استایل و سبک زندگی هیپستر

0

هیپستر نوعی سبک زندگی و استایل بی‌نظیر و در عین حال خاص است که طرفداران خاص خود را دارد. طرفداران سبک کم‌تعداد نیستند. هرچند ممکن است هیپستر شما را یاد «هیپی» بیندازد، این دو با هم تفاوت دارند. در این مطلب چطور به بررسی مفهوم و نوع سبک زندگی و استایل هیپستر خواهیم پرداخت.

هیپستر چیست؟

طبق گفته مجله نیویورک‌تایمز هیپستر به ‌وجود آمد تا ثابت کند طرفداران این سبک به هنجارهای معمول اهمیت نمی‌دهند! این اصطلاح به دهه ۱۹۴۰ باز می‌گردد که طرفدران موسیقی جاز اقدام به فعالیت‌های ضدفرهنگی کردند. آن روزها سرآغاز رواج هیپستر بود.

افرادی که سبک و استایل هیپستر را دنبال می‌کنند عاشق موسیقی جاز و راک، لباس‌های خاص با رنگ‌ها و طرح‌های جسورانه، طرز تفکر مدرن و امروزی هستند. به‌طور کلی این سبک زندگی بسیار متفاوت است و موردتأیید عموم مردم نیست. با این‌حال استایل و نوع لباس پوشیدن هیپستر طرفداران بسیار زیادی دارد. طراحی لباس بسیاری از بازیگران و هنرمندان جهانی براساس استایل هیپستر انجام می‌شود. طرفداران این سبک به این دو جمله اعتقاد دارند و براساس این جملات زندگی خود را ادامه می‌دهند: ” ما آن چیزی هستیم که می‌پوشیم؛ ما آن چیزی هستیم که می‌خوریم.” باور به این دو جمله و عمل به آنها باعث جلوگیری از مصرف‌گرایی بیش‌ازحد می‌شود.

تاریخچه هیپستر

هیپستر در سال ۱۹۶۰ در شهر نیویورک به وجود آمد. این خرده فرهنگ توسط جوانان قشر ثروتمند و متوسط بالای شهر شکل گرفت. ریشه این کلمه، «هیپ» به معنای خاص، بی‌نظیر، جوان‌پسند و مدرن است. کلمه هیپی هم از همین واژه وام گرفته شده است. اکثر جوانان و طرفداران این سبک اهل هنر هستند و استایل پوشش خاص خود را دارند. طرفداران این نوع استایل خود را خاص و متفاوت می‌دانند و از صفت هیپستر نفرت دارند. آن‌ها این صفت را به نوعی افراطی‌گری و فخرفروشی می‌پندارند که با طرزتفکر آن‌ها هم‌خوانی ندارد.

سبک زندگی هیپستر

سبک زندگی هیپستر نیز درست مثل استایل آن‌ها متفاوت و خاص است. هیپسترها غذاهای ارگانیک و سالم می‌خورند؛ به دکوراسیون‌ وینتیج علاقه بسیار زیادی دارند. هرچند از مصرف‌گرایی متنفرند، اغلب اوقات سعی می‌کنند از موادغذایی و وسایل گران‌قیمت استفاده کنند. طرفداران این سبک زندگی اغلب اوقات مکان‌های خلوت و دنج را برای قرارهای ملاقات انتخاب می‌کنند. این نوع سبک زندگی تقریبا پرهزینه است و به همین دلیل زیاد موردتوجه افراد قرار نمی‌گیرد.

استایل هیپستر برای خانم‌ها

جالب است بدانید که استایل هیپستر شامل لباس‌های محجبه نیز می‌شود. بسیاری از استایل‌های هیپستری مدرن براساس سبک دهه ۹۰ طراحی می‌شود. ست‌کردن انواع شلوار جین روشن با انواع تیشرت‌های گرافیکی یا استفاده از انواع لباس‌های چرم و بوت‌های بلند با عینک‌های بزرگ، همگی به‌نوعی استایل هیپستر هستند. آرایش مو در این استایل به‌هم‌ریخته و با رنگ‌های پاستلی انجام می‌شود.

استایل هیپستر برای آقایان

سبک هیپستر در استایل لباس آقایان

استایل هیپستر برای آقایان ترکیب انواع لباس‌های مربوط به دهه ۶۰ است. استفاده از پیراهن‌های جین، شلوارهای کتان، تیشرت‌های گرافیکی، انواع ژاکت‌های ضخیم با رنگ‌های جسورانه نماد این استایل است. آقایان می‌توانند از انواع کمربند‌های باریک، کلاه، کفش‌های ورزشی در این استایل استفاده کنند. ریش بلند و مدل موهای متفاوت، استفاده از انواع اکسسوری‌ها و زیورآلات سنگی و مهره‌ای از دیگر ویژگی‌های این استایل هستند.

چطور مثل یک هیپستر لباس بپوشم؟

سبک لباس پوشیدن هیپستر خانم و آقا ندارد. در این سبک به راحتی می‌توانید از انواع پیراهن‌های چهارخانه و شلوار جین استفاده کنید. در این نوع پوشش می‌توانید از انواع لباس‌های طرح قدیم با رنگ‌های مختلف استفاده کنید و سبک مخصوص به خود را بسازید. استفاده از انواع سوییشرت‌ها و ژاکت‌های ریش ریش شده نیز می‌تواند شما را جذاب‌تر از بقیه نشان دهد.
خانم‌ها در این استایل می‌توانند از دامن‌های کوتاه با جوراب‌های بلند ولی ساده و برای تکمیل استایل خود، از کت یا ژاکت چرم و یک کلاه زیبا استفاده کنند.
آقایان می‌توانند از انواع لباس‌های طرح جین یا تیشرت‌های گشاد به همراه انواع شلوار مشکی استفاده کنند و برای تکمیل استایل خود از یک کلاه ورزشی کمک بگیرند.
لباس‌پوشیدن به این سبک هزینه زیادی ندارد؛ شما با خلاقیت خود می‌توانید از لباس‌های موجود در کمدتان طرح‌های جذاب بسازید.

هیپی کیست؟

هیپی خرده‌فرهنگ دیگریست که در سال ۱۹۶۰ در آمریکا به وجود آمد. هیپی‌ها افرادی هستند که شعار زندگی آن‌ها آزادی فردی، عشق و نوع‌دوستی است. هیپی‌ها استایل لباس بسیار متفاوتی دارند و سریع می‌توان آنها را شناخت. این خرده فرهنگ تا اواخر سال ۱۹۷۰ بسیار محبوب بود.

تاریخچه به‌وجود آمدن هیپی‌ها

در سال ۱۹۶۰ بسیاری از جوانان آمریکایی مخالف حمله آمریکا به ویتنام شروع به اعتراض کردند. این نوع اعتراضات با شعارهای نوع‌دوستی، عشق، صلح، کرامت انسانی، شادی و زندگی بدون جنگ و خشونت شکل گرفت و با سرعت بین جوانان محبوبیت پیدا کرد. هیپی‌ها مخالف هر فرهنگ و مذهبی بودند و بیشتر خود را طرفدار صلح و آرامش و عرفان می‌دیدند. این افراد که زندگی در طبیعت و روستاها را به شهرنشینی و زندگی مرفه ترجیح می‌دادند، اغلب در حال سفر بودند. هیپی‌ها معمولا گیاه‌خوار و طرفدار حمایت از محیط زیست هستند.

تفاوت بین هیپی و هیپستر

  • هیپستر نوعی اصطلاح عامیانه است که به جوانان قشر متوسطِ علاقه‌مند به مد و فرهنگ دارند اطلاق می‌شود؛ هیپی‌ها قسمتی از خرده‌فرهنگی هستند که در دهه ۱۹۶۰ به‌وجود آمد؛
  • “hippie” یا هیپی از واژه “hipster” یا هیپستر گرفته شده است؛
  • هیپستر و هیپی هر دو ضدفرهنگ محسوب می‌شوند. هیپسترها مایل به هماهنگی با هنجارهای فرهنگی نبودند. هیپی‌ها از هرگونه محدودیت بیزار بودند و برای رسیدن به حالات مختلف روحی از مواد مخدر استفاده می‌کردند؛
  • هیپی‌ها و هیپسترها هردو از طرفداران موسیقی خصوصا موسیقی جاز و راک هستند؛
  • نوع استایل لباس پوشیدن هردو بسیار متفاوت و دور از هنجارهای اجتماعی است؛
  • هیپی‌ها در فقر زندگی‌ می‌کردند ولی هیپسترها قشر ثروتمند و متوسط جامعه محسوب می‌شوند؛
  • هرچند مد و استایل هیپسترها طرفداران زیادی دارد، سبک زندگی آنها چندان موردتوجه نیست. اما سبک زندگی هیپی‌ها بسیار موردتوجه است؛ هیپی‌ها به دنبال معنایی جدید از زندگی و آزادی‌های فردی هستند.

سخن پایانی

هیپستر و هیپی واژه‌هایی مشابه هستند ولی معنا و مفهوم آن‌ها بسیار متفاوت است. استایل هیپستر مورد توجه افراد بسیار زیادی حتی در قرن حاضر است که روزبه‌روز به تعداد آن افزوده می‌شود. شما با هر جنسیت و سن‌ و سال می‌توانید از این استایل در پوشش خود استفاده کنید. اگر در رابطه با استایل و سبک زندگی هیپستر اطلاعات دیگری دارید حتما آن را به اشتراک بگذارید و فراموش نکنید که این مطلب را برای دوستان خود ارسال کنید.


در ادامه بخوانید: مینیمالیسم و سبک زندگی مینیمالیستی چیست؟

منابع دیگر: differencebetween

منبع issue infobloom nymag
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.