علائم آلزایمر؛ ۱۰ نشانه‌ای که به گفته انجمن آلزایمر باید جدی بگیرید

6

تازگی‌ها دچار فراموشی شده‌اید؟ فکر می‌کنید این فراموشی‌ها می‌توانند از علائم آلزایمر باشند؟ به‌کارگیری روش‌های پیشگیری از آلزایمر و انجام برترین تکنیک‌های تقویت حافظه، به ما کمک می‌کنند حافظه قوی داشته باشیم و تا حدی از ابتلا به اختلالات حافظه جلوگیری کنیم. به‌هرحال در کنار اینها، مهم است که با علل ضعف حافظه کوتاه مدت و علائم آلزایمر نیز آشنا شویم تا اگر خدای نکرده خودمان یا عزیزان‌مان دچار آنها شدیم، در صورت امکان بتوانیم قبل از جدی‌تر شدن مسئله، چاره‌ای بیندیشیم. در این مقاله با علائم آلزایمر آشنا می‌شوید و یاد می‌گیرید چه مواردی جزو علائم آلزایمر نیستند.

طبق گفته‌ی انجمن آلزایمر ۱۰ نشانه‌ای که در این مقاله بررسی شده‌اند، علائم کلاسیک بیماری آلزایمر هستند. اگر این نشانه‌ها را دارید، باید به دکتر مراجعه کنید چون:

 1. این علائم ممکن است نشانه‌ی بیماری‌های مشابه فراموشی باشند ولی اگر به‌موقع آنها را شناسایی و درمان کنید، می‌توانید بهبود یابید.
 2. بیماری فراموشی بهتر است که هرچه زودتر تشخیص داده شود.

این مقاله جدی‌ترین علائم آلزایمر را به شما نشان می‌دهد تا بتوانید این بیماری را به‌موقع تشخیص و اقدامات لازم را انجام بدهید.

۱. تغییر در حافظه

اختلال در حافظه - علائم آلزایمر

از دست دادن حافظه اولین و مهم‌ترین نشانه‌ی هشداردهنده است که زندگی روزمره‌ی شما را مختل می‌کند.

اگر دچار علائم زیر شدید، به پزشک مراجعه کنید:

 • وقتی که یک سؤال را چندبار می‌پرسید؛
 • بیشتر و بیشتر به یادداشت‌ کردن یا اعضای خانواده‌تان تکیه می‌کنید؛
 • به‌سختی می‌توانید اتفاقات یا اطلاعات اخیر را به خاطر بیاورید.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ گهگاه فراموش می‌کنید کلید‌های خود را کجا گذاشته‌اید.

درست است که وقتی به بیماری آلزایمر فکر می‌کنیم اولین چیزی که به ذهن‌مان می‌آید از دست دادن حافظه است، ولی ۹ نشانه‌ی هشداردهنده‌ی دیگر هم وجود دارند که همان‌قدر مهم هستند.


حتما بخوانید: علل ضعف حافظه کوتاه مدت چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت کرد؟

۲. دست کشیدن از انجام کارهای روزمره

بی‌علاقگی، بی‌تفاوتی و دست کشیدن از فعالیت‌ها و افراد موردعلاقه‌تان، می‌تواند یکی از علائم آلزایمر باشد. برای مثال دیگر طرفدار تیم مورد علاقه‌ی خود نیستید، حوصله ندارید برای نوه‌های عزیزتان وقت بگذارید، دیگر بافتنی نمی‌بافید یا نجاری نمی‌کنید و حتی دیگر ماهی یک‌بار هم با دوستان خود قرار نمی‌گذارید.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ موقع انجام دادن فعالیت‌ها به استراحت بیشتری نیاز دارید یا گهگاه احساس می‌کنید مسئولیت‌های شما خیلی زیاد هستند.

۳. گم کردنِ زمان و مکان

گم شدن در مکان و فضا - علائم آلزایمر

تا‌به‌حال برای‌تان پیش آمده است که از خواب عمیقی بیدار شوید و به یاد نیاورید چه روزی است، ساعت چند است و کجا هستید؟ در این صورت دچار «موقعیت ناآگاهی» شده‌اید. اگر این مشکل خیلی شدیدتر شود، یکی از علائم آلزایمر را دارید. موقعیت ناآگاهی یعنی فرد نتواند به خاطر بیاورد چه فصلی یا چه سالی است، کجاست یا چرا آنجاست. با پیشرفت آلزایمر، گاهی اوقات پیش می‌آید که فرد گذشت زمان را فراموش و فکر می‌کند سال‌ها جوان‌تر است.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ نمی‌دانید چه روزی است و تقویم را بررسی می‌کنید.


حتما بخوانید: چند روش ساده برای تقویت حافظه کوتاه مدت

۴. مشکلات بصری-فضایی

مشکلاتی در درک عمق و فاصله، تشخیص دادن چهره‌ها یا اشیای آشنا و تفسیر کردن تصاویر، از دیگر علائم آلزایمر و زوال عقل هستند. فعالیت‌هایی مانند بالارفتن از پله‌ها، رفتن داخل وان حمام، پیدا کردن راه خانه یا کتاب خواندن ممکن است برای شما مشکل‌تر شود.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ تغییر در بینایی به‌خاطر دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) یا آب مروارید.

۵. کاهش توانایی برقراری ارتباط

آیا همیشه تلاش می‌کنید کلمه‌ی مناسب را پیدا کنید ولی درنهایت نمی‌توانید؟ شاید همیشه مجبور می‌شوید بگویید: «اون چیزی که روش غذا می‌پزیم» چون کلمه‌ی «اجاق گاز» به ذهن‌تان نمی‌رسد. شاید همیشه نویسنده‌ی خوبی بوده‌اید و اخیرا متوجه شده‌اید که نمی‌توانید افکار خود را به‌راحتی روی کاغذ بیاورید. تغییر توانایی شما برای برقراری ارتباط، یکی از علائم آلزایمر است.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ گاهی اوقات نمی‌توانید کلمه‌ی مناسب را پیدا کنید.

۶. مشکل در حل مسئله و برنامه‌ریزی

ممکن است حافظه‌ی شما به نظر خودتان خیلی هم خوب باشد، ولی اخیرا برنامه ریزی، مدیریت حساب بانکی و به‌موقع پرداخت کردن صورت‌حساب‌ها برای‌تان سخت شده باشد، یا اینکه همیشه دست‌پخت خوبی داشته‌اید ولی حالا دیگر نمی‌توانید از مراحل پیچیده‌ی دستورپخت غذا سر در بیاورید. حتی بیشتر طول می‌کشد که صبح‌ها قهوه یا چای درست کنید. این کارها مربوط به عملکرد اجرایی هستند، توانایی‌ای که معمولا به‌خاطر فراموشی کمتر می‌شود. اگر این علائم را در خود یا یکی از عزیزان‌تان مشاهده کردید، با پزشک تماس بگیرید.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ یکی دو اشتباه در محاسبات ریاضیاتی و حل مسئله.


حتما بخوانید: راهکارهایی برای تقویت حافظه‌ بلندمدت

۷. تغییراتی در حال‌وهوا و شخصیت

تغییر در حال و هوا و شخصیت - علائم آلزایمر

آیا پدرتان که قبلا سخت‌گیر نبود، حالا زودرنج و ترسو شده است؟ شاید شما را متهم کرده است که فقط به این خاطر در انجام کارهای روزانه‌ی منزل به او کمک می‌کنید که می‌خواهید پول‌ و وسایل قیمتی او را بدزدید. شاید با هم به فروشگاه رفته‌اید و فقط به‌خاطر اینکه نان مورد علاقه‌ی او را جابه‌جا کرده بودند، داد‌وبیداد راه انداخته بود. اگر پدرتان همیشه بدخلق و لجوج بوده است، احتمالا این مسئله به کارکرد‌های شناختی او ربطی ندارد. اما تغییراتی که در چند ماه اخیر در حال‌وهوا و شخصیت او به‌وجود آمده است، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که مغزش دچار تغییراتی شده است. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید تا او را مورد معاینه قرار بدهد.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ کمی سخت‌گیرتر شدن و تنفر از تغییرات.

۸. گم‌ کردن چیزها

کسی را می‌شناسید که دائما چیزها را گم می‌کند؟ کسانی که به زوال عقل و آلزایمر دچارند، این مشکل برای‌شان خیلی شدیدتر است. آنها نه‌تنها چیزها را گم می‌کنند، بلکه فرایند جست‌وجو و پیدا کردن‌شان نیز برای‌شان سخت‌تر می‌شود. کسی که فراموشی دارد، ممکن است کلافه شود چون فکر می‌کند کسی عمدا عینک او را در فریزر گذاشته یا کیف او را دزدیده است! این فرد نه‌تنها نمی‌تواند کفش‌هایش را پیدا کند، بلکه اصلا یادش هم نمی‌آید که چطور سر از فر درآوردند!

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ کلیدتان را گم می‌کنید و بعد به یاد می‌آورید که آنها را روی کمد گذاشتید تا تلفن را جواب بدهید.

۹. بدتر شدن قدرت تشخیص فرد

اگر اخیرا متوجه شده‌اید که عزیزتان قدرت تشخیص خود را از دست داده و انتخاب‌های بد زیادی داشته‌ است، بهتر است از پزشک وقت ملاقات بگیرید. شاید او مدام گول کلاهبرداری تلفنی را می‌خورد و پولش را از دست می‌دهد. یا مادرتان که معمولا خیلی تمیز و مرتب است، اخیرا نامرتب شده و حتی دوش نگرفته است. شاید حتی متوجه شوید که لباس‌هایش مناسب فصل نیست.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ گاهی اوقات تصمیمی می‌گیرید که عزیزان‌تان با آن موافق نیستند.

۱۰. سخت‌تر شدن کارهای همیشگی

در راه سوپرمارکت به خانه گم می‌شوید، کاری را که ۲۰ سال است مشغولش هستید، نمی‌توانید انجام بدهید یا نمی‌توانید غذاهای همیشگی را درست کنید. اینها علائم آلزایمر و سایر انواع فراموشی هستند. در واقع مشکل وقتی شروع می‌شود که «کاری را که همیشه انجام می‌دادید»، برای‌تان سخت‌تر شده است، نه چیز جدیدی که به‌تازگی درحال یادگیری آن هستید.

چه چیزی نشانه‌ی فراموشی نیست؟ مشکلاتی در سردرآوردن و استفاده کردن از ریموت کنترل جدید تلویزیون.

گامی برای تسلط شما بر مهارت‌های برقراری ارتباطهشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع verywell
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. مصطفی می‌گوید

  سلام و ممنون از اطلاعات خوبتون. بنده ۴۰ ساله هستم و جدیدا در تلفظ کلمات دچار مشکل می شم. مثلا کلماتی که حروف مشترک دارند یا آوای یکسانی دارند رو جابجا بکار می برند. مثلا در ذهنم هست که بگم انقلاب اما می گم انتخاب! یا می خوام بگم املا اما می گم اجرا! یا حتی در گفتن اسم نزدیکان دچار مشکل می شم مثلا به جای راحله می گم ریحانه! نمی دونم این مشکل می تونه ربطی به آلزایمر داشته باشه یا نه؟

  1. عرفان برقبانی می‌گوید

   سلام مصطفی جان.
   ممکنه با آلزایمر مرتبط باشه. پیشنهاد می‌کنیم که حتی اگه برات مشکل جدی به وجود نیاورده، برای درمان و پیشگیری از شدت‌یافتن، به پزشک مراجعه کنی.

 2. کاظم می‌گوید

  سلام
  بنده حدود 45 سال سن دارم و مشکلی که دارم اینه گاهی بعضی از کلمات رو وقتی می بینم یا می شنوم با اینکه بارها باهاش برخوردداشتم و حتی کلمات روزمره هستند را نمی فهمم یعنی چی یعنی گاهی چند دقیقه روی اون فکرمی کنم که این یعنی چی ، برام آشناست ولی معنا و مفهوم رو نمی دونم وقتی یادم میاد خودم تعجب می کنم چرا مفهوم این کلمه رو یادم رفته بود می ترسم کم کم مبتلا به آلزایمر شده باشم و روز به روز وسعت این مشکل بیشتر بشه
  حالا می خوام بدونم آیا این می تونه نشانه ایی از آلزایمر در آینده باشه
  تشکر

  1. عرفان برقبانی می‌گوید

   سلام کاظم جان.
   این مورد تخصصیه و بهتره نظر پزشک متخصص رو جویا بشی.
   ما توی «چطور» امیدواریم همیشه سالم و سلامت باشی. 🙂

 3. نوجوان می‌گوید

  سلام خوب هستین ببخشید میشه سوال منو جواب بدید من ۱۴ سال دارم و بعضی وقت ها خیلی چیزهارو فراموش میکنم مثلا خاطرات حدود دو سال گذشته رو و یا بعضی از مساعل و مطالبی ک خوندم رو یا وسایلم رو گم میکنم و یادم میره کجا گذاشتم. امکان داره تو این سن دچار فراموشی بشم و این بیماری هست؟ باید به کدوم پزشک مراجعه کنم؟ مطالعه خیلی زیاد دارم درسمم در حد عالی هستش و تو مدرسه تیزهوسان درس میخونم میشه جواب بدید این مشکل من خیلی جدیه؟