بهترین راه لاغری آسان که در زودترین زمان شما را به نتیجه می‌رساند

12

تا حرف از لاغری به میان می‌آید، سر‌وکله‌ی جمله‌ی کلیشه‌ای «کمتر بخور، بیشتر بسوزان» هم پیدا می‌شود. از سوی دیگر، روش‌های لاغری و رژیم‌های رنگارنگ و عجیب‌وغریب زیادی هم وجود دارند که در پایان کار، همچنان شما را با چربی‌ها تنها می‌گذارند. پس چه باید کرد؟ راه لاغری آسان چیست؟ اگر واقعا دوست دارید با روش‌های لاغری آسان آشنا شوید، این مقاله را بخوانید و به توصیه‌هایش عمل کنید. مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

راهنمای مطالعه نمایش

۱. آنچه را که در طول هفته می‌خورید، یادداشت کنید

مطالعات نشان می‌دهند کسانی که مواد غذایی مصرفی خود را یادداشت می‌کنند، ۱۵ درصد کمتر از سایرین غذا می‌خورند و کنترل بیشتری روی رژیم غذایی‌شان دارند. حواس‌تان به آخر هفته‌ها هم باشد. مطالعه‌ای در دانشگاه کالیفرنیای شمالی نشان داد که افراد در روزهای آخر هفته‌ ۱۱۵ کالری اضافی مصرف می‌کنند و بیشتر این کالری را از طریق مصرف چربی و مواد نامناسب دریافت می‌کنند.

با ورزش کردن در آخر هفته‌ها می‌توانید وزن خود را کم کنید و اندام متناسبی داشته باشید. آخر هفته‌ها می‌تواند کلید کاهش وزن شما یا دشمن سلامتی‌تان باشد، دیگر انتخاب با شماست که با خوردن سُس‌های چرب، هله‌هوله، فست فود و … اندام خود را به باد فنا بسپارید یا با رژیم غذایی سالم و ورزش، در مسیر لاغر شدن گام بردارید.

۲. بدانید روزانه ۱۰ درصد بیشتر از آنچه تصور می‌کنید، کالری دریافت می‌کنید

لاغری آسان با یادداشت کالری‌ها - لاغری آسان

شاید گمان می‌کنید خوراکی‌هایی که روزانه مصرف می‌کنید، ۱۷۰۰ کالری انرژی دارند و با تصور رقمی اشتباه، انتظارات شما در وزن کم کردن برآورده نمی‌شود. بهتر است ۱۰ درصد دیگر به این رقم فرضی اضافه کنید تا تخمین شما به واقعیت نزدیک‌تر شود. در این حالت با آگاهی از میزان دقیق‌تر کالری‌های دریافتی‌تان، می‌توانید واقع‌بینانه برای سوزاندن کالری ها برنامه ریزی کنید. احتساب میزان کالری‌هایی که دریافت می‌کنید، باید به‌درستی صورت بگیرد. مثلا شاید قهوه‌ای که نوش‌جان می‌کنید، بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید، کالری دارد.

۳. برای کاهش وزن، یک دوست مجازی پیدا کنید

تحقیقات نشان می‌دهند داشتن دوست و همراهی که هم‌زمان با شما اقدام به کاهش وزن کند، تأثیر زیادی در کاهش وزن‌تان خواهد داشت. این همراهی می‌تواند به شکل مجازی نیز صورت بگیرد. محققان در پژوهشی به‌مدت ۱۸ ماه، افرادی را با این سبک از رژیم لاغری پیگیری و مطالعه کردند. افرادی که به‌طور اینترنتی همراه با دوست‌شان رژیم و کاهش وزن را آغاز کرده بودند، نسبت به سایرین نتایج بسیار بهتری گرفتند.

۴. جملات مثبت را برای خودتان تکرار کنید

اگر فکر کنید که نمی‌توانید کاری را انجام بدهید، با احتمال زیاد قادر نخواهید بود از پس آن کار بربیایید. مثلا اگر فکر کنید که مقاومت‌تان در برابر غذاهای چاق‌کننده و خوشمزه کم است، در کم کردن وزن موفق نخواهید شد، یا اگر فکر کنید که نمی‌توانید عزم خود را برای رفتن به پیاده روی جزم کنید، در این کار موفقیتی نخواهید داشت.

افکار مثبت داشته باشید و مدام جملات مثبت را با خودتان تکرار کنید و به خود بگویید: «من می‌توانم». باور کنید که خواستن، توانستن است. اگر توانایی‌تان را به خودتان یادآوری کنید، قطعا به نتایج مثبتی دست پیدا خواهید کرد. به خود بگویید: «من می‌توانم در برابر نان‌خامه‌ای‌ها مقاومت کنم» و این را برای خود تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهن‌تان بشود. هرقدر چنین جملاتی را بیشتر تکرار کنید، قوی‌تر خواهید شد.

۵. بعد از صبحانه، تا می‌توانید آب بنوشید

در هنگام صبحانه، آب‌ پرتقال و … بنوشید اما در طول روز به‌جای سایر نوشیدنی‌ها، تنها آب بنوشید. در بیشتر نقاط دنیا مصرف نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه بسیار بالاست. برای نمونه در آمریکا، هر فرد به‌دلیل مصرف نوشابه به‌طور میانگین در هر روز ۲۴۵ کالری اضافی دریافت می‌کند. این میزان به ۹۰ هزار کالری در سال می‌رسد و متأسفانه علی‌رغم کالری بالا، این نوشیدنی به‌اندازه‌ی غذاهای دیگر، شکم مبارک‌تان را سیر نمی‌کند.

۶. قبل از سیر شدن، میز غذا را ترک کنید

حجم غذایتان را کاهش بدهید. کم کردن حجم مواد غذایی مختلفی که می‌خورید، به شما کمک می‌کند تا روزانه ۱۰۰ کالری بسوزانید و از اضافه وزن ۹۰۰ گرمی که بیشتر افراد به‌طور سالیانه دچارش می‌شوند، خلاص بشوید.

۷. کمتر تلویزیون ببینید

مطالعات نشان می‌دهند دانش‌آموزانی که بیشتر تلویزیون می‌بینند، بیشتر غذا می‌خورند. سعی کنید کمتر تلویزیون تماشا کنید. قطعا تمام برنامه‌ها، مورد علاقه‌ی شما نیستند پس به‌جای اینکه تمام وقت خود را پای برنامه‌هایی بگذارید که علاقه‌ی چندانی هم به آنها ندارید، زمانی را به پیاده‌روی اختصاص بدهید. حتی ۱۵ دقیقه پیاده‌روی نیز بسیار مفید خواهد بود. در هنگام تماشای برنامه‌ی دلخواه‌تان نیز از انجام برخی تمرین‌های ورزشی غافل نشوید.

۸. یک‌بار در هفته به بشور و بساب کامل بپردازید

سعی کنید یک‌بار در هفته به شستن ماشین، کاشی‌های حمام، پنجره‌ها و چیزهایی بپردازید که هر روز استفاده می‌شوند اما به‌اندازه‌ی کافی شسته نمی‌شوند. فردی که ۶۸ کیلوگرم وزن داشته باشد، به‌ازای هر دقیقه از شست‌وشو ۴ کالری از دست می‌دهد. اگر بشور و بساب را ۳۰ دقیقه ادامه بدهید، در پایان می‌توانید حدود ۱۲۰ کالری بسوزانید. این میزان، معادل کالری موجود در خیلی از مواد مانند بستنی‌ها و … است.

۹. فقط وقتی شکم‌تان به قاروقور افتاد، غذا بخورید

غذا خوردت در هنگام گرسنگی - لاغری آسان

بیشتر ما وقتی اضطراب داریم یا حوصله‌مان سر می‌رود یا حتی از روی عادت و به دلایلی غیر از گرسنگی واقعی، به سراغ یخچال می‌رویم. آن‌قدر بدون اینکه گرسنه باشیم، خوراکی خورده‌ایم که یادمان رفته است گرسنگی واقعی چطور است. باید به خاطر داشته باشیم زمانی واقعا گرسنه هستیم که برای رفع گرسنگی حاضر باشیم همه چیز بخوریم. اما اگر دل‌مان فقط غذای خاصی می‌خواهد، یعنی هوسی بیش نیست و نباید به آن بها بدهیم.

هنگامی که حوصله‌مان سر می‌رود یا دچار اضطراب هستیم، باید سعی کنیم خود را به نوع دیگری سرگرم و آرام کنیم و تا جایی که می‌توانیم از مسیری که به یخچال ختم می‌شود، دوری کنیم. اما اگر همیشه احساس گرسنگی دارید، این مسئله چیز دیگری است و باید درمورد آن با پزشک صحبت کنید.

۱۰. وقتی گرسنه هستید سیب، موز یا رایحه‌ی نعناع استشمام کنید

عصب‌شناسان با مطالعاتی که انجام داده‌اند، متوجه شده‌اند که تنها با بوییدن برخی مواد می‌توانید احساس سیری را در خود ایجاد کنید. در تحقیقی که روی سه هزار داوطلب صورت گرفت، مشخص شد که فقط با استشمام بوی خوراکی‌ها به افراد احساس سیری تلقین می‌شود و آنها به‌طور میانگین حدود ۱۳٫۶ کیلوگرم بیشتر کاهش وزن خواهند داشت. یکی از نظریه‌هایی که در این‌باره وجود دارد، این است که هنگام بوییدن، مغز به اشتباه احساس می‌کند که در حال خوردن هستید و فرمان سیری را صادر می‌کند.

۱۱. به رنگ آبی خیره شوید

تابه‌حال دقت کرده‌اید که رستوران‌ها و فروشگاه‌های فست‌فود، به‌ندرت از رنگ آبی استفاده می‌کنند؟ دلیلش این است که رنگ آبی از نظر روانی چندان اشتهای شما را تحریک نمی‌کند و همین موضوع به شما کمک می‌کند تا با بهره‌گیری از این کاربرد، اشتهای خود را کاهش بدهید. مثلا می‌توانید در بشقاب آبی‌رنگ غذای خود را میل کنید، از رومیزی آبی استفاده کنید و در هنگام غذا خوردن لباس آبی بپوشید.

قرمز، زرد و نارنجی برخلاف رنگ آبی انرژی بالایی دارند و بسیار اشتهابرانگیز هستند. پس اگر مایل به کم کردن وزن هستید، بهتر است در هنگام غذا خوردن یا در محیط آشپزخانه کمتر از این رنگ‌ها استفاده کنید.

۱۲. در مقابل آینه غذا بخورید

مطالعات نشان می‌دهند که غذا خوردن در مقابل آینه باعث کاهش وزن می‌شود. با این کار مقدار غذایی که می‌خورید، به یک‌سوم می‌رسد. در واقع زمانی که در حین غذا خوردن خودتان را در آینه می‌بینید، استانداردها و اهدافی که در نظر داشتید، در نظرتان زنده می‌شوند و یادآوری هدف و آرزویتان برای لاغری، مانع از خوردن بیش‌ازاندازه می‌شود.

۱۳. از پله‌ها کمک بگیرید

بالا و پایین رفتن از پله‌ها به‌مدت ۱۰ دقیقه در روز، به لاغر شدن کمک می‌کند. تکرار این حرکت و حرکت‌های مشابه باعث می‌شود تا با فرض رعایت رژیم غذایی قبلی‌تان، ۴٫۵ کیلوگرم در سال وزن کم کنید.

۱۴. هر دو ساعت، حداقل پنج دقیقه راه بروید

اگر شما هم تمام روز پشت میز می‌نشینید و کم‌تحرک هستید، حتما فکری به حال این وضع بکنید. حداقل هر دو ساعت از جایتان بلند شوید، پنج دقیقه راه بروید و حرکات کششی انجام بدهید. با این کار علاوه بر اینکه تحرک بیشتری خواهید داشت، از شر هله‌هوله و تنقلات هم خلاص می‌شوید و میل کمتری به مصرف آنها خواهید داشت.

۱۵. هر روز ۴۵ دقیقه پیاده‌روی کنید

چرا ۴۵ دقیقه؟ چرا مثلا ۳۰ دقیقه را در نظر نگرفته‌ایم؟ مطالعات دانشگاهی حاکی از آن است که ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در طول روز تنها موجب جلوگیری از افزایش وزن در افراد کم‌تحرک می‌شود اما ۴۵ دقیقه پیاده‌روی، علاوه بر ممانعت از افزایش وزن، موجب چربی سوزی نیز می‌شود. با ۴۵ دقیقه پیاده‌روی در روز می‌توانید ۳۰۰ کالری بسوزانید و در سال حدودا ۱۳٫۵ کیلوگرم از وزن‌تان را بدون تغییر رژیم غذایی، کاهش بدهید.

۱۶. غذاهای آماده نخرید

لاغری آسان با پیاده‌روی - لاغری آسان

مواد غذایی آماده و کارخانه‌ای معمولا حاوی شکر، فروکتوز، شربت ذرت و … هستند، به‌جای آنها مواد غذایی سالم مصرف کنید. سعی کنید از خوراکی‌های مشابهی که قند و شکر کمتری دارند استفاده کنید یا میوه بخورید، به‌ویژه اگر مصرف قند و شکرتان بالاست.

از انواع مواد غذایی و سُس‌های بدون شکر و چربی استفاده کنید و از مواد غذایی هیدروژنه نیز پرهیز کنید. سعی کنید محصولاتی تهیه کنید که در هر ۱۰۰ گرم، ۲ گرم فیبر دارند. با حذف مواد مضر از رژیم غذایی‌تان و موادی که حاوی طعم‌دهنده و … هستند، به سلامتی خود کمک کنید.

۱۷. بعد از هر لقمه، چنگال و قاشق‌تان را زمین بگذارید

سر میز غذا، آب را جرعه‌جرعه بنوشید. با افراد دیگری که سر میز غذا هستند، صحبت کنید تا از تند و زیاد خوردن جلوگیری کنید. ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا مغز فرمان سیری را به معده برساند. پس هرقدر آرام‌تر غذا بخورید، امکان لاغری را بیشتر قوت می‌بخشید.

۱۸. با لباس‌های دوران چاقی خود خداحافظی کنید

لباس‌هایی را که به‌خاطر اضافه وزن خریداری کرده‌اید، به نیازمندان اهدا کنید یا آنها را دور بیندازید. لباس‌هایی بخرید که مناسب اندام دلخواه‌تان هستند. با این کار انگیزه‌ بیشتری برای کاهش وزن خواهید داشت.

۱۹. آشپزخانه را برای ۱۲ ساعت تعطیل کنید

بعد از شام و شستن ظرف‌ها، آشپزخانه را تعطیل کنید. چراغ‌ها را خاموش کنید و دور خوردن و خوراکی‌ها را خط بکشید. نخوردن هله‌هوله بعد از شام، باعث می‌شود روزی ۳۰۰ کالری و سالانه ۱۴ کیلوگرم وزن کم کنید.

۲۰. قبل از شام قدم بزنید

در تحقیقی که روی تعدادی از زنان چاق صورت گرفت، مشخص شد ۲۰ دقیقه پیاده‌روی قبل از شام، اشتهای شما را کاهش می‌دهد و باعث تلقین احساس سیری می‌شود، به‌‌طوری‌که انگار یک وعده غذای سبک میل کرده‌اید.

۲۱. گشت‌وگذار آخر هفته را فعال و پُرتحرک برگزار کنید

مک کردن حجم غذا - لاغری آسان

در تعطیلات آخر هفته، به‌جای رفتن به سینما و خوردن پفک و چیپس، به فعالیت‌های پرتحرک‌تر بپردازید. مثلا بولینگ، دوچرخه‌سواری، گشت‌وگذار در شهر یا شرکت در یک بازی تنیس می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. اگر با دوستان‌تان وقت می‌گذرانید، بهتر است از فعالیت‌های بدنی ملایم غافل نشوید و تحرک و فعالیت جسمانی داشته باشید.

۲۲. بیشتر راه بروید

کم‌تحرک هستید و لازم است کمی فعال‌تر بشوید؟ افراد کم‌تحرک معمولا در طول روز دو هزار تا سه هزار قدم برمی‌دارند. اگر دو هزار قدم به این تعداد اضافه کنید، وزن کنونی خود را حفظ خواهید کرد و چنانچه هزار قدم دیگر هم به آن اضافه بفرمایید، می‌توانید وزن کم کنید.

۲۳. غذای کمتر و ظروف کوچک‌تر، یار شما در لاغری آسان هستند

هرقدر غذای کمتری در دسترس‌تان باشد، کمتر می‌خورید. سعی کنید از بشقاب و لیوان کوچک‌تری استفاده کنید تا کمتر بخورید و راحت‌تر وزن کم کنید.

۲۴. بیرون غذا نخورید

تا جایی که می‌توانید در منزل غذا بخورید. غذاهای رستوران‌ها، پُرحجم هستند، در ظرف‌های بزرگ سِرو می‌شوند، پُر از چربی و کالری هستند و شما را چاق می‌کنند.

۲۵. از دیس استفاده نکنید

به‌جای اینکه غذا را در دیس بکشید و انوع و اقسام ظروف را روی میز ردیف کنید، غذای خود را به سبک رستوران‌ها در بشقاب سرو کنید. با این روش، بعد از اینکه بشقاب‌تان خالی شد، دیگر به‌سمت دیس نمی‌روید و دوباره شروع به خوردن نخواهید کرد. همه‌ی ما شب‌ها تمایل بیشتری به خوردن داریم. پس با این راهکار، سعی کنید جلوی زیاد خوردن‌تان را بگیرید.

۲۶. با تعداد زیادی از افراد غذا نخورید

اگر با افراد زیادی غذا بخورید، احتمالا به‌دلیل اینکه غذا خوردن بیشتر طول می‌کشد، بیشتر هم غذا خواهید خورد. پس سعی کنید با گروه غذا نخورید و درصورتی‌که با خانواده و عزیزان‌تان سر یک سفره هستید، حجم غذایتان را کنترل کنید و بیشتر به گپ‌وگفت بپردازید تا خدای نکرده چاق نشوید.

۲۷. تا جایی که امکان دارد، غذای کمتری سفارش بدهید

مطالعات نشان می‌دهند ما تمایل داریم هر آنچه را که در بشقاب‌مان وجود دارد، نوش جان کنیم. برای مقابله با این احساس، همیشه در رستوران، فروشگاه‌ و … کمترین حجم ممکن از هر ماده‌ی غذایی را انتخاب کنید. مثلا کوچک‌ترین همبرگر یا کوچک‌ترین بسته‌ی پفک را بخرید.

۲۸. خوراکی‌های آبدار مصرف کنید

هرقدر بیشتر از خوراکی‌های آبدار استفاده کنید، بیشتر لاغر می‌شوید و کالری کمتری جذب می‌کنید. مثلا از گوجه فرنگی، کدو سبز، خیار، سوپ‌ها و سالادها استفاده کنید. مصرف مواد غذایی آب‌دار، از آب خالی بهتر است.

هرچند نوشیدن آب به مقدار کافی هم بسیار خوب است و به آب‌رسانی بدن کمک زیادی می‌کند، اما برای لاغری چندان مفید نیست. زیرا عملکرد بدن برای رفع گرسنگی و تشنگی متفاوت است. پس مصرف نوشیدنی‌ها به‌تنهایی، نمی‌تواند باعث ارسال فرمان سیری در بدن بشود.

۲۹. تا می‌توانید سبزیجات مصرف کنید

اگر پاستا را با سبزیجات، هویج، گوجه‌فرنگی و بروکلی درست کنید، می‌توانید دو برابر بیشتر از پاستایی که با سس مایونز درست شده است، بخورید. این موضوع برای سایر غذاهایی که با سبزیجات درست می‌شوند نیز صادق است. اگر نسبت مصرف غلات و فیبر در غذای شما ۱ به ۱ و متناسب باشد، سبزیجات سرشار از فیبر قبل از خوردن غلات شما را سیر می‌کنند. هرقدر بیشتر فیبر مصرف کنید، کمتر دچار یبوست می‌شوید و درنتیجه نفخ کمتری پیدا می‌کنید.

۳۰. از مواد غذایی سفید، پرهیز کنید

مصرف مقدار زیادی از کربوهیدرات های ساده که در آرد سفید یا شکرهای افزودنی در مواد وجود دارد، باعث افزایش قند خون و اضافه وزن می‌شود. به‌جای شکر، برنج و آرد سفید از غلات کامل و برنج قهوه ای استفاده کنید. پژوهشی که بر ۴۹۰۰۰ زن صورت گرفت، نشان داد افرادی که در رژیم روزانه‌ی خود بیش از دو مرتبه از غلات کامل بهره می‌برند، ۴۹ درصد کمتر از کسانی که برنج سفید و … مصرف می‌کنند، به اضافه وزن دچار می‌شوند. علاوه بر اینها غلات کامل به شما کمک می‌کند باهوش‌تر شوید.

۳۱. قهوه معمولی بنوشید

اگر اهل قهوه خوردن هستید، به‌جای قهوه‌هایی که با انواع و اقسام خامه‌ها و مواد چاق‌کننده تزئین می‌شوند و با شیر کامل و شکر و شربت‌های شیرین درست می‌شوند، قهوه معمولی و ساده بنوشید. قهوه ساده با شیر صاف‌شده و بدون چربی، کالری خیلی کمتری دارد و اگر هم به‌خوبی دم شود که دیگر نور‌علی‌نور است.

گزینه‌ی دیگری که پیش رو دارید، افزودن شیرخشک بدون چربی به قهوه است. شیر بدون چربی، کلسیم زیاد و کالری کمی دارد. ضمن اینکه شیرخشک مانند شیر عادی، قهوه را آبکی نخواهد کرد.

۳۲. غذاهای بدون چربی بخورید

خوراکی‌هایی بخورید که علی‌رغم داشتن کالری کم، احساس محرومیت از مواد غذایی پرکالری را در شما ایجاد نکنند. مثلا عسل در هر قاشق چای‌خوری ۶۴ کالری بدون چربی و تخم‌مرغ پخته ۷۰ کالری دارد. یا برخی از انواع پنیرها نیز کالری بسیار کم و کلسیم خیلی بالایی دارند. شکلات تلخ هم در هر ۳۰ گرم، ۱۶۸ کالری دارد. همه‌ی این مواد نام‌برده فاقد چربی هستند.

براساس نتایج یک پژوهش، افرادی که در روز ۵۰۰ کالری کمتر مصرف می‌کنند و ۳ مرتبه در روز ماست می‌خورند، نسبت به کسانی که تنها مقدار کالری مصرفی خودشان را کم می‌کنند، در طول ۱۲ هفته وزن و چربی بیشتری از دست می‌دهند. کلسیم در لبنیات کم‌چرب، باعث تحریک و پاسخی هورمونی در بدن می‌شود، تولید سلول‌های چربی را مهار می‌کند و موجب شکستن و تجزیه‌ی آنها می‌شود.

۳۳. خود را کاملا از خوردن غذاهای پرکالری منع نکنید

برای لاغر شدن، لازم نیست غذاهای پُرچرب را به‌طور کامل کنار بگذارید. بالاخره دل است دیگر، گاهی هوس می‌کند و محرومیت کامل کمی سخت و اعصاب‌خُردکن است. می‌توانید مقدار خیلی کمی از این مواد پرچرب را در کنار مقدار زیادی از خوراکی‌های مفید مصرف کنید. مثلا یک قاشق خیلی کوچک از بستنی با مقدار زیادی میوه مشکلی ایجاد نمی‌کند یا مصرف اندکی پنیر با سالاد مانعی ندارد.

۳۴. پنج روز در هفته، غلات صبحانه بخورید

مصرف غلات صبحانه ایده‌ی خوبی است. کسانی که در وعده‌ی صبحانه از این مواد استفاده می‌کنند، کلسیم زیاد، چربی کم و میزان مناسبی فیبر دریافت می‌کنند.

۳۵. سُس و ادویه تند را فراموش نکنید

سُس‌های تند و ادویه‌ها مزه و طعم خوبی به غذا می‌دهند و ضمنا کالری خیلی کمی هم دارند. درنتیجه می‌توانید با مصرف آنها ضمن طعم‌دار کردن غذاها، به هضم بهتر غذا کمک کنید و چاق هم نشوید.

۳۶. به‌جای آب‌میوه، میوه بخورید

به‌جای نوشیدن یک پاکت آب‌میوه، خودِ میوه را مصرف کنید. مثلا سیب بخورید، برشی از هندوانه میل کنید یا پرتقال نوش جان کنید. میوه نسبت به آب‌میوه شما را بیشتر سیر می‌کند و درنتیجه مدت زمان بیشتری بی‌نیاز از خوردن خواهید بود.

۳۷. شیر کم‌چرب‌تر مصرف کنید

سیر کم‌چرب بخورید - لاغری آسان

اگر شیر پُرچرب مصرف می‌کنید، سعی کنید شیری با درصد چربی کمتری را جایگزین آن کنید. اگر شیر حاوی ۲ درصد چربی می‌نوشید، به‌جای آن از شیر با ۱ درصد چربی استفاده کنید. اگر بتوانید شیر بدون چربی بنوشید که عالی است. با این کار چربی مصرفی ۹۵ درصد کاهش می‌یابد و کالری موجود در شیر نیز نصف می‌شود.

۳۸. در روز کمی آجیل بخورید

مصرف دانه‌ها و آجیل چندمرتبه در روز، باعث افزایش سوخت‌وساز بدن شود و ضمنا شما را سیر نگه می‌دارد. تحقیقات نشان می‌دهد از میان افرادی که اضافه وزن دارند، دسته‌ای که در رژیم‌غذایی‌شان بادام مصرف می‌کردند، بیشتر از گروهی که بادام نمی‌خوردند، وزن کم می‌کنند. خوردن دانه‌ها، میوه‌های خشک، هویج و … نیز همین کارکرد را دارد.

۳۹. بیشتر کالری خود را قبل از ظهر دریافت کنید

هرقدر صبح‌ها بیشتر بخورید، در ادامه‌ی روز کمتر غذا خواهید خورد و البته فرصت بیشتری برای سوزاندن کالری خواهید داشت.

۴۰. بعد از غذا، مسواک زدن را فراموش نکنید

بعد از هر وعده‌ی غذایی به‌ویژه شام، مسواک بزنید. وقتی مسواک می‌زنید و عطر و طعم خمیردندان در دهان‌تان می‌پیچد، مغز احساس می‌کند که دیگر وقت خوردن به سر آمده است و درنتیجه دیگر سراغ غذا نخواهید رفت.

۴۱. غذاها را در چند نوبت سر سفره بیاورید

به‌جای اینکه همه‌ی مواد غذایی را در بشقاب‌تان تلنبار کنید، غذاهای مختلف را در دفعات مختلف و در ظرف‌های جدا سر میز بیاورید. مثلا ابتدا سالاد و سوپ و بعد غذاهای دیگر را به‌ترتیب سر سفره بیاورید. با این روش وقتی نوبت به خوردن غذاهای پُرکالری‌تر یا دسر می‌رسد، احتمالا دیگر سیر شده‌اید و میلی به زیاد خوردن نخواهید داشت. نگران ماندن غذاها هم نباشید، می‌توانید آنها را در وعده‌ی بعدی نوش جان بفرمایید.

۴۲. روی غذا سُس نریزید

در رستوران‌ها معمولا غذا و سالاد را در سُس چرب غرق می‌کنند. پس خوب حواس‌تان را جمع کنید. ظرف سُس را جدا قرار بدهید و فقط با نوک چنگال کمی سُس به غذا یا سالادتان اضافه کنید تا طعم بگیرد.

برگرفته از: rd.com

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 12 دیدگاه)
 1. غلام یحیی عزیزی می‌گوید

  در این ساعاتی که میگم هر غذایی که دوست دارین رو متوسط بخورید اگه در یک ماه ده کیلو کم نکردید هر چی فحش بلدید بهم بدید
  دکترای تغذیه فقط هدفشون خالی کردن جیب شماست
  صبحانه ساعت ۸
  ناهار ۱۲ تا یک
  و شام قبل از ساعت هشت ورزش هم سلیقه خودتونه خواستینم نکنین

 2. دلبند می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر

  نکات خیلی مهم و ارزشمندی رو گفتید. نکته هایی که از دید من پنهان بودند و باعث میشن برنامه های رژیم به نتیجه درست نرسند و با شکست مواجه بشوند و بعدش هم من از خودم ناامید می شدم و خودم رو سرزنش می کردم…

  اما با این آگاهی جدید مطمئنم به نتیجه دلخواهم خواهم رسید.

  بازم ممنونم🙏🌹🙏🌹

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست خوب. سپاس از پیام باارزشتون

 3. علیرضا محقق می‌گوید

  سلام متشکر از مقاله خوبتون امیدوارم که بازم مقاله های خوب ازتون ببینم