فواید یخ برای جوش صورت و بدن؛ چطور از یخ برای بهبود جوش استفاده کنیم؟

0

جوش صورت و بدن مشکلی است که تقریبا همه با آن دست‌به‌گریبان‌اند. بعضی افراد شاید فقط در دوره‌ای از زندگی مانند نوجوانی جوش بزنند و بعضی دیگر ممکن است در تمام زندگی‌شان با این مشکل مواجه باشند. راه‌های زیادی برای درمان جوش صورت و بدن یا پیشگیری از آن وجود دارد؛ در این مقاله می‌خواهیم استفاده از یخ برای جوش صورت و بدن را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

چون روش‌های شیمیایی ممکن است باعث خشکی پوست یا تحریک آن شوند، خیلی از افراد ترجیح می‌دهند از روش‌های طبیعی برای درمان جوش های صورتشان استفاده کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از یخ یا کمپرس سرد است که می‌تواند برای نوع خاصی از جوش مفید باشد. از فواید استفاده از یخ برای صورت می‌توان به ازبین‌بردن کبودی زیر چشم و کاهش منافذ باز پوست اشاره کرد، اما آیا یخ می‌تواند آکنه را برای همیشه از بین ببرد؟

چرا یخ برای جوش صورت مفید است؟

جوش زمانی به وجود می‌آید که چربی و سلول‌های پوست فولیکول مو را مسدود می‌کنند و در نتیجه چربی اضافی و پس‌مانده‌ سلول‌ و باکتری‌ها زیر پوست جمع می‌شوند. ممکن است دیواره‌های فولیکول گیرکرده زیر پوست بشکنند و محتویات آن را به بافت‌های پوست اطراف آن بپاشند. این باعث ایجاد جوش های بیشتری در آن ناحیه از پوست و التهاب می‌شود.

یخ به کاهش قرمزی پوست صورت و ورم پوست و درد در جوش های التهابی مانند کورک و کیست‌ها کمک می‌کند. با این حال، یخ شاید اثر چندانی بر جوش های غیرالتهابی مانند جوش های زیر پوستی، که بیشتر به جوش سرسیاه و جوش سرسفید معروف‌اند نداشته باشد. کمپرس سرد التهاب را به حداقل می‌رساند و باعث می‌شود جوش کمتر به چشم بیاید، اما نمی‌تواند محتویات داخل جوش را خالی کند.

نحوه استفاده از یخ برای رفع جوش در قسمت‌های مختلف بدن

نحوه استفاده از یخ برای جوش صورت

 

جوش ممکن است در هر قسمتی از بدن به وجود بیاید، از جمله صورت، پشت، سینه و سر. فنون مختلف برای استفاده از یخ شاید در بعضی از قسمت‌های بدن بیشتر از بقیه جواب بدهند. این راهنمایی‌های کلی را در هر قسمت از بدن برای درمان التهاب جوش با یخ به کار ببرید:

  • آن قسمت از پوست را با شوینده‌ای ملایم و آب گرم بشویید؛
  • یخ را مستقیم روی پوست نگذارید؛
  • قطعات یخ یا بسته‌ یخ را در پارچه‌ای تمیز بپیچید و بعد روی پوست بگذارید؛
  • یخ را با وقفه‌های ۳۰ ثانیه تا یک‌دقیقه‌ای روی پوست بگذارید؛
  • مراقب باشید که با بسته یخ روی پوست به خواب نروید.

جوش صورت

بسته به اندازه و تعداد جوش ها می‌توان از یک یا چند تکه یخ استفاده کرد. ابتدا ناحیه‌ای را که جوش دارد بشویید و به‌آرامی خشک کنید. سپس یک تکه یخ پیچیده‌شده در پارچه‌ تمیز را به‌مدت چند دقیقه روی جوش بگذارید، بعد به‌مدت یک دقیقه یخ را بردارید و دوباره برای چند دقیقه دیگر بگذارید. این کار را چند بار تکرار کنید. این کار را می‌توانید عصرها یا صبح‌ها انجام دهید. برای جوش هایی که به‌شدت ملتهب‌اند می‌توانید روزی چند بار از یخ استفاده کنید، البته به شرطی که هر بار پوست را از قبل تمیز کرده باشید. اگر تکه‌های یخ ندارید، می‌توانید از کیسه‌های سبزیجات فریزشده نیز استفاده کنید.


حتما بخوانید: علت جوش صورت چیست؟

جوش سینه

یک تکه یخ پیچیده‌شده در پارچه تمیز را با وقفه‌های یک‌دقیقه‌ای روی سینه بگذارید. اگر تعداد جوش ها زیاد است، بسته یخ بزرگ‌تری انتخاب کنید. می‌توانید خودتان هم بسته یخ درست کنید، به این شکل که یک کیسه پلاستیکی را با آب و تکیه‌های یخ پر کنید و سپس آن را در پارچه‌ای تمیز بپیچید.


حتما بخوانید: علت جوش روی سینه و ۸ روش درمان خانگی آن

جوش پشت

چون دسترسی به پشت سخت‌ است، از بسته‌ یخ بزرگ‌تر استفاده کنید. اگر جوش در قسمتی از پشت قرار دارد که دست‌تان به آن نمی‌رسد، یخ را روی زمین بگذارید و بعد روی آن دراز بکشید. اگر احساس کردید پشت‌تان بی‌حس شده یا می‌خارد، بسته‌ یخ را بردارید.

سرما در مقایسه با گرما برای درمان جوش

سرما برای کاهش علائم جوش های ملتهب و گرما برای جوش های غیرملتهب و زیرپوستی مفید است. جوش های زیرپوستی زمانی به وجود می‌آیند که چربی‌ها و سلول‌های مرده پوستْ چربی، باکتری و آلودگی‌ها را در فولیکول مو مسدود می‌کنند ‌و در نتیجه برجستگی‌ای دردناک زیر پوست ایجاد می‌شود که سر سفید ندارد.

کمپرس گرم یا بخور صورت برای درمان جوش های زیرپوستی مفیدند. منافذ پوست دمای بدن را تنظیم می‌کنند. وقتی منافذ پوست در مواجه با سرما قرار می‌گیرند، برای نگه‌داشتن گرمای بدن منقبض می‌شوند. کمپرس داغ اثر معکوس دارد. وقتی منافذ در معرض گرما قرار می‌گیرند منبسط می‌شوند. گرما و رطوبت محتوای درون منافذ را شل می‌کند و چربی اضافه و آلودگی‌ها را به سطح می‌آورد. می‌توان جوش های بزرگ و متورم را با کمپرس سرد و گرم به‌صورت متناوب درمان کرد. برای درست‌کردن کمپرس داغ، حوله‌ای را در آب داغ خیس کنید. حوله باید داغ شود و نباید آب از آن چکه کند. حوله را بردارید و کمپرس سرد یا بسته یخ را به‌شکلی که در قسمت قبل توضیح دادیم روی جوش بگذارید. این کار به کاهش ورم، درد و قرمزی کمک می‌کند. این کار را به‌صورت روزانه تکرار کنید تا زمانی که جوش از بین برود.

فواید یخ برای جوش صورت

شاید یخ به‌تنهایی نتواند جوش را درمان کند، اما می‌تواند ورم و قرمزی آن را کاهش دهد و در نتیجه باعث شود کمتر به چشم بیاید. همچنین یخ تأثیر بی‌حس‌کنندگی نیز دارد و می‌تواند درد جوش های ملتهب را به‌صورت موقت کاهش دهد.

خطرات یخ برای جوش صورت

استفاده از یخ برای جوش صورت خطر چندانی ندارد. با این حال، بهتر است یخ را برای مدت طولانی روی صورت نگذارید. قرارگرفتن در معرض سرما به‌مدت طولانی ممکن است باعث یخ‌زدگی یا آسیب موضعی شود. در این حالت، رگ‌ها منقبض می‌شوند و جریان خون را کاهش می‌دهند تا بتوانند گرمای بدن را در محیط سرد یا منجمد حفظ کنند. به‌مرور زمان، کاهش جریان خون به بافت‌های پوست آسیب می‌زند.

علائم یخ‌زدگی عبارت‌اند از:

  • کرختی یا حس سوزش؛
  • پوست‌پوست و تاول‌زدن؛
  • ازدست‌دادن لایه‌های عمیق پوست؛
  • رنگ‌پریده به‌نظر رسیدن بخشی از پوست به‌شکل غیر‌طبیعی و یا ملتهب و قرمز شدن بافت‌های اطراف آن.

نباید یخ را مستقیم روی پوست بگذارید، چون این کار ممکن است سبب کهیر سرد شود؛ اختلالی که در آن تاول، کهیر و ورم بعد از اینکه پوست در معرض آب یا هوای سرد قرار گرفت نمایان می‌شوند. این کهیرها معمولا ۲ تا ۵ دقیقه بعد از آن ظاهر می‌شوند که پوست در معرض آب یا هوای سرد بگیرد.

گزینه‌های دیگر

یخ می‌تواند جوش های آزاردهنده را پاک‌سازی کند، به‌خصوص اگر با درمان‌های طبیعی یا شیمیایی دیگر ترکیب شود. استفاده از روش‌های درمانی زیر را نیز همراه با درمان با یخ یا به‌تنهایی امتحان کنید:


حتما بخوانید: نحوه استفاده از آلوئه ورا برای درمان جوش و سلامت پوست

یخ و جای جوش

فواید یخ برای جای جوش و اسکار

جوش هایی که در لایه‌های زیرین شکل می‌گیرند می‌توانند به بافت‌های اطراف آسیب برسانند. وقتی جوش از بین می‌رود، بدن کلاژن تولید می‌کند تا پوست آسیب‌دیده را درمان کند. با ‌این حال، تولید خیلی کم یا خیلی زیاد کلاژن باعث می‌شود جای جوش باقی بماند.

حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از اسکار یا جای جوش زمانی به وجود می‌آیند که جوش کلاژن را نابود می‌کند یا زمانی که بدن کلاژن کافی در طول فرایند درمان تولید نمی‌کند. مقدار ناکافی کلاژن سبب فرورفتگی و عمیق‌شدن جای جوش و تولید بیش از اندازهٔ کلاژن باعث برآمدگی جای جوش می‌شود.

ابزارهای سرد برای مراقبت از پوست، مانند روش کرایورولینگ (Cryorolling) که در آن از سرما استفاده می‌شود، اگر به‌همراه دیگر روش‌های درمانی دارویی یا جراحی استفاده شوند، می‌توانند جای جوش را کاهش دهند. پژوهشی در سال ۲۰۱۴ انجام شد که در آن پژوهشگران اثر ترکیب استفاده از کرایورولر (که با سرما همراه است) و درمارولر (که بدون سرماست) را با سابسیژن (که عمل جراحی سبک برای درمان جای جوش است) مقایسه کردند. در مجموع ۳۰ نفر در این پژوهش شرکت کردند. در این پژوهش، استفاده از رولرهای سرد مانند کرایورولینگ به‌همراه سابسیژن ۶۱ درصد جای جوش را در شرکت‌کننده‌ها بهبود داد، در حالی که استفاده از درمارولر (Dermarolling) به‌همراه سابسیژن جای جوش را تا ۴۵ درصد بهتر کرده بودند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

شاید یخ بتواند اندکی علائم جوش صورت را برطرف کند، اما نمی‌توان با آن دلایل پنهانی جوش را با یخ درمان کرد. افرادی که دائم جوش های ملتهب و جدی می‌زنند، بعد از نتیجه‌نگرفتن از روش های معمول و درمان‌های خانگی جوش، بهتر است با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنند. متخصص پوست درمان‌های خاصی را با توجه به وضعیت سلامت فرد تجویز می‌کند که می‌توانند مشکل جوش را از ریشه حل کنند. دلایل نهفته جوش صورت می‌توانند عدم‌تعادل هورمونی، غده‌های چربی بیش‌فعال و رشد بیش از ‌اندازه باکتری‌ها باشند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم اثر یخ برای جوش صورت را بررسی کنیم و به این نکته اشاره کردیم که یخ می‌تواند علائم جوش های التهابی مانند قرمزی و تورم را کاهش دهد، ولی شاید کمک چندانی به درمان علائم جوش های غیرالتهابی نکند. اگر می‌خواهید از یخ برای جوش صورت استفاده کنید، نباید آن را مستقیم روی پوست بگذارید؛ بلکه باید یخ‌ها را در پارچه‌ای تمیز یا کیسه‌ پلاستیکی بپیچید. افرادی که جوش های شدید و مداوم می‌زنند که با درمان‌های خانگی نمی‌توان آن‌ها را درمان کرد باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنند.

با توجه به اینکه جوش صورت مسئله‌ای است که تقریبا همه با آن مواجه‌اند، مطمئنا خیلی از شما هم در برهه‌ای از زندگی‌تان با آن مواجه بوده‌اید. شما از چه روش‌های درمانی برای جوش صورت یا کاهش علائم آن استفاده می‌کنید؟ آیا روش خاصی هست که بهترین نتیجه را برای شما داشته؟ آیا تا به حال از یخ یا کمپرس سرد برای درمان جوش ها استفاده کرده‌اید؟ مثل همیشه دانستن نظرات و تجارب شما برای ما و دیگر خوانندگان بسیار باارزش است.


در ادامه بخوانید: شایع ترین مشکلات پوستی و هرآنچه باید درباره آنها بدانید
اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.
منبع medicalnewstoday
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.