بهترین کتاب های ادبیات فرانسه از شازده کوچولو تا سه تفنگدار

3

ادبیات فرانسه وامدار نام‌های بزرگی چون ویکتور هوگو، کامو، کافکا، ولتر و اگزوپری است. بهترین کتاب های ادبیات فرانسه مانند دزیره و شازده کوچولو به زبان‌های مختلف از جمله فارسی ترجمه شده‌اند. دوستداران کتاب حتما نام چند اثر از نویسندگان فرانسوی را شنیده و تجربه خواندن کتاب‌هایی از ادبیات فرانسه را داشته‌اند. در این مقاله، می‌خواهیم شما را با ۱۰ کتاب نامدار از ادبیات فرانسه بیشتر آشنا کنیم. تلاش کرده‌ایم در این انتخاب‌ها به تنوع نویسندگان و ژانرهای مختلف دقت کنیم. امیدواریم از این معرفی لذت ببرید.

۱. شازده کوچولو

شازده کوچولو از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه

نویسنده: آنتوان دو سنت اگزوپری
مترجم:
محمد قاضی (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: امیرکبیر (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۱۷
ژانر: تخیلی، سوررئالیست، فلسفی

شازده کوچولو را بسیاری از دوستداران کتاب می‌شناسند. حتی می‌توان گفت بسیاری از علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی شازده کوچولو را خوانده‌اند، لمس کرده‌اند و از آن لذت برده‌اند. منتها چرا بازهم در این مقاله انتخاب اول ما معرفی این کتاب دوست‌داشتنی و نام‌آشنا است؟ چون می‌خواهیم شازده کوچولو را به کسانی که نخوانده‌اند پیشنهاد کنیم و به کسانی که خوانده‌اند بگوییم لذت خواندنش را دوباره و دوباره تجربه کنند!

شازده کوچولو کتابی است از ادبیات فرانسه که بدون اغراق، از دید سلیقه‌های مختلف و از نظر آدم‌های متفاوت، یکی از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه است. کوتاه ولی بسیار غنی؛ ساده اما بسیار تأثیرگذار؛ دنیایی کودکانه اما منطبق بر تمام عواطف بزرگ‌سالان. شازده کوچولو را باید بخوانید تا بدانید چرا این‌چنین پرطرفدار و تأثیرگذار است.

شما زیبایید، ولی جز زیبایی هیچ ندارید. کسی برای شما نمی‌میرد. البته گل مرا هم رهگذر عادی شبیه شما می‌بیند. ولی او یک تنه از همه شما سر است، چون من فقط او را آب داده‌ام، چون فقط او را زیر حباب گذاشته‌ام، چون فقط برای او پناهگاه با تجیز ساخته‌ام، چون فقط برای خاطر او کرم‌هایش را کشته‌‌ام، چون فقط به گِله‌گزاری او با به خودستایی او یا گاهی هم به قهر و سکوت او گوش داده‌ام. چون او گل من است.

۲. بینوایان

بینوایان از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه

نویسنده: ویکتور هوگو
مترجم:
حسینقلی مستعان (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: امیرکبیر (پیشنهاد کاربران)
تعداد جلد: ۲
ژانر: تاریخی، معماری، جامعه‌شناسی

بینوایان از پرآوازه‌ترین و بهترین کتاب های ادبیات فرانسه است که در ۲ جلد منتشر شده است. این کتاب یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌های قرن نوزدهم بود و همچنان در دسته بهترین داستان‌های کلاسیک قرار دارد. علاقه‌مندان به دنیای بی‌نظیر کتاب‌ها و خصوصا دوستداران ادبیات فرانسه، اگر بینوایان را نخوانده باشند، احتمالا فیلم آن را دیده و با ذات و داستان آن آشنایی دارند.

این مسئله به نامداری و تأثیرگذاری این اثر ادبی برمی‌گردد. داستانی پرکشش و جذاب که مخاطب را با خود به خیابان‌ها و خانه‌های درون قصه می‌برد. کتابی که خواندن آن باعث می‌شود آدم قبلی نمانید و تا مدت‌ها با شخصیت‌های قصه در یک بُعد از ذهنتان زندگی کنید. همین‌قدر تأثیرگذار و دوست‌داشتنی!

هرگز نه از دزدان بترسیم، نه از آدمکشان. اینها خطرات بیرونی‌اند، خطرات کوچک‌اند. از خودمان بترسیم. دزدان واقعی، پیش‌داوری‌های ما هستند؛ آدم‌کشان واقعی نادرستی‌های ما هستند. مهالک بزرگ در درون مایند. چه اهمیت دارد آنچه سرهای ما را یا کیسه پولمان را تهدید می‌کند! نیندیشیم جز در آنچه که روحمان را تهدید می‌کند.

۳. بیگانه

بیگانه از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه

نویسنده: آلبر کامو
مترجم:
جلال آل‌احمد (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: نگاه (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۴۱
ژانر: فلسفی

چرا بیگانه؟ چون شخصیت اصلی آن، هم در اصل قصه و هم برای مخاطب کتاب بیگانه است. شخصیتی که درک حس‌وحالش کار ساده‌ای نیست. این فرد به دنیا با دیده متفاوتی نگاه می‌کند و مدام اطرافیانش و، هم‌زمان، مخاطب قضاوتش می‌کنند. آلبرکامو برای بیان مفاهیم عمیق زندگی، به‌جای استفاده از روش‌های روتین و به‌کاربردن مثال‌ها، شخصیت‌های مستقل خلق می‌کند.

این هنر او در نوشتن باعث شده آثارش بسیار پرطرفدار و نامدار شوند. بیگانه هم یکی از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه است و برنده جایزه ادبی معتبر نوبل شده است. می‌توان گفت خواندنش دنیای مخاطب را برای همیشه تحت‌تأثیر قرار خواهد داد.

پس از چند ماه اگر می‌خواستند او را از نوانخانه بیرون بیاورند بازهم گریه می‌کرد. بازهم به‌علت تغییر عادت بود. کمی هم به این جهت بود که در سال اخیر هیچ بدیدن او نیامده بودم…

۴. مادام بواری

مادام بواری
نویسنده: گوستاو فلوبر
مترجم:
مشفق همدانی (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: امیرکبیر (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۳۹۲
ژانر: عاشقانه

مادام بواری، دیگر اثر فرانسوی محبوب، کتابی است مناسب آدم‌های امروزی. عشق، حقیقت دوست‌داشتن و جلوه‌های متفاوتی که این مفاهیم دارند، در کتاب مادام بواری به چالش کشیده شده‌اند. شخصیت اصلی قصه در پی یافتن عشق حقیقی است. آیا این جست‌وجو سرانجامی خواهد داشت؟ به‌راستی عشق حقیقی قابل لمس و تجربه است؟

اگر شما هم به این مفهوم و داستان علاقه‌مندید، با خواندن این کتاب می‌توانید تجربه متفاوتی از عشق و معنای آن کسب کنید. گرچه ممکن است غیرقابل‌پیش‌بینی باشد، آن‌قدر منطبق بر دنیای امروز ماست که مات‌ومبهوت خواهید شد!

گویى دست‌هایش کثیف بودند، در صورتى‌ که آنها را با آب تمیز شسته بود. و به‌‌خاطر کار و زحمت زیاد نیمه‌بسته بودند. این دست‌ها نشانه رنج و زحمت‌هاى او بودند. یک نوع خشکى رهبانى در صورتش موج مى‌زد و هیچ‌گونه غم و شادى چهره سرد او را سست نمى‌کرد.

۵. در جست‌وجوی زمان ازدست‌رفته

در جستجوی زمان از دست رفته

نویسنده: مارسل پروست
مترجم:
مهدی سحابی (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: مرکز (پیشنهاد کاربران)
تعداد جلد: ۷
ژانر: فلسفی، داستانی

بلندترین یا دست‌کم یکی از بلندترین رمان های جهان! در جست‌وجوی زمان ازدست‌رفته اثر مارسل پروست فرانسوی به‌جهات مختلف شاهکار است. این شاهکار فرانسوی روایت زندگی شخصیتی است که بسیاری گفته‌اند خود مارسل را تداعی می‌کند. این شخصیت در قصه‌های مختلف به‌دنبال یافتن معنای زندگی است.

وجوه مختلف زیستن را بررسی می‌کند و می‌خواهد معنا و فلسفه زندگی را تعریف کند. این کتاب، که حجم آن تقریبا دو برابر کتاب جنگ و صلح لئو تولستوی است، شامل ۷ مجموعه متفاوت است، کلیت قصه هر ۷ جلد هم به ارزش زمان اشاره دارد:

 • اسیر؛
 • گریخته؛
 • زمان بازیافته؛
 • طرف گرمانت؛
 • سدوم و عموره؛
 • طرف خانه سوان؛
 • در سایه دوشیزگان شکوفا.

وقتی ذهن آدمی دنبال خیال است نباید او را از خیال دور کرد، نباید خیال را برایش جیره‌بندی کرد. تا زمانی که ذهنتان را از خیال‌هایش دور نگه می‌دارید، مانع آن می‌شوید که آنها را بشناسد؛ و گول ظواهر بی‌شماری را می‌خورید چون نتوانسته‌اید به ذات آنها پی ببرید. اگر کمی خیال‌بافی خطرناک باشد، راه درمانش کم‌ترکردن خیال نیست، بلکه باید خیال را بیشتر کرد، خیال و بازهم خیال. مهم این است که باید خیال‌هایمان را خوب بشناسیم تا دیگر از آنها رنج نکشیم. (در سایه دوشیزگان شکوفا)

۶. کاندید

کاندید از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه

نویسنده: ولتر
مترجم:
رضا مرادی اسپیلی (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: نگاه (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۳۶
ژانر: فلسفی

کاندید از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه، اثر فلسفی ولتر روشن‌فکر است. دورانی که دیگر تفکرات قرون‌وسطایی منسوخ شده بودند، فیلسوفان و روشن‌فکران جوانی تلاش کردند تا رویکردهای فلسفی جدیدی ارائه کنند. ولتر نیز از آن دسته افراد بود. این فیلسوف فرانسوی کاندید را با شخصیت آرمانی و جذابی شکل داده و در حین رشد کتاب به دیدگاه‌های نوین اروپا اشاره می‌کند.

کاندید واژه‌ای است به‌معنای پاک و صادق که توصیف‌گر شخصیت اصلی قصه هم است. اگر مایل باشید ادبیات، تاریخ و فرهنگ فرانسه را بهتر بشناسید، کاندید کتاب کم‌حجم و ارزشمندی است برای شروع.

همه‌سوی این سرزمین با زیبایی و شوق و لذت بر آنها نمایان گردید. همه‌جا سودمندی و رضایتمندی در کنار هم وجود داشت. درشکه‌های خوش‌ساخت درخشان که زنان و مردانی با زیبایی خارق‌العاده در آنها نشسته بودند جاده‌ها را آراسته بودند و گوسفندان سرخ بزرگی سریع‌تر از بهترین اسبان آندلوسی، تتوان و مکینز، آنها را می‌کشیدند.

۷. عاشق

عاشق از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه

نویسنده: مارگريت دوراس
مترجم:
قاسم روبین (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: اختران (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۱۱۲
ژانر: داستانی، عاشقانه
رمان عاشق روایت بخشی از زندگی دوراس (نویسنده کتاب) است. این کتاب، که جایزه گنکور را هم در کارنامه دارد، درباره عشق دختری ۱۵ساله به مردی ٣٠ساله است. دختری که ۲ برادر دارد و مسائل مختلف در خانواده انها در جریان است. پسری از منطقه چین که پدرش به ازدواج آنها راضی نیست. این رمان یکی از زیباترین و بهترین کتاب های ادبیات فرانسه در ژانر عاشقانه است.

کینه همیشه با سکوت آغاز می‌شود و فراتر از کینه در واقع همین سکوت است. هنوز اینجا هستم، اینجا، در برابر این کودکان فریب‌خورده، و با حفظ همان فاصله‌ای که با رمزوراز دارم. من هیچ‌وقت ننوشته‌ام، خیال کرده‌ام که نوشته‌ام، هیچ‌وقت دوست نداشته‌ام، خیال کرده‌ام که داشته‌ام. من هیچ‌کاری نکردم جز انتظارکشیدن، انتظار در برابر دری بسته.

۸. سرخ و سیاه

سرخ و سیاه از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه

نویسنده: استاندال
مترجم:
عظمی نفیسی (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: علمی و فرهنگی (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۷۹۸
ژانر: داستانی
جولین سورل شخصیت اصلی این رمان است؛ کسی که برای معروفیت و محبوبیت تلاش می‌کند و کم‌کم با فریب و ریاکاری به پیش می‌رود. تا آنجا که احساس می‌کند تمام موفقیت عالم در پسِ ریا و فریب به‌ دست می‌آید. از یک جایی به‌بعد روی دیگر زندگی را می‌بیند و جولین با باورهایش درگیر می‌شود. این داستان جالب و خواندنی و نسبتا طولانی می‌تواند کاملا شما را با خود همراه کند و وقتی کتاب تمام شد، عمیقا دلتان برای آن تنگ شود!

پس یگانه موجودی که دوستم داشته پاک فراموشم کرده است. دیگر این زندگی به چه دردی می‌خورد؟

۹. سفر به انتهای شب

سفر به انتهای شب از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه

نویسنده: لوئی فردینان سلین
مترجم:
فرهاد غبرائی (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: جامی (مصدق) (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: ۵۳۴
ژانر: تاریخی، ماجراجویی

این کتاب از بهترین کتاب های ادبیات فرانسه را نویسنده‌ای جوان در سن ٣٨سالگی نوشته است. در حقیقت، این رمان بیشتر تجربه زیسته خود سلین است. استیو تولتز می‌گوید هنگام نوشتن رمان جزء از کل تحت‌تأثیر افراد مختلفی از جمله سلین بوده است. صداقت و روراستی شاخصی است که محتوای اصلی این کتاب را شکل داده است. این کتاب می‌تواند تجربه‌های ارزنده و تأثیرگذاری را با مخاطب به اشتراک بگذارد.

برای آنکه دیگران گمان کنند عاقلی، هیچ‌چیزی لازم نیست غیر از رو، پررو که باشی، کافی است، تقریبا هرکاری برایت آزاد است، هر کاری. برای خودت اکثریتی داری و اکثریتت برایت تعیین می‌کند چه‌چیزی دیوانگی است و چه‌چیزی نیست.

۱۰. سه تفنگدار

سه تفنگدار

نویسنده: الکساندر دوما
مترجم:
محمد‌طاهر قاجار (پیشنهاد کاربران)
انتشارات: امیرکبیر (پیشنهاد کاربران)
تعداد صفحات: امیرکبیر
ژانر: داستانی، تاریخی

سه تفنگدار قصه‌ای است درباره پادشاه وقت فرانسه، لویی سیزدهم به نامه‌ای آتوس، پورتوس و آرامیس که در کنار جوانی دلاور و زیرک به‌نام دارتانیان که در طول داستان به عضویت تفنگداران سلطنتی درمی‌آید. داستانی دنباله‌دار که در واقع بخشی از تاریخ فرانسه را پوشش می‌دهد. شعار پرطرفدار «همه برای یکی و یکی برای همه» در واقع بعد از انتشار این کتاب بر سر زبان‌ها افتاد.

پادشاه به همان اندازه تحت‌تأثیر کمک دلیرانه دارتانیان قرار گرفت. او با گشاده‌دستی به مرد جوان پاداش داد و دارتانیان ثروت جدیدش را با دوستانش تقسیم کرد. او همچنین اتاق‌هایی دلپذیر برای خودش اجاره کرد و یک مستخدم استخدام نمود. برای هفته‌ها زندگی برای دوستان خوب بود؛ اما سرانجام پول تمام شد. آنها به یکدیگر غذا می‌دادند؛ اما به‌زودی متوجه شدند که به منبع جدید ثروت نیاز دارند.

سایر رمان‌های فرانسوی معروف

فرانسه ادبیات غنی و پرطرفداری دارد. آثار فرانسوی زیادی از نویسندگان مختلف منتشر شده و بسیاری از آنها به زبان فارسی هم برگردانده شده‌اند. در قسمت قبل، این مقاله شما را با ۱۰ اثر نامدار از ۱۰ نویسنده معروف فرانسوی آشنا کردیم. در ادامه، می‌خواهیم فهرستی از دیگر رمان‌های فرانسوی معروف را به شما معرفی کنیم:

شما بگویید

در این مقاله، شما را با برخی از معروف ترین رمان های ادبیات فرانسه آشنا کردیم. اگر شما هم از دوستداران کتاب‌های فرانسوی هستید و نظری درباره آثار ادبی فرانسه دارید، لطفا نظرتان را در بخش «ارسال دیدگاه» با ما و مخاطبان «چطور» در میان بگذارید. برایمان ارزشمند خواهد بود.


در ادامه بخوانید: بهترین کتاب های کمدی از نویسندگان ایرانی و خارجی که حالتان را خوب می‌کنند
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 3 دیدگاه)
 1. Paris می‌گوید

  رومئو و ژولیت

  1. Maryam می‌گوید

   رومئو و ژولیت فرانسوی نیست¡؟؟!!!

 2. رخساره می‌گوید

  دزیره