مزایای کار کردن از خانه؛ چرا کرونا و قرنطینه تنها دلیل دورکاری نیست؟

0

همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد که بسیاری از شرکت‌ها، در سراسر جهان، کارکنان خود را به خانه بفرستند. این عامل برای دورکاری فرصتی تاریخی ایجاد کرد. با گسترش دورکاری بسیاری از شرکت‌ها متوجه شدند که وقتی کارکنان در اداره نیستند، می‌توانند بهره وری و تمرکز داشته باشند و حتی گاهی بیشتر از زمانی که در اداره هستند، کار می‌کنند. بنابراین کارفرمایان در همه‌جا به این نتیجه رسیدند که دورکاری واقعا مؤثر است. ولی مزایای کار کردن از خانه چیست و چرا باید در آیندهٔ پیشِ رو، روش‌های سنتی را کنار بگذاریم و به دورکاری روی بیاوریم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ مورد از مزایای کار کردن از خانه آشنا کنیم.

۱. ایجاد تعادل بهتر میان کار و زندگی

بسیاری از مشاغل دورکاری، زمان بندی قابل‌تغییر و انعطاف‌پذیری دارند. این مورد باعث می‌شود که کارکنان بتوانند روزِ کاری خود را هر زمان که می‌خواهند شروع و تمام کنند، البته مادامی‌که کارشان را تمام کنند و نتایج خوبی به دست بیاورند. وقتی مسئلهٔ رسیدگی به نیازهای زندگی شخصی در میان باشد، این کنترل بر برنامهٔ کاری، بسیار ارزشمند است.

ایجاد تعادل میان کار و زندگی از مزایای کار کردن از خانه است

وقتی در خانه کار می‌کنید، کارهایی مانند ایجاد تعادل در برنامه‌های مدرسه، ملاقات‌های پزشکی، انجام‌دادن کارهای دیگران، شرکت‌کردن در کلاس‌های ورزشی و تناسب اندام کمی راحت‌تر انجام می‌شوند، حتی برای تعمیرکاری که باید چیزی را تعمیر کند.


حتما بخوانید: تعادل کار و زندگی بعد از کرونا چگونه خواهد بود؟

۲. استرس رفت‌وآمد کمتر

بیشتر کسانی که در شغل‌های حضوری مشغول‌به‌کار هستند، هر روز باید زمانی را به رفتن به محل کار و بازگشتن از آن اختصاص دهند. وقتی مجموع روزهای کاری را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که زمان زیادی را صرف این رفت‌وآمدها می‌کنیم.

بر اساس مرکز بیمهٔ خودرو در آمریکا (Auto Insurance Center)، کسانی که در مشاغل حضوری کار می‌کنند، هرساله حدود ۱۰۰ ساعت را صرف رفت‌وآمد به محل‌ کارشان می‌کنند و ۴۱ ساعت نیز در ترافیک گرفتار می‌شوند. بعضی‌ها که فاصله محل‌ کارشان تا خانه بیشتر است، هر روز زمان‌ بسیار بیشتری (مانند ۹۰ دقیقه یا بیشتر) را صرف رفتن به ‌محل‌ کار یا بازگشت به خانه می‌کنند.

ولی هدردادن زمان برای رفت‌وآمد به محل‌ کار فقط یکی از معایب کارکردن در اداره است. بیش از ۳۰ دقیقه رفتن یا آمدن از محل‌کار باعث بالارفتن سطح استرس و اضطراب می‌شود.

پژوهشی نشان داده است که هر روز طی‌کردن مسافت ۱۰مایلی (حدود ۱۶ کیلومتر) به محل‌ کار منجر به مشکلات سلامتی مانند موارد زیر می‌شود:

رهاشدن از رفت‌وآمد به محل کار موجب می‌شود که سلامت ذهنی و سلامت جسمی بیشتری داشته باشیم. صرفه‌جویی در زمان به ما امکان می‌دهد که روی اولویت‌های خارج از محل کار تمرکز کنیم، مانند خواب بیشتر در صبح‌ها، گذراندن زمان بیشتری با خانواده، ورزش‌کردن یا خوردن صبحانه‌ای سالم.

۳. استقلال مکانی

از مزایای کار کردن از خانه این است که هر جایی که باشید می توانید کارهای خود را انجام دهید

یکی از مزایای کار کردن از خانه دسترسی به طیف وسیع‌تری از فرصت‌های شغلی‌ای است که محدود به موقعیت‌های جغرافیایی نیستند. این مزیت به‌ویژه برای جویندگان کاری مفید است که در مناطق روستایی و شهرهای کوچکی زندگی می‌کنند که در آنها موقعیت‌های شغلی زیادی وجود ندارد.

نداشتن محل ‌کار مشخص یعنی کارکنانی که تمام‌وقت دورکار هستند، می‌توانند در هرجایی که می‌خواهند زندگی کنند، به هرکجا که می‌خواهند سفر کنند و درعین‌حال شغل مشخصی نیز داشته باشند. البته در شرایط همه‌گیری کرونا، به‌دلیل محدودیت‌های قرنطینه و سفر، این نوع کارکردن دشوار شده است؛ ولی وقتی همه‌چیز به حالت عادی و پیش از کرونا بازگردد، این ویژگی بی‌شک مزیت خوبی است.

کسانی که باید مرتب جابه‌جا شوند (مانند همسران نظامیان) نیز می‌توانند از مزایای دورکاری برخوردار شوند؛ چون می‌توانند از هر جایی که هستند کار کنند و دیگر مجبور نیستند با هر جابه‌جایی در یک شرکت جدید، همه‌چیز را از اول شروع کنند.

به‌علاوه، دورکاری راه بسیار خوبی برای رهایی از پرداخت اجاره‌بها و وام مسکن بالاست، به‌ویژه برای شغل‌هایی که معمولا فرد را ملزم می‌کنند که در شهری با هزینه‌های زیاد زندگی کند. با دورکاری دیگر مجبور نیستید نزدیک شهری بزرگ زندگی کنید تا شغل موردعلاقه‌تان را داشته باشید.

۴. فراگیری بیشتر (Improved Inclusivity)

یکی دیگر از مزایای دورکاری، ایجاد این امکان برای شرکت‌هاست که با استخدام افرادی با پیش‌زمینه‌های مختلف اجتماعی ـ اقتصادی، جغرافیایی و فرهنگی و با دیدگاه‌هایی مختلف، در نیروی کار خود تنوع داشته باشند و انواع مختلف افراد را شامل شوند.

با استخدام کارکنانی که می‌توانند از خانه کار کنند و در محلی زندگی کنند که در آن احساس راحتی و حمایت بیشتری می‌کنند، شرکت‌ها از تنوع، جامعه و خانواده نیز حمایت می‌کنند.

دورکاری همچنین به افرادی که ممکن است نتوانند شغل ثابتی را به‌صورت حضوری پیدا کنند (مانند افراد معلول یا کسانی که مراقبت از کسی را بر عهده دارند و به برنامه کاری انعطاف‌پذیری نیاز دارند)، این فرصت را می‌دهد که بدون نگرانی درمورد رفت‌وآمد به اداره و با داشتن زمان کافی برای رفتن به مطب پزشک و سایر مراکز درمانی، در مواقع لزوم، اهداف شغلی و حرفه‌ای خود را دنبال کنند.

۵. صرفه‌جویی در هزینه‌ها

صرفه جویی در هزینه ها از مزایای کار کردن از خانه است

کسانی که در خانه کار می‌کنند، سالانه مبلغ زیادی صرفه جویی می‌کنند. با کار کردن از خانه می‌توان هزینه‌هایی مانند هزینهٔ بنزین، استهلاک اتومبیل، حمل‌ونقل، پارکینگ، خرید لباس‌های جداگانه برای محل‌ کار، صرف ناهار در بیرون از خانه و غیره را کاهش داد یا از فهرست هزینه‌های خود حذف کرد. وقتی این صرفه‌جویی‌ها روی‌هم جمع شوند، باعث می‌شوند که پول کمتری از حساب بانکی‌تان برداشت شود.

البته صرفه‌جویی در هزینه‌ها فقط مختص کارکنان نیست. با فراهم‌کردن امکان دورکاری پس از همه‌گیری ویروس کرونا در شرکت‌هایی مانند توییتر، اسکوئر، شاپی‌فای و فیسبوک، این شرکت‌ها نیز در بلندمدت شاهد صرفه‌جویی‌های قابل‌توجهی در هزینه‌ها خواهند بود.

شرکت‌ها می‌توانند به‌ازای هر کارمندی که دست‌کم بخشی از وقت خود را از خانه کار می‌کند، سالانه مبلغ قابل‌توجهی به دست بیاورند. با دورکاری کارکنان، شرکت‌ها می‌توانند با کاهش هزینه‌هایی مانند موارد زیر در مخارج خود صرفه‌جویی کنند:

  • مخارج کلی (مانند هزینه برق و آب و بیمه و اجاره و مالیات)؛
  • هزینه‌های املاک و مستغلات؛
  • پرداخت کمک‌هزینه‌های ایاب‌وذهاب به کارمندان؛
  • استمرار فعالیت‌ها (درصورت بروز حادثه و مشکل، فعالیت شرکت همچنان ادامه پیدا کند).

در طول همه‌گیری ویروس کرونا، کارفرمایان در آمریکا با فراهم‌کردن امکان دورکاری برای کارکنان، در روز بیش از ۳۰ میلیارد دلار صرفه‌جویی می‌کنند. اگر شرکت‌های بیشتری دورکاری را به رویه‌ای بلندمدت تبدیل کنند، این مزیت اقتصادیِ قابل‌توجه می‌تواند ادامه پیدا کند.


حتما بخوانید: چالش‌های دورکاری و راهنمای مدیریت کارکنان در زمان قرنطینه

۶. تأثیر مثبت بر محیط‌زیست

گزارش وضعیت دورکاری در نیروی کار آمریکا نشان می‌دهد: کاهش گازهای گلخانه‌ای ناشی از دورکاری ۳٫۹ میلیون کارمندی که دست‌کم نیمه‌وقت از خانه کار می‌کنند، برابر با حذف بیش از ۶۰۰ هزار اتومبیل از جاده‌ها در یک سال کامل است. به‌ازای کسانی که دست‌کم به‌طور پاره‌وقت، از خانه کار می‌کنند، در سال به‌میزانِ ۷٫۸ میلیارد مایل (حدود ۱۲٫۵ میلیارد کیلومتر) طی مسافت با اتومبیل کاسته می‌شود، از تولید ۳ میلیون تُن گاز گلخانه‌ای جلوگیری می‌شود و صرفه‌جویی در نفت به ۹۸۰ میلیون دلار می‌رسد.

با گرفتن تصمیم‌های زیست‌محیطی مناسب (مانند استفاده از کاغذ کمتر و نظارت بر تهویهٔ هوا، گرمایش و روشنایی آنها) تأثیر بالقوهٔ کارکنان دورکار بر کیفیت هوا معادل کاشت جنگلی با ۹۱ میلیون درخت خواهد بود.

۷. تأثیر بر پایایی (Sustainability)

یکی از مزایای کار کردن از خانه کمک به پایایی است

دورکاری از طیف گسترده‌ای از اقدامات و ابتکارهای پایایی حمایت می‌کند: از رشد اقتصادی و کاهش نابرابری‌ها گرفته تا شهرهای پایا، تغییرات آب‌وهوایی و مصرف مسئولانه.

یکی از سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه‌های کارفرمایان و کارکنان برای کاهش تأثیرات تولید کربن (carbon footprint) و تأثیرگذاشتن بر تغییرات آب‌وهوایی، کاهش رفت‌وآمدها به محل‌ کار است. درواقع، جهان هم‌اکنون و در طول همه‌گیری ویروس کرونا نیز شاهد کاهش آلودگی هوا، ازدحام و ترافیک محسوس و قابل‌توجهی است. امکان تجربهٔ مستقیم این نتایج می‌تواند باعث روی‌آوردن تمام افراد درگیر در این مسئله، به دورکاری شود.

۸. دفتر کار سفارشی

توانایی ایجاد دفتر کارِ خانگی راحت، یکی از بهترین مزایای کار کردن از خانه است. چه صرفا بخواهید که صندلی ارگونومیکی داشته باشید و چه مشکلات سلامتی و بیماری‌هایی داشته باشید که باعث می‌شوند به تجهیزات اداری ویژه‌ای نیاز داشته باشید؛ شما می‌توانید دفتر کار خانگی خود را داشته باشید و آن را هر طوری که می‌خواهید، درست کنید.

۱۰ ابزار کاربردی برای راحت‌تر کار کردن در خانه


حتما بخوانید: دکوراسیون دفتر کار خانگی؛ ۵۰ ایده برای داشتن یک دفتر کار الهام‌بخش و پر از آرامش

۹. افزایش بهره‌وری و عملکرد

افزایش بهره وری و عملکرد از مزایای کار کردن از خانه است

در نظرسنجی سالانه‌ای در سال ۲۰۱۹، ۶۵ درصد از افراد شاغل فکر می‌کردند که با دورکاری (در مقایسه با محیط‌های اداری سنتی) بهره‌وری بیشتری خواهند داشت. ۴۹ درصد این افراد نیز گفتند که وقتی باید کاری را به‌طور جدی انجام دهند و تمام کنند، به خانه یا دفتر کار خانگی‌شان می‌روند.

معمولا کار کردن از خانه باعث می‌شود که وقفه‌های کمتر، سیاست‌های اداری کمتر، محیطی ساکت‌تر و آرام‌تر و جلساتی کم‌وبیش کارآمدتر داشته باشیم. باتوجه‌به ‌اینکه کارکنان دورکار نیازی به رفت‌وآمد به محل‌ کار ندارند، معمولا وقت بیشتری دارند و با عوامل حواس پرتی کمتری مواجه می‌شوند. این مسئله باعث افزایش بهره وری کارکنان می‌شود و این افزایش بهره‌وری در زمان دورکاری مزیت بسیار مهم آن است: هم برای کارکنان و هم کارفرمایان.

دورکاری (اگر درست انجام شود) به کارکنان و شرکت‌ها امکان می‌دهد تا روی چیزی که واقعا اهمیت دارد، یعنی عملکرد، تمرکز کنند. متأسفانه محیط اداره «نکات مثبت غیرواقعی» را ایجاد می‌کند که می‌توانند موجب جانب‌داری و تبعیض شوند. شاید زودآمدن و دیررفتن به‌معنی کار بیشتر به نظر برسد، ولی عملکرد واقعی شاخص بسیار بهتری برای تعیین میزان بهره‌وری است.

شرکت گالوپ گزارش داد که ۶۰ درصد از کارکنان آمریکایی‌ای که در طول همه‌گیری کرونا از خانه کار کرده‌اند، ترجیح می‌دهند که در آینده نیز تا حد امکان از راه دور کار کنند.


حتما بخوانید: ۵ مهارت برای افزایش بهره‌وری و به‌دست آوردن زمان بیشتر

۱۰. زندگی کاری شادتر و سالم‌تر

کارکنان دورکار که ساعت‌های کاری انعطاف‌پذیر و قابل‌تغییری دارند، معمولا شادتر و وفادارتر هستند. این موضوع تا حدی به این دلیل است که کار کردن از خانه باعث پایین‌آمدن استرس، داشتن زمان بیشتری برای سرگرمی ها و علاقه‌ها و بهبود روابط شخصی می‌شود.

به‌علاوه، نبود عوامل حواس‌پرتی و سیاست‌هایی که در شغل‌های اداری وجود دارد، موجب بهترشدن روابط کارکنان و مدیران هم می‌شود. در یک نظرسنجی، ۷۲ درصد کارفرمایان گفتند که دورکاری تأثیر زیادی بر حفظ کارکنان دارد؛ زیرا اگر کارکنان امکان دورکاری داشته باشند، به کارفرمای خود وفادارتر خواهند بود.

کار کردن از خانه به روش‌های فراوانی می‌تواند موجب بهبود سلامتی شود:

  • داشتن زمان بیشتر برای فعالیت فیزیکی؛
  • امکان مصرف غذاهای سالم‌تر؛
  • امکان بهبودی و بازیابی سلامتی پس از بیماری یا جراحی در خانه؛
  • کمتر در معرض بیماری ها قرارگرفتن؛
  • راحت‌تربودنِ رسیدگی به مشکلات سلامتی یا ناتوانی‌های جسمی؛
  • امکان ایجاد فضای کاری راحت و ارگونومیک.

دورکاری زمان و محیط لازم برای داشتن انتخاب‌های سالم را به کارکنان می‌دهد.

سخن پایانی

گرچه همه‌گیری ویروس کرونا شرایط را برای دورکاری میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مهیا کرده است، ولی تنها دلیل کار کردن از خانه این نیست. همان‌طور که گفتیم، دورکاری برای کارکنان مزیت‌های فراوانی دارد.

در اینجا بهترین مزایای کار کردن از خانه را فهرست کردیم. احتمالا پیش از خواندن این مقاله نیز از بعضی از این مزیت‌ها آگاه بوده‌اید، ولی بی‌شک بعضی از آنها برایتان تازگی دارند و چشم‌هایتان را بیشتر بر تأثیر دورکاری بر کارفرمایان، کارکنان، اقتصاد و سیارهٔ زمین باز کرده‌اند. به‌نظر شما دورکاری چه مزیت‌های دیگری دارد؟ آیا تابه‌حال دورکاری کرده‌اید یا به ‌فکر پیداکردن شغلی از راه دور افتاده‌اید؟


در ادامه بخوانید: ۳ توصیه مدیریتی برای دورکاری در زمان گسترش ویروس کرونا
منبع flexjobs
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.