مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

چگونه استعداد خود را کشف کنیم

50

کشف استعدادهای طبیعی هر فرد، کار بسیار دشواری است. در مورد خود من چند دهه طول کشید تا متوجه شوم که در نوشتن استعداد دارم. هرگز از این استعداد باخبر نبودم، چون در دبیرستان همیشه در درس ادبیات، نمرات پایینی می‌گرفتم. ولی امروز، میلیون‌ها نفر نوشته‌های من را می‌خوانند. کشف اینکه چه استعدادهایی دارید، برای شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر، می‌تواند بسیار سخت باشد. برای اینکه ببینید چگونه می‌توانید استعداد خود را کشف کنید، مقاله زیر را بخوانید.

من از داگ ویلکس (Doug Wilks) که محقق استعدادیابی و موسس وبسایت StrengthsLauncher است، کمک گرفتم. داگ ویلکس، ۳ بینش مهم زیر را برای کشف استعدادهای طبیعی شما ارائه کرده است:

۱. در کودکی، چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کرد؟

در کودکی چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کرد

کمی وقت بگذارید و شادترین خاطرات خود در دوران ابتدایی را به یاد بیاورید. چه چیزی آن لحظات را آنقدر لذت‌بخش می‌کرد؟ چه ویژگی‌های مشترکی وجود داشت؟ آیا وقتی ۹ ساله بودید، فردی رقابتی بودید؟ شاید به فوتبال علاقه داشتید و هر روز بی‌صبرانه منتظرِ زنگ تفریح بودید. به عشق فوتبال زندگی می‌کردید و عاشق لحظه‌ای بودید که می‌توانستید بیرون بدوید و به زمین تمرین بروید و بازی را شروع کنید. یا شاید از کار کردن بر روی پروژه‌های گروهی بزرگ و رقابتی لذت می‌بردید؟ دوستان‌تان می‌خواستند که در گروه آنها باشید و استعداد زیادی در بالا بردن نمره‌ی کل گروه داشتید. بله شما از این فرصت‌ها لذت می‌بردید و برای‌تان هیجان‌انگیز بود.

در کنار فکر کردن به این خاطرات کودکی، به این مسئله نیز فکر کنید که در دوران بزرگسالی، چه فعالیت‌های مشابهی شما را هیجان‌زده می‌کند. شاید هنوز هم اهل رقابت باشید، ولی با این تفاوت که اکنون برای به دست آوردن مشتری‌های جدید برای استارتاپ‌تان رقابت می‌کنید. شاید هنوز هم پروژه‌های استراتژیک و پیچیده را دوست دارید، ولی با این تفاوت که اکنون این پروژه‌ها را برای یک شرکت مشاوره‌ی بین‌المللی انجام می‌دهید.

تبلیغات

چرا ما بعضی چیزها را انتخاب می‌کنیم و از کارهای خاصی لذت می‌بریم؟ چرا در انجام بعضی از کارها، بهتر از سایر کارها عمل می‌کنیم؟ «تم استعداد» (talent theme، اصطلاح استفاده شده توسط گالوپ)، یک الگوی طبیعیِ تکرارشونده از اندیشه، احساس یا رفتار است که می‌توان آن را به طور سازنده‌ای به کار گرفت.

شناخت استعدادهای منحصر به فرد، به شما کمک می‌کند تا به این پرسش‌ها پاسخ دهید. استعدادهای منحصر به فرد، به شما نشان می‌دهد که چرا چیزهای خاصی را انتخاب می‌کنید، از کارهای خاصی لذت می‌برید و در بعضی کارها بهتر از کارهای دیگر عمل می‌کنید. در واقع، احتمال اینکه ۵ تم استعداد برتر شما مانند شخص دیگری باشد، فقط ۱ در ۳۳ میلیون است!

بنابراین باید بدانید که آنچه در دوران ابتدایی شما را هیجان‌زده می‌کرده و آنچه در دوران بزرگسالی شما را هیجان‌زده می‌کند، بسیار شبیه یکدیگر هستند. شما فقط از تم‌های استعداد یکسانی (مثلا رقابتی بودن و علاقه به پروژه‌های استراتژیک) در محیط‌های متفاوتی استفاده می‌کنید.

امروز چه کارهایی بیش از سایر کارها، همان لذتی را در شما ایجاد می‌کند که ۲۰ یا ۳۰ سال پیش و در دوران کودکی حس می‌کردید؟ برای نزدیک کردن کارهای امروزتان به لحظاتی که در گذشته شما را هیجان‌زده می‌کرده، راه‌هایی را پیدا کنید. خاطرات دوران دبستان، داستان‌های قدرتمندی هستند که نشان می‌دهند چه استعدادهایی دارید و چگونه باید از آنها استفاده کنید.


حتما بخوانید: ۵ راه‌ برای استعدادیابی در کودکان

۲. چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید؟

چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید

فرض کنید که ساعتِ ۹ صبح روز پنجشنبه است. زمان شما، کاملا به خودتان تعلق دارد و قرار نیست که بازی فوتبالی انجام بدهید، به جایی بروید یا گزارش کاری‌ای را انجام بدهید و تا چند ساعت، هیچ کاری برای انجام دادن ندارید. می‌توانید فعالیت مورد علاقه‌تان را انجام دهید که می‌تواند نواختن گیتار، باغبانی یا نوشتن رمان باشد. شاید هم کار مورد علاقه‌تان، برنامه‌نویسی پایتون برای پروژه‌ی شخصی باشد که چند ماهِ قبل شروع کرده‌اید.

این فعالیت، هر زمان که آن را انجام دهید، شما را جذبِ خود می‌کند و طی آن ذهن، جسم و ادراک شما در تقارن کامل کار می‌کند. در این وضعیت زمان را فراموش می‌کنید و پیش از آنکه بدانید، ساعت ۱۲:۳۰ شده است و شما هنوز حتی به ناهار فکر هم نکرده‌اید. اگر شغل شما نیز به اندازه‌ی پروژه‌ی شخصیِ روز پنجشنبه‌تان لذت‌بخش باشد، چطور؟ آیا می‌توانید دوباره همان جادو را مهار و اسیرِ خود کنید؟

به لحظاتی مانندِ این، توجه زیادی داشته باشید. اگر آنقدر در انجام کاری غرق می‌شوید که زمان را فراموش می‌کنید، این یکی از نشانه‌های مهمِ رسیدن به حالت فِلو (flow، اصطلاحی در روانشناسی به معنیِ غرق شدن در کار) است. اگر در حینِ انجام یک پروژه، هر میزانی از حالتِ فلو را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد در حال استفاده از یک یا چند مورد از استعدادهای طبیعی‌تان هستید.


حتما بخوانید: ۵ نشانه که شغل‌ شما استعدادتان را به هدر می‌دهد

۳. برای انجام چه کاری اشتیاق دارید؟

برای انجام چه کاری اشتیاق دارید

درست در همین لحظه که این مطلب را می‌خوانید، چه آتشی در درون شما شعله‌ور است؟ در طول تاریخ بشر هیچ زمانی برای شروع انجام ماموریت زندگی‌تان، ساده‌تر از همین الان نبوده است. آیا عاشق نوشتن هستید؟ این خیلی خوب است، می‌توانید برای خود یک وبلاگ ایجاد کنید. آیا بهتر از هر کسِ دیگری قلاب‌دوزی می‌کنید؟ این عالی است. چند شال و روسری اضافه ببافید و آنها را در سایت‌های خرید و فروش کالا، به فروش برسانید.

آیا حتی فکر کردن در مورد ملاقات و برقراری ارتباط با افراد جدید، شما را بی‌نهایت خوشحال می‌کند؟ برای مثال می‌توانید برای مدیران محلی در شهر خود، جلسه‌ای غیررسمی ترتیب بدهید. آیا از هر سه کار لذت می‌برید؟ در این صورت می‌توانید برای وبلاگ‌نویسانِ قلاب‌دوزی حرفه‌ای، جلسه‌ای ماهیانه برگزار کنید.

در دنیای ایده‌آل، همه می‌توانند هر روز در محل کار، از استعدادها و توانایی‌های خود استفاده کنند. ولی متاسفانه، برای بیشتر مردم اینگونه نیست. در واقع، طبق آمار موسسه‌ی گالوپ، ۶۳ درصد از شاغلین در سراسر جهان، به کار خود علاقه ندارند. البته این رقم، ۲۴ درصدی را که به طور جدی از شغل خود بیزار هستند، شامل نمی‌شود. اگرچه دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد، یکی از عوامل مهم این است که بیشتر شاغلین، به طور روزانه از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده نمی‌کنند.

به این مسئله فکر کنید که در طبیعت، عقاب می‌تواند بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتر در روز پرواز کند. فیل می‌تواند تا ۸۰ کیلومتر در روز بر روی زمین پرسه بزند. اگر عقاب یا فیل را در قفسی اسیر کنیم، آنها دیگر نمی‌توانند به صورتی زندگی کنند که برای آن ساخته شده‌اند. در این حالت،این موجودات خاموش، خفه و اسیر می‌شوند. به همین ترتیب، میلیون‌ها نفر نیز در جهان نمی‌توانند هر روز کاری را انجام دهند که برای آن ساخته نشده‌اند.

برای شما درک این مسئله که در جایی هستید که نمی‌توانید از استعدادهای‌تان استفاده کنید، دردناک و ناراحت‌کننده خواهد بود. خوشبختانه زندگی یک سفر است و یک روز منفرد و مجزا نیست. دست‌کم یک راه کوچک برای دوباره بازگرداندن بعضی از شادی‌های دوران کودکی‌تان پیدا کنید. مثلا در یک روز پنجشنبه، در کار مورد علاقه‌تان غرق شوید و زمان را فراموش کنید یا بر کاری که آرزوی انجام آن را دارید تمرکز و آن را شروع کنید.

 

برگرفته از: inc.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

14000تومان 7000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50 دیدگاه
 1. elaheh می‌گوید

  salam .man 19 salame o be neveshtan kheyli alaghe daram ..reshtam ensaniye o emsal baraye sale dovome ke mikham konkur bedam . khanevadam esrar daran ayandeyi o donbal konam ke unha mikhan .dust daran dar reshteye hoghugh dar yek daneshgahe motabar tahsil konam .ba tavajoh be shenakhti ke az khodam daram midunam ke agar kami talash konam un haro be khastashun miresunam .valikan man ba tamame vojudam asheghe sher neveshtanam .dar teye motaleeye in maghale chizi ke dar zehnam tadayi mishod faghato faghat alaghe va zoghe sarsharam nesbat be neveshtan bud .man az 7 salegi ke yadam miad ta alan ke 19 salame sher neveshtam .ashari ke kheyli ha dust dashtan va tashvigham kardan hata afradi ke fekr nemikardam un haro bekhunan ..midunam in alaghe va estedad dar man vojud dare .midunam ke mitunam az rah hayi un ro shokufa konam .. tanha chizi ke ruham ro azorde mikone khaste pedar va madarame ..man delam mikhad khodam masule ayandam bashamo un ha daran motasefane in hagh ro ke az ebtedayi tarin hoghughe har fardist az man salb mikonan .., kamelan sar dar gomo malulam !

 2. زهرا می‌گوید

  سلام خانم زنگنه
  من ۲۹ سالمه و هنوز نمیدونم به چی علاقه دارم. ولی فقط همیشه این برای من جالب بود که با اچار و پیچگوشتی وسایلو باز کنم و ببینم توشون چه خبره. چیزی که از کودکی یادم میاد اینه که همه مداد نوکیاو خودکارا رو باز میکردم ببینم چطوری اینا کار میکنن.کاری که باعث میشه زمان از دستم بره حل مسائلی مث ریاضی یا فیزیک هست. همیشه دوست داشتم یه چیزی اختراع کنم. اما برخلاف همه اون چیزایی که دوس داشتم الان ارشد مدیریت دارم و کارمند بانکم. و اصلا راضی نیستم. همیشه فکر میکنم باید یه چیز دیگه میشدم و نمیتونم استعدادمو پیدا کنم. مثلا دوستم به تازگی رفته نقاشی و کلی چیزای قشنگ میکشه و خودشو کشف کردم واقعا. کشف استعداد بنظرم کار سختیه و با این نکاتی که گفتید من که نتونسم پیدا کنم خودمو.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام زهرا جان
   البته در این مقاله فقط به بعضی از نکات مهم در کشف استعداد اشاره شده. ولی به‌طورکلی یکی از بهترین راه‌های کشف استعداد، انجام دادن کارهای مختلف و تجربه کردن در زمینه‌های متفاوت هست، چون تا کاری رو انجام نداده باشید متوجه نمی‌شید که آیا در اون کار استعداد دارید یا نه. مثلا می‌تونید در دوره‌های مختلف هنری ثبت‌نام کنید یا دوره‌های آموزشی فنی رو بگذرونید. شما مجبور نیستید خودتون رو به رشته‌ی تحصیلی و کارتون محدود کنید و می‌تونید درکنار شغل اصلی خودتون، به فعالیت مورد علاقه‌تون بپردازید، یعنی همون کاری که وقتی انجام می‌دید، زمان رو فراموش می‌کنید و بازخوردهای مثبتی از دیگران می‌گیرید.
   موفق باشید.

 3. abbas می‌گوید

  سلام
  شما فقط به استعداد اشاره کردید.حالا اگه استعداد باشه ولی علاقه نه یا برعکس اونوقت چی؟

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   کاملا درسته، علاقه و استعداد باید در کنار هم باشند. داشتن استعداد به‌تنهایی کافی نیست و علاقه هم اهمیت خیلی زیادی داره. البته وقتی در کاری استعداد داریم و طوری غرق در انجام اون می‌شویم که اصلا متوجه گذشت زمان نمی‌شویم، معنیش این هست که به اون کار علاقه داریم.
   موفق باشید

 4. عارف می‌گوید

  مصیبت اینه ک جواب هر ۳ تا سوالو هم ندارم!

 5. *ghazal* می‌گوید

  من فقط به خوندن علاقه دارم. در حال حاضر دو ساعت در روز مقاله میخونم و ۱ ساعت و خرده ای هم رمان و نیم ساعت مطالب علمی میخونم…
  ولی به رشته تجربی علاقه دارم.خیلی دوست دارم زیست شناس بشم. در دبستان هم به معلمی علاقه داشتم.میشه بگید من چیکار کنم؟
  با این همه استعدادم میترسم حروم بشم D:
  لطفا کــــــــــــمـــــــــــکــــــــ

 6. Matin می‌گوید

  سلام من متین هستم ۱۵ساله من در درس های تحربی و ریاضی فیزیک علاقه دارم ولی نمیدونم برم کدوم درس تحربی یا ریاضی فیزیک الان بحز درس میخوام استعداد های دیگم رو کشف کنم ولی نمیدونم چطور؟؟؟؟

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   درمورد انتخاب رشته‌ی تحصیلی بهتره با مراکز مشاوره‌ی تحصیلی مشورت کنید و از کارشناسان در این زمینه یا معلمان خودتون کمک بگیرید. درمورد سایر استعدادهای خودتون هم باید توجه کنید که از انجام چه کاری لذت می‌برید و چه کارهایی رو سریع‌تر و راحت‌تر از کارهای دیگه یادمی‌گیرید.
   موفق باشید

 7. ali می‌گوید

  سلام. من ۱۹ سالمه و سال دوممه که دارم کنکور تجربی میدم..الان چند وقته کلا تو زندگیم دچار خلا و افسردگی شدم! تازه میفهمم اون رویاهایی که دو سال پیش تو سرم داشتم برای تیبدیل شدنشون به واتقیعت باید معجزه بشه. و شاید حتی نتونم یه زندگی معمولی مثل پدرم برای خودم درست کنم در آینده. ای کاش میدونستم تو چه چیزی استعداد یا علاقه دارم تا دنبالش میرفتم که احتمالش خیلی قویه که موفق بشم! ولی حتی به سوالای مقاله ای که گذاشتین نمیتونم جواب بدم!!!! یعنی نمیدونم اضلا در چه مورد خاصی استعداد بشتری دارم!!

  1. امید می‌گوید

   سلام. من هم ده سال پیش شرایط تو رو داشتم. اگه بتونم برگردم به اون سال، کنکور رو کنار میزارم، کاری پیدا میکنم که ساعات کاریش مناسب باشه و چند ساعت در روز رو بتونم برای یادگیری و تجربه چیزهای مختلف بگذرونم و از درآمد کارم برای یادگیری و کشف علایقم استفاده میکنم و بعد علاقه مو دنبال میکنم. مطمئن باش که دنبال کردن علاقه ت بهترین کار ممکنه و تو دانشگاه رویاهات انتظارت رو نمی کشند.

 8. farid می‌گوید

  خیلی عالی،سپاس گزارم.

 9. آرتا می‌گوید

  با تشکر از مقاله مفید شما.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از لطف و توجه شما بسیار سپاسگزاریم.
   موفق باشید

 10. فرزاد می‌گوید

  سلام
  من ۱۵ سالمه و عاشق فوتبال بازی کردنم ؛ و احساس میکنم بی استعدادم من توی کلاس جزو بهترین ها هستم اما توی تیم خارج مدرسه اصلا خوب نیستم اشتباهات خنده داری میکنم ؛ از سطح عادی بالاتر هستم ولی توی تیم حرفی برای گفتن ندارم .
  و این موضوع داره افسرده و روانیم میکنه . بنظرتون من بی استعدادم ؟
  ممنون

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   وقتی برای انجام کاری شور و شوق دارید، نشون میده که در اون کار استعداد دارید. البته استعداد داشتن به این معنی نیست که بدون تلاش و پشتکار می‌تونید در اون کار موفق باشید. برای رسیدن به موفقیت، استعداد به تنهایی کافی نیست و علاوه بر اون باید تلاش کنید و پشتکار داشته باشید و از سختی‌ها و شکست‌ها نترسید. به گفته‌ی توماس ادیسون: «موفقیت حاصل ۱ درصد نبوغ و ۹۹ درصد عرق ریختن است.»
   موفق باشید

   1. محمد می‌گوید

    با سلام ..
    ایکر کاسیاس تو اولین بازی برای جوانان رئال مادرید ، ۱۱ تا گل خورد و همه مشاورا بهش گفتن شما کلا به درد فوتبال نمیخوری ، بهتره تا جوان هشتی تغییر مسیر بدی ، قطعا این حرف باعث شد ایکر کاسیاس با انفجار درونی ، بیشتر به هدفش بچسبه و بشه جزئی از تاریخ فوتبال .

   2. مهدی می‌گوید

    سلام
    من ۲۳ سالمه
    این متن رو خوندم
    حقیقتش اینه که من خیلی زود استعدادمو کشف کردم.من فوتبالم خیلی خوبه.کلا عاشق ورزشم.واقعا هیچ چیزی مثله فوتبال برام جذاب نیس‌…حتی شده سر این مسائل با افراد نزدیک بحثم شده‌….
    راستشو بخاین من برعکس همه فقط ترسشو داشتم ک بگم…ب خانوادن بگم ک به فوتبال علاقه دارم شایدبراتون مسخره بنظربیاد اما واقعا قبول نمیکردن
    وبا سیاست هایی ک الان در ورزش اعمال میشه من پول لازم برای ورود به فوتبال نداشتم چون از یک خانواده متوسط رو به پایین هستم و ساکن در روستا
    البته خودم دانشجوی ترم اخر ریاضی ام
    من همیشه حس میکنم ک دیگ دیره ک برم سمت ورزش
    اما گاهی اوقات اشک میریزم و میگم منم ادمم
    بهرحال باید به عشقم برسم
    گاهی به سر من میزنه ک برم جلو در یکی از این باشگاها و خاهش کنم ک خودمو ثابت کنم…[با گریه]
    لطفا بهم کمک کنید
    اگ خوندید جواب منو بدید
    راهنماییم کنید
    من حالم خیلی بده

    1. Causeless می‌گوید

     داداچ برو هرکاری که فک میکنی تورو به عشقت میرسونه رو انجام بده
     تو فقط یک بار زنده ای
     نزار روزی برسه که وقتی برگشتی به عقب نگاه کنی افسوس بخوری
     اون افسوس بزرگترین داغی میشه که تو زندگیت تجربه میکنی

    2. علی می‌گوید

     داداش تو روستا اتفاقا بعتر میتونی تمرین کنی الان توی تهران من خیلی سخت دنال یه جا هستم که علاوه بر باشگاه تمرین کنم تو باید تلاش کنی و بعدش برو تست بده سعی کن ک پیشرفت کنی