیش‌ازدیگران درمعرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 • سابقه‌ی بیماری‌ روانی: اضطراب، افسردگی، اختلالات شخصیتی یا سابقه‌ی سوء‌استفاده‌ی جنسی در زمان کودکی نیز احتمال ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر را افزایش می‌دهند. در زنان، سو‌ء استفاده و خشونت خانگی نیز می‌تواند از عوامل خطرناک ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر باشد.

تأثیر سابقه‌ی خانوادگی در افزایش احتمال ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر می‌تواند ناشی از عوامل ژنتیکی، عادات مشترک در خانواده یا هردوی این عوامل باشد.

عوارض سندروم روده تحریک پذیر

یبوست و اسهال دو نشانه‌ی سندروم روده تحریک پذیر هستند که می‌توانند موجب تشدید بواسیر شوند. همچنین اگر مجبور شوید برای جلوگیری از علائم سندروم روده تحریک پذیر از خوردن بعضی غذاها خودداری کنید، ممکن است دچار سوء‌تغذیه شوید.

اما شاید مهمترین پیامد سندروم روده تحریک پذیر تأثیری است که برروی کیفیت کلی زندگی‌ برجای می‌گذارد. تأثیرات سندروم روده تحریک پذیر ممکن است باعث شود تا فرد احساس کند در زندگی دچار کمبودهایی است. نتیجه‌ی این امر یأس و افسردگی است.

درمان

ازجایی‌که علت دقیق سندروم روده تحریک پذیر مشخص نیست، بیشتر درمان‌ها برروی کاهش علائم این بیماری و بازگشت فرد به زندگی عادی تمرکز دارند. در بیشتر موارد با کنترل استرس و تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی می‌توانید علائم و نشانه‌های خفیف سندروم روده تحریک پذیر را کنترل کنید. تاجایی‌که می‌توانید از خوردن غذاهایی که موجب تشدید علائم این بیماری می‌شوند، خودداری کنید. بیشتر ورزش کنید. مصرف مایعات را افزایش دهید و به اندازه‌ی کافی بخوابید.
اگر بیماری‌تان خفیف یا شدید است، نیاز دارید اقدامی فراتر از تغییراتی در سبک زندگی انجام دهید. در این شرایط احتمالا پزشک داروهایی را به شما تجویز کند.

تغییرات غذایی

 • توقف مصرف غذاهای نفخ‌آور: اگر از نفخ و وجود گاز بیش‌ازحد اذیت می‌شوید، ممکن است پزشک‌تان شما را از مصرف غذاهایی مانند نوشیدنی‌های گازدار، سبزیجات (خصوصا کلم، گل‌کلم و کلم‌بروکلی) و میوه‌‌های خام منع کند.
 • توقف مصرف گلوتن: براساس نتایج بدست آمده از تحقیقات، توقف مصرف گلوتن (گندم، جو و چاودار) در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر می‌تواند، موجب بهبود اسهال این افراد شود. البته این توصیه کمی بحث‌برانگیز است و شواهد در این زمینه واضح نیست.
 • توقف مصرف برخی کربوهیدرات‌ها: برخی افراد به انواع خاصی از کربوهیدرات‌ها مانند فروکتوز، فروکتان، لاکتوز و … که FODMAP نامیده‌ می‌شوند، حساسیت دارند. این کربوهیدرات‌ها در برخی غلات، سبزیجات، میوه‌ها و محصولات لبنی یافت می‌شوند. بااینکه مصرف این غذاها برای اغلب افراد ضرری ندارد، ولی کاهش آنها در رژیم غذایی‌ می‌تواند موجب کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر شود.

داروها:

در موارد متوسط و شدید سندروم روده تحریک پذیر به مصرف دارو نیاز است.

 • مکمل‌های حاوی فیبر: مصرف مکمل‌های حاوی فیبر مانند بارهنگ کتانی یا متیل سلولز به همراه مایعات در کنترل یبوست مؤثر است. مصرف فیبر موجود در غذاها نسبت به فیبر موجود در مکمل‌ها نفخ بیشتری ایجاد می‌کند. اگر فیبر نتواند به بهبود علائم کم کند، ممکن است پزشک ملین‌های اسموتیک مانند منیزیم هیدروکسید یا پلی‌اتیلن گلیکول تجویز کند.
 • داروهای ضداسهال: داروهای بدون نسخه مانند لوپرامید می‌توانند به کنترل اسهال کمک کنند. مصرف داروهای متصل‌شونده به اسید صفرا مانند کلسترامین، کلستیپول و کوله‌سولام نیز می‌تواند در برخی افراد مؤثر باشد. اما ممکن است این داروها باعث ایجاد نفخ شوند.
 • داروهای آنتی کولینرژیک و آنتی اسپاسمودیک: این داروها مانند هیوسیامین و دی‌سیکلومین می‌توانند اسپاسم‌های دردناک روده‌ای را تسکین دهند. معمولا این داروها توسط کسانی مصرف می‌شود که گرفتار یک دوره اسهال سخت می‌شوند. این داروها می‌توانند موجب تشدید یبوست شوند و علائم دیگری مانند سختی در ادرار را ایجاد کنند. افرادی که به آب‌سیاه چشم مبتلا هستند، باید این داروها را با‌احتیاط مصرف کنند.
 • داروهای ضدافسردگی: اگر درد و افسردگی از علائم بیماری شما هستند، ممکن است پزشک برای‌تان داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای یا مهارکننده‌های بازجذب سروتونین تجویز کند. این داروها با ممانعت از فعالیت نورون‌های کنترل‌کننده‌ی روده‌ی بزرگ به بهبود افسردگی کمک می‌کنند. اگر با وجود اسهال و دردهای شکمی مشکل افسردگی ندارید، ممکن است پزشک‌ داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای ضعیف‌تری مانند ایمی‌پرامین و نورتریپتیلین را برای‌تان تجویز کند. خواب‌آلودگی و اسهال از عوارض جانبی این داروها هستند. مهارکننده‌های بازجذب سروتونین مانند فلوکستین و پاروکستین نیز می‌توانند درصورتی‌که دچار افسردگی هستید و درد و یبوست را تجربه می‌کنید، مفید باشد.
 • آنتی بیوتیک‌ها: در کسانی‌که علائم‌شان ناشی از رشد بیش‌ازحد باکتری‌ها در روده‌ی بزرگ باشد، مصرف این داروها مفید است. علائم اسهال در برخی افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر با مصرف ریفاکسیمین بهبود یافته است، ولی در این زمینه به مطالعات بیشتری نیاز است.
 • مشاوره: اگر از افسردگی رنج می‌برید یا استرس موجب تشدید علائم بیماری شما می‌شود، مشاوره می‌تواند به بهبودتان کمک کند.

داروهای مخصوص درمان سندروم روده تحریک پذیر

تاکنون ۲ دارو برای درمان سندروم روده تحریک پذیر مورد تأیید قرار گرفته‌اند:

 • آلوسترون: آلوسترون برای آرامش روده‌ی بزرگ و کندترکردن حرکات ضایعات در قسمت پایینی روده طراحی شده است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده این دارو را برای مدتی از بازار جمع‌آوری کرد، ولی پس از چندی مجددا اجازه‌ی فروش آن صادر کرد. با این‌حال آلوسترون تنها باید توسط پزشکان و برای موارد شدید اسهال در زنانی‌که درمان‌های دیگر بر روی آنها اثر نداشته است، تجویز شود. مصرف این دارو برای مردان مورد تأیید قرار نگرفته است. عوارض جانبی این دارو چندان شایع نیست، ولی بسیار خطرناک است. لذا باید زمانی از این دارو استفاده شود که سایر روش‌های درمانی مؤثر واقع نشده باشند.
 • لوبی‌پروستون: این دارو با افزایش ترشح مایعات در روده‌ی باریک به عبور مدفوع کمک می‌کند. مصرف این دارو برای زنان بالاتر از ۱۸ سال که از سندروم روده تحریک پذیر و یبوست رنج می‌برند، مورد تأیید قرار گرفته است. تأثیرگذاری این دارو و بی‌خطربودن آن در درازمدت در مردان اثبات نشده است. حالت تهوع، اسهال و دردهای شکمی از عوارض جانبی این دارو هستند. لوبی‌پروستون عموما برای زنانی تجویز می‌شود که از سندروم روده تحریک پذیر و یبوست شدید رنج می‌برند و سایر درمان‌ها برایشان تأثیری نداشته است.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی

ورزش منظم به کنترل علائم سندروم روده تحریک پذیر کمک می کند.

در بیشتر موارد تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی می‌تواند به تسکین سندروم روده تحریک پذیر کمک کند. ممکن است بدن‌تان به روش‌های درمانی زیر بلافاصله واکنش نشان ندهد، ولی در مبارزه با این بیماری باید هدف‌تان یافتن درمان‌های بلندمدت و دائمی باشد.

 • فیبر: وقتی‌که به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا باشید، فیبر می‌تواند مانند یک شمشیر دولبه عمل کند. با اینکه فیبر به کاهش یبوست کمک می‌کند، ولی می‌تواند میزان گازها و دردهای شکمی را افزایش دهد. بهترین راه این است که فیبر موجود در رژیم غذایی‌تان را آهسته و در طول مدت چند هفته افزایش دهید. غلات، میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات نمونه‌هایی از غذاهای سرشار از فیبر هستند. اگر علائم بیماری‌تان به همان شکل باقی بماند یا بدتر شد، با پزشک‌تان مشورت کنید. شاید مشورت با یک متخصص تغذیه نیز خالی از لطف نباشد. بهتر است مصرف برخی از فیبرها را در رژیم غذایی‌ خود محدود کنند و به‌جای آن از مکمل‌های حاوی فیبر استفاده کنند. مکمل‌های فیبر، گاز و نفخ کمتری ایجاد می‌کنند. اگر قصد دارید از مکمل‌های فیبر مانند متاموسیل و سیتروسل استفاده کنید، حتما مصرف آن را کم‌کم شروع کنید و به همراه آن هر روز مقدار زیادی آب بنوشید تا گازها، نفخ و یبوست‌تان کاهش یابد. اگر مصرف فیبر به بهبود علائم بیماری‌تان کمک کرد، آن را منظم مصرف کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.
 • از مصرف غذاهای مشکل‌ساز خودداری کنید: اگر بعضی غذاها باعث تشدید علائم‌تان می‌شوند، خوردن آنها را متوقف کنید. این غذاها می‌توانند شامل نوشیدنی‌های الکلی، شکلات، نوشیدنی‌های کافئینی مانند قهوه، داروهای حاوی کافئین، فرآورده‌های لبنی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند سوربیتول و مانیتول باشند. اگر با مشکل تولید زیاد گاز روبه‌رو هستید، بعضی مواد غذایی مانند حبوبات، کلم، گل‌کلم و کلم‌بروکلی می‌تواند علائم بیماری‌تان را تشدید کنند. همچنین مصرف غذاهای چرب نیز در برخی افراد مشکلاتی ایجاد می‌کند. جویدن آدامس و مصرف نوشیدنی‌ها در حین غذا می‌تواند هوای بیشتر و در نتیجه گاز بیشتری به روده‌تان وارد کند.
 • منظم غذا بخورید: از وعده‌های غذایی چشم‌پوشی نکنید. غذا خوردن در ساعت مشخص هر روز موجب می‌شود عملکرد روده تنظیم شود. اگر مشکل اسهال دارید، مصرف غذای کم ولی با فاصله‌ی زمانی کمتر می‌تواند موجب بهبود علائم‌تان شود. اما اگر مشکل یبوست دارید، مصرف وعده‌های غذایی بزرگتر و حاوی مقدار زیادی فیبر می‌تواند به حرکت غذا در روده کمک کند.
 • حواس‌تان به فرآورده‌های لبنی باشد: اگر مشکل عدم تحمل لاکتوز دارید، بهتر است ماست را جایگزین شیر کنید یا از آنزیمی برای شکستن لاکتوز استفاده کنید. مصرف کم لبنیات یا ترکیب آنها با سایر غذاها نیز می‌تواند به حل مشکل‌تان کمک کند. دربرخی موارد باید مصرف محصولات لبنی را به کل متوقف کنید. اگر مجبورید مصرف لبنیات را کلا متوقف کنید، حتما باید پروتئین، کلسیم و ویتامین‌های گروه B را از منابع غذایی دیگر تأمین کنید.
 • مقدار زیادی مایعات مصرف کنید: هر روز مقدار زیادی مایعات مصرف کنید. آب بهترین گزینه است. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و حاوی کافئین خودداری کنید. زیرا این نوشیدنی‌ها با تحریک روده اسهال‌تان را تشدید می‌کنند. همچنین مصرف نوشیدنی‌های گازدار موجب افزایش تولید گاز می‌شود.
 • به‌طور منظم ورزش کنید: ورزش به بهبود افسردگی و کاهش استرس‌ها کمک می‌کند. ورزش موجب انقباضات طبیعی روده شده و باعث می‌شود نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید. اگر تاکنون فرد کم‌تحرکی بوده‌اید، بهتر است کم‌کم شروع به ورزش کنید و به زمان آن بیافزایید. اگر از بیماری خاصی رنج می‌برید، پیش از برنامه‌ریزی برای ورزش با پزشک مشورت کنید.
 • از داروهای ضداسهال و ملین بااحتیاط استفاده کنید: اگر می‌خواهید از داروهای ضداسهال بدون نسخه مانند لوپرآمید و کائوپکتات استفاده کنید، بهتر است از کمترین دوز اثربخش آن مصرف کنید. مصرف لوپرآمید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از غذاخوردن می‌تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد. مخصوصا اگر بدانید غذاهایی که می‌خواهید مصرف کنید، موجب اسهال می‌شوند. مصرف نادرست این داروها می‌تواند در درازمدت پیامدهایی به‌دنبال داشته باشد. تمام این موارد برای داروهای ملین نیز صادق است. اگر پرسشی دارید حتما با پزشک مشورت کنید.

درمان‌های جایگزین

طب سوزنی در کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر نقش مثبتی داشته است.

درمان‌های غیرسنتی زیر ممکن است به تسکین علائم سندروم روده تحریک پذیر کمک کنند.

 • طب سوزنی: براساس مطالعات انجام شده طب سوزنی در بهبود وضعیت بیماران مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر مؤثر است.
 • درمان‌های گیاهی: نعناع فلفلی یک آنتی اسپاسمودیک طبیعی است و به آرامش ماهیچه‌های صاف روده کمک می‌کند. نعناع فلفلی می‌تواند موجب بهبود کوتاه‌مدت علائم سندروم روده تحریک پذیر شود، ولی نتایج مطالعات در این زمینه متناقض است. اگر می‌خواهید از نعناع فلفلی استفاده کنید بهتر است از کپسول‌های دارای پوشش روده‌ای استفاده کنید. ممکن است نعناع فلفلی موجب تشدید سوزش معده شود. پیش از مصرف هرگونه داروی گیاهی بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که گیاه موردنظر با داروهای مصرفی شما تداخلی ندارد. یک ترکیب از گیاهان به نام ایبروگاست در بهبود بیماران مؤثر واقع شده است.
 • هیپنوتیزم: هیپنوتیزم می‌تواند موجب کاهش دردهای شکمی و احساس نفخ شود. یک متخصص می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه وارد حالت آرامش شوید و به شما در ایجاد آرامش عضلات شکمی کمک کند.
 • پروبیوتیک‌: پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که به‌طور طبیعی در روده‌ زندگی می‌کنند و در برخی غذاها مانند ماست یافت می‌شوند. همچنین مکمل‌های حاوی پروبیوتیک‌ها نیز قابل تهیه هستند. معمولا میزان باکتری‌های مفید روده‌ای در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر کافی نیست و مصرف پروبیوتیک‌ها موجب کاهش علائم ‌می‌شود. براساس مطالعات تازه برخی پروبیوتیک‌ها می‌توانند به تسکین علائم سندروم روده تحریک پذیر مانند دردهای شکمی، نفخ، اسهال و کیفیت زندگی فرد کمک کنند. با این‌حال در این زمینه به تحقیقات بیشتری نیاز است.
 • ورزش منظم، یوگا، ماساژ و مدیتیشن: تمام این کارها می‌تواند به کاهش استرس کمک کنند. به این منظور می‌توانید در کلاس‌های یوگا یا مدیتیشن ثبت‌نام کنید یا به کمک کتاب‌ها و ویدئو‌های آموزشی این کارها را در خانه انجام دهید.

زندگی با سندروم روده تحریک پذیر

زندگی با سندروم روده تحریک پذیر می‌تواند چالش‌های روزمره‌ی بسیاری را رقم بزند. این بیماری می‌تواند درد و ناراحتی بسیاری ایجاد کند و کیفیت زندگی‌ را به‌طور جدی تحت تأثیر قرار دهد. راهکارهای زیر می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید راحت‌تر با آن کنار بیایید:

 • تا می‌توانید در مورد این بیماری اطلاعات کسب کنید: با پزشک صحبت کنید. در اینترنت جستجو کنید و از وبسایت‌های معتبر اطلاعات به‌دست بیاورید. کتاب و مقاله‌هایی در مورد این بیماری بخوانید. داشتن اطلاعات درمورد بیماری‌تان کمک می‌کند تا بهتر با آن دست‌وپنجه نرم کنید.
 • عواملی را که باعث تحریک‌ می‌شود، شناسایی کنید: این یک قدم کلیدی برای کنترل بیماری در زندگی‌تان است.
 • کسانی‌که را مانند شما از این بیماری رنج می‌برند، شناسایی کنید: صحبت‌کردن با کسانی‌که مانند شما به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا هستند، می‌تواند به شما قوت قلب بدهد.

پیشگیری از سندروم روده تحریک پذیر

تمرینات کنترل استرس بهترین روش برای کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر است.

هرکسی ممکن است مشکلات گوارشی ناشی از نگرانی و اضطراب را تجربه کرده باشد. اما اگر به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا باشید، مشکلات مرتبط با استرس مانند دردهای شکمی با شدت و دفعات بیشتری اتفاق می‌افتد. یافتن راه‌هایی برای کنترل استرس می‌تواند از بروز علائم سندروم روده تحریک پذیر پیشگیری کرده یا شدت آنها را کاهش دهد. روش‌های زیر در کنترل استرس مؤثرند:

 • مشاوره: دربرخی موارد یک روانشناس یا روانپزشک می‌تواند به شما کمک کند تا واکنش‌تان را نسبت به مسائل تغییر دهید و استرس‌تان را بهتر کنترل کنید.
 • پس‌خوراند زیستی یا بیوفیدبک: این تکنیک کنترل استرس در ابتدا به وسیله‌ی دستگاهی باعث می‌شود از تنش عضلانی و ضربان قلب‌تان کاسته شود. سپس رفته‌رفته می‌آموزید که چگونه بدون دستگاه این تغییرات را در خودتان ایجاد کنید. هدف از این روش آن است که بتوانید وارد حالت آرامش شوید تا بهتر با استرس‌ها مقابله کنید.
 • تمرینات آرامش پیش‌رونده: این روش کمک می‌کند تا عضلات بدن‌تان را وارد حالت آرامش کنید. ابتدا با سفت‌کردن عضلات انگشتان پا آغاز کنید. کم‌کم تمام تنش‌ها را از خود دور کنید. سپس به سراغ عضلات ساق پا بروید. این کار را با تمام عضلات بدن‌تان حتی چشم و جمجمه تکرار کنید تا همه‌ی عضلات‌تان وارد حالت آرامش شوند.
 • تنفس عمیق: بیشتر بزرگسالان از قفسه‌ی سینه نفس می‌کشند. ولی اگر از دیافراگم‌تان نفس بکشید، بیشتر احساس آرامش خواهید کرد. دیافراگم عضله‌ای است که شکم را از قفسه‌ی سینه جدا می‌کند. در هنگام دم شکم‌تان را منبسط کنید. در زمان بازدم خودبه‌خود شکم‌تان منقبض خواهد شد. تکنیک تنفس عمیق باعث آرامش عضلات شکمی نیز خواهد شد که نتیجه‌ی آن کمک به حرکات طبیعی روده‌ای است.
 • تمرینات خودآگاهی یا حضور درلحظه: این تکنیک کنترل استرس به شما کمک می‌کند تا برروی لحظه‌ی حال تمرکز کنید و بگذارید تمام تنش‌ها و حواس‌پرتی‌ها از شما دور شوند.
 • سایر تکنیک‌های کنترل استرس: حداقل ۲۰ دقیقه از زمان هر روزتان را به فعالیت‌هایی اختصاص دهید که موجب آرامش‌تان می‌شوند. گوش‌دادن به موزیک، بازی‌های کامپیوتری یا حتی حمام آب گرم می‌تواند از کارهایی باشند که موجب آرامش برخی می‌شوند.

برگرفته از: mayoclinic

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

36 دیدگاه
 1. س.ص می‌گوید

  جامع، کامل، روان و بسیار آموزنده بود.موفق باشید .

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   متشکر از لطفتون دوست عزیز

 2. مهدی می‌گوید

  جز اینکه روزگارتو سیاه میکنه خطر مرگ نداره؟

 3. سوده می‌گوید

  این بیماری که نه، این سندروم برای من که خیلی خیلی آزار دهنده شده. اسم مسافرت میاد میترسم و شکمم درد میگیره. هیییییییییچ مسافرتی بهم نمیچسبه. همش به این فکر میکنم اگه یهو دستشوییم بگیره چکار کنم؟؟؟؟ کوچکترین استرسی پدرمو در میاره
  استرس هم نداشته باشم الکی الکی دلم میپیچه، یا یبوست دارم و یا اسهال

  1. جاوید می‌گوید

   من داروی کلوفک ریتارد (فرانسوی) رو چند دوره مصرف کردم . عالی بود . وضعیت فاجعه باری داشتم ، الان خدا رو شکر قابل تحمل است . برای حالت یبوستی پزشکی برایم تجویز کرد با ویتامین د3 که هردو عالی بودند

  2. مهزیار می‌گوید

   وای منم دقیقا همینطورم. هرجا میخوام برم واقعا استرس دارم. این بیماری خلقم و تنگ کرده… خوابم وریخته بهم… کسلم کرده من ادم شاد وبشاشی بودم… حوصلم و گرفته….. کاش یه درمانی واسش پیدا میشد

 4. احمد می‌گوید

  سایت شما بسیار اموزنده است سپاس

 5. ارش می‌گوید

  دیسیکلومین ومیترونیدازول برای سندروم نوع اسهال خوبه .من ازمایش کردم جواب داد.

 6. Pary می‌گوید

  ممنون مطالب مفیدی بود این بیماری روزگار منو سیاه کرده ده ساله باهاش درگیرم

 7. مریم می‌گوید

  خیلیییییی ازتون ممنونم، چون فکر میکردم مشکل من ناشی از وجود انگله، تا اینکه علایم رو سرچ کردم، و تنها چیزی که خیلی تشابه داشت این مسئله بود، با رعایت مواردی که فرمودین مشکل بنده حل شد، سپاسگذاغرم از سایت خوبتون.

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید واقع شده

 8. Unknow می‌گوید

  سلام من بواسیر دارم جدیدا سندرم گرفتم!!درمان همیشگی نداره؟سرطانی چیزی ندارم که؟

 9. یه پسر بدبخت می‌گوید

  نه میشه مهمونی رت نه میشه مسافرت نه حتی کلاسی یا چیزی….شغلمو بخاطر این بیماری تغییر دادم…کاش میمردم و اینجوری زندگی نمیکردم…همش نفخ همش یوبوست همش زیر شکمم درد میکنه…آندوسکوپی کولونوسکوپی آزمایش میکروبی وانگل هم دادم ولی هیچ درمانی نداره….نهایتش دکتر برام قرص اعصاب نوشت……!!
  با خوردنش هم هیچ تغییر نکردم…..
  خدایا مصبتو شکر…..

  1. ساحارا می‌گوید

   منم دقیقا همین شرایطو داشتم از سال سوم دبیرستان مشکلم شروع شد و در پیش دانشگاهی ب اوجش رسید.حاضر بودم بمیرم ولی سر کلاس نشینم شبا تا صب گریه میکردم دکترم رفتم ولی فایده نداشت.نه مهمونی نه مسافرت نه کلاس ن هیچی خودمو تو خونه حبس میکردم من سر همین موضوع کنکورمم خراب کردم…پیش پزشک رفتن در مورد این بیماری فایده نداره باید پیش طب سنتی رفت من رفتم قشنگ معجزه برام اتفاق افتاد.یسری مواد غذاییو کامل از زندگیم حذف کردم یسری داروهای گیاهی هم استفاده کردم و واقعا میتونم بگم ک 90درصد مشکلم حل شد.در کل شیر ماست بستنی پنیر کره رو حذف کردم.هرچی ک شیر داره رو حذف کردم.خیارو گوجه و ترشی و کاهو و کلمم حذف کردم.طب سنتی میگه شما بخاطر این مبتلا هستین چون در رحم های سرد بزرگ شدین.طبیعت بدنتون سرد شده باید گرمش کنین ک خوب بشین.من روزانه 3بار یک قاشق زیره سبز و یک قاشق تخم بارهنگ و یک لیوان عرق نعنا رو 10دیقه میذارم بجوشه بعد توش عسل میریزم و میخورم.این بدنو گرم میکنه.ب جای چای نعنا خشک رو دم میکردم یکی دوبار در روز میخوردم.هر 12ساعت یکبار دوسین که مخلوطی از سیاه دانه و عسل هست رو میخوردم.شبا 21دانه اسپند خوراکی رو با اب ولرم قورت میدادم.ب جرات میگم ک بحدی مشکل من حل شد ک میرفتم تخت اول کلاس مینشستم.منی ک از کلاس بیزار بودم.ولی استرس تشدید میکنه این بیماریو.و حذف یک سری غذاها بهترین راه حل واس این مشکله.ب نظرم یسر به طب سنتی بزنید.منکه روزو شب دعاش میکنم.

   1. Mohammad می‌گوید

    خیلی سخت گذشته برات پس خداروشکر که بهتر شدی انشالله همگی سلامتی شونو بدست بیارن

 10. علیرضا می‌گوید

  دوستان عزیز ، من هم همین مشکل رو دارم . چند توصیه که بسیار راهگشا هست خدمتتون معرفی میکنم
  انجام مرتب مدیتیشن . یوگا . ماساژ نقاط رفلکسی بدن که در کف دست و پا هستن و استفاده از تکنیک ای اف تی . همه ی این روشها رو میتونید ظرف مدت کوتاهی یاد بگیرید و بعد از اون خیلی متکی به دکتر هم نخواهید بود .
  به امید سلامتی برای همه موجودات .

 11. بهروز می‌گوید

  بدترین بیماری تاریخ بشریت
  خیلی در وخطرناکه چرا نمیتونم واسش درمان نهایی پیدا کنند
  خیلی زجرآور و نفرت انگیزه

 12. Bani می‌گوید

  سلام من چند وقتیه دائمن خسته ام و یا مبتلا به اسهالم یا یبوست چند روزی نفخ شدید داشتم و دیروز توی مدفوعم مقدار کمی خون شفاف دیدم ممکنه سرطان باشه؟

  1. ناشناس می‌گوید

   منم همین علایمو داشتم اندوسکوپی و کولو نوسکوپی شدم د و تست انگل دادم کتر گفت فقط بواسیر و روده ی تحریک پذیر دارم واسه اطمینان یه دکتر برید ضرر نداره

 13. ناشناس می‌گوید

  منم روده ی تحریک پذیر دارم دردش واقعا ازارم میده از زندگی افتادم یبوست شدیدی میگیرم که میخواد از پا بندازم.کاش درمانش پیدا شه.ولی بازم خدایا شکرت مرسی هوامو داری

 14. الهه می‌گوید

  وای من زندگیم نابود شده بخاطر همین… ۳۲ سالمه ازدواج نکردم چون تا خواستگار میاد از وحشت رو به موت میشم، همش اسهال و دلپیچه. یه جا استخدام میشم کلا نمیتونم برم از دل درد و ترس و دلپیچه. با فوق لیسانس هیچ شغلی ندارم. مسافرت میخام برم دلپیچه…این اواخر که خیلی افتضاح شدم ۲روز دیگه وقت کلونوسکوپی دارم… حالا از ترس همین کلونوسکوپی ۳ روزه افتادم تو تخت. کاش بمیرم راحت بشم.

  1. سمی می‌گوید

   اصلا به اینجور چیزا فکر نکن فکرش ادمو بدتر میکنه منم یه مدت گرفتم باز دوسال خوب شدم باز دوباره تشدید شده ولی بیخیال شدم بیخیال باشی به روال عادی زندگی برمیگردی ورزش کن برقص از قرصای گیاهی هم استفاده کن اوناهم خوبن

   1. الهه می‌گوید

    مرسی، آره دقیقا باید بیخیال باشم که خوب بشم. کلونوسکوپی هم رفتم هیچیم نبود، قرص سیتالوپرام و نورتریپتیلین داده میخورم بهترم. ولی اصلش همونه که به چیزی فکر نکنم، درسته.

 15. امید می‌گوید

  باسلام به همه افرادیکه نوشتند بخاطر این بیماری یهو دسشویی شون میگیره و نمیتونند مسافرت یا مهمانی برن باید بهشون بگم با خوردن پاروکستین 10 بعد15 روز کاملا درمان میشن لازم بذکرهست پاروکستین 10 توبازارنیست 20 هست که باید نصف کنید و صبح یخورید فقط وفقط این داروی ضد افسردگی رو ibs تاثیر مثبت داره نه دیگرداروها که تو سایتهای مختلف و حتی این سایت اومده البته تو این سایت پاروکستین اومده. تو بعضی افراد ممکنه داروی ترکیبی مثلا پاروکستین 10 با یک داروی دیگرضدافسردگی باهم نتیجه بده که بامراجعه به روانپزشک ماهر به نتیجه میرسید…لازم به ذکرهست هرگز دوز پاروکستین را بیشترمثلا 20 نکنید چون تاثیر معکوس میده فقط10 جواب مثبت میده و بهتره دیگه به فوق تخصص گوارش مراجعه نکنید چون اونها واقعا عاجزهستن ازدرمان بهتره به روانپزشک ماهر مراجعه کنید

 16. حسین می‌گوید

  سلام وعرض ادب دوستان عزیز بنده خودم سندروم روده تحریک پذیر داشتم قبلا طوری بود وضعیتم که مهمانی نمیتونستم برم چون من حتما باید دراز میکشیداینقدر رودهام قاروغور میکرد یا ورم داشت ،اگه بتونید تبتون گرم یا سرد دموی هستی یا صفراوی بالای هشتاد درصد از بیماریتون درمان میشه اینو خدا شاهده میگم الان درمورد سندرم روده تحریک پذیر هرچی بپرسید اطلاع دارم چون کاملا بیماری رو حس کردم خودم ومیفهمم ،روز خوش

 17. حسین می‌گوید

  بنده قبلا روده ی تحریک پذیر ودرد شکم داشتم اگه بتونید مزاحمتون رو‌کنترل کنید وبدونید تبتون گرم یا سرد ریشه این بیماری که اعصاب هستش تا نود درصد بیماری برطرف میشه

 18. Rrr می‌گوید

  موقع امتحانات پایان ترم همه به فکر اینن که چطور خوب امتحان بدن من به فکر اینم که نکنه تو سکوت امتحان یهو شکمم قاروقور کنه و صدا بده. جالب اینه که هر چی بیشتر بهش فکر میکنی بیشترم میشه.

 19. ساره می‌گوید

  سلام – من عرقیجات سرد خوردم عرق کاهوعرق بسفایج عرق زالزالک عرق کاسنی خوردم برای اضطراب و فراموشی به طب سنتی مراجعه کرده بودم با خوردن این عرقیجات معده من 1/5ساله مشکل دارشد لبنیات غذاهای سرد ترشی اب حالت ریفلاکس وسفتی شکم و درد را بیشتر می کند دکتر رفتم دارو داد این که کامل خوب بشم نشدم اسید مری و زبانم را اذیت می کند چند روزیه دمنوش می خورم واقعا خسته شدن انگار معدم حس نداره به من میگن از اعصابته من می گم با خوردن این عرقیجات مشکل دار شدم به من می گن اینگونه نیست همه از من خسته شدن اسید ومعده اذیتم می کنه به خودم میگم ای کاش عرقیجات نخورده بودم هر غذایی که اذیتم می کنه نمی خورم حتی لبنیات نمی د ونم چرا خوب نمی شم نگران بالا امدن اسید هستم اذیتم می کنه به چند تا عطاری گفتم یکیش به من گفت خودت سر خودت بلا اوردی یکیش دستور دمنوش داد برام دعا کنین خوب بشم

 20. هاشم می‌گوید

  با آرزوی بهبودی واسه همه .

 21. Fatima می‌گوید

  وای خدا به دشمن آدم همچین دردی نده من شبا تا صبح بیدارم همش در حال رفتو آمد به سرویسم جوری که خوابه شوهرمم میپره بعضی وقتا جدا ازش میخوابم بخاطر دردو نفخ لعنتی به من گفتن چیزای گرم بخور خوردم جوش زدم سرد خوردم دردم بیشتر شد دکترم رفتم خوب نشدم تو رو خدا راهنماییم کنید

  1. الینا می‌گوید

   سلام منم دچار همین بیماری شدم رفتم پیش یک روان کاو و به من نوروفیدبک توصیه کرد که استفاده کنم ایشالا داره حالم به مراتب خوب میشه تو اینترنت نوروفیدبک سرچ کنید بیاره

 22. رضا می‌گوید

  سلام دوستان اين بيماري که من هم دچارش بودم در طب سنتي طي دو ماه قابل درمان هست …

  1. سحر می‌گوید

   سلام دوست عزیز، ممنون میشم اگر این تجربه را به بنده هم بگویید. ممنون

 23. سحر می‌گوید

  یک مطلب فوق العاده عالی و کامل و جامع

  ممنون و موفق باشید

 24. سحر می‌گوید

  ممنون جناب فروحی عزیز از مطلب بسیار عالی تون، اینکه یک مقاله در مورد یک سندروم که بسیار پیچیده است نوشتید خیلی عالی است. من سوالی که دارم این است (شاید تخصصی باشد و من زیاده روی بکنم) آیا این بیماری مانند بیماری های روانی به دکتر خاص باید مراجعه کرد؟ چون که همسر من به این اختلال دچار است اما دکتر گوارش نتونست تشخیص بده چون شما این مقاله را نوشتید شاید در این زمینه بتونید به بنده کمک کنید. باز هم خیلی خیلی ممنون

 25. سحر می‌گوید

  عزیزم این بیماری واقعا نیاز به این دارد که مواد که میخوری را یادداشت کنی و ببینی واکنش بدنت به آن چی هست. قطره گیاهی ایبروگل و پسیلیوم را امتحان کن. اما عادات غذایی رو کنترل کن مثلا حبوبات، کلم، لبنیات