دکتر ساینا

۶ نوع شخصیتی که هرگز نباید با آنها وارد رابطه‌ عاطفی شوید

7

عوامل بسیاری در شکل‌گیری رابطه‌ی عاطفیِ خوب نقش دارند. یکی از عوامل بسیار مهم، وفاداری و روراستی است. با این حال عومل دیگری نیز وجود دارد که در شکل‌گیری یکه رابطه عاطفی مبتنی بر دوست داشتن و البته بدون تنش نقش دارد. این بدان معناست که برقراری رابطه با برخی گروه از آدم‌ها سخت و مشکل‌ساز است، این نوشته را بخوانید تا با این دسته از آدم‌ها آشنا شوید.

۶. خودشیفته

برای خودشیفته‌ها (برخورد با افراد خودشیفته) هرگز عشقِ تنها یک نفر کافی نخواهد بود. خودشیفته‌ها تمجید همه‌ را می‌خواهند؛ این‌گونه است که زندگی‌شان معنا پیدا می‌کند. آنها پیوسته به‌دنبال شریک عاطفی کامل و بی‌نقص می‌گردند و باور دارند رابطه‌ی فعلی‌شان آن‌قدر درخشان نیست که ارزش ادامه‌‌دادن داشته باشد و خُب، آنها به‌خاطر این وضعیت همه‌ را سرزنش می‌کنند به‌جز خودشان.


حتما بخوانید: ازدواج با افراد خودشیفته چه معایبی دارد؟

۵. بیش‌ازاندازه عاشق‌پیشه

روند دلدادگی و شکل‌گیری رابطه‌ای جدید برای فرد عاشق‌پیشه خیلی مهم است. چنین افرادی نیازمند اثرگذاری‌های عمیق و نو هستند؛ کارهای معمولی راضی‌شان نمی‌کند و بلکه کسل‌شان می‌کند. برای مقابله با این مسئله، فرد برای مسرورشدن، ابزار و راه‌های جدیدی پیدا می‌کند و در این مسیر هیچ حدومرزی نمی‌شناسد. او محدودیت را برنمی‌تابد و بیش از هرچیز به آزادی‌اش اهمیت می‌دهد.


حتما بخوانید: نحوه برخورد با افراد بی منطق چگونه است؟

۴. بدون اعتماد‌به‌نفس

دکتر ساینا

وارد رابطه عاطفی با افراد بدون اعتماد به نفس نشوید

همه‌ی ما در برخی جنبه‌ها دچار کمبود اعتمادبه‌نفس هستیم. اما رفتار کسی که بدون تأییدِ پیوسته‌ی دیگران احساس ضعف می‌کند، باید برای‌تان نشانه‌ی هشدار باشد. چنین فردی با کوچک‌ترین نشانه‌ی بی‌توجهی بی‌درنگ تصمیم به پایان‌دادن رابطه می‌گیرد و به یافتن فردی دیگر فکر می‌کند. او همه‌ی این کارها را برای ابرازِ‌وجود می‌کند.

۳. بیش‌ازاندازه خودخواه

افراد خودخواه چنان درگیر خودشان‌اند که نمی‌توانند بپذیرند نزدیک‌ترین و عزیزترین شخص به آنها هم ممکن است ناراحتی یا مشکلی داشته باشد. البته آنها می‌دانند که شاید خودشان دلیل مشکل یا ناراحتی دیگران باشند، ولی باور دارند همه باید درمورد آنها استثنا قائل شوند. آنها همیشه اشتباهات‌ خودشان را نادیده می‌گیرند، درحالی‌که نمی‌توانند دیگران را به‌خاطر همان اشتباهات ببخشند.


حتما بخوانید: با افراد خودخواه چگونه باید رفتار کنیم؟

۲. بیش‌ازاندازه مظلوم

فرد مظلوم همیشه خود را قربانی می‌داند، او با کوچک‌ترین مشکلی ناراحت می‌شود. چنین فردی پیوسته به‌دنبال کسی است که به او دل‌داری بدهد. اگر شریک عاطفی‌شان این کار را نکند، به‌سراغ فرد دیگری می‌روند.

۱. ایرادگیر

فرد ایرادگیر هم نمونه‌ای از افرادی است که از کمبود اعتماد‌به‌نفس رنج می‌برند. چنین افرادی با ایرادگرفتن از دیگران به‌خاطر کوچک‌ترین مسائل و نصیحت‌کردن آنها، ابراز وجود می‌کنند. در این مسیر آنها ابایی از آزردن دیگران ندارند و بنابراین قادر به برقراری رابطه‌ی عاطفی سالم نیستند.

اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع brightside
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 دیدگاه
 1. ایمان آزاده می‌گوید

  عرض ادب و احترام خدمت سرکار خانوم الناز طرزمنی
  خدمت انورتان عارض هستم، در حوزه مشاوره پیش از ازدواج و در همسان سازی که توسط متخصصین حوزه مشاوره توسط متخصصین روانشناسی صورت می گیرد ،مواردی که شما ی توانا به آنها اشاره داشتید تقریبا در اکثر مواقع به( درستی )مورد سنجش قرار نمی گیرد، موارد فوق در بخش روانشناسی اصطلاحا زرد مورد استناد قرار می گیرد که به هیچ وجه این جریان مورد تایید جامعه روانپزشکی و روانشناسی نبوده و نیست، عنایت بفرمایید در گذاردن مطالب سخت گیری بیشتری مبذول فرمایید… درحال حاضر جریان های موازی با روانشناسی آکادمیک به شکل اسف باری در حال جذب مخاطب عام بوده و حتی با تا شماسف فراوان عده ای از همکاران بنده نیز به این کار مبادرت می نمایند…همکار محترم امیدوارم عرض بنده را پذیرا باشید و نیازی به انتشار این مطلب در سایت وزین و پر مخاطب نیست… در صورت تمایل پاسخ تان را برای بنده ایمیل کنید… ارادتمندم

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از وقتی که گذاشتید و نظر گرانبهاتون رو با ما درمیون گذاشتید. تمام سعی ما بر این بوده و هست که مطالب زرد روانشناسی نداشته باشیم و این دست مقاله ها فقط جهت ایده دادن به مخاطب هستش و جای مراجعه به مشاور رو قطعا نخواهد گرفت.
   اگر در این زمینه پیشنهادی داشته باشید که این مقالات بتونن کمک بیشتری به مخاطب داشته باشند، از کمکتون بی نهایت سپاسگزار خواهیم بود.
   ممنون که با ما همراه هستید

 2. nasafa.ir می‌گوید

  ممنون

 3. عیسی می‌گوید

  سلام دوست عزیز صبح بخیر مقاله خوب و عالی بود.