درمان عطسه با ۱۰ روش مؤثر و کاربردی

15

پیش از پرداختن به راهکارهای درمان عطسه، ابتدا علت آن را بررسی می‌کنیم. تقریبا هر چیزی که موجب تحریک بینی شود، باعث می‌شود تا عطسه کنیم. معمولا گردوغبار، گردهٔ گل، موی حیوانات و چیزهای این‌چنینی باعث بروز عطسه می‌شوند. همچنین عطسه‌کردن نوعی واکنش دفاعی بدن برای خارج کردن جرم‌هایی است که می‌توانند باعث تحریک سیستم تنفسی شوند. مثل پلک زدن و نفس کشیدن، عطسه نیز واکنشی نیمه مستقل به‌حساب می‌آید. این بدان معناست که می‌توان تا حدی جلوی عطسه را گرفت. با همراه باشید تا چند راه برای درمان عطسه به شما پیشنهاد دهیم.

۱. محرک‌هایتان را شناسایی کنید

برای درمان عطسه، باید محرک‌هایی که موجب عطسه می‌شوند را شناسایی کرد تا بهتر بتوان به مقابله با آنها پرداخت.

برخی محرک‌های معمول از این قرارند:

 • گرد‌وغبار؛
 • گردهٔ گل؛
 • خاک؛
 • موی حیوانات خانگی؛
 • نور زیاد؛
 • عطر؛
 • غذاهای تند؛
 • فلفل سیاه؛
 • ویروس‌های شایع سرماخوردگی.

اگر فکر می‌کنید عطسهٔ شما وابسته به نوعی آلرژی است، ممکن است به زمان بیشتری برای یافتن محرک‌تان نیاز داشته باشید. می‌توانید از پزشک بخواهید تا برای شما یک آزمایش آلرژی بنویسد.

۲. درمان آلرژی‌ها

کسانی که دچار آلرژی هستند معمولا دو یا سه عطسه پشت‌سرهم می‌کنند. زمان و مکانی که موجب تعداد بیشتر عطسه‌تان شده را یادداشت کنید. آلرژی‌های فصلی بسیار شایع هستند. آلرژی‌هایی که وابسته به مکان خاصی، مثل دفتر کارتان، هستند می‌توانند منشائی خارجی مثل آلاینده‌هایی مانند خاک یا موی حیوانات داشته باشند.

مصرف روزانهٔ قرص‌های ضدحساسیت یا اسپری‌های استنشاقی می‌توانند برای درمان عطسه و کنترل نشانه‌های راه خوبی باشند. برخی از قرص‌های ضدحساسیت عبارتند از:

اسپری استنشاقی گلوکوکورتیکوئید دارای پروپیونات فلوتیکازون و تریامسینولون استامید است.

ممکن است پزشک بنا به شرایط شما، داروهای دیگری برای درمان عطسه با منشأ آلرژی تجویز کند.

۳. خودتان را در برابر خطرات محیطی محافظت کنید

درمان عطسه با محافظت در برابر خطرات محیطی

برخی از کسانی که شغل‌های خاصی دارند، بیشتر از بقیه در معرض محرک‌های هوازی قرار می‌گیرند. گرد‌وغبارهایی که وارد مجاری تنفسی می‌شوند در خیلی از شغل‌ها وجود دارند که می‌توانند به شدت بینی و سینوس‌ها را آزار دهند.

مثلا این مواد خاصیت تولید گردوغبار را دارند:

مواد شیمیایی (شامل آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌های شیمیایی)؛

 • سیمان؛
 • زغال؛
 • پنبه‌ٔ نسوز؛
 • فلزات؛
 • چوب؛
 • ماکیان؛
 • غلات و آرد.

به مرور زمان، این عوامل محرک می‌توانند موجب سرطان دستگاه تنفس، سرطان گلو، شش‌ها یا دیگر مشکلات تنفسی مزمن شوند. همیشه هنگام کار با این مواد، از ماسک‌های مناسب یا دهان‌بندهای طبی استفاده کنید.

کم کردن میزان قرارگیری در محیط‌های محرک سیستم تنفسی یا وجود سیستم تهویه مناسب که گردوغبار را از محیط خارج می‌کند، راه مناسبی برای درمان عطسه و جلوگیری از تحریک سیستم تنفسی محسوب می‌شود.

۴. به نور مستقیم نگاه نکنید

تقریبا یک‌سوم افراد دچار حالتی هستند که وقتی به نور زیاد نگاه می‌کنند، به عطسه می‌افتند. حتی قدم زدن در یک روز آفتابی ممکن است باعث ایجاد عطسه در برخی افراد شود.

این عطسه که با نام «عطسه واکنش به نور» شناخته می‌شود، در زنان نسبت به مردان شایع‌تر است.

چشمان‌تان را با استفاده از عینک‌های آفتابی پولاریزاسیون‌شده محافظت کنید و پیش از خارج شدن از خانه، روی چشم‌ها قرار دهید.

۵. در خوردن زیاده‌روی نکنید

برخی مردم پس از صرف غذایی سنگین به عطسه می‌افتند. هنوز علت اصلی به‌وجود آمدن چنین موقعیتی برای دانشمندان کشف نشده است.

یکی از محققان با استفاده از دو کلمهٔ «sneeze» به معنی عطسه‌کردن و «satiation» به معنی حس سیری، لقب «snatiation» را به چنین حالتی داده است.

برای درمان عطسه در حالت «snatiation» بهتر است غذا را به آرامی و در وعده‌های کوچک‌تر میل کنید.

۶. از اسپری‌های بینی هومیوپاتی استفاده کنید

درمان عطسه با اسپری بینی

تمیز کردن سینوس‌ها می‌تواند بینی را از تحریک عوامل غیرآلرژی‌زا دور نگه دارد.

اسپری بینی کپسایسین را امتحان کنید. کپسایسین ماده‌ای است که در فلفل‌های تند یافت می‌شود و دلیل اصلی تند بودن فلفل است.

کپسایسین حسی قوی ایجاد می‌کند که بلافاصله به عطسه می‌افتید و دچار آبریزش بینی خواهید شد، اما ظرف چند دقیقه سینوس‌های شما پاک می‌شوند.

تصور می‌شود که این ماده می‌تواند حساسیت بینی نسبت به محرک‌های خارجی را کاهش دهد. «Sinus Buster» یک نمونه از اسپری‌های بینی هومیوپاتی برای درمان عطسه است.

۷. بگویید «خیارشور»!

برخی مردم تصور می‌کنند که برای درمان عطسه می‌توانید یک کلمهٔ عجیب را بیان کنید تا حواس‌تان از عطسه کردن پرت شود.

هیچ مدرکی دال بر درست بودن این راهکار وجود ندارد، اما زمانی که حس عطسه کردن داشتید، کلمه‌ای مثل «خیارشور» را تکرار کنید.

۸. فین کردن

درمان عطسه با فین کردن

عطسه در اثر تحریک شدن بینی و سینوس‌ها شکل می‌گیرد. زمانی که حس عطسه‌کردن داشتید، فین کنید. این یک راهکار مناسب برای درمان عطسه است.

با این کار محرک‌هایی که وارد بینی شده‌اند را خارج کرده و واکنش عطسه را خنثی خواهید کرد. همیشه یک جعبه دستمال‌کاغذی در نزدیکی‌تان داشته باشید. برای کیف‌تان نیز از دستمال‌های جیبی استفاده کنید.

۹. بینی‌تان را نیشگون بگیرید

این روش نیز راهکار دیگری برای درمان عطسه به‌حساب می‌آید. زمانی که حس عطسه‌کردن داشتید، بینی‌تان را از دو طرف سوراخ‌های بینی نیشگون بگیرید؛ مثل زمانی که بوی بدی به مشام‌تان می‌رسد.

همچنین می‌توانید این نیشگون را از قسمت بالایی بینی بگیرید؛ درست زیر قسمت بین دو ابرو.

۱۰. زبان‌تان را به کار بگیرید

در این روش می‌توانید با قلقلک‌دادن سقف دهان با کمک زبان‌تان، به درمان عطسه بپردازید. پس از ۵ تا ۱۰ ثانیه، فشاری که برای عطسه وجود داشته از بین خواهد رفت.

فشار دادن زبان با قدرت زیاد پشت دو دندان جلو تا رفع حس نیاز به عطسه نیز راه دیگری است.

آیا جلوگیری از عطسه برای سلامتی ضرر دارد؟

به‌طور کلی، جلوگیری از عطسه به صورت هرازگاهی ضرری برای بدن به دنبال نخواهد داشت. با این حال، در حال انجام این کار، ممکن است پرده‌ٔ گوش‌تان صدا کند یا کمی فشار در صورت یا پیشانی‌تان حس کنید. اگر برای هر نوع عطسه‌ای به فکر درمان عطسه و جلوگیری از بروز آن بودید، ممکن است به مشورت با یک پزشک نیاز داشته باشید تا اول از همه علت اصلی عطسه‌هایتان را ردیابی کنید. به احتمال زیاد بدن شما سعی در محافظت شما در برابر چیزی که باعث تحریک بینی‌تان شده است دارد.

توصیهٔ ما این است که برای جلوگیری از بروز هر نوع مشکلی، حتما با پزشک‌تان در این زمینه مشورت کنید و به اطلاعاتی که در این مقاله مطرح شد اکتفا نکنید.

عطسه یکی از مکانیسم‌های دفاعی بدن نسبت به مواد و شرایط محرک به‌حساب می‌آید. این کار جلوی محرک‌ها را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد به سیستم تنفسی ما وارد شده و باعث بروز مشکلات شدیدتری شوند.

اما برخی مردم در مقایسه با سایر افراد نسبت به این محرک‌ها حساس‌تر هستند.

اگر زیاد عطسه می‌کنید، نگران نباشید. این مسئله معمولا مشکل جدی به‌حساب نمی‌آید، اما ممکن است آزاردهنده باشد.

در بسیاری از موارد، برای درمان عطسه نیازی به استفاده از دارو نیست. با ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی‌تان می‌توانید جلوی بسیاری از عطسه‌ها را بگیرید. برخی از راهکارهای این مقاله نیز ممکن است برای درمان عطسه به کمک شما بیاید.


در ادامه بخوانید: علائم عفونت ریه؛ عامل ابتلا، روش درمان و راه پیشگیری از آن چیست؟
گامی برای تسلط شما بر مهارت‌های برقراری ارتباطهشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 15 دیدگاه)
 1. امیر ملاشاهی می‌گوید

  واقعا خیارشور تاثیر داشتا 😶😂

 2. عطسه کننده می‌گوید

  در حال حاضر بعد از ۱۵ الی ۲۰ تا عطسه، تونستم با این مطالب عطسه هام رو تموم کنم
  البته اینجور عطسه ها رو روز دو بار دارم🤕

 3. ش می‌گوید

  سلام من دیشب زیاد در معرض سرما و هوای بیرون با موی خیس و حوله بودم حدود نیم ساعت
  و بعدش
  عطسه قطع نمیشه تا الان