آیا نوشیدن آب به لاغر شدن کمک می‌کند؟

1

چاقی برای اغلب ما ناخوشایند است. خیلی از ما به‌دنبال راهی معجزه‌آسا برای کاهش سریع و آسان وزن هستیم، ولی حقیقت تلخی وجود دارد و آن اینکه متأسفانه فعلا هیچ معجزه‌ای در کار نیست. تنها راه کاهش وزن معقول و علمی این است که مقدار کالری‌ای که شما می‌سوزانید بیشتر از مقداری باشد که دریافت می‌کنید و در این میان نوشیدن آب یکی از نکات کلیدی برای داشتن تغذیه سالم و بخش مهمی از یک رژیم لاغری موفق و کارآمد است. این شایعه همیشه وجود داشته است که باید برای کاهش وزن آب نوشید. ولی آیا حقیقتا آب می‌تواند وزن ما را کم کند؟ اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، خبر خوبی برای افرادی است که می‌خواهند وزن کم کنند. در ادامه‌ی مطلب، توضیح می‌دهیم که آیا این شایعه صحت دارد یا ندارد.

نوشیدن آب به سوزاندن کالری بیشتر کمک می‌کند

دلیل ممکن برای این‌گونه کاهش وزن این است که نوشیدن آب بیشتر می‌تواند متابولیسم شما را تحت‌تأثیر قرار دهد که باعث می‌شود کالری بیشتری بسوزانید. اما درواقع تا کنون هیچ سند و مدرک اثبات‌شده‌ای مشاهده نشده است که طبق آن نوشیدن آب دلیلی برای کاهش وزن باشد.

نوشیدن آب بیشتر متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

آب آشامیدنی قطعا به شما کمک می‌کند وزن خود را از دست بدهید، زیرا آب جایگزین نوشیدنی‌هایی با کالری بالا مانند نوشابه‌های گازدار و شیرین می‌شود. منظورم این است که اگر شما هر روز ۱۲ اونس نوشابه مصرف می‌کنید، جایگزینی آن با آب می‌تواند به‌راحتی باعث کاهش هزار کالری در هر هفته شود و همچنین باعث می‌شود که شما در هر ماه بیش از یک پوند وزن کم کنید. من فکر می‌کنم این احتمالا بهترین توضیح است.


حتما بخوانید: چطور با حذف نوشابه از رژیم غذایی به وزن دلخواهمان برسیم؟

افرادی که بیشتر آب می‌نوشند به مصرف کالری تمایل کمتری دارند

مطالعات نشان می‌دهند افرادی که بیشتر آب می‌نوشند به مصرف کالری تمایل کمتری دارند. این امر ممکن است به‌علت جایگزینی نوشیدنی‌های گازدار با آب باشد (جایگزینی یک وعده نوشیدنی شیرین‌شده با شکر با یک لیوان آب می‌تواند به‌میزان زیادی وزن را کاهش دهد) یا اینکه می‌تواند باعث تغییری آگاهانه در برنامه سلامتی شود، به این معنی که تصویب یک تصمیم خوب (نوشیدن آب بیشتر) منجربه تصمیم گیری بهتر دیگری می‌شود (درست غذاخوردن) و شاید حتی یک انتخاب خوب دیگر (ورزش بیشتر).

بعضی از کارشناسان معتقدند که احساس گرسنگی ممکن است نشانه‌ی نیاز شما به آب باشد. من مطمئن نیستم که این درست باشد، اما نوشیدن آب به‌جای خوردن یک میان‌وعده، کالری مصرفی شما را کاهش می‌دهد.

نوشیدن آب پیش از غذا اشتها را کم می‌کند

نوشیدن آب پیش از غذا اشتها را کم می کند.

برخی ادعا می‌کنند نوشیدن آب پیش از غذا باعث کم شدن اشتها خواهد شد. درواقع، حقایقی ورای این موضوع نهفته است، اما این موضوع تقریبا فقط به افراد میانسال و مسن محدود می‌شود.

درنتیجه، افزایش مصرف آب قبل از غذا به شما کمک می‌کند تا مراقب وزن خود باشید، زیرا فضایی را در معده‌ی شما اشغال می‌کند که به نوبه‌ی خود، کمک می‌کند تا شما مقدار غذای مصرفی خود را طی یک وعده‌ی غذایی کاهش دهید. اگرچه ممکن است نوشیدن آب پیش از وعده‌های غذایی برای افراد میانسال و مسن‌تر بسیار مفید باشد، مطالعات در این زمینه بر روی افراد جوان‌تر، کاهش چشمگیری را در مصرف کالری نشان نداده است.


حتما بخوانید: ۱۱ غذایی که جلوی گرسنگی شما را می‌گیرد

بهترین راه برای نوشیدن آب بیشتر

طعم دار کردن آب با افزایش لیمو

اگر طعم آب ساده را دوست ندارید، لازم نیست که حتما آب ساده‌ بنوشید. در این‌گونه موارد آب معدنی انتخاب خوبی است؛ شما می‌توانید لیمو یا آب‌لیمو را برای طعم‌دارشدن به آب خود اضافه کنید. انواع دمنوش های گیاهی تقریبا بدون کالری هستند، مگر اینکه شکر یا شیر به آنها اضافه کنید. سایر نوشیدنی‌های سالم شامل آب‌میوه‌ی خالص، آب سبزیجات و شیر کم‌چرب است. آنها کالری دارند، اما درعین‌حال مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را هم دارا هستند. البته توجه داشته باشید که آب سبزیجات می‌توانند شامل مقدار زیادی سدیم باشند.

قهوه و چای سیاه یا چای سبز حاوی کافئین است و بسیاری از مردم فکر می‌کنند که اثر دیورتیک (پیشاب‌آور) کافئین باعث کاهش مقدار آب موردنیاز می‌شود، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این موضوع صحت ندارد. کافئین یک محرک سیستم عصبی است و افرادی که به کافئین حساسیت دارند، باید از مصرف بیش‌ازحد نوشابه‌های دارای کافئین بالا مانند قهوه، کولا و نوشیدنی های انرژی زا اجتناب کنند.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که اگرچه کسی منکر فواید نوشیدن آب نمی‌شود، اما درواقع محققان معتقدند آب نمی‌تواند به‌طور مستقیم روی کاهش وزن تأثیر بگذارد ولی مصرف آب با کاهش وزن در ارتباط است. در حقیقت، متأسفانه در آب هیچ ترکیب یا ماده‌ی خاص جادویی برای چربی سوزی وجود ندارد ولی ناامید نشوید، چون آب می‌تواند به‌طور غیرمستقیم به کاهش وزن کمک کند. درواقع آب ماده‌ای کمک‌کننده در روند کاهش وزن است و نوشیدن مقدار کافی آب، بخشی از برنامه‌ی کاهش وزن سالم را تشکیل می‌دهد.


در ادامه بخوانید: علت ثابت ماندن وزن؛ ۲۰ دلیل رایجی که نمی‌گذارد وزن کم کنید
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع verywell
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. عیسی می‌گوید

    سلام مقاله جالبی بود. مرسی