عاشق شدن چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

9

جالب است بدانید که بودن در یک رابطه‌ی عاشقانه‌ و سالم می‌تواند فواید جسمی و روحی فراوانی برای طرفین به‌همراه داشته باشد. چه چیزی بهتر از اینکه دست‌تان در دست یار باشد و فرازونشیب‌های زندگی را به‌ اتفاق تجربه کنید! در ادامه قصد داریم به معرفی ۹ مورد از برجسته‌ترین فواید سلامتی ازدواج موفق بپردازیم و از تأثیرات عاشق بودن بر جسم و روح برای‌تان بگوییم.

۱. باعث افزایش طول عمر می‌شود

از دیرباز گفته شده است که افراد متأهل طولانی‌تر از همتایان مجردشان عمر می‌کنند. البته که برخی مطالعات اخیر خلاف این گفته را ثابت کرده‌اند، اما همچنان در مطالعات کثیری نشان داده شده است که بودن در یک رابطه‌ی سالم باعث افزایش طول عمر می‌شود. درواقع، یکی از بهترین فواید زندگی مشترک این است که می‌توانید مابقی‌ عمرتان را در کنار کسی سپری کنید که به همدیگر عشق می‌ورزید.

۲. باعث می‌شود که انسان شادتری باشید

یک رابطه‌ی عاشقانه و سالم باعث می‌شود که انسان شادتری باشید

مطالعات مختلفی نشان داده‌ است که بودن در یک رابطه‌ی سالم و توأم با حمایت متقابل می‌تواند سطح شادمانی طرفین را تاحدزیادی ارتقا ببخشد. عاشق‌بودن روی میزان «اُکسی‌توسین» (یکی از انواع هورمون های شادی) در بدن تأثیر می‌گذارد و باعث تقویت پیوند عاشقانه‌ و احساس راحتی می‌شود. دقیقا به‌همین دلیل است که از بودن در کنار همسرتان لذت می‌برید و حضورش می‌تواند حال‌تان را خوب کند.


حتما بخوانید: سخت‌ترین و شادترین سال‌های ازدواج‌تان کدام‌ها هستند؟

۳. باعث کاهش استرس می‌شود

خیلی‌ها معتقدند که «ازدواج است و هزار دردسر!»، اما مطالعات نشان داده است که افراد متأهل نسبت به همتایان مجردشان استرس کمتری دارند. طبق نتایج یک بررسی که توسط پژوهشگران دانشگاه شیکاگو انجام شد، میزان «کورتیزول» (هورمون استرس) در خون کسانی که ازدواج کرده‌اند یا در یک رابطه‌ی متعهدانه به‌سر می‌برند، کمتر است. به‌گفته‌ی پژوهشگران، این نتایج نشان می‌دهد که مجردها در مواجهه با استرس‌های روانی آسیب‌پذیرترند. همچنین شواهد بسیاری حاکی از آن است که ازدواج و به‌طورکلی حمایت اجتماعی به مقابله با استرس کمک می‌کند.

۴. باعث تقویت سلامت روانی می‌شود

یک رابطه‌ی عاشقانه و سالم باعث تقویت سلامت روانی می‌شود

مطالعات نشان داده است که ازدواج در بهبود سلامت روانی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های روانی بی‌تأثیر نیست. می‌دانیم که تشکیل خانواده و زندگی مشترک باعث تقویت ارتباطات بین‌فردی و حمایت اجتماعی می‌شود. البته که حتی در ایده‌آل‌ترین روابط زناشویی نیز همواره احتمال بروز بیماری‌های روانی وجود دارد، اما حداقلش این است که برخورداری از حمایت عاطفی همسر می‌تواند در بهبود حال روحی بیمار مؤثر باشد.


حتما بخوانید: مهارت های زندگی زناشویی؛ ۱۰ مهارتی که هر زن و شوهری باید بداند

۵. باعث پیشگیری از حملات قلبی می‌شود

«قلب» در ادبیات استعاره از عشق و محبت است. اتفاقا رابطه‌ی زناشویی سالم می‌تواند روی کارکرد واقعی قلب نیز تأثیر مثبت بگذارد. مطالعات انجمن قلب‌وعروق اروپا نشان داده است که ازدواج باعث کاهش خطر بروز حمله قلبی در زوج‌های تمامی سنین می‌شود. اما چگونه؟ افراد متأهل انگیزه پیدا می‌کنند که به سلامتی عمومی‌شان بیشتر برسند و نیز اینکه همیشه کسی را دارند که به انجام معاینات سالانه و مراجعه به پزشک ترغیب‌شان کند.

۶. باعث کاهش احساس درد می‌شود

طبق نتایج یک بررسی، کسانی‌که عمیقا عاشق‌اند، وقتی به عکس‌ عشق‌شان خیره می‌شوند، می‌توانند درد کمتری را نسبت به کسانی‌که عاشق نیستند، احساس کنند. در این بررسی پژوهشگران دریافتند که سیستم دوپامین که هنگام عشق‌وعاشقی فعال می‌شود، نوعی مسکِّن طبیعی در بدن ایجاد می‌کند که کاهنده‌ی شدت درد است.


حتما بخوانید: ۲۱ توصیه برای حفظ یک رابطه عاطفی از راه دور

۷. باعث می‌شود که به‌طرز دلپذیرتری پیر شوید

یک رابطه‌ی عاشقانه و سالم باعث می‌شود که به‌طرز دلپذیرتری پیر شوید

طبق نتایج یک بررسی که توسط پژوهشگران دانشکده‌ی میزوری انجام شد، کسانی که از ازدواج‌شان راضی بودند، حتی سالخوردگان، سطح سلامت خود را بالاتر از همتایان مجردشان یا زوج‌هایی که رابطه‌ی موفقی نداشتند، ارزیابی کردند.


حتما بخوانید: راز سلامتی چیست؛ متخصصان در این باره چه می‌گویند؟

۸. باعث می‌شود که بهتر بخوابید

حتی اگر همسرتان موقع خواب بیشترِ تخت و پتو را مال خودش می‌کند، باز هم خوابیدن در کنار هم بی‌فایده نیست. پژوهشگران دانشگاه پیتسبِرگ در نتیجه‌ی یک بررسی دریافتند که میزان «کورتیزول» در خون کسانی که در کنار همسرشان می‌خوابیدند، کمتر بود و همین باعث می‌شد که بهتر بخوابند. نتایج مطالعات دیگری نیز نشان داد: زنانی که در روابط بلندمدت بودند، هم زودتر خواب‌شان می‌بُرد و هم عمیق‌تر می‌خوابیدند.

۹. باعث التیام سریع‌تر می‌شود

در نتایج یک بررسی مشاهده شد که سرعت بهبود تاول های پوستی کوچک در زوج‌هایی که از زندگی مشترک‌شان رضایت داشتند، نسبت به همتایان مجردشان سریع‌تر بود. پژوهشگران معتقدند که این التیام سریع‌تر از افزایش «اُکسی‌توسین» و کاهش استرس ناشی می‌شود که هردو روی روند التیام مؤثرند.


در ادامه بخوانید: از کجا بفهمیم عاشق شده ایم؟
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع thisisinsider
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 9 دیدگاه)
  1. رضا می‌گوید

    بنظر من زندگی بدون عشق حتی اگر زمان کوتاهی هم ایجاد بشه یعنی هیچ…

  2. ژیلا می‌گوید

    مطالب جالبی بود اما باید بگم اگر انتخاب درستی نکنی دقیقا برعکس این ۹ مورد ذکر شده برات اتفاق می افته. تاکید می کنم دقیقا

  3. mahi می‌گوید

    مرسی صدف جان??امیدوارم مقالات بیشتری ازت ببینیم?