آیا عکاسی در تغییر نگرش شما به زندگی تاثیر دارد؟

6

خیلی از آدم‌ها عکاسی را به چشم یک سرگرمی می‌بینند چراکه علاوه بر فراهم کردن زمینه‌ی یک فعالیت جالب و سرگرم‌کننده، ابزاری در اختیارشان می‌گذارد که خلاقیت‌شان را به نمایش بگذارند. اما عکاسی فراتر از این‌هاست…

حالا که به لطف ظهور شبکه‌های اجتماعیِ عکس‌محور تب عکاسی فراگیر شده است در این مقاله می‌خواهیم به تأثیرات مثبت عکاسی بر ذهنیت شما و سودمندی آن در مسیر رشد شخصی‌تان بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

۱. خودآگاهی شما را افزایش می‌دهد

عکاسی به شما یاد می‌دهد که سوژه‌ای را در فاصله‌ا‌ی دور مشاهده کنید و در لحظه عکس خوبی از آن ثبت کنید. این تمرین شما را تشویق می‌کند که به‌طور منظم از حواس خود استفاده کنید و به این ترتیب توجه شما را افزایش می‌دهد.

نتیجه‌ی افزایش خودآگاهی در زندگی روزمره، بهبود ارتباط شما با خودتان و دیگران است. زیرا با شناخت بهتر خودتان، ارتباط محکم‌تری بین افکار، احساسات و نیازهایتان برقرار می‌کنید.

۲ . چشم شما را به دیدن زیبایی‌ها باز می‌کند

کودک در حال عکاسی

اگر بخواهید آثار برخی از عکاسان مشهور جهان را بررسی کنید، خواهید دید که آنها تمایل به برجسته کردن مناظر و سوژه‌هایی دارند که معمولا زیبایی و گیرایی چندانی ندارند و حتی گاهی کاملا نچسب و نازیبا به‌نظر می‌رسند. با این حال این عکاسان می‌توانند این صحنه‌های غیر جذاب را به اثری هنری تبدیل کنند. نتیجه اینکه با داشتن ذهنیت درست، حتی سوژه‌های عادی هم می‌توانند زیبا و مفهومی باشند.

گرفتن یک عکس خوب تنها منوط به داشتن تجهیزات مناسب برای عکاسی نیست –اگرچه عامل مهمی است- باید چشمی داشته باشید که هر نوع زیبایی را ببیند. عکاسی به شما می‌آموزد که همه جا در جست‌وجوی زیبایی باشید. حتی در معمولی‌ترین و بی‌فروغ‌ترین سوژه‌ها. زمانی که شما این اصل را یاد بگیرید، در تمام جنبه‌های زندگی‌تان اعمالش خواهید کرد. پس از آن خواهید دید که برای تمام چیزهایی که در زندگی مطلوب‌تان بوده شکرگزار می‌شوید و در دلِ وضعیت‌های ناامیدکننده و منفی به‌دنبال نکات مثبت و خوب خواهید گشت.

در همه چیزی هنر و عیب هست، عیب مبین تا هنر آری به دست


حتما بخوانید: ۱۰ سرگرمی موثر در کاهش استرس

۳. انعطاف پذیری شما را افزایش می‌دهد

عکاسان معمولا نمی‌توانند با اولین تلاش، عکس موردنظرشان را ثبت کنند. آنها بارها (گاهی حتی صدها بار) تلاش می‌کنند تا عکس مطلوب‌شان را بگیرند. حتی اگر عکاس حرفه‌ای هم باشید برای رسیدن به عکس خوب آزمون و خطاهای بسیاری خواهید کرد.

ثبت عکس مناسب علاوه بر سختی‌هایی که با خود به همراه می‌آورد، با گشترش دانشِ عکاسی‌تان، شما را به مکان‌های مختلفی می‌کشاند و شرایط مختلف عکس‌برداری را به شما نشان می‌دهد. توانایی غلبه بر مشکلات و موانع مختلفی که در این شرایط پیش‌ِ روی شما قرار می‌گیرد، انعطاف‌پذیری شما را تقویت می‌کند و زمانی که این ذهنیت را به تمام شرایط روزمره تعمیم بدهید انطباق‌پذیری و درایت شما در مواجهه با چالش‌هایی که زندگی سر راه‌تان قرار می‌دهد بیشتر می‌شود.

هنر عکاسی همچنین مجالی برای بروز احساسات شماست که در نتیجه‌ی آن، استرس روزانه‌تان کاهش می‌یابد و برای نحوه‌ی پاسخ‌گویی به دشواری‌های زندگی دید بهتری پیدا می‌کنید.

۴. تمرکزتان را افزایش می‌دهد

احتمالا این جمله‌ی معروف از بیل کین را شنیده‌اید که : دیروز گذشت، فردا هنوز نیامده، اما امروز یک هدیه است.

این جمله به ما یادآوری می‌کند که چطور هر روز، فرصتی برای شروع دوباره در اختیارمان قرار می‌گیرد. بنابراین نه باید غرق در گذشته بود و نه نگران آینده؛ بلکه تنها باید برای بهره بردن هرچه بیشتر از روزی که در اختیار داریم تمرکز کنیم.

جمع بودن تمام حواس و تمرکز یکی از کلیدهای خوشبختی است. به این ترتیب انرژی‌تان هدر نمی‌رود و صرف کارهای مهمی می‌شود که باید در زمان حال به آنها بپردازید. در نتیجه بهره‌وری شما بیشتر می‌شود و آرامش ذهنی بیشتری هم خواهید داشت.

برای عکاسی باید کاملا حواس‌جمع باشید. با عکاسی یاد می‌گیرید که همه جا به دنبال فرصت‌های عکس‌برداری بگردید. عکاسی شما را وادار می‌کند که نسبت به محیط اطراف‌تان هوشیارتر باشید و در لحظه زندگی کنید و هیچ زمانی هم برای نگرانی درباره‌ی گذشته یا آینده برایتان باقی نمی‌گذارد.


حتما بخوانید: 16 سرگرمی برای زندگی باکیفیت‌تر

۵. مثبت‌نگر می‌شوید

عکاسی مینیمال از برگ

تمام مزایایی که در بالا برشمردیم در یک جمله خلاصه می‌شود: عکاسی شما را مثبت‌اندیش می‌کند.

عکاسی چشمان شما را به روی وسعت جهان باز می‌کند و به شما می‌گوید که خودتان را به افکار و کنش‌های منفیِ در حال وقوع محدود کنید. عکاسی به شما اجازه می‌دهد که زیبایی‌ها را به شیوه‌های مختلفی ببینید و تجربه کنید. مسلّما این تجربه بسیار رضایتمندانه‌تر و نشاط‌آفرین‌تر از این است که دائما بخواهید بر زشتی‌ها و بدی‌ها تمرکز کنید.

بعد از پی بردن به بزرگی جهان، در تکاپویتان برای زندگی امیدوارتر می‌شوید و به این باور قلبی می‌رسید که هرچقدر هم اتفاقات بد و ناخوشایندی رخ بدهند شما همیشه می‌توانید از جایتان بلند شوید و طرحی نو دراندازید!

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

منبع pickthebrain
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 6 دیدگاه)
 1. سعید می‌گوید

  عالی بود. خسته نباشید. من هیچ گمان نمیکردم چنین بشه عکاسی رو نیز به نوعی روانشناسی کرد.

  1. بهدیس سلطانی می‌گوید

   از توجه شما خیلی ممنونم. بله دقیقا همون‌طور که اشاره کردید این مقاله دیدگاهی روان‌شناسانه به هنر عکاسی داشته.

 2. آروین می‌گوید

  جالب بود .
  خصوصا اونجا که توضیح دادید عکاسان بزرگ سوژه های کاملا معمولی انتخاب می کنند
  هنر زندگی هم همینه:
  لذت بردن از چیزهای کاملا معمولی

  1. بهدیس سلطانی می‌گوید

   از توجه و لطف و همراهی شما سپاسگزارم.

 3. حسام می‌گوید

  خیلی ممنون و سپاسگزار
  من در حوزه دیگری تقریبا همکار شما هستم و با تقریب خوبی میدانم انتقال مفهوم جهانی برای مخاطبینی مشخص چقدر می تواند چالش برانگیز باشد. تقدیر من رو پذیرا باشید
  به عنوان یک پیشنهاد: با توجه به سبک راحت و جذاب سایت چطور.کام، چه خوب میشه که نکاتی هم در خصوص عکاسی بهتر ارائه بشه مثل نکاتی که در خصوص نوشتن و غیره ارئه کردید و مسیر خوبی برای شروع معرفی میکنه
  با احترام

  1. بهدیس سلطانی می‌گوید

   دوست گرامی، از توجه و لطف شما بسیار سپاسگزارم.
   بابت پیشنهاد خوبی هم که مطرح کردید حتما فکر می‌کنم و به‌دنبال منابع مناسبش می‌گردم.