تیپ شخصیتی istj؛ عملگرا، منظم و لجوج

0

تیپ شخصیتی istj یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی آزمون MBTI است. قطعا اگر در آزمون‌های شخصیت‌شناسی شرکت کرده باشید، نام این آزمون مشهور و تیپ‌های شخصیتی‌اش را شنیده‌اید. افرادی با این تیپ شخصیتی عملگرا، منطقی و ساکت‌اند. آنها عاشق نظم و قانون و به حفظ سنت‌ها پایبند‌ند. اگر دوست دارید درباره این تیپ که از تیپ‌های شخصیتی متداول نیز هست بیشتر بدانید، این مقاله را تا پایان بخوانید.

ویژگی‌های تیپ شخصیتی istj

برخی از بارزترین ویژگی‌های این تیپ شخصیتی عبارت‌اند از:

 • آرامش؛
 • داشتن دغدغه قوانین؛
 • قاطعیت؛
 • عملگرایی؛
 • صداقت؛
 • استقلال؛
 • بی‌احساسی؛
 • یک‌دندگی و لجاجت؛
 • محافظه‌کاری؛
 • مسئولیت‌پذیری.

تیپ istj چقدر رایج است؟

برخی از افراد مشهور تیپ شخصیتی istj
برخی از افراد مشهور تیپ شخصیتی istj؛از راست: وارن بافت، جرج واشنگتن، ناتالی پورتمن، ملکه الیزابت دوم

این تیپ برخلاف برخی تیپ‌های شخصیتی مانند entp، به‌وفور مشاهده می‌شود. بر اساس تخمین‌ها، ۱۱ تا ۱۴درصد از جمعیت جهان چنین تیپی دارند. رواج این تیپ بین مردان ۱۴ تا ۱۹درصد و بین زنان ۷ تا ۱۰درصد است.

نقاط قوت شخصیت istj کدام‌اند؟

۱. برنامه‌ریزی

شخصیت istj عاشق برنامه‌ریزی است. افراد این تیپ دوست دارند پیش از شروع هر کاری، همه‌چیز را برنامه‌ریزی کرده باشند. وقتی بی‌نظمی ایجاد می‌شود، افرادی با این تیپ تا برقراری دوباره نظم از پا نمی‌نشینند.

۲. واقع‌بینی و مسئولیت‌پذیری

Istjها رویکردی منطقی و واقع‌گرایانه به اهداف دارند. آنها می‌توانند آهسته و پیوسته برای رسیدن به هدف پیش بروند. آنها قادرند در این مسیر با مسئولیت‌پذیری تمام تمرکز خود را بر هدف قرار دهند. در نتیجه دیگران آنها را افرادی قابل‌اتکا می‌دانند.

۳. سنت‌گرایی و پیروی از قانون

تیپ istj به‌شدت به قوانین و سنت‌ها پایبند است. افرادی با این تیپ مایل‌اند از قواعد ازپیش‌تعیین‌شده پیروی کنند و به‌ندرت به دورزدن یا تغییر آنها می‌اندیشند. البته این ویژگی دولبه است، یعنی جایی می‌تواند مفید واقع شود و جایی دیگر به نقطه‌ضعف تبدیل شود.

سایر نقاط قوت افرادی با این تیپ شخصیتی عبارت‌اند از:

 • توجه به جزئیات؛
 • تمرکز بر زمان حال؛
 • مشاهده‌گر دقیق؛
 • منظم و سازمان‌یافته.

نقاط ضعف تیپ شخصیتی istj کدام‌اند؟

۱. لجاجت

تمایل شدید افراد این تیپ به پیروی از سنت‌ها و قوانین باعث می‌شود که در برابر تغییر مقاومت کنند. این به‌معنای لجاجت آنها با کسانی است که می‌خواهند قوانین را حتی به‌نفع قانونی بهتر تغییر دهند.

۲. بی‌احساس به‌نظررسیدن

گرچه تیپ شخصیتی istj وفادار است، تمایل آنها به رک‌گویی و صداقت بی‌پرده آنها ممکن است دیگران را بیازارد و برخی شاید آنها را بی‌احساس و سرد تلقی کنند.

۳. سرزنش خود

افرادی با این تیپ سخت‌کوش و مسئولیت‌پذیرند، پس اگر کارها خوب پیش نرود، ممکن است بی‌دلیل خود را سرزنش کنند.

دیگر نقاط ضعف این افراد عبارت‌اند از:

 • قضاوتگر؛
 • تمایل به سرزنش دیگران.

تحلیل شناختی تیپ istj

بر اساس قواعد آزمون شخصیت‌شناسی MBTI، مغز افرادی با تیپ شخصیتی istj ویژگی‌های شناختی زیر را دارد. این ویژگی‌ها از بیشترین تا کمترین تأثیرگذاری بر توانایی شناختی این تیپ مرتب شده‌اند.

۱. درونگرای احساسی

افرادی با این تیپ توجه بسیار زیادی به آنچه در زمان حال حس می‌کنند دارند. آنها اطلاعات زیادی را از محیط اطراف دریافت می‌کنند. این افراد خاطرات را به‌خوبی ثبت و ذخیره و از آنها برای پیش‌بینی آینده استفاده می‌کنند.

۲. تفکر برون‌گرا

افرادی با تیپ شخصیتی istj اهل منطق و کارایی‌اند. آنها همواره دنبال توضیحات منطقی برای رویدادها می‌گردند. ترجیح می‌دهند بر جزئیات توجه کنند و چندان درگیر تفکر انتزاعی درباره مسائل نمی‌شوند. به‌خاطر همین ویژگی است که این تیپ دانش‌هایی با کارایی فوری را می‌پسندد.

۳. عواطف درونی

گرچه این افراد اهل منطق‌اند، هنگام تصمیم‌گیری و قضاوت عواطف و ارزش‌های درونی خود را دخیل می‌کنند. آنها پس از جمع‌آوری داده‌ها و بررسی منطقی گزینه‌ها، آن گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند که حس ششم یا غریزه‌شان می‌پسندد.

۴. شهودی برون‌گرا

این جنبه از شخصیت istj که به ایده‌ها و تجربیات جدید اختصاص دارد، ضعیف‌ترین بخش شناختی آن است. این افراد اگر بتوانند این بخش را تقویت کنند، شخصیت متعادل‌تری خواهند داشت.

افرادی با تیپ شخصیتی istj در چه مشاغلی موفق‌ترند؟

مشاغل تیپ شخصیتی istj

به‌دلیل علاقه به پیروی از قوانین، این افراد در مشاغلی که محیط کاری مشخص و قواعد شفاف دارند، بهتر عمل می‌کنند. هنگام یادگیری، این تیپ زمانی بیشترین بازده را دارد که موضوع ملموس و دارای کاربردهای عملی واضح باشد. مثلا این افراد به نظریات و تفکرات انتزاعی تمایل ناچیزی دارند و در عوض ترجیح می‌دهند چیزی را بیاموزند که بتوانند آن را در دنیای خارج به‌سرعت به کار بگیرند.

محیط کاری مناسب این افراد جایی است که نظم و قانون در آن موج بزند، کارها طبق روال و دستورالعمل‌های مشخص انجام شوند و هرکس وظایف خودش را به بهترین شکل انجام دهد. این تیپ شخصیتی از محیط‌های کاری بی‌نظم یا محیط‌هایی که تیم‌های خلاق در آن مدام در حال نظریه‌پردازی و ارائه چیز‌های جدید باشند، چندان لذت نمی‌برد.

بنابراین مشاغلی مانند حسابداری، کتابداری، برنامه‌نویسی، پزشکی و دندان‌پزشکی، نظامی‌گری، وکالت و قضاوت که روند‌ها و رویه‌های روشن و مشخصی دارند، برای آنها مناسب‌اند.

نقاط قوت و ضعف تیپ istj در روابط فردی و اجتماعی

کسانی با این تیپ شخصیتی ترجیح می‌دهند وقت خود را تنها یا با حلقه کوچک دوستان نزدیک بگذرانند. افراد این تیپ اغلب بسیار وفادار و دلبسته خانواده و دوستان‌اند. البته شاید نتوانند به‌خوبی احساسات خود یا دیگران را درک کنند و همین سبب می‌شود که گاهی نتوانند اشاره‌های غیرمستقیم عاطفی دیگران را به‌درستی تحلیل کنند.

با وجود این، اگر به نیازها و احساسات طرف مقابل شناخت کافی پیدا کنند، به او وفادار می‌مانند و تلاش فراوانی برای حمایت از او و رفع نیازهایش انجام خواهند داد.

نکاتی برای تعامل بهتر با تیپ شخصیت istj

روابط تیپ شخصیتی istj

همان‌طور که گفتیم، تعداد افرادی یا شخصیت istj زیاد است، پس خیلی احتمال دارد که در طول زندگی با یک یا چند نفر از آنها در تعامل باشید. بنابراین رعایت این نکات برای تعامل با آنها مفید است.

۱. رابطه دوستانه

این تیپ شخصیتی از اینکه دوستانی مشابه خود داشته باشد، لذت می‌برد. گرچه آنها گاهی اوقات جدی به نظر می‌رسند، اهل خوش‌گذرانی با رفقا هستند. البته نباید انتظار داشته باشید که سریع با تجربه چیزهای جدید کنار بیایند.

۲. رابطه والدفرزندی

والدینی با تیپ شخصیتی istj سنتی‌ هستند و ترجیح می‌دهند بر تأمین امنیت و آرامش کودکان تمرکز کنند. کودکانی که چنین والدینی دارند اغلب با برخورد محترمانه والدین istj مواجه می‌شوند و در مقابل آنها نیز چنین انتظاری از فرزندشان دارند.

والدینی که با کودکان istj سروکار دارند، بهتر است برنامه روزانه منظمی برای آنها تدارک ببینند و به‌تدریج فرزند خود را در معرض تجربیات جدید قرار دهند. روند سازگاری istj با شرایط و دیگران زمان‌بر است.

۳. رابطه عاطفی

Istjها مانند اغلب تیپ‌های شخصیتی دیگر ترجیح می‌دهند با افراد مشابه خود سازگار شوند. تیپ‌های isfj و istp و estj با این تیپ بیشترین سازگاری را دارند.

شخصیت‌های istj در رابطه عاطفی گرچه احساسات عمیقی را تجربه می‌کنند، نمی‌توانند آن را به‌درستی نمایش دهند. در نتیجه ممکن است تصور کنید که آنها سرد و بی‌احساس‌اند. بهتر است به آنها فرصت دهید تا به‌تدریج روش‌های مناسب برای ابراز علاقه را پیدا کنند. خودتان هم می‌توانید با شرح منطقی مسئله به آنها و گفتن نیازهایتان، او را متوجه آنچه می‌خواهید کنید.

حقایق جالب درباره تیپ شخصیتی istj

 • در مقایسه با سایر تیپ‌ها، بیشتر احتمال دارد که به بیمار‌ی‌های قلبی و فشار خون مبتلا شوند.
 • بیش از سایر تیپ‌ها به دردهای مزمن دچار می‌شوند.
 • بیشتر از سایر تیپ‌ها امنیت شغلی و مالی دارند.
 • در مدرسه و دانشگاه‌ از سایر تیپ‌ها نمرات بهتری می‌گیرند.
 • اغلب سراغ مشاغلی مانند بانکداری، مدیریت مالی و کسب‌وکارهای کوچک می‌روند.

شما بگویید

آیا istj هستید؟ از تعامل خود با دیگران و ویژگی‌های شخصیتی بارزتان بگویید. با istjها در ارتباط هستید؟ کدام‌یک از مواردی که در این مقاله مطرح شد را در آنها بیشتر دیده‌اید؟ نحوه برخوردتان با istjها چطور است؟


در ادامه بخوانید: شخصیت isfp؛ همه‌چیز درباره این تیپ ساکت، خلاق و خودمانی

راهکارهای مقابله با اضطراب اجتماعی و کمرویی را در این مجموعه صوتی یاد بگیرید؛
تا بتوانید شبکه ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید.

۸،۰۰۰ تومان

منبع truity verywellmind simplypsychology
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon