کاردستی با کاغذ باطله؛ ۲۸ ایده جذاب استفاده از کاغذ

0

هر روز مقادیر زیادی زباله تولید می‌کنیم که موجب آلودگی محیط زیست می‌شوند. درست است که بخشی از این زباله‌ها بازیافت می‌شوند، ولی حتی بازیافت هم به انرژی نیاز دارد و ضایعات و گازهای مضری را تولید می‌کند. برای کاهش این آلودگی‌ها می‌توانیم از زباله‌های کاغذی و پلاستیکی دوباره استفاده کنیم تا میزان زباله تولیدی خود را کاهش دهیم. در ادامه پس از ارائه ایده‌هایی برای ساخت کاردستی با کاغذ باطله، راهکارهایی برای استفاده مجدد از کاغذهای استفاده‌شده مطرح کرده‌ایم.

چرا باید از کاغذهای باطله استفاده کنیم؟

تقریبا ۹۳درصد کاغذی که استفاده می‌کنیم از چوب درختان تولید می‌شود. برای تولید ۱ کیلوگرم کاغذ ۳۲۴ لیتر آب لازم است و تولید فقط ۱ برگه کاغذ A4 به ۱۰ لیتر آب نیاز دارد. برای برطرف‌کردن نیاز روزافزون به کاغذ، درختان به‌سرعت قطع می‌شوند و با پیامدهای جدی جنگل‌زدایی مواجهیم. انتظار می‌رفت که انقلاب الکترونیکی نیاز به کاغذ را کاهش دهد، ولی دسترسی نابرابر به مزایای الکترونیکی موجب شده است که در کشورهای در حال توسعه نیاز به کاغذ همچنان افزایش یابد و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ ۲ برابر شود.

ساخت انواع کاردستی با کاغذ باطله

۱. وسایل دکوری با پاپیه ماشه (Paper mache)

کاردستی با کاغذ باطله - ساخت وسایل دکوری با کاغذ ماشه

پاپیه ماشه خمیری است که با ترکیب‌کردن یک‌چهارم آب و چسب با سه‌چهارم کاغذ تهیه می‌شود. از این خمیر و نوارهای کاغذباطله برای ساخت وسایل دکوری در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود.

۲. کاسه با پاپیه ماشه

کاردستی با کاغذ باطله - ساخت کاسه با کاغذ ماشه

برای ساختن کاسه با خمیر پاپیه ماشه از یک کاسه ساده (شیشه‌ای یا استیل) استفاده کنید و تکه‌های کاغذ را با خمیر دور آن بچسبانید تا زمانی که به ضخامت دلخواهتان برسد. سپس دست‌کم ۱۰ ساعت صبر کنید تا کاسه خشک شود.

۳. سبد با روزنامه

کاردستی با کاغذ باطله - بافتن سبد با روزنامه

با کنار هم قراردادن نوارهای روزنامه در الگوهای مختلف می‌توانید این سبدها را ببافید. البته برای بافتن این سبدها به مهارت سبدبافی نیاز دارید. می‌توانید از سبد کاغذی بافته‌شده برای جمع‌آوری آگهی‌های تبلیغاتی بی‌استفاده و کاغذهای باطله برای استفاده مجدد استفاده کنید.

۴. قاب‌عکس

کاردستی با کاغذ باطله - ساختن قاب عکس با کاغذ باطله

برای ساخت قاب‌عکس می‌توانید برگه‌های کاغذ را لوله کنید و کنار هم قرار دهید تا به‌شکل حاشیه‌های قاب‌عکس دربیایند. می‌توانید از اقلام تزئینی ساخته‌شده از کاغذ نیز روی قاب‌عکس خود استفاده کنید تا زیباتر شود.

۵. کیسه خرید

کاردستی با کاغذ باطله - کیسه خرید با روزنامه

برای ساخت کیسه کاغذی از دو ورق روزنامه استفاده کنید که افقی تا و در انتهای بازشان منگنه شده‌اند. برای ساخت دسته می‌توانید از نوارهای ساخته‌شده با لباسی کهنه یا طناب کنفی استفاده کنید.

۶. نشان کتاب با چوب‌بستنی

کاردستی با کاغذ باطله - نشان لای کتاب با چوب بستنی

چوب‌بستنی‌های استفاده‌شده را جمع کنید و آنها را به شکل‌های گوناگونی رنگ‌آمیزی کنید. برای کودکان از اشکال حیوانات و شخصیت‌های کارتونی استفاده کنید. همچنین می‌توانید روی چوب‌ها جملات زیبا یا نام نویسنده کتاب را بنویسید.

۷. جاقلمی

کاردستی با کاغذ باطله - ساخت جاقلمی با کاغذ باطله

تکه‌های روزنامه را لوله‌ کنید و با چسب به هم بچسبانید یا با نخ و رشته‌های کنفی به هم متصل کنید. از نوارهای کاغذی رنگی نیز می‌توانید برای جلوگیری از جداشدن آنها استفاده کنید. برای ته جاقلمی از یک تکه مقوا استفاده کنید.

۸. تزئینات دیواری

کاردستی با کاغذ باطله - ساخت تزئینات دیواری با روزنامه

روزنامه‌هایی با رنگ‌های مختلف را به قطعاتی دایره‌ای ببرید. از یک توپ لاستیکی یا پلاستیکی به‌جای پایه استفاده کنید. سپس با چسب مایع یا نوارچسب دوطرفه دور توپ را بپوشانید و تکه‌های بریده‌شده روزنامه را به آن بچسبانید.

۹. دستبند و انگشتر

کاردستی با کاغذ باطله - ساخت دستبند با کاغذ باطله

چوب‌بستنی‌ها را ۳۰ دقیقه در آب در حال جوشیدن قرار دهید. سپس آب را خالی کنید و چوب‌ها را خم کنید و بگذارید خنک شوند. برای دادن شکل مناسب به چوب‌ها از لیوان شیشه‌ای استفاده کنید. سپس روی آنها طرح‌ها و شکل‌های دلخواهتان را نقاشی کنید.

می‌توانید مجلات قدیمی و کاغذکادوها را به‌شکل مهره‌های کاغذی دربیاورید و با آنها زیورآلاتی خاص بسازید. این کار سرگرمی خوبی برای کودکان نیز خواهد بود.

۱۰. گوشواره کاغذی

کاردستی با کاغذ باطله - گوشواره با کاغذ

یکی از ایده‌‌های ساختن کاردستی با کاغذ باطله، درست‌کردن گوشواره کاغذی است. برای ساخت گوشواره کاغذی باید از ورقه‌هایی ضخیم مانند جلد مجلات استفاده کنید. از خمیر پاپیه ماشه نیز می‌توان استفاده کرد. برای ساختن گوشواره با کاغذ با نوارهای کاغذی اشکال دایره‌ای یا هر شکل دلخواه دیگری را درست کنید. مزیت استفاده از نوارهای کاغذی این است که می‌توانید قبل از چسباندنشان به هم، آنها را به رنگ دلخواهتان رنگ‌آمیزی کنید.

۱۱. عروسک‌های کاغذی

کاردستی با کاغذ باطله - عروسک کاغذی

می‌توانید مقواهای محکمی مانند پشت کارت‌های تبریک را به‌شکل عروسک‌های کاغذی ساده ببرید، سپس با کاغذکادوهای رنگی یا کاغذهای A4 برایشان لباس بسازید. می‌توانید عروسک‌ها را خودتان نقاشی کنید یا از الگوهای آسان موجود در اینترنت استفاده کنید.

۱۲. حلقه گل کاغذی

حلقه گل با کاغذ

یکی از ایده‌های ساختن کاردستی با کاغذ باطله این است که از صفحات کتاب‌های قدیمی برای درست‌کردن برگ‌های حلقه گل کاغذی استفاده کنید. می‌توانید این حلقه گل تزئینی را از دیوار اتاق خود آویزان کنید.

۱۳. کارت‌های دست‌ساز

ساخت کارت تبریک با کاغذ باطله

یکی از روش‌های جالب برای استفاده مجدد از کارت‌های تبریک بریدن و بیرون‌آوردن تصاویر آنها برای درست‌کردن کارت تبریکی جدید است. مثلا می‌توانید با کارت تبریک سال نو که سال گذشته از مادربزرگتان گرفته‌اید، کارت جدیدی بسازید و در نوروز بعدی آن را برایش ارسال کنید.

روش‌های استفاده مجدد از کاغذباطله

ساخت کاردستی با کاغذ باطله راه خوبی برای استفاده مجدد از آنهاست، ولی روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. در ادامه بعضی از راه‌های استفاده از کاغذهای باطله و زائد را بیان می‌کنیم.

۱. چاپ‌کردن روی کاغذهای استفاده‌شده

عجیب است که چرا بسیاری از مردم روی سمت سفید کاغذهای A4 استفاده‌شده چاپ نمی‌کنند. روی این کاغذها می‌توانید بلیط، دستورالعمل‌ها، صورت جلسات، فهرست‌ خرید و چیزهای دیگری را چاپ کنید. برای ساده‌ترشدن این کار و دسترسی بهتر به کاغذها همیشه یک سینی از کاغذهای A4 استفاده‌شده را کنار چاپگر خود نگه دارید.

۲. پوشاندن بستر قفس حیوانات

پوشاندن قفس پرنده با پاکت کاغذی

کاغذهای باطله برای پوشاندن کف قفس پرنده یا همستر عالی‌اند. فقط توجه کنید که روی کاغذی که استفاده می‌کنید با جوهر سمی چاپ نشده باشد. معمولا پاکت‌های کاغذی قهوه‌ای و کاغذهای کاهی مشکلی ندارند.

۳. کاغذ یادداشت

کاغذهای A4 استفاده‌شده‌ای را که یک سمتشان سفید است، به ۴ قسمت تقسیم کنید. سپس این کاغذهای بریده‌شده را مرتب کنید و کنار تلفن قرار دهید تا زمانی که می‌خواهید چیزی را یادداشت کنید، از آنها استفاده کنید.

۴. ساخت اوریگامی

ساخت اوریگامی با کاغذ باطله

از کاغذکادوهای استفاده‌شده، کارت‌های تبریک، بخش کمیک یا طنز روزنامه‌ها و حتی آگهی‌های تبلیغاتی رنگی می‌توان برای ساختن اوریگامی‌های بامزه استفاده کرد، از جعبه جواهرات گرفته تا جرثقیل‌های کاغذی یا نشان‌ کتاب. بعضی از شکلات‌های تخته‌ای در کاغذهای طلایی یا نقره‌ای بسته‌بندی می‌شوند که برای ساخت اوریگامی عالی‌اند.

۵. روشن‌کردن آتش

می‌توانید پاکت‌های خرید، کاغذهای بسته‌بندی و روزنامه‌ها را برای سوزاندن در شومینه کنار بگذارید. دقت کنید که برای چاپ روی این کاغذها از جوهر سمی استفاده نشده باشد.

۶. تابلوی دیواری

قاب کردن کاغذ کادو

می‌توانید کاغذکادوهای طرح‌دار زیبا یا کارت‌های تبریک را با قاب‌هایی ساده قاب بگیرید و از آنها برای زیباکردن دیوار خانه استفاده کنید. همچنین می‌توانید از کاغذهای کادو برای حاشیه عکس‌ها یا ساختن پرچم‌های سه‌گوش تزئینی استفاده کنید یا جلد مجلات زیبا را قاب کنید.

۷. کادوکردن هدیه‌ها

برای کادوکردن هدیه‌ها می‌توان از مجلات طنز، برگه نُت‌های موسیقی یا حتی پاکت‌های کاغذی ساده استفاده کرد. برای زیباترکردن کادوهایتان از کاغذهای باطله و روبان‌های باقی‌مانده تگ هدیه بسازید و روی آنها بچسبانید. با پاکت‌نامه‌های شرکتی پشت‌وروشده هدیه‌های کوچک خود را کادو کنید تا الگوی رنگی و زیبای داخل این پاکت‌ها نمایان شود.

۸. تمیزکردن پنجره‌ها

هیچ‌چیزی به‌اندازه روزنامه و سرکه شیشه‌های پنجره را تمیز و درخشان نمی‌کند.

۹. جایگزین مالچ باغچه

استفاده از کاغذهای باطله به جای مالچ باغچه

کاغذهای روزنامه (با جوهر غیرسمی) مالچی عالی برای گیاهان باغچه شما خواهند بود. روزنامه‌ها را نواری ببرید و یک لایه از آنها را اطراف گیاهانتان قرار دهید تا خاک را مرطوب نگه دارند و از رشد علف‌های هرز جلوگیری کنند. این روزنامه‌ها درنهایت تجزیه می‌شوند و خاک را غنی می‌کنند. اگر فکر می‌کنید که ظاهر زیبایی ندارد، می‌توانید از این روش فقط در باغچه سبزیجات حیاط پشتی استفاده کنید یا یک لایه تراشه پوست درخت رویش بریزید تا ظاهر بهتری پیدا کند.

۱۰. تهیه کمپوست

روزنامه ماده‌ای سرشار از کربن است که می‌تواند بخش مهمی از یک توده کمپوست متعادل باشد. روزنامه‌ها را نواری یا به‌شکل تکه‌هایی کوچک ببرید تا سریع‌تر تجزیه شوند. باز هم باید توجه داشته باشید که از روزنامه یا کاغذهایی با جوهر سمی و همچنین صفحات براق مجلات استفاده نکنید.

۱۱. پوشاندن فرش و مبلمان در زمان رنگ‌کردن خانه

روزنامه‌ها و کاغذهای باطله را برای پوشاندن فرش و مبلمان خانه در زمان رنگ‌کردن درها و دیوارها کنار بگذارید.

۱۲. گلدان نشا

استفاده از مقوای دستمال توالت و کاغذ شانه تخم مرغ به جای گلدان و سینی نشا

می‌توانید از کاغذ شانه تخم مرغ یا مقوای دستمال توالتی که قسمت پایینش تا شده است برای کاشت بذرهایتان پیش از انتقال به باغچه استفاده کنید. این مواد عالی‌اند، چون زهکشی و هوادهی خوبی دارند. این گلدان‌های نشا تجزیه‌پذیرند و می‌توانید پس از کاشت جوانه‌ها یا نهال‌ها در باغچه آنها را پاره و زیر خاک دفن کنید.

۱۳. مرتب‌کردن سیم‌ها و کابل‌ها

استفاده از مقوای دستمال توالت برای مرتب کردن سیم‌ها و کابل‌ها

مقوای دستمال توالت و حوله کاغذی برای مرتب‌کردن کابل‌های رایانه و جمع‌کردن سایر چیزهای نامرتب عالی است. در یک طرف استوانه مقوا برشی ایجاد کنید و سپس کابل‌های لوله‌شده را داخل مقوای دستمال توالت ببرید. از مقوای دستمال توالت می‌توانید برای مرتب‌کردن وسایل هنرهای دستی مانند روبان‌ها و نوارها و جلوگیری از بازشدن کاغذکادو نیز استفاده کنید. از مقواهای مسطح و صاف شده نیز می‌توان برای نگهداری چاقوها استفاده کرد.

۱۴. کمک به رسیدن میوه‌ها

میوه‌های کال را داخل پاکت کاغذی بگذارید یا در روزنامه بپیچید تا سریع‌تر برسند.

۱۵. بسته‌بندی وسایل

اگر نمی‌خواهید از هیچ‌یک از روش‌های گفته‌شده استفاده کنید، می‌توانید کاغذهای باطله را مچاله کنید و داخل جعبه بسته‌بندی وسایل مختلف بگذارید. شاید بعضی از فروشگاه‌های لوازم و پوشاک دست‌دوم نیز کاغذهای شما را برای بسته‌بندی اشیای شکننده خود قبول کنند.

سخن پایانی

پیش از انجام تمام این روش‌ها همیشه بهتر است که میزان کاغذی را که وارد خانه‌تان می‌شود کاهش دهید. مثلا به‌جای صورت‌حساب‌های کاغذی از انواع الکترونیکی آن استفاده کنید یا آگهی‌های تبلیغاتی را دریافت نکنید. اگر اشتراک مجله‌ای را خریده‌اید، قبل از دورریختن مجلات آنها را به دوستی بدهید که ممکن است به خواندنشان علاقه‌مند باشد. کتاب‌هایی را که خوانده‌اید به کتابخانه ببخشید یا به مراکز خرید کتاب‌های دست‌دوم بفروشید. هرگز کاغذهای خوب و سالم را در سطل زباله نیندازید. هم‌اکنون نیز محل‌های دفن زباله پر از کاغذند و درخت‌های زیادی برای تولید محصولات کاغذی نو قطع می‌شوند.

به‌نظر شما کدام‌یک از این کاردستی‌ها از همه جالب‌تر است؟ شما برای ساخت کاردستی با کاغذ باطله و استفاده مجدد از آنها چه ایده‌هایی دارید؟ می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها نظرات و پیشنهادهای خود را با ما و سایر دوستانتان در میان بگذارید.


در ادامه بخوانید: با وسایل دور ریختنی چه بسازیم؛ ۲۶ ایده خلاقانه کاردستی
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع wisebread ecoideaz
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon