بهترین کتاب های درمان افسردگی؛ ۱۰ کتابی که حال و روزتان را تغییر می‌دهند

برای درمان افسردگی چه کتاب هایی بخوانیم؟

0

افسردگی فراتر از احساس بی حوصلگی یا گذراندن یک روز بد است. افسردگی اختلالی خلقی است که بر طرز فکر، رفتار و احساس شما تأثیر می‌گذارد. این اختلال اَشکال مختلفی دارد و بر افراد مختلف به شیوه‌های متفاوت اثر می‌گذارد. کتاب راه خوبی برای فرار از استرس‌های دنیای واقعی است، به‌خصوص برای کسانی که با افسردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. کتاب های درمان افسردگی نیز می‌تواند به کمکمان بیاید. در این مطلب، بهترین کتاب ‌های درمان ‌افسردگی ‌را به ‌شما معرفی ‌می‌کنیم.

امروزه دغدغه‌های زندگی روزمره باعث می‌شود برخی دچار افسردگی شوند و گاه به‌دلیل مشکلات اقتصادی، امکان مراجعه به روانکاو یا مشاور را نداشته باشند. اگر افسردگی شما حاد نیست، می‌توانید با مطالعه در این زمینه اطلاعات خود را بالا ببرید و به بهترشدن حال روحی‌تان کمک کنید. بهتر است درباره افسردگی، چگونگی تأثیر آن بر افراد، روش‌های درمانی، تأثیر تغییر سبک زندگی در بهبود این اختلال و چگونگی دریافت کمک‌ مطالعه کنید.

در ادامه، می‌خواهیم ۱۰ کتاب معتبر برای درمان افسردگی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید شرایط خود یا کسانی را که دچار افسردگی شده‌اند بهبود ببخشید.

۱. شش گام برای مقابله با افسردگی (بدون مصرف دارو)

کتاب درمان افسردگی از کتاب برای درمان افسردگی

نویسنده: استفن‌اس ایلاردی
مترجم: علی علی‌پناهی
انتشارات: اطلاعات
تعداد صفحات: ۲۵۸

اینکه میزان افسردگی در جامعه مدرن رو به افزایش است تصادفی نیست. استفن‌اس ایلاردی در این کتاب به ما یادآوری می‌کند که ذهن و بدن انسان طوری طراحی نشده است که با عادت‌هایی مانند کم خوابی یا بدخوابی، عادت‌های بدغذایی و کار کردن بیش از حد همچنان عملکرد خوبی داشته باشد. او با استفاده از تکنیک‌های مقابله با افسردگی ما را به پیگیری اصول ساده زندگی تشویق می‌کند. ایلاردی برخی از این تکنیک‌ها را از مردم قبیله کالولی در پاپوآی گینه نو الهام گرفته است (مردم این قبیله هنوز هم از فناوری استفاده نمی‌کنند). کتاب او بر اساس سال‌ها تحقیق بالینی نوشته شده است و موضوع آن درباره تغییر سبک زندگی است.

۲. افسردگی چرا؟

کتاب افسردگی چرا از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسنده: دیوید بورنز
مترجم: نجلا حریری
انتشارات: پیشتاز علم
تعداد صفحات: ۶۱۰

برخی از الگوهای تفکر منفی از جمله احساس گناه و بدبینی و نداشتن اعتماد به نفس، مثل نفت روی آتش، افسردگی را شعله‌ور می‌کنند. در کتاب «چرا افسردگی؟» (با عنوان انگلیسی Feeling Good: The New Mood Therapy) اثر روان‌پزشک دیوید بورنز، روش‌هایی برای کمک به رهایی از این الگوهای فکری منفی ارائه می‌شود. این روش‌ها مبتنی بر شناخت این الگوها و نحوه برخورد با آنهاست. آخرین ویرایش این کتاب شامل راهنمای ضدافسردگی و اطلاعات بیشتر درمورد روش‌های درمان افسردگی می‌شود.

۳. با تغییر مغزتان زندگی‌تان را تغییر دهید

کتاب با تغییر مغزتان زندگی تان را تغییر دهید از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسنده: دانیل آمن
مترجم: فرح بیگدلی
انتشارات: ما و شما
تعداد صفحات: ۳۶۷

انسان هرقدر هم مسن باشد، می‌تواند ذهن و مغز خود را به کار گیرد و چیزهای جدید بیاموزد. ما می‌توانیم الگوهای فکری‌مان را تغییر دهیم. فقط باید تلاش کنیم. در کتاب با تغییر مغزتان زندگی‌تان را تغییر دهید، که یکی از بهترین کتاب های درمان افسردگی به شمار می‌رود، دکتر دانیل آمن بر پایه شواهد علمی نسخه‌هایی برای مغز می‌پیچید که به بازآموزی ذهن کمک می‌کنند. او نکاتی را برای ازبین‌بردن افکار منفی‌ای که به‌صورت خودکار به ذهن می‌رسند ارائه می‌کند.

۴. چرا مردان در خانه سکوت می‌کنند؟ غلبه بر میراث نهفته افسردگی مردان

کتاب چرا مردان در خانه سکوت می کنند از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسنده: ترنس ریل
مترجم: سهیلا نخعی
انتشارات: فصل نو
تعداد صفحات: ۴۸۰

افسردگی در مردان چیزی است که کمتر به آن توجه می‌شود. کتاب چرا مردان در خانه سکوت می‌کنند اولین کتاب اختصاصی منتشرشده در زمینه افسردگی مردان است. ترنس ریل، نویسنده این کتاب، نتیجه چند موردپژوهی را بررسی و تأثیر افسردگی بر مردان و خانواده آنها را تجزیه‌وتحلیل کرده است. او همچنین جزئیات تفاوت علائم افسردگی در مردان و زنان را شرح داده است. توصیه‌های او به آقایان کمک می‌کند یاد بگیرند وضعیت روانی و سلامتی خود را کنترل و بر افسردگی خود غلبه کنند.

۵. خوش‌بینی آموخته‌شده: چگونه می‌توان ذهنیت و زندگی خود را تغییر داد

کتاب خوش بینی آموخته شده از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسنده: مارتین سلیگمن
مترجمان: میترا محمدی، فروزنده داورپناه
انتشارات: رشد
تعداد صفحات: ۴۰۰

کتاب «خوش‌بینی آموخته‌شده»، نوشته مارتین سلیگمن، مثل کتاب «چرا افسردگی» درمورد کنترل افکار برای رهایی از افسردگی است. این کتاب هم جزو بهترین کتاب های درمان افسردگی است. طبق گفته نویسنده، نگرش و طرز تفکر مثبت و خوش‌بینانه عامل اصلی غلبه بر افسردگی محسوب می‌شود. در ابتدای کتاب، سلیگمن خوانندگان را دعوت می‌کند که در امتحان خوش‌بینی شرکت کنند تا بفهمند واقعا چقدر خوش‌بین یا بدبین‌اند. در ادامه، او جعبه‌ابزاری شامل راهبردهای مختلف را در اختیارشان قرار داده است تا به‌کمک آن بتوانند طرز فکر خود را تغییر دهند.

۶. به خویشتن جدیدتان خوش‌آمد بگویید! نگاهی نو به افسردگی و درمان آن در زنان

کتاب به خویشتن جدیدتان خوش‌آمد بگویید! نگاهی نو به افسردگی و درمان آن در زنان از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسندگان: کلی بروگان، کریستین لوبرگ
مترجم: مهسار مشتاق
انتشارات: ابوعطا
تعداد صفحات: ۱۲۸

از هر چهار زن، یک زن روز خود را با خوردن دارو آغاز می‌کند. به‌گفته نویسندگان این کتاب، کلی بروگان و کریستین لوبرگ، این وابستگی به دارو به درمانی برای پنیک (وحشت)، اندوه، افسردگی، زودرنجی و مشکلات مشابه دیگر تبدیل شده است؛ اما بروگان و لوبرگ معتقدند راه‌حل خوشبختی و خوش‌حالی زن را نمی‌توان در داروخانه‌ها یافت. آنها بر اساس سال‌ها تجربه کار در درمانگاه و یافته‌های پزشکی خود، رویکرد جامع‌تری را ارائه می‌کنند. این کتاب تلاش می‌کند در برنامه‌ای ۳۰روزه، بدون مصرف دارو مشکل افسردگی در زنان را بهبود ببخشد.

۷. آنجا که عقل حاکم است: چگونه می‌توان با تغییر در شیوه تفکر، شیوه احساس را تغییر داد

کتاب آنجا که عقل حاکم است از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسندگان: دنیس گرین برگر، کریستین پدسکی
مترجم: حبیب‌الله قاسم‌زاده
انتشارات: ارجمند
تعداد صفحات: ۲۸۸

کتاب آنجا که عقل حاکم است کتابی پرفروش و قدیمی درمورد راهکارهای غلبه بر افسردگی است. دنیس گرین برگر و کریستین پدسکی، نویسندگان این کتاب، راهکارهای اثبات‌شدۀ بالینی را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند که به فرد در یادگیری مهارت مدیریت ذهن، کنترل افکار منفی و پایان‌دادن به افسردگی کمک می‌کند. این کتاب با راهکارهایی ساده برای درمان افسردگی به کمک شما می‌آید.

۸. کاربرد توجه‌آگاهی در درمان افسردگی: خود را از غمگینی مزمن برهانید

کتاب کاربرد توجه‌آگاهی در درمان افسردگی از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسندگان: مارک ویلیامز، جان تیزدل، زیندل سگال، جان کَبت زین
مترجمان: محمد سلطانی‌زاده، مهدی نظام‌زاده، طاهره پورکاظم
انتشارات: ارجمند
تعداد صفحات: ۲۷۲

چهار متخصص حوزه سلامت با همکاری هم این کتاب پرفروش را نوشته‌اند. این کتاب توضیح می‌دهد که چرا زمانی که می‌خواهیم از افسردگی فرار کنیم، بیشتر درگیر آن می‌شویم. در ادامه، این پزشکان مجموعه‌ای از تمرینات منحصربه‌فرد شناخت‌درمانی را ارائه می‌کنند که ریشه در سنت‌های شرقی دارد. به‌کمک این تمرینات، به‌جای اینکه فقط تفکرات شاد و مثبت داشته باشیم، می‌توانیم عادت‌های ذهنیِ مثبتی را ایجاد کنیم که احساسات و حالمان را بهبود می‌بخشند.

۹. كتاب كار توجه‌آگاهی: برنامه ۸هفته‌ای برای رهايی از افسردگی و آشفتگی هيجانی

کتاب كار توجه‌آگاهی از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسندگان: جان تیزدل، مارک ویلیامز، زیندل سگال
مترجم: انوشه امین‌زاده
انتشارات: ارجمند
تعداد صفحات: ۲۶۸

كتاب كار توجه‌آگاهی را هم می‌توان بدون مطالعه کتاب «کاربرد توجه‌آگاهی در درمان افسردگی» خواند و هم در کنار آن؛ هر دوی این کتاب‌ها حاصل کار یک تیم است. تمرینات این کتاب برای درمان افسردگی همه بر اساس شناخت‌درمانی مبتنی بر ذهن‌آگاهی نوشته شده است. این راهبردِ غلبه بر افسردگی راهبردی است که در چندین کارآزماییِ بالینی در سراسر جهان به اثبات رسیده است. بخش‌های مختلف این کتابِ کار به‌دقت تنظیم شده تا در ۸ هفته تکمیل شود. کتاب این نوید را به شما می‌دهد که می‌توانید با به‌کارگیری راهکارهای آن، بر افسردگی، نگرانی و استرس غلبه کنید.

۱۰. رهایی از افسردگی

کتاب رهایی از افسردگی از بهترین کتاب های درمان افسردگی

نویسنده: ریچارد اوکانر
مترجم: ایرج صابری
انتشارات: پیکان
تعداد صفحات: ۵۲۸

کتاب رهایی از افسردگی نوشته ریچارد اوکانر (روان‌درمانگر) است که درک و به‌کارگیری راهکارهای آن آسان و عملی است. همان ‌طور که مبتلایان به افسردگی خوب می‌دانند، آنها ممکن است به‌سادگی تحت‌تأثیر چیزهایی قرار بگیرند که هیچ کنترلی روی آنها ندارند؛ بنابراین اوکانر پیشنهاد می‌کند با تمرکز بر مواردی که تحت کنترلشان است، به جنگ با افسردگی بروند؛ و آن موارد چیزی جز عادت‌ها نیستند. در این کتاب، اوکانر نکات و تکنیک‌هایی را به شما ارائه می‌کند تا یاد بگیرید عادت‌هایتان را تغییر دهید و روانِ سالم و مثبت‌اندیش را جایگزین افسردگی کنید.

کتاب های درمان افسردگی به زبان انگلیسی

کتاب های درمان افسردگی

تا اینجا فهرستی از برترین کتاب‌ها را در زمینه درمان افسردگی معرفی کردیم که به فارسی ترجمه شده‌اند. کسانی که به زبان انگلیسی مسلط‌اند، گزینه‌های بیشتری در اختیار دارند. کتاب‌های بسیار زیادی در این زمینه به زبان انگلیسی چاپ شده است که جزو معتبرترین و برترین کتاب‌های دنیا در درمان افسردگی به‌ شمار می‌روند. در ادامه، برای علاقه‌مندان به مطالعه کتاب‌های انگلیسی، فهرستی از بهترین کتاب های درمان افسردگی به زبان انگلیسی را هم معرفی می‌کنیم:

 1. کتاب The Upward Spiral: Using Neuroscience to Reverse the Course of Depression, One Small Change at a Time نوشته Alex Korb؛
 2. کتاب The Antidote: Happiness for People Who Can’t Stand Positive Thinking نوشته Oliver Burkeman؛
 3. کتاب Depression-Free, Naturally: 7 Weeks to Eliminating Anxiety, Despair, Fatigue, and Anger from Your Life نوشته Joan Mathews Larson؛
 4. کتاب The Noonday Demon: An Atlas of Depression نوشته Andrew Solomon؛
 5. کتاب Full Catastrophe Living Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain, and Illness نوشته Jon Kabat-Zinn؛
 6. کتاب Furiously Happy: A Funny Book About Horrible Things نوشته Jenny Lawson؛
 7. کتاب Against Depression نوشته Peter Kramer؛
 8. کتاب The CBT Toolbox: A Workbook for Clients and Clinicians نوشته Jeff Riggenbach؛
 9. کتاب The Cognitive Behavioral Workbook for Depression: A Step-by-Step Program نوشته William J. Knaus؛
 10. کتاب Cognitive Behavioural Therapy: 7 Ways to Freedom from Anxiety, Depression, and Intrusive Thoughts نوشته Lawrence Wallace؛
 11. کتاب Control Your Depression نوشته Peter Lewinsohn؛
 12. کتاب How to Be Happy (Or at Least Less Sad): A Creative Workbook نوشته Lee Crutchley؛
 13. کتاب How to Weep in Public: Feeble Offerings on Depression from One Who Knows نوشته Jacqueline Novak؛
 14. کتاب Straight Talk on Depression: Overcoming Emotional Battles with the Power of God’s Word! نوشته Joyce Meyer؛
 15. کتاب Tears to Triumph: Spiritual Healing for the Modern Plagues of Anxiety and Depression نوشته Marianne Williamson.

سخن پایانی

کتاب‌های پیشنهادی ما را مطالعه کرده‌اید؟ به‌نظرتان چقدر اثربخش بوده‌اند؟ شما کدام‌یک را توصیه می‌کنید؟ اگر به روانشناسی علاقه‌مندید و کتاب‌های زیادی در زمینه درمان افسردگی مطالعه کرده‌اید، خوش‌حال می‌شویم نظرات و تجارب شخصی‌تان را با ما در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: کتاب نیروی حال؛ کتابی برای تغییر نگرش ذهن و خودشناسی
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع bestcounselingdegrees healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.