مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

چگونه استعداد خود را کشف کنیم

30

کشف استعدادهای طبیعی هر فرد، کار بسیار دشواری است. در مورد خود من چند دهه طول کشید تا متوجه شوم که در نوشتن استعداد دارم. هرگز از این استعداد باخبر نبودم، چون در دبیرستان همیشه در درس ادبیات، نمرات پایینی می‌گرفتم. ولی امروز، میلیون‌ها نفر نوشته‌های من را می‌خوانند. کشف اینکه چه استعدادهایی دارید، برای شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر، می‌تواند بسیار سخت باشد. برای اینکه ببینید چگونه می‌توانید استعداد خود را کشف کنید، مقاله زیر را بخوانید.

من از داگ ویلکس (Doug Wilks) که محقق استعدادیابی و موسس وبسایت StrengthsLauncher است، کمک گرفتم. داگ ویلکس، ۳ بینش مهم زیر را برای کشف استعدادهای طبیعی شما ارائه کرده است:

۱. در کودکی، چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کرد؟

در کودکی چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کرد

کمی وقت بگذارید و شادترین خاطرات خود در دوران ابتدایی را به یاد بیاورید. چه چیزی آن لحظات را آنقدر لذت‌بخش می‌کرد؟ چه ویژگی‌های مشترکی وجود داشت؟ آیا وقتی ۹ ساله بودید، فردی رقابتی بودید؟ شاید به فوتبال علاقه داشتید و هر روز بی‌صبرانه منتظرِ زنگ تفریح بودید. به عشق فوتبال زندگی می‌کردید و عاشق لحظه‌ای بودید که می‌توانستید بیرون بدوید و به زمین تمرین بروید و بازی را شروع کنید. یا شاید از کار کردن بر روی پروژه‌های گروهی بزرگ و رقابتی لذت می‌بردید؟ دوستان‌تان می‌خواستند که در گروه آنها باشید و استعداد زیادی در بالا بردن نمره‌ی کل گروه داشتید. بله شما از این فرصت‌ها لذت می‌بردید و برای‌تان هیجان‌انگیز بود.

در کنار فکر کردن به این خاطرات کودکی، به این مسئله نیز فکر کنید که در دوران بزرگسالی، چه فعالیت‌های مشابهی شما را هیجان‌زده می‌کند. شاید هنوز هم اهل رقابت باشید، ولی با این تفاوت که اکنون برای به دست آوردن مشتری‌های جدید برای استارتاپ‌تان رقابت می‌کنید. شاید هنوز هم پروژه‌های استراتژیک و پیچیده را دوست دارید، ولی با این تفاوت که اکنون این پروژه‌ها را برای یک شرکت مشاوره‌ی بین‌المللی انجام می‌دهید.

چرا ما بعضی چیزها را انتخاب می‌کنیم و از کارهای خاصی لذت می‌بریم؟ چرا در انجام بعضی از کارها، بهتر از سایر کارها عمل می‌کنیم؟ «تم استعداد» (talent theme، اصطلاح استفاده شده توسط گالوپ)، یک الگوی طبیعیِ تکرارشونده از اندیشه، احساس یا رفتار است که می‌توان آن را به طور سازنده‌ای به کار گرفت.

شناخت استعدادهای منحصر به فرد، به شما کمک می‌کند تا به این پرسش‌ها پاسخ دهید. استعدادهای منحصر به فرد، به شما نشان می‌دهد که چرا چیزهای خاصی را انتخاب می‌کنید، از کارهای خاصی لذت می‌برید و در بعضی کارها بهتر از کارهای دیگر عمل می‌کنید. در واقع، احتمال اینکه ۵ تم استعداد برتر شما مانند شخص دیگری باشد، فقط ۱ در ۳۳ میلیون است!

بنابراین باید بدانید که آنچه در دوران ابتدایی شما را هیجان‌زده می‌کرده و آنچه در دوران بزرگسالی شما را هیجان‌زده می‌کند، بسیار شبیه یکدیگر هستند. شما فقط از تم‌های استعداد یکسانی (مثلا رقابتی بودن و علاقه به پروژه‌های استراتژیک) در محیط‌های متفاوتی استفاده می‌کنید.

امروز چه کارهایی بیش از سایر کارها، همان لذتی را در شما ایجاد می‌کند که ۲۰ یا ۳۰ سال پیش و در دوران کودکی حس می‌کردید؟ برای نزدیک کردن کارهای امروزتان به لحظاتی که در گذشته شما را هیجان‌زده می‌کرده، راه‌هایی را پیدا کنید. خاطرات دوران دبستان، داستان‌های قدرتمندی هستند که نشان می‌دهند چه استعدادهایی دارید و چگونه باید از آنها استفاده کنید.


حتما بخوانید: ۵ راه‌ برای استعدادیابی در کودکان

۲. چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید؟

چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید

فرض کنید که ساعتِ ۹ صبح روز پنجشنبه است. زمان شما، کاملا به خودتان تعلق دارد و قرار نیست که بازی فوتبالی انجام بدهید، به جایی بروید یا گزارش کاری‌ای را انجام بدهید و تا چند ساعت، هیچ کاری برای انجام دادن ندارید. می‌توانید فعالیت مورد علاقه‌تان را انجام دهید که می‌تواند نواختن گیتار، باغبانی یا نوشتن رمان باشد. شاید هم کار مورد علاقه‌تان، برنامه‌نویسی پایتون برای پروژه‌ی شخصی باشد که چند ماهِ قبل شروع کرده‌اید.

این فعالیت، هر زمان که آن را انجام دهید، شما را جذبِ خود می‌کند و طی آن ذهن، جسم و ادراک شما در تقارن کامل کار می‌کند. در این وضعیت زمان را فراموش می‌کنید و پیش از آنکه بدانید، ساعت ۱۲:۳۰ شده است و شما هنوز حتی به ناهار فکر هم نکرده‌اید. اگر شغل شما نیز به اندازه‌ی پروژه‌ی شخصیِ روز پنجشنبه‌تان لذت‌بخش باشد، چطور؟ آیا می‌توانید دوباره همان جادو را مهار و اسیرِ خود کنید؟

به لحظاتی مانندِ این، توجه زیادی داشته باشید. اگر آنقدر در انجام کاری غرق می‌شوید که زمان را فراموش می‌کنید، این یکی از نشانه‌های مهمِ رسیدن به حالت فِلو (flow، اصطلاحی در روانشناسی به معنیِ غرق شدن در کار) است. اگر در حینِ انجام یک پروژه، هر میزانی از حالتِ فلو را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد در حال استفاده از یک یا چند مورد از استعدادهای طبیعی‌تان هستید.


حتما بخوانید: ۵ نشانه که شغل‌ شما استعدادتان را به هدر می‌دهد

۳. برای انجام چه کاری اشتیاق دارید؟

برای انجام چه کاری اشتیاق دارید

درست در همین لحظه که این مطلب را می‌خوانید، چه آتشی در درون شما شعله‌ور است؟ در طول تاریخ بشر هیچ زمانی برای شروع انجام ماموریت زندگی‌تان، ساده‌تر از همین الان نبوده است. آیا عاشق نوشتن هستید؟ این خیلی خوب است، می‌توانید برای خود یک وبلاگ ایجاد کنید. آیا بهتر از هر کسِ دیگری قلاب‌دوزی می‌کنید؟ این عالی است. چند شال و روسری اضافه ببافید و آنها را در سایت‌های خرید و فروش کالا، به فروش برسانید.

آیا حتی فکر کردن در مورد ملاقات و برقراری ارتباط با افراد جدید، شما را بی‌نهایت خوشحال می‌کند؟ برای مثال می‌توانید برای مدیران محلی در شهر خود، جلسه‌ای غیررسمی ترتیب بدهید. آیا از هر سه کار لذت می‌برید؟ در این صورت می‌توانید برای وبلاگ‌نویسانِ قلاب‌دوزی حرفه‌ای، جلسه‌ای ماهیانه برگزار کنید.

در دنیای ایده‌آل، همه می‌توانند هر روز در محل کار، از استعدادها و توانایی‌های خود استفاده کنند. ولی متاسفانه، برای بیشتر مردم اینگونه نیست. در واقع، طبق آمار موسسه‌ی گالوپ، ۶۳ درصد از شاغلین در سراسر جهان، به کار خود علاقه ندارند. البته این رقم، ۲۴ درصدی را که به طور جدی از شغل خود بیزار هستند، شامل نمی‌شود. اگرچه دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد، یکی از عوامل مهم این است که بیشتر شاغلین، به طور روزانه از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده نمی‌کنند.

به این مسئله فکر کنید که در طبیعت، عقاب می‌تواند بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتر در روز پرواز کند. فیل می‌تواند تا ۸۰ کیلومتر در روز بر روی زمین پرسه بزند. اگر عقاب یا فیل را در قفسی اسیر کنیم، آنها دیگر نمی‌توانند به صورتی زندگی کنند که برای آن ساخته شده‌اند. در این حالت،این موجودات خاموش، خفه و اسیر می‌شوند. به همین ترتیب، میلیون‌ها نفر نیز در جهان نمی‌توانند هر روز کاری را انجام دهند که برای آن ساخته نشده‌اند.

برای شما درک این مسئله که در جایی هستید که نمی‌توانید از استعدادهای‌تان استفاده کنید، دردناک و ناراحت‌کننده خواهد بود. خوشبختانه زندگی یک سفر است و یک روز منفرد و مجزا نیست. دست‌کم یک راه کوچک برای دوباره بازگرداندن بعضی از شادی‌های دوران کودکی‌تان پیدا کنید. مثلا در یک روز پنجشنبه، در کار مورد علاقه‌تان غرق شوید و زمان را فراموش کنید یا بر کاری که آرزوی انجام آن را دارید تمرکز و آن را شروع کنید.

 

برگرفته از: inc.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

30 دیدگاه
 1. محمود می‌گوید

  من از بچگی عاشق پلی استیشن بودم.همین الانم عاشق بازی های کامپیوتری هستم.یعنی باید بشینم و صب تا شب پلی استیشن بازی کنم؟ منطقی بنظر میرسه؟

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   البته همه‌ی بچه‌ها عاشق بازی‌های رایانه‌ای و سرگرمی و تفریح هستند و در اینجا منظور این هست که در دوران کودکی به کدام زمینه‌ی هنری، علمی یا ورزشی علاقه‌ی زیادی داشتید.
   موفق باشید

 2. ......... می‌گوید

  به کارایی که انجام میدی دقت کن ببین کدوم رو بهتر انجام میدی و بیشتر دوست داری جوری که برای اون کار لحظه شماری می کنی

 3. Parsa می‌گوید

  واقعا مطلب مفیدی بود 😘😘😘ممنون

 4. محمد می‌گوید

  سلام .من از کودکی به کفش و لباس و فروشگاه ها علاقه داشتم و دارم و همچنین اشپزیم خیلی خوبه و گل و گیاه هم خیلی دوست دارم و پرورش میدم اما مدرک تحصیلیم کار شناسی عمران هست که نسبت بهش بی علاقه بودم و به اسرار خانواده وارد این رشته شدم و چون به مدیریت علاقه داشتم برای ارشد در شاخه عمران وارد رشته مدیریت ساخت شدم اما بازم نمیدونم در اینده چه شغلی رو انتخاب کنم..

 5. فاطمه می‌گوید

  من هنوز نمي دونم تو چي استعداد دارم يا چه چيزي منو به وجد مياره تنها چيزي كه ميدونم اينكه كاري رو دوست دارم كه حركتي باشه ولي واقعا گيجم دوستام بهم ميگفتن تو نوشتن استعداد داري معلم فيزيكم ميگفت تو فيزيك و.رياضي ومن هنوز سردرگمم حتي نميدونم به چي علاقه دارم مثل ي كلاف سردرگم

 6. لیلا می‌گوید

  خب هیچ چیزی از کودکی ام ب یاد ندارم

 7. farid می‌گوید

  مقاله مفیدی بود،سپاس از شما.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده.
   با سپاس

 8. کوثر می‌گوید

  من باخجالتی که دارم استعدادبه چه دردم میخوره

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   البته مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی هم قابل اکتساب هستند و با تمرین و تلاش می‌تونید این مهارت‌ها و توانایی‌ها رو در خودتون تقویت کنید. بهترین راه برای این کار استفاده از مشاوره‌ها و توصیه‌های کارشناسان و روانشناسان هست.
   موفق باشید

  2. رضا می‌گوید

   خیلی ربطی ندارن به هم. خجالت شاید در مواقعی مزاحم شما شود که استعدادتون نو کارهایی باشه که با مردم در تعامل باشید.

 9. mojtaba می‌گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید
  من علاقه زیادی به فوتسال وپینگ پنگ دارم تاحدی که هر روز میخوام ساعت ها بازی کنم
  اما پدرم میگه برای تفریح وسرگرمی وورزش خوبه اما بیشتر ازاون فایده نداره چون نمیشه درآمدی ازش کسب‌کرد و فقط اسرار داره که درس بخونم تابه جایی برسم
  تاجایی که یادم میاد از بچگی عاشق این دو بازی بودم و الآن نه تنها اشتیاقم به این دو بازی کم نشده بلکه دوچندان شده
  درضمن چون اهل افغانستان هستم وفکر نمیکم بتونمحداقل یکی از این بازی ها رو هم به طور حرفه ای دنبال کنم و به جایی برسم
  و از طرفی نمیخوام مثل میلیون ها آدم زندگی
  ساده و بدون تلاش هیایو داشته باشم
  میخواستم نظرتونو بهم بگین و راهنمایی کنین که چیکار کنم تا به اهدافم برسم وآدم موفقی بشم.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   البته ورزش و تحصیل هیچ تناقضی با همدیگه ندارند و با برنامه‌ریزی درست، می‌تونید در هر دو زمینه پیشرفت کنید و دنبال کردن یکی به معنای نادیده گرفتن و بی‌توجهی کردن به دیگری نیست. در میان ورزشکاران حرفه‌ای هم کسانی (مانند علی دائی) وجود دارند که هم در ورزش موفق بودند و هم از تحصیلات دانشگاهی برخوردار هستند.
   موفق باشید

 10. علیرضا می‌گوید

  من به والیبال علاقه دارم الان دو سال و نیمه میرم والیبال موقعی که والیبال را بازی یا تمرین میکنم نه متوجه گذشت زمان میشم و هم از کودکی به این ورزش علاقه بسیار شدیدی داشتم و اشتیاق خاصی به این رشته ورزشی دارم و برای تیم ملی در مسابقات انتخابی جهانی ۲۰۱۸ ارزوی موفقیت میکنم و میگم کاش جای یکی از انها در تیم ملی حضور داشته باشم واقعا ارزوی همیشگیمه به امید دیدار علیرضا ۱۷ ساله