وقتی هیچ حرفی برای گفتن نداریم چگونه سر صحبت را باز کنیم؟

35

حتی اگر فردی برون‌گرا و اجتماعی باشید، باز هم گاهی ممکن است که حرفی برای بازکردن سر صحبت پیدا نکنید. در چنین لحظاتی که هیچ‌کدام از طرفین صحبت، لام تا کام حرف نمی‌زنند، فضا به‌طرز عجیبی سنگین و زمان کش‌دار می‌شود. اینجاست که هرکسی به خودش فشار می‌آورد تا موضوع مناسبی برای بازکردن سر صحبت پیدا کند. اما تلاش بیهوده‌ای است، چون اغلب اوقات در چنین مواقعی ذهن قفل می‌کند! این وضعیت معمولا وقتی اتفاق می‌افتد که طرفین تازه باهم آشنا شده‌اند و هنوز شناخت چندانی از یکدیگر ندارند. ولی اگر با فوت‌وفن‌های بازکردن سر صحبت آشنا باشید، قطعا روابط اجتماعی موفق‌تر و بهتری خواهید داشت. پس در ادامه‌ با ما همراه شوید تا ببینید که باید چگونه سر صحبت را باز کنیم.

۱. سعی نکنید خود را آدم خاص و منحصربه‌فردی نشان بدهید

بسیاری از افراد وقتی برای آغاز رابطه‌ با کسی تلاش می‌کنند، پیش خودشان فکر می‌کنند که فقط با شوخ طبع بودن یا گپ‌وگفت درباره‌ی موضوعات جالب‌توجه است که می‌توانند طرف مقابل را به خودشان جذب کنند. عده‌ی دیگری هم هستند که به خیال خودشان فقط با طرح موضوعات سنگین و پرمغز است که می‌توانند به تعاملات‌شان با دیگران به‌ویژه در برخوردهای اول معنا ببخشند، اما در واقعیت چنین نیست. پس این‌قدر وسواس به‌خرج ندهید و حرفی برای گفتن انتخاب کنید. یادتان باشد که مردم معمولا خیلی از حرف‌هایی را که در مکالمات عادی روزمره ردوبدل می‌شوند، به‌خاطر نمی‌آورند و فقط خودِ تعامل اتفاق‌افتاده است که در ذهن‌شان باقی می‌ماند. خلاصه اینکه خودِ خود واقعی‌تان باشید و برای تحت‌تأثیر قراردادن طرف مقابل نقش بازی نکنید.

۲. سؤال کنید تا طرف مقابل درباره‌ی خودش حرف بزند

اکثر مردم دوست دارند که درباره‌ی خودشان حرف بزنند، اما نه از روی خودشیفتگی، بلکه به‌خاطر اینکه حرف‌زدن درباره‌ی خودشان موضوع مطمئنی است و قطعا خیلی خوب می‌توانند درباره‌اش صحبت کنند. پس اگر نمی‌دانید چه بگویید و به‌دنبال حرف مناسبی برای بازکردن سر صحبت می‌گردید، بهتر است که سؤال کنید.

سؤال کردن نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی شماست و باعث می‌شود که طرف مقابل احساس کند که برای شخص او اهمیت قائل هستید. البته هر سؤالی هم مناسب نیست. برای اینکه به سؤال مناسبی برسید، باید در حالات و طرز رفتار طرف مقابل‌ دقیق شوید. برای مثال، اگر طرف مقابل‌تان خسته به‌نظر می‌رسد، از او بپرسید که روز گذشته را چگونه گذرانده است یا اگر لباس خاصی را در تن طرف مقابل دیدید که خودتان هم به‌دنبال همچون چیزی می‌گشتید، می‌توانید با اشاره به همین قضیه سر صحبت را باز کنید و از او بپرسید که مثلا لباسش را از کدام فروشگاه خریده است و مشابه آن را از کجا می‌توانید تهیه کنید.

دقت داشته باشید که بیشتر به‌جای سؤالات بله‌ یا خیر سؤالات جواب‌باز بپرسید تا مکالمه‌تان منقطع نشود و به‌جریان بیفتد. با این کار به طرف مقابل‌تان فرصت می‌دهید که کمی جزئی‌تر درباره‌ی خودش حرف بزند و از آنجایی که مکالمه به‌جریان می‌افتد، خودتان هم فرصت پیدا می‌کنید تا شخصیت طرف مقابل را بهتر بسنجید.


حتما بخوانید: ۱۷ عادت گفتاری افراد خیلی دوست داشتنی

۳. درباره‌ی غذا حرف بزنید

غذا

غذا موضوعی عمومی است. خیلی از مردم اطلاعات زیادی درباره‌ی تازه‌های مُد یا پیشرفت‌های اخیر حوزه‌ی علم و فناوری ندارند، اما تقریبا همه‌ی مردم به موضوع غذا تا حدودی علاقه‌مندند و نظرات خاص خودشان را دارند. اگر باهم درحال غذاخوردن هستید، به‌راحتی می‌توانید سر صحبت را با یکی از همان غذاهای سر میز آغاز کنید یا حتی بحث را به غذاهای دیگری که امتحان کرده‌اید، بکشانید. خلاصه اینکه چون غذا موضوع عمومی و ساده‌ای است، همه می‌توانند درباره‌اش صحبت کنند و حداقل در سکوت ننشینند.

۴. صحبت‌های طرف مقابل را با عبارت‌بندی‌های خودتان تکرار کنید

اگر نتوانید با موضوع بحث ارتباط برقرار کنید، احتمالا قادر به ادامه‌ی گفت‌وگو نخواهید بود. به‌ویژه اگر اطلاعات‌تان درباره‌ی موضوعی کافی نباشد، به‌سختی می‌توانید درباره‌‌ی آن موضوع خاص نظر بدهید. به همین دلیل است که روند مکالمه در چنین مواقعی نهایتا به سکوت ختم خواهد شد.

اگر در همچین موقعیتی گیر افتادید، برای اینکه شما هم حرفی برای گفتن داشته باشید، می‌توانید صحبت‌های طرف مقابل را با عبارت‌بندی‌های خودتان مجددا بیان کنید. با این ترفند به طرف مقابل‌ نشان می‌دهید که به موضوع بحث علاقه‌مند هستید و به صحبت‌ها خوب گوش داده‌اید. وقتی طرف مقابل علاقه‌تان را ببیند، با اشتیاق بیشتری به گفت‌وگو ادامه خواهد داد.

مثلا وقتی طرف مقابل‌تان درباره‌ی شغلش که با آن آشنایی ندارید صحبت می‌کند، احتمالا خودش می‌داند که اطلاعات فنی خاصی ندارید. پس چه بهتر که با تکرار گفته‌های او یا درخواست توضیح بیشتر نشان بدهید که به موضوع گفت‌وگو علاقه‌مند هستید و تعامل دوستانه‌تر و دلنشین‌تری را برای دونفرتان رقم بزنید.


حتما بخوانید: ۳ اشتباه رایج در صحبت کردن که شما را بدون اعتماد‌به‌نفس نشان می‌دهد

۵. چند کلمه‌ای درباره‌ی خودتان حرف بزنید

برای افراد درون‌گرا خیلی راحت نیست که درباره‌ی خودشان حرف بزنند. اما اگر بتوانید چند کلمه‌ای درباره‌ی خودتان حرف بزنید، نه‌تنها مکالمه‌تان به سکوت ختم نخواهد شد، بلکه به طرف مقابل نشان می‌دهید که سعی دارید کاری کنید تا بتواند شناخت بیشتری نسبت به شما پیدا کند. همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، مردم معمولا همه‌ی صحبت‌های یک گفت‌وگو را به‌خاطر نمی‌آورند، اما جالب است بدانید که اگر هیچ حرفی برای بازکردن سر صحبت پیدا نکنید، احتمال زیادی وجود دارد که طرف مقابل این سکوت سنگین را از یاد نبرد. پس عزم‌تان را جزم کنید و با اعتماد به نفس شروع به صحبت کنید. حتی اگر در میانه‌ی صحبت احساس کردید که خیلی خوب از پس طرح موضوع برنیامده‌اید، باز هم اشکالی ندارد، زیرا همین که سعی دارید مکالمه را پیش ببرید، در نظر طرف مقابل تلاش ارزشمندی خواهد بود. پس خیلی از بابت کلمات و جملات‌تان نگران نباشید.

۶. فکر نکنید داشتن اطلاعات زیاد لزوما به‌معنی خوش‌صحبتی است

وقتی دانش و اطلاعات گسترده‌ای داشته باشید، قطعا راحت‌تر می‌توانید با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید و با آنها به گفت‌وگو بنشینید، اما این نکته را نیز به‌خاطر داشته باشید که افراد همه‌چیزدان معمولا تمایل دارند که خودشان گفت‌وگو را به‌دست بگیرند و این دقیقا همان رفتاری است که حوصله‌ی دیگران را سرمی‌برد و بی‌علاقه‌شان می‌کند.

خلاصه‌ی کلام اینکه قرار است کاری کنید تا مکالمه به‌جریان بیفتد و بهتر باهم ارتباط برقرار کنید، نه اینکه فقط خودتان متکلم‌وحده باشید و طرف مقابل را با انواع و اقسام اطلاعات‌تان، بمباران کنید.


در ادامه بخوانید: چطور بر خجالتی بودن و ترس از گفتگو با دیگران غلبه کنیم؟

کاریزماتیک بودن یادگرفتنی‌ست.
به کمک این مجموعه اصول کاریزما را بیاموزید و دیگران را مجذوب رفتار و گفتار خود کنید.

۱۰،۰۰۰ تومان

منبع lifehack
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 35 دیدگاه)
 1. رضا می‌گوید

  صحبت کردن الزاما” چیز خوبی نیست و صحبت نکردن هم الزاما” چیز بدی نیست خیلی وقتها متوجه میشی افرادی ساعتها در مورد یک موضوع احمقانه صحبت می کنند که حال تو رو بهم میزنه و شرکت در این بحث به شعور تو توهین میکنه بزار اونها برای خودشون قدقد کنند چون چیزی که بدنبالش هستی اونجا پیدا نمیشه! ولی اگر واقعا” لازمه که با احمقها تعامل داشته باشی خوب در اون صورت شاید لازم بشه که زبان احمقها را هم یاد بگیری و استفاده کنی چون گاهی اوقات روزگار لاکردار الماس دریای نور را تو طاقچه اتاق یه آدم احمق قرار داده !

 2. شهناز می‌گوید

  سلام من 20 سالمه و آدم ها فراری ام جوری که حتی دوستامم کم میبینم دیگه تو جمع و کنار دوستام بهم خوش نمیگذره یه خواهر دوقلو دارم تمام وقتمون و باهم میگذرونیم جدیدا متوجه شدم اصلا تو معاشرت با اطرافیانم خوب نیستم نمیدونم چجوری باهاشون ارتباط برقرار کنم سر صحبت چجوری باز کنم وقتی میریم خونه اقوام یا دوست های مادرم منو خواهرم خییییلی کم حرف میزنیم دیشب مامانم ازمون انتقاد کرد که شما هم گاهی اظهارنظر کنید ساکت نشینید در جواب به مامانم گفتم فکر میکنم کم حرفی ما مربوط به دوره راهنماییمونه چوون بهمون میگفتی بیشتر گوش بدین تا حرف بزنین مامانم گفت درسته ولی نه اینکه هیچ نگین شما حرف یا رفتار اشتباهی ازتون سر نزده و بیشتر روی رفتارهای اشتباه تمرکز کردین و رفتار های خوب و معاشرتتون تقویت نکردین
  لطفا راهنماییم کنید

  1. الناز طرزمنی می‌گوید

   درود. شهناز عزیز چه خوب که تجربه و احساست رو در میون گذاشتی. دوست عزیز، مهم‌ اینه که خودت احساس خوبی داشته باشی. اگر در جمعی بهت خوش نمی‌گذره، اشکالی نداره. شاید آدم درونگرایی هستی و زیاد از دورهمی و توی جمع بودن لذت نمی‌بری. البته که گاهی حضور در جمع‌ها اجتناب‌ناپذیره ولی اشکالی نداره اگر به ما خوش نمی‌گذره!
   اما اگر فکر می‌کنی لذت نبردنت به دلیل اینه که نمی‌تونی خوب معاشرت کنی، و اگر اهل معاشرت بودی بهت خوش می‌گذشت، خوب فقط باید تمرین کنی! فقط صحبت کن، از توصیه‌های این مقاله کمک بگیر و از این به بعد بیشتر حرف بزن. گوش‌هاتو تیز کن و ببین کسی درباره موضوعی که برات جذاب باشه صحبت می‌کنه؛ صحبت درباره موضوعات موردعلاقه همیشه ساده‌تره. ولی به‌طور کلی سعی کن خودتو در مکالمات جا بدی و یکی دو جمله نظر بدی. فقط باید عمل کنی. همین. درونگرا باشی یا نه به‌هرحال معاشرت با دیگران تو موقعیت‌های مختلف به کارت می‌آد. پس خوبه که تمرینش کنی. می‌تونی از مقالات زیر هم کمک بگیری. موفق باشی 🙂
   بازکردن سر صحبت، درمان کم‌حرفی، صحبت کردن در جمع

 3. پعلی می‌گوید

  پسرم با پسر نا اشنا میتونم ارتباط بگیرم با دوست صمیمی پسر خیلی خوب و بهم خوش میگذره اما ………ارتباط گرفتن با دختر یه کار خیلی سخت برام هست میدونم تو این سن برام خوب نیس رابطه ولی من به این مهارت نیاز دارم تپق میزنم تو حرف زدن با دخترا نمیدونم چیکار کنم
  با پسرا هم تپق میزنم ولی چون برام مهم نیس چون پسره کلا اهمیت نمیدم و کم پیش میاد تپق بزنم ولی با دختر از اول تا اخرش تپق