چطور بهترین عینک مناسب چهره‌تان را انتخاب کنید؟‌

0

هنگام خرید عینک آفتابی علاوه بر کیفیت عینک، توجه به اندازه و فرم چهره‌ هم بسیار مهم است. زیرا عینک باید به خوبی روی صورت‌تان بنشیند تا بتواند از چشمان‌تان در برابر نور خورشید به خوبی مراقبت کند. در ضمن انتخاب عینک آفتابی مناسب، ظاهر شما را هم شیک و جذاب می‌کند.

انتخاب بهترین عینک مناسب چهره‌تان

هنگام خرید عینک آفتابی علاوه بر کیفیت عینک، توجه به اندازه و فرم چهره‌ هم بسیار مهم است. زیرا عینک باید به درستی روی صورت تان بنشیند تا بتواند از چشمان‌تان در برابر نور خورشید به خوبی مراقبت کند. در ضمن عینک آفتابی مناسب، ظاهر شما را هم شیک و جذاب می‌کند.

اندازه قاب عینک

برای انتخاب اندازه قاب عینک،‌ باید به اندازه صورت خود توجه کنید. قاب‌های کوچک مناسب صورت‌های کوچک هستند و برعکس. این یک قاعده کلی است که باید آن را در نظر بگیرید. برای اینکه متوجه شوید اندازه عینک چگونه است، به ابعاد عینک مورد نظرتان توجه کنید که معمولا این سه بخش هستند: اندازه چشم‌ها، اندازه پل عینک و اندازه دسته عینک.

تمام سازندگان عینک با استفاده از این اندازه‌ها، عینک‌های خود را تولید می‌کنند.

  • اندازه چشم: این اندازه‌گیری به صورت افقی انجام می‌شود و از لبه‌های بیرونی لنز را از این طرف تا به طرف دیگر اندازه می‌گیرند که تقریبا ۴۰ تا ۶۲ میلی‌متر است.
  • اندازه پل عینک: این بخش هم مربوط به پل بین دو لنز عینک است که پهنای آن معمولا ۱۴ تا ۲۴ میلی‌متر است.
  • اندازه دسته عینک:طول دسته عینک از ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلی‌متر متغیر است.

تعیین فرم صورت

برای اینکه بدانید چه عینکی به چهره‌تان می‌آید، ابتدا باید صورت‌تان را اندازه‌گیری و فرم صورت‌تان را تعیین کنید. سپس نوع عینک دلخواه‌تان را انتخاب کنید.

اندازه‌گیری ابعاد صورت کمک می‌کند تا اندازه و فرم صورت‌تان را بدانید. برای اندازه‌گیری آن، ابتدا مقابل آینه بایستید و چند مرحله زیر را انجام دهید:

مرحله۱: اندازه‌گیری صورت از استخوان گونه

متر را روی استخوان گونه (درست زیر چشم) یک طرف صورت‌تان بگذارید و تا به روی استخوان گونه طرف دیگر صورت‌تان را اندازه بگیرید. سپس این عدد را یادداشت کنید.

مرحله۲: اندازه‌گیری خط فک

متر را زیر استخوان فک‌ یک طرف صورت‌تان قرار دهید و از زیر چانه‌تان عبور داده و تا استخوان فک طرف دیگر را اندازه بگیرید. این عدد به‌دست آمده را هم یادداشت کنید.

مرحله۳: اندازه‌گیری طول صورت

متر را در مرکز رویش مو بالای پیشانی قرار دهید و از روی بینی عبور دهید و به زیر چانه برسید. پس از اندازه‌گیری، عدد حاصل را یادداشت کنید.

مرحله۴: اندازه‌گیری پهنای پیشانی

از قسمت رویش مو در سمت راست پیشانی تا سمت چپ پیشانی را با متر اندازه بگیرید. این عدد را هم یادداشت کنید.

پس از اینکه اندازه‌هایتان را یادداشت کردید، کمترین و بیشترین‌های آنها را در نظر بگیرید و صورت‌تان را با انواع فرم‌های صورت، مقایسه کنید.

  • به طور مثال، اگر پهنای صورت‌تان به اندازه طول آن بود، صورت‌تان گرد یا مربعی است. منتها قسمت فک صورت‌های مربعی، زاویه‌دار است اما صورت‌های گرد، این زوایا را ندارند.
  • اگر طول صورت‌تان بیش از پهنای آن است، کشیده، بیضی یا مستطیلی است. اگر می‌خواهید بدانید، دقیقا کدام یک از این فرم‌هاست، باید به اندازه‌گیری‌هایتان در پیشانی، استخوان گونه و خط فک، نگاه کنید. اگر اندازه صورت‌تان از پیشانی تا به چانه، بتدریج کم و باریک می‌شود، صورت‌تان قلب‌شکل یا بیضی است. اگر اندازه‌ها تقریبا مشابه هستند، چهره‌تان کشیده یا مستطیلی است.
  • اگر چهره‌تان از پیشانی تا خط فک، پهن‌تر می‌شود، آن مثلثی شکل است.

با توجه به اندازه‌گیری‌هایتان و مقایسه آنها با یکدیگر، ببینید به کدام یک از فرم چهره‌های زیر شبیه هستید و عینک مناسب خود را تهیه کنید.

تعیین عینک مناسب فرم صورت

صورت گرد

صورت گرد - انتخاب عیتک

منحنی‌های قابل توجهی روی صورت‌های گرد وجود دارد. بنابراین بهترین عینک برای این افراد عینک‌هایی هستند که خطوط منحنی نداشته باشند اما خطوط زاویه‌ای تیزی در آنها مشاهده شود. این خطوط باعث می‌شوند که صورت گردتر، لاغرتر و کمی تیزتر به نظر آید. فریم‌های دسته بلند و رنگی، مناسب این افراد است. عینک‌های مستطیلی، مربعی، رپ و شیلد برای صورت‌های گرد، ایده‌آل هستند. عینک رپ یا پوشش (wrap)، فریم‌های نیمه گرد دارد و کاملا روی چشم را می‌پوشاند و عینک‌های شیلد یا سپر(shield) هم لنزهای بزرگ دارند.

صورت مربعی

صورت مربعی - انتخاب عینک

طول و عرض صورت‌های مربعی معمولا به یک اندازه است. پیشانی این افراد پهن و خط چانه‌شان کاملا مشخص است. این افراد در گروهی قرار می‌گیرند که باید قاب عینک‌های گرد و بیضی شکل انتخاب کنند. بدین ترتیب گوشه‌های تیز صورت‌شان با استفاده از این نوع عینک‌ها، متعادل می‌شود. به طور مثال عینک‌های خلبانی، پروانه‌ای، گرد یا هر نوع عینکی که خطوط گرد یا بیضی داشته باشد، مناسب این افراد است.

صورت بیضی

صورت بیضی - انتخاب عینک

هر نوع قاب عینکی روی صورت‌های بیضی جذاب به نظر می‌رسد. صورت‌های بیضی اندکی گرد هستند و خطوط چهره‌شان تقریبا با یکدیگر متناسب هستند. هر نوع عینک از عینک‌های ورزشی گرفته تا هر عینک دیگر، مناسب این افراد است. فقط آنها نباید از عینک‌های بسیار بزرگ که خطوط زیبای متقارن صورت‌شان را می‌پوشاند، استفاده کنند. اگر صورت‌تان بیضی است، از عینک‌هایی استفاده کنید که فقط از ابرو تا استخوان گونه‌تان را بپوشاند.

صورت کشیده

صورت کشیده - انتخاب عینک

صورت‌های کشیده که به مستطیلی هم معروف‌اند، بلند و بازیک هستند و زوایای اندکی دارند. عینک‌های بسیار بزرگ، مناسب صورت‌های کشیده است. در ضمن بهتر است که ششیشه عینک مستطیلی باشد و فریم ضخیمی داشته باشد. بدین ترتیب به پهنای صورت افزوده می‌شود. مدل‌های عینک رپ، شیلد، مربعی، ویفرر و وینتژ مناسب این فرم صورت هستند. بدین ترتیب کمی زاویه و خطوط برجسته به صورت‌های کشیده می‌دهند. اگر صورت کشیده‌ای دارید، هرگز از عینک‌های با قاب‌های کوچک استفاده نکنید.

صورت لوزی

صورت لوزی- انتخاب عینک

فرم صورت افرادی که خط فک و پیشانی باریکی دارند و گونه‌هایشان، پهن‌ترین قسمت صورت‌شان است، لوزی است. عینک‌های بدون فریم و بیضی مناسب چهره این افراد هستند. اگر صورت‌تان لوزی‌شکل است، باید از عینک‌هایی استفاده کنید که منحنی‌های ملایمی دارند. در ضمن نباید پهنای عینک از گونه‌هایتان بزرگتر باشد.

صورت قلبی

صورت قلبی - انتخاب عینک

این فرم صورت را گاهی مثلثی می‌گویند. صورت در قسمت شقیقه‌ها پهن است و به چانه که می‌رسد، باریک می‌شود. عینک‌هایی که خطوط نرم و گرد دارند، مناسب این نوع صورت هستند. عینک‌های چشم‌گربه‌ای یا عینک‌هایی که لبه‌های آن گرد است، برای این گروه از افراد ایده‌آل‌اند. این عینک‌ها، فرم صورت‌شان را متعادل‌تر می‌کند.

انتخاب عینک بر مبنای رنگ پوست و مو

رنگ پوست سرد

اگر رنگ پوست شما زمینه صورتی، قرمز یا آبی دارد، در گروه افرادی قرار دارید که پوست‌شان سرد است. بنابراین باید از عینک‌هایی با قاب‌های سبز، ارغوانی، آبی، صورتی یا نقره‌ای استفاده کنید.

رنگ پوست گرم

اگر رنگ پوست‌تان زمینه زرد، هلویی و طلایی دارد، پس پوست‌تان از نوع گرم است. بنابراین عینک‌های با قاب‌های قرمز، قهوه‌ای، نارنجی، طلایی یا زرد مناسب‌تان است.

رنگ پوست طبیعی

اگر رنگ پوست‌تان، ترکیبی از رنگ پوست سرد و گرم است، بنابراین قاب‌های تیره، مناسب‌تان است. البته انتخاب رنگ سیاه، کمی دلگیرکننده است. می‌توانید به جای آن از رنگ‌ قهوه‌ای سوخته استفاده کنید.

انتخاب عینک برمبنای رنگ مو

شیشه‌های تیره برای افرادی که موهای تیره دارند، مناسب است. این نوع رنگ‌ها به طور طبیعی زیبایی موهایتان را برجسته می‌کنند و شکوه بسیاری به چهره‌تان می‌دهند. همچنین رنگ‌های روشن مناسب افرادی است که موهای روشن دارند.

 

اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.