مرجع فیلم آموزشی و مقالات آموزشی برای موفقیت و پیشرفت

۵ نشانه که می‌گوید هوش شما بالاتر از متوسط جامعه است

58

هوش یا ضریب هوشی به دانسته‌های شما مربوط نیست، بلکه سرعتی است که اطلاعات جدید را دریافت می‌کنید. مطالعات نشان داده‌اند که ضریب هوشی در سن پایین تثبیت می‌شود و تا آخر عمر به همان اندازه می‌ماند. اگرچه ضریب هوشی قطعا تنها چیزی نیست که موفقیت در زندگی را تعیین می‌کند، تحقیقات نشان می‌دهد که حتی مهم‌ترین عامل نیز به شمار نمی‌آید. البته داشتن ضریب هوشی بالا چیز بدی نیست. در واقع، هیچ کس بدش نمی‌آید که هوش بالایی داشته باشد.


حتما بخوانید: ترفندهایی که شما را باهوش‌تر از آنچه هستید نشان می‌دهد

فرق بین نبوغ و حماقت این است که نبوغ حدی دارد.

بسیاری از ما به زندگی خود ادامه می‌دهیم، بدون اینکه دقیقا بدانیم چقدر باهوش هستیم. اندازه‌گیری ضریب هوشی دشوار است و فقط در صورتی که قبول کنید هزینه‌ی تقریبا بالایی به یک متخصص بپردازید، می‌توانید بفهمید که ضریب هوشی‌تان چقدر است. تحقیقات جدید نشانه‌های جدیدی یافته‌اند که تجربیات اولیه‌ی زندگی را به هوش بالا مرتبط می‌سازند. اگر هر کدام از این نشانه‌ها برای شما صادق باشد، احتمالا ضریب هوشی بالایی دارید.

۱. مضطرب هستید

اضطراب همیشه بد نیست و یکی از نشانه‌های هوش بالا محسوب می‌شود.

فکر اینکه اضطراب چیز خوبی باشد سخت است؛ اما شواهد می‌گویند که احتمالا مضطرب بودن خیلی هم بد نیست. روان‌پزشکی به نام جرمی کاپلان (Jeremy Coplan) بر روی بیمارانی با اختلالات اضطراب مطالعه کرد و دریافت که افراد با شدیدترین علائم بیماری، هوش بالاتری نسبت به افرادی با علائم متوسط بیماری داشتند. سایر مطالعات نیز رابطه‌ی بین نمرات بالاتر در ضریب هوشی کلامی را با میزان اضطراب بالاتر تأیید کرده‌اند. همچنین یک آزمایش پیچیده در مرکز میان‌رشته‌ای هرزلیا (herzliya) در اسرائیل انجام شد. در این آزمایش، محققان از شرکت‌کنندگان می‌خواستند تا کارهای هنری را که توسط یک برنامه‌ی نرم‌افزاری نمایش داده می‌شد، ارزیابی کنند و سپس یک ویروس کامپیوتری جعلی ایجاد می‌کردند، طوری که به نظر می‌رسید شرکت‌کنندگان کاری کرده‌اند که کامپیوتر ویروسی شده است. سپس شرکت‌کنندگان را به یک مأموریت اضطراری می‌فرستادند تا به دنبال پشتیبانی فنی بروند، و در این راه، موانع دیگری برای‌شان قرار دادند. آنها دریافتند که مضطرب‌ترین شرکت‌کنندگان دارای بالاترین تمرکز و کارایی در انجام تکالیف بودند. پس دفعه‌ی بعد که کسی به شما گفت دست از نگرانی بردارید،‌ بگویید این نگرانی ناشی از نبوغ بسیار بالای شماست و دست خودتان نیست!

۲. از سنین پایین خواندن را آغاز کردید

یک مطالعه‌ در بریتانیا بر روی ۲۰۰۰ جفت دوقلوی همسان نشان داد که علی‌رغم ژن‌های یکسان، کودکانی که از سن پایین‌تر خواندن را آغاز می‌کنند، نمرات بالاتری در ضریب هوشی (هم کلامی و هم غیرکلامی) نسبت به خواهر و برادرشان کسب می‌کنند. شاید ظاهرا توضیحش بسیار آسان باشد:‌ کودکانی زودتر خواندن را یاد گرفتند که باهوش‌تر بودند. اما قضیه به این سادگی نیست. محققان نتیجه گرفتند که یاد گرفتن زودهنگام خواندن، در واقع بر رشد اثر می‌گذارد و باعث باهوش‌تر شدن کودک می‌شود. پس اگر از سن پایین شروع به خواندن کردید، شاید به خاطر این نباشد که باهوش هستید؛ بلکه احتمالا شما باهوش هستید، چون از سن پایین شروع به خواندن کردید.

۳. چپ دست هستید

افراد چپ دست دارای هوش بالاتری هستند.

به نظر می‌رسد معلمانی که تلاش می‌کردند تا کودکان چپ دست را وادار به نوشتن با دست راست کنند، کارشان اشتباه بوده است. اگرچه شواهد بسیار کم و اثبات‌نشده‌ای در مورد رابطه‌ی بین چپ دست بودن و ارتکاب جرم وجود دارد، چپ دست بودن از نظر هوشی دارای فوایدی است. یک مطالعه‌ی گسترده نشان داد که چپ دست بودن با تفکر واگرا ارتباط دارد و این ارتباط در مردان بیشتر دیده می‌شود. تفکر واگرا به معنای یافتن راه‌حل‌های جدید در حل‌ مسئله و نیز توانایی منحصر به فرد در ترکیب دو موضوع بی‌ربط و معنادار ساختن‌شان است که یکی از نشانه‌های نبوغ به شمار می‌آید.

۴. در کودکی موسیقی یاد گرفته‌اید

مطالعات مختلفی نشان می‌دهند که آموزش موسیقی باعث افزایش هوش کلامی و عملکرد اجرایی می‌شود. این مهارت‌ها برای تمرکز و خودکنترلی بسیار مهم هستند. در مطالعه‌ای که توسط روان‌پزشکی به نام سیلوین مورنو (Sylvain Moreno) انجام شد، ۴۸ کودک در سنین بین ۴ و ۶ در یک برنامه‌های آموزش کامپیوتری شرکت کردند که توسط یک معلم اداره می‌شد.

برای چهار هفته، پنج روز در هفته و روزی یک ساعت، نیمی از دانش‌آموزان یک برنامه‌ی موسیقی و نیم دیگر یک برنامه‌ی هنرهای تجسمی انجام می‌دادند. در پایان آزمایش، ۹۰٪ کودکانی که آموزش موسیقی دیده بودند در ضریب هوشی کلامی پیشرفت داشتند. پس اگر در کودکی تحت آموزش موسیقی قرار گرفته‌اید، نشانه‌ی خوبی برای ضریب هوشی بالاتر شماست.

۵. شوخ‌طبع هستید

دلقک‌ها خوشحال شوند! تحقیق‌ها نشان داده‌اند که ارتباط قوی بین شوخ‌طبعی و نمرات بالا هم در هوش کلامی و هم استدلال انتزاعی وجود دارد. ظاهرا بامزگی شما نتیجه‌ی ذهن باهوش‌تان است.

جمع‌بندی

این فهرست قطعا کامل نیست و اگر هیچ کدام از موارد بالا برای شما صادق نیست، اصلا بدین معنا نخواهد بود که امکان ندارد ضریب هوشی بالایی داشته باشید ولی اگر تعداد زیادی از این موارد در شما وجود دارد، احتمالا باهوش‌تر از متوسط جامعه هستید.

برگرفته از: linkedin

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

58 دیدگاه
 1. سارا آقامحمدی می‌گوید

  من همشو دارم ولی باهوش بودن چه ربطی به چپ دست بودن و راست دست بودن داره؟

 2. حکمتی می‌گوید

  سلام
  به موارد خوبی اشاره کردید ، شماره ۱ برای من تازگی داشت و جلب توجه کرد .
  اما پیشنهاد میدم در مورد شماره ۲ و ۳ به شکلی مستند و علمی یک مقاله کاملتر ارائه بدید .
  به نظر من تکیه بر این موارد در یک تعریف جامع و کامل از هوش خلل وارد میکنه .

 3. محمد می‌گوید

  سلام من بیشتر این غلایم رو دارم الا دوتا : راست دست و زود نوشتن و زود سخن گفتن . بنده تا مدتی زیادی نتوانستم حرف بزنم بطوری که والدین شک به لال بودن من کردن بعد بنده و.اقعا از اضطراب در جمع خصوصا توی خیایان دارم تمام صدا ها حرکات و رفتار افرادرا انالیز می کنیم نمی تونم جلوی اینو بگیرم چند بار تست هوش دادم اول متوسط بودن ولی الان بالای ۱۴۰ زدن فک کردن از سر عادت کردن باشه چندتا جدید همین رو به من نشون دادن بعد واقغی گفتار روزمره مردم و خانواده ام حوصله امک رو سر می بره اصلا حوصله شنیدن این حرفا رو ندارم ولی توی مسال فنی تقربیا حرفه ی و مثال علمی همین طور از همه چیز بر میام و بعضی ها مجبورم استعداد خودم رو مخفی کنم خصوص توی مدرسه که بدلیل این مشکل چند بار معلمان با من لج می کردن و قدرت پیش بینی قوی دارم و بعد بیشتر از ۷ ساعت نمی تونم بخوام اصلا بعد از موسیقی بی کلام زیاد خوشم میاد راستش بنده آدم عادی ام ولی اطرافان یه جوری دیگه به من نگاه می کنن و از تنهای شدید رنج می برم به نظرم بیشتر ادم های اطرافم هوش کافی برای درک بنده رو ندارن واقعا یک تنهایی وحشت ناک

 4. حسین می‌گوید

  سلام. خسته نباشید میگم بابت نظرات اعضا.
  این که در مطلب دقت نمیکنن و صرفا دوست دارن نظر خودشون رو هرجور شده و بدون در نظر گرفتن اصل مطلب و توضیحاتی که داده شده، بگن، بنظر من همین بیان کننده هوششون هست و نیاز نیست دنبال مطالبی بگردن که بیانگر این باشه که آیا علائم باهوش بودن دارند یا خیر 🙂

 5. morteza می‌گوید

  همه نابغه هستن ولی اگه توانایی یک پرنده رو برای شنا کردن تو آب در نظر بگیرید اون پرنده فک میکنه که یه احمقه

 6. مریم می‌گوید

  من شوخ طبعم و به خاطر کنترل شرایط و احساساتم کمتر مضطربم چپ دست نیستم چون خدا و بیان ژن هام این اجازه رو نداده تازه امکان یادگیری موسیقی رو نداشتم کلا اومدم به جز یک مورد مقالتونو نقض کنم و برم…

 7. Ava.s می‌گوید

  هر کسی میتونه توی هر چیزی نه تنها باهوش بلکه نابغه باشه ممکنه به ظاهر ابله به نظر بیاد ولی ذهنش پر از هوش و خلاقیت باشه نابغه بودن توی همه وجود داره فقط یکم باور خود فرد رو می طلبه توجه داشته باشین که فقط ریاضی و فیزیک معیار هوشی آدما نیسن ما نابغه نقاشی داریم نابغه موسیقی و نابغه خیلی چیزهای دیگه که به ذهن خیلیا نمیرسه پس نمیشه برای هوش معیاری گذاشت ممکنه واقعا ازین چیزایی که شما گفتید یه باهوش دربیاد ولی اگه بخوایم یه نابغه مثل انیشتین رو که همه میشناسن مثال بزنیم اون نه چپ دسته نه دلقک بوده نه تو بچگی موسیقی یاد گرفته و کسی بوده که به بیخیالی معروف بوده نه مضطرب بودن … امیدوارم روز به روز مطالبتون بهتر و پر بارتر از روز قبل باشه تا جایی که دیگه هیچ کس هیچ ایرادی نتونه بگیره 🙂

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از اینکه نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. موفق باشید.

 8. پروین خانوم می‌گوید

  خیلی عذرمیخوام ولی بنظرمن اصلا باعقل جور درنمیاد.. ینی چی ک مضطرب باشی ینی باهوشی؟!چپ دست بودن؟!درکودکی موسیقی و خواندن یادگرفتن؟!خب اگ کسی استعدادشو داشت ولی امکاناتشو نداشت و یادنگرفت؛ینی کم هوشه دیگه؟!همین الان توی یه مقاله دیگه خوندم که یکی از ویژگیای افراد باهوش اینه ک دنبال تکامل خودشون هستن و روزبه روز به توسعه فردی درزمینه های مختلف میپردازن…بنظرشما عایا این مورد با مضطرب بودن که شما بیان میکنید جوره؟!اصلا اضطراب که ارامش رو از ادم میگیره پس کسی که باهوشه؛میفهمه که بازدهی توی مواقع اضطراب و استرس شدیدا پایین میاد..و تمام سعیش رو میکنه که بر اون غالب بشه نه اینکه به دوستانش که بهش میگن نگران نباش وتوکلت به خدا و این جور چیزااا؛بهشون بگه:نه عزیزم!من باهوشم!!!!!شما خنگید!!!درک نمیکنید!!!!
  خانوم دانشور نه تنها شما؛بلکه تمام نویسندگان و مترجمان این سایت خوب؛رسالتی برعهده دارید و اون انتقال مطالب هست و فکر میکنید با گفتن این حرف”من فقط مترجم هستم..نویسنده یک روانشناس معروف خارجیه…منبعش فلان جا موجوده و….”آیا مسئولیت شما درمقابل اطلاعاتی ک منتقل میکنید سلب میشه؟؟اصلنم همچین چیزی نیست؛لطف کنین یه مقاله رو بخونید..با مطالب موجود تطابق بدین و ازهمه مهمتر با منطق خودتون!!یقینا قابل پذیرش نخواهد بود همچین موارد سطحی ای برای تعیین هوش وشماهم خواهید فهمید…شما وظیفتون سنگینه..لطفا اهمیتش رو درک کنین و هر مقاله ای که بدستتون رسید روترجمه نکنین یا اگر ترجمه کردین داخل سایت نذارید تا اطلاعات سطحی یا نادرست منتشر نشن..وگرنه کاره شما نشر شایعات میشه و بی ارزش!!

  اگر میدونستم این پیام خونده نمیشه؛وقت باارزشمو نمیذاشتم بنویسمش..اولشم گفتم کوتاه مینویسم ولی بازم نتونستم…تا وسطش گفتم بذار تا اخر مینویسم..چون مطمئنم که خونده میشه و “ترتیب اثر” داده میشه…
  شاید خیلیا بامن موافق باشن ولی انقدر این مقاله سطحی بود که حتی لزومی ندیدن نظری قید کنن..((سایتی که چنین اطلاعات کودکانه و سطحی رو منتشر میکنه؛هرچیم ما بگیم چه فایده؟!مگه خودشون نمیفهن چقد مطلب داغوووونیه؟؟اگ نمیخواستن منتشر نمیکردن..گفتن بیفایدس بابا…ولش کن))

  ولی من ب سایتتون علاقه دارم و دوستانه سعی کردم بهتون بگم که باعث پایین اومدن سطح خودتون میشید بااین مقاله های ضعیف..
  اول خودتون ارزیابی کنین بعدش قرار بدین تو سایت..انقدرام سخت نیست..لول و کلاس کارتون هم بالا میره:-)

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از اینکه وقت گذاشتید و با حوصله نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. ولی همچنان با شما موافق نیستم، اولا این مقاله نگفته این نشانه‌ها حتما به معنای باهوش بودن هستند و اصلا تاکیدی نداره که فقط و فقط این نشونه‌ها ملاکند. دوما هر مورد به تحقیقاتی که انجام شده اشاره کرده و از اون‌ها نتیجه‌ گرفته، پس بدون اساس هم نیست. ولی اینکه چون به نظر شما موارد ذکر شده منطقی نیستند، یعنی صحت ندارند، دلیل مناسبی نیست که کل اطلاعات رو زیر سوال ببرید. حتی اگر مثال نقضی هم وجود داشته باشه جای تعجبی نداره، چون مخصوصا در حوزه‌ی روانشناسی حتی مقالات کاملا علمی و آکادمیک در بالاترین سطح هم گاهی دارای نتایج متناقض هستند. موفق باشید.

 9. هلیا می‌گوید

  من هم از ۵ ویژگی ۴ تا شو داشتم..

 10. milad nawrozi می‌گوید

  هر موضوع دیگه ای هم میتونه نشون دهنده ی سطح هوش فرد باشه

  1. میترا دانشور می‌گوید

   قطعا همین طوره. این مقاله هم چکیده محدودی از چند مورد هست.