آیا افرادی که دیر می‌خوابند باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟

87

خیلی از افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند، به هیچ‌وجه حاضر نیستند از این عادت دست بکشند. این افراد از سکوت و تاریکی شب برای طرح ایده‌های خلاقانه الهام می‌گیرند و به قول خودشان، جرقه‌ی نوآوری‌هایی در ذهن‌شان زده می‌شود که در روشنایی روز محال است به فکرشان خطور کند. در این مقاله قصد داریم به مرور پژوهش‌های انجام شده پیرامون تأثیر دیر خوابیدن روی هوش و خلاقیت بپردازیم تا ببینم آیا افرادی که دیر می‌خوابند، واقعا باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟

خواب ماندن

هیچ حسی بدتر از این نیست که صبح خواب بمانید. شاید با داد و فریاد مادرتان از خواب بپرید، شاید هم با صدای موبایل‌تان که چون دیر کرده‌اید و از سر کار سراغ‌تان را می‌گیرند، پشت سر هم زنگ می‌خورد (البته با این فرض که شاغل باشید). بدترین قسمت قضیه اینجاست که وقتی هنوز هوش‌ و حواس‌تان سر جا نیامده، مجبورید به مادرتان توضیح دهید که چرا خواب مانده‌اید. واقعیتش این است که تا دیروقت داشتید کتاب می‌خواندید، آن هم یکی از جذاب‌ترین کتاب‌هایی که آدم دلش نمی‌آید نصفه‌ونیمه رها کند، بعدش هم مشغول تمرین تصویرسازی با نرم‌افزار اَدوبی شدید و زمان از دست‌تان در رفت.

همین که اعتراف کنید، احتمالا کامپیوترتان را تحریم می‌کنند و شب‌ها راهی جز این ندارید که زود بخوابید. سر کار هم که بروید، اوضاع بهتر از این نیست. رئیس‌تان به محض ورود یادآوری می‌کند که چوب‌خط دیرکردهای‌تان پر شده است. حالا فرض کنید صاف‌ صاف توی چشم همچین آدمی نگاه کنید و بگویید: «راستش آقای رئیس، دیشب تا دیروقت داشتم روی زندگی یه جور کرم خاکی تحقیق می‌کردم!» خلاصه هیچ‌کس حاضر نیست با شنیدن چنین توجیهاتی از خواب ماندن‌های مداوم‌تان چشم‌پوشی کند.

دیر خوابیدن

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به زود خوابیدن عادت ندارید، بعید نیست هر چقدر هم که سرزنش‌تان کنند، باز به شب‌زنده‌داری ادامه دهید. تمام روز احساس خستگی می‌کنید و چون نمی‌توانید صبحِ اول وقت از خواب بیدار شوید، بسیاری از فرصت‌های شغلی از کف‌تان می‌روند، اما همچنان اصرار دارید شب‌ها تا دیروقت بیدار بمانید. انگار زود خوابیدن در ذات‌تان نیست.

بسیاری از افرادی که با خوابِ به موقع مشکل دارند، معتقدند هیچ کار خاصی نیست که ترغیب‌شان کند به خاطرش زود بیدار شوند، در عوض خیلی کارها هست که ارزش بیدار ماندن را دارند. این قبیل افراد ادعا می‌کنند شب‌ها ایده‌های خلاقانه به سرشان می‌زند، دیروقت که می‌شود تازه حس می‌کنند پرانرژی‌تر شده‌اند و سرشار از آرامش هستند. وقتی دلیل این همه حالِ خوب را بپرسید، احتمالا در جواب‌تان می‌گویند شب‌ها هیچ چیزی حواس‌شان را پرت نمی‌کند و به قول خودشان، جز نوری که کم‌کم از افق پیدا می‌شود و نوید صبح را می‌دهد، هیچ مانع دیگری پیش روی‌ خود حس نمی‌کنند.


حتما بخوانید: آیا تفکر خلاق آموختنی است؟

و اما پژوهش‌هایی که از هوش و خلاقیت سرشار شب‌زنده‌دارها خبر می‌دهند

آیا افرادی که دیر می‌خوابند، باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟

جالب است بدانید بر اساس نتایج پژوهشی که در شبکه‌ی خبری آنلاینِ هافینگتُن پُست منتشر شد، افرادی که الگوی خواب طبیعی ندارند و در ایجاد الگوهای خواب تکاملی پیشقدم می‌شوند، باهوش‌تر هستند و ذهن بازتری دارند. در پژوهش دیگری که در دانشگاه مادرید انجام شد، پژوهشگران پس از بررسی ۱۰۰۰ دانش‌آموز دریافتند آنهایی که به دیر خوابیدن عادت داشتند و صبح‌ها دیرتر بیدار می‌شدند، نمرات بالاتری را در آزمون‌های استدلال قیاسی کسب کردند. آزمون استدلال قیاسی به‌‌طور معمول در سنجش هوش عمومی استفاده می‌شود.

شکار لحظه‌های ناب خلاقیت

شکار لحظه‌های ناب خلاقیت

به گزارش پایگاه خبری اِی‌بی‌سی سایِنس (ABC Science)، پژوهشگران دانشگاه کاتولیک سِیکرِد هارت (Sacred Heart) در میلان به نتایج درخور توجهی پیرامون تأثیر دیر خوابیدن در خلاقیت دست یافتند. در این پژوهش، از ۱۲۰ نفر مرد و زن در سنین مختلف خواسته شد خودشان را در یکی از این سه دسته جای دهند: دسته‌ی اول، افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند و صبح‌ها دیر بیدار می‌شوند؛ دسته‌ی دوم، افرادی که شب‌ها به موقع می‌خوابند و صبح‌ها زود بیدار می‌شوند و دسته‌ی سوم، افرادی که بین دسته‌ی اول و دوم قرار می‌گیرند. سپس این افراد در سه آزمون مختلف که به منظور سنجش سطح تفکر خلاق طراحی شده بودند، شرکت کردند. در آخر، نتایج این آزمون‌ها بر مبنای فاکتورهایی نظیر نوآوری، جزئیات، روان بودن بیان و انعطاف‌پذیری امتیازبندی شدند. پژوهشگران پس از ارزیابی نتایج اعلام کردند، افرادی که عادت داشتند شب‌ها دیر بخوابند، نمرات درخشان‌تری را در هر یک از آزمون‌ها کسب کردند. در این پژوهش مشاهده شد افرادی که شب‌ها زود می‌خوابیدند یا اینکه در حد وسط قرار داشتند، به زحمت توانستند به نمرات بالای ۵۰ دست پیدا کنند.

به گفته‌ی مارینا جامپییِترو (Marina Giampietro)، نویسنده‌ی ارشد پژوهش فوق، خلاقیت بالای افرادی که شب‌ها دیر می‌خوابند، از «رشد روحیه‌ی غیرمتعارف و قابلیت کشف راه حل‌های جایگزین و مبتکرانه» ناشی می‌شود.

بر اساس این پژوهش، افرادی که شب‌ها دیرتر از سایرین به رختخواب می‌روند، خلاق‌تر هستند. در نقطه‌ی مقابل، کارآمدی افراد سحرخیز بیشتر است. البته، همه چیز بستگی به این دارد که چطور از اوقات بیداری‌تان بهره می‌برید. افراد سحرخیز، ساعات آغازین صبح را به انجام فعالیت‌های روزمره مثل ورزش، تهیه‌ی صبحانه و آماده شدن برای رفتن به سر کار اختصاص می‌دهند. اما شب‌زنده‌دارها بهره‌ی به مراتب باکیفیت‌تری از اوقات بیداری‌شان در طول شب می‌برند و این زمان را به نوآوری و طرح ایده‌های خلاقانه می‌گذرانند.


حتما بخوانید: چطور بدون خواب کافی در طول روز قبراق بمانیم

بهره‌وری مطلوب‌تر در ساعات بیداری

بهره‌وری مطلوب‌تر در ساعات بیداری

افرادی که ۶ صبح از رختخواب بیرون می‌آیند، معمولا ساعت ۹ از منزل خارج می‌شوند و این یعنی وقتی ۵ عصر شد، حسابی خسته‌ی خسته هستند. این افراد اگرچه روزشان را پرانرژی شروع می‌کنند، به نزدیکی‌های عصر که می‌رسند، همه‌ی انرژی‌شان تخلیه شده است. در واقع، افراد سحرخیز، نیمه‌ی دوم روز را به خستگی و کوفتگی می‌گذرانند. در همین ارتباط، پژوهشگران دانشگاه لیژ در بلژیک، ۱۵ نفر از افرادی را که صبح‌ها خیلی زود بیدار می‌شدند و ۱۵ نفر دیگر را که شب‌ها خیلی دیر می‌خوابیدند، بررسی کردند. فعالیت مغزی شرکت‌کنندگان در این پژوهش به محض بیدار شدن از خواب و نیز ۱۰ ساعت و نیم بعد از بیدار شدن اندازه‌گیری شد. نتایج نشان داد سطح عملکرد مغز در هر دو گروه در ابتدای بیدار شدن از خواب یکسان بوده است. اما بعد از ۱۰ ساعت مشاهده شد فعالیت مغزی در نواحی مرتبط با تمرکز و ساعت شبانه‌روزی بدن، به ویژه در افرادی که خیلی زود بیدار می‌شدند کاهش یافت.

زندگی کم‌تنش‌تر

زندگی کم‌تنش‌تر

در پژوهشی که نتایج آن در پایگاه خبری بی‌بی‌سی در دسترس است، جمعی از پژوهشگران در وِست‌مینیستِر از آب دهان ۴۲ نفر با الگوهای خواب متفاوت، نمونه‌‌برداری کردند. تهیه‌ی نمونه‌ها طی دو روز انجام گرفت و از هر شرکت کننده ۸ نمونه جمع‌آوری شد. نتایج بررسی نمونه‌ها نشان داد سطح کورتیزول (هورمون استرس) در افرادی که صبح‌ها زودتر از سایرین بیدار می‌شدند، بالاتر بوده است. همچنین، این افراد از دردهای ماهیچه‌ای، علائم سرماخوردگی و سردرد شکایت داشتند. پژوهشگران در مجموع دریافتند افرادی که شب‌ها دیرتر می‌خوابیدند، در وضعیت مطلوب‌تری به سر‌می‌بردند.

افزون بر اینها مشاهده شد افراد سحرخیز از قدرت تمرکز قابل توجهی برخوردار بودند، زندگی پرمشغله‌تری داشتند، تنش‌های بیشتری را در طول روز تجربه می‌کردند، زیادتر عصبانی می‌شدند و خلاصه اینکه انرژی چندانی در پایان روز برای‌شان باقی نمی‌ماند. این در حالی است که شب‌زنده‌دارها فراغت خاطر بیشتری داشتند و سرشان خیلی شلوغ نبود.

کلام آخر

در این مقاله، از خلاقیت و بهره‌وری افرادی گفته شد که به دیر خوابیدن عادت دارند. لازم به ذکر است هدف‌مان از اشاره به پژوهش‌هایی که خواندید، به هیچ‌وجه این نیست که بگوییم دیر خوابیدن از به موقع خوابیدن بهتر است، چرا که در نقطه‌ی مقابل می‌توان به انبوه مقالاتی نیز اشاره کرد که در مورد مضرات دیر خوابیدن نوشته شده‌اند. خلاصه‌ی کلام اینکه مقاله‌ی حاضر، صرفا جهت اطلاع‌رسانی در خصوص جدیدترین پژوهش‌های علمی پیرامون تأثیر دیر خوابیدن بر خلاقیت تهیه شده است و به هیچ‌وجه جنبه‌ی تجویزی ندارد.

برگرفته از: elitedaily

مجموعه بهترین مقالات «چطور» برای داشتن حافظه‌ای قدرتمند و تقویت هوش و قدرت یادگیری

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

87 دیدگاه
 1. احمد می‌گوید

  جالب بود!

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   خوشحالم که خوش‌تون اومده، امیدوارم از سایر مقالات سایت هم لذت ببرید.

 2. رضا هاشمی می‌گوید

  تبریک بابت جمع آوری مطالب خوب.
  و به رسم قدر شناسی تمام افراد و دوستانم در فضا های مجازی رو دعوت به دیدن از سایت شما میکنم.
  با تشکر

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   از همراهی‌تون سپاسگزارم.

 3. مهدی رحیمی می‌گوید

  شما عالی هستید صدف دژآلود جان واقعا خوشحال هستم از وضعیت کنونی شما …
  من هم راستش میخواهم زبان یاد بگیرم و ترجمه کنم در کل از شما خیلی خشنود شدم که به مردم کمک میکنید و الا کار همه ما مردم کمک به یک دیگر است خیل تشکر از شما . :))

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   از حسن نظر شما بی‌نهایت سپاسگزارم.
   ضمنا، حالا که تصمیم دارید زبان خارجی یاد بگیرید، توصیه می‌کنم به این مقالات هم یک سری بزنید:
   http://chetor.com/?p=11477
   http://chetor.com/?p=11459
   http://chetor.com/?p=3946
   با آرزوی موفقیت

 4. ئدوت می‌گوید

  باز هم تحقیقات چرت و وقت کش و پول برباد ده

  1. مریم ناصری می‌گوید

   نمی شه با این قطعیت گفت.. برای پیشرفت علم و دانش به هر نوع تحقیقاتی نیازه.

   1. مهران می‌گوید

    .

    1. مریم ناصری می‌گوید

     سر خط؟ D:
     هر نوعه هر نوعی منظورم نبود!! نوع بی آزار فقط!!!!‌ البته می شه درمورد هزینه ش و چیزی که به دست میاد و مشکلات جهانی هم بحث کرد!

     1. مهران می‌گوید

      درود بر خانوم ناصري

 5. محمد می‌گوید

  این مقاله فقط برا ما شیرازیا هست

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ?

 6. Abbas Ebrahimi می‌گوید

  عالی و مفید بود.تشکر از شما

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ممنون، خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.

 7. مهران می‌گوید

  خيلي ممنون خانوم دژالود

 8. محسن می‌گوید

  حضرت امام جعفر صادق(ع)فرمود: خواب بامداد روزی را منع، رنگ را زرد، و رو را قبیح می کند و این خواب شومی است . به درستی که حق تعالی روزی را ما بین طلوع صبح تا طلوع آفتاب قسمت می نماید پس زینهار که در وقت نخوابید و فرمود که مرغ بریان و ترنجبین در این وقت بر بنی اسرائیل نازل می شد و هرکه در این وقت در خواب بود محروم می شد

  1. تقی می‌گوید

   دست بردار خوب؟

  2. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   البته که زود خوابیدن و سحرخیزی هم فواید خاص خودش رو داره.

 9. پیام می‌گوید

  مقاله‌ای که من خودم تجربه اش کردم!
  از خیلی وقت پیش عادت داشتم که شب ها دیر بخوابم. در این حد که برخی اوقات وقتی صبح بقیه از خواب بیدار می شدند تازه من به خوابیدن فکر می کردم! اون موقع اوضاع بهتری داشتم ولی تحت تاثیر مقالات منفی که درخصوص دیرخوابیدن وجود داشت و به سحرخیز شدن تشویق می کردند این رفتار رو در خودم تغییر دادم به سمت سحرخیز شدن رفتم تا بلکه سطح زندگی‌ام رو ارتقاء بدم ولی نتیجه کاملا برعکس بود و همین شد که 2 سال از بهترین زمان های زندگی ام رو از دست دادم.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   البته نمی‌شه گفت دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن از به موقع خوابیدن و سحرخیزی بهتره، چون سحرخیزی هم کلی فایده داره و روی سلامتی تأثیر مثبت می‌ذاره. اما اینکه زود بخوابیم یا دیر بخوابیم یه انتخابه و هر کسی با توجه به سبک زندگی خودش و مسئولیت هایی که داره، یکیش رو انتخاب می‌کنه.
   در نهایت، ممنون که تجربه‌تون رو با در میون گذاشتید. امیدوارم موفق و سلامت باشید.

 10. احمد می‌گوید

  جالبه… کلیت این مقاله رو میتونیم تو زندگی آدمای مشهور به وفور ببینیم. بسیاری از کارآفرین ها و ورزش کار ها در دسته ای قرار میگیرند که خواب سر وقت دارند. در مقابل نویسنده ها و هنرمند های بسیاری هستند که ساعت خواب مشخص ندارند. البته دیدگاه شما از نظر من درسته خانم دژآلود. استدلال استقرایی روی این موضوع به ندرت ممکنه جواب بده…

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   خیلی ممنون که نظرتون رو با ما و سایر مخاطبان در میون گذاشتید.

   1. احمد می‌گوید

    ممنون از شما

    1. صدف دژآلود می‌گوید

     سپاس

 11. Mosi می‌گوید

  دلیلش بخاطر ضمیر ناخودآگاه هست که تو اون ساعات بیشتر فعالیت میکنه و میشه گفت آدم به اوج خلاقیت میرسه ولی خب ضررهای خودش رو هم داره.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   بله البته که ضررهای خودش رو هم داره، اما بعضی‌ها به خاطر اینکه فقط شب‌ها خلاقیت‌شون شکوفا می‌شه، حاضرن تمام ضررهای دیر خوابیدن رو به جون بخرن… ممنون که دیدگاه‌تون رو با ما در میون گذاشتید.

 12. حمیدرضا می‌گوید

  آقایون و خانوم ها برید درباره وقت خواب و بیدار شدن … بیل گیتس… استیوجابز.. تیم کوک و همه کسانی که تو دنیای فناوری یه دستی داشتنو ببینین همه معمولأ بین ساعت 12 شب —– 6 صبح می خوابیدن . البته خوب ژنتیک هر کسی فرق میکنه و این مقاله ممکنه واسه بعضی افراد مفید بوده باشه.

 13. بهار می‌گوید

  عالی بود بلکه دقیقا هم درست گفته بود من در تابستام به دلیل محصل بودنم عقده ی دیر خوابیدن داشتم و گاهی اوقا ساعت 7 صبح میخوابیدم…ولی عکس هایی که از جاهای مختلف یا کلیپ هایی که درست میکردم بسیار خلاقانه بود جوری که پرسش چگونه این این عکسو تهیه کردک در ذهنم نقش میبست

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   بهار عزیز سلام، ممنون که تجربه‌ت رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتی.

 14. مهديه می‌گوید

  بسيار عالي بود مطالبتون
  من دكتراي حقوق جزا هستم و وكيل دادگستري، هميشه در درسم موفق بودم با اينكه تلاشم واقعا كمتر از حد نرمال بود و اينو از نتايج مطالعه در شب ميدونم. متاسفانه دو سالي ميشه كه تحت تاثير مقالات و … سعي كردم عادت شب بيداري و مطالعه در شب رو ترك كنم. الان نه روزا ميتونم كارام رو انجام بدم و نه شبها. كاملا دچاراختلال شدم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما، بی‌نهایت سپاسگزارم که وقت ارزشمندتون رو به مطالعه‌ی این مطلب اختصاص دادید و تجربه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتید. امیدوارم هرچه زودتر به راه‌حلی کاربردی برای رفع این اختلال دست پیدا کنید.

 15. مهدی می‌گوید

  متاسفانه باید بگم که این مطلب مثل باقی مطالب سایت مبالغه آمیز بود، این مطالب فقط “حس خوب” رو در انسان القا می کنه و هیچ جنبه مثبت عملی دیگه ای نداره،
  مثلا شما توی این مطلب در مورد تاثیر بر یکی از پارامتر های ذهنی انسان یعنی “هوش عمومی” گفتید که بر اساس این آزمایشات بهتر می شود، ولی انسان چند بعدی است، و اگر هدف را موفقیت در نظر بگیریم، افرادی که سحرخیز هستند، به مراتب از کسانی که دیر می خوابند و دیر از خواب بلند می شود موفق تر هستند، به عنوان مثال افرادی که سحرخیز هستند، از تلاش بیشتری نسبت به دیگر افراد برخوردار هستند، همین طور هوش اجتماعی بالاتری دارند، اختلالت شخصیتی کمتری دارند، از لحاظ جسمانی و روانی از سلامتی بهتری برخوردار هستند، آی کیو بالاتری دارند، امید به زندگی بیشتری دارند و …
  برای اطلاعات بیشتر به کتاب های زیر مراجعه کنید:
  The Miracle Morning
  The 5 A.M. Miracle: Dominate Your Day Before Breakfast

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   مخاطب گرامی سلام،

   از اینکه مطالب چطور رو دنبال می‌کنید و نظرات‌تون رو با ما به اشتراک می‌گذارید، بی‌نهایت سپاسگزارم. همون‌طور که به درستی اشاره فرمودید، مطلب فوق فقط به بررسی یک پارامتر محدود شده و اگه قرار باشه تأثیرات احتمالی شب‌بیداری با در نظر گرفتن سایر پارامترها بررسی بشه، بعید نیست که محققان به نتایج متفاوت دیگه‌ای برسن. اما به طور کلی هدف از انتشار این مطلب، همون‌طور که در پاراگراف پایانی به صراحت ذکر شده، این نیست که فواید سحرخیری رو انکار کنیم. قطعا سحرخیزی هم فواید فراوانی داره که شب‌زنده‌دارها از دستش خواهند داد.

 16. فریدون حمزه وند می‌گوید

  سلام ممنون ازمقاله ای که گذاشتیدتادیگران هم استفاده کنندعارضم به حضورتون بنده جزءآن دسته ازافرادیم که دیرمی خوابند.
  من واقعاازشب لذت می برم حتی دوران تحصیلم یادم نمیادکه درروزمن مطالعه کنم عادت من براین بودکه فقط شب امتحان کتاب ویه سری می خوندم میرفتم امتحان قبول میشدم موفق ومویدباشید

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما، خیلی ممنون که تجربه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتید.

 17. مهرداد می‌گوید

  مطلب جالبی بود.
  مثل تمام مقاله های دیگر که قابل تقدیر و تشکر دارد.بهر حال شناخت از تفاوت های دیگران به خودشناسی بیشتر می رسد.
  اما باید بدانیم ادمها با هم فرق می کنند.از لحاظ ضریب هوش و تفاوت های شخصیتی.برخی ذاتا خواب الود نیستند و برخی خواب آلود و مست خواب..برخی برخواب خودشان مسلط هستند.هر وقت بخواهند می خوابند و بیدار می شوند.بنده جزء گروه اخر هستم.ابدا از ساعت بیولوژیکی تبعیت نکرده ام.حتی اگر بسیار خسته باشم.نیم ساعت خواب برایم کفایت می کند انهم در هر موقع از روز.ب شکر خدا در تمام مراحل تحصیلی و شغلی و هنری و….به اهدافم رسیدم.
  مهم اراده آدمی است که بر تمام محدودیت ها و پارامترها ارجحیت دارد.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   از اینکه وقت گذاشتید و تجربه‌تون رو با ما مطرح کردید بسیار سپاسگزارم.

 18. رحمت می‌گوید

  این سایت فوق العاده عالیه و تشکر بی نهایت در برابر تلاش شما
  مطالب خیلی جالب و ازرنده ای گذاشته اید به انسان یه انرژی و احساس مثبت و قدرت می ده و مقاله هاتون در
  مورد مهارت ها و راه کار های موفق شدن خیلی خوبه . با تشکر

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   بسیار خوشحالیم که از مطالعه‌ی مطالب چطور لذت می‌برید و به همگی ما با محبت‌تون انرژی مثبت می‌دید. ممنونیم که با چطور همراه هستید.

 19. پارسا زاهدی می‌گوید

  خیلی خوب بودش خانم دژآلود
  لطفاً اگر زحمتی نیست یه مقاله در مورد مضرات خواب بنویسید
  خیلی ممنون خانم صدف دژآلود

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   باعث دلگرمی ماست که مطالب چطور رو دنبال می‌کنید و پیشنهادات‌تون رو با ما در میون میذارید. حتما دوستانم در تیم تحریریه این موضوع رو که خواب بیش از اندازه چه مضراتی داره مد نظر خواهند داشت.

 20. Mohammad می‌گوید

  خیلی ممنون خانم دژآلود لذت بردم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   بسیار خوشحالم که این مطلب براتون مفید واقع شده. امیدوارم از مطالعه‌ی سایر مطالب هم لذت ببرید.

 21. سعید می‌گوید

  با سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون چند سالی هست که متوجه شده ام که تقریبا بیشتر نوابغ و شعرا و یا خلاقان به اینکه شبها و گاها تا سحر بیدار بوده اند مشخص شده اند حتی در این مورد به افراد تاثیر گذار معنوی و یا فلاسفه نیز میتوان اشاره داشت و میتوان از مستندات انها متوجه شد در نیمه های شب و یا دیر هنگام انها به کشف و شهودهایی رسیده اند و یا به انها الهام شده بنده شخصا اعتقاد دارم بعلت اینکه این افراد در مراحل مختلف شب امواج الفای انها فعال میشود و میتوانند با این نوع امواج مغزی از قابلیتهای ان استفاده کنند به این مرحله خلاقیت و قدرت پردازشهای ذهنی میرسند
  و اما دسته دیگرکه روزها زودتر از خواب بیدار میشوند بیشتر از قابلیت قدرت امواج بتای خود استفاده میکنند و برای همین این افراد در امور اجرایی و عملیاتی بسیار موثرتر واقع میشوند و در اجتماع بعنوان رهبران و مدیران اجرایی قوی شناخته میشوند

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   مخاطب عزیز سلام،
   باعث خوشحالی ماست که چطور رو همراهی می‌کنید و دیدگاه تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک می‌ذارید.

 22. غزل می‌گوید

  بسیار بسیار عالی و جالب بود.
  من خودم به شخصه از دسته آدم هایی هستم که دیر می خوابم و دقیقا همین طور که در این مقاله اشاره شد،ایده هایی که در طول شب به ذهنم می رسه،امکان نداره که در طول روز به ذهنم برسه.
  خیلی علاقه دارم از مضرات دیر خوابیدن رو هم بدونم،ممنون میشم اگر تو سایت خوبتون قرار بدهیدش.
  سپاس فراوان بابت این مقاله ی مفیدتون.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب رو مطالعه کردید، بسیار سپاسگزارم. همچنین یه تشکر دیگه به خاطر اینکه لطف کردید و تجربه‌تون رو هم با ما به اشتراک گذاشتید. در مورد پیشنهادتون هم حتما دوستانم در تیم تحریریه موضوع مضرات دیر خوابیدن رو مد نظر خواهند داشت.

   1. غزل می‌گوید

    سلام.
    سپاس از شما بابت تمام زحماتی که می کشید تا مقالات به این خوبی رو گردآوری و ترجمه کنید و در اختیار ما بذارید تا ازشون بهره ببریم.
    و البته یه تشکر ویژه از تمامی اعضای تیم تحریریه،من جمله شما،که با صبر و حوصله به نظرات ما پاسخ می دید.
    همیشه موفق و سربلند باشید.

    1. صدف دژآلود می‌گوید

     سلام مجدد،
     تعداد زیادی از دوستان برای آماده شدن هر مطلب زحمت می‌کشن و بنده فقط حلقه‌ی کوچکی از این زنجیره هستم. همگی ما از لطف و قدردانی شما بسیار خرسند شدیم و امیدواریم در آینده هم با ما همراه باشید.
     سپاس

 23. mahya می‌گوید

  besyar awli bood

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   سپاس. امیدوارم همیشه بتونیم در جلب رضایت مخاطبان‌مون موفق باشیم.

 24. مهری مهرتلب می‌گوید

  با سپاس فراوان از انتخاب و ترجمه مقاله فوق، برای شخص من بسیار مفید بود ،چون من شبها کتاب میخوانم. سپاسگزارم و متشکرم.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   این مطلب رو همکاران خوبم در تیم تحریریه انتخاب کردن و بنده هم بابت انتخاب این مطلب جالب ازشون ممنونم. یه خسته نباشید هم به شما مخاطب گرامی که با چطور همراه هستید و به دفعات ما رو از انرژی‌های مثبت‌تون بهره‌مند کردید.

 25. saman می‌گوید

  سلام ممنون بابت مطلبتون.منم شبا دیر میخوابم 3 یا 4 صب اصلا هم دوس ندارم ولی هر کار کردم هیچقوت نشده زود بخوابم یه مطلب راه کار برای زود خوابیدن هم بزارین

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   سلام دوست عزیز،
   پیشنهاد می‌کنم هر وقت فرصت داشتید یه نگاهی به این مطلب بندازید:
   http://chetor.com/25432-۱۰-ترفند-کمتر-از-۳۰-ثانیه-خواب‌/

 26. سعید حبیب الهی طاری می‌گوید

  سلام
  ضمن قدردانی از تهیه و تنظیم مطلب فوق
  لازم دانستم که عنوان کنم به گونه ای نسبت به افرادی که شبها دیرتر میخوابند اشاره داشته اید که به ظاهر دیرتر از دیگران بیدار میشوند. حال آنکه اینگونه نیست بلکه در این گروه افرادی هستند که ضمن دیر خوابیدن سحر خیز نیز هستند و می بایست اشاره ای به این گروه نیز داشته باشید.
  نمیدانم که بگویم متاسفانه یا خوشبختانه
  ولی واقعیت اینست که من از این گروهم و معمولا خیلی دیرتر از دیگران میخوابم و بسیار زودتر از دیگران بیدار میشوم. اگر فرصتی هم بدستم بیاید در طی روز فقط 5 تا 15 دقیقه چرت میزنم که البته همیشه این فرصت نصیبم نمیشود.
  در طی روز خیلی فعالم و در طی شب نیز خیلی اصرار به فراگیری دارم. و یقین دارم امثال من بسیار زیادند.
  با تشکر

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ممنون از شما که دیدگاه و تجربه‌تون رو با ما و سایر مخاطبان به اشتراک گذاشتید. درست می‌فرمایید، عده‌ی زیادی از افرادی که دیر می‌خوابن صبح‌ها زود بیدار می‌شن. به هر حال الگوی خواب چیزیه که تحت تأثیر عوامل زیادی قرار داره و به نظر می‌رسه نیاز افراد مختلف به خواب متغیره.
   تبریک می‌گم که سعی دارید از اوقات بیداری‌تون نهایت استفاده رو ببرید. موفق و سربلند باشد.

 27. نازنین می‌گوید

  عالی بودد

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   از حسن نظرتون سپاسگزارم.

 28. روشنا می‌گوید

  یعنی منظورتون اینه که کسایی که زود میخوابن خنگن؟
  شاید کسی خواب به موقع رو ترجیح بده
  همیشه که نباید تا دیر وقت بیدار موند.اینکار باعث کسل شدن و خواب الودگی در طول روز میشه و برای سلامتی ضرر داره

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   البته که نه! همون‌طور که در پاراگراف آخر اشاره شده به هیچ‌وجه قصد نداشتیم فواید سحرخیزی رو با انتشار ترجمه‌ی این مطلب انکار کنیم. توجه داشته باشید که در مطلب فوق بیشتر پارامتر خلاقیت محور بحث بوده، اما اینکه آیا دیر خوابیدن برای سلامتی مضره یا نه رو باید در نتایج پژوهش‌های متفاوت‌تری جست‌وجو کنید.

 29. Bahar می‌گوید

  سلام ممنون از مقاله خوب شما بهتون بابت نوشتن این مقاله کامل تبریک میگم.برای من مفید بود.من شبها دیر میخوابم اما صبحا زود بیدار میشم خیلی طول کشید خودم رو با این برنامه تطبیق بدم اما بلاخره تونستم خیلی هم راضی هستم. چون میتونم به همه کارام برسم.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   بهار عزیز سلام،
   ممنون از لطف و توجه شما. خوشحالم که این مطلب رو دوست داشتید و تجربه‌تون رو با ما در میون گذاشتید.
   موفق و سلامت باشید.

 30. irSa..:) می‌گوید

  مثل همیشه عالی (:

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ممنون

 31. عالی می‌گوید

  آقا من فک میگردم چون سر به هوا تر از بقیه ام وهیچیم عین بچه آدم نیس اينقد شبا دیر می خوابم..

 32. صادق می‌گوید

  نکته ی مهم در مورد مقاله به صورت کلی این است که پژوهشگر یا محقق نباید نظرات پیش داورانه ی خودش رو در کارهای علمی که انجام میده دخالت بده به عنوان مثال در باره ی همین مقاله شاید من از اختلالات خواب رنج میبرم و به هیچ وجه انسان خلاقی نیستم اما شروع به پژوهشی میکنم تا ثابت کنم که انسان هایی که شب ها بیدارند خلاقن و این یک نوع پیش داوری و مخالف و در تضاد با تفکر انتقادیه
  انتقادی که به این پژوهش دارم اینکه
  متغیر ها نادیده گرفته شدن به عنوان مثال ایا تست سلامت روانی از همه موردهای پژوهش گرفته شده بود ایا این شب زنده داری با بیکاری در روز ارتباط داشت ایا مورد پژوهش ها در رنج سنی بالاتر از دانش اموزان هم رابطه ی متناسبی با هوش عمومی و شب زنده داری دارند
  این ها در مقاله ی اصلی امده بود و شما ترجمه نکردین مشکل ترجمه است واگر نبوده کلا با چند سوال میشه تمام پژوهش رو زیر سوال برد
  البته شاید حرف هام یکم مسخره و خیلی خیلی جدی به نظر بیاد ولی به نظرم بهتر بود نظرم رو با شما در میان بگذارم
  موفق باشید

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   خیلی ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. شکی نیست که نتایج این قبیل پژوهش‌ها نسبیه و نمی‌شه در موردشون به طور قطع نظر داد و همون‌طور که انتهای این مطلب ذکر شده به هیچ‌وجه جنبه‌ی تجویزی ندارن. فرمودید این برداشت نادرست ناشی از ترجمه‌ی ناقص این مطلبه. پیرو دیدگاه شما یک بار دیگه مطلب رو چک کردم. پژوهش‌هایی که در منبع اصلی بهشون اشاره شده در متن ترجمه شده نیز وجود دارن و به پژوهش‌های اصلی لینک داده شدن. آیا مقصودتون عدم ترجمه‌ی هایپرلینک‌ها در منبع اصلی است؟

 33. amin_boyka@ می‌گوید

  من هم شبا دیر میخوابم
  واقعا از ساعت ۱شب تا۴صب تمرکز بالایی دارم چون دانش آموزم دراین ساعات هم مسائل حسابان و درکل مسائل مفهومی رو راحتر درک میکنم‌وهم مطالبی رو که در این ساعات می خونم راحتر به خاطر می سپارم ودر کل در این ساعات احساس میکنم مغزم بازتر و آسوده تره
  من کلا از ساعت ۳ یا۴ که میخوابم صبح ساعت۹ که بیدار میشم اصلا احساس کوفتگی و خستگی ندارم
  درمورد به هم خوردن ساعات خواب باید بگم بدن ما بیشتر از چیزی که فک میکنیم پیچیده و پیشرفته تره یعنی بدن ما میتونه درهر تغییر وضعیتی خودشو سازگار کنه
  یعنی مثلا کسی در طول روز ۱۴ساعت بخوابه بدن طوری خودشو تنظیم میکنه که اگه شخص دوساعت کمبود خواب داشته باشه بدن دچار خواب آلودگی میشه ولی اگر کم کم تمرین کنه شبا دیرتر بخوابه وصبح ها دیر از خواب بلند نشه و در آخر به طوری که کل ساعت خوابش به۴ساعت برسه بدنش تمام هورمون هارو با این وضعیت مچ میکنه وطرف دیگه در طول روز خسته نمیشه
  خلاصه ساعت خواب رو میتونیم کم کنیم بدون اینکه به ما ضرری برسه
  به درود

  1. شیوا می‌گوید

   ساعت خواب من هم کاملا این شکلیه،سر ساعت خواب هم همیشه با مامان و بابا بحث داریم?

  2. صدف دژآلود می‌گوید

   بسیار بسیار ممنون که تجربه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید. خوشحالیم که با اشتراک‌گذاری تجربیات‌تون ما رو همراهی می‌کنید. براتون سلامتی و موفقیت آرزو می‌کنم.

 34. فرشته چمنت می‌گوید

  من شبحا دیر میخوابم یعنی تو فصل مدرسه ساعت 12 تا 1 وساعت 6 صبح بیدار می شوم
  و مورد دوم اینکه وقتی تابستون میشه بعضی وقتا تا ساعت 5 صبح هم بیدار میمونم و لی بیشتر اوقات تا ساعت 4 بیشتر نمیشه ولی خوب بعدش تا لنگه ظهر یعنی تا ساعت 12 یا 1 میخوابم میخواستم بگم یعنی به میزان لازم میخوابم ولی دیر میخوابم.درکل هم در زمان مدرسه و هم در زمان تابستون دیر میخوابم ولی در تابستون به میزان کافی میخوابم و در فصل مدرسه کم می خوابم این ممکنه دچار پیری زود رس یا مثلا بیماری و در عملکرد مغز تاثیر بزاره لطفا میشه جوابمو بدین خیلی ممنونم
  من 12 ساله هستم

  1. شیوا می‌گوید

   ساعت خواب من هم کاملا این شکلیه،سر ساعت خواب هم همیشه با مامان و بابا بحث داریم?

  2. صدف دژآلود می‌گوید

   فرشته‌ی عزیز سلام،
   متقابلا در تحقیقات بسیاری به مضرات شب بیداری و کم‌خوابی اشاره شده و به طور کلی گفته می‌شه که خوابِ به موقع و کافی نقش بسزایی روی سلامت جسمی و روانی داره. بنابراین اگه علت موجهی برای دیر خوابیدن نداری، چه بهتر که شب‌ها به موقع بخوابی. شاید در دوران مدرسه به خاطر مشغله‌های درسی زیاد تصمیم بگیری که از مقدار خوابت بزنی، اما می‌تونی با یه برنامه‌ریزی درست و حسابی طوری وقتت رو مدیریت کنی که برای خوابیدنت هم وقت کافی داشته باشی تا از کم‌خوابی لطمه نبینی و در طول روز پرانرژی باشی.

 35. مریم می‌گوید

  بله بنده هم از خانواده جغدا هستم و ناراضی نیستم چون شبا ایده های بهتری برای نوشتن سراغم میاد البته همه ی این امارها نسبیه و این که هرکاری که دلتون میخواد انجام بدین …

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   درود بر شما،
   کاملا درست می‌فرمایید و ممنون از دقت نظرتون، این مطلب به هیچ‌وجه جنبه‌ی تحمیلی نداره و در نهایت، انتخاب سبک زندگی با خودِ خودِ افراده و همه‌ی اینها فقط به منظور اطلاع‌رسانی در مورد پاره‌ای از پژوهش‌های علمی پیرامون خلاقیت مطرح شدن.
   سپاس که با ما همراه هستید

 36. شورشی می‌گوید

  سلام و خدا قوت
  مطالب خوب بودن
  و آخر مطلب ک نوشته شده بود “کلام آخر” دیگه جای حرفی رو باقی نمیذاره
  چون هم بسیار مقالاتی نوشته شده برای مضرات دیر خوابیدن و فواید سحرخیزی و دیگر اینکه
  این مقاله فقط برای آگاهی از آخرین پژوهش های علمی بوده و جنبه تجویزی نداره
  با آرزوی بهترین ها

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   سپاس از دقت نظرتون

 37. Shamim می‌گوید

  سلام خانوم‌ دژآلود‌.اول از همه اینکه مرسی که این اطلاعات و برای ما میذارید و بیشتر مقاله های شماروخوندم…❤دوم اینکه هم من خیلی جاها شنیدم و دیدم که دیر خوابیدن باعث میشه مغز کوچیک شه و حافظه کم شه و اصلا توصیه نمیشه اما از طرفی من سال بعد کنکور دارم و وقت درس خوندنم خیلی کمه!به نظرتون باید چی کار کنم؟و اینکه من با اینکه شبا دیر میخوابم اما ظهرا میخوابم و حس خستگی خیلی کم‌ میاد سراغم…مرسی ازتون❤

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   نمی‌شه انکار کرد که دیرخوابیدن مضراتی هم داره، اما با این‌حال همه‌ی ما گاهی بنا به دلایل مختلفی مجبور می‌شیم که شب‌ها دیر بخوابیم!
   برات روزهایی پر از شادی و موفقیت آرزو می‌کنم

 38. Mmd می‌گوید

  من این چیزو خیلی تا الان حس کردم که نصف شب ها کلا خلاقیتم تو فن بیان و سخرانیم خوب میشه:D

 39. مهدی می‌گوید

  من همش میخوام به موقع بخوابم نمیشه 🙂 عوضش تا طلوع آفتاب بیدارم یعنی عادت کردم وقتی شب برم تو رخت خواب میبینم 2 ساعت گذشته خوابم نبرده و بدتر میشه مجبورم شب بیدار باشم 🙁

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   اگه مایل هستید که درمورد راهکارهای غلبه بر بی‌خوابی بیشتر بدونید، پیشنهاد می‌کنم کلید واژه‌ی «بی خوابی» رو در سایت سرچ کنید. چطور مقالات مفیدی در این‌باره منتشر کرده که شاید بتونه کمک‌تون کنه.
   سلامت و پایدار باشید

 40. امیرحسین می‌گوید

  من همیشه دوست دارم یه ساعت دیر تر از رخت پاشم همینطور یک ساعت هم دیر بخوابم ، نمی دونم چرا وقتی شب میشه سر حال تر میشم بشدت انرژیم افزایش پیدا میکنه اما در طول ساعت اولیه روز کاملا کسل و بی حوصله ام من حتی اگر بیشتر از ۱۲ ساعت هم در طول شب خواب داشته باشم اما صبحش نخوابم کل روز بی حوصله میشم ، دست خودم نیست فرقی نمیکنه چند ساعت بخوابم ولی باید ۸ صبح تا ۱۲ حتما خواب باشم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   البته خواب زیادی از حد هم خوب نیست!

 41. علی می‌گوید

  چه جالب. کلی استرسم میگیرفت که همش مامانم اینا میگفتن دیر میخوابی اینطوری میشی اونطوری میشی.