تمیز کردن کفش سفید با ۳ روش آسان و مؤثر

تمیز کردن کفش سفید مثل روز اول

4

کفش‌های سفید، به‌ویژه کتانی‌های سفید، یکی از اجزای جذاب بسیاری از سبک‌های پوشش هستند. اما تمیز نگهداشتن و مهم‌تر از آن، چگونگی تمیز کردن کفش‌ سفید یکی از دغدغه‌های طرف‌داران این کفش‌هاست. برای تمیز کردن کفش‌ سفید راهکارهای متنوعی (از مایع سفید‌کننده گرفته تا خمیردندان و جوش شیرین) وجود دارد. اگر کفش‌های سفید شما مثل روز اول تمیز نیستند و شما در فکر خریدن کفش‌های نو هستید، بهتر است قبل از هزینه‌کردن و خریدن کفش‌های جدید، نگاهی به راهکارهای این مقاله برای تمیز کردن کفش سفید بیندازید. با صرف کمی وقت و حوصله، کفش‌های شما در تمیزی و سفیدی دست‌کمی از کفش‌های نو نخواهند داشت.

چطور کفش‌های سفید را تمیز کنیم؟

برای‌اینکه کمتر درگیر چندوچون تمیز کردن و شستن شوید، قبل از‌ هر چیز بهتر است مراقب باشید کفش‌هایتان کثیف نشوند! سعی کنید قبل از پوشیدن کفش‌های سفید برای اولین بار، مقداری محلول ضدلک و ضدآب را روی آنها اسپری کنید. مهم نیست که قصد دارید کجا بروید یا وضعیت هوا چگونه است؛ تا چند هفته بعد از اولین استفاده، برای تمیزماندن کفش‌هایتان از اسپری ضدلک استفاده کنید.

نکته کلیدی دیگری که باید رعایت کنید این است که نگذارید لکه‌ها کهنه شوند. شاید این کار کمی خسته‌کننده باشد اما تمیز کردن سریع لکه‌ها کمکی بزرگ به تمیزماندن کفش سفید خواهد کرد. بهتر است، به‌محض کثیف‌شدن کفش‌ها، با یک دستمال مناسب آنها را پاک کنید. اگر لکه‌ها را سریع تمیز نکنید، به عمق پارچه کفش نفوذ می‌کنند و برای تمیز کردن آنها در آینده، باید وقت و انرژی بیشتری صرف کنید.

مواد لازم برای پاک کردن و شستن کتانی سفید

مواد_لازم_برای_تمیز_کردن_کفش_سفید

به‌کمک مسواکی کهنه، آب گرم و صابون، لکه‌های سطح کفش را به‌آرامی بشویید. در اکثر موارد، این روش تا حد قابل‌قبولی به تمیزتر شدن کفش‌های سفید کمک می‌کند. اما اگر لکه‌های روی کفش بدقلق و مقاوم هستند، نگران نباشید چون هنوز گزینه‌های زیادی، مثل خمیردندان، سفیدکننده و جوش‌شیرین برای رهایی از شر لکه‌ها وجود دارد.

هرگز کفش‌ها و کتانی‌های سفید خود را داخل ماشین لباس‌شویی نیندازید. استفاده از ماشین لباس‌شویی ممکن است لکه‌ها را در مقابل شست‌وشو مقاوم‌تر کند. علاوه‌براین، استفاده از ماشین لباس‌شویی گاهی باعث آسیب‌های دائمی به کفش مثل پارگی، نخ‌کش‌شدن یا خرابی چرم یا پارچه کفش می‌شود. در صورت شستن کفش‌ها با ماشین لباس‌شویی، ممکن است کفش‌هایتان هرگز مثل قبل نشوند. پس بهتر است در این مورد دور ماشین لباس‌شویی را خط بکشید.

۱. آیا استفاده از مایع سفیدکننده برای تمیز کردن کفش سفید مناسب است؟

پاسخ این سؤال مثبت است. اما باید بدانید که استفاده از مایع سفیدکننده بهترین راهکار برای تمیز کردن کفش سفید نیست. در صورت استفاده از سفیدکننده برای تمیز کردن کفش سفید باید آن را رقیق کنید. میزان سفیدکننده‌ای که باید برای تمیز کردن کفش سفید استفاده کنید بسته به جنس کفش متفاوت است. اکثر راهنماهای نگهداری از کفش توصیه می‌کنند که نسبت سفیدکننده به آب باید یک به پنج باشد. در صورت زیاده‌روی در استفاده از سفیدکننده، احتمال زردشدن کفش بیشتر می‌شود.

سفیدکننده‌های خانگی (سدیم هیدروکسید) خورنده و سمی محسوب نمی‌شوند، اما ممکن است تماس با آن‌ها موجب آسیب به چشم، ریه‌ها، دهان و پوست شود. پس حتما هنگام استفاده از سفیدکننده‌ها نکات ایمنی را رعایت کنید. از سفیدکننده در فضای باز و دارای تهویه مناسب استفاده کنید. احتیاط کنید که سفیدکننده با چشم‌ها و پوست تماس نداشته باشد.

برای تمیز کردن کتانی‌های سفید با سفیدکننده، به آب، ظرف مناسب، مایع سفیدکننده، مسواک و پنجره یا وسیله تهویه مناسب نیاز دارید. در فضای باز مقدار کمی سفیدکننده را با حداقل پنج‌برابر آب مخلوط کنید. مسواک خود را به محلول رقیق‌شده آغشته کنید و، به‌کمک مسواک، روی کفش را با ملایمت تمیز کنید. بعد از اتمام کار، کفش‌ها را با آب گرم آب‌کشی کنید و اجازه دهید کفش‌ها به‌مدت چند ساعت در هوای آزاد بمانند و خشک شوند.

۲. نحوه شستن کتانی سفید با جوش‌شیرین

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن کفش سفید

جوش‌شیرین یکی از موادی است که بسیاری از کارهای خانه را ساده‌تر می‌کند. جوش‌شیرین آچارفرانسه تمیزکاری است و استفاده از آن یکی از ترفندهای خودکفایی در شست‌وشوی کفش‌های سفید در خانه به حساب می‌آید. برای محکم‌کاری به کمی سرکه سفید هم نیاز دارید.

برای تمیز کردن کفش‌های سفید، یک قاشق سوپ‌خوری آب گرم، یک قاشق سوپ‌خوری سرکه سفید و یک قاشق سوپ‌خوری جوش‌شیرین را باهم ترکیب کنید تا مخلوطی خمیرمانند به دست آید. با کمک مسواکی کهنه، این مخلوط را روی سطح کفش بمالید. برای گرفتن نتیجه بهتر، مسواک را با حرکات دایره‌وار روی کفش بکشید. بعد از اینکه تمام سطح کفش به مخلوط آغشته شد، کفش را به‌مدت چند ساعت در معرض نور خورشید قرار دهید. پس از خشک‌شدن کفش‌ها، آنها را بتکانید و یا با کمک مسواکی تمیز، ترکیب جوش‌شیرین و سرکه را ازروی کفش‌ها پاک کنید. به احتمال زیاد، بعد از این کار کفش‌هایتان تمیزتر خواهند شد.

۳. نحوه تمیز کردن کتانی سفید با خمیردندان

اشتباه نخواندید! خمیردندان فقط مخصوص سفید کردن دندان نیست و می‌توانید از آن به‌عنوان یک راهکار مؤثر برای تمیزکردن کفش‌های سفید استفاده کنید. برای تمیز کردن کفش‌های سفید، از خمیردندان بدون رنگ استفاده کنید، زیرا خمیردندان‌های رنگی لکه‌ای جدید بر لکه‌های کفش اضافه خواهند کرد. نکته مثبت استفاده از خمیردندان این است که شما می‌دانید این راهکار، برخلاف استفاده از سفیدکننده، تهاجمی نیست و احتمال آسیب به کفش‌های شما در این روش حدودا صفر است. درهرصورت، کفش‌هایتان از دهان و دندان‌هایتان مقاوم‌ترند.

برای شست‌وشوی کفش و کتانی‌های سفید با خمیردندان، از خمیردندان غیرژلی سفید و مسواک استفاده کنید. با حرکات دایره‌وار خمیردندان را روی لکه‌های کفش بمالید. بعد از گذشت 10 دقیقه، به‌کمک یک حوله مرطوب، سطح کفش را پاک کنید و در صورت نیاز این کار را چند بار دیگر تکرار کنید.

نحوه تمیز کردن کفش سفید در زمستان

تمیز کردن کفش سفید در زمستان

پوشیدن کفش‌هایی به‌رنگ برف و قدم‌زدن روی برف‌های زمستانی، به‌خودی‌خود، تمیزی کفش‌های شما را تهدید نمی‌کند. اما نکته‌ای که شاید فراموش کرده‌اید این است که، در بسیاری از شهرها، برای کمک به ذوب‌شدن سریع‌تر برف‌ها، مسیرهای رفت‌و‌آمد را نمک‌پاشی می‌کنند. به احتمال زیاد، می‌دانید که لکه و شوره نمک یکی از بدشکل‌ترین لکه‌هاست. اگر کفشتان به لکه نمک دچار شد، می‌توانید به‌کمک تکه‌ای پارچه آغشته به مخلوط سرکه سفید و آب، لکه‌ها را پاک کنید.

نکات تکمیلی

استفاده از آب ممکن است به کفش‌های جیر آسیب برساند. برای گرفتن رطوبت کفش‌های جیر، از دستمال نرم یا حوله کاغذی استفاده کنید. برای تمیز کردن کفش جیر و پاک کردن لکه‌های خشک ازروی آن، از مدادپاک‌کن استفاده کنید. لکه‌های مقاوم را با کمک سرکه سفید پاک کنید. بعد از خشک‌شدن کفش، به‌کمک برس مخصوص کفش جیر، روی کفش را برس بکشید تا بافت پارچه کفش به حالت اول برگردد.

برای پاک کردن لکه‌های زردرنگ ازروی کفش سفید، می‌توانید از الکل یا آب‌اکسیژنه استفاده کنید. اگر لکه‌های زرد مقاوم هستند، مقداری رنگ‌بر را با آب مخلوط کنید و به‌مدت چند دقیقه روی لکه قرار دهید و سپس، به‌کمک پارچه، کفش را پاک کنید.

برای پاک کردن لکه‌های زرد ایجادشده در زیره کفش، روی لکه‌ها خمیردندان سفید بمالید.

گاهی شستن کفش‌ سفید با آب گرم باعث تغییر رنگ آن می‌شود. این تغییر رنگ طبیعی است و بعد از خشک‌شدن کفش برطرف می‌شود.


در ادامه بخوانید: مراحل تمیز کردن کفش چرم، ورنی و جیر
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع womansworld wikihow
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 4 دیدگاه)
 1. Sahar می‌گوید

  ببخشید کفش های من جنس روش پلاستیکی و رنگش صورتی شبرنگه اونو چطور بشورم که رنگش برگرده؟

 2. Amir می‌گوید

  من یک روش عالی بلدم که میخوان این تجربه رو هم به شما انتقال بدهم.
  یکمی وایتکس و نرم کننده موی سر و یک قاشق جوش شیرین و مقداری موادشوینده و یک پیمانه نمک را باهمون کفش که از قبل گل‌های کفش رو تمیز کردین بندازین تو ماشین لباسشویی.(این مواد هارو روی خود کفش بریزید.از درب بالا نریزید.)
  یک تکه پارچه هم تو لباسشویی بندازین تا قشنگ آب رو جذب کنه تا کفش زودتر خشک بشه.(پارچه ای باشه رنگ نده که بخواد کفش رو خراب کنه)درجه لباسشویی هم باید رو حالت آنتی باکتریال باشه.
  البته قبلش با یک مسواک و جرم گیر (من) بغل های کفشم را می‌سابم.
  باورتون نمیشه.ولی خیلی خیلی تمیز میشه.حتما امتحان کنید…

 3. Ali می‌گوید

  سلام من کتونیه سفیدم باوایتکس تمیز کردم ولی بعداز خشکشدن لکه های ز ردی رو پدیدار شدن واسه چیه این لکه ها و میشه پاکشون کرد

  1. کاربر چت می‌گوید

   دقیقاااا منم کتونی ام زدر شده ولی یک لنگش چون اولین بار با وایتکس شستم و هی اون لکه ها بیشتر شدن تروخدا ی روش بکید