۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا دکوراتیوهای ارزشمندی هستند

11

انبار و زیرزمین برخی خانه‌ها پر از اشیای غبارگرفته قدیمی است. بسیاری از این اشیا یادآور خاطرات تلخ و شیرین‌اند و ارزش معنوی فراوانی دارند. جالب است بدانید که ارزش مادی برخی از این اشیا هم بسیار زیاد است. گذشت زمان نه‌تنها چیزی از ارزش این وسایل کم نکرده، بلکه آنها را به اشیای ارزشمندی تبدیل کرده است؛ به‌طوری‌که برخی مجموعه‌داران اشیای آنتیک حاضرند پول خوبی در قبال این وسایل بپردازند. در این مقاله فهرستی از وسایل قدیمی و نوستالژیکی ارزشمند را مطالعه خواهید کرد.

۱. ماشین‌ تایپ

مدت‌هاست که با ظهور رایانه، پرینتر و انواع‌واقسام صفحه‌کلیدها، استفاده از ماشین‌های تایپ پرسروصدای قدیمی منسوخ شده است. هرچه تاریخ ساخت این ماشین‌ها قدیمی‌تر باشد، ارزش مادی آنها بیشتر است. اگر یکی از این ماشین‌های تایپ قدیمی را در خانه دارید، قدر آن را بدانید.

ماشین تایپ- ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند


حتما بخوانید: چطور ماشین خود را به بالاترین قیمت ممکن بفروشیم؟

۲. تلفن

تلفن‌های قدیمی ازجمله وسایل نوستالژیکی هستند که در بسیاری از خانه‌ها پیدا می‌شوند. برخی مدل‌های کمیاب تلفن‌های قدیمی بسیار گران‌قیمت‌اند.

۳. گرامافون و صفحه وینیل

گرامافون-۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

گوش‌دادن آهنگ‌های ضبط‌شده بر صفحه گرامافون های قدیمی بسیار دل‌نشین است. گرامافون‌ها جزو وسیله‌های قدیمی و قیمتی‌ای هستند که امروزه به‌عنوان وسایل تزیینی در برخی منازل به کار می‌روند. صفحه‌های وینیل و آهنگ‌های قدیمی ضبط‌شده روی این صفحه‌ها نیز دست‌کمی از خود دستگاه گرامافون ندارند و بسیار ارزشمندند.

۴. لباس عروس

اگر لباس عروس قدیمی مادر یا مادربزرگتان هنوز هم در کمد آویزان است، می‌توانید آن را به قیمت خوبی بفروشید! البته بهتر است به‌جای فروختن این لباس خاطره‌انگیز آن را از کمد بیرون بیاورید، گردگیری کنید و بعد از قاب‌گرفتن یا آویختن آن به چوب‌لباسی مناسب از تماشای آن لذت ببرید.

۵. قاشق‌چنگال‌های نقره

قاشق نقره - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

قاشق‌چنگال‌های نقره در زمان خودشان هم ارزشمند بودند و معمولا در مراسم خاص استفاده می‌شدند. بی‌شک گذر زمان و جنس خاص این قاشق‌چنگال‌ها ارزش آنها را چندبرابر کرده است. امروزه قاشق‌چنگال‌های نقره‌ قدیمی قیمت زیادی دارند.

نکاتی که باید قبل از خرید سرویس قاشق و چنگال بدانید


حتما بخوانید: تمیز کردن نقره با چند روش ساده و کاربردی

۶. وسایل آشپزخانه

قدمت، طرح‌های زیبا و گاه مواد مرغوب به‌کاررفته در برخی وسایل آشپزخانه (مثل سینی‌های نقره، جاادویه‌ای، قندشکن، نمکدان و لیوان‌‌ها) باعث شده است که امروزه این وسایل ارزش فراوانی داشته باشند. اگر قابلمه‌های قدیمی، ملاقه‌ها یا قندان‌های برنجی یا گلاب‌پاش‌های زمان مادربزرگتان را در خانه دارید، احتمالا صاحب اشیای ارزشمندی هستید.

لوازم آشپزخانه سفید یا سیلور؛ کدام انتخاب بهتری است؟

۷. ظروف چینی

ظروف چینی - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

کاسه‌بشقاب‌های آنتیک، قوری‌های چینی قدیمی، سرویس‌های پذیرایی، گلدان‌های خوش‌نقش‌ونگار و فنجان‌نعلبکی‌های طلاکاری‌شده از وسایلی هستند که هرچه قدیمی‌تر باشند، ارزش بیشتری دارند.

بهترین برندهای ایرانی تولید کننده ظروف چینی

۸. چمدان‌‌ها و صندوق‌های قدیمی

بسیاری از کلکسیونرهای لوازم آنتیک علاقه بسیاری به جمع‌آوری چمدان‌‌های قدیمی دارند. صندوقچه‌ها، جعبه‌های جواهرات، صندوق‌های چوبی و فلزکاری‌‌شده و چمدان‌های رنگی قدیمی اگر خیلی کهنه و زواردررفته نشده باشند، باارزش‌اند.

انواع چمدان از لحاظ جنس و مواد سازنده چه تفاوتی باهم دارند؟

۹. کتاب‌

کتاب - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

کتاب‌های خطی و نسخه‌های اول برخی کتاب‌ها ازلحاظ مادی بسیار ارزشمندند و بسته به موضوع و عنوان کتاب، کلکسیونرها حاضرند قیمت‌ زیادی برای داشتن آنها بپردازند.

۱۰. وسایل بازی

وسایل بازی ازقبیل مهره‌های خراطی‌شده و صفحات چوبی یا چرمی شطرنج، صفحه منچ، قطارهای اسباب‌‌بازی و تخته‌نردهای منبت‌کاری‌شده قدیمی از وسیله‌هایی هستند که اگر در وضعیت خوبی نگهداری شده باشند، گاهی چند میلیون قیمت دارند.

۱۱. شیشه‌های عطر

شیشه عطر - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

شاید با گذشت زمان، عطرهای قدیمی بو و کیفیت خود را از دست بدهند؛ اما شیشه‌های برخی از عطرها باارزش‌تر می‌شوند. نگهداری و جمع‌آوری شیشه‌های عطر یکی از سرگرمی‌های کلکسیونرها است. این افراد برای اضافه‌کردن شیشه‌ عطرهای قدیمی و کمیاب به مجموعه خود، پول خوبی می‌پردازند.

با این ۸ ترفند عطر تقلبی را تشخیص دهید


حتما بخوانید: ۱۹ عطر مورد علاقه بازیگران هالیوود که شما هم امکانِ خرید آن را دارید

۱۲. رادیو و ضبط‌صوت‌

رادیوها و دستگاه‌های ضبط‌صوت قدیمی، بسته به نوع و تاریخ ساخت، ممکن است ارزش مادی زیادی داشته باشند.

۱۳. دوربین‌ عکاسی

دروبین عکاسی - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

با ظهور موبایل‌های هوشمند، مردم کمتر به‌سراغ خرید دوربین‌های عکاسی می‌روند؛ اما دوربین‌های عکاسی دستی یا پایه‌دار قدیمی از وسایل نوستالژیکی هستند که بعد از گذشت سال‌ها هنوز هم خریدار دارند. دوربین‌های عکاسی قدیمی ساخت شرکت‌های مشهور معمولا گران‌قیمت‌اند.

راهنمای خرید دوربین برای کاربران خانگی و آماتور

۱۴. چراغ‌

چراغ‌های لاله، شمعدان، پریموس، گردسوز، پیه‌سوز و خوراک‌پزی و فانوس‌ها و زنبوری‌های قدیمی طرف‌داران خاص خود را در میان علاقه‌مندان اشیای آنتیک دارند. امروزه می‌توانید مدل‌های کمیاب،خاص و زیبای این وسایل را به قیمت‌ هنگفتی بفروشید.

۱۵. اتو

اتو - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

اتوهای زغالی و حتی برخی مدل‌های قدیمی اتوهای برقی نمونه‌ای دیگر از اشیای نوستالژیک باارزش‌اند. اگر یکی از این اتوهای قدیمی را در خانه دارید، می‌توانید آن را به کلکسیونرهای اتو بفروشید یا از آن به‌عنوان دکور روی میز ‌خاطره‌های خانه‌تان استفاده کنید.

۱۶. بازی‌های ویدئویی قدیمی

شاید در دوران کودکی اهل بازی های ویدئویی بوده‌ و دیسکت‌ها و دسته‌های این بازی‌ها را تا امروز در انبار نگه داشته باشید. ارزش برخی از این بازی‌ها برای مجموعه‌داران چندین برابر پولی است که سال‌ها پیش برای خرید آنها پرداخته‌اید.

۱۷. سماور

سماور - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

سماورهای برنجی و زغالی قدیمی برای بسیاری از ما ایرانیان یادآور صفا و صمیمیت خانه مادربزرگ‌اند و خاطرات دوران کودکی را در ذهنمان زنده می‌کنند. این وسایل نوستالژیک و زیبا باتوجه‌به سال ساخت، جنس و شکل ظاهری قیمت‌گذاری می‌شوند. برخی مدل‌های کمیاب و خاص سماورهای قدیمی بسیار گران‌قیمت‌اند.

۱۸. مدال‌ها

مدال‌ها، ‌نشان‌های یادبود و سنجاق‌سینه‌های قدیمی گروه دیگری از اشیای آنتیک موردعلاقه کلکسیونرها هستند. این وسایل هرچه ظاهر سالم‌تری داشته باشند، قیمتشان هم بیشتر است. البته جنس آنها هم در قیمت آنها بی‌تأثیر نیست.

۱۹. ابزارآلات قدیمی

ابزارآلات - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

برخی افراد به جمع‌آوری چکش‌، انبر، چاقو، دوک، قیچی، ابزار قالی‌بافی و ریسندگی و ابزارهایی قدیمی ازاین‌دست علاقه دارند. این ابزارآلات که گاهی باکیفیت‌تر از نمونه‌های امروزی‌اند، جزو وسایل آنتیک گران‌قیمت به‌ حساب می‌آیند.

۲۰. کیف‌

کیف‌ها و کیف پول‌های قدیمیِ برندهای مشهور جایگاه خاصی در میان طرف‌داران وسایل آنتیک دارند. همان‌طور که می‌دانید، در صنعت مد بسیاری از طرح‌های قدیمی لباس و کیف تکرار می‌شوند؛ بنابراین استفاده مجدد از کیف‌های قدیمی خالی از لطف نخواهد بود.

۲۱. آلات موسیقی

پیانو، تار، سازهای دهنی و محلی و سایر آلات قدیمی موسیقی بسته به قدمت و مرغوبیت آنها ارزش زیادی دارند.

۷ سؤالی که باید قبل از خرید پیانوی دست دوم از صاحب ساز بپرسید

۲۲. زیورآلات

زیورآلات - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

شاید در ساخت برخی زیورآلات قدیمی از فلزات و سنگ‌های گران‌بها استفاده نشده باشد؛ اما قدمت این اشیا موجب ارزشمندشدن آنها می‌شود. خریدارانِ گردن‌آویز، دست‌بند، النگو، خلخال، گوشواره و انگشترهای قدیمی حاضرند قیمت‌های گزافی برای داشتن این اشیای آنتیک بپردازند. مسلم است که جنس مواد به‌کاررفته در زیورآلات قدیمی تأثیر چشمگیری بر ارزش آنها دارد.

پرفروش‌ترین زنجیرهای طلا در بازار را بشناسید

۲۳. روزنامه‌ها و مجلات قدیمی

برخی از نسخه‌های کم‌تکرار مجلات مشهور ممکن است ارزش نسبتا زیادی ازنظر کلکسیونرها داشته باشند. محتوا و تاریخ انتشار این مجلات روی قیمت آنها تأثیر می‌گذارد.

۲۴. ساعت‌

ساعت - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

ساعت های مچی، جیبی، دیواری و رومیزی قدیمی از دیگر وسایل نوستالژیک و باارزش‌اند. برخی از این ساعت‌ها بسته به شرکت سازنده، قدمت، جنس و اندازه آنها ممکن است صدها میلیون بیرزند.

ساعت مچی دیجیتالی کاسیو؛ آیا این ساعت‌های نوستالژیک به خریدشان می‌ارزند؟

۲۵. مجسمه

مجسمه‌های قدیمی نیز جزو آثار هنری زیبایی‌اند که گاهی ارزش فراوانی دارند. طرح، هنرمند سازنده، جنس و قدمت مجسمه در قیمت آن تأثیرگذارند.

۲۶. عروسک‌

جمع‌آوری عروسک یکی از علاقه‌مندی‌های کلکسیونرها است. برخی کلکسیونرها برای داشتن عروسک‌های قدیمی کمیاب در مجموعه خود مبالغ زیادی می‌پردازند.

۲۷. فرش

فرش - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

قالیچه، فرش‌ و تابلوفرش‌های دست‌باف به‌خودی‌خود گران‌بها هستند. گذشت زمان ارزش و قیمت بسیاری از فرش‌ها را چندین برابر می‌کند. طرح‌های کمیاب فرش‌های قدیمی اگر خیلی مندرس و رنگ‌ورورفته نباشند، مشتریان فراوانی دارند.

سوالاتی که باید قبل از خرید فرش ماشینی پاسخشان را بدانید

۲۸. عینک

عینک‌های طبی و آفتابی قدیمی، به‌ویژه آنهایی که از مواد خاص مثل نقره ساخته شده‌اند یا دست‌ساز و از برندهای مشهورند، جزو اشیا آنتیک و کلکسیونی گران به حساب می‌آیند.

۲۹. تابلوهای نقاشی

تابلوهای نقاشی به‌خودی‌خود و به‌عنوان آثار هنری ارزشمندند. معمولا با گذشت زمان ارزش این آثار چندین برابر می‌شود. برخی از این تابلوها که اثر هنرمندان مشهوری‌اند، شاهکار هنری‌ به شمار می‌روند و شاید میلیاردها تومان ارزش داشته باشند.

۳۰. وسایل چوبی

گنجه چوبی - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

برخی از وسایل چوبی قدیمی مثل صندلی‌، کمد لباس، ویترین وسایل دکوری، قاب‌آینه، کنسول، گنجه کشودار، در و پنجره‌ بسیار ارزشمندند. جنس مواد ب‍ه‌کاررفته در ساخت این وسایل و طرح و نقش روی آنها در قیمت این وسایل تأثیرگذارند.

۳۱. سکه‌ها و اسکناس‌های قدیمی

اسکناس‌های قدیمی اگر تروتمیز باشند یا شماره سری پشت‌سرهم داشته باشند، ارزش نسبتا زیادی دارند. جالب است بدانید که احتمال دارد یک اسکناس ۱۰ریالی سری اول دوران پهلوی ازنظر برخی کلکسیونرهای پول و اسکناس حدود ۴۰۰هزار تومان یا حتی بیشتر ارزش داشته باشد.

۳۲. چرخ‌خیاطی

چرخ خیاطی - ۳۲ وسیله قدیمی و نوستالژیکی که حالا گران و ارزشمند هستند

چرخ‌خیاطی‌های خوش‌رنگ‌ولعاب قدیمی اگر ساخت برندهای مشهور باشند، بسیار گران‌اند. اگر یکی از این چرخ‌های دستی یا پدالی قدیمی را در انبار دارید، ممکن است بتوانید آن را به قیمت زیادی بفروشید.

انواع چرخ خیاطی و نکاتی که باید درباره آنها بدانید


در ادامه بخوانید: معروف ترین موزه های جهان؛ ۱۰ موزه برتر جهان با آثار تاریخی حیرت‌انگیز
چطور در فضای آنلاین جذاب و حرفه‌ای بنویسیم؟
راهکارهایی برای اینکه جذاب، حرفه‌ای و تاثیرگذار بنویسیم.

منبع countryliving
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 11 دیدگاه)
  1. زهرا می‌گوید

    سلام دنبال دستگاه دستی و خونگی نه ریسی میگردم ولی هنوز جای مطمعن و اصلا جایی که دستگاه مناسبی داشته باشه رو پیدا نکردم ممنون میشم کمکم کنید اینکهخاز کجا بخرم و چطور کار باهاش رو یاد بگیرم ش

  2. سارا می‌گوید

    من یک وسیله قدیمی شامل یک سازه فلزی قیف مانند و یک فنر و یک تیله شیشه ای در وسایل پدر بزرگوارم پیداکردم نمیدونم کاربردش چیه کسی هست بدونه اسمش چیه و چه کاربردی داری؟

  3. علی چشمه می‌گوید

    قیمت دستگاه ماشین تایپ دقیقا همین مدل و عکس هاب ادامی دهه ۹۰ وچرخ خیاطی نوعی خاص وبرندی خاص المانی ودستگاه میکرو بازی قارچ خور وبقاب لعاب دارروسی قدیمی …