بهترین رمان های کلاسیک دنیا؛ ۵۰ کتاب برتر از دید کاربران پنگوئن

10

رمان ‌های کلاسیک نقش پررنگی در دنیای نشر و کتابخوانی دارند. اغلب ما یک یا دو رمان کلاسیک را در فهرست‌ کتاب‌های تأثیرگذار زندگی‌مان داریم. انتشارات پنگوئن با نظرسنجی از کاربران، فهرستی از بهترین رمان‌ های کلاسیک دنیا را بدون رتبه‌بندی، ارائه کرده است. این شما و این ۵۰ کتاب از بهترین رمان‌ های کلاسیک دنیا که بهتر است از دست ندهید.

راهنمای مطالعه نمایش

۱. غرور و تعصب، جین آستین

بی‌تردید وقتی نام جین آستین به میان می‌آید، همهٔ ما به‌ یاد «غرور و تعصب» می‌افتیم.

رونیکس

غرور و تعصب یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

آستین با شوخ‌طبعی و بیانی شیوا، داستانی از عشق، روابط دشوار خانوادگی و روند پرافت‌وخیز یافتن همسری خوش‌رو و خوش‌آتیه را تعریف می‌کند.

۲. کشتن مرغ مینا، هارپر لی

کشتن مرغ مینا یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

نویسندهٔ رمان پیشِ ‌رو هارپر لی، برنده جایزهٔ پولیتزر است. او همدلانه از مسائل نژادی، نابرابری و تبعیض می‌گوید. داستان از نگاه اسکات، دخترکی شیرین، تعریف می‌شود. این رمان یکی از دوست‌داشتنی‌ترین قهرمانان دنیای ادبیات را خلق می‌کند: اتیکاس فینچ، مردی که مصمم است رفتار‌ غلط نژادپرستان در ایالت‌های جنوبی آمریکا را اصلاح کند.


حتما بخوانید: معرفی کتاب بادباک باز؛ روایتی متفاوت از تبعیض نژادی

۳. گتسبی بزرگ، اسکات فیتزجرالد

جی گتسبی، میلیونر اسرارآمیز، یکی از برترین شخصیت‌ها در ادبیات آمریکاست. او که به‌خاطر مهمانی‌های نامتعارفش معروف است، خودش اغلب در این مهمانی‌ها شرکت نمی‌کند! فیتزجرالد رمان گتسبی بزرگ را در درخشان‌ترین و ویرانگرترین وضعیت خلق کرد.

۴. صد سال تنهایی، گابریل گارسیا مارکز

صد سال تنهایی یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این شاهکارِ مارکز نماد شهرت ادبیات اسپانیایی‌زبان است. داستان صد سال تنهایی به درازای زندگی چندین نسل است.

۵. به‌ خونسردی، ترومن کاپوتی

به خونسردی یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

ژانر «جنایت واقعی» وام‌دار این شاهکار کاپوتی است. کاپوتی با این رمان بدیع که پژوهشی ۶ساله را پشت سر گذاشته است، ژانری نو در ادبیات خلق کرد: رمان‌ غیرداستانی. روزنامه‌نگاری نوین به‌نوعی با این اثر پایه‌ریزی شده‌ است.

۶. گردابی چنین هایل، جین ریس

گردابی چنین هایل یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

جین ریس این رمان فمینیستی و ضداستعماری را به‌عنوان پیش‌درآمدی بر رمان «جین ایر» نوشت. این رمان داستان ازدواج مصیبت‌بار آقای راچستر با آنتوانت کانوی یا برتا، آن‌طور که در رمان برونته می‌شناسیم، را تعریف می‌کند. ریس با وام‌گرفتن شخصیتی از یک رمان کلاسیک، ماجرای تازه‌ای از «زن دیوانه در اتاق زیر شیروانی» خلق کرد.

۷. دنیای قشنگ نو، آلدوس هاکسلی

دنیای قشنگ نو یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این کتاب یکی از بهترین و پیشگو‌ترین رمان ‌های ویران‌شهری در دنیای ادبیات است که خواندن آن برای هر کسی لازم است. این اثر هاکسلی برای دنیای روبات‌ها، یادگیری ماشینی و رشد فزایندهٔ هوش مصنوعی نوعی هشدار است.

۸. جین ایر، شارلوت برونته

جین ایر یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

جین ایر یکی از قوی‌ترین قهرمانان زن دنیای ادبیات است. جین پس از دوران کودکی دشوارش، قدم به خانه‌ای گذاشت که او را با رازها، صداهای عجیب و آتش‌های اسرارآمیز در بر گرفت. با وجود همهٔ اینها او به آقای راچستر، صاحب‌کارش، دل می‌بازد. این شاهکارِ گوتیک (وهم‌آلود) درزمینهٔ کاربرد داستان‌گویی اول‌شخص، پیشرو به ‌شمار می‌رود.

۹. جنایت و مکافات، فئودور داستایفسکی

جنایات و مکافات یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

رمان جنایت و مکافات، تجسمی استادانه و مسحورکننده از مردی است که آشفتگی ذهنی عمیقی را تجربه می‌کند. هیچ‌کدام از توجیه‌های اخلاقی راسکولنیکوف او را از احساس گناه که مانند خوره به روحش افتاده است، نجات نمی‌دهند. خواندن این رمان به طرف‌داران سریال افسارگسیخته (بریکینگ بد) به‌شدت توصیه می‌شود.


حتما بخوانید: بهترین سریال های جنایی دنیا که طرفداران این ژانر باید تماشا کنند

۱۰. آوای وحش، جک لندن

آوای وحش یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

جک لندن با بهره‌گیری از تجربه‌هایش در اکتشاف طلا در طبیعت کانادا، داستان سگی به نام «باک» را تعریف می‌کند. این سگ به رهبری برای دیگر حیوانات دنیای وحش تبدیل می‌شود. داستان با کاوش در طبیعت و تلاش برای بقا در آلاسکای یخ‌زده پیوند می‌خورد.

۱۱. ترغیب، جین آستین

ترغیب یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

آخرین رمانِ کامل‌شدهٔ آستین، پیش از مرگ نابهنگامش، با دل‌شکستگی و حسرت پیوند خورده است. در این رمان، داستان عشق پخته‌تر و سرشار از شوخ‌طبعی است. داستان مشاهده‌ای دل‌پذیر از رفتار انسانی ارائه می‌کند. داستان از تغییر انسان در گذر عمر، کنارآمدن با اشتباه‌های گذشته و رستگاری می‌گوید.

۱۲. موبی دیک، هرمان ملویل

موبی دیک یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

شاید بتوان گفت که همهٔ نویسندگان آمریکایی از سال ۱۹۵۱ به بعد به‌دنبال این نهنگ سفید هستند: همهٔ آنها تلاش کرده‌اند که رمانی به تأثیرگذاری و ماندگاری این اثر ملویل خلق کنند. شخصیت‌های قوی، زبانی گیرا با اشاره‌های متعدد به انجیل به‌اضافهٔ شروعی جذاب، از مزیت‌های کتاب موبی دیک هستند.

۱۳. شیر، کمد، جادوگر، سی. اس. لوئیس

شیر کمد جادوگر یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

داستان همه‌زمانی لوئیس دل بچه‌ها را در هر جای دنیا می‌برد. دنیای فانتزی داستان که دروازهٔ آن کمد لباس است، پر از کوتوله‌ها و حیوان‌های انسان‌گونه است. فرقی نمی‌کند در قالب پیتر، ادموند، سوزان یا لوسی باشد؛ هرکسی دوست دارد که کت خزداری بپوشد و همراه آقای تامنوس در سرزمین پوشیده از برف نارنیا ماجراجویی کند.

۱۴. به‌سوی فانوس دریایی، ویرجینیا وولف

به سوی فانوس دریایی یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

به‌سوی فانوس دریایی رمانی جسورانه است که توجه چندانی به قواعد رایج نمی‌کند. این رمان راوی ثابتی ندارد، دیالوگ‌ها به‌شکلی چشمگیر کوتاه‌اند و تقریبا داستانی وجود ندارد! بدون ساختار رایج، ما با نمایشی نفس‌گیر و شعرگونه از روابط انسانی، طبیعت و برداشت‌های نابخردانه روبه‌رو هستیم.

۱۵. مرگ قلب، الیزابت بوئن

مرگ قلب یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این شاهکار بوئن، داستان پورشیای ۱۶ساله است که پس از مرگ مادرش، برای زندگی به خانهٔ خاله‌اش در لندن می‌رود. سپس، او به ادی دل می‌بازد. داستان کاوشی است تاراجگرانه در عشق و معصومیتی که در دوران بلوغ مورد خیانت قرار می‌گیرد. داستان با اشاره به تنش و اضطراب دوران جنگ، داستان دختری متفکر اما ساده‌دل را تعریف می‌کند که به‌دنبال عشق است.

۱۶. تس دوبرویل، تامس هاردی

تس دوبرویل یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این کتاب پس از چاپِ اول با نقدهای متناقضی مواجه شد. این مسئله تا حدودی به‌خاطر به‌چالش‌کشیدن عقاید رایج ویکتوریایی درباره پاکی و اخلاقیات جنسی بود. پشتکار تس برای رستگاری در جامعه‌ای که آماده است او را محکوم کند، هولناک و اثرگذار است. این رمان از جایگاه زن در گذشته، ضعف‌ها و قوت‌های او می‌گوید.

۱۷. فرانکنشتاین، مری شلی

فرانکنشتاین یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

مری شلی وقتی این کتاب را نوشت فقط ۱۸ سال داشت! اما این چیزی نیست که شما را از خواندن کتاب دلسرد کند. فرانکنشتاین شاهکاری با فضای وهم‌آلود و جزئیات سرگرم‌کننده است. این رمان پرسش‌های مهمی را مطرح می‌کند: پیامد کارهایی که می‌کنیم، مسئولیت پذیری در قبال اعمالمان، طبیعت در برابر تربیت، ارزش دوستی و موارد دیگر.

۱۸. مرشد و مارگاریتا، میخائیل بولگاکف

مرشد و مارگاریتا یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

در زمان استالین از چاپ این داستان، که مو بر تن‌تان راست می‌کند، جلوگیری شد. از بخت بد، عمر بولگاکف به چاپ رمان و دیدن نسخه چاپی آن قد نداد. داستان رمان مرشد و مارگاریتا، در حوالی شهر مسکو اتفاق افتاده است. در این شهر شیطان به گوشه‌‌و‌کنار آن سرک می‌کشد، درحالی‌که گربه‌ای سیاه و عظیم او را همراهی می‌کند و زنی برهنه از پی آنها در پرواز است.

۱۹. پرواز بر فراز آشیانه فاخته، کن کیزی

پرواز بر فراز آشیانه فاخته یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

حکمرانی مستبدانهٔ سرپرستار بخش بیماران روانی با ورود بیماری یاغی دچار اختلال می‌شود. داستان رمان، مبارزه انسان‌های گرفتار با ساختار موجود است. رمان دربارهٔ این موضوع می‌گوید که زندگی چیزی بیشتر از دنباله‌روی از قوانین است؛ لذت‌بردن و بی‌پروابودن هم به‌اندازهٔ چیزهای دیگر مهم‌اند.

۲۰. ۱۹۸۴، جورج اورول

۱۹۸۴ یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

رمان ۱۹۸۴ ویران‌شهرِ ارول با جامعه‌ای که زیر نظارت شدید است، از همان صفحه‌های اول جذبتان می‌کند. آنچه در رمان می‌خوانید، به‌شکل‌های مختلف و در درجه‌های گوناگونی در بسیاری از جوامع دیده می‌شود.

۲۱. خاندان بودن‌بروک، توماس مان

خاندان بودن بروک یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این اثر حماسی تا حدودی زندگی‌نامه خود توماس مان است. این رمان، داستانِ زوال ۴ نسل از خانواده‌ای ثروتمند و مغرور از تاجران شمال آلمان است، درحالی‌که با دوران مدرنیسم قرن بیستم دست‌وپنجه نرم می‌کردند. داستان رمان فرازونشیب خانواده، رابطهٔ پدران و پسران و کشمکش میان هنر و تجارت است.

۲۲. خوشه‌های خشم، جان اشتاین‌بک

خوشه های خشم یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

شاید بتوان رمان خوشه های خشم را بهترین اثر اشتاین‌بک دانست: داستانی تحریک‌کننده و در پایان اثرگذار. داستان آدم‌هایی که به‌ امید یافتن شغل و ساختن زندگی بهتری مهاجرت می‌کنند. این رمان، داستانی امروزی است که همچنان اثرگذاری‌اش را حفظ کرده است.

۲۳. دلبند، تونی موریسون

دلبند یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

رمان دلبند که برنده جایزهٔ پولیتزر شده، داستان زنی سیاه‌پوست است. او اسیر مشکلاتی است که در گذشته و در دوران بردگی، برای او اتفاق افتاده است. این کتاب شگفت‌انگیز و فراموش‌نشدنی است. جزئیاتی که رمان از تلاش انسان‌ها برای محافظت عزیزانشان از برده‌داری بیان می‌کند، شگفت‌آور است.

۲۴. دراکولا، بِرم استوکر

دراکولا یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

داستان در قالب یادداشت‌های دفترچهٔ خاطرات، نامه‌ها، مقاله‌های روزنامه و گزارش سفر، از زبان آدم‌های مختلف روایت می‌شود. در این کتاب، حکایتی محلی برای جاناتان هارکر و دوستانش به واقعیتی وحشتناک تبدیل می‌شود. به‌علاوه، خون‌آشام این کتاب خیلی با قهرمان مدرن امروزی، ادوارد کالن (شخصیت خون‌آشام مجموعه کتاب‌ها و فیلم‌های گرگ‌ومیش) فرق دارد.

۲۵. ارباب حلقه‌ها، جی. آر. آر. تالکین

ارباب حلقه ها یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

خیلی‌ها معتقدند ارباب حلقه‌ها بهترین داستان‌پردازی تاریخ است. سه‌گانهٔ شگفت‌انگیز تالکین دنیایی از هابیت‌ها، کوتوله‌ها، پری‌ها و هیولا‌ها را خلق کرد؛ به‌گونه‌ای که پیش‌ازاین کسی تجربه نکرده بود. سرانجام، داستان همراهی و جنگ خیر و شر، در دنیای خیالی سرزمین‌های میانی، به چیزی بیشتر از یک داستان ساده تبدیل شد.


حتما بخوانید: بهترین فیلم های جهان؛ ۲۸ فیلم معروف دنیا که حداقل یک بار باید ببینید

۲۶. هاکلبری فین، مارک توین

هاکلبری فین یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

همینگوی در زمان خودش این کتاب را بهترین کتاب دنیا معرفی کرد! داستان هاکلبری و تام سایر در ظاهر ماجراجویی‌های دو نوجوان است اما در لایه‌های زیرینش، از برده‌داری، بدرفتاری و فساد می‌گوید. این کتاب داستان پسر نوجوانی را تعریف می‌کند که یاد می‌گیرد مستقل فکر کند و به ما هم نشان می‌دهد چطور مانند او رفتار کنیم. داستان گاهی هم‌زمان خنده‌دار، لذت‌بخش و غمگین است.

۲۷. آرزوهای بزرگ، چارلز دیکنز

آرزوهای بزرگ یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

از محکومی فراری که در باتلاق‌ها کمین کرده است تا خانم هاویشام عجیب‌وغریب که از روزی که معشوقش او را ترک کرد، لباس سفید عروس را از تن خارج نکرده است، داستان گذار پیپِ یتیم از کودکی به بزرگ‌سالی، یکی از به‌یادماندنی‌ترین رمان ‌های دیکنز است. این کتاب شاهکاری ادبی با داستانی برانگیزاننده است. به‌علاوه، به‌دلیل اشاره به آنچه امروز هم کودکان بسیاری مانند پیپ از آن رنج می‌برند، مهم است.

۲۸. عصر بی‌گناهی، ادیت وارتون

عصر بی گناهی یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

زندگی می و نیولند زوجی که به‌تازگی ازدواج کرده‌‌اند، با آمدن دخترعموی عروس، الن، مشوش می‌شود. الن دختری آزاد و کاریزماتیک است که نیولند را جذب خود می‌کند. نیولند باید میان حفظ ازدواج شکننده‌اش و دنبال‌کردن احساساتش، یکی را انتخاب کند. رمان دربارهٔ عشق، شهوت و طبقهٔ اجتماعی در عصر طلایی آمریکاست. وارتون اولین زنی بود که در سال ۱۹۲۱ با این کتاب برندهٔ پولیتزر شد.

۲۹. همه‌چیز از هم می‌پاشد، چینوا آچه‌به

همه چیز از هم می پاشد یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این رمان نخستین رمان آفریقایی مدرن است و در سراسر آفریقا و به‌ویژه کشور نیجریه (که داستان در آن اتفاق می‌افتد) پرطرف‌دار است. این داستان ماجرای اُکنوو، جنگجوی نامدار و قوی‌ترین مرد قبیله است. وقتی بیگانگان سبک زندگی آنها را تهدید می‌کنند، آیا خلق‌وخو و غرور اکنوو نقطهٔ ضعف او خواهند بود؟ کتاب کاوشی جذاب در هویت فرهنگی دوران توسعهٔ روزافزون استعمار انگلیس و پررنگ‌شدن نقش زنان است: یک تراژدی گیرا که نباید از دست بدهید.

۳۰. میدل مارچ، جورج الیوت

میدل مارچ یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

در این کتاب اهالی میدل‌‌مارچ در جریان اولین قانون اصلاحات انگلستان در سال ۱۸۳۲، با هنر، مذهب، علم، سیاست، خود و جامعه در کشمکش هستند. داستان در بی‌خردی‌های انسان کاوش می‌کند. بسیاری این رمان را بهترین رمان ویکتوریایی می‌دانند. کتاب ازنظر فرم و محتوا عالی است. به‌باور برخی، جورج الیوت شکسپیر زمانه و این رمان بهترین اثر او است.

۳۱. ایلیاد، هومر

ایلیاد یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

ایلیاد یکی از اثرگذارترین و برترین آثار حماسی است که تا‌کنون نوشته شده و قدیمی‌ترین اثر به‌جای‌مانده از ادبیات غرب است. داستان حول رخدادهای خطیر سال آخر جنگ تروا می‌گذرد. در این پس‌زمینه، هومر مفاهیمی مانند انسانیت، عشق و بقا را کاوش می‌کند.

۳۲. بازار خودفروشی، ویلیام تکری

بازار خودفروشی یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

تکری در قالب شخصیت‌هایی که باوجود عیب‌هایشان نمی‌توانیم آنها را دوست نداشته باشیم، نمایشی هجوآلود از جامعه ارائه می‌دهد. در این رمان، مشتاقانه افت‌وخیز شخصیت‌ها را در دوران جنگ‌های ناپلئونی دنبال می‌کنیم.

۳۳. باری دیگر برایدزهد، اولین وو

باری دیگر برایدزهد یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

در خانه‌ای روستایی در برایدزهد با خانواده‌ای مذهبی همراه می‌شویم که با اعتقاداتشان در کشمکش هستند. رمان داستانی اندیشمندانه و نوستالژیک درباره طبقهٔ اجتماعی، خانواده و بازگشت به خانه است.

۳۴. ناطور دشت، جی. دی. سلینجر

ناطور دشت یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

کمترین چیزی که درباره این اثر سلینجر می‌توان گفت شوخ‌طبعی دل‌پذیر آن است. هُلدِن شخصیتی فراموش‌نشدنی است! او مانند بسیاری از ما با فقدانی بزرگ دست‌وپنجه نرم می‌کند. هلدن درحالی‌که در شهر پرسه می‌زند و درباره قدم بعدی‌اش در زندگی فکر می‌کند، درمی‌یابد که شادی زندگی در لذت‌های کوچک آن است: مانند پیوند محکمی که با خواهرش دارد.

۳۵. آلیس در سرزمین عجایب، لوئیس کارول

آلیس در سرزمین عجایب یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

آلیس دختری رک، حاضرجواب و جسور است. همهٔ ما از داستان این دختر زیرک همراه با گروهی از شخصیت‌های فراموش‌نشدنی درسی می‌آموزیم. کتاب آلیس در سرزمین عجایب، داستان سردرگم‌کننده پر از معما و بازی با کلمات است و بیش از ۱۵۰ سال پیش، پیشگام خلق قهرمانان زن بوده است. همهٔ ما گاهی نیاز داریم دنبال خرگوشی برویم و در دنیایی عجیب غرق شویم.

۳۶. آسیاب کنار فلوس، جورج الیوت

آسیاب کنار فانوس یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

«مگی تالیور» پورشور و باهوش است اما آرزوهای او با خواست خانواده‌اش تناقض دارند و این به پایان دردناکی می‌انجامد. «الیوت» با بهره‌گیری از تجربهٔ‌ خودش در تربیت روستایی‌اش و سرخوردگی‌های ناشی از آن، یکی از قوی‌ترین و اثرگذارترین رمان‌هایش را خلق کرد. داستان دختری زیرک را که به‌دنبال چیزهایی فراتر از هنجارهای جامعه است، نباید از دست بدهید.

۳۷. بینوایان، ویکتور هوگو

بینوایان یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

رمانی بی‌نقص، پر از عشق، خشم، طنز و درام. خواندن بینوایان به‌شدت لذت‌بخش است. رمان در پس‌زمینه‌ای از نابرابری اقتصادی ـ اجتماعی فرانسه در قرن ۱۹ میلادی، از قدرت رستگاری و قلبی پاک می‌گوید.

۳۸. چارلی و کارخانه شکلات‌، رولد دال

چارلی و کارخانه شکلات یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این رمان که با شیرین‌ترین رؤیاها همراه است، داستانی هوشمندانه هم برای بچه‌ها و هم بزرگ‌ترها است. حریص نباشید. بچه‌ها را لوس نکنید. زیادی آدامس نجوید. همهٔ روز جلوی تلویزیون ننشینید. این‌ پندها همراه با جادویی که رولد دال خلق می‌کند، به ما ارزانی می‌شوند.

۳۹.کنت مونت‌ کریستو، الکساندر دوما

کنت مونت کریستو یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این رمان حماسی همه احساساتتان را درگیر می‌کند. کنت مونت کریستو نمونهٔ بارز این مثل قدیمی این است که «انتقام غذایی است که سرد آن می‌چسبد». این کتاب یکی از بهترین رمان ‌های کلاسیک است درباره بی‌گناهی، عشق، خیانت، رنج، انتقام و مهم‌تر از همه غلبهٔ انسان بر هرآنچه که زندگی پیش رویش می‌گذارد.

۴۰. اولیس، جیمز جویس

اولیس یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

این رمان که سانسور، جنجال و حتی مقابلهٔ قانونی را پشت‌سر گذاشته است، شناخته‌شده‌ترین اثر جیمز جویس است. اولیس به‌خاطر تک‌گویی‌های درونی و استفاده از جریان سیال ذهن معروف است. اینکه این اثر برترین رمان قرن بیستم است یا دشوارترین رمان، جای بحث دارد.

۴۱. شرق بهشت، جان اشتاین‌بک

شرق بهشت یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

جاه‌طلبانه‌ترین رمان اشتاین‌بک که بیشتر داستانش در شهر کالیفرنیا می‌گذرد، داستان دو خانواده را دنبال می‌کند که زندگی‌شان به هم گره خورده است. خود اشتاین‌بک درباره کتاب می‌گوید: «این رمان همهٔ چیزهایی را که در طول دوران کاری‌ام یادگرفته‌ام، در بر دارد.» این رمان درباره طبیعت انسان، افکار، احساسات و اعمال او در رویارویی با دیگران کاوش می‌کند.

۴۲. برادران کارامازوف، فئودور داستایفسکی

برادران کارامازوف یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

نوشتن برادران کارامازوف دو سال طول کشید این رمان پرسش‌هایی فلسفی درباره باور، اختیار و اخلاق مطرح می‌کند. به‌علاوه، داستانی جذاب دارد که گاهی در قالب قتل رازآلود و گاهی در قالب درام دادگاهی است. داستان برداشتی از تاریک‌ترین و هم‌زمان روشن‌ترین جنبه‌های طبیعت انسان است.

۴۳. لولیتا، ولادیمیر ناباکوف

لولیتا یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

لولیتا را می‌توان یکی از بهترین نثرهای تاریخ دانست. این رمان درآنِ‌واحد می‌تواند هم زننده باشد هم فریبنده! این رمان درحالی‌که ذهن این شخصیت ناخوشایند را برای شما آشکار می‌کند، با بازی‌های کلامی داستان را پیش می‌برد.

۴۴. باغ مخفی، فرانسیس هاگسون بارنت

باغ مخفی یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

مهم نیست چندساله‌اید؛ این کتاب کنجکاوی‌تان را برمی‌انگیزد. چیزی غریب و وسوسه‌انگیز درباره درهای مخفی، صداهای اسرارآمیز و مکان‌های پنهان رازآلود وجود دارد، اما این کتاب چیزی فراتر از ماجراجویی است. این رمان به ما نشان می‌دهد که با صرف زمان و محبت فراوان، هر انسانی شکوفا می‌شود.

۴۵. داستان دو شهر، چارلز دیکنز

داستان دو شهر یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

الکساندر مانت، وقتی پس از ۱۸ سال از زندان باستیل آزاد شد، به انگلستان فرستاده شد تا با دخترش (که پیش‌ازاین او را ندیده بود) زندگی کند. داستان دو شهر در لندن و پاریس، در سال‌های بحرانی انقلاب فرانسه می‌گذرد.

۴۶. خاطرات یک آدم ناقابل، جرج و ویدون گروسمیت

خاطرات یک آدم ناقابل یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

رمان داستان مردی محترم از طبقهٔ متوسط است که تلاش می‌کند زندگی محترمانه‌ای در طبقهٔ متوسط داشته باشد! این طنز هنجارشکنانه داستان مردی است که زیادی خودش را مهم می‌داند و خیلی خودش را جدی می‌گیرد.

۴۷. آنا کارنینا، لئو تولستوی

آناکارنینا یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

به‌ نظر می‌رسد آنا کارنینا در زندگی چیزی کم ندارد. او ازدواج کرده است، ثروتمند است و همه او را دوست دارند؛ اما آنا احساس می‌کند زندگی‌اش پوچ است تا اینکه کُنت ورنکسی را می‌بیند. رمان تولستوی اثر فلسفی درباره معنای زندگی و خوشبختی است که به‌شدت خواندنی است.

۴۸. ارلاندو، ویرجینیا وولف

ارلاندو یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

در پهنهٔ شگفت‌انگیز خیال‌پردازی وولف، از این رمان کوتاه اما اثرگذار لذت ببرید. این رمان، داستان ارلاندو را از دوران الیزابت اول تا قرن بیستم و تبدیل‌شدن او به شاعری خوش‌نام دنبال می‌کند.

شاید بتوان این رمان را دربارهٔ مفهوم زن‌بودن دانست. رمان مدرن وولف حتی پس از ۹۰ سال‌ و اندی هنوز تازگی دارد. مفهوم خارج از جنسیت حتی پیش از اینکه نامی داشته باشد، در این رمان به ‌کار رفته است. در پس‌زمینهٔ داستان، ادبیات و تاریخچهٔ آن جریان دارد.

۴۹. ماشین زمان، اچ. جی. ولز

ماشین زمان یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

در این رمان، دانشمندی پس از اختراع ماشین زمان، به آینده‌ای دور سفر می‌کند تا ببینید کار بشر به کجا رسیده است. این کتاب که باعث محبوبیت داستان‌های سفر در زمان شد، در لایه‌های زیرین، استعاره‌ای است از جوامع ازهم‌گسیخته‌ای که ما امروز در آنها زندگی می‌کنیم.

۵۰. هنر جنگ، سان تزو

هنر جنگ یکی از بهترین رمان های کلاسیک دنیا

سان تزو نویسندهٔ قدیمی‌ترین راهنمای راهبردی نظامی است. او فهمیده بود که ما انسان‌ها در دنیایی متناقض زندگی می‌کنیم. هرچند شهروندان معمولی درگیر فعالیت‌های نظامی نمی‌شوند اما توصیه‌های کتاب برای پیشبرد زندگی شخصی و کاری سودمند هستند. شاید بتوان این رمان را کتاب کوچکی درباره عقل سلیم دانست. خواندن کتاب، درک مفاهیم بسیاری را ساده‌تر می‌کند.

کدام‌یک از این رمان‌ ها را خوانده‌اید؟ چقدر از آنها تأثیر گرفته‌اید؟ شما چه رمان‌هایی را به‌عنوان بهترین رمان انتخاب می‌کنید؟ دلیل شما برای این انتخاب چیست؟


در ادامه بخوانید: معرفی کتاب شب های روشن؛ اثری متفاوت و تماما عاشقانه از داستایفسکی
منبع penguin
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 10 دیدگاه)
 1. hasty می‌گوید

  هری پاتر چی اثر جی کی رولینگ

 2. نادر می‌گوید

  این رمان ها خیلی قشنگ و نویسنده های صاحب نامی هم دارن. آدم دلش می خواد تک تکشون رو داشته باشه! همراه با یه فنجون قهوه 🙂

  مرسی

  1. الناز طرزمنی می‌گوید

   درود. درست می‌گید نادر عزیز.
   امیدوارم همه بتونن موردعلاقه‌هاشون رو داشته باشند! ممنون از همراهی‌تون.

 3. مهرانه می‌گوید

  اغلب را خونده ام عشق یعنی کتاب کتاب روح آدم را تازه می کنه با فرهنگ ها آداب و رسوم سبک زندگی دوران های تاریخی فرهنگ اجتماعی ملل آشنا می شی و گام به گام نویسنده همراه با قهرمانان کتاب جلو می‌روی گنجیه لغایت گسترده می شود فکرت باز می شه خلاصه کتاب و مطالعه بهترین روش برای اوقات فراغت آدمه
  سپاس از معرفی کتاب های خوب شما