درمان گردن درد با ۷ حرکت ساده‌ یوگا

10

گردن درد از آن دردهای آزاردهنده‌ای است که همه‌ی ما حداقل یکبار گرفتارش شده‌ایم. فارغ از اینکه دلایل رایج درد گردن و شانه چیست، با انجام تعدادی حرکات یوگا، می‌توانید از شر آن خلاص شوید. اگر تاکنون راه درمان درد گردن را نمی‌دانستید، پس راه را درست آمده‌اید. در این مقاله شما را با چند حرکت ساده‌ یوگا برای درمان گردن درد آشنا می‌کنیم.

سرویکالژیا (Cervicalgia) که بیشتر به عنوان گردن درد شناخته می‌شود معمولا بر اثر مدت زیادی نشستن در یک حالت، یک شب خواب سخت و ناراحت یا کاهش ساعات تمرینات ورزشی رخ می‌دهد. همانطور که می‌بینید دلایل گردن درد ساده‌اند، پس چرا درمان گردن درد اصلا به این سادگی نیست؟

درمان گردن درد

در اصل نکته همین جا است! ما در این مقاله با هفت گام ساده (آسانا یا حرکات یوگا) که به سادگی می‌توانید انجام دهید و لطمه‌ای به برنامه‌ی پرمشغله‌ی روزانه‌تان نمی‌زند، به شما یاد می‌دهیم از شر گردن درد خلاص شوید. بهترین چیز در مورد یوگا این است که از پنج هزار سال پیش که شروع شده تا الان هنوز هم همان قدرت خودش را دارد.

۱. درمان گردن درد با بال‌آسانا یا حالت بچه

حالت بچه برای درمان گردن درد

روی دو زانو بنشینید، ساق پاهای‌تان را روی زمین قرار دهید به طوری که دو انگشت شصت پای‌تان در یک راستا و در کنار هم باشد. روی پاشنه‌های‌تان بنشینید. دست‌های‌تان را در دو طرف بدن‌تان قرار دهید، نفس‌تان را بیرون بدهید و بالاتنه‌ی خودتان را بین ران‌های‌تان جمع کنید/ از کمر خم شوید به طوری که بدن‌تان بین ران‌های‌تان قرار گیرد. به آرامی سرتان را روی زمین قرار دهید. هر قدر می‌توانید این حرکت را انجام دهید ولی به خودتان فشار نیاورید.

دست‌های‌تان باید در دو طرف بدن‌تان در حالت آرامش باشند و کف دست‌های‌تان به سمت بالا باشد. تا هر وقت می‌توانید در این حالت بمانید و بعد به آرامی در حالی که نفس‌تان را به داخل می‌کشید بدن‌تان را بلند کنید و در حال نشسته قرار بگیرید. دست‌های‌تان را روی ران‌های‌تان قرار دهید و کف آنها را به سمت بالا بگیرید، طوری که انگار در حالت تسلیم خدا هستید. این حالت نه تنها به درمان گردن درد و درمان کمردرد کمک می‌کند، بلکه به آرامش ذهن شما هم کمک می‌کند. این حرکت باعث کشش ماهیچه‌های ران، باسن و مچ پا می‌شود و شما را مثل یک بچه سرحال می‌کند.


حتما بخوانید: بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمردرد چیست؟

۲. آسانای ناتراجا یا چرخش خمیده

چرخش خمیده برای درمان گردن درد

روی زمین، صاف و به پشت دراز بکشید. به آرامی پای راست‌تان را بلند کنید و آن را از روی پای چپ‌تان رد کنید. پای چپ‌تان را صاف نگه دارید و مطمئن شوید که پای راست‌تان روی زمین در زاویه‌ی مناسبی قرار گرفته است. دست‌های‌تان را به دو طرف بکشید و صورت‌تان را به سمت راست نگه دارید. سی ثانیه در این حالت بمانید و در همین حال چند نفس عمیق بکشید. همین کار را با پای چپ‌تان هم تکرار کنید. این حرکت علاوه بر این که ماهیچه‌های شما را انعطاف‌پذیرتر می‌کند، شما را به یک حالت خوشی و سعادت می‌رساند.

۳. بیتیل‌آسانا یا حالت گاو

حرکت گاو برای درمان گردن درد

اول ساق پاهای‌تان را روی زمین قرار دهید. بعد کف دست‌های‌تان را روی زمین بگذارید و مطمئن شوید که مچ دست‌ها، آرنج و شانه‌تان در یک راستا قرار دارند. زانوهای‌تان هم باید کاملا در راستای باسن باشد. بازوها و ران‌های‌تان باید عمود بر زمین باشند و بالاتنه‌ی شما با سطح زمین موازی باشد. وقتی در این حال هستید نفس‌تان را به داخل بکشید و شکم‌تان را به سمت پایین و زمین بکشید و سرتان را بالا بدهید. چند لحظه در این حالت بمانید و بعد وارد حالت گربه شوید.


حتما بخوانید: چگونه سالم زندگی کنیم؟

۴. مارجاری‌آسانا یا حالت گربه

حالت گربه برای درمان گردن درد

بعد از حالت گاو، نفس‌تان را بیرون بدهید، ستون مهره‌ها را به سمت بالا قوس دهید و سرتان را به داخل بکشید. چانه‌تان را به آرامی به سمت سینه‌تان بکشید. این دو حالت (حالت گاو و حالت گربه) را در حالی که نفس‌تان را به داخل می‌کشید و بیرون می‌دهید پشت سر هم تکرار کنید. این کار به آرامی کمر و اعضای داخل شکم شما را ماساژ می‌دهد، و علاوه بر آن به درمان گردن درد هم کمک می‌کند.

۵. آسانای ویپاریتاکارانی یا حالت پاها بر دیوار

پاها روی دیوار برای درمان گردن درد

این یکی خیلی ساده است. فقط کافی است روی زمین دراز بکشید و پاهای‌تان را راست بر دیوار قرار دهید. کف پاهای‌تان باید به سمت سقف باشد و ران و ساق پای‌تان از پشت با دیوار در تماس باشد. دست‌های‌تان را در دو طرف در حالت استراحت قرار داده و کف آنها به سمت بالا باشد. قبل از این که حرکت بعدی را شروع کنید حداقل پانزده بار در این حالت، نفس‌های عمیق و طولانی بکشید. این حالت یوگا باعث کشش خفیف ماهیچه‌های پشت گردن می‌شود و کمردرد ملایم را از بین می‌برد و شما را از کوفتگی بدن‌تان خلاص می‌کند. همچنین از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند.

۶. یوتهیتاتریکوآسانا یا حالت مثلث کشیده

مثلث کشیده برای درمان گردن درد

اول راست بایستید. بعد تا جایی که می‌توانید پاهای‌تان را باز کنید. در حالی که کمرتان را صاف نگه می‌دارید، دست‌های‌تان را به دو طرف بکشید. نفس‌تان را به داخل ‌بکشید به آرامی به سمت راست خم شوید تا جایی که دست راست‌تان روی مچ پای‌تان قرار گیرد و دست چپ‌تان کاملا به سمت بالا باشد. وقتی در این حالت هستید به دست چپ‌تان نگاه کنید. هر چقدر که می‌توانید در این حالت بمانید. مواظب باشید که بدن‌تان را بیشتر از حد توانایی‌تان نکشید. هدف یوگا این است که دردهای شما را برطرف کند، نه اینکه دردهای دیگری هم به آنها اضافه کند! برویم به سراغ حرکت بعدی که احتمالا عاشقش می‌شوید.


حتما بخوانید: روزانه چقدر ورزش نیاز داریم

۷. شاو‌آسانا یا حالت جسد

حالت جسد برای درمان گردن درد

این یکی آسان‌ترین حرکت دنیا برای درمان درد گردن است. اگر بخواهم توضیح دهم که برای این حرکت چه کار باید بکنید، باید بگویم که فقط کافی است هیچ کاری نکنید! باید بدن‌تان در یک حالت طبیعی باشد. صاف روی زمین دراز بکشید. کمر و گردن‌تان را راست نگه دارید و پاهایتان را کمی باز کنید. دست‌هایتان باید در دوطرف بدن‌تان و کف آنها به سمت بالا باشد. این حرکت آخرین حلقه‌ی زنجیره‌ی آساناها یا همان حرکات یوگا است. باید حداقل پنج دقیقه در این حالت بمانید تا به آرامش عمیق جسمی و ذهنی برسید.

امیدوارم با انجام این حرکات ساده‌ی یوگا، برای همیشه با گردن درد خداحافظی کنید و زندگی بدون استرس و آرامی داشته باشید. تا موقعی که به این هدف برسید، شاد باشید و این حرکات را هم تمرین کنید!


در ادامه بخوانید: ۷ ورزش گردن که حتی به درد افرادی که گردن‌ درد ندارند نیز می‌خورد
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع artofliving
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 10 دیدگاه)
 1. مسعود می‌گوید

  دست راستم در ارتباط با گردنم درد میکنه وآزارم میده ، حرکات را طبق توصیه شما انجام میدم شاید مقداری درد رو کم کنه
  سپاس از شما

  1. عرفان برقبانی می‌گوید

   امیدواریم همیشه سلامت باشی مسعود عزیز.

 2. وهاب گودرزی می‌گوید

  سلام مرسی بابت راهنمایی برای رفع درد گردن من گردنم بخاتر فشار زیاد درد گرفت سرم رو میچرخوندم به سمت راست بد جور درد میگرفت و با انجام دادن این حرکات یوگا درد گردنم درست شد و من ۱۰ سالمه و مرسی از کسی که این حرکات یوگا رو گفته خیلی ازش ممنونم ارزو میکنم که همیشه سلامت باشه.با تشکّر🙏🙏

  1. فاطمه زاهدی می‌گوید

   سلام، خوشحالم که مقاله برات مفید بوده وهاب جان.

 3. ملاحی می‌گوید

  عالی بود