۶ گام آسان برای اینکه روز سالم‌تری داشته باشید

0

داشتن یک زندگی سالم کار سختی نیست. تغییرات کوچک می‌توانند تأثیرات بزرگی داشته باشند. در ادامه به ۶ اقدام نه‌چندان سخت که به شما کمک می‌کنند تا روز سالم‌تری داشته باشید اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۱. صبحانه بخورید

اگر تا‌به‌حال نشنیده‌اید که صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی است، احتمالا خواب مانده‌اید! بیایید صادق باشیم؛ همه این را شنیده‌اند، اما همه صبحانه نمی‌خورند. وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید، بدن‌تان بعد از یک گرسنگی طولانی به سوخت احتیاج دارد.

رونیکس

تحقیقات زیادی تأثیر صبحانه بر کاهش وزن را اثبات کرده‌اند. National Weight Control Registry بزرگ‌ترین پایگاه داده‌های مربوط به افرادی که کاهش وزن داشته‌اند و توانسته‌اند آن را حفظ کنند، عادت‌های مختلف این افراد را بررسی می‌کند. یکی از این عادت‌ها خوردن صبحانه است. اگر بهانه‌تان این است که فرصت صبحانه‌خوردن ندارید، می‌توانید شب قبل، صبحانه‌تان را آماده کنید و صبح آن را بخورید.


حتما بخوانید: بدترین خوراکی‌هایی که می‌توانید برای صبحانه میل کنید

۲. برنامه‌ی غذایی

اگر با یک برنامه‌ی غذایی ثابت، روزتان را شروع کنید، احتمال تصمیم‌گیری ناگهانی و نادرست کمتر می‌شود. برای غذایتان برنامه ریزی کنید و در خانه برای خودتان غذای سالم آماده کنید. سعی کنید از غذاهای پرکالری بیرون و مواد اولیه‌ی ناشناخته آنها دوری کنید. وقتی سر کار می‌روید، ناهارتان را همراه ببرید. اگر راحت‌تر هستید آخر هفته‌ها برنامه‌ی غذایی کل هفته را مشخص کنید. مواد لازم را بنویسید و آماده کنید. با این کار وعده‌های غذایی سالم و بدون نگرانی خواهید داشت.

۳. پروتئین و فیبر را در تمام وعده‌های غذایی بگنجانید

پروتیین و فیبر

باید در هر وعده، مقدار کافی از هر دویِ این مواد مغذی وجود داشته باشد. اگر مقدار کافی پروتئین و فیبر دریافت کنید تا ساعت‌ها سیر می‌مانید و لازم نیست چند دقیقه بعد از صرف غذا دوباره سر یخچال بروید یا دنبال تنقلات بگردید. تحقیقات اخیر نشان‌ داده‌اند که پروتئین با احساس سیری رابطه‌ی مستقیم دارد. تحقیقات مرتبط ثابت کرده‌اند که فیبر با کاهش اشتها رابطه دارد که به کاهش وزن می‌انجامد. میوه‌ها و سبزیجات منابع غنی فیبر هستند و کالری پایینی دارند، بنابراین بهتر است در تمام وعده‌های غذایی باشند. اگر دائما احساس گرسنگی می‌کنید، احتمالا این دو ماده‌ی مغذی، در برنامه‌ی غذایی شما کم هستند. علت گرسنگی دائمی خود را پیدا کنید و از آن خلاص شوید.


حتما بخوانید: ۱۱ غذایی که جلوی گرسنگی شما را می‌گیرد

۴. پیاده‌روی را فراموش نکنید!

حتما دلیلی دارد که خدا به شما دو پا داده است! تحقیقات نشان داده‌اند که سالم‌ترین کشورها یک وجه اشتراک دارند: پیاده روی. میانگین پیاده‌روی افراد در این کشورها مانند دانمارک و ژاپن بسیار بیشتر از کشورهای دیگر است.

پیاده‌روی فعالیتی ساده، ولی بسیار مؤثر است. اما اگر زمان زیادی پشت میز یا داخل ماشین صرف می‌کنید، شاید پیاده‌روی برای‌تان سخت شود. فقط سعی کنید از هر فرصتی برای برداشتن چند قدم بیشتر استفاده کنید تا پیاده‌روی به‌تدریج جای خودش را در برنامه‌ی روزانه‌ی شما باز کند.

راه رفتن در خانه راه خوبی برای شروع این قدم‌ها است. کارهای کوچکی مثل کمی دورتر پارک کردن ماشین و چند قدم بیشتر راه رفتن یا استفاده از پله به‌جای آسانسور هم در طولانی‌مدت تأثیر خود را می‌گذارند. این می‌تواند برای شما به یک بازی تبدیل شود: چند قدم بیشتر می‌توانید بردارید؟


حتما بخوانید: لاغری با پیاده روی؛ برای کاهش وزن چقدر باید راه رفت؟

۵. به‌اندازه‌ی کافی آب بنوشید

گاهی وقت‌ها حس می‌کنید، هر چیزی که دم‌دست‌تان است بخورید. در این مواقع اگر یک لیوان آب بنوشید این احساس ازبین می‌رود. تحقیقات نشان داده‌اند که نوشیدن آب بر کنترل وزن مؤثر است. نوشیدن چند جرعه آب قبل از هر وعده غذا به کاهش وزن کمک می‌کند. علاوه‌بر اینها، سلول‌های شما برای این که فعالیت مفیدی داشته باشند به H2O احتیاج دارند.

۶. چند بسته تنقلات ضروری آماده کنید

گرسنگی ممکن است، وقتی که انتظارش را ندارید، به سراغ‌تان بیاید. در این زمان‌هاست که مرتکب اشتباهات غذایی می‌شوید. خودتان را آماده کنید تا در این تله‌های تغذیه‌ای گرفتار نشوید. همیشه کمی تنقلات در ماشین، روی میز و داخل کیف‌تان داشته باشید. تنقلاتی را انتخاب کنید که فیبر یا پروتئین زیادی داشته باشند تا گرسنگی‌تان برطرف شود.


در ادامه بخوانید: ۱۰ باور نادرست درباره تغذیه سالم که بین مردم رواج پیدا کرده است
بیاموزید که چگونه اعتماد به نفس داشته باشید و خجالت را کنار بگذارید تا از موفقیت‌های جدید خود لذت ببرید

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع verywell
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.