دکتر ساینا

۱۰ نکته برای کاهش استرس

85

ذهن و بدن به طور مستمر با هم در حال بده‌بستان هستند، بنابراین استرس بر سلامت کلی شما نیز تاثیر می‌گذارد. استرس در درازمدت تغییرات قابل‌توجهی را به بدن تحمیل می‌کند و حتی استرس‌های کوتاه‌مدت هم می‌توانند موقتا باعث کاهش میزان سلامتی شوند. با اینکه خلاصی کامل از شر استرس موضوعی چالش‌برانگیز است، اما در این دنیای تند و سریع، کسب مهارت‌های کاهش استرس که می‌توانند در پس زدن تاثیرات مخرب آن روی سلامتی به شما یاری برسانند، بسیار مهم و حیاتی است.


حتما بخوانید: درمان استرس و اضطراب با ‍‍۱۹ راهکار طبیعی

اگر خواندن این مقاله وقت زیادی از شما می‌گیرد می‌توانید برای آشنایی با خلاصه‌ای از آن، ویدیوی زیر را ببینید.

اگر میزان استرس در شما بسیار شدید و تضعیف‌کننده است، آنقدر شجاعت داشته باشید که از گروه‌ها و متخصصین مدیریت استرس کمک بگیرید. زندگی آنقدر کوتاه و در عین حال ارزشمند است که نباید آن را با استرس قسمت کرد. سلامتی قیمت ندارد. شما شایسته‌ی آرامش در هر روز از زندگی هستید. لیست بهترین مشاوران و روان‌شناسان را در ادامه می‌توانید ببنید. برای مشاهده، مقایسه، انتخاب و رزرو وقت آنلاین و یا حضوری کلیک کنید:

لیست بهترین روان‌شناسان

در ادامه این ۱۰ نکته‌ی ساده کمک می‌کند تا استرس خود را تسکین بدهید و تعادل را به بدن، ذهن و روح‌تان بازگردانید. بنابراین از همین الان با انجام این کارها در فکر جدایی از استرس باشید.


حتما بخوانید: چرا استرس خطرناک است؟

۱. قدرت نفس عمیق را فراموش نکنید

دکتر ساینا

نفس عمیق -کاهش استرس

تنفس فعالیتی است که همه انجام می‌دهیم و با این حال کاری است که به ندرت به آن توجه می‌کنیم. تمرکز بر تنفس یکی از قدرتمندترین راه‌های آرامش و ایجاد ارتباط میان ذهن، بدن و روح است. وقتی بر تنفس متمرکز می‌شویم، می‌توانیم میزان استرس خود را کنترل کنیم، خود را آرام کنیم و شفافیت ذهن‌مان را بازیابیم.

هنگامی که غرق در استرس هستید تنها چیزی که حتما باید به یاد داشته باشید این است: سه نفس عمیق. این روش قدرتمند و ساده‌ به کاهش احساس اضطراب و ترس که معمولا هم‌نشین استرس هستند، کمک می‌کند.

برای تهیه مجموعه صوتی «مثبت‌اندیشی و شادی» کلیک کنید

۲. ارزش خواب خوب شبانه را دست‌کم نگیرید

خواب شب

استرس مزمن قادر است در خواب اختلال ایجاد کند. خواب مستقیما بر همه‌ی جنبه‌های سلامت ما تاثیر می‌گذارد، بنابراین یک شب ناآرام که با غلت زدن به این طرف و آن طرف همراه است می‌تواند میزان استرس ما را به شدت افزایش دهد.

به محیط خواب خود توجه داشته باشید. یک فضای آسوده فراهم آورید که به خوابی آرام کمک کند. با افشاندن مقدار کمی روغن اسطوخودوس بر روی بالش و راه ندادن تلویزیون، کامپیوتر یا وسایل الکترونیکی به اتاق خواب، محیط راحتی را خلق کنید که موجب آسایش و استراحت شما می‌شود.

از خوردن کافئین، الکل یا غذای سنگین در شب خودداری کنید. از کامیپوتر یا برنامه‌های شبانه‌ی تلوزیون دوری کنید و به جای آن به یک موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید، مقداری چای سبز بنوشید و ذهن خود را از افکار استرس‌زا خالی کنید.


حتما بخوانید: چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

۳. غذاهای آرامش‌بخش را امتحان کنید

غذای آرامش‌بخش - کاهش استرس

وقتی خیلی استرس داریم، بسیاری از ما به دنبال محرک‌هایی مثل قهوه، الکل و غذاهای حاضری برای کسب آرامش می‌رویم. ما باید به ویژه هنگام استرس به غذاهای آرامش‌بخش روی بیاوریم، نه به غذاهای حاضری.

بهترین راه برای افزایش انرژی، مصرف غذاهای سالم و لذیذ است. مصرف غذاهای مغذی که منبع مطمئن تامین انرژی هستند ضامن تندرستی بوده و از بدن در زمان استرس محافظت می‌کنند.

به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید. غذایی که می‌خورید می‌تواند زندگی شما را تا حد غیرقابل‌تصوری تغییر دهد.


حتما بخوانید: ۷ خوراکی سالم برای کاهش استرس بدون ترس از چاقی

۴. بوی خوش حامل آرامش است

بوی خوش - کاهش استرس

آن بخش از مغز که وظیفه‌ی پردازش بوها را دارد به بخش‌هایی که مخصوص احساسات و خاطرات هستند بسیار نزدیک است. وقتی شما بویی را که دوست دارید، مثلا یک عطر یا بوی یک گل، استشمام می‌کنید به طور طبیعی نفس عمیق می‌کشید که می‌تواند به کسب آرامش کمک کند.

تنها با استشمام اسانس‌ها می‌توانید استرس، اضطراب یا هر ضربه احساسی آنی دیگر را به حداقل برسانید.

بوی این گیاهان برای تسکین استرس بسیار مفید هستند:

 • اسطوخودوس: کاهش استرس روانی
 • یاسمن: نشاط‌آور و آرامش‌بخش
 • رز: تقویت فعالیت قلب و ایجاد حس اطمینان
 • نعناع: کاهش خستگی

حتما بخوانید: ۱۰ سرگرمی موثر در کاهش استرس

۵. مراقبه، یوگا و عبادت

یوگا و مراقبه

۲۰ دقیقه عبادت، یوگا یا مراقبه در روز باعث کاهش میزان استرس و بهبود سلامت روان می‌شود. تمدد اعصاب و انجام امور معنوی برای مدیریت استرس حیاتی است. ممکن است عجیب به نظر برسد اما یکی از بهترین کارهایی که می‌توانیم در مواقع استرس شدید انجام دهیم این است که کار خاصی نکنیم یعنی ساکن بمانیم، سکوت کنیم و به مراقبه بپردازیم.


حتما بخوانید: آموزش مدیتیشن برای تازه‌کارها با ۲۰ نکته عملی

۶. انرژی خود را مدیریت کنید

رابطه‌ی مثبت - استرس

شما در هر دقیقه از روز با فرصت‌هایی روبه‌رو می‌شوید که یا از شما انرژی می‌گیرند یا آن را تجدید می‌کنند.

روابط منفی، محیط‌های منفی، بدگویی و تفکر منفی انرژی شما را تخلیه می‌کنند. از سوی دیگر روابط سالم، محیط‌های سازنده، تفکر مثبت و شرکت در فعالیت‌های نشاط‌آور انرژی شما را افزایش می‌دهند.

نَه گفتن را بیاموزید تا از این طریق مرزهای روشنی برای خود ترسیم کنید و انتخاب‌های مثبتی در همه زمینه‌های زندگی داشته باشید تا استرس خود را تسکین دهید. سالم و فعال نگه داشتن بدن روشی نتیجه‌بخش برای تخلیه روح خسته و پرملال است.

۷. حرف‌های مثبت بزنید

افکار مثبت - کاهش استرس

ما همگی می‌دانیم که قدرت عظیمی در کلمات وجود دارد، پس وقتی با استرس روبه‌رو می‌شوید از مزایای تاکیدات مثبت سود ببرید.

من آرامش را انتخاب می‌کنم.

من ذهنم را از افکار استرس‌زا پاک می‌کنم.

من استرس را از هر سلول بدنم خالی می‌کنم.

تاکیدات مثبت می تواند انرژی بدن را بالا ببرد، جنب و جوش را در شما افزایش دهد و استرس را تخلیه کند.


حتما بخوانید: چطور افکار منفی را در ۷ قدم از خود دور کنیم؟

۸. ورزش کنید

ورزش - کاهش استرس

ورزش میزان اندروفین، حامل‌های عصبیِ احساس خوب در مغز، را افزایش می‌دهد. همچنین خُلق‌تان را بهتر می‌کند، به شما انرژی می‌بخشد، کمک می‌کند تا آرامش پیدا کنید و بهتر بخوابید و در نتیجه وقتی بدن شما احساس خوبی داشته باشد ذهن هم همین روال را دنبال می‌کند.

۹. خنده بهترین دوا است

خنده - کاهش استرس

خندیدن راهی شگفت‌انگیز برای آزاد کردن هر چه بیشترِ اندروفین در بدن است. با دوستان‌تان دور هم جمع شوید و با هم بخندید. یک فیلم بانمک که حس خوبی دارد تماشا کنید. وقتی دچار استرس می‌شوید، خنده قادر است به سرعت مقداری از انرژی منفی را از شما دور کند.


حتما بخوانید: ۲۰ راه برای شاد زیستن

۱۰. زمانی را به خوشی‌های ساده اختصاص بدهید

طبیعت‌گردی - کاهش استرس

غالبا وقتی تحت تاثیر استرس قرار می‌گیریم، ساده‌ترین کارها قادرند بینش و حتی خُلق ما را بهتر کنند. وقتی غرق در استرس هستید، زمانی را به خوشی‌های ساده بگذرانید. تعجب‌آور است که چقدر قدم زدن در ساحل می‌تواند کمک‌کننده باشد. دیدن طلوع و غروب خورشید می‌تواند ما را از زندگی روزمره دور کند. همچنین رفتن به طبیعت و قدم زدن در یک پارک یا جنگل زیبا ما را با اطراف‌مان آشتی می‌دهد. این کارهای ساده عمیق‌ترین و اثرگذارترین راه‌حل برای همه نوع استرس محسوب می‌شوند.

استرس کنترل‌نشده بر سلامت شما و بر خانواده‌ی شما اثر نامطلوب دارد و کیفیت زندگی‌تان را پایین می آورد. وقتی شما به تندرستی بدن، ذهن و روح خود اهمیت بدهید، برای خانواده و کسانی که دوست‌شان دارید به عنوان مظهر عزت نفس شناخته می‌شوید. بدانید که توانایی شما در مدیریت استرس تعیین‌کننده‌ی کیفیت زندگی‌تان خواهد بود.

برگرفته از: lifehack.org

فرمول شادی و مثبت‌اندیشی را یاد بگیرید و با افسردگی خداحافظی کنید

۱۰،۰۰۰ تومان


ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

85 دیدگاه
 1. نسرین می‌گوید

  سلام من الان حدود یه ماهه استرس دارم از صبح شروع میشه تا شب،شب حالم خوبه،دوباره صبح شروع میشه،خیلی بده حالم و اصلا میل ب غذا ندارم در روز یه وعده غذا میخورم اونم ب اسرار اطرافیان

  1. مهدی می‌گوید

   سلام . شما احتمالن دچار بیماری GAD یا اختلال اظطراب فراگیر هستید ! به یک روانپزشک مراجعه کنید

  2. Helen j می‌گوید

   دقیقا منم مث شمام نسرین جون انگار تو دلم اشوب نمیدونم چیکار کنم

   1. حمید می‌گوید

    آیا اتفاقی افتاده تو زندگیت یا الکی اینجوری شدید؟

  3. مهران می‌گوید

   سلام .منم از شما بدتر بودم در حد تشنج و بیخوابی و قاط..تنها درمان من کوه نوردی و شب خوابیدن در بیرون منزل خود
   و طبیعت. مرحله دوم دوستی و رابطه به یه جنس مخالف درمان پایانی بیماریست.

  4. محمد می‌گوید

   سلام دقیقا منم همین مشکل و دارم و واقعا کلافه ام کرده لطفا راهنمایی کارسازی اگر مقدوره برای من هم بفرمایید . متشکرم

  5. ممد شارژر می‌گوید

   منم همین حس رو داشتم بعد ظهر ها چون فردی درونگرا بودم و تقریبا به روش های گوناگون آبروم جلوی اطرافیانم به هر روشی رفته بود وقتی بعد ظهر میشود استرس می‌گرفتم که وای من روم نمیشه برم پیش بقیه ولی بعد ها فهمیدم نباید به دیگران اهمیت داد😐

 2. امین می‌گوید

  از مفید بودن مقاله که بگذریم، بخش درباره نویسنده نابودم کرد ?

  1. امید می‌گوید

   😂

 3. سارا می‌گوید

  سلام منم میخوام چطوری باشم؟ چطور میشه عضو گروهتون شد؟ لطفا به من هم ایمیل بزنین دوستتووووووووووون دارم

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از لطف شما
   می‌تونید از طریق این صفحه اقدام کنید:
   همکاری با ما

  2. هادی می‌گوید

   سلام من۳۲سال دارم اماانگارصدسال دارم ازبس که استرس دارم افکارم همش منفیه دوست ندارم برم روانشناس میترسم به قرصهای ارام بخش وقرص اعصاب عادت کنم الان هم نزدیک سه سال باهامه

   1. یه نفرم دیگه ( ایمیل فیک ) می‌گوید

    سلام من دهه هشتادی هستم اما واقعا حرص میخورم به معنای واقعی سنی هم ندارم تقریبا 13 سالمه همه بهم میگن چقدر لاغر شدی از بس حرص خوردم از بس استرس تکلیف دارم من مطمئنم بزرگ شدم هیچی نمیشم یکی از همین درس خون های الانی که 1 دهم درس خون های اونموقعه نمیخونن یه دکتر یا مهندسی میشن که برای یه نفر دیگه که ترک تحصیل کرده میاد باالا سرشون و نتیجش بهتر از من میشه و امسال هم همش مادرم بهم تقلب میرسونه وگرنه کفت از درسهای امسال یاد نگرفتم اولا که کرونا اومد کلاس شیشم خیلی خوب بود وضعیت برقرار بود خودم مینوشتم بهتر یاد میگرفتم حتی نمراتم هم خیلی پیشرفت کرد اما امسال که رفتم هفتم گند زدم فکر میکنم از 19 سالگی شروع میکنم به پیر شدن انقدر که من حرص میخورم بخدا خسته شدم انقدر حرص خوردم

    1. ملیکا می‌گوید

     دقیقا منم اینطوریم
     امروز ساعت ۱۰ امتحان زبان دارم دارم از استرس میمیرم آنقدر استرس دارم که یاد می‌ره وی به چیه

     1. مبینا می‌گوید

      نگاه کن من کلاس دهمم و تا امروز یه چیزی رو خوب فهمیدم و اونم اینه ک اگه استرس نداشته باشی همه چی طبق میلت پیش میره پس استرس نداشته باش 🙂