خودارضایی؛ هرآنچه باید بدانید

12

خودارضایی یکی از آن مسائلی است که باورها و تصورات غلط بسیاری درباره‌شان وجود دارد. برخی ادعا می‌کنند با انجام این کار سوی چشم‌ها کم می‌شود، دچار ضعف جسمانی می‌شویم و کمر قوس پیدا می‌کند. این نظرها تا چه حد صحت دارند؟ آیا پشتوانه علمی دارند؟ اگر مایلید پاسخ این سؤال را بیابید و اطلاعات دقیق‌تری درباره خودارضایی به دست بیاورید، با همراه ما باشید. در ادامه، این نظرها را راستی‌آزمایی خواهیم کرد و با اتکا به تحقیقات علمی انجام‌شده به شما خواهیم گفت که انجام این کار چه اثراتی بر ذهن و بدن می‌گذارد.

باورها و تصورات غلط درباره خودارضایی

باورها و تصورات اشتباه زیادی درباره خودارضایی وجود دارند که دهان‌به‌دهان می‌گردند. البته این تصورات غلط پشتوانه علمی ندارند و پژوهش‌ها تمام آنها را رد کرده‌اند. آنچه در ادامه می‌خوانید مهم‌ترین عوارضی هستند که برای خودارضایی برمی‌شمارند و از نظر علمی کاملا رد شده‌اند:

 • کاهش سوی چشم/کوری؛
 • رویش مو در کف دست‌ها؛
 • ناتوانی جنسی در سنین بالاتر؛
 • اختلال نعوظ؛
 • کوچک‌شدن آلت تناسلی مردان یا منحنی‌شدن آن؛
 • کاهش تعداد اسپرم؛
 • ناباروری؛
 • بیماری روانی؛
 • ضعف جسمانی.

برخی از زوج‌ها فکر می‌کنند که اگر یکی از طرفین این کار را انجام بدهد، زندگی و رابطه زناشویی‌شان تحت‌تأثیر قرار خواهد گرفت. این باورِ نسبتا رایج نیز اشتباه و بی‌اساس است، هرچند زیاده‌روی در انجام این کار مثل افراط در هر کار دیگری می‌تواند تأثیرات منفی بر رابطه زن و شوهر بگذارد.

عوارض خودارضایی

عوارض خودارضایی

خودارضایی ضرر و عارضه جانبی خاصی ندارد. هرچند اگر در انجام این کار زیاده‌روی شود، عوارضی مثل نازک‌شدن پوست آلت تناسلی یا تورم آن خواهد داشت که البته پس از گذشت چند روز بهبود خواهند یافت.

البته نمی‌توان کتمان کرد که انجام این کار می‌تواند برای برخی افراد عوارضی بالقوه داشته باشد. در ادامه کمی بیشتر راجع‌ به این عوارض صحبت خواهیم کرد.

۱. احساس گناه

برخی افراد به‌خاطر باورهای مذهبی یا فرهنگی، پس از انجام این کار احساس گناه یا شرمساری می‌کنند. مثلا در دین اسلام خودارضایی عملی ناپسند و حرام تلقی می‌شود. در برخی دیگر از فرهنگ‌ها و مکاتب فقط خودارضایی دختران را عملی شنیع و ناپسند می‌دانند و به باورشان خودارضایی مردان ایرادی ندارد.

به هر حال اگر انجام این کار را گناه و ناپسند بدانید، قاعدتا پس از خودارضایی دچار احساساتی می‌شوید که گفته شد و می‌تواند بر عزت نفس و سلامت روحی شما تأثیر منفی بگذارد. اگر به‌خاطر تنهایی یا هر دلیل دیگری انجام این کار برایتان ضروری است و نمی‌خواهید احساس گناه داشته باشید، باید با متخصص، روان‌شناس یا سکس‌تراپیست صحبت کنید.

۲. کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی بیشتر برای مردانی اتفاق می‌افتد که برای خودارضایی از تکنیک‌های خشن استفاده می‌کنند و هنگام انجام این کار، خیلی به آلت تناسلی فشار می‌آورند. این مسئله به‌مرور زمان می‌تواند سبب کاهش میل جنسی شود و کیفیت رابطه زناشویی را تحت‌تأثیر قرار بدهد.

۳. خودارضایی و نقش آن در ابتلا به سرطان پروستات

اظهارنظرها درباره این مسئله کمی ضدونقیض است. برخی محققان بر این باورند که انزال احتمال تجمع عوامل سرطان‌زا در غده پروستات را کمتر می‌کند. نتایج تحقیقاتی که در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۶ در این‌ باره صورت گرفت این مسئله را تأیید می‌کند.

البته نتیجه پژوهش دیگری که در سال ۲۰۰۸ انجام شد، خلاف این ادعا را اثبات می‌کند. به‌باور محققان این پژوهش، مردانی که در دهه‌های دوم و سوم زندگی مکرر رابطه جنسی برقرار کرده‌ بودند، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار گرفته بودند، به‌ویژه آنهایی که عادت به خودارضایی داشتند.

۴. تحت‌تأثیر قرارگرفتن کیفیت زندگی روزمره

در برخی موارد نادر خودارضایی از کنترل فرد خارج و تبدیل به نوعی اعتیاد و رفتار غیرارادی می‌شود. در این شرایط، احتمال تحت‌تأثیر قرارگرفتن کیفیت زندگی روزمره وجود خواهد داشت که از عوارض نادر خودارضایی است. در ادامه فهرست مسائلی نوشته شده است که در صورت اعتیاد به خودارضایی و زیاده‌روی در انجام آن محتمل خواهند بود:

 • نرسیدن به‌موقع به محل کار، مدرسه یا رویدادهای اجتماعی؛
 • ناتوانی در انجام درست کارهای روزمره؛
 • تحت‌تأثیر قرارگرفتن مسئولیت‌ها و روابط؛
 • تبدیل‌شدن به راهکاری برای فرار از تجربه‌های زندگی واقعی و مشکلات مرتبط با روابط بین‌فردی.

البته باید خاطرنشان کرد که به‌اعتقاد روان‌شناسان و متخصصان، خیلی مواقع آسیبی شناختی یا اختلالی روحی‌روانی علت زیاده‌روی در انجام این کار است، از جمله:

در این شرایط، فقط با درمان علت ریشه‌ای می‌توان از زیاده‌روی در انجام این کار خودداری کرد.

درمان خودارضایی

اگر احساس می‌کنید انجام این کار به رفتاری غیرارادی و نوعی اعتیاد تبدیل شده است، بهتر است به متخصص یا سکس‌تراپیست مراجعه کنید و جویای راهکارهای مناسب برای غلبه بر این مشکل و ترک خودارضایی شوید. در جلسات گفت‌وگو با این متخصصان، خواهید آموخت که خودارضایی سالم چیست و چگونه باید آن را انجام داد تا دچار مشکل و عارضه جانبی نشوید.

بعضی از راهکارها برای پیشگیری از انجام بیش‌ازحد این کار:

 • ورزش‌کردن منظم؛
 • ایجاد مشغله‌های ذهنی؛
 • پرهیز از تماشای پورنوگرافی و تصاویر تحریک‌آمیز؛
 • مدیتیشن؛
 • گوش‌دادن به موسیقی‌های آرامش‌بخش؛
 • یوگا.
فارغ از آنکه عقاید و فلسفه‌تان راجع‌ به زندگی چیست، نباید فراموش کرد که زیاده‌روی در خودارضایی هم مثل افراط در هر کار دیگری بد است.

جایگاه خودارضایی در اسلام و دیگر ادیان الهی

خودارضایی که در دین اسلام با اصطلاح استمنا نیز شناخته می‌شود به‌باور فقیهان و مراجع تقلید حرام و در نتیجه گناه است. این فتوای مراجع تقلید با استناد به آیات ۴ تا ۶ سوره مؤمنون داده شده است.

برخی از مراجع هم برای گناه‌دانستن این عمل به احادیث و روایاتی رجوع کرده‌اند که در کتاب‌های فقهی دیده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

در انجیل اشاره مستقیمی به این مسئله نشده است، اما تا اواسط قرن بیستم میلادی تقریبا تمام شاخه‌های دین مسیحیت خودارضایی را عملی ناشایست و ناپسند تلقی می‌کردند. پیشرفت‌های علمی و دستاوردهای روان‌شناسی طی همین سالیان (به‌ویژه نظریه‌های زیگموند فروید) باعث شد تا دیدگاه‌های مکاتب مختلف مسیحیت کمی ضدونقیض شود.

به‌طور کلی دین اسلام هم مثل سایر ادیان الهی فرد را به داشتن فضیلت‌هایی چون زهد، پاکی و تقوا دعوت می‌کند و می‌توان گفت که استمنا یا خودارضایی در تضاد با این آموزه‌هاست.

فواید خودارضایی

فواید خودارضایی

گذشته از باورهای نادرستی که درباره این مسئله رواج پیدا کرده‌اند و عوارض احتمالی زیاده‌روی در انجام آن، مسئله مهم دیگری نیز وجود دارد که لازم است اطلاعاتی درباره آن داشته باشید. این مسئله، فواید خودارضایی است. در واقع هنگام انجام این کار هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شوند که می‌توانند فوایدی برای سلامت جسم و روان داشته باشند.

هورمون‌هایی که هنگام خودارضایی ترشح می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • دوپامین: یکی از هورمون‌های شادی در بدن است که با سیستم پاداش مغز ارتباط دارد.
 • اندورفین‌ها: این هورمون‌ها تسکین‌دهنده‌های طبیعی درد در بدن هستند و باعث کاهش استرس و بهبود روحیه نیز می‌شوند.
 • اُکسی‌توسین: این هورمون را اغلب به‌نام هورمون عشق می‌شناسند و ترشح آن باعث تمایل بیشتر به برقراری روابط اجتماعی و تعهد به این روابط می‌شود.
 • تستوسترون: این هورمون هنگام برقراری رابطه جنسی ترشح می‌شود و سبب افزایش انگیزش و توان جنسی می‌شود.
 • پرولاکتین: هورمونی که ترشح آن نقش مهمی در شیردهی دارد. ترشح این هورمون بر بهبود روحیه و تقویت دستگاه ایمنی بدن نیز تأثیرگذار است.

طبق آنچه محققان مطرح می‌کنند، با انجام عمل خودارضایی میزان معقولی از هر یک از این هورمون‌ها ترشح می‌شود. به همین خاطر انجام آن با رعایت اعتدال می‌تواند اثرات مثبتی برای سلامت جسم و روان داشته باشد.

ترشح این هورمون‌ها چه فوایدی برای سلامتی دارد؟ در ادامه نوشته‌ایم.

۱. بهبود روحیه

دوپامین، اندورفین‌ها و اُکسی‌توسین هورمون‌هایی هستند که محققان آنها را «هورمون‌های شادی» می‌نامند. ترشح میزان معقول این هورمون‌ها می‌تواند سبب کاهش استرس، تعهد در روابط اجتماعی و تمدد اعصاب شود.

گاهی که حال فرد بد است و چندان حوصله ندارد، با انجام عمل خودارضایی حال بهتری پیدا می‌کند.

۲. کمک به افزایش تمرکز و توجه

خیلی‌ها اعتقاد دارند پس از رسیدن به ارگاسم، ذهنشان از دغدغه‌ها و گرفتاری‌ها خالی می‌شود و به‌طور کلی احساس بهتر و آرامش بیشتری پیدا می‌کنند. این حالت ذهنی به افزایش تمرکز و توجه کمک می‌کند. شواهد علمی هنوز نتوانسته‌اند علت این مسئله را مشخص کنند.

۳. کاهش استرس و اضطراب

پیش‌تر گفتیم که یکی از هورمون‌های ترشح‌شده در نتیجه خودارضایی اُکسی‌توسین است. طبق نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۵ صورت گرفت، ترشح این هورمون نقش مهمی در تنظیم استرس و کاهش اضطراب دارد.

وقتی اُکسی‌توسین ترشح می‌شود، از فشار خون کاسته می‌شود و سطح هورمون کورتیزول در بدن کاهش می‌یابد. کورتیزول یکی از هورمون‌های تحریک‌کننده‌ استرس است.

به همین خاطر است که عده‌ای پس از یک روز کاری شلوغ و پردغدغه از خودارضایی به‌عنوان راهکاری برای تمدد اعصاب و کسب آرامش استفاده می‌کنند.

۴. اثر مثبت بر عزت نفس

خودارضایی برای برخی افراد راهکاری است که بدن خود را بهتر بشناسند و کشف کنند و یاد بگیرند چطور در خلوت خود و بدون نیاز به حضور دیگران، از بدنشان لذت ببرند. این حالات و احساسات می‌تواند اثرات خوبی بر عزت نفس افراد بگذارد. البته اگر پای احساس گناه و سایر احساسات منفی در میان نباشد و فرد از نظر اعتقادی مشکلی با انجام این کار نداشته باشد.

یکی دیگر از فواید خودارضایی آن است که فرد را از برقراری رابطه جنسی به هر قیمتی، بی‌نیاز می‌کند. بنابراین خطر بارداری‌های ناخواسته و ابتلا به بیماری های مقاربتی و ایدز را کاهش می‌دهد.

در پایان

صحبت‌کردن درباره مسائل جنسی برای خیلی از افراد خجالت‌آور است و به همین خاطر امکان گسترش باورها و تصورات نادرست راجع‌ بهشان وجود دارد. خودارضایی یکی از مسائلی است که کمتر کسی حاضر می‌شود راجع‌ به آن صحبت کند یا به انجام این عمل اذعان کند. خیلی از کسانی که این کار را انجام می‌دهند احساس گناه یا شرمساری می‌کنند، احساساتی که معمولا ریشه در باورهای فرهنگی یا مذهبی دارند.

از نظر علم پزشکی و پژوهش‌های صورت‌گرفته، انجام عمل خودارضایی مشکل و عارضه جانبی خاصی برای سلامت جسم و روان انسان ندارد. البته این نکته دلیلی بر تأیید این کار نیست، چون در نهایت مسئله‌ای کاملا شخصی است که خودتان باید راجع‌ به آن تصمیم بگیرید.

اگر احساس می‌کنید کیفیت زندگی و حالتان را بهتر می‌کند، می‌توانید این کار را انجام بدهید و اگر با دیدگاه خاص شما درباره زندگی یا اعتقادهایتان سازگاری ندارد، نباید فکر کنید که انجام‌ندادن آن کار بدی است یا به نوعی سلامتی‌تان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. هر دو دیدگاه کاملا قابل‌درک و قابل‌احترام هستند.

شما بگویید

نظر شما چیست؟ با مطالب این مقاله موافق هستید یا نظر دیگری دارید؟ دلیل موافقت یا مخالفت‌تان چیست؟

اگر مایل باشید، می‌توانید در قسمت «ارسال دیدگاه» نظرات خود را با ما و مخاطبان مجله چطور به اشتراک بگذارید و اگر اطلاعات اضافه‌ای در این باره دارید، مطرح کنید.


در ادامه بخوانید: اضطراب جنسی چیست و چطور می‌توان بر آن غلبه کرد؟
منبع practo medicalnewstoday healthline
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 12 دیدگاه)
 1. مریم حسنی می‌گوید

  بیانات نویسنده درباره این مسئله ناشی از بی اطلاعی ایشان ، و با عرض پوزش کم سوادی ایشان است .

  اگر کمی از مسائل پزشکی و علمی اطلاع داشتید ،چنین اظهارات غیر علمی نمی کردید.

  خواننده عزیز شما باید ،مطالب را از منابع معتبر و علمی دریافت کنید ،نه نظرات غیر علمی و کاملا شخصی و با غرض افرادی که شناخت درستی از بدن انسان ندارند.

  مضرات این عمل چیزی نیست که امروز و دیروز پزشکان مطرح کرده باشند ، تحقیقات زیاد از زمان های گذشته ،مضراتش را ثابت کرده.
  طرح این مسئله برای شکستن قبح آن نزد اشخاص است ،که بدون احساس گناه و ناراحتی ،به عنوان یک کار خوب دست به آن بزنند.

  و شاید نویسنده دنبال شریک می گردد که احساس گناه خودش را از انجام این عمل، با این توجیه که افراد زیادی این کار را می کنند از بین ببرد.

  1. محمدرضا عاشوری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، هیچ قسمتی از مطلب نظرات شخصی نویسنده مطلب (البته بهتره بگیم مترجم)، بنده حقیر، نیست. اطلاعاتی که مطالعه کردید ترجمه از چند مقاله من‌باب همین موضوع هست. در قسمت پایانی مطلب می‌تونید لینک منابع رو ببینید. موفق باشید.

 2. شهرام می‌گوید

  اگه متن بالا ؛ توسط افراد دیگه ای در کشورهای مختلف خونده میشد، بطور قطع واکنش های گوناگونی از اونها میدیدیم؛ چون هر فردی با معیارهای اخلاقی و شرایط فرهنگی منحصربفرد خودش راجب به موضوع صحبت خواهد کرد.
  به طور کل هیچ چیزی در دنیا نه صحیح هست نه غلط و تمام برداشت های ما از رویدادها، وابسته به اینکه درک ما از دنیا چطور خواهد بود؛
  سخت نگیریم و دیگاه های افراد دیگه رو محترم بشماریم تا رشد کنیم.

  1. محمدرضا عاشوری می‌گوید

   سلام دوست عزیز، خیلی ممنون از شما به‌خاطر اشتراک نظرتون. قطعا همین‌طوره. هدف از نشر این مطلب هم تنها شفاف‌سازی و صحبت راجع‌به باورهای خرافی و غلط بوده. من این‌طور فکر می‌کنم که اگر کسی انجام این عمل رو بد و ناپسند می‌دونه، بهتره با تفکر و تعقل خودش به این نتیجه برسه و اگر با کسی برخورد کرد که دیدگاه متفاوتی داشت، به‌جای قضاوت، سرکوب یا توهین سعی بر صحبت‌کردن، تعامل و درک طرف مقابلش داشته باشه. نه فقط راجع‌به مسئله‌ای که موضوع این مطلب هست، بلکه راجع‌به هر چیز دیگه‌ای که اساس اعتقاد و دیدگاه آدم‌ها به دنیا رو شکل می‌ده. موفق باشید.

 3. taraneh می‌گوید

  سلام
  نمیدونم هدف اصلی نویسنده از انتشار این متن چه بوده؟اما چیزی که از خواندن این مقاله برداشت میشود تبلیغ برای ترویج امری است که مطمئنا ضررهای فراوانی دارد.از سایت خوب “چطور” خیلی بعید بود که اجازه انتشار این مقاله را به نویسنده بدهد در حالیکه مقاله صرفا با ترجمه چند مقاله خارجی و نه بررسی نقدها و نظرات مخالف به خود ارضایی تهیه شده است.
  و البته سایت شما که بیشتر حول مباحث روح و روان کار میکند چطور خود ارضایی که اثرات بسیار بدی بر روان میگذارد را تبلیغ میکند؟؟؟

  1. محمدرضا عاشوری می‌گوید

   سلام دوست عزیز. نکته اول اینکه هدف از انتشار این مقاله به هیچ عنوان ترویج انجام این عمل نبوده. مقالات خارجی که ترجمه‌شون رو در این مطلب خوندید، از وب‌سایت‌های معتبر در حوزه پزشکی و سلامتی انتخاب شدند که در اونها، با انجام تحقیقات مختلف، اثرات و عوارضی که به خودارضایی نسبت داده می‌شه راستی‌آزمایی شده بود. نکته دیگه راجع‌به این نقدها و نظراتی هست که می‌فرمائید: اینها بر چه اساسی نوشته شدند؟ متأسفانه نمیشه درباره این‌گونه مسائل به نظرات شخصی اکتفا و اعتماد کرد. چون بالاخره باید یه پایه و اساسی داشته باشند. و اگر این نظرات ریشه در باورهای خرافی داشته باشه چی؟
   و در مورد نکته آخر، اثرات بدی که خودارضایی بر روح و روان می‌گذارد: البته که بعضی از روان‌شناس‌ها و متفکرین، ترویج پورنوگرافی در دنیای مدرن و خودارضایی با تماشای صحنه‌های تحریک‌آمیز رو یکی از معضلات جامعه امروز می‌دونند و باور دارند که می‌تونه اعتماد به نفس و احساس شجاعت انسان رو تحت‌تأثیر قرار بده (جوردن پیترسون یکی از این روان‌شناس‌ها است) و نکته‌ای که می‌فرمائید می‌تونه تا حدودی صحیح باشه.
   اما متوجه نمی‌شم که چرا شما و بعضی از دوستان دیگه با مطالعه این مطلب به این نتیجه رسیدید که هدف از نشر اون تبلیغ یا ترویج خودارضایی بوده. خدمت دوست دیگری هم که کامنت گذاشته بودند عرض کردم که بخش‌های اصلی این مطلب ترجمه هستند؛ بخش دیدگاه دینی به این مسئله هم با انجام تحقیقات نوشته شده. تمام تلاش بنده بر این بود که خروجی کار جوری باشه که خدایی‌نکرده به کسی اهانت و بی‌احترامی نشه. چون به نظر من هر کس می‌تونه با مطالعه، تحقیق، بررسی و تفکر دیدگاه خاص خودش رو راجع‌به زندگی پیدا کنه و این دیدگاه، هرچه که باشه، قابل‌احترامه.
   در پایان این رو هم عرض می‌کنم خدمت‌تون که بنده، که وظیفه نگارش این مطلب رو به عهده داشتم، زمانی که مطلب رو می‌نوشتم تنها به این فکر می‌کردم که شکل‌دادن دیدگاه و اعتقاد راجع‌به زندگی بر پایه خرافات چیز چندان جالبی نیست (نه فقط راجع‌به خودارضایی، بلکه راجع‌به هر مسئله دیگه‌ای)؛ و نکته دیگه اینکه نباید با کسی که این کار رو به هر دلیلی انجام می‌ده طوری رفتار کرد که احساس گناه کنه. حداقل من این‌طور فکر می‌کنم که در یک گستره وسیع‌تر، هم خرافات و هم احساس گناه، اثرات به‌مراتب مخرب‌تری از خودارضایی خواهند داشت.
   تعامل، درک متقابل، احترام‌گذاشتن به عقاید یکدیگه، سعی‌نکردن بر تحمیل عقاید بر دیگران؛ فکر نمی‌کنید پیش‌گرفتن این رویکردها نتایج بهتری به همراه خواهد داشت؟
   به هر حال امیدوارم که تونسته باشم منظورم رو واضح برسونم و دوستان دیگه‌ای که مطلب رو می‌خونند دچار این سوءبرداشت نشند. خیلی ممنونیم از شما به‌خاطر دیدگاهی که با ما به اشتراک گذاشتید. پیروز و سربلند باشید.