هاستل چیست؛ مزایا و معایب اقامت در هاستل و نکاتی که باید بدانید

0

چند سال پیش فرصت این را پیدا کردم تا با چند تن از دوستان دانشجو مدت سه هفته را به اروپا سفر کنم. در این مدت کوتاه از آلمان، جمهوری چک، ایتالیا و فرانسه بازدید کردم. این مدت را در مسافرخانه‌هایی به‌نام هاستل گذراندم که بیشتر شبیه خوابگاه‌های دانشجویی بودند. هاستل‌ها یکی از محبوب‌ترین اقامتگاه‌ها در اروپا هستند و نقش مهمی در کاهش هزینه های سفر دارند. اما قبل از اینکه تصمیم بگیرید برای نخستین‌بار در هاستل اقامت کنید، باید بدانید هاستل چیست و چه معایب و محاسنی دارد. در این مقاله راجع‌به این موضوع با شما صحبت خواهیم کرد.

هاستل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

هاستل نوعی اقامتگاه ارزان‌قیمت برای مسافران است. وقتی مسافری قصد ماندن در یک هاستل را دارد، معمولا یک تخت را برای خود رزرو می‌کند، نه یک اتاق را. تخت مهمان ممکن است در اتاقی قرار داشته باشد که در آن چهار یا حتی بیست مسافر دیگر هم اقامت دارند. حمام‌های هاستل مانند حمام‌های خوابگاه هستند؛ حمام‌های بزرگ با چند ردیف دوش. هاستل ها در هر طبقه معمولا تنها یک یا دو حمام دارند. از آنجاکه در هر اتاق هاستل تعدادی زیادی مسافر اقامت دارند تعاملات بین افراد بیش‌تر است، هزینه‌ی هاستل ها نسبت به هتل‌ها ارزان‌تر است، اما در ازای این قیمت ارزان، از حریم شخصی یا سرویس‌هایی که در هتل‌ها ارائه می‌شود خبری نیست. درعین‌حال، هاستل ها محاسنی دارند.

رونیکس

حتما بخوانید: چطور سفر به دور دنیا را جایگزین شغل خسته‌کننده خود کنید

مزایای اقامت در هاستل چیست؟

۱. قیمت ارزان

هاستل ها، به‌ویژه در مقایسه با هتل‌ها ارزان هستند. گرچه قیمت هاستل در کشورهای مختلف و حتی بین خود هاستل ها متغیر است، اما من توانسته‌ام محدوده‌ی قیمت‌ هاستل را در کشورهای اروپایی جمع‌آوری کنم. اکثر این نرخ‌ها در مورد هاستل های سایر نقاط دنیا نیز صدق می‌کنند با اینکه هاستل های ارزان معمولا در آمریکای جنوبی هستند و هاستل های گران در شهرهایی نظیر واشنگتن قرار دارند. این نرخ‌ها تقریبی و به‌ازای هر نفر در هر شب هستند:‌ انگلستان و ولز ۱۰ تا ۴۰ دلار، فرانسه ۱۵ تا ۳۰ دلار، آلمان ۲۵ دلار، یونان ۱۵ دلار، ایرلند ۱۵ تا ۳۵ دلار، ایتالیا ۱۰ تا ۳۰ دلار و اسپانیا ۱۵ تا ۲۵ دلار.

۲. هاستل ها سفرهای گروهی را لذت‌بخش می‌کنند

اقامت در هاستل ها به همه این امکان را می‌دهد تا شب را در اتاق‌های بزرگ باهم سپری کنند. درواقع، برخی از هاستل ها تا بیست‌نفر را هم در یک اتاق جا می‌دهند. این موضوع به‌ویژه در سفرهای گروهی خیلی جذاب است و بحث‌وجدل را در مورد اینکه چه کسی در کدام اتاق بخوابد، فیصله می‌دهد.


حتما بخوانید: توصیه‌هایی برای رقم زدن سفری لذت‌بخش

۳. هاستل ها در اکثر کشورهای جهان وجود دارند

در آمریکا هاستل ها چندان رایج نیستند، اما درعوض در همه‌‌جای اروپا می‌توان هاستل‌ پیدا کرد. هاستل ها در اکثر شهرهای مطرح اروپا و نیز اکثر شهرهای بزرگ جهان و در همه‌ی قاره‌ها به‌جز قطب جنوب وجود دارند.

۴. آشپزخانه‌ی اکثر هاستل ها مجهز است

آشپزخانه هاستل

اگر دوست دارید در حین سفر با پختن غذا در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، خوب است بدانید آشپزخانه‌ی هاستل ها کاملا مجهز است.

۵. هاستل ها صبحانه می‌دهند

اکثر هاستل ها صبحانه‌ی رایگان سرو می‌کنند. هرچند در طول سفرم به اروپا دیدم که همه‌ی هاستل هایی که در آنها اقامت داشتم، برای صبحانه فقط نان می‌دادند. پس شکم‌تان را صابون نزنید.


حتما بخوانید: تغذیه در سفر؛ نکاتی که مسافرت شما را دلچسب‌تر می‌کند

۶. در هاستل ها می‌توان سرگرم شد و خوش گذراند

خوب است بدانید همیشه چیزهای مفرح و جذابی در هاستل ها وجود دارند. برای نمونه یکی از هاستل هایی که من در آن اقامت داشتم به یک باشگاه شبانه چسبیده بود. که اگر قصد ماندن در هاستل را داشته باشید، عصرها حوصله‌تان سر نمی‌رود.

۷. با مردمان کشورهای دیگر آشنا می‌شوید

در هاستل ها مردم کشورهای مختلف گرد هم جمع شده‌اند و خیلی از آنها راجع‌به کشورهای خودشان و بهترین جاهایی که به آن سفر کرده‌اند حرف می‌زنند. آنها دوست دارند حرف شما را هم بشنوند، پس آماده باشید تا با آنها هم‌صحبت شوید.

۸. هاستل ها امنیت دارند

اگر نگران امنیت هاستل ها هستید، خیال‌تان تخت باشد. هاستل ها معمولا به افراد غریبه که در هاستل اقامت ندارند اجازه‌ی ورود نمی‌دهند. اگر نگران این هستید که وسایل‌تان دزدیده شود خوب است بدانید که هاستل ها گاوصندوق‌هایی برای نگهداری از لوازم باارزش شما ارائه می‌کنند.

۹. با هر بار اقامت در هر هاستل، تجربه‌ی منحصربه‌فردی نصیب‌تان خواهد شد

هر کدام از هاستل ها باهم متفاوت هستند؛ مثل هتل‌ها نیستند که ساز و کار و فضایشان شبیه‌ به‌ هم باشد.

معایب اقامت در هاستل چیست؟

هاستل ها در کنار این ویژگی‌های خوب، ضعف‌ها و معایبی هم دارند. مثلا:

۱. نداشتن حریم شخصی

در طول ماندن در هاستل، اتاقی مختص به خود برای خلوت‌کردن ندارید. شما یک اتاق را با بیست نفر دیگر تقسیم می‌کنید و احتمالا در تعریف حریم شخصی خود برای دیگران دچار مشکل می‌شوید. برخی از هاستل‌ها اتاق‌های تکی یا دوخوابه ارائه می‌کنند اما از آنجاکه تقاضا برای این اتاق‌ها بالاست ممکن است نصیب‌تان نشوند. علاوه‌بر این اگر چندان برون‌گرا نیستید و معمولا در لاک خود هستید، باید بدانید هروقت که پایتان را داخل هاستل می‌گذارید کسی سعی می‌کند با شما گرم بگیرد.


حتما بخوانید: ۱۲ تمرینی که به شما کمک می‌کند حریم شخصی خود را حفظ نمایید

۲. هر طبقه یک حمام دارد

حمام یک هاستل

حمام‌های هاستل‌ها مانند حمام‌های خوابگاه‌ها یا پادگان‌هاست؛ به این معنی که در هر طبقه فقط یک حمام وجود دارد. فقط تعداد محدودی از هاستل‌ها حمام‌های شخصی ارائه می‌کنند.

۳. محدودیت کارکنان

هاستل ها شبیه هتل‌ها نیستند که کارکنان آنها ۲۴ ساعته سرویس می‌دهند. به همین جهت اگر شبی به گشت‌و‌گذار در شهر رفتید و یادتان رفته بود که کلید اتاق‌تان را همراه خود ببرید، به‌احتمال زیاد پشت در خواهید ماند و راه‌تان نخواهند داد.

۴. برخی از هاستل ها زمان خاموشی دارند

من یک شب در هاستلی در فرانسه اقامت داشتم که درست مثل خوابگاه زمان خاموشی داشت. اگر در موعد مقرر داخل هاستل نبودید، باید تا صبح شب را در خیابان می‌گذراندید. اگر دوست دارید شب‌ها تا دیروقت بیرون بمانید یا معمولا در مدیریت زمان مشکل دارید، این ویژگی هاستل ها برای‌تان دردسرساز می‌شود.


حتما بخوانید: چرا باید وقت‌شناس باشیم؟

۵. احتمال خطر سرقت

به‌خاطر اینکه اتاق‌ها مشترک هستند، احتمال اینکه کارکنان هاستل ها و بقیه‌ی مسافران لوازم و وسایل شما را بدزدند، وجود دارد. مخصوصا وقتی که گاوصندوق یا کمدی برای قراردادن وسایل و لوازم‌تان نداشته باشید.

۶. ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان را نشناسید

از آن‌جاکه در اکثر هاستل‌ها بین چهار تا بیست مسافر اقامت دارند ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان غریبه باشند. بعضی مسافران نگران این موضوع هستند، مخصوصا تا وقتی‌که وارد هاستل نشده‌اند و هم‌اتاقی‌ها را ندیده باشند.

۷. محله‌های نگران‌کننده

برخی از هاستل ها به‌ویژه هاستل هایی که در کلان‌شهرها واقع شده‌اند، در خیابان‌هایی هستند که در مجاورت ساختمان‌های متروکه قرار دارند. دسترسی به این مکان‌ها آسان است، اما شب‌ها مسافران را نگران و دچار اضطراب می‌کند.

۸. ساختمان‌ هاستل ها قدیمی هستند

بسیاری از هاستل‌ها در ساختمان‌های قدیمی قرار دارند. این بدین معنی است که ممکن است آسانسورها خوب کار نکنند، تهویه‌ی هوا وجود نداشته باشد و در ماه‌های سرد زمستان مجبور شوید، چند لایه لباس گرم بپوشید تا از سرما نلرزید.


حتما بخوانید: چگونه بهترین مقصد را برای سفر انتخاب کنیم؟

۹. هاستل ها اثاثیه‌ی ساده دارند

اثاثیه و مبلمان هاستل ها از تخت‌های دونفره در اتاق‌خواب‌ها تا کاناپه‌های قدیمی لابی‌ها متغیر است. یکی از دلایل ارزان‌بودن هاستل ها همین دکوراسیون ساده و اثاثیه‌ی قدیمی و مندرس است.

نکاتی برای ماندن در هاستل‌ها

راجع‌به اتاق‌ها تحقیق کنید

قبل از اینکه به فکر رزروکردن جا برای خود باشید تا می‌توانید نظرات دیگران را راجع‌به هاستل مورد نظرتان مطالعه کنید. یادتان باشد که این نظرات را مشتریان نوشته‌اند که اغلب یا خیلی راضی هستند یا خیلی ناراضی اما می‌توانند به شما چشم‌اندازی نسبت‌به هاستل موردنظر ارائه کنند. نقد و نظرات حرفه‌ای دیدگاه‌های متعادل‌تری در مورد هاستل ها ارائه می‌کنند و اغلب به جزئیاتی نظیر خوش‌رفتاری یا خوش‌رفتار نبودن کارکنان اشاره می‌کنند.

فقط یک شب را رزرو کنید

به این خاطر که ممکن است شب اول اقامت در آنجا اصلا از آن خوش‌تان نیاید و دوست داشته باشید جای دیگر بمانید. این‌طور قادر خواهید بود، به‌ جای دیگری بروید و اگر هم شب اول تجربه‌ی خوبی بود می‌توانید مدت اقامت را تمدید کنید.

هاستل و اتاق مناسب را رزرو کنید

در برخی هاستل ها اتاق زن‌ها و مردها جدا هستند. برخی از هاستل ها هم اتاق‌های مختلط دارند. برخی از هاستل‌ها اتاق‌های چهارنفره و برخی اتاق‌های بیست‌نفره دارند. فقط یادتان باشد که جهت آسایش خود، به‌ویژه اگر تنها سفر می‌کنید، اتاق مناسب خود را در هاستل مناسب رزرو کنید.

لوازم بهداشتی خود را همراه‌تان بیاورید

همان‌طور که گفتم، هاستل ها هتل نیستند و خیلی از لوازمی را که هتل‌ها ارائه می‌کنند، نمی‌توان در آنها پیدا کرد. برای نمونه اکثر هاستل ها شامپو، حوله یا حتی صابون ندارند. اکثر آنها ملافه می‌دهند اما برخی از هاستل ها هم نمی‌دهند. پس قبل از اقامت حتما از این موارد در هاستل موردنظر مطمئن شوید.

دم‌پایی با خود بیاورید

هنگام استفاده از حمام عمومی که بسیاری از نقاط مختلف جهان از آن استفاده کرده‌اند، باید مراقب باکتری و قارچ پوستی بود. هیچ‌کس نمی‌خواهد برای سوغاتی انگشتان قارچ‌زده با خود به خانه ببرد.

چشم‌بند و گوش‌بند بخرید

یک روز طولانی را به‌خوشی و تفریح گذرانده‌اید و حالا هم خسته به اتاق برگشته‌اید و می‌خواهید استراحت کنید. اما هم‌اتاقی‌هایتان شاید برنامه‌ی دیگری داشته باشند و بخواهند در اتاق شما یا در مجاورت آن یک مهمانی پرسروصدا برگزار کنند. برای مصون‌ماندن از سروصدا حتما چشم‌بند و گوش‌بند با خود بیاورید تا هنگام استراحت از نور و صدا در امان بمانید.

حال هم‌اتاقی‌هایتان را مراعات کنید

شما انتظار دارید هم‌اتاقی‌هایتان مراعات حال شما را بکنند؛ پس خودتان هم باید مراعات حال آنها را داشته باشید. عصرها که به اتاق برمی‌گردید و صبح‌ها که می‌خواهید بیرون بروید، آهسته حرکت کنید. همچنین، اگر قرار است صبح زود به بیرون بروید لباس‌هایتان را شب قبل بیرون بگذارید تا با جست‌و‌جو در کیف‌ و چمدان سروصدا ایجاد نکنید.


حتما بخوانید: چگونه به حریم شخصی دیگران احترام بگذاریم؟

مراقب اشیای قیمتی خود باشید

پول و پاسپورت خود را همراه خود داشته باشید یا آنها را در یک گاوصندوق نگه دارید. اگر هاستل کمد ندارد، از قسمت پذیرش درخواست کنید اشیای قیمتی شما را نگه دارد. اگر کوله‌پشتی دارید، حتما اشیای قیمتی خود را داخل آن قرار دهید و با خود ببرید. ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان آدم‌های خوبی به‌نظر بیایند، اما مادامی که آنها را خوب نشناخته باشید، نمی‌توانید صدرصد به آنها اطمینان کنید.

اگر مشکلی دارید با مدیر درمیان بگذارید

اگر هم‌اتاقی‌هایتان را دوست ندارید یا تجربه‌ی خوبی از ماندن در کنار آنها ندارید، با مدیر درمیان بگذارید تا در صورت‌امکان اتاق‌تان را عوض کند یا هزینه‌ی اقامت را پس بدهد. شاید اگر بخواهید پول‌تان را پس بگیرید، جواب منفی بشنوید اما نهایت تلاش‌شان را خواهند کرد تا تجربه‌ی خوب و سفر خاطره‌انگیزی برای شما رقم بزنند.

با هم‌اتاقی‌هایتان حرف بزنید

برای اینکه از سفر خود نهایت استفاده را کنید، خجالت را کنار بگذارید و با آدم‌های داخل اتاق، آشپزخانه، حمام یا محوطه‌ی سرو صبحانه حرف بزنید. به حرف‌ها و خاطرات فوق‌العاده‌ی آنها گوش دهید و در مقابل، شما هم خاطرات خود را برای آنها بازگو کنید. از آنها بخواهید جاذبه‌های توریستی، رستوران و مراکز خرید ارزان‌قیمت را به شما معرفی کنند.

سخن آخر

اگر می‌بینید که چندان علاقه‌ای به ماندن در هاستل ندارید، سعی کنید با ذهن باز به هاستل نگاه کنید. با اینکه بزرگ‌ترین عیب هاستل‌ها فقدان حریم شخصی است، می‌توانید با ماندن در آنها چیزهای زیادی یاد بگیرید. درواقع با آشنایی با افرادی که از سراسر جهان آمده‌اند، هم تجربه‌ی غنی‌تری خواهید داشت و هم در پول صرفه‌جویی خواهید کرد. بنابراین توصیه می‌کنم دفعه‌ی بعدی که خواستید به خارج سفر کنید، در کنار آشنایی با نکاتی که قبل از سفرهای خارجی باید بدانید، اقامت در هاستل را هم امتحان کنید.

آیا تابه‌حال در هاستلی اقامت داشته‌اید؟ اگر آری در کجا؟ تجربه‌تان را با ما درمیان بگذارید.


در ادامه بخوانید: وسایل مورد نیاز سفر؛ هر نوع سفری دقیقا چه چیزهایی نیاز دارد؟

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع moneycrashers
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.