چگونه یک مشاور املاک موفق باشیم؟

4

شغل مشاور املاک قدمت نسبتا زیادی دارد اما با گذشت زمان، افزایش جمعیت و البته رشد فناوری این شغل نیز مانند همه‌ی ابعاد زندگی دستخوش تغییراتی شده است که باید برای موفقیت به آنها توجه کرد. در ادامه درباره‌ی ویژگی‌های یک مشاور املاک موفق باشیم، صحبت می‌کنیم.

افراد برای اینکه بتوانند ملک خوبی پیدا کنند یا ملک خود را به فروش برسانند، نیاز به کمک مشاور املاکی خبره و ماهر دارند. به همین دلیل از دیدگاه فردی که می‌خواهد وارد این حوزه‌ی کاری بشود یا در حال حاضر در این حوزه فعالیت می‌کند باید بدانید که چه ویژگی‌ها و مهارت‌هایی لازم است تا آنها را ایجاد یا تقویت کنید.

۱. ارتباطاتی مؤثر برقرار کنید

مشاور املاک موفق- توانایی برقراری ارتباط قوی

اگر خوش‌برخورد نباشید و ارتباطات ضعیفی داشته باشید، کارتان به‌خوبی پیش نخواهد رفت. مشاورین املاک خوب و باتجربه با مراجعین خود در ارتباطی پیوسته هستند و به آنها کمک می‌کنند تا در مورد قیمت‌ها، مشتریان، فروشندگان و اطلاعات مختلف دیگر دید درست و خوبی پیدا کنند.

به‌عنوان یک مشاور املاک موفق که به تمامی ابعاد بازار خرید و فروش ملک به‌خوبی اشراف دارد، باید با نظم و دقت شبکه‌ای ارتباطی برای خود طراحی کنید. چیزی مانند یک پایگاه داده از خریداران، فروشندگان، سرمایه‌گذاران و تمام ذی‌نفعانی که در جوش‌خوردن معاملات ملکی نقشی دارند. با این کار می‌توانید به شکل بهتری موارد مناسب را به هم پیوند دهید و در جریان شرایط بازار و تغییرات قرار بگیرید.

۲. فعال و پویا عمل کنید

اگر می‌خواهید یک مشاور املاک موفق باشید باید پویایی لازم را حفظ کنید و همواره به‌دنبال مواردی باشید که مناسب فروشنده یا خریدار است، و با دقت طرفین را در جریان نکات لازم بگذارید. در خلال این ارتباطات و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، امورات بهتر پیش می‌ٰروند و شاید با افراد جدیدی نیز ارتباط برقرار کنید که در نهایت به پیشبرد هرچه بهتر معاملات و راضی بودن طرفین مذاکره بینجامد.

۳. شنونده‌ی خوبی باشید

مشاور املاک خوب باید شنونده‌ی خوبی هم باشد. یعنی به‌اندازه صحبت کند و به خواسته‌ها و نیازهای مراجعین‌اش دقت کافی داشته باشد تا بتواند آنها را به‌درستی برآورده کند. اگر می‌خواهید یک مشاور املاک موفق باشید، نباید فقط خودتان حرف بزنید و با بلبل‌زبانی سر همه را ببرید. خوب و دقیق گوش کنید تا با ارباب رجوع به یک نتیجه‌ی مشترک و مناسب برسید و به تمامی سوالات خریداران خانه به خوبی پاسخ دهید.

۴. مشتریان را شخصیت‌شناسی کنید

مشاور املاک موفق-حمایت‌گر و مشتری‌مدار

اگر مشاور املاک خوبی باشید، باید مشتری را به سرعت و دقت بشناسید. شیوه‌ی ارتباط و هماهنگی با افراد مختلف متفاوت است. بعضی از افراد دوست دارند که از طریق تماس‌های مکرر با شما در ارتباط باشند. در حالی‌که عده‌ای دیگر تمایل دارند تا دورادور با شما ارتباط داشته باشند.

با شناخت اخلاق و روحیه‌ی مشتری راه ارتباط مناسب با او را پیدا کنید تا رضایت او هرچه بیشتر جلب بشود.

۵. حمایت‌گر و مشتری‌مدار باشید

مشاور املاک باید به‌خوبی از مشتری حمایت کند. زیرا فرایند خریدوفروش ملک کار دشواری است و استرس زیادی برای طرفین معامله در بر دارد. پس باید بتوانید به‌عنوان واسطه در معاملات این فشار و استرس را برای هر دو طرف کاهش بدهید، به عنوان مثال می‌توانید با توضیح مواردی که برای هر دوطرف مبهم است، از قبیل نکات حقوقی در خرید خانه یا اجاره ملک تجاری و همچنین موارد مهم در قرارداد اجاره نگرانی آنها را برطرف کنید.

اگر مشاور املاک مورد و معامله‌ی خوبی را پیدا و پیگیری کند، به نفع خودش نیز خواهد بود و می‌تواند حق‌العمل بهتری دریافت کند. پس حمایت و مشتری‌مداری به نفع همه خواهد بود.

۶. معذوریت‌های زمانی را درک کنید

برای اینکه مشاور املاک موفقی باشید باید بتوانید معذوریت‌های زمانی مشتریان را در نظر بگیرید. باید بدانید که مشتری یا فروشنده در عجله و اضطرار است یا وقت کافی برای یافتن موارد مناسب‌تر و بهتر دارد یا خیر.

با دانستن محدودیت‌های زمانی و وضعیت مشتری راحت‌تر به او کمک خواهید کرد.

۷. هدف مشتری را شناسایی کنید

باید بدانید که هدف فروشنده از این معامله چیست. آیا به‌دنبال سرمایه‌گذاری بیشتر است یا از روی احتیاج دست به فروش ملک خود زده است. خریدار چطور؟ بعد از خرید خانه آن را خواهد فروخت یا بازسازی می‌کند و در آن می‌نشیند.

باید بدانید که آیا صاحب‌خانه ارتباطات عاطفی و احساسی با خانه دارد یا خیر؟ مثلا روند معامله‌ خانه‌ای که منزل پدری بوده با فروش خانه‌ای که از میان تعداد زیادی متعلقات و املاک فرد برای فروش گذاشته شده است، کاملا متفاوت خواهد بود.

۸. خوش‌نام بمانید

مشاور املاک خوش‌نام

مشاورین املاک موفق از شهرت خوبی میان مراجعین قبلی خود برخوردارند. آنها می‌توانند قبل از ورود به فرایند مذاکره و بازدید و… شما را به مشتریان و ارباب‌رجوعان اسبق خود ارجاع بدهند تا شما را از تأثیرگذاری‌شان مطلع سازند.

گذشته از اینها کسب تجربه در کار مشاور املاک مانند هر حرفه‌ی دیگری نقشی اساسی بازی می‌کند. اگر تازه‌کار هستید بهتر است نزد فرد باتجربه یا مشاوری خبره، کارآموزی کنید یا از او مشورت بگیرید و نظارتش را روی فعالیت‌هایتان داشته باشید. این روزها همه چیز تحت‌الشعاع فناوری قرار گرفته است.

امروزه به کمک توسعه‌ی برنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها در دنیای وب، فرایند جست‌وجو، خریدوفروش و رهن و اجاره ملک دستخوش تغییراتی شده است. برای اینکه بتوانید کار خود را به‌عنوان مشاور املاکی به‌روز و همگام با تکنولوژی پیش ببرید، باید این بسترها را به‌خوبی بشناسید و از آنها برای توسعه‌ی ارتباطات کاری‌ خود بهره بگیرید.

اصول کسب ثروت را بیاموزید و عادت‌های افراد ثروتمند را در خود ایجاد کنید.ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
 1. علی می‌گوید

  بسیار عالی نکته بسیار مهم و ضروری دیگه که باید رعایت بشه داشتن کارت ویزیت مشاور املاک و نحوه ارائه صحیح ان هست که بسیار حیاتی

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست عزیز

 2. جعفرکریم زاده می‌گوید

  باسلام خدمت دست اندرکاران سایت من مبلغ۱۳۹۰۰بابت کتاب الکترونیکی مذاکرات به روش اساتید هاروارد رت پرداخت ودانلود کردم متاسفانه بازنمیشه میشه وپیعام میده که فایل خراب است ممکن است راهنمایی کنید بت تشکر

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   در حال بررسی هست و در اسرع وقت باهاتون تماس گرفته میشه دوست عزیز.