تاثیر رنگ در تبلیغات و بازاریابی چقدر است؟

8

روانشناسی رنگ نقش بسیار مهمی در تبلیغات و بازاریابی دارد. به‌همین دلیل در این مقاله‌ درباره‌ی تاثیر رنگ در تبلیغات و استفاده‌ی هوشمندانه رنگ‌ها براساس اهداف بازاریابی نکاتی را خواهیم گفت.

هر استارت‌آپ یا کسب‌وکار کوچک یا به‌طور کلی هر شرکتی که نیاز به بازاریابی و تبلیغات داشته باشد، باید بر مفاهیم تاثیر رنگ در تبلیغات مسلط شود. اگر خودتان کار طراحی تبلیغات را انجام می‌دهید، خواندن این مقاله کمک می‌کند که پایه‌ی اطلاعاتی قوی‌تری داشته باشید. اگر گرافیستی را استخدام کرده‌اید تا طراحی‌هایتان را انجام دهد، به کمک این مقاله، می‌توانید درک بهتری از چیزی که می‌خواهید، داشته باشید. در این مقاله به‌طور مفصل درباره‌ی روانشناسی انواع رنگ‌ها توضیح داده می‌شود.

ادراک مغز از رنگ‌ها

رنگ‌ها و شیوه‌ای که مغز انسان این رنگ‌ها را درک و تحلیل می‌کند، می‌تواند سرنوشت تبلیغات شما را رقم بزند. تحقیقات زیادی به اثبات تاثیر رنگ در تبلیغات پرداخته‌اند. روانشناسی رنگ به این معنی است که چطور رنگ‌ها برروی احساسات و رفتار انسان‌ها اثر می‌گذارند. اینکه ما نسبت به رنگ‌ها چه واکنشی نشان دهیم، بسیار زیاد با پیشینه‌ی فرهنگی‌، تربیت خانوادگی‌ و سلیقه شخصیمان ارتباط دارد.

رنگ‌ها هم به‌طور محسوس و هم به‌طور زیرکانه و نامحسوس روی ادراک ما اثر می‌گذارند. رنگ محصول می‌تواند به ما این حس را القا کند که آیا این محصول تازه است یا خیر؟ یا حتی می‌تواند اثربخشی یک دارو را بیشتر کند! برای مثال رنگ آبی برای داروهایی که نقش آرام‌بخش یا خواب‌آور دارند، استفاده می‌شوند تاعلاوه بر اثرگذاری دارویی، ازطریق رنگ هم به شما تلقین کنند که آرامش بیش‌تری پیدا کرده‌اید. درنقطه‌ی مقابل، رنگ قرمز برای داروهای انرژی‌زا جواب می‌دهد.

تمام برندهای مطرح دنیا در طراحی، بسته‌بندی و وبسایت‌هایشان به‌طور هوشمندانه از تاثیر رنگ در تبلیغات استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی که به‌طور تخصصی روی تبلیغات‌شان کار می‌کنند، وظیفه دارند طوری از رنگ‌ها استفاده کنند که با اهداف و چشم‌انداز شرکت همخوانی داشته باشد. روانشناسی رنگ باید در جهتی به کار گرفته شود که مشتری را ترغیب کند تا عملی را انجام دهد که ما می‌خواهیم. اگر می‌خواهید مطمئن شوید تبلیغات‌تان در جهت مناسبی حرکت می‌کند، حتما با چطور همراه باشید.

چطور رنگ‌ها ما را مجبور به خرید می‌کنند؟

تاثیر رنگ در تبلیغات برند مک دونالد - تاثیر رنگ در تبلیغات

رنگ‌ها ارتباط مستقیمی با تصمیم به خرید مشتریان دارند. رنگ اولین دلیل ۸۵٪ از مشتریان برای انتخاب چیزی‌ است که می‌خواهند بخرند. ۹۰٪ تصمیمات ناگهانی خرید هم براساس رنگ آن کالا انجام می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که ۴۲٪ از نظری که یک کاربر درباره‌ی یک وبسایت پیدا می‌کند، براساس طراحی آن وبسایت است که رنگ هم جزئی از آن است. به‌علاوه، ۵۲٪ از مواقع، طراحی ضعیف و استفاده‌ی نادرست از رنگ باعث می‌شود کاربر تصمیم بگیرد دیگر به آن سایت سر نزند.

تحقیقات روی رفتار مصرف‌کننده، روابط مشخصی بین تصمیم به خرید مشتری و رنگ‌هایی خاص پیدا کرده‌اند. شما هم می‌توانید هنگام برندسازی از این ارتباطاتِ ثابت شده استقاده کنید. بگذارید یک تقلب به شما برسانیم: رنگ‌های نارنجی، قرمز، آبی مایل به ارغوانی و مشکی سبب خرید ناگهانی می‌شوند. رنگ آبی تیره نیز خیال افرادی را که عاشق تخفیف‌گرفتن و چانه‌زدن هستند راحت می‌کند. اگر کالای ما پوشیدنی باشد، رنگ‌های ملایم‌تر مثل صورتی، آبی آسمانی یا نشانه‌ا‌ی از رز در آن می‌تواند اثرگذارتر باشد.

مشتریان به رنگ‌هایی که در تبلیغات می‌بینند، واکنش احساسی نشان می‌دهند. این واکنش‌های احساسی از برخی از انتظارات نشأت می‌گیرد. بخشی از این انتظارات به این دلیل است که مشتری برآورد می‌کند بین تصویر آن رنگ و برند مذکور چقدر تناسب وجود دارد. برای مثال «مک‌دونالد» از رنگ قرمز و زرد در لوگوی خود استفاده می‌کند و مشتریان به مرور زمان این دو رنگ را رنگ فست‌فودی مقرون‌به‌صرفه درک کرده‌اند. حال اگر یک رستوران لوکس هم در لوگوی خود از همین دو رنگ استفاده کند، مشتریان احساس دوگانگی و عدم‌تناسب خواهند کرد.

مثالی دیگر در این خصوص می‌توان گفت: بسته‌بندی قهوه‌ای روشن ما را به یاد محصولات ارگانیک می‌اندازد. حال اگر در بسته‌بندی چیپس که محصولی غیرسالم است، از همین رنگ استفاده شود، در ذهن مشتری تناسبی ایجاد نمی‌کند یا فکر کنید یک برند محصولات بهداشتی بانوان، درست زمانی که باید با رنگ‌های روشن حس پاکیزگی را به مشتری انتقال دهد، بسته‌بندی خود را مشکی یا قهوه‌ای کند! قهوه‌ای به مخاطب احساس محصولی فاسد شده را می‌دهد و روی این نوع کالا اصلا جواب نخواهد داد.

مغز انسان با استراتژی بقا شرطی شده و برنامه‌ریزی می‌کند. مغز به‌تدریج این‌گونه تربیت می‌شود که رنگ‌های خاصی را در موقعیت‌های خاص ترجیح دهد. برای مثال تحقیقات نشان می‌دهد که مردان واقعا رنگ موی بلوند را به سایر رنگ‌ها ترجیح می‌دهند. شاید به این دلیل که موی بلوند حس جوانی را انتقال می‌دهد و مردان به‌طور غریزی برای بقا نیاز به خانمی دارند که جوان و باطراوت بوده و قدرت باروری داشته باشد. با همین استدلال، باید بدانید که مردم واقعا به رنگ قرمز، به‌خصوص در زمینه‌ی غذا کشش دارند. شاید دلیل آن باشد که در عصر انسان‌های اولیه، پیداکردن میوه‌ی قرمز راحت‌تر بوده، چون به‌راحتی نظر را جلب می‌کرده است.

بسیار خوب، درحال حاضر متقاعد شدید که می‌توانید از تاثیر رنگ در تبلیغات به‌نفع رشد برندتان استفاده کنید؟

ریشه‌ی فرهنگی در رنگ‌ها

یک برنامه‌ی بازاریابی موفق، تفاوت‌های فرهنگی را نیز در برآورد تاثیر رنگ در تبلیغات درنظر می‌گیرد. یک رنگ واحد در فرهنگ‌های مختلف می‌تواند معانی کاملا متفاوتی داشته باشد. رنگ زرد را درنظر بگیرید. در اکثر کشورهای اروپایی و کشورهای شمال امریکا رنگ زرد معنی روشنایی، شادی و نشاط و طبیعی‌بودن می‌دهد و به همین دلیل در کالاهایی که مربوط به خانواده یا کودکان باشد از آن استفاده می‌شود. اما آلمان در این میان استثنا است و رنگ زرد را به حسادت تعبیر می‌کنند.

رنگ زرد در پرچم اکثر کشورهای دنیا هست. در بیشتر کشورهای آسیایی، رنگ زرد رنگی مقدس و سلطنتی محسوب می‌شود که در لباس افراد والا مقام به‌کار می‌رود (در فرهنگ اروپایی، رنگِ بنفش است که معنی امپراطوری می‌دهد). در ژاپن رنگ زرد به معنی شجاعت است. بسیاری از فرهنگ‌ها رنگ زرد را به طلا ربط می‌دهند. به‌همین دلیل رنگ زرد را به موفقیت، کیفیت و پول نسبت می‌دهند. در هند رنگ زرد به معنی تجارت است و در بسیاری از کشورهای آفریقایی رنگ زرد تنها برای کسانی استفاده می‌شود که مقام اجتماعی بالایی دارند. برعکس، در خیلی از کشورهای آمریکای لاتین رنگ زرد به معنی عزاداری و مرگ است. مصر هم این باور را دارد، اما به‌طور کلی در آسیای مرکزی رنگ زرد به معنی خوشبختی و کامیابی است.

به‌عنوان یک بازاریاب، این بخشی از وظیفه‌ی شماست که طراحی‌های خود را با فرهنگ مخاطبان‌تان منطبق کنید.

رنگ‌هایی که افراد را به انجام عمل خاصی تحریک می‌کنند

در زمینه‌ی وبسایت‌ها، اینکه کدام رنگ بهترین اثر را بر کلیک‌کردن روی دکمه‌های فراخوانی برای اقدام (call-to-action) می‌گذارند، سؤالی است که در تحقیقات زیادی به آن پرداخته شده، ولی نتایج این تحقیقات همسو نیستند. چیزی‌که در تمام تحقیقات به اثبات رسیده، این است که رنگ روی تصمیم به خرید اثر می‌گذارد. در گاهی موارد نیز رنگ دکمه‌های سایت، بستگی به طراحی کلی سایت، برند و نوع کالا دارد. با این‌حال هنوز هم برخی قوانین می‌توانند بین همه‌ی کالاها با هر برندی که دارند، مشترک باشند. رنگ دکمه‌های سایت باید قابل‌دیدن باشد، اما توی چشم نزند. باید مکمل طراحی کلی سایت باشد، اما باید در جاهایی که لازم است تضاد ایجاد کنید تا کاربران به‌راحتی بتوانند آن را پیدا کنند و سردرگم نشوند. دوم اینکه دکمه‌های سایت باید بزرگ، شفاف و ساده باشند و روی پس‌زمینه‌ای قرار بگیرند که حواس مخاطب به پس‌زمینه پرت نشود.

تحقیقات نشان می‌دهد سه رنگ اصلی زیر برای دکمه‌هایی با این کاربرد، جزو بهترین رنگ‌هایی هستند که بیشترین اثرگذاری را بر روی مخاطب دارند:

 • رنگ قرمز: به‌راحتی دیده می‌شود، بین سایر طراحی‌های سایت به‌سادگی به‌چشم می‌آید و سبب ایجاد حس هیجان در کاربر می‌شود و به معنی اضطرار است.
 • رنگ سبز: رنگ آرامش‌بخش‌تری نسبت به قرمز است، گاهی کمک می‌کند برخی از کاربران آرامش پیدا کنند تا بتوانند تصمیمی که ما می‌خواهیم را بگیریم. این رنگ به‌خصوص در کسب‌وکارهایی که مرتبط با آرامش، روانشناسی یا محیط‌زیست هستند، جواب می‌دهد.
 • رنگ زرد / نارنجی: با گرمی، شادی و انجام عملی مشخص مرتبط است. اگر به سایت آمازون سر بزنید می‌بینید که چقدر هوشمندانه از این دو رنگ استفاده شده است. دکمه‌های تصویر بالا می‌تواند برای انواع سایت‌ها مناسب باشد.

۱، ۲، ۳، امتحان می‌کنم: رنگی که استفاده کردم درست کار می‌کنه؟

تست‌کردن تنها راهی است که می‌تواند مشخص کند رنگ درستی را برای تبلیغات خود انتخاب کرده‌اید یا نه؟ تکرار روش‌های ارزیابی A/B یا Split می‌تواند تعیین کند که کدام رنگ‌ها بهترین اثرگذاری را برای حرفه‌ی شما دارند. صبر داشته باشید و در هربار تبلیغات فقط یک رنگ را آزمایش کنید تا بتوانید واقعا روی نتیجه‌ی بدست آمده تکیه کنید.

کاری که باید بکنید این است که اول از همه رنگ‌هایی که در فرهنگ مخاطبان شما معنی بدی دارند، حذف کنید. سپس مجموعه انتخاب‌های خود را با حذف رنگ‌هایی که به برند شما مرتبط نیستند، محدود کنید. بعد، باید یک رنگ را در مقابل رنگی دیگر تست کنید و مثل جام حذفی تا جایی پیش بروید که بتوانید بهترین رنگ را برنده اعلام کنید. بعد از اینکه با آزمون و خطا به نتیجه رسیدید، می‌توانید با اعتمادبه‌نفس نتایج را روی قسمت‌های مختلف سایت‌تان پیاده کنید.

چطور از رنگ‌ها به‌نفع اهداف تبلیغات و بازاریابی خود استفاده کنیم؟

در این قسمت نگاه عمیق‌تری به هرکدام از رنگ‌ها و معانیشان در کشور آمریکا می‌اندازیم تا بهتر تصمیم بگیرید که چه‌کار باید بکنید. خیلی از تفاسیری که در مورد هر رنگ شده است، در کشور ایران هم صدق می‌کند:

رنگ‌های گرم

قرمز، نارنجی، زرد و انواع ترکیبات این رنگ‌ها، رنگ گرم محسوب می‌شوند. این رنگ‌ها انرژی‌بخش، شادی‌آور، اشتیاق‌آور و مثبت هستند.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ قرمز (رنگ اصلی)

تاثیر رنگ قرمز در تبلیغات باشگاه تناسب اندام - تاثیر رنگ در تبلیغات

عموما با دیدن رنگ قرمز یاد احساس اعتمادبه‌نفس، راحتی، شوق، عشق، هیجان جنسی و گرما میفتیم. احساسات منفی که از رنگ قرمز می‌گیریم، می‌تواند احساس خشم، احساس خطر، آتش‌سوزی، خشونت و جنگ باشد. گاهی هم همین احساسات منفی می‌تواند باعث فروش محصولاتی مثل حشره‌کش یا محافظ دهان و دندان شود. در عکس بالا که تبلیغ باشگاه تناسب اندام آقایان است، طراحی جنگجویی زره‌پوش در رنگ قرمز، ترکیبی از احساس اعتمادبه‌نفس، قدرت و مردانگی را به مخاطبان منتقل می‌کند.

رنگ قرمز می‌تواند اثرات فیزیکی روی بدن بگذارد. مثلا فشار خون را بالا ببرد و تنفس و متابولیسم بدن را افزایش ‌دهد. ترکیب رنگ قرمز همراه با سفید و مشکی، یا ترکیب با آبی سیر و طوسی از ترکیبات موفق این رنگ به‌حساب می‌آید. به‌عنوان نمونه می‌توان از پرچم آمریکا نام برد.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ نارنجی

تاثیر رنگ نارنجی در ایجاد احساس مقرون به صرفه بودن برند آمازون - تاثیر رنگ در تبلیغات

معانی مثبتی که مرتبط با رنگ نارنجی است شامل مقرون‌به‌صرفه‌بودن، زیبایی، ارگانیک‌بودن، انرژی، شادی، اشتیاق، رفاقت، سلامتی، سرزندگی، شوخ‌طبعی، بازیگوشی، تغییر فصل و گرمی است.

رنگ نارنجی در آمریکا رنگ پرطرفداری به‌حساب می‌آید. به همین دلیل احساسات منفی خاصی از دیدن آن به مردم آمریکا دست نمی‌دهد. شاید برخی افراد یاد زندان بیفتند، اما این تداعی آنقدر قوی نیست که بتواند روی برند آمریکایی‌ها اثری بگذارد. اثر فیزیکی که برای رنگ نارنجی به اثبات رسیده است، تحریک اشتها است. به‌همین دلیل در مواد غذایی به‌وفور از این رنگ استفاده می‌شود. همچنین رنگ نارنجی در سایت‌های تخفیفاتی (مثل آمازون) نیز خیلی کاربرد دارد، تا به کاربران حس مقرون‌به‌صرفه‌بودن را منتقل کند.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ زرد (رنگ اصلی)

تاثیر رنگ زرد در نوشیدنی انرژی‌زا - تاثیر رنگ در تبلیغات

رنگ زرد معانی جلب توجه، شادی، انرژی‌بخشی، امید، بازیگوشی و گرمی را به مخاطبان منتقل می‌کند. در تصویر بالا، رنگ زرد به‌طور هوشمندانه برای انتقال احساس انرژی‌بخشی و هیجان این برند نوشیدنی انرژی‌زا استفاده شده است.

احساسات منفی که با دیدن رنگ زرد ممکن است به ما دست ‌دهد شامل خشم، احساس خطر، بزدلی، احتیاط، حیله‌گری و ناامیدی است. دقیقا مثل رنگ قرمز، گاهی منفی‌بودن احساساتی که با دیدن رنگ زرد ایجاد می‌شود، می‌تواند به‌نفع یک تبلیغ کار کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ زرد در کوتاه‌مدت می‌تواند حال‌وهوای شما را عوض کند. از رنگ زرد روشن در کسب‌و‌کارهایی که مربوط به کودکان است، استفاده می‌شود. همچنین استفاده از این رنگ برای محصولات غذایی یا خدمات تفریحی امتحان خود را پس داده است. از رنگ زرد تیره یا طلایی هم اصولا در کالاهایی استفاده می‌شود که می‌خواهند حس با اصل‌ونسب‌بودن یا کالایی دائمی با عمر طولانی‌مدت را القا کنند.

رنگ‌های سرد

سبز، آبی، بنفش و انواع ترکیبات آنها جزء رنگ‌های سرد به‌حساب می‌آیند. این رنگ‌ها آرامش‌بخش‌تر، حرفه‌ای‌تر و عمیق‌تر از رنگ‌های گرم هستند.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ سبز (رنگ کمکی)

تاثیر رنگ سبز در لوگوی استارباکس - تاثیر رنگ در تبلیغات

مخاطبان با دیدن رنگ سبز اصولا یاد فراوانی، تعادل، آرامش، باروری، موفقیت، رشد، هماهنگی، سلامتی، پول، طبیعت، شروع دوباره، سری جدید یک کالا و مسکّن می‌افتند. در لوگوی استارباکس، رنگ سبز توانسته حس طبیعی‌بودن و سلامتی را ایجاد و به‌تدریج حس برندی موفق و لوکس را به مخاطبانش منتقل کند.

رنگ سبز نیز می‌تواند عواطف منفی در مخاطبان برانگیزد. برای مثال حسادت، طمع، خصومت و کم‌تجربگی جزو احساسات منفی است که از رنگ سبز دریافت می‌شود. اثرات فیزیکی ناشی از رنگ سبز این است که ضربان قلب و فشار خون را پایین می‌آورد. طراحی‌هایی که به‌طور مشترک از رنگ سبز استفاده می‌کنند، اصولا شامل محصولات طبیعی، کالاهای مربوط به مسائل مالی و اعلام سری جدید کالاهای یک برند است. از رنگ سبز روشن به‌طور مکرر در طراحی‌های انرژی‌بخش و پرطراوت استفاده می‌شود. طراحان، نمادهای طبیعی مانند آووکادو یا برگ زیتون را برای القای حس طبیعی‌بودن به‌کار می‌گیرند. رنگ سبز تیره نیز بهترین انتخاب برای انتقال حس ثبات و رفاه مالی است.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ آبی (رنگ اصلی)

تاثیر رنگ آبی در لوگوی توییتر - تاثیر رنگ در تبلیغات

رنگ آبی احساسات مثبت فراوانی را منتقل می‌کند. برای مثال: آرامش، اختیار، مردانگی، محافظه‌کاری، آزادی‌خواهی، صلح، بی‌آزاری، قابل اعتمادبودن، طراوت، مسئولیت‌پذیری، قدرت و ثبات.

رنگ آبی هم مانند تمام رنگ‌های دیگر ممکن است عواطف منفی را در مخاطبین بیدار کند. افسردگی، دوری، غم و بدگمانی جزو این عواطف منفی هستند. طراحی‌هایی که اصولا از رنگ آبی استفاده می‌کنند شامل خدمات و محصولات کودک و آبی پاستِلی برای کالاهای مربوط به ریلکس‌شدن است. طراحان، آبی روشن را برای القای حس طراوت و انرژی‌بخشی استفاده می‌کنند. درحالی‌که رنگ آبی فیروزه‌ای برای کسب‌وکارهای خلاقانه، تخیلی یا پیش‌رونده مناسب است. به کارگیری از رنگ آبی سیر هم برای خدمات مالی، خدمات دارویی و سایر خدماتی که باید حس قدرتمندبودن و قابل‌اعتمادبودن را منتقل کنند مهم است. با توجه به توضیحات مذکور، انتخاب رنگ آبی برای لوگوی توییتر را چگونه تفسیر می‌کنید؟

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ بنفش (رنگ مکمل)

تاثیر رنگ بنفش در ایجاد حس لوکس بودن و خلاقیت - تاثیر رنگ در تبلیغات

احساس خلاقیت، تجسم، استقلال، لوکس‌بودن، سحر و جادو، احترام نظامی، رمزآلود‌بودن، وفاداری، عاشقانه‌بودن، معنویت و ثروتمندی چیزهایی هستند که در آمریکا به رنگ بنفش نسبت می‌دهند.

همانند رنگ نارنجی، رنگ بنفش رنگی عامه‌پسند است که احساسات منفی خاصی را برنمی‌انگیزاند. در هند، برزیل، انگلیس و تایلند این، به رنگی اشرافی معروف است. از بنفش کمرنگ عموما برای برندهای آرایشی-بهداشتی استفاده می‌شود. گاهی هم برای ایجاد حس عاشقانه یا حس جنسی در مخاطب رنگ بنفش را به کار می‌برند. در لوگوی بالا، طراحی آبرنگ زنی رمزآلود، به خوبی احساس خلاقیت، سحر و جادو و لوکس‌بودن را نشان می‌دهد.

رنگ‌های خنثی

ممکن است رنگ‌های خنثی کمتر جلب‌توجه کنند، اما در برندسازی اهمیت بالایی دارند، چون باعث می‌شوند بین رنگ‌های اصلی تعادل ایجاد شود تا ترکیب آنها همان حسی را به مخاطب منتقل کند که می‌خواهیم. رنگ‌های خنثی هم معانی خاص خود را دارند که باید از آنها آگاه باشید.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ سفید

با دیدن رنگ سفید یاد عروسی، پاکیزگی، خوبی، سلامتی، معصومیت، صلح، خالص‌بودن، سادگی، پاکدامنی و جوانی میفتیم.

حتی رنگ سفید هم ممکن است ما را یاد احساسات منفی بیاندازد. از جمله‌ی این احساسات می‌توان به قرص، سردی، کسالت، بی‌هویتی و بی‌روحی اشاره کرد. اثرات فیزیکی که رنگ سفید روی بدن می‌گذارد احساس خنک‌شدن است. رنگ سفید اصولا به‌عنوان رنگ پس‌زمینه استفاده می‌شود نه رنگ اصلی. به این شیوه می‌تواند سبب شود رنگ اصلی با تضاد بیشتری به چشم بیاید. در عکاسی هم اگر در ابعاد بزرگ از رنگ سفید استفاده شود، عکسی مینیمال خلق می‌شود.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ سیاه

تاثیر رنگ در تبلیغات - رنگ مشکی برای ایجاد حس لوکس بودن و وقار

احساسات مثبت و منفی که از دیدن رنگ سیاه برمی‌آید با یکدیگر هم‌پوشانی دارند. اما به‌طور کلی رنگ مشکی با وقار، مُد، رسمی‌بودن، هالووین، سحر و جادو، رمزوراز، قدرت، جنسیت و ثروت در ارتباط است.

ولی قطعا رنگ مشکی می‌تواند ما را یاد چیزهای بدی هم بیاندازد. برای مثال مرگ، بدیمنی، عزاداری، ترس و مرموزبودن. رنگ مشکی گاهی به افسردگی ربط داده می‌شود. اما اصولا در طراحی‌هایی استفاده می‌شود که می‌خواهند احساس وقار، رمزوراز، خشونت یا کیفیت بالا را به مخاطبان القا کنند. رنگ سیاه و سفید در کنار هم سبب جلب توجه می‌شود. طراحی برند شکل بالا، ترکیبی از احساس لوکس‌بودن، وقار و کیفیت بالا را به خوبی انتقال می‌دهد.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ خاکستری

احساسات مثبتی مانند رسمی‌بودن، حرفه‌ای‌بودن و کمال با دیدن رنگ خاکستری به مخاطبان دست می‌دهد. همانطور که احتمالا حدس می‌زنید، رنگ خاکستری می‌تواند حس دمدمی‌مزاج‌بودن، خستگی، افسردگی و از مدافتادگی را نیز در افراد ایجاد کند.

شرکت‌های رسمی اصولا از رنگ خاکستری برای طراحی‌های خود استفاده می‌کنند. اما فکر نکنید که رنگ خاکستری لزوما رنگ خشک و از مُد افتاده‌ای است. می‌توان از این رنگ خلاقانه استفاده کرد تا حس شوخ‌طبعی را برساند.

تاثیر رنگ در تبلیغات: رنگ قهوه‌ای و بِژ

طفلک رنگ قهوه‌ای! این رنگ همیشه کم‌ارزش تلقی شده و مورد کج‌فهمی واقع می‌شود. معدود احساسات مثبتی که با دیدن رنگ قهوه‌ای به ما دست می‌دهد شامل راحتی، اعتماد به‌نفس، زمینی‌بودن، ارگانیک‌بودن، خانواده، کاربردی‌بودن، مردانگی، قابل اطمینان، استقامت و گرما است.

ولی رنگ قهوه‌ای بیشتر احساسات بد به ما می‌دهد. مثل کهنگی، کثیفی، کُندبودن و … . کالاهایی که می‌خواهند حس زمینی‌بودن، طبیعی یا ارگانیک‌بودن را به مشتریان بدهند از این رنگ استفاده می‌کنند. همچنین اگر بخواهیم مجموعه‌ای از ویژگی‌های مردانه و خشن را به مخاطب متذکر شویم نیز رنگ قهوه‌ای گزینه‌ی مناسبی است.

جمع‌بندی

امیدواریم این مقاله‌ توانسته باشد به شما درک درستی درباره‌ی تاثیر رنگ در تبلیغات داده باشد. شما بعد از خواندن این مقاله می‌توانید لااقل متوجه شوید که در تبلیغات خود از چه رنگ‌هایی نباید استفاده کنید. همچنین می‌توانید متوجه شوید که شرکت‌های موفقی که در حوزه‌ی شما کار می‌کنند در تبلیغات خود از چه رنگ‌هایی استفاده کرده‌اند. اینکه چه تبلیغی بهترین اثرگذاری را دارد فقط به اینکه طراحی شما جذاب به‌نظر برسد، بستگی ندارد. شما باید قادر باشید تاثیر رنگ در تبلیغات را هم در برآورد کنید.

با توجه به این مقاله، برای کسب‌وکار شما چه ترکیب رنگی مناسب است؟ بیایید در کامنت‌ها باهم بحث کنیم.

منبع: 99designs

چگونه روابط کاری‌مان را بهبود دهیم و محصولاتمان را بهتر بفروشیم؟
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 8 دیدگاه)
 1. محمد صحراگرد می‌گوید

  عالی بود انوشه جان فقط کاش به تاثیر رنگ ها در خدمات و تیزرهای خدماتی اشاره بیشتری میشد

 2. massomeh می‌گوید

  با سلام مقالتون خیلی خوب بودش فقط یه سوال من میخواستم بدونم منبع اصلیش از کجا هستش اگه بگین که لطف بزرگی میکنید

 3. سراج می‌گوید

  با سلام و تشکر از مطالب شما در درس تبلیغات و برند استفاده کردم در صورت امکان نسبت به منابع مورد نظر جهت ارجاع دهی متنی اشاره یا ارسال میفرمایید. باتشکر

  1. یحیی صرامی می‌گوید

   سلام. وقت به‌خیر. لطفاً منبع را «وب‌سایت چطور» قید کنید و اگر پژوهش شما به‌صورت آنلاین منتشر می‌شود، لینک آدرس سایت را هم در پژوهشتان قرار دهید و اگر ارائه شما به‌صورت کاغذی است، آدرس سایت را هم بنویسید: http://www.chetor.com
   ممنون از توجه و دقت شما.