۶ نکته برای مراقبت از اجاق گاز که عمر آن را افزایش می‌دهد

0

اجاق گاز از وسایل پراستفاده در آشپزخانه است. غذایی که هر روز در کنار عزیزانمان صرف می‌کنیم، در درجه اول، نیازمند وجود این وسیله است. اجاق گازها طراحی نسبتا ساده‌ای دارند و اگر درست از آنها مراقبت شود، تا سال‌های سال قابل‌استفاده خواهند بود؛ اما بسیاری از ما از راهکارهای مناسب برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن مطلع نیستیم و نمی‌دانیم چطور باید این کار را انجام دهیم. اگر شما هم با این مشکل سروکار دارید، همراه ما باشید. در مطلب حاضر، ۶ نکته برای مراقبت از اجاق گاز را به شما معرفی خواهیم کرد که عمر آن را افزایش می‌دهند.

شش نکته برای مراقبت از اجاق گاز که عمر آن را افزایش می‌دهد

۱. جلوگیری از سرریزشدن و پاشیدن مواد غذایی و خوراکی‌ها بر روی اجاق گاز

همه ما می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است. اولین و شاید مهم‌ترین نکته‌ای که برای مراقبت از اجاق گاز باید به ذهن بسپارید به همین مسئله مربوط است. بهتر است به‌شکلی از اجاق گاز خود مراقبت کنید که تا حد امکان کمتر به تمیزکاری نیاز پیدا کند. برای محقق‌کردن این هدف باید از سرریزشدن مواد غذایی و خوراکی و پاشیدن آنها روی اجاق گاز جلوگیری کنید؛ اما چگونه؟ با تهیه قابلمه و ماهیتابه‌هایی که عمق بیشتری دارند و مواد غذایی و خوراکی به‌سادگی‌ از آنها به بیرون راه پیدا نمی‌کند.

۲. تمیزکردن سریع آثار لکه و چربی از روی اجاق گاز

مراقبت از اجاق گاز با تمیزکردن سریع آثار لکه و چربی از روی آن

وقتی آشپزی می‌کنید، حتما اجاق گاز شما لک خواهد شد و دیر یا زود آثار چربی و لکه‌های دیگر را نیز بر آن مشاهده خواهید کرد. جلوی این مشکل را نمی‌توان گرفت؛ اما خبر خوب این است که اگر سریعا اقدام به تمیزکردن لکه‌ها کنید، کارتان خیلی راحت‌تر خواهد شد؛ یعنی به‌محض لک‌شدن اجاق گاز، اسفنج یا دستمال نم‌داری را بردارید و لکه‌ها را از روی اجاق گاز پاک کنید.

تمیزکردن اجاق گاز بعد از هر بار استفاده را تبدیل به عادت خود کنید. با انجام این کار، دیگر برای تمیزکردن لکه‌ها و چربی‌های قدیمی و ماندگار به دردسر نخواهید افتاد.


حتما بخوانید: تمیز کردن گاز استیل با چند ترفندی که اجاق‌گازتان را جلا می‌دهد

۳. استفاده‌نکردن از مواد و پودرهای ساینده برای تمیزکردن اجاق گاز

نکته دیگری که برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش عمر آن باید به ذهن بسپارید این است که برای پاک‌کردن لکه‌های قدیمی و ماندگار، به‌جای آنکه سریعا به‌سراغ استفاده از مواد و پودرهای ساینده بروید، به روش‌های بهتری فکر کنید. برای پاک‌کردن این لکه‌ها می‌توانید کمی ماده شوینده را با آب ترکیب کنید یا محلولی درست کنید که نیمی از آن سرکه و نیم دیگر آب باشد؛ سپس اسفنجی را به یکی از این دو آغشته کنید و شروع به تمیزکردن لکه‌های قدیمی کنید. حال هرچه لکه‌ها قدیمی‌تر و ماندگارتر باشند، تمیزکردن آنها هم دشوارتر خواهد بود.

هر کاری می‌کنید، اجازه ندهید استفاده از مواد و پودرهای ساینده برای ازبین‌بردن این لکه‌ها شما را وسوسه کند. استفاده از اینها شکاف‌ها و خراش‌های کوچک و نامحسوسی روی سطح اجاق گاز به وجود می‌آورد و دفعه بعدی که چیزی روی گاز بریزد، داخل این شکاف‌ها را پر می‌کند و تمیزکردن اینها، به‌مراتب دشوارتر خواهد بود.

برای تمیزکردن اجاق گاز از مواد و پودرهای ساینده یا مواد شوینده خیلی قوی استفاده نکنید. استفاده از این محصولات ممکن است به اجاق گاز شما آسیب برساند و کارکرد آن را تحت‌تأثیر قرار دهد. بوره، نمک، جوش شیرین و آب‌لیمو مواد و ترکیبات دیگری‌اند که می‌توانید برای تمیزکردن اجاق گاز از آنها استفاده کنید.

۴. مراقبت از اجاق گاز با تمیزکردن چند وقت یک بار قسمت‌های مختلف

مراقبت از اجاق گاز با تمیزکردن قسمت‌های مختلف آن

پیش‌تر گفتیم برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن بهتر است پس از هر بار استفاده، آن را تمیز کنید. این نوع تمیزکردن برای قسمت رویی اجاق گاز مناسب است که کاملا دیده می‌شود و در دسترس است؛ اما قسمت‌های دیگری هم هستند که معمولا از دید ما پنهان می‌مانند و به‌مرور، لکه‌ها و آثار آلودگی و چربی در آنها جمع می‌شود، جاهایی مثل زیر دستگیره‌های اجاق گاز یا زیر سرشعله‌ها.

بنابراین نکته دیگری که برای مراقبت از اجاق گاز باید رعایت کنید تمیزکردن گاه‌به‌گاه این قسمت‌های دور از دسترس است. چند وقت یک بار دستگیره‌ها را جدا کنید، سرشعله‌ها را بردارید و زیر آنها را با اسفنج آغشته به آب و مایع شوینده (یا محلول نصف آب و نصف سرکه) تمیز کنید. قسمت فلزی روی اجاق گاز را هم بردارید و آن را جداگانه تمیز کنید.

بهتر است حداقل ماهی یک بار قسمت‌های مختلف اجاق گاز را جداگانه تمیز کنید.

روش مناسب برای تمیزکردن قسمت فلزی روی اجاق گاز

برای تمیزکردن قسمت فلزی روی اجاق گاز، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ظرف‌شویی را از آب داغ پر کنید؛
  2. کمی مایع شوینده به آب داغ اضافه کنید تا اندکی کف کند؛
  3. قسمت‌های فلزی روی اجاق گاز را داخل آب ظرف‌شویی غوطه‌ور کنید و بگذارید به‌مدت چهل دقیقه در آن بمانند؛
  4. پس از گذشت این مدت‌زمان، با اسفنج، آثار لکه‌ها و آلودگی‌ها را از روی این قسمت‌های فلزی پاک کنید.
وقتی به‌سراغ تمیزکردن اجاق گاز می‌روید، اول قسمت‌های فلزی را بردارید و در ظرف‌شویی بگذارید. وقتی در آب ظرف‌شویی غوطه‌ورند، می‌توانید سایر قسمت‌های اجاق گاز را تمیز کنید. به این شکل، وقتتان هدر نمی‌رود.

۵. تمیزکردن سرشعله‌ها برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن

تمیزکردن سرشعله‌ها و مراقبت از اجاق گاز

اگر مجراهای سرشعله‌ها گرفتگی پیدا کنند، اجاق گاز شما آن طور که باید‌وشاید کار نخواهد کرد و به مشکل بر خواهید خورد. برای پیشگیری از دردسرسازشدن این مسئله، بهتر است چند وقت یک بار سرشعله‌ها را تمیز کنید. برای تمیزکردن سرشعله‌ها نیز آنها را مثل قسمت فلزی روی اجاق گاز، در ترکیب آب و مایع شوینده غوطه‌ور کنید (بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه). بهترین نتیجه زمانی حاصل می‌شود که پس از گذشت این مدت‌زمان، مدتی نیز سرشعله‌ها در محلول آب و سرکه غوطه‌ور شوند. به این شکل، هرگونه گرفتگی در مجراهای آنها باز خواهد شد و کاملا تمیز می‌شوند.

برای بازکردن گرفتگی مجراهای سرشعله‌ها، تحت هیچ شرایطی خلال‌دندان، چوب‌کبریت یا چیزهای دیگری شبیه به اینها را داخل مجراهای سرشعله‌ها نکنید؛ چون ممکن است در حین انجام این کار بشکنند. خارج‌کردن چوب‌کبریت یا خلال‌دندان از مجرا، خود مشکل دیگری خواهد شد.

۶. خودداری از ریختن مستقیم آب بر روی اجاق گاز

فکر اینکه آب را مستقیم روی اجاق گاز بریزیم و حسابی آن را تمیز کنیم وسوسه‌برانگیز است و متأسفانه خیلی‌ها این کار را انجام می‌دهند، در حالی که اشتباه است. آبی که روی اجاق گاز ریخته می‌شود ممکن است به مجراها و لوله‌های داخل اجاق گاز نفوذ کند و در کارکرد سیستم برق‌رسانی و قسمت‌های دیگر خلل وارد کند.

برای تمیزکردن اجاق گاز، اسفنج نرمی را بردارید، آن را به ترکیب آب و مایع شوینده یا محلول نصف آب و نصف سرکه آغشته کنید و روی اجاق گاز بکشید. این هم نکته دیگری است که برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن باید مدنظر داشته باشید.

مراقبت از اجاق گاز با تمیزکردن آن طی روندی منظم

بهترین کار برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن، تمیزکردنش پس از هر بار استفاده است. به این صورت، به آثار لکه‌ها و چربی‌ها اجازه ماندگارشدن نخواهید داد و در آینده، برای تمیزکردن این لکه‌های سرسخت به دردسر نخواهید افتاد. در کنار این مسئله، نکات ذکرشده در این مطلب را رعایت کنید و با انجام این کارها، تا سال‌های سال بدون هیچ مشکل و مسئله‌ای از اجاق گازتان استفاده کنید.

در پایان

نظر شما چیست؟ نکته دیگری به ذهنتان می‌رسد که به شمار موارد گفته‌شده اضافه کنیم؟ راهکار بخصوصی برای مراقبت از اجاق گاز و افزایش طول عمر آن دارید؟ در قسمت دیدگاه‌ها می‌توانید نظرها و تجربه‌هایتان را با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

اگر خواندن این مطلب برایتان مفید بود، لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: چگونه آشپزخانه را تمیز کنیم؟ ۵۵ نکته ضروری برای تمیز کردن آشپزخانه
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع readersdigest flamingoappliance
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.