ویژگی‌های زندگی موفق؛ زندگی خود را ارزیابی کنید

7

شاید این‌طور به نظر برسد که موفقیت امری نسبی است و برای هر فرد به طور جداگانه تعریف می‌شود. اما واقعیت این است که موفقیت یک چارچوب کلی است که البته یک سری مشخصات و ویژگی‌های مشخص نیز دارد. با شناخت دقیق این مشخصات می‌توانید هر چند وقت یکبار زندگی خود را ارزیابی کنید تا ببینید که از یک زندگی موفق برخوردار هستید یا خیر. همچنین می‌توانید برای اصلاح فردی برنامه‌ بریزید و پایه‌های موفقیت خود را تقویت کنید.در این مقاله به بررسی ۱۵ ویژگی یک زندگی موفق می‌پردازیم. اگر این ویژگی‌ها را در خود می‌بینید، به شما تبریک می‌گوییم؛ زیرا به احتمال بسیار زیاد شما نیز یک فرد موفق هستید.


حتما بخوانید: ۱۳ نشانه هدر رفتن زندگی‌تان که از آن خبر ندارید

۱. اشتیاق برای یادگیری و پیشرفت هر چه بیشتر

زندگی موفق-اشتیاق برای یادگیری

موفقیت را می‌توان نوعی اشتیاق برای کسب دستاوردهای بیشتر دانست. این اشتیاق معمولا به شکل تمایل برای یادگیری و پیشرفت بیشتر نمایان می‌شود. فرد موفق مدام به دنبال این است که چیزهای بیشتر یاد بگیرد. این یادگیری می‌تواند در قالب آموختن یک مهارت شغلی مرتبط با کسب‌وکار یا کسب دانش بیشتر در مورد یک موضوع مورد علاقه‌ی فردی باشد. اگر شما نیز چنین تمایلی را در خود می‌بینید، از یک زندگی موفق و رضایت‌بخش برخوردار هستید.


حتما بخوانید: چطور هر چیزی را یاد بگیریم و از یادگیری آن لذت ببریم؟

۲. استقبال از تغییرات مداوم

تردیدی نیست که موفقیت‌های پی‌درپی بسیار دلچسب است، اما دستیابی به چنین موفقیت‌هایی نیازمند تلاش بیشتری است. در مسیر موفقیت همیشه با تغییرات پی‌در‌پی روبرو خواهید بود. افرادی که ذهن قدرتمند و پویا ندارند، از تغییراتی که سر راه آنها ظاهر می‌شود، هراس دارند. در مقابل، افراد موفق از این تغییرات استقبال می‌کنند. اگر تغییر را به عنوان نشانه‌ای از رشد و پیشرفت پذیرفته‌اید، جزو آن دسته از افرادی هستید که از یک زندگی موفق برخوردارند.


حتما بخوانید: چطور طرز فکرمان را برای غلبه بر چالش‌های زندگی تغییر دهیم

۳. نگرش مثبت نسبت به ایده‌های جدید و غیرمعمول

کسانی که می‌خواهند به موفقیت پایدار دست یابند، علاوه بر واکنش عملی مثبت نسبت به تغییرات، باید از مطرح کردن و مطرح شدن ایده‌های جدید نیز استقبال کنند. اگر شما هم از ایده‌ها و روش‌های جدید و در یک کلام «متفاوت‌اندیشی» استقبال می‌کنید، فردی موفق هستید و صرف‌نظر از شرایطی که در آن قرار دارید، می‌توانید در زندگی خود پیشرفت کنید.


حتما بخوانید: مثبت اندیشی و موفقیت؛ چگونه نگرش خود را تغییر دهیم

۴. همگام بودن با پیشرفت فناوری

زندگی موفق-همگام بودن با فناوری

سرعت پیشرفت فناوری از آغاز قرن بیست‌و‌یکم تاکنون بسیار زیاد بوده است و همچنان ادامه دارد. افراد موفق تمایل زیادی دارند تا همگام با سرعت پیشرفت فناوری حرکت کنند. این افراد هم در زندگی شغلی و هم در زندگی شخصی، خود را با نوآوری‌ها وفق می‌دهند تا بتوانند در جهانی که مملو از فناوری‌های مختلف است به اهداف خود برسند. اگر شما نیز همگام با فناوری پیش می‌روید، جزو افراد موفق هستید.


حتما بخوانید: ۱۵ راز موفقیت افرادی با بهره‌وری بالا

۵. اعتماد به حس درونی

حس عمیق قلبی یکی از درونی‌ترین احساساتی است که می‌توانیم از آن برای اتخاذ تصمیمات هوشمندانه در زندگی فردی یا شغلی استفاده کنیم. با این حال، بسیاری از افراد به این حس توجه چندانی ندارند و به جای آن به معیارهای تصمیم‌گیری دیگری تکیه می‌کنند. افرادی که در زندگی موفق هستند معمولا بیشتر از دیگران به این حس درونی اعتماد دارند و در گذشته نیز تجربه‌ی بهره‌گیری از آن را در زندگی فردی و تصمیم‌گیری‌های شغلی خود داشته‌اند.


حتما بخوانید: ۷ مرحله برای یک تصمیم‌گیری درست و حسابی

۶. داشتن حس همکاری با اطرافیان و جامعه

برای رسیدن به موفقیت شاید لازم باشد تا گاهی با از خود گذشتگی، کمی هم به فکر دیگران باشیم. تردیدی نیست که برای طی کردن سریع مراحل پیشرفت شغلی و نیز افزایش بهره‌وری فردی، باید روی عملکرد خودمان بیشتر تمرکز کنیم؛ اما تجربه نشان داده است که بسیاری از افراد موفق به دور از خودخواهی و با یک رویکرد همکارانه به اهداف خود دست یافته‌اند و دوست دارند تا به اطرافیان و جامعه‌ی خود نیز نفعی برسانند.


حتما بخوانید: همدلی چیست و چه نشانه‌هایی دارد

۷. مراقبت از سلامت جسمانی و داشتن تفریحات کافی

زندگی موفق-حفظ سلامت جسمانی

معمولا افرادی که می‌خواهند به موفقیت و اهداف فردی خود دست یابند، آن‌قدر سرگرم کار خود می‌شوند که به سختی می‌توانند زمانی را به تفریحات و سرگرمی‌ها اختصاص دهند. با این حال، در کنار یک زندگی موفق باید برنامه‌ای برای آرامش درونی وجود داشته باشد تا فرد بتواند گاهی به مسائل شخصی مورد علاقه‌ی خود بپردازد. یکی از نشانه‌های قطعی یک فرد موفق در دنیای مدرن، سلامت جسمانی و داشتن بدنی آماده است. اگر مراقب ظاهر خود هستید و یک رژیم تناسب اندام نیز برای حفظ سلامتی خود اتخاذ کرده‌اید، احتمالا جزو افراد موفق هستید.


حتما بخوانید: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟

۸. احترام به دیگران

موفقیت در زندگی (خواه شغلی خواه شخصی) بر پایه‌ی پرورش روابط اجتماعی مثبت و احترام متقابل بین طرفین شکل می‌گیرد. یکی از نشانه‌‌های آشکار افراد موفق، احترام گذاشتن و همدردی با اطرافیان (به ویژه در برابر آنهایی که جایگاه اجتماعی پایین‌تری دارند) است. آیا این ویژگی را در خود می‌بینید؟


حتما بخوانید: همدلی چیست و چه نشانه‌هایی دارد

۹. حفظ اعتمادبه‌نفس و خودباوری

افراد موفق، تمایل بسیار زیادی دارند تا با اعتماد به‌ نفس و کاردان باشند. آنها از تجربیات مثبت و منفی فردی خود استفاده می‌کنند تا خودباوری و اعتماد به‌ نفس را در خود تقویت کنند. اگر شما نیز تا حد زیادی به خود ایمان دارید و توانسته‌اید این ویژگی را در خود حفظ کنید، برخی از سطوح موفقیت را در طول زمان به دست آورده‌اید.


حتما بخوانید: خودباوری و موفقیت؛ راهکارهای افزایش خودباوری برای رسیدن به موفقیت

۱۰. داشتن وضعیت مالی متعادل

زندگی موفق- داشتن وضعیت مالی متعادل

از آنجا که عوامل زیادی در موفقیت نقش دارند، شاید چندان درست نباشد که بگوییم می‌توان موفقیت را فقط با میزان ثروت اندازه‌گیری کرد. اما واقعیت این است که معمولا یکی از نشانه‌های آشکار پیشرفت در مسائل شغلی، داشتن پس‌انداز قابل توجه در حساب بانکی است. بنابراین اگر حساب بانکی پروپیمانی دارید، در حال حاضر در تعدادی از اهداف شغلی خود موفق بوده‌اید.


حتما بخوانید: ۱۲ راه برای بدست آوردن ثروت و موفقیت

۱۱. تعیین اهداف جدید و هیجان‌انگیز به طور مداوم

کلید اصلی دست یافتن به موفقیت‌های بلندمدت، تعیین هدف به صورت منظم و پیوسته است. افرادی که این توانایی را ندارند، احتمالا در زندگی خود با رکود و ایستایی روبه‌رو می‌شوند و در روندی که از پیش برای خود تعیین کرده‌اند با مانع برخورد می‌کنند. بنابراین اگر توانایی این را دارید که مدام تعریف جدیدی از خط مشی زندگی خود پیدا کنید و به طور مرتب اهداف جدیدی برای خود می‌تراشید، در حال حاضر به موفقیت‌های قابل‌ توجهی دست یافته‌اید.


حتما بخوانید: چطور برای رسیدن به هدف با انگیزه بمانیم؟

۱۲. مبارزه برای حفظ اشتیاق به منظور موفقیت‌های بیشتر

معمولا موفقیت‌های کوچک و موقتی می‌توانند اشتیاق شدید فرد را برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر، به شکل چشمگیری کاهش دهند (به عبارت دیگر، ممکن است فرد به آن موفقیت‌های کوچکش راضی شود و در پی تغییرات و موفقیت‌های بیشتر نباشد). بنابراین فرد هر از گاهی نسبت به دستاوردهای خود بی‌علاقه می‌شود و یا اینکه تا حدی انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهد. افراد موفق با هر دو حالت‌ مبارزه می‌کنند و مدام در تلاشند تا این حس را از خود دور کنند. این مبارزه تعیین خواهد کرد که آیا فرد طی یک دوره‌ی طولانی برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر به تلاش خود ادامه خواهد داد یا خیر.


حتما بخوانید: چطور انگیزه پیشرفت را در خودمان تقویت کنیم

۱۳. یافتن شریک زندگی و تعهد بلندمدت نسبت به او

زندگی موفق-تعهد به رابطه عاطفی بلندمدت

شاید بتوان گفت که تلاش برای دستیابی به موفقیت تقریبا امری انفرادی است و لازمه‌ی آن این است که بر نیازهای خود (و نه نیازهای اطرافیان) تمرکز کنیم. به همین دلیل افراد موفق بر این باورند که پس از پایه‌ریزی و زمینه‌سازی برای یک آینده‌ی قابل اطمینان و لذت‌بخش، راحت‌تر می‌توان به یک رابطه‌ی بلندمدت متعهد شد. بنابراین اگر به چنین مرحله‌ای رسیده‌اید، بدانید که به زندگی موفق دست یافته‌اید.


حتما بخوانید: چطور ازدواج با فرد مناسب می تواند در موفقیت شما تاثیر بگذارد؟

۱۴. رضایت از وضعیت زندگی

اگر در زندگی خود نارضایتی یا پشیمانی‌هایی دارید، این احساسات ناخوشایند همیشه پنهان نمی‌مانند و گاهی ممکن است بروز کنند. برای مثال هر وقت که تنها هستید و در افکار خود غوطه‌ورید، ممکن است با هجوم افکار ناخوشایند و به شدت خودتان را ارزیابی کنید؛ در این حالت بسیار آسیب‌پذیر خواهید بود. اما اگر در تنهایی خود لبخند می‌زنید و فردی خوشحال و راضی هستید، احتمالا باید فردی نسبتا موفق باشید.


حتما بخوانید: افکار مسمومی که افراد موفق از آنها پرهیز می‌کنند

۱۵. توانایی تشخیص بهتر فرصت‌ها

بررسی اینکه چگونه موفقیت می‌تواند در توانایی تشخیص بهتر فرصت‌ها تعیین کننده باشد، بسیار مهم است. تلاش برای رسیدن به موفقیت، شما را وادار می‌کند تا اهداف و اولویت‌های روشنی را تعیین کنید و بنابراین قادر خواهید بود تا آنچه را که واقعا در زندگی مهم است، تشخیص دهید. اگر به هر نوع موفقیتی دست یافته‌اید، حتما توانایی این را خواهید داشت تا به دقت شرایط را ارزیابی کنید و برای آنها واکنش مناسبی داشته باشید.


حتما بخوانید: ۱۰ درس‌ زندگی که برای موفقیت به آن نیاز دارید

سخن آخر

زندگی موفق-رضایت از زندگی

اگر در حال حاضر از یک زندگی موفق و رضایت‌بخش برخوردار هستید، حتما این نشانه‌ها را در خود خواهید یافت. با اینکه ممکن است تفسیر هر فرد از موفقیت با تفسیر دیگران متفاوت باشد، اما باز هم می‌توانید با استفاده از معیارهای جهانی، سطح موفقیت خود را اندازه‌گیری کنید.

برگرفته از: lifehack

موانع پیشرفت خود را بشناسید و موفقیت را به عادت همیشگی‌تان تبدیل کنید.

۱۳،۰۰۰ تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 7 دیدگاه)
 1. منتقد می‌گوید

  فعلا که معیار جامعه ما،
  ۹۰٪ مورد شماره ۱۰ هست و لا غیر.
  یعنی دزدی کن ولی حساب بانکیت نه رقمی باشه…
  همیشه بالای مجلس یه جا برات رزرو شده. صدات میزنن آقا…/…خانوم. بزرگتر باشی یا کوچیکتر، دیگرانن که اول سلام میکنن بهت و موقع گفتنش یه خورده هم دولا میشن جلوت!

  1. بهاره رضا جو می‌گوید

   شاید حق با شما باشه دوست عزیزم. اما در واقع این مقاله میگه آدم موفق نشانه هایی در زندگیش داره و اگر همون آدمی که به قول شما حساب بانکی اش نه رقمیه، اگه از زندگیش راضیه پس حتما خیلی از گزینه های دیگه هم در موردش صدق میکنه.

 2. Soltani می‌گوید

  عاللللللللی بود خیلی ممنون از زحمات تیم شما

  ??????????????

  1. بهاره رضا جو می‌گوید

   سپاس دوست عزیز

 3. https://dl-freemusic.blogspot.com/2019/03/3_20.html می‌گوید

  عالی بود متنتون ممنون