طرز استفاده از کاندوم؛ نکات و توصیه‌هایی برای استفاده درست و ایمن

0

استفاده درست از کاندوم از بیماری‌های مقاربتی و بارداری ناخواسته جلوگیری می‌کند و در نتیجه، نقش مؤثری در بهبود کیفیت زندگی زناشویی و حفظ آرامش و سلامت روان زوج‌ها خواهد داشت. طرز صحیح استفاده از کاندوم کار چندان دشواری نیست. با وجود این، احتمال استفاده اشتباه از این وسیله هم بسیار زیاد است. در این مطلب، طرز استفاده از کاندوم مردانه و زنانه را توضیح می‌دهیم. در انتها به سؤالات رایج در این مورد نیز پاسخ خواهیم داد.

طرز استفاده از کاندوم مردانه

مرحله اول: بررسی سالم‌بودن کاندوم

اولین کاری که برای بررسی سالم‌بودن کاندوم باید انجام دهید، بررسی تاریخ انقضای کاندوم پیش از خرید آن است. احتمال پاره‌شدن کاندوم تاریخ گذشته در حین برقراری رابطه جنسی وجود دارد.

رونیکس

البته باید کار دیگری هم برای کسب اطمینان از سالم‌بودن کاندوم انجام دهید. بسته‌بندی کوچک کاندوم را بین دو انگشت شست و انگشت اشاره قرار دهید و فشارش دهید. هنگام فشاردادن کاندوم، باید حباب کوچکی از هوا زیر انگشتانتان احساس کنید. اگر حباب هوا باشد، می‌توانید مطمئن باشید که کاندوم دست‌نخورده و کاملا سالم است.

مرحله دوم: پاره‌کردن بسته‌بندی کاندوم با احتیاط کامل

برای پاره‌کردن بسته‌بندی کوچک کاندوم، از ناخن بلند یا قیچی استفاده نکنید. معمولا این بسته‌بندی‌‌ها را از جنس آلومینیم درست می‌کنند که خیلی ظریف‌اند و به‌راحتی باز می‌شوند. نیازی نیست خیلی فشار وارد کنید، چون ممکن است به کاندوم آسیب بزنید.

مرحله سوم: گذاشتن کاندوم از جهت درست

طرز استفاده از کاندوم و شکل مناسب کاندوم مردانه

روش گذاشتن کاندوم این‌طور است که کاندوم باید حالت استوانه‌ای‌شکل داشته باشد، نه گنبدی‌شکل. فرورفتگی و حالت‌های دیگر برای کاندوم طبیعی نیست و در چنین مواقعی، احتمالا کاندوم دچار مشکل است. در ضمن، کاندوم مردان باید طوری باشد که برای بستن آن به دردسر نیفتید و به‌راحتی روی آلت تناسلی قرار گیرد.

اگر به‌اشتباه کاندوم را برعکس گذاشتید، باید به‌سراغ کاندوم دیگری بروید، نه اینکه آن را دربیاورید و به حالت قبلی برگردانید و دوباره بگذارید.

پیش از گذاشتن کاندوم، بهتر است آلت تناسلی را کاملا بشویید و تمیز کنید. در غیر این صورت، ویروس یا باکتری امکان رشد پیدا می‌کند و احتمال بروز بیماری های مقاربتی افزایش می‌یابد.

مرحله چهارم: نگه‌داشتن فضای خالی کافی در قسمت بالایی کاندوم

معمولا اندازه قسمت بالایی کاندوم (نوک کاندوم) به‌اندازه‌ای نیست که گنجایش تمامی اسپرم خارج‌شده از آلت تناسلی را داشته باشد؛ پس بهتر است بعد از گذاشتن کاندوم، کمی نوک آن را بکشید تا جا باز کند. قبل از بستن کاندوم هم می‌توانید این کار را انجام دهید.

مرحله پنجم: بستن کاندوم

کاندوم را تا جایی که می‌توانید روی آلت تناسلی پایین بیاورید. اجازه دهید کامل باز شود و تا جای ممکن آلت را بپوشاند. در این صورت، احتمال سرایت بیماری‌های مقاربتی کمتر می‌شود. همین‌طور، احتمال آنکه کاندوم به‌اشتباه از روی آلت بیفتد نیز کاهش می‌یابد.

اگر قبل از گذاشتن کاندوم کمی ژل آمیزشی یا محلول روان‌کننده داخل آن بریزید، در کاندوم شما حباب هوا ایجاد نمی‌شود. اگر هم این کار به شما حس مطلوبی نمی‌دهد، فقط کافی است که هنگام گذاشتن کاندوم، بررسی کنید که هوا از آن خارج شود. در هر صورت، کاندومی که روی آلت قرار می‌گیرد نباید نوکش یک بادکنک کوچک ظاهر شده باشد!

مرحله ششم: نگه‌داشتن کاندوم به‌هنگام انزال

هنگام انزال بهتر است کاندوم را با دست نگه دارید. با این کار، احتمال آنکه اسپرم بیرون بریزد یا کاندوم تکان بخورد کمتر می‌شود.


حتما بخوانید: زود انزالی در مردان؛ دلایل، روش تشخیص و درمان و حقایقی که باید بدانید

مرحله هفتم: دورانداختن کاندوم

پس از استفاده از کاندوم، آن را همیشه در سطل زباله بیندازید و هیچ‌وقت آن را در فاضلاب نیندازید. توصیه می‌شود پیش از دورانداختنِ آن، کاندوم را در دستمال‌کاغذی بپیچید تا کثیف‌کاری نشود.

طرز استفاده از کاندوم زنانه

طرز استفاده از کاندوم زنانه

کاندوم زنانه که با اسم‌های دیگری مثل کاندوم واژینال هم شناخته می‌شود، از لحاظ شکل و شمایل متفاوت از کاندوم مردان است. به همین خاطر، نحوه استفاده از آن کمی فرق می‌کند.

روش استفاده از کاندوم زنانه در مراحل زیر توضیح داده شده است:

  1. کاندوم را با احتیاط کامل از بسته‌بندی آن خارج کنید (مراقب باشید کاندوم همراه با بسته‌بندی پاره نشود)؛
  2. قسمت حلقه‌مانند داخلی کاندوم را بین دو انگشت شست و اشاره کمی فشار دهید؛
  3. کاندوم را وارد کانال واژن کنید و تا جای ممکن آن را به‌سمت داخل دهید (واردکردن کاندوم به کانال واژن شبیه به واردکردن کاپ قاعدگی در آن است. با فروکردن انگشت در کاندوم، مطمئن شوید به عمق کافی رسیده باشد)؛
  4. انگشت را که بیرون می‌آورید، توجه کنید حلقه بیرونی کاندوم باید دقیقا روی ناحیه خارجی واژن قرار گیرد و بیرون بزند؛
  5. پس از استفاده، بهتر است کاندوم در همان حالت درازشده با احتیاط خارج شود تا احیانا اگر اسپرمی در آن بود، بیرون نریزد. کاندوم را در دستمال‌کاغذی بپیچید و در سطل زباله بیندازید.
حلقه بیرونی کاندوم زنانه باید در تمامی طول آمیزش جنسی دقیقا بیرونِ ناحیه خارجی واژن قرار گیرد. اگر وارد کانال واژن شد، آمیزش را متوقف کنید و کاندوم را کمی بیرون بیاورید تا جای آن درست شود.

سوالات رایج درباره استفاده از کاندوم

– آیا استفاده از دو کاندوم به‌جای یکی ایمن‌تر و بهتر است؟

خیر. اگر از دو کاندوم استفاده کنید، احتمال پارگی کاندوم‌ها بیشتر می‌شود. این مسئله درباره استفاده هم‌زمان از کاندوم‌های زنانه و مردانه هم صدق می‌کند؛ این دو را هم نباید هم‌زمان باهم استفاده کرد. از یک کاندوم استفاده کنید، اما درست و اصولی و با رعایت تمامی نکات و موارد احتیاطی.

– اگر در حین آمیزش جنسی کاندوم پاره شد چه باید کرد؟

در این شرایط بهتر است بدون تلف‌کردن وقت به نزدیک‌ترین مرکز درمانی اورژانس مراجعه کنید تا در صورت تمایل، از بارداری ناخواسته جلوگیری شود.

– آیا می‌توانیم همراه با کاندوم از محصولات روان‌کننده استفاده کنیم؟

کاندوم خودش حاوی روان‌کننده هست؛ اما اگر مایل باشید، می‌توانید هنگام آمیزش جنسی و هم‌زمان که از کاندوم استفاده می‌کنید از روان‌کننده هم استفاده کنید؛ به‌ویژه اگر قصد برقراری ارتباط مقعدی دارید. استفاده هم‌زمان از کاندوم و روان‌کننده، احتمال پارگی کاندوم را در این شرایط کمتر می‌کند. استفاده از کاندوم مقعدی هم البته می‌تواند راهکار خوبی باشد.

اگر قصد استفاده از روان‌کننده برای آمیزش جنسی دارید، بهتر است از روان‌کننده‌هایی استفاده کنید که حلّال اصلی‌شان آب باشد. محصولاتی که با روغن درست می‌شوند ممکن است به برخی انواع کاندوم‌ها آسیب بزنند یا باعث پارگی‌شان شوند.

و در آخر اینکه…

اگر به‌شکل درست و اصولی با طریقه استفاده از کاندوم آشنا باشید و مسائل و نکات ذکرشده را رعایت کنید، زندگی سالم‌تر و بهتری را تجربه خواهید کرد. همچنین، احتمال ابتلا به بیماری مقاربتی و بارداری ناخواسته نیز کمتر می‌شود.

استفاده درست از کاندوم، فارغ از آنکه چه نوع یا چه برندی باشد، کار نسبتا ساده‌ای است. فقط چند نکته و راهکار مهم هست که هنگام استفاده و برقراری رابطه جنسی باید رعایت کرد. علاوه بر مطالبی که اینجا به نظرتان رسید، راهنما یا دستورالعمل‌های موجود در بسته‌بندی کاندوم هم حاوی اطلاعات مفیدی‌اند.

اگر پیشنهاد یا توصیه‌ای درباره طرز استفاده از کاندوم، نظر یا انتقادی دارید، در قسمت «ارسال دیدگاه» مطرح کنید. اگر خواندن مطلب برایتان مفید بود نیز لطفا آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: چرا بسیاری از زوج‌ها از حرف زدن درباره مسائل جنسی فرار می‌کنند؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع verywellhealth helloclue nhs
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.