عشق در نگاه اول چیست و آیا باید آن را جدی گرفت؟

21

عشق یکی از تجربه‌های مشترک میان انسان‌هاست که علی‌رغم لطافتش، بسیار قوی و نیروبخش است؛ احساس لذت‌بخشی که تجربه‌ی آن برای هر فردی خوشایند است. معمولا آنچه از عشق در ذهن داریم، عشق افلاطونی و ماورای چهارچوب‌های زندگی زمینی است، اما در واقعیت بسیاری از ما به عشق‌هایی دچار شده‌ایم که به‌سرعت و با معیارهای ظاهری اتفاق افتاده‌اند. عبارت رایج برای این نوع عشق «عشق در نگاه اول» است. عده‌ای معتقدند امیدی به دوام این نوع عشق نیست و عده‌ای دیگر اساس آن را تمایلات نفسانی می‌دانند، اما روابط عاشقانه‌ی بسیاری با جرقه‌ی عشق در نگاه اول شکل گرفته‌اند و ادامه پیدا کرده‌اند.

عشق در نگاه اول چیست؟

«عشق در نگاه اول» صرفا دیدن یک‌باره‌ی فرد و تلاقی نگاه‌ها نیست، بلکه معمولا افراد بعد از اولین برخورد و تعامل با معشوق خود، عاشقِ او می‌شوند؛ و این یعنی صفاتی در رفتار، طرز صحبت و حرکات فرد وجود دارد، که باعث عشق شده است.

رونیکس

آمادگی اولیه نیز شرط اصلی عاشقی است، اگر آماده‌ی عاشق شدن باشید، احتمال اینکه این اتفاق برای‌تان بیفتد زیاد است.

یکی از بخش‌های بدن که با دیدن معشوق به‌کار می‌افتد و در انتخاب جفت مناسب به ما کمک می‌کند، سیستم بویایی است. اگر بوی بدن فرد موردنظر با ژنتیک متناسب‌مان سازگار باشد، ما به سمت معشوق جذب می‌شویم.

ما در مغز خود راهنمایی برای عشق داریم که برخی از تصمیم‌گیری‌های مغز براساس این راهنماست.

راهنمای عشق چیست؟

عشق در نگاه اول- نقشه‌ی عشق در مغز

از لحظه‌ی تولد در ضمیر ناخودآگاه ما فهرستی از ویژگی‌های خوب و بد شکل می‌گیرد. همچنین تجربه‌های عاشقانه‌ای که در گذشته داشته‌ایم، موارد دیگری به این فهرست اضافه می‌کند و راهنمای عشقیِ ما را به‌وجود می‌آورد.

برخی از متخصصان معتقدند وقتی عشق در نگاه اول رخ می‌دهد، درواقع این ضمیر ناخودآگاه ماست که براساس ویژگی‌های فردی که در گذشته به او علاقه‌مند بوده‌ایم (معشوق سابق و حتی پدر یا مادر)، معشوق فعلی ما را انتخاب می‌کند، چون برخی از ویژگی‌های او مانند بو، خاطره یا طرز رفتار فرد، با تصویر ذهنی ما مطابقت دارد.

هر چه ویژگی‌های فرد با فهرست ذهنی ما هم‌خوانی داشته باشد، شدت عشق ما نیز بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی مغز هیجان‌زده می‌شود و شروع به پردازش اطلاعات می‌کند و در واکنش به پردازش اطلاعات، تغییراتی در بدن ما به‌وجود می‌آید؛ ضربان قلب افزایش می‌یابد، خون با سرعت بیشتری پمپاژ می‌شود و حالتی از سرمستی به فرد دست می‌دهد. در مغز دوپامین ترشح می‌شود و تولید این ماده منجر به شادی بیشتر می‌شود و ما را احساساتی‌تر می‌کند.


حتما بخوانید: از کجا بفهمیم عاشق شده ایم؟

چه کسانی به عشق در نگاه اول دچار می‌شوند؟

مردان بیشتر از زنان به عشق در نگاه اول دچار می‌شوند

نتایج بررسی بر روی ۸۰۰۰۰ هزار نفر در سراسر جهان نشان می‌دهد، مردان بیشتر از زنان در نگاه اول عاشق می‌شوند؛ این میزان در مردان ۴۸ درصد و در زنان ۲۸ درصد است. مردان بیشتر تحت‌تأثیر ظاهر زنان قرار می‌‌گیرند و چون ویژگی‌های ظاهری به‌سرعت تغییر نمی‌کنند، احساس عشق تا مدتی در مردان باقی می‌ماند. اما چون زنان به‌طور غریزی نقش مادری و نگهداری از نطفه را برعهده دارند، در روابط عاشقانه‌ی خود محتاط‌تر هستند و هنگامی‌که بدانند مرد موردعلاقه‌ی آنها به خوبیِ ظاهرش نیست، احساس عشق در زنان به همان سرعتی که به‌وجود آمده، از بین می‌رود.

طبیعتا افرادی که جذابیت ظاهری دارند، بیشتر از سایرین، عشق در نگاه اول را تجربه کرده‌اند.

آیا ویژگی‌های ظاهری در ایجاد عشق واقعی نقشی دارند؟

جذابیت ظاهری در ایجاد عشقِ واقعی، اثرگذار است اما کافی نیست، برای ماندگاری عشق مواردی همچون پیشینه‌ی فرد، هوش او و صفات مهمی مانند مهربانی، صداقت و شوخ‌طبعی نقش مهمی ایفا می‌کنند.


حتما بخوانید: چگونه زنان را عاشق خود کنیم؟

آیا تنها با نگاه کردن می‌توان به شخصیت فرد پی برد؟

عشق در نگاه اول

کارشناسان زبان بدن معتقدند که به‌راحتی و با نگاه کردن به افراد می‌توان به برخی از ویژگی‌های شخصیتی آنان پی برد، چون حالت بدن و صورت ما بازتابی از شخصیت ماست.

افراد بااعتمادبه‌نفس و شاد، محکم و باغرور راه می‌روند، تماس چشمی برقرار می‌کنند و لبخند بر لب دارند.

افراد ناراحت و غمگین خمیده راه می‌روند، از تماس چشمی خودداری می‌کنند و اخمو به‌نظر می‌رسند.

پس تا حدودی می‌توان با یک نگاه به شخصیت فرد پی برد.


حتما بخوانید: جزئیاتی که مردم بر اساس آنها شخصیت شما را قضاوت می‌کنند

هاله‌ی جذابیت

هاله‌ی جذابیت به این معناست که ما معمولا صفات خوب را به افراد خوش‌قیافه نسبت می‌دهیم و فکر می‌کنیم این افراد، مهربان‌تر و شادتر هستند.

در عشق‌های رمانتیک هرچه در معشوق خود می‌بینیم مثبت و دوست‌داشتنی است و تا مادامی‌که او خلاف آنچه ما فکر می‌کنیم رفتار نکند، عشق ما شدید و طولانی باقی خواهد ماند.

جاذبه‌ی جنسی

جاذبه‌ی جنسی در همان سطوح اولیه روی می‌دهد و ممکن است ما از وقوع آن باخبر نباشیم. در بررسی‌ِ انجام‌شده‌ای مشخص شد که افراد در کسری از ثانیه می‌توانند درباره‌ی جذابیت جنسی معشوق خود نظر بدهند.

جذابیت جنسی مهم است و یکی از سنگ بناهای عشق محسوب می‌شود اما عشق برای دوام به عوامل دیگری نیز نیاز دارد.

صمیمیت و تعهد دو عامل اساسی است که با گذشت زمان به‌وجود می‌آید.


حتما بخوانید: مردان با چه زنانی ازدواج نمی‌کنند؟

هاله‌ی شخصیت

در هاله‌ی جذابیت، فرد خوش‌قیافه را مهربان‌تر تصور می‌کنیم و ممکن است در نگاه اول عاشقش شویم. در اینجا هاله‌ی‌ شخصیت است که بر دوام عشق تأثیر می‌گذارد. وقتی فردِ خوش‌قیافه،‌ خسته‌کننده و گستاخ باشد، عشق به‌وجودآمده به‌سرعت از بین می‌رود یا برعکس این مورد، ممکن است فردی که زیبایی ظاهری چندانی ندارد، با شوخ‌طبعی و شیرینی خاص خود دل دیگران را برباید.

آیا باید عشق در نگاه اول را جدی گرفت؟

عشق در نگاه اول می‌تواند شروعی برای یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی بلندمدت باشد، اما اساس این رابطه نخواهد بود. به عبارت دیگر در این نوع عشق، احساسات و امیال جنسی بیشتر به‌عنوان دو عامل در روابط عاشقانه نقش دارند.

هرچه معشوق با ویژگی‌های موردعلاقه ما سازگارتر باشد، عشق ما دوام بیشتری خواهد یافت.


در ادامه بخوانید: عشق چیست و چه را‌ه‌هایی برای تشخیص واقعی بودن آن وجود دارد؟
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع Dailymail
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 21 دیدگاه)
 1. Rezaesmaeili می‌گوید

  سلام،من وقتی اون کسی رو که دیدم اولش هیچ حسی نداشتم(داشتم ولی ن زیاد) ولی ب مرور زمان این افزایش یافته و الان ی لحظه هم نمیتونم از فکرش در بیام؛ آیا ب این میشه عشق گفت؟!

 2. Ali می‌گوید

  سلام من این عشق در نگاه اول رو تجربه کردم البته فقط یک نگاه نبوده…
  یک روز رفتم درمانگاه پزشکش خانم بود بعد از معاینه خیلی تحت تاثیر رفتارش،ظاهرش،لحن صداش قرار گرفتم.خلاصه تا سه روز یه حس عجیبی داشتم
  از روز چهارم به بعد همیشه بی قراری میکنم همیشه اون خانم تو ذهنمه
  بعضی اوقات خیلی ناراحتم گریه ام میگیره
  همیشه با خودم میگفتم یه بار دیگه باید ببینمش تا اینکه بعد از دوهفته شیفت کاری شو درآوردم رفتم دیدمش یه طوری با موبایلم ازش فیلم گرفتم… فکر میکردم ببینمش حالم بهتر میشه دیدمش حسرتم گرفت حالم بدتر و بدتر شد
  الانم یه ماهه همینه وضعم افسرده هم شدم روزایی ام که اون خانم داخل درمانگاه مشغول به کاره مثل دیونه ها میرم از دور نگاش کنم
  خواهش میکنم راهنماییم کنید چطور فراموشش کنم یا چیکار کنم خیلی حالم بده…ممنون

 3. arsalan می‌گوید

  سلام
  من چند روز پیش تو مغازه یه دختر رو دیدم که داشت از من خرید میکرد
  وقتی که اورو دیدم یهو یه حسی پیدا کردم الانم فکر میکنم عشق در نگاه اول شده
  نکته مهم اینه که من قبل از این به این جور موارد زیاد فکر نمیکردم و مشتاق دوست شدن با دختری رو نداشتم اما الان نمیدونم چی شده
  متسفانه من اون دختر رو یه بار دیدم و هیچ نشانه ای از او ندارم و نمیدونم که بازم خواهد آمد به مغازه یا نه
  به نظر شما من چیکار کنم یا چجوری پیداش کنم؟؟