مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

مزایای آبمیوه گیری پرس سرد و تفاوت آن با آبمیوه گیری‌های رایج

0

با توجه به فواید میوه‌ها برای سلامتی، امروزه استفاده از آبمیوه‌گیری‌ها در خانه‌ها به امری رایج تبدیل شده است. در بازار انواع و اقسام آبمیوه‌گیری‌ها وجود دارند که انتخاب درست را سخت می‌کنند. ما در این مطلب می‌خواهیم به مقایسه‌ی این دستگاه‌ها بپردازیم و به شما در انتخاب آبمیوه گیری مناسب کمک کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید برای اولین بار آبمیوه گیری بخرید یا آبمیوه گیری فعلی‌تان را عوض کنید، ادامه‌ی این مطلب را دنبال کنید و اول ببینید که آبمیوه گیری پرس سرد چیست و چه فوایدی دارد تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

اهمیت آبمیوه

برای گنجاندن آبمیوه و مخصوصا آب سبزیجات در رژیم غذایی روزمره‌تان ۳ دلیل عمده وجود دارد.

۱. راهی سریع برای تأمین مواد مغذی

بسیاری از افراد مشکلات گوارشی دارند. این امر توانایی بدن را در جذب مواد مغذی موجود در سبزیجات کاهش می‌دهد. آب‌میوه‌ی تازه به‌طور مستقیم وارد جریان خون می‌شود و می‌تواند در عرض فقط ۱۵ دقیقه مواد مغذی موردنیاز برای سلامتی را به بدن‌تان برساند. متأسفانه آب‌میوه‌های بسته‌بندی‌شده‌ی موجود در بازار در اثر پاستوریزه‌شدن تقریبا هیچ ماده‌ی مغذی‌ای ندارند.

آبمیوه پرس سرد - مصرف آبمیوه ها به تامین مواد مغذی موردنیاز بدن کمک می کند.

۲. افزودن میوه‌ها و سبزیجات مختلف به رژیم غذایی

بسیاری از ما هر روز میوه‌ها و سبزیجات مشابهی مصرف می‌کنیم؛ یا حتی در وضعیت بدتر، خیلی از روزها میوه و سبزیجات نمی‌خوریم. با مصرف آب‌میوه‌ها می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجاتی استفاده کنید که معمولا در رژیم غذایی‌تان وجود ندارند. همچنین مصرف آب‌میوه‌ها راهی مناسب برای افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات در روز است.

۳. آب‌میوه‌ی تازه فواید بی‌نظیری برای سلامتی دارد

با مصرف منظم آب‌میوه‌هایی با خاصیت قلیایی زیاد می‌توانید افزایش سطح انرژی، بهبود گوارش، بهبود عملکرد ذهنی، پوستی شفاف و احساس تندرستی را تجربه کنید.

تفاوت‌های بین آبمیوه‌گیری‌های سانتریفیوژی و آبمیوه‌گیری‌های پرس سرد

اکنون که با فواید شگفت‌انگیز میوه‌ها آشنا شدید، احتمالا می‌خواهید بدانید که خرید چه آبمیوه‌گیری‌ای بهتر است. آبمیوه‌گیری‌های مختلف از لحاظ کیفیت و قیمت تفاوت‌هایی دارند. زمانی‌که توان مالی برای خرید مدل‌های گران‌قیمت آبمیوه گیری را ندارید، خرید یک آبمیوه گیری به روش پرس‌سرد با قیمت متوسط می‌تواند برای شروع انتخاب مناسبی باشد.

چون آبمیوه‌گیری پرس سرد یا آرام آب‌میوه‌ی باکیفیت‌تری تولید می‌کند و به شما اجازه می‌دهد عصاره‌ی بیشتری از میوه‌ها و سبزیجات بگیرید. بدین ترتیب در بلندمدت با صرفه‌جویی در هزینه‌ها، می‌توانید مبلغ بیشتر پرداختی را جبران کنید.

آب‌میوه‌گیری‌های سانتریفیوژی

آبمیوه پرس سرد - آبمیوه گیری سانتریفیوژی قیمت پایینی دارد و بازده ی آن نیز پایین تر است.

این دستگاه‌ها ابتدا با چرخش بسیار سریع تیغه‌های بُرنده در خلاف جهت صافی‌های فلزی، آب میوه‌ها را می‌گیرند. سپس نیروی گریز از مرکز ناشی از حرکت چرخشی سطح برنده آب‌ِ میوه را از پالپ آن جدا می‌کند.

مزایا:

 • افزایش سرعت در آب‌میوه‌گیری؛
 • استفاده‌ی آسان؛
 • با توجه به اینکه می‌توان با این دستگاه‌ها میوه‌ها و سبزیجات بزرگ‌تر را آب گرفت، زمان آماده‌سازی میوه‌ها و سبزیجات با این روش کاهش می‌یابد.

معایب:

 • این دستگاه‌ها برای آب‌گیری سبزیجات برگ سبز، گیاهان و جوانه‌ها مناسب نیستند؛
 • تولید آب‌میوه‌ی کمتر (پالپ باقی‌مانده در این دستگاه‌ها مرطوب‌اند و هنوز مقداری آبمیوه دارند)؛
 • در این روش، حرکت سریع تیغه‌ها با تولید حرارت و از بین‌بردن آنزیم‌های مفید، کیفیت آبمیوه را کاهش می‌دهد؛
 • تفکیک بیشتر آب‌میوه، کف آن و دو فازشدن آنها ویژگی مطلوبی نیست؛
 • سروصدای این دستگاه‌ها به‌دلیل آب‌گیری، بسیار زیاد است.

آب‌میوه‌گیری‌های پرس سرد

این دستگاه‌ها با ریزکردن میوه‌ها یا روش پرس سرد می‌توانند نسبت به آب‌میوه‌گیری‌های سانتریفیوژی، آب‌میوه‌ی باکیفیت‌تری تولید کنند. در قیاس با آب‌میوه‌گیری‌های سانتریفیوژی که با سرعت و شدت زیادی آبمیوه تولید می‌کنند، این دستگاه‌ها با سرعت کمتری این کار را انجام می‌دهند. کیفیت و حجم بیشتری از آب‌میوه‌ تولید می‌کنند، موجب می‌شود تا ارزش پول پرداختی را داشته باشند.

مزایا:

 • این دستگاه‌ها برای آب گرفتن سبزیجات برگ سبز، جوانه‌ها و گیاهان مناسب‌اند؛
 • بازده‌ی بیشتری در تولید آبمیوه دارند؛
 • آنزیم‌های موجود در آبمیوه می‌توانند تا ۷۲ ساعت به‌خوبی در آن باقی بمانند؛
 • سرعت کمتر در آب‌گیری به‌معنای تولید حرارت کمتر است. نتیجه‌ی این امر حفظ بهتر مواد مغذی و آنزیم‌های موجود در میوه‌هاست؛
 • حداقل تفکیک آب‌میوه، کف آن و حفظ بهتر کیفیت آبمیوه را دارد؛
 • برخی دیگر از مدل‌های آبمیوه گیری پرس سرد می‌توانند کارآیی‌های دیگری نیز داشته باشند؛ تولید شیرمغزها مانند شیربادام، کره‌ی بادام، سُربی، پاستا و بستنی از این ویژگی‌هاست.
 • فرآیند تولید آبمیوه تقریبا آرام و بی‌صداست.

معایب:

 • این دستگاه‌ها مجراهای باریک‌تری دارند و میوه‌های مورد استفاده باید ریزتر باشند. بنابراین آماده‌سازی میوه‌ها زمان بیشتری می‌برد؛
 • وجود مقدار بیشتری پالپ در آبمیوه.

ویژگی‌های یک آبمیوه گیری خوب

آب‌میوه‌گیری خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • توانایی آب‌گیری سبزیجات برگ سبز و گیاهان با بازده‌ی بالا؛
 • مناسب برای آب‌گیری انواع میوه‌ها از جمله میوه‌های نرم؛
 • تولید آب‌میوه‌ای باکیفیت‌؛
 • سرعت چرخش کمتر به‌منظور کاهش اکسیداسیون و افزایش مدت نگهداری؛
 • توانایی تولید شیرمغزها؛
 • نظافت و شست‌وشوی آسان؛
 • سروصدای کم.

این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا آبمیوه گیری به روش پرس سرد عمودی با سرعت پایین بهترین انتخاب برای گرفتن آبِ میوه‌ها باشند.

 

خرید چه آب‌میوه‌گیری‌ای باصرفه‌تر است؟

بیایید یک مثال بزنیم. اگر شما ماهی ۱۰۰ هزار تومان پول میوه و سبزیجات بدهید، می‌توانید با آ‌ب‌میوه‌گیری پرس سرد ۳۵٪ بیشتر آبمیوه تهیه کنید و ۳۵ هزار تومان در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. بنابراین با این تفاسیر در یک سال با آبمیوه گیری پرس سرد می‌توانید ۴۲۰ هزار تومان صرفه‌جویی کنید.

دلیلش این است که آبمیوه گیری پرس سرد نسبت به آبمیوه گیری سانتریفیوژی، بهتر آبِ میوه را استخراج می‌کند و پالپ حاصل از آن خشک‌تر است.

آب‌میوه‌گیری‌ که مواد مغذی موجود در میوه‌ها را بهتر حفظ می‌کند

شاید پاسخ این سؤال مهم‌ترین عاملی باشد که باید هنگام خرید آبمیوه گیری به آن توجه کرد. وقتی سلامتی‌تان اهمیت داشته باشد، باید مصرف غذاهای باکیفیت و سرشار از مواد مغذی اولین اولویت‌تان باشد و نباید دست‌کم گرفته شود.

آب‌میوه‌گیری‌های پرس سرد با سرعت کمتری عمل می‌کنند (معمولا بین ۷۰ تا ۸۰ دور در دقیقه). این امر حرارت حاصل را به‌حداقل می‌رساند. این‌گونه نه‌تنها طعم بهتری خواهید داشت، بلکه آنزیم‌های مفید و مواد مغذی نیز بهتر حفظ می‌شوند. آزمایش‌ها نشان می‌دهد آبمیوه گیری پرس سرد ۴۲٪ بیشتر ویتامین C، بیش از ۶۰٪ بیشتر ویتامین A و بین ۳۵ تا ۵۰ درصد بیشتر آبمیوه تولید می‌کنند.

ماندگاری آب‌میوه‌ی حاصل از آبمیوه گیری پرس سرد

جواب این سؤال به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از نوع میوه گرفته تا روش نگهداری آبمیوه بر مدت زمان ماندگاری آن تأثیر می‌گذارد. بنابراین نمی‌توان به این سؤال جواب قطعی داد.

توصیه می‌شود برای بهره‌مندی حداکثری از فواید آبمیوه آن را بلافاصله پس از تهیه، مصرف کنید، اما نگران نباشید. آب‌میوه‌ی پرس سرد تهیه‌شده از میوه‌های تازه، در یخچال نگهداری می‌شوند. شما می‌توانید آبِ میوه‌ها را ۲۴ تا ۴۸ ساعت و آب سبزیجات را به‌مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنید.

راهکاری مفید برای نظافت آبمیوه گیری

آبمیوه گیری به روش پرس سرد - ریختن کمی آب هنگام آبگیری میوه ها به نظافت آبمیوه گیری کمک می کند.

بیشتر مدل‌های جدید آبمیوه گیری پرس سرد عمودی سیستم‌هایی دارند که خودشان را تمیز و از تجمع پالپ میوه‌ها جلوگیری می‌کنند. برخی از مدل‌ها برس‌هایی دارند که فیلتر آبمیوه گیری را تمیز می‌کنند. بنابراین بخش سخت کار انجام می‌شود.

در میان فرآیند آبمیوه گیری می‌توانید کمی آب بریزید تا آب‌میوه‌گیری‌تان تمیز شود. توصیه‌ی ما این است که همیشه به محض اتمام کارتان با آب‌میوه‌گیری، آن را تمیز کنید. وقتی نظافت آبمیوه گیری را به عادت‌تان تبدیل کنید، تمیز نگه‌داشتن آن کار آسانی خواهد شد.

بدون غذاساز، می‌توان آب سبزیجات و مرکبات را گرفت و شیرمغزهای مختلف درست کرد

بیشتر مدل‌های جدید آب‌میوه‌گیری‌های پرس سرد عمودی برای آب‌گیری سبزیجات سبز، گیاهان، جوانه‌ها و میوه‌های نرم مناسب‌اند. همچنین به کمک این آبمیوه گیری بدون نیاز به خرید آب‌میوه‌گیری‌های دیگر یا غذاسازها می‌توانید شیرمغزهای مختلف تهیه کنید.

معمولا شیرمغزهایی که با این آب‌میوه‌گیری‌ها درست می‌شوند، نسبت به شیرمغزهایی که با روش‌های دیگر مانند غذاساز درست می‌شوند، ماندگاری بیشتری دارند.


در ادامه بخوانید: علائم کمبود ویتامین در صورت شما

منبع foodmatters

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.