دکتر ساینا

عشق در نگاه اول چیست و آیا باید آن را جدی گرفت؟

20

عشق یکی از تجربه‌های مشترک میان انسان‌هاست که علی‌رغم لطافتش، بسیار قوی و نیروبخش است؛ احساس لذت‌بخشی که تجربه‌ی آن برای هر فردی خوشایند است. معمولا آنچه از عشق در ذهن داریم، عشق افلاطونی و ماورای چهارچوب‌های زندگی زمینی است، اما در واقعیت بسیاری از ما به عشق‌هایی دچار شده‌ایم که به‌سرعت و با معیارهای ظاهری اتفاق افتاده‌اند. عبارت رایج برای این نوع عشق «عشق در نگاه اول» است. عده‌ای معتقدند امیدی به دوام این نوع عشق نیست و عده‌ای دیگر اساس آن را تمایلات نفسانی می‌دانند، اما روابط عاشقانه‌ی بسیاری با جرقه‌ی عشق در نگاه اول شکل گرفته‌اند و ادامه پیدا کرده‌اند.

عشق در نگاه اول چیست؟

«عشق در نگاه اول» صرفا دیدن یک‌باره‌ی فرد و تلاقی نگاه‌ها نیست، بلکه معمولا افراد بعد از اولین برخورد و تعامل با معشوق خود، عاشقِ او می‌شوند؛ و این یعنی صفاتی در رفتار، طرز صحبت و حرکات فرد وجود دارد، که باعث عشق شده است.

آمادگی اولیه نیز شرط اصلی عاشقی است، اگر آماده‌ی عاشق شدن باشید، احتمال اینکه این اتفاق برای‌تان بیفتد زیاد است.

دکتر ساینا

یکی از بخش‌های بدن که با دیدن معشوق به‌کار می‌افتد و در انتخاب جفت مناسب به ما کمک می‌کند، سیستم بویایی است. اگر بوی بدن فرد موردنظر با ژنتیک متناسب‌مان سازگار باشد، ما به سمت معشوق جذب می‌شویم.

ما در مغز خود راهنمایی برای عشق داریم که برخی از تصمیم‌گیری‌های مغز براساس این راهنماست.

راهنمای عشق چیست؟

عشق در نگاه اول- نقشه‌ی عشق در مغز

از لحظه‌ی تولد در ضمیر ناخودآگاه ما فهرستی از ویژگی‌های خوب و بد شکل می‌گیرد. همچنین تجربه‌های عاشقانه‌ای که در گذشته داشته‌ایم، موارد دیگری به این فهرست اضافه می‌کند و راهنمای عشقیِ ما را به‌وجود می‌آورد.

برخی از متخصصان معتقدند وقتی عشق در نگاه اول رخ می‌دهد، درواقع این ضمیر ناخودآگاه ماست که براساس ویژگی‌های فردی که در گذشته به او علاقه‌مند بوده‌ایم (معشوق سابق و حتی پدر یا مادر)، معشوق فعلی ما را انتخاب می‌کند، چون برخی از ویژگی‌های او مانند بو، خاطره یا طرز رفتار فرد، با تصویر ذهنی ما مطابقت دارد.

هر چه ویژگی‌های فرد با فهرست ذهنی ما هم‌خوانی داشته باشد، شدت عشق ما نیز بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی مغز هیجان‌زده می‌شود و شروع به پردازش اطلاعات می‌کند و در واکنش به پردازش اطلاعات، تغییراتی در بدن ما به‌وجود می‌آید؛ ضربان قلب افزایش می‌یابد، خون با سرعت بیشتری پمپاژ می‌شود و حالتی از سرمستی به فرد دست می‌دهد. در مغز دوپامین ترشح می‌شود و تولید این ماده منجر به شادی بیشتر می‌شود و ما را احساساتی‌تر می‌کند.


حتما بخوانید: از کجا بفهمیم عاشق شده ایم؟

چه کسانی به عشق در نگاه اول دچار می‌شوند؟

مردان بیشتر از زنان به عشق در نگاه اول دچار می‌شوند

نتایج بررسی بر روی ۸۰۰۰۰ هزار نفر در سراسر جهان نشان می‌دهد، مردان بیشتر از زنان در نگاه اول عاشق می‌شوند؛ این میزان در مردان ۴۸ درصد و در زنان ۲۸ درصد است. مردان بیشتر تحت‌تأثیر ظاهر زنان قرار می‌‌گیرند و چون ویژگی‌های ظاهری به‌سرعت تغییر نمی‌کنند، احساس عشق تا مدتی در مردان باقی می‌ماند. اما چون زنان به‌طور غریزی نقش مادری و نگهداری از نطفه را برعهده دارند، در روابط عاشقانه‌ی خود محتاط‌تر هستند و هنگامی‌که بدانند مرد موردعلاقه‌ی آنها به خوبیِ ظاهرش نیست، احساس عشق در زنان به همان سرعتی که به‌وجود آمده، از بین می‌رود.

طبیعتا افرادی که جذابیت ظاهری دارند، بیشتر از سایرین، عشق در نگاه اول را تجربه کرده‌اند.

آیا ویژگی‌های ظاهری در ایجاد عشق واقعی نقشی دارند؟

جذابیت ظاهری در ایجاد عشقِ واقعی، اثرگذار است اما کافی نیست، برای ماندگاری عشق مواردی همچون پیشینه‌ی فرد، هوش او و صفات مهمی مانند مهربانی، صداقت و شوخ‌طبعی نقش مهمی ایفا می‌کنند.


حتما بخوانید: چگونه زنان را عاشق خود کنیم؟

آیا تنها با نگاه کردن می‌توان به شخصیت فرد پی برد؟

عشق در نگاه اول

کارشناسان زبان بدن معتقدند که به‌راحتی و با نگاه کردن به افراد می‌توان به برخی از ویژگی‌های شخصیتی آنان پی برد، چون حالت بدن و صورت ما بازتابی از شخصیت ماست.

افراد بااعتمادبه‌نفس و شاد، محکم و باغرور راه می‌روند، تماس چشمی برقرار می‌کنند و لبخند بر لب دارند.

افراد ناراحت و غمگین خمیده راه می‌روند، از تماس چشمی خودداری می‌کنند و اخمو به‌نظر می‌رسند.

پس تا حدودی می‌توان با یک نگاه به شخصیت فرد پی برد.


حتما بخوانید: جزئیاتی که مردم بر اساس آنها شخصیت شما را قضاوت می‌کنند

هاله‌ی جذابیت

هاله‌ی جذابیت به این معناست که ما معمولا صفات خوب را به افراد خوش‌قیافه نسبت می‌دهیم و فکر می‌کنیم این افراد، مهربان‌تر و شادتر هستند.

در عشق‌های رمانتیک هرچه در معشوق خود می‌بینیم مثبت و دوست‌داشتنی است و تا مادامی‌که او خلاف آنچه ما فکر می‌کنیم رفتار نکند، عشق ما شدید و طولانی باقی خواهد ماند.

جاذبه‌ی جنسی

جاذبه‌ی جنسی در همان سطوح اولیه روی می‌دهد و ممکن است ما از وقوع آن باخبر نباشیم. در بررسی‌ِ انجام‌شده‌ای مشخص شد که افراد در کسری از ثانیه می‌توانند درباره‌ی جذابیت جنسی معشوق خود نظر بدهند.

جذابیت جنسی مهم است و یکی از سنگ بناهای عشق محسوب می‌شود اما عشق برای دوام به عوامل دیگری نیز نیاز دارد.

صمیمیت و تعهد دو عامل اساسی است که با گذشت زمان به‌وجود می‌آید.


حتما بخوانید: مردان با چه زنانی ازدواج نمی‌کنند؟

هاله‌ی شخصیت

در هاله‌ی جذابیت، فرد خوش‌قیافه را مهربان‌تر تصور می‌کنیم و ممکن است در نگاه اول عاشقش شویم. در اینجا هاله‌ی‌ شخصیت است که بر دوام عشق تأثیر می‌گذارد. وقتی فردِ خوش‌قیافه،‌ خسته‌کننده و گستاخ باشد، عشق به‌وجودآمده به‌سرعت از بین می‌رود یا برعکس این مورد، ممکن است فردی که زیبایی ظاهری چندانی ندارد، با شوخ‌طبعی و شیرینی خاص خود دل دیگران را برباید.

آیا باید عشق در نگاه اول را جدی گرفت؟

عشق در نگاه اول می‌تواند شروعی برای یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی بلندمدت باشد، اما اساس این رابطه نخواهد بود. به عبارت دیگر در این نوع عشق، احساسات و امیال جنسی بیشتر به‌عنوان دو عامل در روابط عاشقانه نقش دارند.

هرچه معشوق با ویژگی‌های موردعلاقه ما سازگارتر باشد، عشق ما دوام بیشتری خواهد یافت.


در ادامه بخوانید: عشق چیست و چه را‌ه‌هایی برای تشخیص واقعی بودن آن وجود دارد؟
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع Dailymail
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 دیدگاه
 1. فیلسوف قرن 18 می‌گوید

  باسلام واقعیت اینه که اکثرمون عشق رو با چیزای زیادی اشتبه می گیریم از شیفتگی ، زهیر و…. گرفته تا به قول شما جاذبه‌ی جنسی ؛ طبیعی هم هست و تا همشون رو تجربه نکردین نمی تونین عشق رو از این چیزا جدا کنین . در واقع عشق در نگاه اول همیشه در نگاه اول هم نیست ، ممکنه مدت ها طرف رو ببنین و هیچ احساسی نسبت بهش نداشته باشین ولی مدتی بعد یه لحظه اون نگاه معروف روتجربه می کنید…اون لحظه واقعا غیر قابل توصیفه… عشق در واقع تو جهان مادی وجودش غیرضروریه و احساسی که دارین غیر قابل توجیهه. اما در واقع برخوردیه با نیمه بعدی روحتون و چشم هم دروازه روحتونه ، گاهی توی چشم طرف نگاه می کنین و متوجه میشین قابل اعتماد نیست ، در واقع با روحش ارتباط برقرار کردین.این جا هم از چشای طرفتون متوجه میشین نیمه زندگی تون رو پیدا کردین.
  ** توصیه می کنم حتما رمان الف اثر پائولو کوئیلو رو دانلود کنید و بخونید

  1. بهار می‌گوید

   من دو روز پیش این نگاه معروف رو تجربه کردم الانم حالم دست خودم نیست حتی اسمش هم ضربان قلبم رو بالا میره تمرکزمو از دست دادم دائم دارم سرچ میکنم که چه بلایی سرم اومده درحالیکه طرف یکساله خودشو به در و دیوار زد تا محلش بدم تا اون روز فقط تو یه لحظه با نگاه نافذش قلبم زیر و رو شد به قول شما انگار با روحش ارتباط برقرار کردم
   یاد ندارم همچین حسی رو قبلا به کس دیگه ای داشتم

 2. Delaram می‌گوید

  سلام
  مطالبتون عالی بود فقط اینکه
  من در آموزشگاهی درس میخوانم.یک روز داشتم وسایل خودمو جمع می کردم که دیدم یه مردی تقریبا سی ساله به من زل زده و استادش داره باهاش حرف میزنه ولی تمام توجهش به منه.توجهی نکردم که دفعه بعد وقتی اونو دیدم،پیش دوستش نشسته بود و یه چیزی تو گوش دوستش گفت و هر دو با لبخند بهم نگاه کردن،دفعه سوم دوباره اونو دیدم که داشت با گوشی حرف میزد و تمام حواسش به من بود و دوستش رو به روی من نشسته بود و متفکر نگاهم میکرد ولی بعد از اون ماجرا وقتی دوباره دیدمش اصلا بهم نگاه هم نمی کرد،البته من خیلی کنجکاو شدم بدونم دلیل رفتاراش چی بوده؟لطفا هر کی میدونه بهم بگه
  راستی اینم بگم من زیاد نگاهش نمیکردم ولی زیر چشمی حرکاتشو میفهمیدم یا اگرم نگاهش میکردم ۵ثانیه هم طول نمی کشید
  منظورم از این که هر کی میدونه یعنی نظرات و تجربیاتتون رو در اختیارم بذارید
  ممنونم

  1. amirreza می‌گوید

   سلام ایشون میخواستن باهاتون ارتباط چشمی برقرار کنن تا ببینن دوست دارین باهاشون دوست بشین که دیدن شما نگاه نمیکنین و منصرف شدن

   1. Delaram می‌گوید

    سلام
    ممنون از راهنماییتون

  2. eli.gheisi1372 می‌گوید

   منم همچین حسی نسبت به یکی از همکارام اشتم اما خبری از این که بیاد جلو نشد خودش میخواس بفهمون خوشش میاد این کارو کرط با رفتاراشو نگاهش اما ?

   1. Delaram می‌گوید

    خب تنها فقط بفهمونه به شما که شما رو دوست داره چه فایده ای داره؟
    مثل این آقایی که من باهاش برخورد کرده بودم
    البته من نمیدونم منو دوست داشته یا نه
    اما به هر حال خیلی اشتباهه که فقط به طرف مقابل بفهمونی یه حسی بهش داری اما هیچکاری نکنی

 3. عیسی می‌گوید

  سلام مقاله قشنگی است. واقعا عشق نگاه اول معنی پیدا می کنه.