۶ نوع شخصیتی که هرگز نباید با آنها وارد رابطه‌ عاطفی شوید

7

عوامل بسیاری در شکل‌گیری رابطه‌ی عاطفیِ خوب نقش دارند. یکی از عوامل بسیار مهم، وفاداری و روراستی است. با این حال عومل دیگری نیز وجود دارد که در شکل‌گیری یکه رابطه عاطفی مبتنی بر دوست داشتن و البته بدون تنش نقش دارد. این بدان معناست که برقراری رابطه با برخی گروه از آدم‌ها سخت و مشکل‌ساز است، این نوشته را بخوانید تا با این دسته از آدم‌ها آشنا شوید.

۶. خودشیفته

برای خودشیفته‌ها (برخورد با افراد خودشیفته) هرگز عشقِ تنها یک نفر کافی نخواهد بود. خودشیفته‌ها تمجید همه‌ را می‌خواهند؛ این‌گونه است که زندگی‌شان معنا پیدا می‌کند. آنها پیوسته به‌دنبال شریک عاطفی کامل و بی‌نقص می‌گردند و باور دارند رابطه‌ی فعلی‌شان آن‌قدر درخشان نیست که ارزش ادامه‌‌دادن داشته باشد و خُب، آنها به‌خاطر این وضعیت همه‌ را سرزنش می‌کنند به‌جز خودشان.


حتما بخوانید: ازدواج با افراد خودشیفته چه معایبی دارد؟

۵. بیش‌ازاندازه عاشق‌پیشه

روند دلدادگی و شکل‌گیری رابطه‌ای جدید برای فرد عاشق‌پیشه خیلی مهم است. چنین افرادی نیازمند اثرگذاری‌های عمیق و نو هستند؛ کارهای معمولی راضی‌شان نمی‌کند و بلکه کسل‌شان می‌کند. برای مقابله با این مسئله، فرد برای مسرورشدن، ابزار و راه‌های جدیدی پیدا می‌کند و در این مسیر هیچ حدومرزی نمی‌شناسد. او محدودیت را برنمی‌تابد و بیش از هرچیز به آزادی‌اش اهمیت می‌دهد.


حتما بخوانید: نحوه برخورد با افراد بی منطق چگونه است؟

۴. بدون اعتماد‌به‌نفس

وارد رابطه عاطفی با افراد بدون اعتماد به نفس نشوید

همه‌ی ما در برخی جنبه‌ها دچار کمبود اعتمادبه‌نفس هستیم. اما رفتار کسی که بدون تأییدِ پیوسته‌ی دیگران احساس ضعف می‌کند، باید برای‌تان نشانه‌ی هشدار باشد. چنین فردی با کوچک‌ترین نشانه‌ی بی‌توجهی بی‌درنگ تصمیم به پایان‌دادن رابطه می‌گیرد و به یافتن فردی دیگر فکر می‌کند. او همه‌ی این کارها را برای ابرازِ‌وجود می‌کند.

۳. بیش‌ازاندازه خودخواه

افراد خودخواه چنان درگیر خودشان‌اند که نمی‌توانند بپذیرند نزدیک‌ترین و عزیزترین شخص به آنها هم ممکن است ناراحتی یا مشکلی داشته باشد. البته آنها می‌دانند که شاید خودشان دلیل مشکل یا ناراحتی دیگران باشند، ولی باور دارند همه باید درمورد آنها استثنا قائل شوند. آنها همیشه اشتباهات‌ خودشان را نادیده می‌گیرند، درحالی‌که نمی‌توانند دیگران را به‌خاطر همان اشتباهات ببخشند.


حتما بخوانید: با افراد خودخواه چگونه باید رفتار کنیم؟

۲. بیش‌ازاندازه مظلوم

فرد مظلوم همیشه خود را قربانی می‌داند، او با کوچک‌ترین مشکلی ناراحت می‌شود. چنین فردی پیوسته به‌دنبال کسی است که به او دل‌داری بدهد. اگر شریک عاطفی‌شان این کار را نکند، به‌سراغ فرد دیگری می‌روند.

۱. ایرادگیر

فرد ایرادگیر هم نمونه‌ای از افرادی است که از کمبود اعتماد‌به‌نفس رنج می‌برند. چنین افرادی با ایرادگرفتن از دیگران به‌خاطر کوچک‌ترین مسائل و نصیحت‌کردن آنها، ابراز وجود می‌کنند. در این مسیر آنها ابایی از آزردن دیگران ندارند و بنابراین قادر به برقراری رابطه‌ی عاطفی سالم نیستند.

اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع brightside
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 7 دیدگاه)
 1. ایمان آزاده می‌گوید

  سرکار خانوم ناصری سلام وقت عالی بخیر
  با سپاس فراوان از شما و دیگر نازنینان وبسایت خاص و منحصر به فرد شما
  احتراما
  در مورد ارتباطات و تعاملات من باب مقاله ی فوق به زعم بنده جستجوی آثار چند تن از فرزانگان بی تکرار حوزه روانشناسی من جمله((کارن هورنای ،آلفرد آدلر ،نوام چامسکی ، آلبرت بندورا،ویلیام گلسر) و پیرامون آن عرض میکنم خدمتتان دیدن وشنیدن فایل های صوتی و تصویری فایل های ستارگان فعلی جامعه روانشناسی ایران،پرفسور سیدمحسن فاطمی، پرفسور علی صاحبی، دکتر ها: سید محمود انوشه، ابراهیم میثاق،محمود معظمی ،نهضت فرنودی ، بسیار موثر، پویا وجریان ساز می تواند باشد.
  ضمنا همکار محترم شایسته ام به شما و عزیزان همراه وبسایت تان پیشنهاد می کنم که کتاب بی نظیر مرداب های روح نوشته دکتر جیمز هالیس،ترجمه خانوم فریبا مقدم رو مطالعه بفرمایید.
  موید ومستدام باشید.
  ایمان آزاده

 2. محسن می‌گوید

  سلام ؛
  من مرد ۳۵ ساله هستم و متاسفانه مجرد ! سریع سر اصل موضوع میرم . اشکال از خودم هست ، لطف میکنید یه راهنمایی بهم بکنید مرسی .(خودشیفته گی )
  من توی یک خانواده متعادل بزرگ شدم از همه نگاه ،
  من کوچکترین عضو ، متاسفانه پدر در کودکی از دست دادم ؟
  یک برادر بزرگتر از خودم دارم ، یکسال .
  من تو رابطه اجتماعی چند سالی هست مشکل دارم ! اصلاً دلم نمیخواد اشتباه داشته باشم یا اشتباه کنم‌،
  این خصلت از دوران کودکی در من مونده دلیلش ؛ برادر بزرگتر من وقتی میدیدم مادرم ناراحت میشه من برای جبران بهترین رو انجام میدادم ،
  هم وقتی هر کاری انجام میدم به بهترین شکل ، از ورزش جمعی مثل فوتبال تا انفرادی بیلیارد و … همیشه من جزو بهترین ها هستم.
  یه خصلت بد نترس بودن هم دارم ، مثلا دعوا هم باشه (چه عرض کنم )
  ولی ایراد اینجاست من از بچه گی هیچکس از من تعریف و تمجید نکرده ، شاید تا این سن ده بار بیشتر نشده .
  میدونم کار درستی نیست ! ولی برای ارتباط اجتماعی خودم تو اختلاط کردن با دیگران مثال یک حرفی بدون اینکه بهش فک کنم یکی از کارهای خودم که به احسد انجام دادم رو میزنم ،
  و چه اقایون و چه تو رابطه ام به مشکل میخوره .
  میشه کمکم کنید .
  ممنون

 3. صبا می‌گوید

  بنظرم حداقل 90 درصد ایرانیا یکی از این شش نوع شخصیتو دارن