هنگام سپردن بچه‌ها به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

0

بخشی از خاطرات شیرین دوران کودکی ما مربوط به زمان‌هایی است که کنار پدربزرگ و مادربزرگمان گذرانده‌ایم. اگر یکی از افراد خوش‌شانسی هستید که پدربزرگ و مادربزرگ فرزندتان در نزدیکی شما زندگی می‌کنند، می‌توانید اوقاتی که کار دارید یا نیاز دارید شخص دیگری از بچه نگهداری کند، او را با خیال راحت به این عزیزان بسپارید. این افراد گزینه‌های مطمئنی برای مراقبت از کودک هستند، اما لازم است نکاتی را در نظر بگیرید. در این مقاله، نکات را به‌ ۲ دسته بایدها و نبایدها تقسیم کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

بایدها

۱. از آنها قدردانی کنید

داشتن پدر و مادری که می‌توانند و می‌خواهند از بچه‌های شما وقتی درگیر دغدغه‌هایتان هستید مراقبت کنند، نعمتی بزرگ است. مهم است به آنها نشان بدهید که قدر زمان و تلاشی را که صرف نگهداری از بچه شما می‌کنند، می‌دانید.

بیشتر پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها انتظار ندارند برای مراقبت گاه‌به‌گاه از کودک پولی دریافت کنند، اما اگر قرار باشد مدام یا تمام‌وقت از بچه‌ها نگهداری کنند اوضاع فرق می‌کند و معقول است که دستمزدی دریافت کنند. بالاخره بچه‌داری شغل است. پرداخت مبلغی به‌عنوان هزینه نگهداری از بچه آنها را ملزم می‌کند که مسئولیت‌های خاصی را انجام دهند و برنامه‌ منظمی داشته باشند.

ممکن است آنها راضی نشوند از شما پولی بابت این قضیه بگیرند. در این صورت، شما باید طور دیگری این محبتشان را جبران و از آنها قدردانی کنید.

۲. با آنها برای پشت‌سرگذاشتن چالش‌ها همدلی کنید

نگهداری طولانی‌مدت از کودک می‌تواند کاری خسته‌کننده باشد، به‌خصوص اگر بیش از یک کودک داشته باشید. اگر پدربزرگ و مادربزرگ فرزندتان بیماری یا نگرانی‌های دیگری دارند که ممکن است بر توانایی آنها برای مراقبت از فرزندان شما تأثیر بگذارد، سعی کنید راه‌هایی برای آسان‌ترکردن کارها برای آنها بیابید. می‌توانید فعالیت‌هایی را برنامه‌ریزی کنید که نیاز چندانی به قدرت بدنی پدربزرگ و مادربزرگ ندارند. مثلا طوری برنامه‌ریزی کنید که بچه‌ها را به پارک ببرند، با هم فعالیت‌های هنری انجام بدهند یا فیلم‌هایی مناسب همه خانواده را تماشا کنند.

با خلاقیت و فکرکردن به اینکه چه چیزی کار را آسان‌تر می‌کند، حتی پدربزرگ و مادربزرگی که به‌اندازه شما چابک نیستند هم می‌توانند با خیال راحت از فرزندانتان مراقبت کنند. از آنها بخواهید اگر با چیزی احساس راحتی نمی‌کنند، به شما اطلاع بدهند. این‌طوری می‌توانید به نگرانی‌های آنها رسیدگی کنید و مطمئن شوید که همه‌چیز برای گذراندن اوقاتی آرام و موفقیت‌آمیز آماده شده است.

۳. به آنها اختیارات لازم را بدهید

بخشی از لذت پدربزرگ و مادربزرگ‌بودن این است که به نوه‌ها عشق بورزند و حتی آنها را لوس کنند. اما زمانی که نگهداری از بچه‌ها به این عزیزان سپرده می‌شود، اوضاع کمی فرق می‌کند. به‌احتمال زیاد، پدربزرگ و مادربزرگ می‌خواهند به قوانین شما احترام بگذارند. این یعنی آنها باید این قوانین را بدانند و احساس کنند که این اختیار را دارند که در صورت لزوم به نوه‌هایشان نه بگویند.

۴. به برنامه‌های آنها توجه داشته باشید

به یاد داشته باشید که آنها هم مانند ما زندگی و فعالیت‌های خاص خودشان را دارند. شاید آنها بسیار انعطاف‌پذیر باشند و بتوانند هر زمان که تماس می‌گیرید در دسترس باشند، اما بهتر است این موضوع را از قبل با آنها در میان بگذارید.

۵. به‌طورمرتب با آنها صحبت کنید

برای حفظ نظم مراقبت از کودک، ارتباط منظم والدین با مراقبان کودک ضروری است. زمانی را تعیین کنید و درباره مسائلی که پیش می‌آیند با هم صحبت کنید. شما می‌توانید جلسه‌ای هفتگی برگزار کنید و درباره مواردی مانند رفتار بچه‌ها، نکات ایمنی مهم و سایر موضوعات مهم صحبت کنند.

۶. برای استراحت به آنها زمان بدهید

استراحت پدربزرگ و مادربزرگ موضوع مهمی است، به‌خصوص اگر با شما زندگی می‌کنند. با همسرتان برنامه‌ریزی کنید و گاهی بچه‌ها را با خود بیرون ببرید و تا می‌توانید به والدینتان زمانی برای خلوت و استراحت بدهید. طبیعی است که والدین شما یا همسرتان هرگز از مراقبت از بچه‌ها شکایت نکنند، اما شما نباید از این موضوع ساده عبور کنید و آنها را نادیده بگیرید.

نبایدها

مراقبت پدربزرگ از کودک

۱. انتظارات نامعقول نداشته باشید

ممکن است از پرستار انتظار داشته باشید که نظافت خانه را انجام دهد، بچه‌ها را به جاهای مختلف ببرد و در طول روز هم فعالیت‌هایی را انجام دهد، اما از پدربزرگ و مادربزرگ نمی‌توانید این انتظارات را داشته باشید.

درباره هزینه‌ها هم همین‌طور است. نباید از پدربزرگ و مادربزرگ انتظار داشته باشید که موقع بیرون‌بردن بچه‌ها برایشان اسباب‌بازی‌های جدید بخرند یا علاوه بر مراقبت از کودک، برای فعالیت‌ها و گردش‌ها هزینه کنند. خواندن کتاب برای کودک، انجام بازی‌های ساده یا تماشای فیلمی مناسب سن کودک سرگرم‌کننده و رایگان هستند. آنچه واقعا اهمیت دارد، سلامت کودک شماست.

۲ مورد از مهم‌ترین عواملی که روی انتظارات شما از مادربزرگ و پدربزرگ تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از:

  • سن و توانایی بچه‌ها و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها؛
  • تعداد دفعات نگهداری از کودک.

۲. آنها را در معذوریت قرار ندهید

نگهداری از کودک باید هم برای خود او و هم پدربزرگ و مادربزرگ فعالیتی سرگرم‌کننده و لذت‌بخش باشد. به پدربزرگ و مادربزرگ اطمینان بدهید که هیچ الزامی برای این کار وجود ندارد و اگر خیلی سرشان شلوغ است، حالشان خوب نیست یا به هر دلیلی نمی‌توانند از بچه‌ها مراقبت کنند، به شما اطلاع بدهند. برای اینکه پدربزرگ و مادربزرگ به‌خاطر نه‌گفتن به درخواست نگهداری از کودک احساس گناه نکنند، به آنها اطمینان بدهید که پرستاران دیگری هم هستند و خیالشان را راحت کنید.

۳. سخت نگیرید

برخی از فعالیت‌های روزانه‌ای که ممکن است از وظایف پرستار بچه باشند، ممکن است برای پدربزرگ و مادربزرگ سخت و نشدنی باشند. این کاملا به پدربزرگ و مادربزرگ و سطح مراقبتی که فرزند شما نیاز دارد بستگی دارد.

مثلا اگر پدربزرگ و مادربزرگ ۵ روز در هفته مراقب فرزندان شما باشند و شما ساعت‌های طولانی در محل کار باشید، ممکن است لازم باشد کودکان کوچک‌تر را روزانه یا چند بار در هفته حمام کنند. اگر مراقبت از کودک کار همیشگی آنها نیست یا از نظر جسمی نمی‌توانند این کار را انجام بدهند، ممکن است گاهی زمان حمام بچه‌ها نادیده گرفته شود. در این شرایط، خودتان باید برای انجام این‌گونه فعالیت‌ها برنامه‌ریزی کنید.

سخن پایانی

گذراندن اوقاتی با پدربزرگ و مادربزرگ می‌تواند برای هر دو طرف لذت‌بخش و سرگرم‌کننده باشد، اما به شرطی که موارد گفته‌شده را رعایت کنید و همان‌طور که به نیازهای بچه توجه می‌کنید، به نیازهای والدین خودتان یا همسرتان هم توجه کنید.

شما بگویید

آیا والدین شما یا همسرتان از فرزندتان مراقبت می‌کنند؟ چه تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ آیا شما این بایدها و نبایدها را رعایت می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات‌تان را با ما و کاربران عزیز چطور به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: نحوه مراقبت از کودکان سندروم داون چگونه است؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
مهم‌ترین و سخت‌ترین وظیفه پدران و مادران تربیت فرزند است تربیت کودکان شاد و سالم امروز، و انسان‌های موفق فردا

۸،۰۰۰ تومان

منبع verywellfamily parents-together hawaiibusiness
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.