کاربرد ساعت و دستبند هوشمند برای سلامتی + معرفی بهترین برندهای بازار

معرفی بهترین برندهای ساعت و دستبند هوشمند

0

دستبند طبی، اسمارت واچ و می بند و نظایر این تجهیزات و وسایل امروزه خیلی سر زبان‌ها افتاده‌اند و راجع‌به کارایی‌شان بسیار مطالعه و پژوهش می‌شود. این‌دست وسایل، برای بهبود وضعیت تناسب اندام و حفظ شادابی و سلامت، از پیشرفت‌های حاصل‌شده در علم و فناوری بهره می‌برند و طرفداران پروپاقرصی دارند. در ادامه مطلب، بیشتر راجع‌به علت رواج استفاده از ساعت و دستبند هوشمند و نظایر این تجهیزات صحبت خواهیم کرد. در پایان مطلب نیز بهترین برندهای ساعت و دستبند هوشمند در ایران را به شما معرفی می‌کنیم. همچنین، مواردی را هم معرفی خواهیم کرد که با کم‌ترین قیمت بیشترین کارایی را به مصرف‌کننده می‌رسانند. همراه ما بمانید.

کاربرد ساعت و دستبند هوشمند طبی برای سلامت

ببینیم چه مزایایی هستند که ساعت و دستبند هوشمند طبی و نظایر این تجهیزات را پراستفاده کرده‌اند.

۱. امکان سنجش مسافت پیموده‌شده هنگام پیاده‌روی

یکی از کارامدترین راهکارها برای رسیدن به تناسب اندام و حفظ سلامت، ۱۰هزار قدم پیاده‌روی در طول روز است. برنامه سنجش مسافت پیموده‌شده در دستبند هوشمند طبی یا اسمارت واچ بر همین اساس برنامه‌ریزی شده است. دکمه شروع را می‌زنید و پیاده‌روی می‌کنید تا مسافت موردنظر را طی کنید.

۲. امکان سنجش چگونگی خواب شبانه

سنجش اوضاع خواب شبانه با ساعت و دستبند هوشمند

یکی از علل نسبتا مهم تهدید سلامتی، خواب ناکافی یا بی‌کیفیت است. یکی از مزایای خوب ساعت و دستبند هوشمند این است که هنگام خواب، کیفیت خواب را کنترل می‌کند و هنگام صبح آماری از چگونگی وضعیت خواب شخص در اختیارش قرار می‌دهد. چند بار بیدار شده؛ خوابش عمیق بوده یا نه؛ بیشتر از حد معمول خوابیده یا کمتر؛ و نظایر اینها که اطلاعات ارزشمندی‌اند.

۳. قابلیت هدف‌گذاری با استفاده از امکانات ساعت و دستبند هوشمند

بسیاری از ساعت‌های هوشمند اپلیکیشن‌هایی دارند که در آنها قابلیت تنظیم هدف وجود دارد. برای استفاده از آن، طبق شرایط شخصی و اوقات فراغتی که دارید، هدفی برای خود تعیین می‌کنید. در تمامی طول مسیر، برنامه کار به شما داده خواهد شد و می‌توانید روند پیشرفت‌تان را زیر نظر بگیرید.

این قابلیت سبب ایجاد انگیزه می‌شود و پاداشی برای رسیدن به اهداف شماست.

۴. هشدار یادآوری تمرین

همیشه شنیده‌ایم که گام اول سخت‌ترین گام است. این ضرب‌المثل رایج حداقل راجع‌به ورزش و سلامت صادق است. در واقع، زمان می‌برد تا بتوانید ورزش‌کردن را به عادت بدل کنید. از آن به‌بعد، تقریبا همه‌چیز روی چرخه خواهد افتاد و دشواری سابق کمی رنگ می‌بازد.

ساعت و دستبند هوشمند طبی مزیتی دارد که دراین‌باب به کمک می‌آید. برنامه‌ای به دستبند، ساعت یا می بند هوشمند می‌دهید، زمان‌بندی مشخصی را به برنامه می‌دهید، آنگاه در بازه‌های ازپیش‌تعیین‌شده زمان فعالیت‌تان به شما یادآوری خواهد شد. این‌طور احتمال آنکه تمرین را پشت‌گوش بیندازید کمتر خواهد شد.

مزیت دیگر ساعت و دستبند هوشمند این است که بیشتر مدل‌ها حاوی تایمر یا زمان‌سنج هستند که شما را از استفاده از تایمر یا ساعت مچی معمولی بی‌نیاز خواهند کرد.

۵. امکان دسترسی به اپلیکیشن‌های تناسب اندام در ساعت و دستبند هوشمند

اپلیکیشن‌های تناسب اندام در ساعت و دستبند هوشمند

مثل موبایل‌های هوشمند، روی دستبند و اسمارت واچ هوشمند هم می‌توان اپلیکیشن نصب کرد؛ اپلیکیشن‌هایی فوق‌العاده کارامد برای پیگیری وضعیت تناسب اندام و ارائه راهکارهای عالی برای حفظ وضعیت ایدئال. در این‌گونه برنامه‌ها، با توجه به اطلاعات شخصی‌ای که در اختیارشان می‌گذارید (قد، وزن و ویژگی‌های دیگر)، برنامه‌های مناسب با توجه به نیازها و اهداف شما برایتان تبیین خواهد شد. چه بهتر از این؟


حتما بخوانید: معرفی 11 برنامه ورزشی اندروید و آیفون ایرانی و خارجی برای ورزش در خانه

۶. امکان گوش‌دادن به موسیقی بدون نیاز به موبایل

خیلی‌ها دوست ندارند موقع دویدن یا هر ورزش دیگر موبایل مدام دست‌وپاگیرشان شود؛ مسئله‌ای که بعضا آزاردهنده و به‌خاطر حواس‌پرتی سبب کاهش انگیزه می‌شود. برای رهایی از این مشکل می‌توانید به‌جای موبایل، تعدادی از موسیقی‌های موردعلاقه‌تان را روی اسمارت واچ بریزید و هنگام پیاده‌روی یا تمرین با هندزفری به آنها گوش بدهید.

۷. امکان تحلیل دقیق اطلاعات با ساعت و دستبند هوشمند

یکی از امکانات کاربردی ساعت و دستبند هوشمند امکان تحلیل یا آنالیز دقیق وضعیت و سازوکار جسمانی حین انجام فعالیت ورزشی است. وقتی ساعت هوشمند را به موبایل متصل کنید، با استفاده از اپلیکیشن‌هایی چون Apple Health یا نظایر آن، می‌توانید اطلاعات ثبت‌شده در حافظه ساعت هوشمند را به‌طور جزئی‌تر و عمیق‌تر بررسی کنید.

این تحلیل کلی به‌طور خودکار انجام می‌شود و شما صرفا باید به چند سؤال ساده پاسخ دهید و امکان انتقال اطلاعات بین ساعت و موبایل را فراهم کنید. پس از آن، اطلاعات ارزشمندی راجع‌به وضعیت خوابیدن، خوردوخوراک، میزان تحرک و… خواهید یافت؛ اینکه چه عاداتی را باید تغییر دهید تا به بهترین نتیجه مطلوب برسید.

۸. امکان هشداردهی و اعلام خطر پیش از وقوع برخی عارضه‌های مزمن

در برخی مدل‌های جدیدتر از دستبند و ساعت‌های هوشمند کارکرد بسیاری از اندام‌ها به‌طور دقیق سنجیده می‌شود و اطلاعات حاصل‌شده از این آنالیزها در اختیار کاربر قرار می‌گیرد؛ بنابراین، اگر پای ناراحتی یا اختلالی در میان باشد، بنا به نتایج برخی تحقیقات، امکانش هست که ساعت هوشمند پیش از بروز علائم و ازپاافتادن بیمار به او اخطار دهد.

اگر ساعت هوشمند به پایگاه‌های ارتباطی نیروهای درمانی متصل باشد، طولی نمی‌کشد که سروقت می‌آیند و احتمال نجات یافتنش به‌مراتب بیشتر خواهد شد.

یک مثال ثابت‌شده اختلالی است به‌نام فیبریلاسیون دهلیزی (AFib /AF). طی ابتلا به این اختلال، بیمار ضربان نامنظم و نابهنجار قلب را تجربه می‌کند. اختلالی است که در بسیاری از مواقع به سکته مغزی منجر می‌شود. با استفاده از اطلاعات دریافتی از ساعت هوشمند می‌توان زودتر از آنکه کار بیخ پیدا کند به وجود فیبریلاسیون دهلیزی پی ببرد و امکان وقوع این سکته و حمله مخوف را کاهش داد.

۹. امکان سنجش میزان اکسیژن خون

سنجش میزان اکسیژن موجود در خون با استفاده از ساعت و دستبند هوشمند

اگر میزان اکسیژن خون از میزان معینی کمتر باشد، در بلندمدت عواقب بدی در پی خواهد داشت. کمبود اکسیژن بیش از هرچیز دیگر کارکرد دستگاه گردش خون و قلب و ریه را مختل می‌کند. بروز عارضه‌هایی چون کم خونی، اختلال‌های عصب‌شناختی، و ناراحتی‌های مرتبط با خواب در این شرایط دور از ذهن نخواهد بود.

در بیشتر مدل‌های دستبند و ساعت هوشمند، برای سنجش میزان اکسیژن موجود در خون کمتر از پانزده ثانیه زمان نیاز است. کافی است پانزده ثانیه جایی ثابت بنشینید تا ساعت آنالیزش را انجام دهد. با انجام گاه‌به‌گاه این کار می‌توانید از بروز بسیاری عارضه‌ها پیشگیری کنید.

معرفی بهترین برندهای ساعت و دستبند هوشمند

تقریبا تمامی برندهای معتبر و نام‌آشنایی که در عرصه تولید موبایل هوشمند و تجهیزات مربوط به آن فعالیت می‌کنند در زمینه تولید ساعت و دستبند هوشمند هم دستی بر کار دارند. اپل، سامسونگ و شیائومی از جمله برندهای مطرح‌تر در بازار فروش ساعت و دستبند هوشمندند.

از دیگر برندهای نام‌آشنا می‌توان به «بی. اِس. اِن. اِل»، «امیزفیت»، «وی سریز»، «میدسان»، «آنر (Honor)» و «جی تب» اشاره کرد. با خرید ساعت‌ها و دستبندهای هوشمند طبی اصل از این برندها، تا حدود زیادی خیالتان از کیفیت محصول و دوام آن راحت خواهد بود. البته حتما نباید برای خرید ساعت هوشمند خود را ورشکسته کنید. مدل‌های کم‌آوازه‌تری هم هستند که با وجود قیمت نسبتا ارزان، کارایی فوق‌العاده خوبی دارند.

با این اوصاف، ساعت‌ها و دستبند‌های هوشمندی که معرفی می‌کنیم شامل دو دسته خواهند بود:

 • الف. بهترین برندها و مدل‌های موجود در بازار، که معمولا گران‌اند؛
 • ب. بهترین برندها و مدل‌هایی که با وجود قیمت نسبتا ارزان، کارایی خوبی دارند.

الف. بهترین مدل‌های ساعت و دستبند هوشمند در بازار

۱. اپل واچ سری ۶ (Apple Watch Series 6)

اَپل واچ سری ۶ - ساعت و دستبند هوشمند

امکانات
 • امکان برقراری تماس، ارسال پیام، و یافتن مسیر از روی جی. پی. اس، بدون نیاز به موبایل؛
 • امکان سنجش میزان اکسیژن موجود در خون با استفاده از حسگرها و اپلیکیشن‌های تازه مدل جدید؛
 • سنجش ضربان قلب با اپلیکیشن مخصوص الکتروکاردیوگرام (ECG/ Electrocardiogram، آزمایشی که برای سنجش جریان الکتریکی قلب انجام می‌گیرد).
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. حافظه زیاد؛ ۱. واقع‌بینانه تفاوت چندانی با اپل واچ سری ۵ ندارد؛
۲. طراحی خو‌ش‌دست و باکیفیت؛ ۲. روشن‌بودن همیشگی صفحه‌نمایش مصرف باتری را افزایش می‌دهد؛
۳. صفحه‌نمایش ساعت همیشه روشن است، هیچ اطلاعاتی از دست نخواهد رفت. ۳. روشن‌بودن همیشگی صفحه‌نمایش گاهی شب‌ها آزاردهنده می‌شود.

این ساعت هوشمند بیشتر به‌درد ورزشکاران حرفه‌ای می‌خورد که می‌خواهند آنالیزی دقیق و جزئی از عملکرد و وضعیت بدنی خود داشته باشند. به‌طور کلی، می‌توان گفت کاربران موبایل‌های اپل انتخابی بهتر از این اسمارت واچ پیش رو ندارند.

۲. فیت‌بیت ورسا ۳ (Fitbit Versa 3)

فیت‌بیت ورسا از بهترین مدل‌های ساعت و دستبند هوشمند

حدود قیمت فعلی (اردیبهشت ۱۴۰۰): ۷میلیون و ۶۰۰هزار تومان
امکانات
 • سنجش دقیق چگونگی پیشرفت یا بهبود وضعیت جسمانی؛
 • سنجش دقیق زمان و مسافت پیموده‌شده در حین فعالیت‌های ورزشی، با امکانات جی. پی. اس ساعت هوشمند فیت‌بیت ورسا؛
 • با استفاده از این اسمارت واچ می‌توانید بدوید، تپه‌نوردی یا دوچرخه‌سواری کنید، بدون آنکه به همراه‌داشتن موبایل هوشمند نیازی داشته باشید؛
 • سنجش شبانه‌روزی ضربان قلب با استفاده از فناوری پیشرفته به‌کارگرفته‌شده در PurePulse 2.0 (که از امکانات ساعت هوشمند فیت‌بیت است).
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. ضدآب؛ ۱. تعویض بند ساعت دشوار است؛
۲. خدمت‌رسانی خوب به مشتریان؛ ۲. گاهی امکان شکستن آن وجود دارد؛
۳. دارابودن سیستم جی. پی. اس؛ ۳. تعویض بند ساعت مهارت می‌خواهد.
۴. دارابودن الکسا (دستیار صوتی آمازون)؛
۵. شخصی‌سازی بسیار ساده و بی‌دردسر ساعت هوشمند.
۶. قیمت مناسب با توجه به کارکردها و امکانات ساعت هوشمند؛

امکانات متعددی هستند که اسمارت واچ فیت‌بیت ورسا را به انتخابی بسیار خوب تبدیل می‌کنند. امکان شمارش قدم‌ها، سنجش میزان فعالیت جسمانی به‌هنگام فعالیت‌های شدید ورزشی، سنجش میزان کالری سوزانده‌شده از جمله امکانات این ساعت هوشمند هستند. حتی زنان می‌توانند با استفاده از آن چرخه‌های قاعدگی‌ را زیر نظر بگیرند.

۳. دستبند هوشمند گارمین ویواسمارت ۴ (Garmin Vivosmart 4)

دستبند هوشمند گارمین ویواِسمارت ۴

امکانات
 • امکان اندازه‌گیری سطح اشباع اکسیژن خون؛
 • امکانات کاربردی برای پایش وضعیت سلامت عمومی و تناسب اندام؛
 • ظریف، باریک و با ظاهری زیبا (کارشده با رنگ‌های متالیک و درخشان)؛
 • امکانات پیشرفته برای پایش کیفیت خواب و حرکت‌های مکرر چشم در خواب (REM /Rapid Eye Movement).
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. سبک‌وزن؛ ۱. نداشتن جی. پی. اس؛
۲. پایش میزان انرژی باقی‌مانده برای ورزشکار؛ ۲. نبودن امکان تعویض بند دستبند هوشمند؛
۳. تحلیل عمیق وضعیت سلامت و تناسب اندام؛ ۳. سخت‌بودن کار در اوایل استفاده (زمان می‌برد تا سازوکارش را خوب یاد بگیرید).
۴. سازگار با سیستم‌عامل‌های اندروید و آی. او. اس.

چند ویژگی منحصربه‌فرد هستند که باعث شده‌اند این دستبند هوشمند طرفداران زیادی داشته باشد. اول آنکه پایش وضعیت خواب با آن فوق‌العاده خوب صورت می‌گیرد و حتی حرکت مکرر چشم در خواب هم سنجیده می‌شود. با این حساب، اطلاعات ارزشمندی از این حیث راجع‌به کیفیت خواب و کارهایی که برای بهبود آن باید بکنید خواهید یافت.

اگر دستبند هوشمند گارمین ویواسمارت را به حسگری مچی به‌نام پالس اُوکس (Pulse Ox) وصل کنید، امکان پایش سطح‌ اکسیژن خون را هم خواهید داشت. این دستبند هوشمند تا عمق ۵۰متری آب دریا فشار را تحمل می‌کند و دوام می‌آورد.

۴. ساعت هوشمند سامسونگ گلکسی واچ اکتیو ۲ (Samsung Galaxy Watch Active 2)

ساعت هوشمند سامسونگ گالاکسی واچ اکتیو ۲

امکانات
 • بسیار خوش‌دست و ظریف (در هر مکانی می‌توانید آن را به دست داشته باشید)؛
 • گام‌شمار بسیار پیشرفته (گام‌شمار تعبیه‌شده در این ساعت هوشمند بینش فوق‌العاده خوبی راجع‌به وضعیت بدنی و پیشرفت‌تان در اختیارتان خواهد گذشت. این‌طور، دست‌یابی به اهداف برایتان ساده‌تر خواهد شد)؛
 • نمایش ضربان قلبِ مناسب برای فعالیت ورزشی (این ساعت هوشمند ضربان قلب مناسب برای فعالیت ورزشی را به ورزشکار نشان می‌دهد. او باید سعی کند ضربان قلب را به حد مذکور برساند تا سالم‌تر و با نتایج بهتر ورزش کند).
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. مقرون‌به‌صرفه‌تربودن نسبت به اپل واچ؛ ۱. عالی‌نبودن سیستم پایش وضعیت و کیفیت خواب؛
۲. ردیابی خودکار وضعیت فعالیت ورزشی در این اسمارت واچ؛ ۲. اتصال ضعیف (گاهی اتصال آن به اپلیکیشن‌های دیگر با کیفیت پایینی صورت می‌گیرد).
۳. طراحی زیبا، با انتخاب‌های متنوع از حیث طراحی و تزئینات ظاهری؛
۴. امکان استفاده از آن در برخی دیگر از سیستم‌عامل‌ها (در انحصار اندروید نیست).

ساعت هوشمند سامسونگ گلکسی واچ اکتیو، با چیزی حدود ۲٫۵میلیارد کاربر در سراسر جهان، رقیبی است سرسخت و قدر برای ساعت هوشمند اپل. پایش وضعیت جسمانی و شدت و درستی فعالیت ورزشی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ساعت هوشمند است. اطلاعاتی که پس از تحلیل اطلاعات در اختیار ورزشکار قرار می‌گیرد نیز فوق‌العاده ارزشمندند و استفاده درست از آنها، حتما به پیشرفت وضعیت ورزشکار کمک خواهد کرد.

نکته دیگر اینکه در ساعت هوشمند سامسونگ، مثل ساعت اپل که در ابتدا معرفی شد، صفحه‌نمایش می‌تواند همیشه روشن باشد، با این تفاوت که برخلاف ساعت هوشمند اپل امکان خاموش‌کردن صفحه‌نمایش به‌دلخواه وجود دارد. این مزیتی است که ساعت سامسونگ بر اپل واچ دارد.

۵. آنر بند ۶ (Honour Band 6)

آنر بند ۶ - ساعت و دستبند هوشمند

امکانات
 • خاصیت ضربه‌گیری با مقاومت بالای بدنه؛
 • صفحه‌نمایش لمسی با کیفیت بالای تصویر (HD)؛
 • نگهداری بالای شارژ باتری (تا ۱۴ روز) و شارژشدن سریع؛
 • به‌روزرسانی الگوریتم‌های مرتبط با پایش ضربان قلم و نظارت بر روند آن.
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعدد؛ ۱. مشکلات اطلاع‌رسانی (در مواقع نادری ممکن است نتایج تحلیل داده‌ها درست به اطلاع کاربر نرسد و اشکالی پیش بیاید).
۲. قیمت مناسب با درنظرگرفتن کارایی‌های ساعت هوشمند.

۶. ساعت هوشمند ضدآب مای‌کرونوز زی‌تایم (MyKronoz ZeTime)

ساعت هوشمند ضدآب می‌کرونوز زی‌تایم

حدود قیمت فعلی (اردیبهشت ۱۴۰۰): ۱میلیون و ۵۰۰هزار تومان
امکانات:
 • کاملا ضدآب (تحمل فشار آب در عمق ۵۰متری و بیشتر)؛
 • دوکاره‌بودن ساعت (یعنی هم به ساعت معمولی تبدیل می‌شود و هم به اسمارت واچ طبی).
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. ظاهری شیک، ظریف و زیبا؛ ۱. کیفیت برنامه پخش موسیقی کمی پایین است.
۲. عمر بالای باتری (تا ۳ روز یا بیشتر)؛
۳. امکان استفاده از ساعت به‌جای ساعت معمولی.

در میان انواع مدل‌های ساعت و دستبند هوشمند، کم نیستند آنهایی که ضدآب‌اند؛ اما تقریبا تمامی آنها صرفا برای شنا در سطح آب مناسب‌اند و اگر شناگر به قسمت‌های عمیق‌تر رود، امکان ازبین‌رفتن ساعت تحت فشار آب وجود خواهد داشت. کمتر ساعت هوشمندی را می‌توان یافت که همانند مای‌کرونوز زی‌تایم، فشار وارده در عمق ۵۰متری یا بیشتر را تحمل کند. این ویژگی به‌ویژه برای ورزشکاران قواص مفید خواهد بود که با آن می‌توانند در عمق‌های پایین آب وضعیت بدنی و فعالیت ورزشی خود را بسنجند.

۷. انواع ساعت و دستبند هوشمند شیائومی

انواع ساعت و دستبند هوشمند شیائومی

امکانات
 • دارای صفحه‌نمایش AMOLED؛
 • ساخته‌شده از نوعی پلاستیک نرم و ظریف (که اصلا باعث ناراحتی مچ دست نمی‌شود)؛
 • دارابودن تمامی ویژگی‌های اسمارت واچ‌های برندهای مطرح چون سامسونگ و اپل (اعم از گام‌شمار، شمارش‌گر ضربان قلب، جی. پی. اس و موارد دیگر)؛
 • تنظیم خودکار روشنایی صفحه‌نمایش با توجه به میزان نوری که زیر آن قرار گرفته‌اید (مثلا اگر زیر آفتاب باشید، صفحه‌نمایش طوری تنظیم خواهد شد تا به‌راحتی صفحه‌نمایش ساعت یا دستبند را ببینید).
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. عمر فوق‌العاده طولانی باتری؛ ۱. کارکرد نامناسب گاه‌به‌گاه حسگر SpO2؛
۲. طراحی ظاهری ساده و شیک؛ ۲. پایش نادرست ضربان قلب در بعضی مواقع؛
۳. قیمت مناسب با درنظرگرفتن ویژگی‌ها و قابلیت‌ها؛ ۳. دشواری کارکردن با برخی اپلیکیشن‌های ساعت یا دستبند هوشمند شیائومی.
۴. کیفیت خوب و روشنایی کافی صفحه‌نمایش ساعت؛
۵. ارائه نتایج تحلیل و آنالیزهای مختلف دقیق راجع‌به وضعیت سلامت و فعالیت‌های ورزشی به کاربر.

اگر به‌دنبال خریدی مطمئن هستید، تهیه ساعت و دستبند هوشمند شیائومی را به شما توصیه می‌کنیم. هرچند مدت‌زمان زیادی از معرفی این برند تازه‌کار نمی‌گذرد، در همین مدت کوتاه هم به‌لطف ویژگی‌های کاربردی و خوبی که دارد طرفداران و کاربران بسیار پیدا کرده است.

ب. معرفی چند ساعت و دستبند هوشمند که با وجود ارزانی، کارایی قابل‌قبولی دارند

۱. ساعت هوشمند اسکمی مدل ۱۶۴۳ (Skmei smartwatch 1643)

ساعت هوشمند اسکمی مدل ۱۶۴۳ - دستبند هوشمند

امکانات
 • پشتیبانی از اندروید و آی. او. اس؛
 • امکانات متنوع (بیشتر امکاناتی را که برای موارد قبل برشمردیم داراست، سنجش ضربان قلب و گام‌شمار و…).
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. تحمل فشار آب تا عمق ۳۰متری؛ ۱. صفحه‌نمایش لمسی ندارد؛
۲. پایش میزان کالری مصرفی طی روند شبانه‌روزی؛ ۲. نداشتن قابلیت تماس مستقیم.
۳. دارابودن حسگر گام‌شمار و حسگر شمارش ضربان قلب؛
۴. داشتن نور پس‌زمینه که می‌توان هنگام تاریکی فعال کرد.

این ساعت هوشمند به‌خوبی از پس انجام دو کار مهمی که رقیبان پرآوازه آن انجام می‌دهند برمی‌آید: (۱) زیرنظرگرفتن میزان کالری مصرفی در شبانه‌روز و (۲) پایش ضربان قلب و اطلاعات حاصل از این تحلیل‌ها به‌ويژه برای کسانی مفید خواهد بود که به‌قصد کاهش وزن ورزش می‌کنند. ساعت هوشمند اسکمی مدل ۱۶۳۳ محصولی است که در مقایسه با هزینه پرداختی، امکانات خوبی در اختیار کاربر می‌گذارد.

۲. ساعت هوشمند مدل سی ۱ (C1 smartwatch)

ساعت هوشمند مدل سی ۱ - دستبند هوشمند

امکانات
 • ضدآب؛
 • دارای مدهای متفاوت ورزشی؛
 • سنجش عملکرد بسیاری از اندام‌ها و ارگان‌های بدن؛
 • امکان مکالمه مستقیم با ساعت هوشمند، بدون نیاز به موبایل.
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. قاب ظریف و زیبا؛ ۱. نداشتن جی. پی. اس؛
۲. دارای صفحه‌نمایش رنگی لمسی؛ ۲. نداشتن قابلیت نصب سیم‌کارت؛
۳. دارای حسگر ژیروسکوپ، علاوه بر حسگرهای گام‌شمار و شمارش ضربان قلب؛ ۳. نبود امکان رجیسترکردن سیم‌کارت در موبایل.

با توجه به قابلیت‌هایی که این ساعت هوشمند دارد، صرف هزینه برای خرید آن عاقلانه به نظر می‌رسد. شاید برخی ایرادها داشته باشد؛ اما در کل برای ساخت آن ابتکار زیادی خرج شده و با وجود نقصان‌ها، امکانات خوبی هم دارد که به کارتان خواهد آمد.

۳. پی ۸ اسمارت واچ (P8 Smart Watch)

پی ۸ اسمارت واچ - ساعت و دستبند هوشمند

امکانات
 • سنجش ضربان قلب؛
 • کیفیت بالای صفحه‌نمایش؛
 • طراحی ظریف و بسیار شیک؛
 • سیستم هشدار یا یادآوری برای آگاه‌کردن کاربر از زمان ورزش؛
 • تحلیل کیفیت وضعیت خواب شبانه با توجه به آخرین دستاوردهای علمی.
مزایا و معایب
مزایا معایب
۱. امکان شخصی‌سازی؛ ۱. هرچند ضدآب است، ولی به‌درد شنای مداوم نمی‌خورد و برای شناگران مناسب نیست (البته نه تمامی مدل‌ها).
۲. پایش سطح اکسیژن خون؛
۳. طراحی فوق‌العاده زیبا و چشم‌نواز؛
۴. پنج رویکرد مختلف در ساعت و دستبند هوشمند برای پایش وضعیت سلامت عمومی.
به‌خاطر داشته باشید که صرف پرداخت هزینه‌های آن‌چنانی برای خرید ساعت و دستبند هوشمند مارک‌دار و گران‌قیمت، در مقایسه با آنکه چطور از ساعت‌تان استفاده می‌کنید، اهمیت کمتری دارد. هدف باید استفاده از تمامی پتانسیل‌های ساعت یا دستبند هوشمند باشد، فارغ از آنکه چقدر گران یا ارزان‌قیمت باشد و چقدر برای ساعت‌تان هزینه کرده باشید. مهم آن است که از آن درست استفاده کنید و کار با تجهیزات را کامل یاد بگیرید.

پاسخ چند سؤال پرتکرار راجع‌به ساعت و دستبند هوشمند

– اسمارت واچ چیست؟

ساعتی است که برخی قابلیت‌های مفید راجع‌به سلامت و فعالیت‌های ورزشی در اختیار کاربر می‌گذارد و کارکرد آن، صرفا محدود به نشان‌دادن زمان نمی‌شود.

– چطور باید ساعت یا دستبند هوشمند مناسب را انتخاب کرد؟

پیش از هر چیز، باید مطمئن شوید اسمارت واچ یا دستبند هوشمند با موبایلتان سازگار است. اگر کاملا با یکدیگر سازگار باشند، بهترین و بیشترین استفاده را از ساعت یا دستبند خود خواهید برد. چند نکته دیگر هم هستند که بهتر است پیش از خرید دستبند هوشمند یا اسمارت واچ به آنها توجه کنید: اول اینکه قابلیت عوض‌کردن بند را دارد یا خیر. دوم اینکه عمر باتری آن چگونه است که موضوع فوق‌العاده مهمی است. و در پایان اینکه قیمت ساعت یا دستبند در قیاس با امکاناتی که دارد به‌صرفه هست یا خیر.

– آیا اسمارت واچ برای کارکردن به سیم‌کارت نیاز دارد؟

خیر. این تجهیزات به موبایل هوشمند متصل می‌شوند و تمامی اطلاعات را از آن می‌گیرند.

– آیا موبایل هوشمند من با تمامی ساعت‌ها و دستبندهای هوشمند سازگاری خواهد داشت؟

خیر. برخی ساعت‌ها یا دستبندها مخصوص دستگاه‌های اندرویدی تهیه می‌شوند. برخی مناسب اپل هستند و به همین منوال، برای هر موبایل هوشمند، معمولا ساعت‌ها یا دستبندهایی هست که مختص آن باشد. البته مدل‌هایی هم هستند که از سیستم‌عامل‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنند.

– شارژ باتری ساعت یا دستبند هوشمند چقدر دوام می‌آورد؟

شارژ باتری این تجهیزات معمولا طولانی است: حداقل یک یا دو روز. منتها استفاده از امکانات مختلف مثل ردیاب جی. پی. اس و نظایر آن، باعث تخلیه سریع‌تر شارژ باتری می‌شوند.

شما بگویید

اگر راجع‌به استفاده از ساعت‌ها و دستبندهای هوشمند تجربه و اطلاعاتی دارید، می‌توانید در قسمت «ارسال دیدگاه» با ما و مخاطبان چطور در میان بگذارید. همچنین اگر از هریک از ساعت‌ها و دستبندهای معرفی‌شده استفاده کرده‌اید، می‌توانید بازخوردتان راجع‌به کار با آن را با ما در میان بگذارید که بسیار برایمان ارزشمند خواهد بود.


در ادامه بخوانید: تحولات دنیای دیجیتال چه تأثیری بر ارتباطات انسانی دارد؟

منایع دیگر: aarp

کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع chinesesmartwatches superwatches intermountainhealthcare
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.