دکتر ساینا

علت ریزش مو سکه ای (آلوپسی آره آتا)، راه تشخیص و درمان آن

10

ریزش مو سکه ای (آلوپسی آره آتا یا طاسی سکه ای) یکی از انواع ریزش مو است. علت ریزش مو سکه ای، حمله‌ی اشتباهی سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های موست. فولیکول‌ها دقیقا نقطه‌ای هستند که رویش مو از آنجا شروع می‌شود. این حمله به فولیکول‌ها معمولا موقتی است. دانشمندان هنوز نمی‌دانند که چرا سیستم ایمنی چنین رفتاری دارد. ریزش مو سکه ای (آلوپسی آره آتا) بیشتر در افراد زیر ۲۰ سال دیده می‌شود اما افراد مسن‌تر یا کودکان نیز ممکن است دچار طاسی سکه ای بشوند. ریزش موی سکه ای در مردان و زنان به یک میزان است. همراه ما باشید، در این مقاله می‌خواهیم اطلاعات بیشتری درباره‌ی روش‌های تشخیص و درمان ریزش مو سکه ای در در کودکان و بزرگسالان در اختیارتان قرار بدهیم.

در ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا) چه اتفاقی می‌افتد؟

ریزش مو سکه ای به‌شکل ریزش دسته‌های مو رخ می‌دهد. این ریزش باعث خالی‌شدن سر یا سایر نقاط بدن از مو می‌شود. این خالی‌شدن به شکل بخش‌های دایره‌ای‌شکل و هموار رخ می‌دهد؛ یعنی پوست سر صاف است و هیچ‌گونه زخمی ندارد. همان‌طور که گفتیم، این نوع ریزش مو در جوانان زیر ۲۰ سال بیشتر به چشم می‌خورد.

در بعضی موارد آلوپسی آره آتا موها نازک و نازک‌تر می‌شوند و خبری از ریزش کلی و محسوس (کچلی ناحیه‌ای) نیست یا موها رشد می‌کنند اما رشدشان متوقف می‌شود و چند تار مو در حاشیه یا درون دایره‌ی بدون مو باقی می‌ماند که به آن ریزش موی علامت تعجبی گفته می‌شود زیرا این موها قاعده باریک و ساقه طبیعی دارند و شبیه علامت تعجب (!) هستند.

دکتر ساینا

در موارد بسیار نادری نیز تمام موی سر و بدن دچار ریزش می‌شود. ریزش مو اغلب به‌صورت مقطعی صورت می‌گیرد و در مقطعی مو ریزش پیدا می‌کند و سپس دوباره رشد در آن دیده می‌شود. موها پس از ریزش در طول چندین ماه مجددا می‌رویند اما در نواحی دیگر ریزش پیدا می‌کنند.

رویش مجدد موها در طاسی سکه ای

علت ریزش موی سکه ای

وقتی ریزش مو سکه ای به‌شکل ریزش موی منطقه‌ای و سکه‌ای در نواحی مختلف سر دیده می‌شود، مو پس از چند ماه می‌روید. با وجود اینکه موهای جدید، بافت و رنگ مشابهی با سایر موها دارند اما گاهی‌اوقات سفید و نازک هستند. ۱۰ درصد از افرادی که به این مشکل مبتلا می‌شوند، هرگز رویش مجدد مو نخواهند داشت. احتمال فقدان دائمی مو در موارد زیر بیشتر می‌شود:

 • این مشکل در خانواده‌‌ی فرد سابقه داشته باشد؛
 • این وضعیت در سنین پایین (قبل از سن بلوغ) در فرد ایجاد بشود یا بیش از ۱ سال به طول بینجامد؛
 • فرد دچار یکی دیگر از بیماری های خودایمنی نیز باشد؛
 • فرد مستعد ابتلا به حساسیت باشد (آتوپی)؛
 • ریزش مو شدید و گسترده باشد؛
 • ناخن انگشتان پا یا دست دارای رنگ، شکل، بافت یا ضخامت غیرعادی باشد.

مو بخش مهمی از ظاهر هر فرد را تشکیل می‌دهد از همین روی، از دست دادن موها باعث می‌شود فرد احساس کند که جذابیت خود را از دست داده است. در برخی از افراد مبتلا به ریزش مو سکه ای (آلوپسی آره آتا)، ناخن‌های انگشتان دست و پا حفره‌حفره می‌شود به‌شکلی که انگار با سوزن روی ناخن‌ها حفره‌های کوچک ایجاد شده است. در بعضی موارد نیز ناخن‌ها شکل سمباده پیدا می‌کنند.

ریزش موی سکه ای را می‌توان کنترل کرد. بیشتر افرادی که در یک منطقه از بدن این مشکل را تجربه می‌کنند، شاهد ریزش‌های بیشتری خواهند بود.


حتما بخوانید: تقویت موها؛ ۸ روشی که به موهای ضعیف و نازک جان می‌بخشد

تشخیص ریزش مو سکه ای چگونه است؟

تشخیص ریزش موی سکه ای با معاینه‌ی فیزیکی و بررسی سوابق پزشکی فرد امکان‌پذیر است. در این معاینات، پزشک سؤالاتی درباره‌ی ریزش موی فرد مطرح می‌کند، به الگوی ریزش مو در سر توجه می‌کند و پوست سر را بررسی می‌کند. ممکن است برای بررسی چند تار مو را به‌آرامی بکشد تا اوضاع را بهتر متوجه بشود.

اگر علت ریزش مو کاملا مشخص نباشد، پزشک آزمایش‌هایی تجویز می‌کند تا از وجود یا عدم وجود بیماری‌های مرتبط با این نوع ریزش در بیمار مطمئن بشود. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر است:

 • تجزیه و تحلیل مو: در این آزمایش، پزشک نمونه‌ای از موهای بیمار را با میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌دهد. گاهی‌اوقات نمونه‌ای از پوست سر نیز بررسی می‌شود.
 • آزمایش‌های خون نیز برای بررسی پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید تجویز می‌شوند.

درمان ریزش مو سکه ای چگونه است؟

درمان ریزش مو سکه‌ ای - درمان طاسی سکه ای

در این نوع از ریزش مو، معمولا در طی یک‌سال موها مجددا رشد می‌کنند به همین خاطر افراد مبتلا معمولا به پیگیری و درمان ریزش مو فکر نمی‌کنند. اگر به‌دنبال پیگیری و بهبود این مسئله نیستید، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید:

 • از کلاه‌گیس‌ها استفاده کنید. کلاه‌گیس‌ها از موی طبیعی با مواد مصنوعی روی سطحی نایلونی ساخته می‌شوند. انواع مختلف آنها به کمک چسب‌های مخصوص، گیره‌های فلزی یا نوار باندی به سر متصل می‌شوند. اما استفاده از اکستنشن مو به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. اکستنشن‌ها، موهای اضافی و مصنوعی هستند که به موهای طبیعی فرد متصل می‌شوند و می‌توانند باعث ریزش همیشگی موها بشوند.
 • از محصولات خاص مراقبت از موها یا تکنیک‌های شکل‌دهی به مو استفاده کنید. محصولات مراقبتی و تقویتی باعث می‌شوند موها ضخیم‌تر به نظر برسند. فِر کردن یا رنگ زدن به موها می‌تواند موجب ریزش موی بیشتر بشود.

حتما بخوانید: جلوگیری از ریزش مو به شیوه‌ خانگی

متداول‌ترین روش درمان ریزش موی سکه ای در کودکان و بزرگسالان

متداول‌ترین درمان ریزش مو سکه ای (طاسی سکه ای) تزریق کورتیکو‌استروئید به دفعات در عمق یک سانتی‌متری پوست سر در هر ۴ تا ۶ هفته است. کودکان و برخی از بزرگسالان به کمک کورتیکواستروئید موضعی در ناحیه دچار ریختگی مو درمان می‌شوند. ماینوکسیدیل (روگِين) نیز ممکن است به‌همراه کورتیکواستروئید موضعی برای درمان طاسی سکه ای تجویز بشود.

آنترالین نیز نوعی پماد است که به رشد موها کمک می‌کند. البته باعث تحریک پوست و ایجاد لک می‌شود. به همین دلیل از این پماد در نقاط برهنه و بی‌موی سر برای مدت زمان محدودی استفاده و سپس شسته می‌شود. رویش مجدد موها در حدود دو ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

ایمنی‌درمانی نیز باعث تحریک واکنش آلرژیک در پوست سر شده و منجر به رویش موها در این ناحیه می‌‌شود. در این روش نوعی دارو هفته‌ای یک‌بار روی پوست سر قرار می‌گیرد. این ماده پوست سر را تحریک و آن را قرمز و زبر می‌کند. پس از سه ماه از آغاز این درمان، موها شروع به رویش می‌کنند. تورم غدد لنفاوی به‌ویژه در ناحیه‌ی گردن و جوش‌های پوستی (درماتیت یا التهاب و اگزما پوستی) از عوارض این درمان است.

زندگی با آلوپسی آره آتا؛ آیا ریزش موی سکه ای واگیردار است؟

ریزش موی سکه ای (طاسی سکه ای) مانند سایر بیماری‌ها زندگی فرد را تحت‌تأثیر قرار نمی‌دهد زیرا فاقد درد است، احساس بیماری ایجاد نمی‌کند و سلامت فرد را تحت‌الشعاع خود ندارد. ریزش مو سکه ای واگیردار نیست و اختلالی در عملکرد کاری، تحصیلی یا تفریحات فرد ندارد. اما اگر از نظر روحی با این قضیه مشکل دارید و سخت‌تان است بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید یا با کسانی که همین مشکل را تجربه می‌کنند، گفت‌وگو داشته باشید.


در ادامه بخوانید: آیا قرص‌های ضدبارداری منجر به ریزش مو می‌شوند؟
ایران تحصیل
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

کتاب الکترونیکی

  • فروشگاه چطور - کتاب الکترونیکی دلبستگی
  • قیمت نسخه انگلیسی در سایت آمازون

   ۱۱ دلار

   قالب فایل

   PDF

   تعداد صفحه

   ۲۴۷

   سال انتشار

   ۱۳۹۸

   ناشر

   TarcherPerigee

   تعداد فایل

   ۱ فایل PDF

  کتاب الکترونیکی دلبستگی

  اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.

  25،000 تومان 19،500 تومان

منبع webmd
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 دیدگاه
 1. حمیدرضا می‌گوید

  سلام
  من حدود دوسال پیش به این بیماری دچار شدم و بدجور آزارم میداد. واقعا گوشه گیر و افسرده شده بودم. تمام داروها و آمپول های دکترها رو استفاده کردم اما فایده ای نداشت. تنها دارویی که کمکم کرد فقط یک محلول بود که توسط یک طبیب سنتی درست بود و خدا بهش کمک کنه که راحتم کرد.

  1. الهه می‌گوید

   سلام،لطفا اسم محلول یا شماره طبیب سنتی رو بزارید،ممنونم

  2. فرجی می‌گوید

   سلام لطفا اسم طبیب و آدرسش رو لطف کنید. خدا خیرتون بده.

  3. سحر می‌گوید

   سلام لطفا اسم محلول؟یا شماره طبیب

 2. زهرا می‌گوید

  من هم همین مشکل رو دارم
  جاهای زیادی از سرم رو فرا گرفته
  اطراف سر و بالای گردن هم ریزش موی شدید داشته
  بارها تزریق و درمان انجام دادم ولی باز جای دیگری درگیر این بیماری شده
  واقعا مستاصل شدم

 3. عیسی می‌گوید

  سلام مقاله جالبی بود.