کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی؛ کتابی برای یادگیری اصول موفقیت

1

کتاب‌های عادات موفقیت و توسعه‌‌ فردی، در سال‌های اخیر، طرفداران زیادی از سرتاسر دنیا پیدا کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین کتاب‌های این حوزه، کتاب اثر مرکب، نوشته‌ی دارن هاردی است. قرار است در این معرفی، بیشتر درمورد کتاب اثر مرکب دارن هاردی بدانید.

شناسنامه‌ی کتاب

  • عنوان اصلی کتاب: compound effect
  • عنوان کتاب به فارسی: اثر مرکب
  • نویسنده‌ی کتاب: دارن هاردی
  • سال انتشار: ۲۰۱۰

درباره‌ی کتاب اثر مرکب

دنیا پر از انسان‌هایی است که با کمک هوش و خلاقیت، راه‌شان را در زندگی پیدا کرده‌اند و توانسته‌اند به جایگاهی برسند که به آن موفقیت می‌گوییم؛ بیل گیتس، زاکربرگ، استیو جابز و باقی کسانی که آنها را با نام افراد موفق می‌شناسیم.

اما موفقیت چیست؟ بیایید از کلمه‌ها و جمله‌های کلیشه‌ای درباره‌ی موفقیت و انسان‌های موفق دوری کنیم. گفتن جمله‌ی «موفقیت یک‌شبه به‌دست نمی‌آید»، بیش از اندازه بدیهی و تکراری است و ما را دلزده می‌کند. همه می‌دانیم انسان های موفق با پشتکار و برنامه ریزی به این نقطه رسیده‌اند. اما نکته‌ی مهم اینجاست که چرا با وجود اینکه همه از تلاش‌های انسان‌های موفق باخبریم و راه‌حل رسیدن به اهداف را بلدیم، فقط درصد کمی از ما به آن جایگاهی می‌رسیم که بتوان از ما به‌عنوان یک انسان موفق یاد کرد؟

«دارن هاردی» در کتاب اثر مرکب، تلاش کرده‌ تا شما را با اصول موفقیت در زندگی آشنا کند. از نظر او، گام‌ها و تصمیمات کوچکِ زندگی ما هستند که اثر مهمی بر آینده و راه ما خواهند گذاشت؛ گام‌ها و برنامه‌های کوچکی که شاید تا‌به‌‌حال به اهمیت آنها دقت نکرده‌ایم و از تأثیرگذاری آنها غافل بوده‌ایم.

او برای اثبات این مفهوم مثال جالبی می‌زند: «اگر بین ۳ میلیون دلار پول نقد یا یک سکه‌ی یک سنتی که در ۳۱ روز آینده هر روز ارزشش دو برابر شود، حق انتخاب بگذاریم، فکر می‌کنم اکثر مردم همان ۳ میلیون دلار نقد را انتخاب کنند! اما درواقع پیشنهاد دوم بهتر است. در روز پنجم انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم تنها ۱۶ سنت! در روز بیستم انتخاب اول همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم ۵۲۳۴ دلار! اما جادوی «اثر مرکب» آنجاست که در روز سی و یکم، انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار مانده است و انتخاب دوم ۱۰٫۷۳۴٫۱۸۰ دلار می شود، یعنی بیش از سه برابر انتخاب اول!»

البته به همان میزانی که تصمیمات کوچک اما مستمر، نتایج مثبتی به‌بار خواهند آورد، تصمیمات اشتباه نیز حتی اگر کوچک باشند، ممکن است زندگی شما را به کل تحت‌تأثیر قرار بدهند. مانند همان مثل معروف که انسان گاهی با یک اشتباه ۱۹ می‌شود و گاهی با یک اشتباه صفر!

«دارن هاردی» در کتاب اثر مرکب به شما نشان می‌دهد که چگونه از تصمیمات کوچک خود به‌عنوان برنامه‌ای برای موفقیت استفاده کنید یا چگونه به عادات رفتاری خود جهت دهید تا بتوانید در مسیر درست اهداف خود گام بردارید: «مثل لاک‌پشت باشید. اگر به شما زمان کافی بدهند، رفتارها و عادت‌های مثبتی که باثبات و پایداری‌ است، انجام می‌دهید و هرکسی را در هر رقابتی شکست می‌دهید»؛ «حدود ۳ درصد از مردم دنیا هدف دارند و فقط یک درصد از مردم آن را روی کاغذ می‌آورند. یادداشت اهداف‌تان. احتمال دستیابی به آنها را تا ۱۰۰۰ برابر افزایش می‌دهد.»

در حاشیه

«دارن هاردی» یکی از بزرگ‌ترین سخنرانان انگیزشی در ایالات متحده به‌‌شمار می‌رود. او در ۱۸ سالگی وارد دنیای کسب‌وکار شد و طولی نکشید که توانست به یکی از چهره‌های سرشناس در حوزه‌ی موفقیت تبدیل شود. او تا سال ۲۰۱۵، ناشر نشریه‌ی موفقیت بود.

او در سال ۲۰۱۶، جایزه‌ی تأثیرگذارترین سخنران سال در آمریکا را از آن خود کرد. کتاب «اثر مرکب»، یکی از پرتیراژترین آثار این نویسنده به‌شمار می‌رود که موردتوجه منتقدان هم قرار گرفته‌ است. می‌توان این کتاب را یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های حوزه‌ی موفقیت و روان‌شناسی دانست.

شما می‌توانید همین حالا کتاب صوتی اثر مرکب را با کیفیت بالا از وبسایت نوار تهیه کنید.

آیا این کتاب برای شما مناسب است؟

بدون شک کتاب های موفقیت و کتاب‌های حوزه‌ی روانشناسی عامه‌پسند، یکی از پرطرفدارترین ژانرهای کتاب به‌حساب می‌آید که مخاطب خاص خود را دارد. «اثر مرکب» هم به‌عنوان یکی از کتاب‌های پیشرو در این حوزه، از جایگاه خاصی درمیان علاقه‌مندان برخوردار است. نثر روان و ترجمه‌ی مناسب این کتاب به جذاب‌ترشدن آن کمک کرده‌ است. نکته‌ی جالب دررابطه با «اثر مرکب» این است که این کتاب برای گروه یا حرفه‌ای خاص نوشته نشده‌ است و آن‌قدر مطالب، قابل‌فهم و فراگیر است که هر کسی در هر جایگاهی می‌تواند از این کتاب استفاده کند و توصیه‌های آن را در زندگی روزمره‌ی خود به‌کار بگیرد.

اعتقاد «هاردی» این است که عادات کوچک رفتاری بر تمام زندگی ما تأثیر قابل‌توجهی خواهند داشت. همچنین ما را وادار به بازنگری همه‌ی کارهای روزمره‌مان خواهد کرد و دیدمان را نسبت به آنچه تا به امروز انجام می‌دادیم، عوض خواهد کرد. اگر دوست دارید اصول و برنامه‌های زندگی‌تان را هدفمندتر و هوشمندانه‌تر تنظیم کنید و دیدتان را نسبت به روزمرگی‌هایتان تغییر بدهید، خواندن «اثر مرکب» را به‌عنوان یک راهنمای کامل، ازدست ندهید.

تهیه شده در chetor
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. فریبا یوسفی می‌گوید

    من کتاب صوتی اثر مرکب رو به پیشنهاد یکی از دوستانم خریداری کردم و واقعا عالی بود و محتوای خوبی داشت.