جاهای دیدنی بلغارستان؛ ۱۵ جاذبه بهشت رویایی بالکان

0

بلغارستان کشوری در شبه‌جزیره‌ی بالکان در جنوب‌شرقی اروپاست که از شرق نیز توسط دریای سیاه احاطه شده است. این کشور به‌لحاظ تعدد و قدمت اماکن تاریخی یکی از غنی‌ترین مقاصد گردشگری جهان شمرده می‌شود. بلغارستان علاوه‌بر جاذبه‌های باستانی به خاطر داشتن زیباترین سواحل شنی و تفریحی طرفداران بسیاری دارد و همچنین به‌دلیل وجود تفرجگاه‌های زمستانی به بهشت اسکی‌نوردان شهرت دارد. با ما همراه باشید تا جاهای دیدنی بلغارستان را به شما معرفی کنیم.

۱. وارنا (Varna)؛ یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی بلغارستان

شهر آفتاب‌خیز وارنا واقع در کرانه‌ی دریای سیاه یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری و از جاهای دیدنی بلغارستان برای سفرهای تابستانی است. اگر به اماکن تاریخی علاقه‌مندید، حتما از گرمابه‌های رمی وارنا بازدید کنید و به کلیسای جامع این شهر که معروف‌ترین کلیسای ارتدوکس بلغارستان است هم سری بزنید.

جاهای دیدنی بلغارستان - وارنا

سواحل وارنا از دیگر جاذبه‌های گردشگری معروف این شهر به‌شمار می‌روند که در امتدادشان به‌ مجموعه‌ی متنوعی از کافه‌های ساحلی و انواع غذاهای دریایی دسترسی خواهید داشت.

۲. وِلیکو تارنُوو (Veliko Tarnovo)

جاهای دیدنی بلغارستان - وِلیکو تارنُوو

وِلیکو تارنُوو واقع در تپه‌های دامنه‌ی کوه‌های شمالی بلغارستان به شهر افسانه‌ای تزارها شهرت دارد. رودخانه‌ی اِس‌شکل یانترا این شهر را به دو بخش تقسیم کرده است و از تراس‌های سقف‌سفالی ساختمان‌های حاشیه‌ی رود جلوه‌ی دل‌انگیزی دارد. این شهر قدیمی با کوچه‌های سنگ‌فرش و خانه‌های نیمه‌چوبی یکی از نمونه‌های عالی سبک معماری مکتب تارنُوو به‌شمار می‌رود که هم‌زمان با دومین امپراتوری بلغارستان در قرون وسطی شکل گرفت. در اینجا علاوه‌بر جاذبه‌های طبیعی شامل جنگل‌های مخروطی اطراف شهر می‌توانید از بسیاری اماکن تاریخی همچون قلعه‌ی تِزارِوِتس و کلیساهای بیزانسی دیدن کنید.

۳. صوفیه (Sofia)

جاهای دیدنی بلغارستان - صوفیه

صوفیه پایتخت و یکی از جاهای دیدنی بلغارستان است که درواقع چهل‌تکه‌ای از تاریخ این مرزوبوم است. در این شهر می‌توانید در گلچینی از اماکن تاریخی ادوار مختلف گردش کنید، از یادبودهای دوران حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی و ویرانه‌های باستانی قلعه‌ی سِردیکا گرفته تا کلیسای رمی‌ـ‌بیزانسی سِنت جورج و بناهای اِستالینی. بازدید از کلیسای جامع اَلِکساندِر نِوسکی را نیز که در دوردستش قله‌های پوشیده از برف کوه‌های ویتوشا پیداست فراموش نکنید.

۴. ژِراونا (Zheravna)

جاهای دیدنی بلغارستان - ژِراونا

دهکده‌ی ژِراونا در دامنه‌ی کوه‌های بالکان و در میان انبوهی از کاج‌های بوسنیایی و نارون‌های سفید واقع است و بیشتر به‌خاطر حفظ سبک‌های معماری قدیمی بلغارستان شهرت دارد. کلبه‌های محلی دهکده در خیابان‌های سنگ‌فرش ژِراونا همگی مرمت و بازسازی شده‌اند و می‌توانید نمونه‌های مختلفی از انواع محلی نماهای چوب‌کاری‌شده را در اینجا ببینید. ازجمله اماکن دیدنی ژِراونا می‌توان به منزل بوردان یُوکُو نویسنده‌ی معروف بلغار و کلیسای سِنت نیکلاس اشاره کرد. در پارک روستایی آگوست دوبرومایریتسا نیز که در نزدیکی همین‌جا واقع است در طول سال فستیوال‌های مختلفی همراه با معرفی لباس‌های سنتی و موسیقی محلی بلغارستان برگزار می‌شود.

۵. بورگاس (Burgas)

جاهای دیدنی بلغارستان - بورگاس

بورگاس در جنوب‌شرقی بلغارستان و در کرانه‌ی دریای سیاه واقع است و به‌لحاظ صنعتی و حمل‌ونقل یکی از مهم‌ترین شهرهای این کشور و از جاهای دیدنی بلغارستان به‌شمار می‌رود. علاوه‌بر ساحل شمالی که به‌عنوان محبوب‌ترین ساحل شنی بورگاس شناخته می‌شود، بازدید از دریاچه‌‌‌های وایا و آتاناسُوسکو را نیز فراموش نکنید. همچنین بورگاس تابستان‌ها میزبان مجموعه‌ای از هیجان‌انگیزترین فستیوال‌های موسیقی بلغارستان است که به سرزندگی این شهر اضافه می‌کنند.

۶. صومعه‌ی ریلا (Rila Monastery)

جاهای دیدنی بلغارستان - صومعه‌ی ریلا

صومعه‌ی ریلا را شاید بتوان معروف‌ترین صومعه‌ی ارتدوکس شرقی در جهان نامید که به نماد ملت بلغار نیز تبدیل شده است. مجموعه‌ی دژمانند این صومعه ۸/۸۰۰ متر مربع وسعت دارد و در سال ۱۹۸۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این صومعه به‌لحاظ معماری و نقش‌ونگارهایی که بر سقف و دیوارهایش نقش بسته‌اند بسیار دیدنی است. همچنین به‌کمک موزه‌های مستقر در خود صومعه می‌توانید با تاریخ هزار ساله‌ی ریلا بیشتر آشنا شوید.

۷. بانسکو (Bansko)

جاهای دیدنی بلغارستان - بانسکو

بانسکو یکی از جاهای دیدنی بلغارستان و محبوب‌ترین تفرجگاه ورزش‌های زمستانی این کشور است که به‌خاطر پیست‌های اسکی معروفش هر ساله گردشگران بسیاری را از داخل و خارج کشور به اینجا می‌کشاند. در بانسکو پیست‌های اسکی دوقلوی چالین والوگ و شیلیگارنیکا در کل اروپای شرقی کم‌نظیرند. در این منطقه همچنین می‌توانید به مجموعه‌ی متنوعی از کافه‌ها و هتل‌های لوکس دسترسی داشته باشید و علاوه‌بر اسکی‌بازی از تماشای منظره‌ی ارتفاعات پیرین لذت ببرید.

۸. پامپُرُوو (Pamporovo)

جاهای دیدنی بلغارستان - پامپُرُوو

پیست اسکی پامپُرُوو واقع در استان اِسمولیان در جنوب بلغارستان یکی از شناخته‌شده‌ترین پیست‌های اسکی جنوب‌شرقی اروپاست. این مکان تفریحی در میان کوه‌های رودوپ جنوبی و با فاصله‌ی کمی از مرز مشترک بلغارستان با یونان قرار دارد. در ماه‌های گرم‌تر سال پامپُرُوو مکان مناسبی برای پیاده‌گردی در مسیرهای کوهستانی است، اما بیشتر زمستان‌هاست که شلوغ می‌شود. این منطقه زمستان‌های معتدلی دارد و به‌خاطر شیب‌های آسانش محل مطمئن‌تری برای اسکی‌بازهای تازه‌کارست و البته برای کهنه‌کارترها هم مسیرهای هیجان‌انگیزتری دارد.

۹. پارک ملی پیرین (Pirin National Park)

جاهای دیدنی بلغارستان - پارک ملی پیرین

پارک ملی پیرین از گونه‌های گیاهی و جانوری فراوانی در خود محافظت می‌کند و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. قله‌های برفی مه‌آلود پیرین و دره‌های پایین کوه که از انبوه درختان کاج و صنوبر و در برخی نقاط گل‌ یخ پوشیده‌ شده‌اند، منظره‌ای وصف ناشدنی را جلوی چشم‌تان به‌نمایش خواهند گذاشت. این پارک با مسیرهای راه‌نوردی خوش‌منظره‌اش به‌سمت بالای قله‌ی وایرِن (بلندترین قله‌ی کوه‌های پیرین) و مجموع ۱۸۶ دریاچه‌ی کوهستانی به‌ویژه مکان مناسبی برای طبیعت‌گردهاست.

۱۰. بِلوگِرادچیک (Belogradchik)

جاهای دیدنی بلغارستان - بِلوگِرادچیک

شهر بِلوگِرادچیک در دامنه‌های شمالی کوه‌های بالکان واقع است و به‌خاطر عجایب زمین‌شناختی‌اش شهرت دارد. این صخره‌های عجیب‌وغریب را به‌اسم صخره‌های بِلوگِرادچیک می‌شناسند که شامل هودوها (سنگ‌هایی که بر اثر فرسایش به‌شکلی شبیه قارچ درمی‌آیند) و صخره‌های سنگی انسان‌نماست و افسانه‌های بسیاری درموردشان نقل می‌شود. سایر دیدنی‌های بِلوگِرادچیک عبارت‌اند از قلعه‌ی بِلوگِرادچیک که قدمت آن به دوران رم برمی‌گردد، قلعه‌ی بابا ویدا و نقاشی‌هایِ دیواریِ ماقبل تاریخ غار ماگورا.

۱۱. پلُوْدیوْ (Plovdiv)

جاهای دیدنی بلغارستان - پلُودیو

پلُودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپاست که قدمت آن به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. این شهر بر روی هفت تپه و در امتداد رودخانه‌ی ماریتسا قرار دارد و انبوهی از دیدنی‌های باستانی را در خود جای داده است. ازجمله اماکن تاریخی پلُودیو می‌توان به آمفی‌تئاترهای رمی، قلعه‌های تراسیان‌ها، یادبودهای متعلق به حاکمیت کروم خان که به کروم مخوف شهرت داشت و کلیساهای دوران احیای ملی اشاره کرد. این شهر تاریخی از شهرهای مهم صنعتی و تجاری بلغارستان نیز هست و در گوشه‌وکنارش علاوه‌بر بازدید از ویرانه‌های باستانی می‌توانید شور و هیاهوی شهرهای مدرن را نیز حس کنید.

۱۲. ساحل آفتابی (Sunny Beach)

جاهای دیدنی بلغارستان - ساحل آفتابی

ساحل آفتابی بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین ساحل تفریحی و از جاهای دیدنی بلغارستان است که دارای پرچم آبی نیز هست (این پرچم نشان‌دهنده‌ی استانداردهای بالای زیست‌محیطی و کِیفی منطقه است). این ساحل در خلیجی واقع در سواحل دریای سیاه در نزدیکی استان بورگاس قرار دارد و تابستان‌ها یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری بلغارستان است. در اینجا به تنوع بی‌نظیری از رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز خرید و سرگرمی و همچنین اقامتگاه‌های متعدد دسترسی خواهید داشت.

۱۳. کوپریوشتیتسا (Koprivshtitsa)

جاهای دیدنی بلغارستان - کوپریوشتیتسا

کوپریوشتیتسا در استان صوفیه و در بین دره‌های کوه‌های سرِدنا گورا واقع است که به‌خاطر بناهای سبک معماری بلغاری و فستیوال‌های موسیقی محلی شهرت دارد. در اینجا می‌توانید دستاوردهای جنبش احیای ملی بغارستان را در قالب سبک معماری و مجموعه‌ی تندیس‌های سنگی شهر ببینید. یادبودهای بسیاری از دوران احیای ملی بلغارستان و همچنین قیام خونین آوریل ۱۸۷۶ در جای‌جای کوپریوشتیتسا به‌چشم می‌خورند و کل اینجا را به یک یادبود ملی حفاظت‌شده تبدیل کرده‌اند.

۱۴. پِرپِریکون (Perperikon)

جاهای دیدنی بلغارستان - پِرپِریکون

منطقه‌ی باستانی پِرپِریکون بر صخره‌ای سنگی در ۱۵ کیلومتری شمال‌شرقی شهر کنونی کاردزهالی واقع است و در سراسر شبه‌جزیره‌ی بالکان نظیر ندارد. گفته شده است که قبل از اینکه چنین جایی توسط مردم قبیله‌ی تراسیان بنا و مستحکم‌سازی شود، برای روحانیان عصر مس محل برگزاری مراسم و پیشگویی‌هایشان بوده (گفته می‌شود که آنها توانسته بودند پادشاهی اسکندر کبیر و امپراتوری آگوستوس را پیش‌گویی کنند). آثار باستانی کشف‌شده در پِرپِریکون را می‌توانید در موزه‌ی باستان‌شناسی کاردزهالی ببینید. خلاصه اینکه اگر به تاریخ علاقه‌مندید و به بلغارستان سفر کردید، حتما سری به اینجا بزنید.

۱۵. نِسِبار (Nessebar)

جاهای دیدنی بلغارستان - نِسِبار

شهر نِسِبار در استان بورگاس یکی دیگر از جاهای دیدنی بلغارستان است که در کرانه‌ی دریای سیاه واقع است و در سال ۱۹۸۳ به‌خاطر تاریخی‌بودنش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این شهر به‌عبارتی غرق در تاریخ است و مجموعه‌ی بی‌نظیری از ویرانه‌های مربوط به دوران تراسیان‌ها و کلیساها و قلعه‌های تاریخی را در خود جای داده است. تجربه‌ی قدم‌زدن در قسمت قدیمی نِسِبار با خیابان‌های باریک سنگ‌فرش و خرید از مغازه‌های کوچک سوغاتی‌فروشی‌اش قطعا لذت گشت‌وگذار در بلغارستان زیبا را فراموش‌نشدنی‌تر خواهد کرد.


در ادامه بخوانید: چگونه ارزان سفر کنیم؟

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع thecrazytourist
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.