عصبانیت های بی دلیل ما از کجا نشأت می‌گیرد؟

6

خشم و عصبانیت از آن دسته احساسات انسانی است که در صورت کنترل‌نکردن می‌تواند بسیار مخرب باشد. برخی از افراد، مدام به دلایل مختلف عصبانی می‌شوند و ناراحتی‌شان را به اطرافیان نیز منتقل می‌کنند. خشم سبب تحریک‌پذیری و بداخلاقی انسان می‌شود. احساس خشم مثل یک طوفان است و این طوفان هرچیزی را که در اطرافش باشد، خراب می‌کند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، بهتر است هر چه زودتر برای رفع این مشکل اقدام کنید. زیرا خشم و عصبانیت بیش‌ازحد، آثار مخربی بر جسم و روح‌تان خواهد داشت. برای این کار، ابتدا لازم است بدانید دلیل عصبانیت تان چیست و سپس به‌دنبال راه‌حل بگردید. در این مطلب، برخی از عوامل خشم و عصبانیت را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۱. راحت نبودن

عصبانیت معمولا به دلایل مختلفی در انسان ایجاد می‌شود. یکی از این دلایل، تعیین‌نکردن حدومرز در رفتار با دیگران است. به‌عنوان مثال، برخی افراد قدرت نه گفتن به دیگران را ندارند. هر بار که کسی برای کاری به آنها مراجعه می‌کند، به او پاسخ مثبت می‌دهند؛ حتی اگر خودشان وقت یا شرایط انجام آن را نداشته باشند. در این حالت، فرد تحت فشار قرار می‌گیرد و احساس می‌کند دیگران در حال سوءاستفاده از او هستند. این به نوبه‌ی خود سبب ایجاد خشم و عصبانیت می‌شود.

۲. فعالیت زیاد

عصبانیت - راحت نبودن

برخی افراد در انجام کارهای خود برنامه ریزی درستی ندارند. این افراد در کارهای خود غرق می‌شوند و حتی زمان کافی برای خواب و استراحت پیدا نمی‌کنند. آنها به‌مرور زمان در مهارت‌های عاطفی‌شان با مشکل مواجه می‌شوند و حتی ممکن است افسردگی به سراغ‌شان بیاید. تصور نکنید فقط افرادی که تمام روز گریه می‌کنند و از تخت‌شان بیرون نمی‌آیند، افسرده هستند. افزایش تحریک‌پذیری نیز یکی از نشانه‌های معمول افسردگی است.

۳. اضطراب

اضطراب نیز یکی از دلایل خشم و عصبانیت است. اضطراب بیش‌ازحد سبب می‌شود افراد تحت فشار قرار بگیرند. به همین دلیل، این افراد زیاد کار می‌کنند تا بتوانند این احساس درونی را مدیریت کنند. کافی است در این حالت یک وضعیت دشوار برای‌شان پیش بیاید، به‌سرعت به‌هم می‌ریزند و این حالت به‌صورت خشم یا عصبانیت ظاهر می‌شود.

۴. انتظارات ما

عصبانیت - انتظارات ما

تحقیقات روان‌شناسی نشان می‌دهد که علت عصبانیت بسیاری از افراد و زوج‌ها به‌نوع روابط‌شان برمی‌گردد. درواقع آنها از دست همسر، فرزندان، والدین و همکاران‌شان عصبانی هستند. برای مثال آنها فکر می‌کنند که دیگران آنها را نادیده می‌گیرند یا مهم نیستند و آن ارزش لازم به کارهایشان داده نمی‌شود.

گاهی اوقات برآورده‌نشدن انتظاراتی که از دیگران دارید، سبب ایجاد خشم و عصبانیت می‌شود. به عنوان مثال، انتظار دارید دوستان‌تان از شما حمایت کنند، اما آنها این کار را نمی‌کنند. انتظار دارید همسرتان بیشتر در کارهای منزل کمک کند، اما او این کار را انجام نمی‌دهد. این موارد خشم و عصبانیت را در شما ایجاد می‌کنند. البته ممکن است در آن لحظه علت این عصبانیت را ندانید.

یکی دیگر از دلایل عصبانیت این است که ما تمایل داریم، چیزهایی که در اطراف‌مان است تحت کنترل خودمان بگیریم. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دوست دارند به دیگران کمک کنند، روش کنترل خشم خود را یاد می‌گیرند و در برقراری رابطه‌ سالم با دیگران موفق عمل می‌کنند.

۵. ترس و تنهایی

عصبانیت - ترس و تنهایی

گاهی اوقات ممکن است تمایل به انجام کارها به‌تنهایی یا احساس ترس، خودش نشانه‌ای از وجود عصبانیت باشد. در این حالت حس عصبانیت در شما وجود دارد، اما نمی‌توانید آن را نشان دهید.

شخصی به نام سیندی، یک نمونه از این موارد است. او به ظاهر شاد و پرانرژی بود، اما اغلب احساس خستگی می‌کرد. سیندی تلاش می‌کرد همه را از خود راضی و خوشحال نگه‌ دارد. او دو کودک معلول داشت و همسرش نیز در کارها به او کمک نمی‌کرد. سیندی در ۳۰ سالگی به یک روان‌پزشک مراجعه کرد. بررسی افکار و احساسات او نشان داد دلیل عصبانیت زیاد او، رفتار اشتباه خودش است. او برای همه وقت می‌گذاشت اما نسبت به خودش بی‌اعتنا بود. همه‌ی کارها را به‌تنهایی انجام می‌داد و به همسرش فرصت نمی‌داد که با فرزندان‌شان رابطه‌ی خوبی برقرار کند. درواقع دلیل عصبانیت او تنهایی و پشتیبانی‌نکردن همسرش بود.

شاید شما هم مثل سیندی، با احساس‌تان هماهنگ نیستید. فریس (نویسنده‌ی کتاب «۴ قدم ضروری برای ایجاد اعتماد به نفس») می‌گوید: «بیشتر ما یاد نگرفته‌ایم که چگونه احساسات‌مان را کنترل و هدایت کنیم. هنگامی‌که جامعه ما را تشویق می‌کند که مطیع باشیم و از درگیری‌ها دوری کنیم، خشم بیشتری به ما هجوم می‌آورد، زیرا احساس خشم به‌طور مشخص در ما وجود دارد».

بسیاری از ما به دلیل ترس از آسیب‌زدن به احساس دیگران یا خراب‌شدن روابط‌مان با آنها، از بروز خشم‌مان می‌ترسیم. درواقع احساس خشم نباید فروخورده شود و فقط باید به آن درست توجه کرد. کنترل احساس با سرکوب‌کردن آن کاملا متفاوت است. هر یک از احساسات ما واقعیتی را به ما نشان می‌دهند. احساس خشم و عصبانیت نیز به ما نشان می‌دهد که موضوع یا چیز اشتباهی وجود دارد که باید برطرف شود.
به‌عنوان مثال سیندی باید با همسر خود صحبت می‌کرد، درباره‌ی نگرانی‌هایش می‌گفت و از او می‌خواست بیشتر حمایتش کند تا حس کند تنها نیست. ما باید یاد بگیریم به خودمان توجه کنیم و با مدیریت افکارمان، راه حل مناسب را قبل از عصبانیت پیدا کنیم.

موارد پیشنهادی زیر می‌تواند در مدیریت خشم و عصبانیت به شما کمک کند

عصبانیت - مدیریت خشم

 • نشانه‌هایی که قبل از ایجاد خشم به سراغ‌تان می‌آید بشناسید؛ این نشانه‌ها می‌تواند برای هرکسی متفاوت باشد.
 • بدون اینکه کسی را سرزنش کنید، احساس‌تان را بروز دهید.
 • برای حل مشکلاتِ پیش‌رو برنامه‌ریزی کنید.
 • نفس عمیق بکشید.
 • مراقب افکار منفی تحریک‌کننده باشید.
 • اگر در شرایط بدی هستید از دیگران کمک بخواهید.
 • وقتی اوضاع بدتر می‌شود و در شرایط بدی قرار می‌گیرید کمی به خودتان فرصت دهید. به دیگران بگویید که می‌خواهید گفت‌وگو را در شرایط دیگری که هر دو آرام هستید ادامه دهید.

به‌طور کلی خشم احساسی ثانویه است و علت اصلی این سرخوردگی و تحریک‌پذیری، احساسات آسیب‌زایی مثل تنهایی (مانند مورد سیندی)، غم و اندوه یا ترس است که معمولا پیداکردن عامل اصلی می‌تواند سخت باشد. درواقع احساسات مانند یک اقیانوس است که فقط سطح آن دیده می‌شود و باید علت اصلی ایجاد احساس بررسی شود.

به‌یاد داشته باشید که احساس عصبانیت و خشم به‌معنای انجام رفتاری خشونت‌آمیز نیست. خشم احساسی ارزشمند و حیاتی است. شناخت احساس خشم و استفاده از این آگاهی برای درک احساسات آسیب‌پذیر مفید و کلید سلامت عاطفی است.


در ادامه بخوانید: چگونه از احساسات منفی به نفع خود استفاده کنیم؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

به کمک زبان بدن، ناگفته‌ها را بگویید و بشنوید

۸،۰۰۰ تومان


منبع psychcentral
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه
 1. يسنا می‌گوید

  سلام مشكل من كلافگى و عصبانيته كلاً خيلى بى حوصلم شور و اشتياق ندارم يه مادر پير دارم كه خيلى بى مهره و فقط اعصاب خورد ميكنه با تمام وجود دوست دارم إز خونمون فرار كنم ولى شرايطشو ندارم بعضى وقتها دوس دارم زودتر بميره، خيلى پريشونم برام دعا كنيد لطفا

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام یسنا جان،
   امیدوارم زودتر ازاین بحران خارج بشید. اولین و مهمترین کسی هم که میتونه به شما کمک کنه خودتون هستید عزیزم، سعی کنید کم کم روی داشته هاتون و چیزهایی که دوست دارید تمرکز کنید و یه انگیزه ای برای حال خوب پیدا کنید.
   حتما از یه مشاور یا روانشناس خوب هم کمک بگیرید.

 2. ناشناس می‌گوید

  تا جایی که یادمه همیشه تنهام و دوست های صابتی ندارم اما از این موضوع نه تنها منو غمگین نمیکنه بلکه از تنهاییم خوشحالم
  با دیگران بودن معمولن به من احساس استرس استراب میده
  ولی موضوعی هست که منو خیلی ناراحت میکنه
  من نمیتونم اصبانیت خودمو کنترل کنم
  سر هر موضوعی داد میزنم و عصبانی میشم
  این مربوط میشه به نداشتن دوست؟

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز،
   ممنون که این مقاله رو برای خوندن انتخاب کردید و حستون رو با ما درمیون گذاشتین. اینکه از تنهایی لذت میبرید میتونه دلیلش درونگرا بودن شما باشه و اصولا موضوع بدی نیست ولی بهتون پیشنهاد میکنیم سعی کنید ارتباطتتون رو با اطرافیان و هم سن و سالهاتون و آدم هایی که باعث شادی و رشد شما میشن حفظ کنید این موضوع به رشد ذهنی و پیشرفت شما کمک میکنه. تنهایی همیشگی می تونه روی خلق و خوی شما تأثیر داشته باشه
   یه بخشی از عصبانی شدن شاید به سن شما مربوط بشه و یا تصور اینکه دیگران میخوان شما را تحت کنترل بگیرن یا اینکه کاری مخالف نظر شما انجام میدن. بدونید که ما قادر به کنترل رفتار دیگران نیستیم و اصلا این کنترل گری کار درستی نیست. اطرافیانتون رو همونطور که هستن دوست داشته باشید و سعی کنید در مورد چیزهایی که دوست ندارید باهم صحبت کنید و به جمع بندی برسید.
   البته بهتون پیشنهاد میکنم از کتاب ها و مشاورین خوب کمک بگیرید تا شناخت درستی از خودتون و محیطتتون داشته باشید و از زندگی بیشتر لذت ببرید.
   موفق باشید

 3. ali می‌گوید

  سلام من وقتی بچه بودم همه منو مسخره میکردن وتا الان یه جواراییرشدم وسیله خنده دیگران. متاسفانه تازگی ها خیلی زود اعصبانی میشم یا بی دلیل دوست دارم اطرافیان نم رو کتک بزنم. دوستان میشه یه راهکار مناسب پیشنهاد کنین

  1. فرناز تاج‌بخش می‌گوید

   سلام دوست عزیز، مهمترین کسی که میتونه به شما کمک کنه خودتون هستید. سعی کنید با تمرین، خوندن کتاب، دیدن فیلم های آموزشی رو خودتون، افکار و توانایی هاتون کار کنید و در کنار افرادی باشید که بیشتر از نقاط ضعف روی توانمندی شما تمرکز میکنن. همینطور پیشنهاد میکنم که به یه مشاور خوب مراجعه کنید و راهکارهای جدی تری ازشون بگیرید.