۲۴ بازی گروهی مختلف برای دورهمی‌های دوستانه

28

بازی فقط مخصوص بچه‌ها نیست. بازی ‌های گروهی هیجان انگیز و مفرح گزینه‌ای عالی برای مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی هستند. البته انتخاب بازی مناسب ممکن است آسان نباشد. بسته به تعداد افراد، سن و علاقه‌ به فعالیت‌های فیزیکی گزینه‌های مختلفی دارید. در این مقاله، ۲۴ بازی گروهی مختلف را که مناسب مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی هستند به شما معرفی کرده‌ایم.

چرا بازی مهم است؟

بازی فقط ابزاری برای تفریح و سرگرمی نیست و حتی بعضی سازمان‌ها از آن برای آموزش و تقویت روحیه تیمی بهره می‌گیرند، چراکه بازی‌های گروهی سبب می‌شوند تا همکارانتان را بهتر بشناسید و روابط دوستانه‌ای با آنها برقرار کنید. دیگر مزایای بازی‌های گروهی عبارت‌اند از:

 • تشکیل تیم و تقویت روحیه‌ کار تیمی؛
 • تقویت انرژی و روحیه‌؛
 • ایجاد حس صمیمیت و دوستی؛
 • افزایش تعلق خاطر به محیط کار و مدرسه و محیط‌های مشابه.

پس چه بهتر که در دورهمی‌ها، علاوه‌بر گپ‌وگفت‌ و صحبت درباره اخبار، زمانی را هم به بازی گروهی اختصاص دهیم. در ادامه، بسته به محیط و تعداد افراد بازی های گروهی متنوعی را به شما معرفی می‌کنیم.

بازی‌ گروهی ساده

این بازی‌ها به ابزار خاصی نیاز ندارند و در محیط خانه به‌راحتی انجام می‌شوند، پس بازی گروهی خانوادگی هم هستند. در بعضی از این بازی های گروهی فقط کافی است چند نفر دور هم جمع شوند. به همین سادگی! این بازی‌ها را می‌توانید در قالب بازی سه نفره، بازی چهار نفره یا بیشتر انجام دهید.

۱. نقاش نابینا

در این بازی، افراد به گروه‌های دونفره تقسیم می‌شوند و اعضای هر گروه پشت به هم می‌نشینند. نفر اول یک تصویر و نفر دوم در هر گروه یک کاغذ سفید و یک قلم در اختیار دارند. کسی که تصویر در دست اوست، باید بدون اشاره‌ مستقیم به محتوای تصویر، آن را برای هم‌گروهی خود شرح دهد و نفر دوم آنچه را متوجه می‌شود، روی کاغذ بکشد. در پایان، گروهی که نقاشی‌اش بیشترین شباهت را به تصویر دارد، برنده خواهد شد.

۲. چشمک مرگ

چشمک مرگ یک ازی گروهی

به تعداد افراد حاضر کارت سفید لازم دارید. روی دو تا از کارت‌ها کلمات «قاتل» و «کارآگاه» و روی بقیه کلمه‌ «مقتول» را بنویسید و به هر نفر یک کارت بدهید. کارآگاه را همه می‌شناسند. شخصی که کارت قاتل را برداشته، پنهانی به بقیه چشمک می‌زند و با چشمک او قربانی‌ها می‌میرند. کارآگاه باید قاتل را پیدا کند. زمانی‌ که کارآگاه موفق به یافتن قاتل شد، قاتل قبلی کارآگاه می‌شود و کارت‌ها دوباره تصادفی بین بازیکنان پخش می‌شوند.

۳. نخند

به‌شکل دایره کنار هم قرار بگیرید. به‌نوبت هر بازیکن به چهره‌ کناردستی خود نگاه می‌کند و باید بخندد و سعی کند که او را بخنداند. هرکس که بخندد، بازنده محسوب می‌شود و کسی که تا پایان هر دور از بازی نخندد، برنده‌ این بازی ساده و جالب است. این بازی یکی از بازی های چند نفره دورهمی عالی است.

۴. صندلی موزیکال

صندلی موزیکال-بازیهای گروهی

هرچند این بازی یکی از نوستالژی‌های دوران کودکی بسیاری از ماست، می‌توانید آن را در دورهمی‌های بزرگ‌ترها نیز انجام دهید. تعداد شرکت‌کنندگان را در نظر بگیرید و یکی کمتر از این تعداد صندلی را دایره‌‌ای در کنار هم بچینید. مثلا اگر ۹ نفر هستید، ۸ صندلی را دایره‌ای کنار هم قرار دهید. سپس یک آهنگ پخش کنید؛ زمانی‌ که آهنگ قطع شد، همه باید سعی کنند روی یک صندلی بنشینند و کسی که موفق به نشستن نشود، بازنده است. این بازی را چند دور اجرا کنید. کسی که در دور آخر، یعنی مرحله‌ دونفره برنده شود، برنده کل بازی است.

۵. اسمش را بگو

آهنگی را انتخاب کنید و ۵ ثانیه از آن را پخش کنید. هرکس که بتواند نام آهنگ یا نامی نزدیک به‌ آن را بگوید، برنده است. این بازی هم یکی از بازی های سه نفره عالی محسوب می‌شود.

۶. دروغ یا حقیقت

هر بازیکن یک دروغ و دو حقیقت را درباره خودش در نظر می‌گیرد. همه دایره‌ای در کنار هم می‌نشینند. نفر اول دو حقیقت و یک دروغ را درباره خودش بیان می‌کند و نفر سمت راستیِ او باید حدس بزند که کدام‌یک از گفته‌هایش دروغ است. اگر درست حدس بزند، بازی با خود او ادامه می‌یابد، وگرنه از بازی خارج می‌شود. کسی که تا آخر بازی در دایره بماند، برنده نهایی بازی است.

۷. بگو چیه

تعدادی شیء را داخل یک سبد بریزید. به‌نوبت چشم شرکت‌کنندگان را ببندید و از آنها بخواهید که یکی از اشیای داخل سبد را بردارند و با لمس آن حدس بزنند که چه چیزی از سبد برداشته‌اند. البته باید سبد را طوری بپوشانید که شرکت‌کنندگان نتوانند محتویات آن را ببینند.

۸. منجمد شو

از یک نفر بخواهید در مکانی به‌شکل یک مجسمه با شکلکی خاص بایستد. بقیه اعضا باید بلافاصله تشخیص دهند که مجسمه کیست و در همان‌ جایی که هستند، مانند او مجسمه شوند. بخش جالب این بازی شکلک‌های خنده‌داری است که شرکت‌کنندگان به خود می‌گیرند.

۹. حدس بزن کیه

اسم هر شرکت‌کننده را روی یک تکه کاغذ بنویسید. کاغذها را تا بزنید و درون یک جعبه بریزید. هرکس باید یک کاغذ از جعبه بردارد و شخصی را که اسم او روی کاغذ نوشته شده، توصیف کند. بقیه باید با توجه به توضیحات او، شخص مدنظر را شناسایی کنند. این بازی را می‌توانید تیمی نیز انجام دهید.

۱۰. پانتومیم

بازی گروهی - پانتومیم یک بازی چهار نفره و بیشتر

یکی از ساده‌ترین و مفرح‌ترین بازی‌ های گروهی پانتومیم است که احتمالا نیاز به معرفی ندارد. در این بازی افراد به دو گروه تقسیم می‌شوند. هربار یک گروه برای گروه دیگر کلمه‌ای تعیین و به یکی از اعضای آن اعلام می‌کنند. آن عضو باید با حرکات دست و بدن و بدون کلام، آن کلمه را برای هم‌گروهی‌هایش نمایش دهد تا آنها در زمان مشخص‌شده موفق به شناسایی کلمه مدنظر شوند. گروهی که بیشترین حدس درست را داشته باشد برنده است.

می‌توانید به‌جای کلمه، عبارت، جمله یا ضرب‌المثل انتخاب کنید. تعیین قواعد بازی با خودتان است.

۱۱. مشاعره

مشاعره هم از آن بازی‌های نوستالژیک است. این بازی خانوادگی یا دوستانه را در هر جمعی می‌توانید بازی کنید و فقط کافی است کمی ذوق شعر داشته باشید. اگر هم خیلی اهل شعر نیستید یا حافظه خوبی برای به‌خاطرسپردن اشعار ندارید، می‌توانید شعر را با اسم جایگزین کنید مثلا اسم خاص، اسم پسرانه یا دخترانه، اسم شهر یا کشور.

بازی‌ گروهی با ابزار خاص

البته منظور از ابزار خاص وسایل پیچیده و آن‌چنانی نیست، اما در این بازی های گروهی به چیزی بیشتر از کاغذ و قلم یا چند صندلی نیاز دارید. بعضی از این بازی‌ها در گروه‌های پرجمعیت هیجان‌انگیزترند.

بازی‌هایی که برای گروه‌های پرجمعیت انتخاب می‌کنید باید مناسب باشند، یعنی دستورالعمل‌های بازی نباید خیلی پیچیده باشند و همه‌ اعضا باید درگیر بازی شوند. قبل از انتخاب بازی‌ها، سن و توانایی‌های فیزیکی بازیکنان را در نظر بگیرید.

۱۲. طناب‌کشی؛ بازی گروهی مفرح

طنابکشی-بازیهای گروهی

افراد را طوری به دو گروه تقسیم کنید که هر دو گروه از لحاظ قدرت بدنی با هم برابر باشند. این‌طوری بازی بیشتر طول می‌کشد و جذاب‌تر خواهد بود. یک طناب با طول و مقاومت مناسب انتخاب کنید و هر سر طناب را در اختیار سردسته‌ گروه‌ها بگذارید. تیمی که زمین بخورد یا طناب را رها کند، بازنده است. همچنین می‌توانید یک خط جداکننده بین دو گروه بکشید. هر تیمی که وارد زمین تیم مقابل شود، بازنده است.

۱۳. دمش را بگیر

در این بازی خانوادگی مفرح به گروه‌های سه‌نفره تقسیم می‌شوید. اعضای هر گروه به‌ترتیب قد پشت‌سر هم می‌ایستند، به‌ طوری‌ که بلندقدترین فرد در ابتدای صف باشد. یک تکه پارچه را به‌عنوان دم به کمرِ نفرِ آخر در هر تیم، یعنی کوتاه‌قدترین عضو، ببندید. هر تیم باید سعی کند که دم تیم‌های دیگر را بگیرد و بکشد. تیمی که بیشترین دم را جمع کند، برنده است.

۱۴. مافیا

شرکت‌کنندگان در این بازی به دو دسته اصلی مافیا (یا دزدها) و شهروندان تقسیم می‌شوند. بسته به تعداد افراد، شهروندان نقش‌های مختلفی شامل پلیس و پزشک می‌گیرند. در آغاز بازی یک نفر به‌عنوان حاکم یا کدخدا انتخاب می‌شود. با پخش‌کردن کارت‌ها بین افراد نقش‌ها مشخص می‌شود و کسی نباید نقش خود را فاش کند.

سپس کدخدا اعلام می‌کند که شب شده و همه باید چشم‌ها را ببندند. با اعلام کدخدا مافیا چشم‌ها را باز می‌کنند، یکدیگر را می‌شناسند، تصمیم به حذف یکی از شهروندان می‌گیرند و به خواب می‌روند. همه اینها را با زبان اشاره و بدون اینکه شهروندان متوجه شوند، انجام می‌دهند. با اعلام کدخدا روز می‌شود. در هر روز شرکت‌کنندگان باید با بررسی سرنخ‌ها و واکنش‌های افراد یکدیگر را قانع کنند که اعضای مافیا را شناسایی کرده‌اند و برای حذف آنها به توافق برسند. در این بین اعضای مافیا هم در پوست شهروند هدف خود را پیش می‌برند! بازی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یکی از دو گروه مافیا یا شهروندان برنده شوند.

این بازی کارت‌های مخصوصی دارد که نقش افراد را تعریف کرده‌اند. اما شما می‌توانید خودتان نقش‌ها را روی کاغذ بنویسید و ویژگی‌ آنها را مشخص کنید.

۱۵. دبرنا؛ بازی گروهی خانوادگی و دوستانه

دبرنا یک بازی گروهی پرهیجان

یکی دیگر از بازی های دورهمی هیجان‌انگیز دبرنا است. این بازی تعدادی کارت دارد که اعداد ۱ تا ۹۹ در خانه‌های مختلف روی آنها نوشته شده‌اند. یک کیسه سفید هم هست که مهره‌هایی با اعداد ۱ تا ۹۹ در آن قرار دارند. بسته به تعداد شرکت‌کنندگان، هر نفر تعداد مشخصی کارت می‌گیرد. یک نفر هم کیسه را می‌گیرد و مسئول درآوردن مهره‌ها و خواندن عدد آنها می‌شود. پیش از شروع بازی باید یکی‌دو مشت لوبیا بیاورید و بین افراد پخش کنید.

حالا دارنده کیسه شروع به درآوردن مهره‌ها و خواندن اعداد می‌کند. هر فردی که آن عدد را در کارت‌هایش داشت، جای آن را با لوبیا پر می‌کند. در پایان کسی که زودتر از دیگران یک ردیف از اعداد را پر کند، با گفتن دبرنا برنده‌شدنش را اعلام می‌کند. می‌توانید به‌جای یک ردیف، پرکردن کامل یک یا چند کارت را برای برنده‌شدن تعیین کنید.

بازی گروهی برای تیم‌های کم‌جمعیت

اگر تعداد داوطلبان برای بازی گروهی کم است، بازی‌هایی که در ادامه معرفی کرده‌ایم برای دورهمی‌ شما مناسب است. این بازی‌ها برای آشنایی بیشتر هم‌تیمی‌ها با یکدیگر و ایجاد رابطه‌ دوستانه بین آنها مناسب‌اند. البته که این بازی‌ها را در گروه‌های پرجمعیت هم می‌توانید انجام دهید.

۱۶. اسم‌فامیل

هریک از شرکت‌کننده‌ها یک کاغذ و خودکار آماده می‌کند و نام دسته‌های مختلف از اسم و فامیل گرفته تا غذا و شهر را سمت راست برگه‌ خود زیر هم می‌نویسد. سپس تصادفی یک حرف از حروف الفبا انتخاب می‌شود. شرکت‌کنندگان باید برای هریک از دسته‌ها، یک کلمه بنویسند که حرف اول آن حرف اعلام‌شده باشد. کسی که زودتر ستون را پر کند برنده است. می‌توانید عنوان‌هایی مانند حیوانات، نام گل، تیم‌های ورزشی، اسم دختر یا پسر، شخصیت‌های کارتونی، اسم ترانه، فیلم یا برنامه‌های تلویزیونی، اسم میوه‌ها و سبزیجات را هم به فهرست اضافه کنید.

۱۷. جعبه را خالی کن!

یک سبد کم‌عمق و سبک آماده کنید و تعدادی توپ داخل آن بریزید. سبد را به یک کمربند وصل کنید. شرکت‌کنندگان را به دو تیم تقسیم کنید. بازیکنان هر تیم باید به‌نوبت کمربند را ببندند و با تکان‌دادن کمر توپ‌ها را به بیرون از سبد هدایت کنند. در طول بازی استفاده از دست و خم‌شدن غیرمجاز است. هر بازیکن بعد از خالی‌کردن سبد باید توپ‌ها را داخل سبد قرار دهد و سبد را به هم‌تیمی خود بدهد تا او دوباره این کار را تکرار کند. تیمی که زودتر بازی را تمام کند، برنده است.

۱۸. این کار را نکن!

یک نفر برای راهنمایی بقیه انتخاب می‌شود و از جملاتی مثل «تکون نخور» و «لی‌لی کن» برای راهنمایی استفاده می‌کند. هرکس باید خلاف کاری را که به او گفته می‌شود انجام دهد در غیر این صورت بازنده محسوب می‌شود. شرکت‌کننده‌ای که تا آخر بازی را ادامه دهد، برنده است.

بازی‌ گروهی مناسب دورهمی‌های کاری

مهمانی- بازی های گروهی

بعضی از شرکت‌ها ممکن است شروع آغاز سالِ نو را جشن بگیرند. برخی بازی‌ها این مهمانی‌ها را جذاب‌تر می‌کنند و باعث شوند که مهمان‌ها احساس خستگی نکنند. در ادامه، بازی‌هایی را معرفی کرده‌ایم که کم‌هزینه‌اند. می‌توانید چند تا از این بازی‌ها را بسته به تعداد مهمان‌ها و مدت‌زمان مهمانی انتخاب کنید.

۲۰. صید شیرینی

مهمانان را به دو یا چند تیم ۸ تا ۱۰نفره تقسیم کنید. مقدار زیادی شکلات بسته‌بندی‌شده را داخل یک کاسه‌ بزرگ بریزید. اعضای هر تیم باید به‌نوبت به‌کمک وسیله‌ای مثل یک قاشق کوچک که در دهانشان قرار دارد، شکلات‌ها را از داخل کاسه‌ اصلی بردارند و به سبد تیم خودشان منتقل کنند. درنهایت تیمی که بیشترین تعداد شکلات را در سبدش داشته باشد، برنده است.

۲۱. ترکاندن بادکنک

شرکت‌کنندگان را به دو تیم تقسیم کنید. برای هر تیم یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. بادکنک‌ها را به پای بازیکنان ببندید. اعضای هر تیم باید سعی کنند بادکنک‌های تیم دیگر را بترکانند و از ترکیدن بادکنکی که به پای خودشان بسته شده، جلوگیری کنند. هرکس که بادکنکش بترکد، از بازی خارج می‌شود. درنهایت تیمی که بیشترِ اعضای آن باخته باشند، بازنده است. این بازی را می‌توانید دونفره نیز انجام دهید.

۲۲. توپ داغ

از شرکت‌کنندگان بخواهید دایره‌ای کنار هم بایستند. شیئی کوچک مثل یک توپ یا یک جعبه در اختیار نفر اول قرار دهید. یک آهنگ پخش کنید. با شروع آهنگ شرکت‌کنندکان باید توپ را دست به دست کنند. هنگامی‌ که آهنگ به پایان می‌رسد، کسی که توپ در دست اوست، بازنده خواهد بود و از دایره خارج می‌شود. برنده کسی است که تا انتها در دایره بماند.

۲۳. چند تا؟

به محض رسیدن مهمان‌ها از آن‌ها بپرسید که چند تا از یک شی مشخص در محیط وجود دارد. آن‌ها اجازه‌ شمارش ندارند و فقط باید تعداد را حدس بزنند. اشیائی که انتخاب می‌کنید، ممکن است هدیه‌ها، شکلات‌ها یا پله‌ها باشند.

حدس‌ها و نام افراد را یادداشت کنید و درنهایت تعداد درست و نام برنده را اعلام کنید. می‌توانید یک هدیه‌ هم برای برنده در نظر بگیرید.

۲۴. مسابقه گلوله‌برفی

تعدادی بادکنک در دو رنگ متفاوت آماده کنید. بادکنک‌ها را باد کنید و ۲ یا ۳ بادکنک در اختیار هر بازیکن قرار دهید. بازیکنان را به دو تیم تقسیم کنید و برای هر تیم یک رنگ بادکنک در نظر بگیرید. روی زمین یک خط جداکننده در نظر بگیرید. هر تیم باید سعی کند که بادکنک‌های خود را به طرف دیگر خط بفرستد و از ورود بادکنک‌های رقیب به زمین خود جلوگیری کند. بعد از ۲ دقیقه (یا بیشتر) تیمی که بیشترین تعداد بادکنک را در طرف دیگر خط دارد، برنده این بازی مهیج است.

سخن پایانی

شاید همه‌ افراد حاضر در جمع ایده‌ بازی‌ های دورهمی را دوست نداشته باشند، چون ممکن است از تجربه‌های قبلی خود لذت زیادی نبرده‌ باشند. در این مقاله سعی کردیم ساده‌ترین و جذاب‌ترین بازی‌ها را به شما معرفی کنیم تا همه از آنها لذت ببرند. عکس‌گرفتن از مهمان‌هایتان در حین بازی را فراموش نکنید. مرور لحظاتی که در کنار هم به شادی و تفریح گذرانده‌اید در آینده برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

شما در جمع‌های دوستانه، خانوادگی یا کاری کدام بازی های گروهی را انجام می‌دهید؟ اصلا از بازی گروهی لذت می‌برید؟ کدام‌یک از بازی‌های این فهرست را امتحان کرده‌اید؟


در ادامه بخوانید: بهترین انیمیشن های جهان برای کودکان و بزرگسالان
گامی برای تسلط شما بر مهارت‌های برقراری ارتباطمنبع icebreakerideas
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 28 دیدگاه)
 1. سروش می‌گوید

  هر روز میریم پارک و بازی ها زود تکراری میشه. بازی های جذاب تر میتونی از یوتیوب و سایتای خارجی پیدا کنی؟خلاصه خوب بود

 2. اسم ندرم حله؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ می‌گوید

  تکراری بود بازی دونفره به جز اس فامیل نداشت

 3. فاطمه می‌گوید

  عااالی بود. خییییلی ممنونم ازتون

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon